„jKandinskyen Shylockin Kamer Compromis bereikt over leningplafond gemeenten GARANTIES IN BELANG VAN VOLKSHUISVESTING Griep...? In vier jaar 2 miljard voor Ho o'er onderwijs BrtHichiletten Zeelands commissaris De Casembroot overleden VIETCONG SLAAT TOE Verolme s honderdste schip te water 60% nog voor uitvoer Geen huiver voor champignon Domme juf DAGPUZZLE Onder villa Mesthoop Vitamine Nederland eet de meeste blikgroenten Cocktailjurken onder het mes 5 Honderd miljoen gulden voor de bezitsvorming Uit opbrengst verkoop aandelen Breedband In 20 jaar 2.000.000 ton seheeps ruimte voor het buitenland Kind overleden Verolme bouwt scheepswerf in Indonesië Wrakstukken van Mauritssingel bij de Wadden Wat kinderen ervan zeggen UeVfaoMf ofi PROVINCIE ROUWT OM VERLIES Examens President Soekarno slaat eerste paal Volgende maand cijfers V.A.T. Kleuter verdronken DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 PAGINA 5 Jhr. hit. A. F. C. de Casembroot Op de scheepswerf van Verolme in Rozenburg is gisteren het hon derdste schip te water gelaten Het is de 22.000 ton metende Harry c. Webb, een vrachtschip voor gesmolten zwavel. Op de foto links de heer C. Verolme, rechts de heer Harry C. Webb, naar wie het schip is vernoemd en in het midden mevrouw Ruth Webb, die het schip doopte. Iedere dag worden 12000 tot 17000 kg champignons op de veiling in Nijmegen verkocht. (Advertentie) Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. O/} (Van onze onderwijsredaeteur) DEN HAAG, 11 tebr^n antwoord op vragen van liet o*er de b0uwpro- dr. Tans <p-vj eiclse universiteit heelt «lemen van mede namens minister minister „toegedeeld, dat er moeilijk Witte veen. kan wor(jen van een „dras- ?eShe° beperking" van de geldmiddelen voor de uitvoering van het bouwpro- „„irima. Integendeel, aldus de minis ter. Voor de jaren 1963 tot en met 1965 Is °Pde begroting van O., K. en W. voor investeringen in de sector weten schappen in totaal «77.277.000 uitge trokken (1962: ruim 150 miljoen gul den; 1963: eveneens ruim 150 miljoen; 1964: ruim 177 miljoen en 1965: 200 miljoen gulden. Voor de jaren 1964 en 1965 wordt het in 1961 vastgestelde in vesteringsplafond van 150 miljoen gul den per jaar overschreden met respec tievelijk 27 en 50 miljoen gulden. Voor de exploitatie-uitgaven van de Universiteiten en hogescholen is in de genoemde jaren bijna 1,3 miljard gul den uitgetrokken. Het totaal van de in- vesterings- en exploitatie-uitgaven komt voor de periode 1962 tot en met 1965 op bijna twee miljard gulden. Van de investeringsbedragen waren voor de rijksuniversiteit te Leiden, in clusief het Academisch Ziekenhuis, m de jaren 1962 tot en met 1965 bestemd respectievelijk 17,5 miljoen, 15 miljoen, 17,5 miljoen en 19,9 mjlj^etrokkeii Voor de exploitatie werd Utgeteokken respectievelijk rond 34,2 miljO' miljoen, 53,2 miljoen en 64,3 miljoen gulden. In de jaren 1963 en 1964 zijn voor de Investeringen aanzienlijk hogere bedra gen verwerkt dan aanvankelijk waren goedgekeurd in de begroting van de uni versiteit. Voor 1963 moest in de ontwerp- slotregularisatiewet ten behoeve van de universiteit en het academisch zieken huis een aanvullend bedrag van 14.628.000 worden opgenomen. Ook Voor 1964 zal er een suppletoire begro tingswet moeten komen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 febr. Hoewel er nogal wat tegenstand heerst in de Twee de Kamer tegen de manier waarop de gemeenten in hun investeringen wor den afgeremd door de invoering van een leningplafond, heeft de Kamer zich met algemene stemmen alleen com munisten en pacifisten lieten hun afwij zing vermelden neergelegd bij aan vaarding van de eerste termijn van dit plafond, inmiddels is bij ministerieel besluit al een tweede jaartermijn inge gaan tot november van dit jaar, waar over binnenkort een soortgelijk ont werp aan de orde komt. De lange duur der schriftelijke be handeling was echter mede aan de Ka mer zelf te wijten, zodat dit geen reden tot kritiek kon zijn. De materie zelve echter des te meer. Na verdediging door de minis ters Toxopeus (Binnenl. Zaken) en Witte veen (Financiën) en een schor sing van een half uur, neeft de rege ring toch met dit middel om ook de gemeenten tot temporiseren van hun uitgaven te dwingen, succes gehad. Hun voornaamste argument was dat de gemeenten zich wel moesten be denken: zjj vervullen in de huidige onevenwichtige conjunctuur de rol van een zieke, die een uiterst onaan genaam geneesmiddel te slikken krijgt. Het helpt echter voortreffelijk tegen de kwaal van onevenwichtigheid van on ze conjunctuur, die niet alleen parti culieren en het rijk maar ook lagere overheden moet aangaan. Toen van al le kanten werd geprobeerd om met uit zonderingen op de algemene regel van temporisering van leningen de narig heid van de pil wat tegen te gaan, waarschuwden de ministers: Hoe meer dat zou gebeuren hoe langer de kwaal gaat duren. Slikt u goed, dan is u er misschien eind van dit jaar weer af. De beide doktoren hielden echter wat dat laatste betreft wel een flinke slag om de arm. Het halve uur schorsing werd door de commissie voor de gemeentefman- ciën gebruikt om een krijgsplan te be denken, dat tot enig succes van de Ka mer heeft geleid. Dank zij de soepel heid waarmee de ministers het daaruit voortspruitende voorstel aanvaardden, om behalve voorschotten voor wo- ningwetbouw ook leningen en garanties in het belang van de volkshuisvesting in het algemeen van de beperking uit te sluiten, is het wetsontwerp zonder moeite aanvaard. Wel heeft minister Witteveen van zijn kant enige tijd ge vraagd om erover na te denken. Hvj haakte op handige wijze in op twee interrupties die volgden, toen dr. Van Heivoort (KVP) het voorstel na mens de commissie formuleerde. De heer Geertsema (VVD) vroeg onmiddel lijk of ook aankoop van terreinen voor de woningbouw eronder begrepen wa ren, terwfjl de heer Tilanus (CH) wilde weten of ook verpleeginrichtingen gere kend konden worden onder „volkshuis vesting in het algemeen". „Het komt dus wel op een zeer nauwkeurige for mulering aan", repliceerde prof. Wit- teven. „U ziet hoeveel moeite u er zelf mee heeft". Daar viel niets meer tegenin te bren gen. De communist Bakker dacht daar natuurlijk anders over. Hij had al grove politieke munt geslagen uit de hele ope ratie tot temporisering van de gemeen telijke investeringen en de Rotterdam se uitverkoop-actie in schrille kleuren op het doek gezet, maar de rest van fle Kamer nam de winst en gaf de re gering haar vertrouwen. de Kamer heeft aan- £o;fi,,t*ga,ranües uit de wet te halen is mislukt door het aanvaarden van het compromis: alleen garanties voor de woningbouw in het algemeen IAdvertentie) in tobletvorm.95ct (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 11 .lelir. De commis saris der koningin w Zeeland, jhr. mr. A- F. C. de Casembroot, is gister middag in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden. Na eeI-st verpleegd zijn geweest in het Gasthuis te Mid- 'lrk werd jhr. De Casembroot zo- ■e'(l enkele weken geleden opge- J" n m het Utrechtse ziekenhuis we- ean storing in de bloedsomloop. vf,,a '.k z;l« het er naar uit dat hij uZiekte zou herstellen, maar izpflmÜ z'ch een hartinfarct voor- Jhr' rnr a F 'r^i te"»evolge had. 58 jaar oud geworden" Casembr(>ot 18 Zeeland heeft het bericht van ziin Ihr Dearr°te °ntsteltenis gewekt. Met k root is de dertiende gouverneur heengegaan die Zeeland sinds de stichting van het koninkrijk der Nederlanden heeft gehad. Zonder enige twijfel was jhr. De Casembroot ook de populairste. August Frangois Charles de Casem broot werd op 17 december 1906 te Middelburg geboren. Na het gymnasium in zijn geboortestad te hebben doorlo pen, studeerde hij aan de Utrechtse universiteit, waar hij in 1931 doctoraal examen rechten deed. Op 27 mei 1932 werd hij benoemd tot burgemeester van het Walcherse dorp Westkapelle. Hij was toen 25 jaar en de jongste burge meester van Nederland. In 1940 werd hij lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Op 6 mei 1943 werd jhr. De Casembroot door de bezetter ontslagen. Tijdens de oorlogsjaren vervulde hij een belangrijke plaats in het verzet in Zee land en na de bevrijding kwam hij bij het militair gezag. Hij behoorde tot de groep vertrou wensmannen die na de bevrijding van het zuiden door koningin Wilhelmina werd geraadpleegd. Op 15 januari 1946 werd jhr. De Casembroot opnieuw bur gemeester van Westkapelle. In decem ber 1947 kwam zijn benoeming af tot commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland. Hij volgde daarbij op jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Jhr. De Casembroot toog met grote energie aan het werk. Het herstel van de oorlogsschade eiste zijn gehele in- zet. Juist toen de provincie Zeeland de moeilijke periode achter de rug had, kwam de watersnood van 1 februari 1953. In die dagen heeft jhr. De Casem broot van de ochtend tot de avond meegeleefd met de getroffen bevolking. De heer De Casembroot was comman deur in de orde van Oranje-Nassau, grootofficier in de Kroonorde van Bel gië en Grootofficier in de orde van ver dienste van Italië. De staten van Zeeland zullen vrijdag morgen in buitengewone vergadering in do Zeeuwse hoofdstad bijeen komen ter herdenking van de overleden commissa ris der koningin. Een aantal organisa ties heeft bijeenkomsten of evenemen ten in Zeeland afgelast in verband met het overlijden. De minister werd wel aangespoord om zijn bedenktijd hierover zeer te be perken. Tegen de hetze van de communist in kwam nog even de Rotterdamse aan koop van de schilderijen van Radins ky door het museum-Boymans ter spra ke, waarmee minister Toxopeus de aan dacht vestigde op de vrijmoedigheid waarmee Rotterdam van zijn gemeente lijke autonomie gebruik maakt. Maar de minister kwam zelf in gevaarlijk vaarwater, want juist die autonomie was een van de steunpunten waarop de regering haar betoog had opgezet. Het diende nl. ook om te betogen, dat de financiële nideilijkheden waarmee Rot terdam thans te kampen heeft, de re gering in details niet aangaan. Men moet daar zelf maar weten waaraan men de prioriteit toekent. Wij gaan ons niet in de oorzaken verdiepen, aldus mr. Toxopeus tot drs. Franssen (PvdA), die vond dat de onlangs toege kende negentig miljoen extra voor de ze stad niet voldoende waren en dat Den Haag meer oog moest hebben voor de vastgeraakte ontplooiing van de Maasstad. De communist Bakker stelde hiertegenover de meest drastische voor stelling van zaken die ma?'' d"]k was: ,,De gemeentelijke autonomie, die u toepast is een Shylock-autonomie. je mag zelf kiezen welk pond vlees eruit moet, maar op de snjjtafel zul je moe ten...." DEN HAAG, 11 febr. Onderhande lingen op interdepartementaal niveau hebben er toe geleid, dat uit de op brengst van de verkoop door de staat van de staatsaandelen N.V. Breedband aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken n.v. een gedeelte zal worden bestemd voor de bevordering van de bezitsvorming. Van het totaal lit deze verkoop verkregen bedrag ad 453,3 mil joen zal honderd miljoen gulden voor dit doel dienstbaar worden gemaakt. Een verdeling van de honderd miljoen over de eventueel te kiezen projecten van bezitsvorming is nog niet genomen. Dit is thans nog onderwerp van inter departementaal overleg. Reeds eerder (op 8 januari jongstle den) werd aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat op het vraagstuk van „het dienstbaar maken van de plaats gehad hebbende afstoting van Staatsbezit aan de bezitsvorming" nader zal worden in gegaan in de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp „Algeme ne Premiespaarwet". Naar wordt ver nomen, zal deze memorie van antwoord binnen enkele weken aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Als projecten voor de bevordering van bezitsvorming worden in dat ont werp van wet genoemd het sparen in geld, in huizen, effecten of in ver zekeringspremies. Het is niet uitge sloten, dat minister Veldkamp (So ciale Zaken en Volksgezondheid en mede belast met de bezitsvorming) een of meer van deze vier vormen van bezitsvorming voor de bestem ming van de verkregen honderd mil joen zal verkiezen. Australië De Australische vereni ging voor dierenbescherming is een actie begonnen om het Russische staats circus, dat in Australië voorstellingen zal geven, de toegang tot hei land te ontzeggen, met het oog op de „bar baarse wreedheid", waarmee volgens de vereniging het optreden van dieren in circussen gepaard gaat. (Rtr.). (Vervolg van pagina 1) ging uitsluit, met name terzake van Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam, Laos en Cambodja, kan de weg openen naar de binnenlandse en buitenlandse vrede in dit ongelukkige defel van de wereld. De Franse regering is bereid om op ieder moment aan de onderhan deling over een dergelijk akkoord deel te nemen, overeenkomstig de in 1954 door de conferentie van Geneve opge stelde beginselen. Het initiatief tot het opnieuw doen bijeen komen van de conferentie komt toe aan de twee mogendheden die het co-president- schap uitoefenen: de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië". Uiteraard heeft deze herhaling van een bekend standpunt van generaal oe Gaulle onder de huidige omstandighe den niets opzienbarends. Men ziet ech ter in de laatste zinsnede van de ver klaring een uiting van ongeduld aan het adres van de Britse regering „waarop wacht zij nog?" die zich, in tegenstelling met de Russische, tot dusverre voor het door De Gaulle ver langde initiatief niet heeft willen lenen. Naar in regeringskringen wordt gezegd zou dit voornamelijk zijn, omdat Groot- Brittannië in zijn geschil met Indonesië om Maleisië zich aangewezen weet op de solidariteit van de Verenigde Sta ten. Deze hebben inmiddels op de sug gestie van generaal De Gaulle prompt afwijzend gereageerd: een conferentie als door hem bedoeld achtten zjj volko men nutteloos, gezien het feit dat de communisten in zuidoost-Azië zich niets aan de reeds aangegane overeenkom sten gelegen laten liggen. AMSTERDAM, 11 februari. (G.U.) kand. sociale wetensch.de heren C. F. van der Molen, (Amsterdam) en E. j. van der Laan (Blokker)kand. Italiaans: de heer G. Errico (Amster dam). LEIDEN, li febr. kand. geschie denis: de heer J. C. Kort (Rotterdam) en mej. V. I. Kerkhof (Rijswijk). (Van een verslaggever) ROTTERDAM, H febr. Gister avond laat, toen de Amerikaanse gas ten van de heer Verolme de Ver enigde Scheepswerven op Rozenburg al verlaten hadden om aan te zitten aan een diner in het Hilton Hotel werd het honderdste door Verolme gebouwde schip, de zwavel bulkcarrier „Harry C. Webb" uitgedokt. Van een feeste lijke honderdste te w'aterlating was geen sprake. Hoogstens van een fees telijke doop en dan hooguit feestelijk voor de vele vertegenwoordigers van de Liberiaanse rederij Lexington Trans port Corporation die opdracht tot de bouw gaf ell Pan American Sulnhur Company, die het profijt van het schin zal hebben. Het schip zelf was od het moment van zijn doop, vier uur Jister- middag, nog niet eens in zijn element Er stond toen in het Koningin wCb minadok nog niet voldoende water om het 20.000 ton dw. metende casco aan het drijven te brengen. Het liep gistermiddag allemaal een beetje tegen. Zo was het aanvankelijk de bedoeling geweest om na de te wa- terlating van de Harry c, Webb direct de kiel te ^?»en y.00' drie nieuwe schepen tegelijk, mm of meer om te bewijzen, dat sclheepsbouvver Verolme n„g steeds zaken doet m het groot. Maar toen dan gisteravond om een uur of tien de C. Webb eindelijk voor de afbouwkade dobberde, hadden Verolm es werknemers er schoon ge noeg: van. De kiellegging van de drie schepen kon toen nog wel een paar uur langer wachten. Op zich zou deze kiellegging heel in teressant om te zien S^eestzun. De drie schepen namelijk, bestemd voor de Ethiopian Shipping Lines te Addis Abeba, zullen niet alleen tegelijkertijd, maar ook in één dok gebouwd worden. Vóór in het 130.000 tons Wilhelminadek worden twee vrachtvaarders van 6000 ton en achter in het dok, met de voor steven tussen de twee 6000 tonners m wordt een tanker van 30.000 ton op sta pel gezet. Omdat ook de heer Verolme wel voel de, dat zijn gloriedag, waarop "13 kon zeggen in twintig jaar alleen al 2.000.000 ton seheepsruimte voor het buitenland geleverd te hebben (die „paar" schepen, die hij voor Nederland se rederijen heeft gebouwd telde hij gemakshalve maar niet eens) nu niet GRONINGEN, 11 febr. De tweeja rige Eelke Alexander Brockbernd is vanmorgen overleden aan de gevolgen van een val uit het slaapkamerraam van de ouderlijke woning. Het kind was gis termiddag spelenderwijs in de venster bank geklauterd en van een hoogte van zeven meter op de tegels achter het huis gevallen. Zwaar aan het hoofdje gewond werd het naar het r.k. zieken huis gebracht. direct gemarkeerd werd door spectacu laire hoogtepunten, had hu toch een verrassing bereid. Voor de N-TA. teie visiecamcra's maakte bo bekend dat alle werknemers van het Vero n cern dit jaar 7 pet. wjnstuitker g rij gen. Hij zei er wel bij, dat dl.t de ondanks het feit, dat eL.' slechter is gegaan dan ooit, maar dat laatste werd door de aanwezigen met een korreltje zout genomen. j had immers juist daarvoor nn%^' nfln trots verteld, dat met de 2*M0 on seheepsruimte door h®™ nm2 000 water gebracht een bedrag gulden gemoeid is geweest. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 11 febr. President Soekarno heeft dinsdag in Tandjong Pri- ok de eerste paal geslagen voor de scheepswerf P. T. Carya Putra, die Ve rolme in samenwerking met de Indone sische regering en met financiële steun van de Nederlandse regering bouwt. Het werk zal acht jaar in beslag ne men. Zij zal dan geschikt zijn voor de bouw en reparatie van schepen tot 150.000 ton dw. In het beginstadium van de werf, dat over twee jaar afgesloten zal zijn zul len reeds schepen tot een grootte van 50.000 ton dw gebouwd kunnen worden. Nog dit jaar zal begonnen worden met een schip van 15.000 ton. In het begin stadium van de werf zal er ook reeds gelegenheid zijn schepen te repareren. Er zijn twee drijvende dokken ontwor pen, een voor schepen van 5000 tot 8000 ton en een voor schepen van 10.000 tot 20.000 ton dw. De accommodatie van de werf wordt met de bouw van het schip al naar de behoefte uitgebreid. Deze methode heeft de heer Verolme ook toegepast bij de bouw van de Verolmewerf op Rozen burg. De vertegenwoordiger van de heer C. Verolme is de Nederlandse directeur van de Indonesische werf de heer A. Rijke. De heer Verolme verklaarde dat de capa citeit van de wereldscheepsbouw op het ogenblik een achterstand heeft van vijf miljoen bruto register ton, ondanks het feit dat Japan een enorme capaciteit bezit. De heer Verolme zei goede hoop te hebben, dat de situatie in de scheepsbouwwereld in de nabije toe komst er wat rooskleuriger zal gaan uitzien. Hij was van oordeel dat in het afgelopen jaar het dieptepunt was be reikt. ROTTERDAM, 11 febr. (ANP) Na een tewaterlating van de zwaveltanfeer Harry C. Webb op de Verolmewerf in Rozenburg, heeft de heer C. Verolme aangekondigd dat in de loop van de vol gende maand aan de hand van cijfers inzicht kan worden gegeven in de fi nanciële toestand van de V.A.T. De heer Verolme zei dat de positie van de V.A.T. thans wordt bepaald door haar dochtervennootschap de N. V. Reclame-Exploitatie Maatschappij REM en door de ontwikkeling van het radio- en televisie-beleid. Hij wees er op dat op het ogenblik met gelijkge stemde belanghebbenden onderhande lingen worden gevoerd om tot een ge zamenlijk verkrijgen van een concessie voor televisie- en radiouitzendingen te komen. Er wordt naar gestreefd om di rect of indirect de V.A.T. met haar ruim honderdduizend aandeelhou ders hierin te laten deelnemen. DEN HAAG, 11 febr. Een Neptu ne van het marinevliegkamp v alken burg heeft gistermiddag tevergeefs ge zocht naar wrakstukken bij Terschel ling die in verband zijn gebracht met de verdwenen Nederlandse coaster Mauritssingel. Aanleiding tot deze speurtocht was het signaleren in zee ter hoogte van Terschelling van een drijvend object waarop het nummer 49 staat. De reddingsvlotten van de Mauritssingel droegen het nummer A 4985, zodat het wrakstuk mogelijk een deel is van zo'n reddingsvlot. Onze correspondent tekent hierbij aan dat het gesignaleerde wrakstuk is op gemerkt door een Pools schip. Het zou een gele zak zijn geweest. Volgens de kustwacht van Terschelling was het een bal die vissers gebruiken om hun net ten drijvende te houden. Het zou puur toeval zjjn geweest dat deze „Schotse blaar" zoals men een dergelijke bal noemt met 49 genummerd was. Overi gens blijft het altijd mogelijk dat wrak stukken op de waddeneilanden aanspoe len ook al zou de ramp zich voor de Franse kust hebben voltrokken. Op Ameland wijst men er op dat daar in de oorlog soldaten aanspoelden die by de slag om Duinkerken gesneuveld wa ren. NEERKANT (L), 11 febr. Het driejarig zoontje van de familie H. Martens is dinsdag in een sloot bij de Mijnenweg alhier verdronken. Toen het kind vermist werd trof een buurman de kleuter voor-over liggend in de sloot aan. Het menu bestond uit champig nons op toast als voorgerecht, champignonsoep, en het hoofd gerecht was biefstuk met champignons. Bij de borrel kregen we champignon-bitterballen. Het lijkt een beetje veel van het goede bij één maaltijd, maar het was dan ook een lunch die we kregen tijdens een champignonexcursie. En we moesten toch kennis maken met al le kanten en mogelijkheden van de ze groente. Veel Nederlandse huisvrouwen schijnen altijd nog een beetje hui verig te zjjn bij het idee, paddestoe len te eten. In hun gedachten is mis schien nog de angst voor betoverde wezentjes en gifzwammen, die in sprookjes altijd tussen paddestoelen opduiken. Als ze wisten met hoeveel zorg en toewijding de champignonkwe kers hun paddestoelen omgaven, zouden ze misschien wat meer ge bruik maken van deze mogelijkheid om een maaltijd op te fleuren. Maar overigens hebben de champignon kwekers goede hoop, want ze heb- hen een goed voorbeeld aar> de to maat, die omstreeks 1920 ook nog maar nauwelijks gegeten werd m Nederland. Wanneer u ze kookt, moet u op letten, dat ze niet langer dan vier minuten mogen koken, anders wor den ze taai. Gekookt zijn ze natuur lijk minder vet en dan is het aantal calorieën bijzonder gering, per 100 gram ongeveer dertig, terwijl de champignon wel rijk is aan vitami nen en bovendien zijn ze het hele jaar te krijgen. Als voorgerecht kunt u het vol gende gerecht gebruiken: benodigd heden: 500 gr. champignons. 1 ci troen, wat suiker, tomatenketchup, Worcester saus, paprikapoeder, stuk je ui, peper en zout. Weer van de champignons een klein schijfje van het voetje afsnij den. De champignons daarna weer wassen, in lauw water. Dan moet u ze opzetten met weinig water, waar-, aan citroensap en weinig slaolie zijn toegevoegd. De champignons onge-, veer vier minuten koken. Daarna uit het kookvocht halen en ze laten afkoelen. Door het nog warme cham- pignonnat een fijngesnippers uitje, wat suiker, peper, zout, een thee- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIHHUMIHr Het blik met groenten of vruchten is in de noordelijke landen van Europa een meer voorkomend ver schijnsel dan in de zuidelijke. Bij een in 1963 gehouden enquête is ge bleken dat in Nederland 56 pet. van de ondervraagde huisvrouwen een of meer blikken groente in huis had en 51 pet. een of meer blikken vruch ten. Voor het vasteland van Europa tvas dit een record. Voor België wa ren deze percentages 38 en 22, voor Frankrijk 41 en 21. In Engeland haalden blikgroenten 47 pet., de vruchten zelfs 72 pet. De populariteit van groenten en vruchten in blik is gemakkelijk te verklaren. Niet alleen is het bijzon der plezierig op deze wijze steeds paraat te zijn voor bijzondere gele-1 genheden, maar bovendien eist de1 bereiding weinig tijd en moeite. Ten slotte blijven de mineralen in de groenten volledig behouden en is het, vitamineverlies zeer gering, verge-, leken, bij kort gekookte groenten en, niets bij groenten, die de huisvrouw lang op het vuur heeft laten staan. Noord Limburg is het land van de champignonkwekerijen. In Ottersum staat aan de kant van de weg op een klein heuveltje een villa. Je zou met vermoeden, dat daaronder grote be drijvigheid heerste. Onder dat huis is namelijk zo'n champignonkwekerij gevestigd. Er zijn drie cellen van ongeveer 18 meter lang, waarin in vijf verdiepingen grote bakken paar- demest staan. In een van de cellen steken de spierwitte paddestoelen al boven het laagje dekaarde uit. Er zijn kleintjes bij maar ook zeer gro te met een hoed, die een doorsnee hebben van èèn decimeter. Van de an dere twee cellen is er één in op komst, het broed is geënt in de mest en er ligt een wit waas over de bakken. In de derde cel is de pluk bijna afgelopen. De paddestoelen ko men namelijk in „vluchten" op en bij een oogst kunnen zo'n acht vluch ten (acht weken achter elkaar) ge plukt worden. De champignonkwekers hoeven te genwoordig niet meer zelf de paar- demest en de aarde te vermengen. Dat gebeurd coöperatief. De grootste mesthoop van de wereld in Noord Limburg levert ongeveer 900 ton per week af. Tussen hoge dampende wallen van mest en stro kruipen daar mengmachines als reusachtige mestkwekers. De enige champignon- nenvakschool van de wereld is de grote trots van de Nederlandse champignonnenkwekers. Hij staat in Horst, bij het proefstation voor de champignoncultuur. Als u dan ook nog weet, dat de champignons wanneer ze 's morgens geplukt zijn en 's middags verkocht op de veiling in Nymegen, de vol gende ochtend al by ons in de winkel liggen, dus binnen twee dagen dan krijgt u misschien toch eens zin om eens iets klaar te maken met champignons. Dan zijn hier alvast wat aanwijzingen en recepten. Cham pignons kunnen gekookt en gebak ken worden gegeten. Wanneer ze worden gebakken gaat er iets van het fijne aroma verloren, maar dan passen ze het beste bij vis- of vleesgerechten. lepeltje Worcester saus wat paprika poeder en een paar eetlepels toma tenketchup mengen. Deze saus over de champignons gieten en koud op dienen. Aparte gerechten met champignons zijn snel klaar, zoals büvoorbeeld champignonbeignets als borrelhapje benodigdheden: 50 gr. bloem, 1 dl. melk of water, 3 a 5 gr. gist, wat zout, 250 gram champignons Van bloem, melk of water, gist en wat zout beslag maken en dit op een lauw-warme plaats afgedekt la ten ryzen. De champignons schoon maken door van het voetje een schijf je af te snyden. Ze dan enige malen goed wassen laten uitlekken, en met peper en zout bestrooien. De cham pignons stuk voor stuk dooi het be slag wentelen en ze in heet frituur vet lichtbruin bakken. De Britse Consumentenbond heeft onlangs een aardige proef genomen. Zij verzocht een forum van elf, be staande uit vpf deskundigen en zes belangstellenden in kleding, een oor deel uit te spreken over een viertal cocktailjurken. De jurken werden tweemaal getoond. De eerste maal toen ze zo uit de winkel kwamen. Voor de tweede keer nadat ze ge stoomd waren. De jurken liepen in prps zeer uiteen. De goedkoopste kostte nog geen 19 gulden, de duur ste jurk ongeveer 660. De jurken werden beoordeeld op pasvorm, snit, kwaliteit stof en finish voor en na het stomen. De duurste jurk won het alleen by de beoordeling van de kwaliteit. Op alle andere punten won een jurk van 63, die dan ook in pry's duurder werd geschat dan de japon van 660. \TSTT el Tom, hoe is het op school? VL- Hoe vind je de juffrouw?" TT vroeg tante aan haar neefje, dat vijf maanden in de eer ste klas zat. „Oh, de juffrouw is niet zo erg knap," antwoordde Tom. „Ze zet de sommen op het bord, maar de uit komsten laat ze ons opknappen, die weet ze niet." (Mevr. A. J. Schrama, Lisse). KRUISWOORDRAADSEL 123456 (89 10 Horizontaal: 1. stem (Lat.), vinnige kerel; 2. schrijver N.T.; 3. opschudding, persoon- 'lijk vnw, ontkenning; 4. zuur, strafwerk tuig; 5. staat in USA, Japanse munt; 6. windrichting (Eng.), loot aanbrengen; 7. .Franse vennootschapsvorm, slede; 8. oudst» zoon van tsaar; 9. deel van schip; 10. als- 'ook; 11. ik, boom, kroes. Verticaal: 1. vernield, pers. vnw.; 2. al 'te snel; 3. Franse havenstad, voertuig; 4. voegwoord, beroep: 5. wagentje, rivier in lOverijsel; 6. lichaamsdeel, ijsheilige; 7. ,dun, overhellende tot; 8. Belgische stad, twijg; 9. zoon van Jakob, boom, rondhout; 10. plaatsen, plaats in Noord-Holland. OPLOSSING van 10 februari. 1. slachthuis; 2. plafond; 3. Gerbrandy; 4. duidelijk; 5. partizaan; 6. giraffe. Op de streepjes: SCHAF DE BRANIE KRAAG AF.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5