'l MIDDENSTAND WORDT ONGEDULDIG Verstandig besluit Journalist Bezitsvorming Dr. Obermayr begraven STATIONSPLEIN wacht al acht jaar op sanering Sloperij vermindert steeds meer aantrekkelijkheid van omgeving lÜè ip Vrijs Een jaar geëist tegen daders van juwelenroof in Zandvoort Geldgebrek aanleiding ijspraak na eis van vier maanden cel m Door harde training Jan van Dijk uit Lisse weet zich te scharen onder favoriete crossers Voorzitter Goudsmit: „Fijn, maar wat bieden ons heren Merkx en Voskuileny Vanavond naar eerste gesprek over de fusie Kritiek op N.Z.H.-bussen AGENEA m Jubileum bij Vermaat Man met trekker in Blekersvaart ÉSSFfa I opstelling „Club van Honderd" vecht voor het behoud van RCH als semi-profclub Groot verschil DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 PAGINA 3 win hx I Heemstede, u febr- °p de ai- Itemene begraafplaais gisterenmid dag HAARLEM, 10 febr. Het saneringsplan voor Stationsplein en omgeving drukt nu al bijna acht jaar zijn stempel op het stukje Haarlem tussen het sta tion, Kruisweg, Jansweg en Lange Heerenstraat. In de Lange Molen straat en de Lange Heerenstraat prijken al geruime tijd met puin en brokkelige stukken muur ge vulde leegten, die thans fungeren als voorboden voor de totale sloop van alle woningen, winkels en andere bedrijfspanden in het sa- neringsgebied. Voorlopig kijken de bezoekers, die per trein of met de bus op het Stationsplein aan komen, tegen de grauwe muur die de Lange Molenstraat aan het gezicht onttrekt. Eens moet hier een ruime parkeerplaats komen en onmiddellijk daarachter een reeks winkels, kantoren en wo ningen. Maar voorlopig is het zo ver niet. Intussen zit de gemeente niet stil. De panden moeten in eigendom worden verworven en hier en daar zijn de slopers al aan het werk geweest. Een van de gaten in de Lange Heerenstraat. De chaotische en lelijke ruimte wordt benut voor de opslag van oude materialen. Op de achtergrond is het station zichtbaar. Eens moet deze héle omgeving wijken om plaats te maken voor een riant plein met ruime parkeergelegenheid en ruimte voor nieuwe zaken, woningen en kantoren. Voor Haarlem e.o Films Muziek Toneel Diversen Tentoonstellingen C', Op rulle zandpaadjes en bochtige I crosser Jan van Dijk zich in zijn landweggetjesdaar voélt cycle-1 élement. II U'11 W.v Vijf Kamerleden zouden al vorig: Jaar, niet als Kamerleden maar als ••Particulieren", een bezoek brengen *an Zuid-Afrika. Dit dan min of meer °P verzoek van de Zuidafrikaanse re- fering, die haar Apartheidspolitiek STaag ter plaatse wilde toelichten. plannen van de Kamerleden reik ten echter net iets verder. Zij wilden °ok zelf informaties inwinnen, niet alleen bij blanke zegslieden, maar °°k bij vooraanstaande negerleiders, onder wie de zich in arrest bevin dende Nobelprijswinnaar Albert Lu- thulith. De Zuidafrikaanse regering heeft daartegen echter onoverkomelijke be swaren en dit is voor de delegatie aanleiding geweest om het bezoek te annuleren. Een verstandig besl'iit. Wél gaan zou onder deze omstandig heden een erkenning van de Zuidafri kaanse Apartheidspolitiek inhouden. Bovendien zou het een overbodig be doek worden. De Zuidafrikaanse rege ring heeft immers duidelijk laten blij ken, dat de Apartheid geen objectief onderzoek gedoogt. Een Nederlands emigrantenechtpaar Uit Nieuw-Zeeland heeft na 14 jaar een bezoek gebracht aan Amsterdam. In een brief aan „Het Parool" hebben rij hun ongenoegen uitgesproken over de vervuiling, de verveloosheid en de verkeerschaos in de hoofdstad. Henri Knap, rubriekschrijver in „Het Parool", meent deze brief als volgt te moeten beantwoorden: met jullie twee miljoen mensen op dat gróte eiland jullie hebben geen godsdiensten, die de inen-sen er toe brengen zich ongebreideld voort te ^Endaardoor hebben jullie recreatie- ^Enhuizen voldoende. En aeen lawine van auto's die CO uitbraken en op zondagen de wegen naar bos, hei en zee wurgen, zodat men niet meer vooruit of achteruit kan. Kortom: jullie geven tijdens het Weekend de school een verfje in plaats Van jullie te vermenigvuldigen, en jullie, houden daardoor een leefbaar land De heer Knap mag zich, dunkt ons, gelukkig prijzen dat zijn ouders niet zijn opvattingen huldigden. Ove- ri*e,ns loopt hij zeer vele jaren a.. °P de godsdienstige werke lijkheid. Voor iemand die zich jour nalist noemt een kwalijke zaak. Uit de opbrengst van de verkoop Van Breedband aan de Hoogovens zal «en bedrag van honderd miljoen gul den beschikbaar komen voor de bezits vorming. Hoe dit zal gaan gebeuren Is nog niet helemaal zeker. Wél staat vast, dat het een moeilijk probleem wordt om de eenvoudige reden dat het ons helaas te zeer ontbreekt aan veel practische ervaring mee. Minis ter Witteveen heeft het probleem er Uiet gemakkelijker op gemaakt met het stellen van de voorwaarde, dat het geld niet in de consumptieve sfeer terecht moet komen .In grote trekken Zijn wij het wei met hem eens, maar bezit heeft nu eenmaal de merk waardige eigenschap, dat de bezitter *r vrijelijk over kan beschikken. Die Vrijheid zal men hem moeten laten, Wil men over bezitsvorming kunnen blijven spreken. dr. J F. Obermayr begraven, ^en afscheid waren in de aula familie- lenen en vele vrienden bijeen. De bur- «emeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, herinnerde >n een korte toespraak aan de vele verdiensten van dr- Obermayr voor de orgelcultuur in "aarlcm en met name voor het Inter- nationaal Orgelconcours en de Zomer- academie voor organisten. Uit de woor- den Van |llr Cremers bleek, hoe ook in de Persoonlijke omgang van dr. Ober mayr een stimulerende invloed uitging, ging. Namens de Stichting Internationaal geiconcours sprak Gustav Leonhardt, me nog eens de niet aflatende zorgen an <jr. Obermayr voor de orgelcul- uur memoreerde. „Dr. Obermayr e besloot hij zijn herdenkingswoorden, vri 1 uw zorgen laten varen. Uw jenden nemen die over". Plechtigheid, welke omlijst werd °r' orgelspel van Albert de Klerk, tei- ,®fgesloten door het strijkerskwar- weri"! het N- ph. Orkest. Uitgevoerd tet X. i?1 Andante uit het Derde Kwar- le hit 17101 van Mozart. Onder de ve- biiwfS!a5gstehenden, die de begrafenis ris XX ?n' waren de vroegere secreta- Kee„ et Orgelconcours, de heer P. HeXXi .lens opvolger, de heer J. Padt, VlncenA^S Jos de Klerk en Piet tp S" -, .v?le fraaie bloemstukken dek- famiiieiiH en de groeve, waarbij een woorri l'd. v'an de overledene een dank- ke dr ru? voor alle vriendschap, wel- d«rvondenermayr in Haarlem had on- A. :v Z-1 i l j - A- - Behalve de zorg voor het sanerings- gebied Stationsplein wachten binnen de gemeente nog tal van andere min of meer vervallen wijken op sanering. Daar zijn Raaks en Doelen, het Rozen- prieel, de Leidsebuurt, de Dubbele Buurt, de Kamp, de Vijfhoek en ten slotte de gedeelten Begijnhof (bodeoen- trumj, Ridderstraat en Baljuwslaan. Bovendien vragen de te verbeteren weg verbindingen de nodige tijd en aan dacht. Dringend op verbetering wacn- ten onder meer de Oostersingel. Fapen- torenvest, de voormalige Oudeweg en Herensingel en het gedeelte Wcster- gracht-Tuiniaantje. Niemand zal het een gemeente met zoveel zorgen kwa lijk nemen, als niet precies en onmid dellijk een uitspraak kan worden ge daan over de datum, waarop het sa neringsplan Stationsplein eindelijk kan worden aangepakt. Inmiddels zitten de vele middenstan ders en andere zakenlieden met enige moeilijkheden. Zij verkeren in onzeker heid over de duur van hun verblijf. De panden kunnen moeilijk worden ver kocht of verhuurd. Een zaak uitbreiden en later weer laten afbreken is even min aantrekkelijk. Met de belangen van de zakenlieden wordt wel degelijk re kening gehouden. Helaas kan de ge meente Haarlem de sanering moeilijk bespoedigen. In de eerste plaats is het Stationsplein en omgeving niet het eni ge saneringsgebied en daarbij komt dat de nieuwe stadswijken heel veel aan dacht vragen. Wanneer de slopers een maal zijn vertrokken en de nieuwbouw eindelijk kan worden geopend, zullen de meeste middenstanders graag terug keren naar het gloednieuwe stadsge deelte, dat heel aantrekkelijk komt te liggen op de route van het station naar het hart van de stad. Voor velen van hen zal die gelegenheid inderdaad be staan. Als terugkeer niet mogelijk is, kunnen zij met de nodige economische begeleiding een goed heenkomen zoe ken in de nieuwe wijken van Haarlem of naar elders in de stad. De vernieuwing van het Stationsplein is reeds bescheiden aangekondigd in de kantoorgebouwen van de V.V.V. Haar lems Bloei en van de N.Z.H., de laatste bijzonder strategisch gelegen ten op zichte van de honderden bussen die re gelmatig af en aan rijden. Voor de des kundigen is dit manoeuvreren over het drukke plein al lang geen eenvoudige zaak. Reeds vaak zijn stemmen opge gaan om een einde te maken laan de huidige opstelling van de bussen, die van tijd tot tijd het predicaat onover zichtelijk krijgen opgeplakt. Voor vele passagiers blijkt het moeilijk te zpn om meteen het juiste perron te vinden. De gemeentelijke plannenma kers geven voorlopig voorrang aan het gedeelte tussen Lange Molen straat en Lange Herenstraat. Alles wat leeg komt en enigszins kan wor den gemist, zal zo spoedig mogelijk worden verwijderd. Hierna komt, aan de orde het gedeelte tussen Lange Heerenstraat en Parklaan. Ook hier is de gemeente al druk bezig met zich de nodige panden te verwerven. Dan ook kan de aandacht worden ge- richt op het stuk tussen Kruisweg en Kenaustraat. Voor deze plaats is ge dacht aan een winkelbebouwing met bovenwoningen. Om ontvolking van de binnenstad zoveel mogelijk tegen te gaan is nagenoeg geen zakeniedeel- te ontworpen, dat met tevens ruimte biedt voor woongelegenheid^ Ook voor HAARLEM, II febr. Twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan, vier voorwaardelijk, heeft de officier van Justitie voor <le Haarlemse rechtbank, mr. Van der Valk Bouman, vanmorgen geëist tegen de 23-jarige verkoper P.C. uit Haarlem en de eveneens 22-jarige kantoorbediende en semiprofvoetballer J. H. uit Zandvoort, die op 1 novem ber van het vorig jaar uit een vitrine in de hal van het Badhotel in Zandvoort 30.000 aan juwelen meenamen. Aanleiding tot de roof waren de fi nanciële moeilijkheden, waarin de jon gelui verkeerden, doordat zij op een te ruime voet leefden. De verkoper had duizend gulden van zijn vriend, de kan toorbediende geleend om naar een vrien dinnetje in Amerika te kunnen reizen. Hü verspeelde echter weer een groot deel van dat geld in het Casino in Zand voort. Zij hadden als enige uitweg gezien de diefstal van de gouden ringen, armban den en broches met een totale waarde van een halve ton, die zo verleidelijk lagen uitgestald in de vitrine, die de jongelui vaak passeerden op hun weg naar het Saturnesjjel. Zp beraamden bij de verkoper thuis een plan en gin gen in het holst van de nacht naar het Badhotel. Daar troffen zij de buitendeur open. Na een glazen tochtdeur te hebben geforceerd sloegen zij <je rUit van de vitrine stuk met een steen. Zij graaiden de juwelen eruit en vluchten, na nog de stekkers van de telefooncen trale te hebben stukgetrokken. „Het was allemaal erg dilettanis- tisch van opzet", zei de officier van Justitie vanmorgen. „Zowel de in braak zelf als het verkopen van de sieraden werden primitief uitge voerd." Bij de verkoop yan de eerste de beste ring liepen de jongens tegen de lamp. De verkoper P.C. trof het daarnaast nog bijzonder slecht, dat tijdens een huiszoeking in zijn ouderlijke woning nog een pistool werd aangetroffen, dat hij in 1963 als diensplichtig militair ver duisterde. Eind vorige maand is hij daarvoor door de Krijgsraad veroor deeld tot een jaar militaire detentie. Zpn raadsman, mr. Roggeveen, wees daar ook op in zijn pleidooi en vroeg de rechtbank rekening te houden met die door de Krijgsraad opgelegde straf. Evenals de raadsman van de Zandvoor- ter mr. J. Nolen jr., wees hij op het gevaar voor deze verdachten, die nog nooit eerder met de justitie in aanra king zijn gewesst.bij lange gevangenis straffen van kwaad tot erger te verval len door contact met beroepsmisdadi gers. Uitspraak 25 februari. de plaats, waar het grote restaurant van Ruteck s al maandenlang leeg staat, bestaan al sinds jaar en dag grote plannen. Het ligt in de bedoe ling dat hier een hoog horecabedrijf komt. Aan de andere zijde van hét station komt een groot garagebedrijf met een torenhuis. In dit stadium van ontwikkeling van het saneringsplan is een zeker onbeha gen bij de zakenlieden niet oonbegrijP®' lijk. Zij zijn vooral bezorgd over de af nemende aantrekkingskracht van hun omgeving, als de winkels warden 6®? flankeerd door gaten ontstaan bij het slopen van winkelpanden. Aan °e Kruisweg en de Jansweg zullen derge lijke gaten niet zo gauw worden ges"*" gen als in de Lange Heerenstraat.no heeft de gemeente een in eigendom verkregen perceel aan de Kruisweg niet laten slopen, maar tijdelijk benut ais expositieruimte voor openbare wersen. FILMS: CINEMA PALACE: De zevende dageraad, 18 jr., 2, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Irma la douce. str. volw., 8 uur. LIDO: Dreigende trommen. M jaar, 2. 7, 9.IS uur. LUXOR: La ronde, ontraden. REMBRANDT: Becket, 1* iaar' 2 en 8 uur. ROXV: ,r De piraten van „Diablo 2.30. 7. 9.15 uur. STUDIO: Les amants, str. volw. 2.15. 7, 9.13 uur. 8.15 uur. Donderdag februari Concertgebouw, 'n'^ £">vtociaal Jeugdconcert door het V.Vu.o. o.i.v. Henri Arends. Donderdag U februari Stadsschouwburg, 8 uur: Sieto Hoving» Kunstkring met „De ezels van Gaika". Donderdag H februari A.H. Gerhardschool, Aula, 8 uur: Haar lemse Discoelub. Werken van Liszt, Rossini, Beethoven en Prokofieff. Frans Halsmusea» Werker, tut de Haar lemse school van de Be tm. 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frana Hals Dagelijks van 10—5 uur Zondags ran 15 uur Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw rekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school, 16* t.m 19e eeuw Fos- teien Natuurkundige instrumenten Ge- openo jp werkdagen, behalve maandag van 1—3 uur Eerste zondag van de maand van tuur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 78 üude religieuze kunstschllderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken Van 10—12.30 en van 1.30-5 uur (behalve maandag) Zon- •n feestdagen van 2—5 uur Woonhuis Jacobus Va» Looy, KJ Hout weg lo: Hei voorma..ge woonhuis van de -childer-scnrli ver (acohus van Looy Ge •pend donderdags var 10--12.30 en 13 30- '7 uur Zon- en eastaacen van 2r Museum het Huis Van Looy, KI. Hout weg 102 (ingang Kamperlaan) Tentoonstel ling ..Kunst rond 1900" Keuze uit hel eigen hezit „an het Frans Halsmuseum De Ark: Tentoonstelling: 100 ambachten van Jan Luycken 2e etage Vtshal: Tentoonstelling van 30 schilde r!1en uit bet Abbemuseum te Eindhoven da 10-5 zo 1-5 uur T.m 28 febr „In 1 Goede Uur": Tekeningen van Hans van Norden Dag 10-6 en 8-24 uur T.m 28 febr Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van werken van Isaac Israels, tekeningen, aqua rellen, pastels, grafiek. Dagelijks 105, zon dag 1—5 uur tm. 5 aprl' HAARLEM, 11 febr. Vier maanden cel en onmiddellijke gevangenne ming eiste gistermiddag de officier van justitie mr. Van de Valk Bouman tegen de negenenveertigjarige Amsterdamse acquisiteur J. jf. Zo'n vaart liep het echterniet voor de Amsterdammer, want politierechter mr. Vink oordeelde vrijspraak na een bijzonder krachtig pleidooi van mr. J. Verheus, die geen spaan van de tenlastelegging heel hield. N. werd ervan verdacht met goederen, vervaardigd door minder validen, te hebben geknoeid. Op een gegeven mo ment zou hy aan een Zandvoortse vrouw een wasmand hebben verkocht, waar bij hij vooruitbetaling had verkregen. De wasmand was echter nooit nageko men. Toen de politie in de zaak was gemengd, had de Amsterdammer het betaalde teruggestort. De .Utrechtse timmerman W. J. B- f23) kreeg een boete van vijfen- zevenng gulden nadat de officier het dubbele had geëist. De man had in de cember m Bloemendaal een elektrische handcirkelzaagmachine ontvreemd, om dat hij nog geid van zijn baas had te vorderen. Deze gehuld bedroeg 215 ter wijl de machine bijna vierhonderd gul den waard was. Mr. Vink maakte de timmerman duidelijk dat het niet aan ging schulden op deze manier te veref fenen. Voor een bijzondere gebeurtenis zorg de de vpfendertigjarige koopman A. S. uit Hamstede, die het had gepres teerd na het gebruik van tien glazen cola-ccfvac als bestuurder een paar- denwagen te mennen. Hiervoor werd de man gestraft met twee weken ge- vangems overeenkomstig de eis. "^Eenentwintigjarige smid-lasser p. r. uit Haarlem kreeg een boete van honderd galden, omdat hij in de maand okfewer jn Bloemendaal een bank- senroet had gestolen. Het voorwerp ging üi schuur van de buurman. Hoewei de melkboer van verdachte had aangeraden de bankschroef weer terug te brengen, had de smid niet gerea geerd. De officier eiste tegen de man een geldboete van honderdvijftig gul den. „®P 5 augustus veroorzaakte de Utrechtse koopman G. v. d. O. (24) een ongeluk op de Nieuwe Meerdijk in Bad- noevedorp, omdat hij teveel haast maakte onderweg met zijn vrachtauto naar het ziekenhuis in Utrecht, waar zyn zoontje pas een operatie had onder- gean. Bovendien had de man enige glazen bier gedronken. Om de zaak ""ld te maken, was verdachte na de aanrijding doorgereden. De koopman Werd vrijgesproken van rijden omdat manier van doen werd gewe ten aan zijn onrust om het zoon tje. Het doorrijden werd hem even min verweten, omdat zijn wagen zoveel lawaai maakte, dat het geluid van de aanrijding werd overstemd. Zijn on voorzichtig en roekeloos rijden werd echter zo zwaar aangerekend, dat de man werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging. LISSE, 11 febr. De eerzuchtige veldrijder Jan van Dijk uit de Lisser buurtschap „De Engel", die van 1959 tot 1962 in de vaderlandse cycle-eros- sen een lastig te bedwingen tegenstan der was en daarna omdat hij geen tijd meer kon vrijmaken voor de trai ning twee minder succesvolle win ters in de veldritsport meemaakte, heeft zich in eigen land opnieuw onder de favorieten geschaard. Samen met kampioen Cor Rutgers, Cok v. d. Hulst en Huub Harings is hij dan ook door de sportcommissie van de K.N.W.U. aan gewezen om ons land te vertegenwoor digen in het op zondag 14 februari in Cavaria (Italië) te houden wereldkam pioenschap cycle-cross. Zijn positie aan de top heeft Van Dijk overigens niet zonder slag of stoot heroverd. Hij heeft er. alles voor moeten doen en kei hard getraind. Anders was het hem niet gelukt. HAARLEM, 11 febr. Op maandag 22 februari hoopt de heer L. Meijer, directeur van de n.v. Vermaat's Bakke rijen zijn vijfentwintigjarig jubileum te vieren. Op die dag zal er voor be langstellenden gelegenheid zijn om de heer Meijer geluk te wensen, 's middags van vier tot zes uur in de Kroonzaal van restaurant Brinkman. HAARLEM, 11 febr. Nog voor het eerste (hervatte) gesprek over een mogelijke „Telstar-fusie" tussen Haarlem, RVH en EDO kampen de initiatiefnemers met grote moeilijk heden. Nog voor wethouder Voskui len en het lid van Gedeputeerde Sta ten Merkx de deputaties van de drie clubs vanavond rond de tafel heb ben, lekte het „nieuws" van RCH uit. Een brede stroom van leden en donateurs van de Racing (onder wie de „Club van Honderd" een soort raad van financiers) is gekant tegen het opheffen van RCH als semi- profclub. Zoals wjj maandag bericht ten menen de tegenstanders van een bundeling-aan-de-top voldoende gel- k «runnen te hebben aan boord om het bestaan van hun ver eniging te verzekeren. Ondanks deze berichten nemen de he ren Goudsmit, Smalleganger en Balk vanavond namens RCH deel aan de fu- het stadhuis. De voorzitter van de Heem- siebesprekingen op h heer Goudsmit, voorzit steedse Club motiveerde dat besluit al dus: „Wij zijn door de algemene leden vergadering gemachtigd voort te gaan met het voorbereiden van een eventu ele „Telstar-fusie." Waarom zullen we dan, voor er één plan op tafel is geko men, neen zeggen?" De heer Goudsmit apprecieert de be doelingen van de „Club van Honderd". „Natuurlijk heb ik het liefst dat RCH zijn zelfstandigheid als semiprofclub be houd." Maar als praeses dient hij de be langen tegen elkaar af te wegen. „Er zijn toezeggingen gedaan, de beloften dat er geld is, kunnen worden waarge maakt. Over het aflossen van de overigens grote schulden is echter met geen woord gerept. Bovendien moet men zich minstens over een periode van vijf jaar garant stellen voor het exploitatietekort'. De voorzitter van RCH besloot met „Laten wij nu eerst eens rustig luisteren naar de voorstel len van de heren Voskuilen en Merkx. De wethouder van Sportzaken in Haarlem, de heer Voskuilen, is min der gelukkig met de plannen van en kele RCH-leden. De poging, die club van een fusie af te houden, kenschet ste hij met „dom, heel dom. Op deze manier stort men zijn geld in een bodemloze put." Hij onthield zich van verder commentaar, omdat hij eerst de resultaten van de bijeenkomst van vanavond wil afwachten. Wat gaat er eventueel gebeuren in dien RCH zich toch tegen een samen gaan aan-de-top verzet tussen Haarlem en EDO verzet. Steunt de gemeente dan een mogelijke fusie tussen Haar lem en EDO? Vragen waarop gisteren nog geen antwoord kon worden verkre gen. „Wacht op avanavond," reposteer- de de heer Voskuilen. De training van een cycle-crosser is bijzonder zwaar en hard. Daarover weet de zopas 29 jaar geworden Jan van Dijk mee te praten. Hij is er reeds in september mee begonnen en heeft zich ditmaal meer op de intervaltrai- ning toegelegd: hardlopen, sprintjes maken en hindernissen nemen. Elke dag zo'n anderhalf tot twee uur lang in het Reigersbos. Slechts twee avon den in de week kwam de racefiets er aan te pas. Heel veel steun heeft hij daarbij ondervonden van Egbert van 't Oever, die een zorgvuldig uitgekiend trainingsschema voor hem opstel de. Daar heeft Lisser Jan zich stipt aan gehouden. „We hebben doelbewust naar het kampioenschap gewerkt," zegt Jan van Dijk, „toen ik met de kerstdagen in het Amsterdamse Bos ze gevierde had ik m'n topvorm nog niet te pakken." In de nationale titelstrijd te Soest- duinen moest de beslissing vallen voor afvaardiging naar de strijd om de re genboogtrui in Italië. Alleen Cor Rut gers en Huub Harings waren reeds ze ker van hun zaak. Voor de twee overi ge plaatsen zou het in Soestduinen moe ten gaan tussen Van Dijk, Van der Hulst, Van Geest, Brinkman, Jan Ha rings en Van Tol. Het heeft daarbij aan spanning niet ontbroken. „Ik heb alles moeten geven om Van Geest achter me te kunnen houden," vertelt de Lis- senaar. Het is nu voor de derde keer dat hij naar een wereldkampioenschap cycle- cross wordt uitgezonden. De eerste keer in Hannover werd Jan 27ste en daar na in Luxemburg 24ste. Met zijn ver wachtingen voor het komende we reldkampioenschap is Van Dijk gema tigd optimistisch. Met een beetje geluk hoopt hij in de buurt van de twintigste plaats te eindigen. De concurrentie is bijzonder groot en als de voornaamste kanshebbers ziet Van Dijk de Belgen Albert van Damme en Roger de Clerk, de Zwitser Gretener, de Italianen Lon- go, Carbelli en Severin-i met de Duit ser Wolfshol. Vooral de Italianen laten volgens de veldrijder uit „De Engel" niets onverlet om de titel in eigen land te houden. Ze vertoeven al enkele we ken in een trainingskamp. Jan van Dijk vindt het jammer dat er geen apart kampioenschap voor de profs en amateurs wordt gehouden. „Die buitenlandse crossers zijn haast allemaal aan de een of andere fabriek verbonden en hebben daarmee heel veel op ons Hollanders voor. Zelf be schouw ik het veldrijden zuiver en al leen als sport". Vrijwel al zijn snipper dagen moet Van Dijk, die tegenwoor dig van beroep chauffeur is, opnemen 0111 z'n sport te kunnen beoefenen. Het beste voelt Jan van Dijk zich in zijn element als het fietsen zwaar en lastig valt in een cycly-cross. HU blijft meestal het langst in het zadel en behaalt daarmee zijn winst. Op het heuvelachtige parcours van Ca- vari hoopt bij de beste Nederlander te zijn. Het volgende winterseizoen wil hij gelijk met de schaatsenrijders aan de training beginnen en zal van de zomer om wat in beweging te blijven weer achter de motor gaan rijden en aan straatkoersen in de buurt deelnemen. HEEMSTEDE, 11 febr. De 21-jarige Heemsteedse trekker-chauffeur J. is gistermiddag met zijn landbouwtrekker in het water van de Blekersvaart te recht gekomen. De jongeman slaagde erin zelf uit het water te komen. Hjj was bezig de trekker te draaien op de Blekersvaartweg, toen zijn voet ineens van de rem schoot. Voertuig en bestuur der raakten te water. Een kraanwagen uit Haarlem heeft de trekker, die met zijn wielen omhoog in het water lag, aan de kant getrokken. De bestuurder bleef ongedeerd en ook aan de trekker ontstond nagenoeg geen schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3