DELFT noodt tot mijmeren over verleden en toekomst toekomst T egenvaller Naundorff het eeuwtje van de stad Fraaie historische kern; maar met een karakterloze om^evinö gericht „Verrassing" Bont tafereel Vis bij vleeshal Bier-blauw-gist Geheim PLUS 12 FEBKUA18B 1»65 Het begon zacht te sneeuwen over het marktplein, waar de contouren van de Nieu we Kerk vaag werden tegen de winterlucht. De markt bleef trek pleister. Rechts een deel van het stadhuis in de steigers. Breugheliaanse taferelen op het marktplein met op de achtergrond de zware toren van het stadhuis. De Oude Kerk, waar langs de oude Delft stroomt, is een brokje gaaf bewaarde historie. DELFT. De stad rees voor ons omhoog uit het wijde, vlakke land met de vaarten en de molens. Geruisloos viel de sneeuw over de grachten en de straatjes van Vermeer, toen we er binnen kwa men. Verleiding tot romantiek. Zo moet het gesneeuwd hebben over Delft, toen op die decemberdag van 1572 de rector van het H. Aagtenklooster, Comelis Musius, de stad verliet, omdat in het ge zelschap van zijn vriend en gast, de Prins van Oranje, plotseling Lumey was opgedoken, aan wiens handen nog het bloed van de martelaren van Gorkum kleefde. Musius ging, de Prins van Oranje bleef en het St. Aagtenklooster werd Prinsenhof, waar in 1584 de schoten vielen, die de Prins velden: de vader van het vaderland was vermoord. De verleiding is er altijd om Delft binnenkomend, te vervallen in mijmeringen over het verleden. Het is hier gaaf bewaard, gaat harmonisch op in het heden. Delft is evenwel ook: zien naar de toe" komst. De eerste Technische Hogeschool van het land kweekt 8.000 stndenten op; het T.N.O. vorst naar verbeteringen op technisch gebied, onderzoekt alle dingen; het Europees luchtvaartcentrum is hier gevestigd. Drie organen, die van een van de oudste steden van Holland een modern op de toekomst gericht centrum gemaakt hebben. Verleden en toekomst. Daartussen staat het Delft van vandaag. Het had opgehouden met sneeuwen. De torens stonden vaag tegen de grauwe lucht. Na lang zoeken konden we de auto ergens kwijt, om te voet het oude Delft binnen te gaan en er de sfeer te proeven. wijzen ze de van kou verkleurde voorbij gangers op de kachels in hun tenten. En jvan de warmte komt de liefde, die zich 1 in bloemen uit. We troffen het bijzonder, dat we op een donderdag naar Delft gekomen wa ren, beweerde de waardin van de eetge legenheid op de hoek van een gracht, waar we onze koffie dronken. Het was marktdag en dan trekt ieder uit de w(j- DE arme Gary Bugg, 20 jaar oud, uit Evansville (Indiana) kon zich niet permitteren om te gaan trou wen. Zijn 19-jarige geliefde, Patricia Kremer kon dit maar niet verkroppen en stal voor het „goede doel" een be drag van 1.400,- bij elkaar, dat zij anoniem aan haar vriend opstuurde. Op een begeleidend briefje stond: „Gebruik het geld met overleg. God zegene jou en je meisje voor de rest van jullie le ven". Eerste verrassing: inplaats van knusse meubeltjes kocht Gary een fij ne auto. Tweede verrassing: Als „te genprestatie" bekende Patricia aan de 'politie dat zij het geld had weggeno men uit het warenhuis waar zij werkte. de omgeving naar de stad om inkopen te doen. Het was dan ook vol en gezellig In de eetgelegenheid, waar een blik over de gasten haar bewering staafde en onze twijfel wegnam aan haar trotse medede ling; dat ze de beste koffie van Delft zette; want allemaal zaten ze aan de koffie met gebak. Een bont tafereel, dat Delft op don derdag „Veel is er op andere dagen niet te beleven", zegt een inwoner van de stad, die we naar zijn ervaringen vroe gen. Hij bleek erg aan zijn stad gehecht om de sfeer, die er leeft en de prettige onderlinge verhouding tussen de men sen. Zeker de stad is snel gegroeid, Is Tenminste 20 instellingen voor hoger onderwüs in Amerika werken samen, om een nieuw schema op te stellen, waarbij het huiswerk voor de leerlingen wordt afgeschaft. Het plan dat geïntroduceerd is door professoren van de Stanford Universiteit, geeft de studenten de tijd het dagelijkse huiswerk tijdens de school uren klaar te krijgen. „Het gezinsleven is niet de juiste omgeving om na de dag taak op school de studie te voltooien," beweren zij. We zijn de weekmarkt op gegaan, die het gehele enorme Marktplein, centrum van de stad, vulde met een Breughe- liaans tafereel. De beiaard van de Nieuwe Kerk, waar de Oranjes begra ven liggen, goot er zijn klanken tussen door, Hugo de Groot, een van de vele be roemde Delftenaren uit de geschiedenis, stond er even terzijde van de k,erk. in zijn bronzen onbewogenheid naar te kij ken. In goed gerestaureerde oude pan den. „In den Beslagen Bijgel" en „De vier Winden" werden goede zaken ge daan. Het machtige stadhuis, als wegge lopen uit een Vlaamse stad, sloot het ta fereel met de massieve toren, harmo nisch af. Het stond in de steigeren. Dat leek ons een symbool. In dit Delft immers, dat al vanouds een stormachtige ontwikkeling doormaak te, valt nog heel wat te doen en heel wat te herstellen, dat in de vorige eeuw en in de dertiger jaren van deze eeuw zonder inzicht of fantasie, door geldgebrek ook afbreuk heeft f??£fa.n aan de oude stad. Men heeft het middel eeuwse centrum, dat in de zeventiende eeuw een goede uitleg kreeg, vormge ven met gebouwen en straten, die eentonig en foeilelijk zijn, karakterloos als de spoorlijn, die door de stad loopt. Saaie hutbebouwing en zelfs op het Marktplein jaarlijkse achtergrond van de Taptoe Delft op uw televisiescherm - onmogelijke winkelpanden, verstoren de sfeer van een stad, die een kostbaar kleinood uit een groot verleden is. Niet alleen op het Marktplein con centreerde zich de donderdagse druk te in Délft. Langs waag en boterhuis - achter het Stadhuis - wandelden we naar de Voldersgracht, waar de huizen uit het water oprijzen en de vleeshal met de dierenkoppen echt niet meer erop wijst, dat ossen het gebouw betre- den, want het is studentensociëteit ge worden bijna aan de 80.000 inwoners toe, maar die groei heeft niet de problemen ge bracht. waarmee andere steden worste len. Delft is er trouwens nog lang niet, want de uitbreidingsplannen liggen klaar om er een stad van 130.000 inwoners van te maken, hetgeen mogelijk is geworden door annexatie van een stuk van Schip luiden, uitbreiding naar het zuid-westen dus. Die plannen worden goed en fraai opgezet, zodat zich niet herhaalt wat dichter. Industriële ontwikkeling is daarnaast interessant. In de middeleeu- w^Twas de stad met 200 bierbrouwe rijen een internationaal handelscentrum, tegelijkertijd vooraanstaand door de la kenhandel- Beide industrieën zijn door buitenlands® concurrentie overvleugeld, In de zeventiende eeuw zagen Delftena- zich rond de oude kern van de stad aan historische schending heeft voltrokken. Er is ook een duidelijke scheiding tussen industriegebied (langs de Spoorlijn) woongebied en de technische gebouwen (zuid-oost-hoek, Wippolder). Het is mede aan deze goede opzet van de uitbouw van de stad te danken, dat men zich in Delft echt thuis voelt, zo werd duidelijk uit de gesprekken. Tegen de vleeshal aan, waar eens de dieren op hun laatste oordeel wachten, t_ i hot -nn prijzen nu de vishandelaren hun waren „Dat betekent dus, dat het e og naast de bloemenverkopers, die in niet klaar is." aan. naast de bloemenverkopers, lange rij aan de Hippolytusbuurt hun tenten vlak aan het water hebben staan „Kom binnen mensen; 't is hier warm' Delft, sinds 1246 stad, heeft niet alleen een belangrijke rol gespeeld in de poli tieke geschiedenis van het land, maar is ook bekend om wetenschapsmensen, Hugo de Groot, Antonie van Leeuwen hoek, en kunstenaars, Johannes Vermeer, de schilder, Stalpaert van der Wiele, de ren iets in het ch®«*e porcelein, dat de schepen van de aanvoerden. Ze gingen het spoedig waren er in oude brouwerijen een twintigtal porceleinfabrieken. die voortreffelijk werk leverden, tot dat de Dmtse en Engelse concurrentie en aarde werk (WedgeW°<XL) net Delfts blauw van de wereldinarkt verdreef. In 1850 was er nog njaa* Plateelbakkerij over, die in 1876 tot nieuw-leven werd ge bracht. Het Delf« Wauw iS opnieuw een bewonderd en begeerd produkt ge worden. Daarnaast neem; zich een mo derne industrie gist en spiritus, sla-olie, tabaK, metaalwaren, ma chines die bedraagt in de welvaart en de ontwikkeling v£n deze merkwaar- dig levende stad, d®randstad Hol land een eigen pb**3 het water, de oude Delft, het Prinsenhof zagen, liggen. Ineens, stonden we, terwijl we in de kerk de graven van Piet Heijn en 'van Maarten Harpertszoon Tromp wilden bezoeken, voor een klein beeld: de fra giele figuur van een vergeestelijkte vrouw, het Delftse begijntje Geer- truid van Oosten. Is het te begrijpen, dat we opnieuw het heden vergaten, aan de toekomst niet dachten, om in herinnering te roepen, wat we van het verleden wisten: dit zuivere fi guurtje uit de veertiende eeuw, een mystieke vrouw, die de stigmata droeg en haar verloren aardse liefde her schiep tot naastenliefde. We hebben nog wat gestaan, zomaar gestaan op de binnenplaats van het Prin senhof, kijkend naar de kapel waar Mu sius, slachtoffer van Lumey. tegne de wil van de prins, de mis opdroeg voor de nonnen en inspiratie opdeed voor zijn ge dichten, speurend naar de hoek', waar langs Balthasar Gerards sloop om Wil lem van Oranje neer te schieten. Dan zijn we naar de werkelijkheid te ruggekeerd. Die werkelijkheid was de bon van de Delftse politie op het auto raam en het bezoek aan het politiebu reau dat daarop volgde, deen parkcer- schïjr en te lang geparkeerd. Ook Delft heeft grote verkeersproblemen, In de oude stad is geen parkeerruim te, zeker niet, wanneer er markt is. Ook dat betekent de ontwikkeling van deze Hollandse stad. Voordat we wegreden, hebben we nog even gezocht in het Klaverbos, helemaal aan het noordeinde van de grachten, naar de cause celèbre van Delft. Het graf van Lodewijk XVII, zoon van Lo- dewijk XVI en Marie Antoinette, slacht offers van de Franse revolutie. Hij zou hier op 10 augustus 1845 gestorven zijn en begraven. Was dit werkelijk het arme koningskind of was het de Duitse fantast en oplichter Naumdorff, die zich voor Lodewijk XVII uit gaf? Daar is nogal wat over geschreven. Een geheim. Het Delftse geheim, dat nooit erd zal worden. JAN BURGER ontslui- ,t De sneeuwvlokken ^®?nnen opnieuw te vallen, toen we fleooeia door grach ten en bruggen naar ae uuae Kerk wan- Er belt een postbode aan, die vraag! „Ik heb een pakketje voor uw bu ren maar ik krijg geen gehoor. Mag ik het misschien bij u afleveren en tegelijk de kosten verrekenen? Het is voor u wellicht een kleine moe"» on de zaak met uw buurman af te handelen terwijl ik handen tekort kom"- Ve Port9* kosten worden betaald en het in Kerst papier gewikkelde present geurig by de rechtmatige eigenaars bezorgd. De „ver rassing" pakt echter wel h el anders ui dan verondersteld waardeloze baal vodden is de enige in houd. Deze winstgevende zwendel die meestal pas na de porto-betaling aan het licht komt, heeft in Amerika vooral in de kersttijd hoogtij gevierd. Legio argeloze lieden schijnen het slachtoffer te zijn ge worden van deze zogenaamde postbo des. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiii delden de zware scheve toren had iets geheimzinnings in het waas van de winterlucht en aan de overkant van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 16