(Mary Poppins) Nieuwe creatie van Walt Disney Een zangeres van grote allure: Dionne Warwick Jim Reeves' Max Tailleur NEW BEATS ONTZETTEND CHUCK BERRY „zingt" legende Schrijf op Uniek schip Vlag Gandhi Brand The Brothers Four De romantiek van de oude ballade jflLUS 12 FEBltUAlfi I9«5 4 KINDERMEISJES zijn moeilijk te krijgen tegenwoordig veron dersteld dan, dat men ze kan betalen. Toch zal het niet zo heel lang meer duren, of bijna ieder kind in Nederland zal zijn eigen kindermeisje hebben en dol op haar zijn. Maar Mary Poppins, zo heet ze, is dan ook een magisch kindermeisje. Ze glijdt de trapleuning óp in plaats van er af. Zij daalt uit het niets neer aan een paraplu en heeft de neiging om weer weg te vliegen met de westenwind. Ze heeft een magische oude tas, waaruit ze van alles te voorschijn haalt, van een verrukkelijk aardbeienijsje af tot een gesteven schort toe. Ze neemt de twee aan haar zorgen toevertrouwde kinderen, Jane en Michael, mee door een fantasiewereld, die veel echter en mooier en werkelijker is dan het leven zelf. DIONNE WARWICK HSEhieten MAGISCH KINDERMEISJE VLIEGT OF WESTENWIND Over een boek, waarin Mary Poppins door de ouders van haar beschermelingen wordt weggestuurd, schreef een kind haar eens: „Mevrouw, dat had u niet moeten doen. U hebt de kinderen laten huilen". „Dat stemde me heel nederig", be sloot P. L. Travers het gesprek. Een andere Britse schrijfster, wier boeken o.a. „Murder she said" en „Mur der at the galop"- met veel succes zijn verfilmd, is Agatha Christie. Thans is één van haar meest bekende en verkoch te detectiveverhalen. „The ABC Mur ders" aan de beurt om voor de camera's te komen. Daartoe is de Amerikaanse regisseur Frank Tashlin speciaal van Hollywood naar Engeland overgekomen. Robert Morley zal in de film de rol van de geheime agent Captain Hastings spe len en Tony Randall die van Agatha Christie's onberispelijke detective Her- cule Poirot. Hercule Poirot is natuurlijk al eerder op het witte doek verschenen en door een van die wonderlijke spelin gen van het lot zal de man, die de rol van Poirot speelde in de filmserie uit de jaren dertig, ook in deze nieuwe filmver sie optreden. Het is de thans 67-jarige Austin Trevor. In „The ABC Murders" is hij butler. Een bijzonder sinistere but ler. Maar of de butler het in dit geval al dan met heeft gedaan, is iets, dat Metro Goldwyn Mayer, die de film pro duceert, begrijpelijkerwijze liever niet wil onthullen. In de loop van dit Jaar zal deze Mary Poppins, dank zij, Walt Disney, in de persoon van Julie Andrews haar entree naken op het Nederlandse filmdoek. De film, die haar naam draagt, heeft een jverweldigend succes in Amerika en En geland en in Nederland zal de onnavolg bare Mary Poppins. er zonder twijfel et telijke duizenden kleine maar ook gro te bewonderaars bijkrijgen. Toch zou niemand ooit van Mary Pop pins hebben gehoord zonder een verle gen glimlachende, kleine vrouw, P. L. Travers geheten, die in het Londense Chelsea woont en die dertig jaar geleden het eerste boek over Mary Poppins schreef. P. L. Travers (de P staat voor Pamela, maar zelf geeft ze de voorkeur aan haar initialen) leeft in een klein huisje nabij King's Road. „In een straat zo smal. dat je nauwelijks kan geloven, dat er een worm zou kunnen wonen", zoals ze het zelf zegt. P. L. Travers, vriendelijk, blij en op gewekt zoals iedereen zich zijn lieve lingstante voorstelt, heeft zich niet van de wijs laten brengen door de enor me financiële rijkdom, die het contract met Disney haar in de schoot heeft geworpen. Ze schenkt een kopje koffie voor ons in, neemt zelf een glas melk en zegt: „Ik ben zelf altijd een beetje verbaasd geweest over Mary Poppins Op een gegeven ogenblik wós ze, er een voudig, ziet u. Het is, of ze op een goe de dag zomaar uit mijn hoofd sprong, duidelijk zichtbaar tot in de kleinste details, en tegen me zei: „Schrijf op". Dat deed ik. Het was, alsof een stem me dicteerde. Haar naam ook. Die viel me zonder erg in. Ik heb er geen mo ment over hoeven na te denken. Over- rigens ga ik nooit voor een vel blank papier zitten. Dat leidt me af. Ik heb al mijn boeken op de achterkant van oude enveloppes geschreven en op oude rekeningen". P. L. Travers is in Australië geboren en 'kwam in 1924 in Engeland aan met een bedrag van tien pond op zak. Haar eerste boek over Mary Poppins schreef ze in bed, toen ze van een ziekte her stellende was. Thans zijn vijf Mary Poppins-boeken vertaald in zestien talen. Hoewel de ver- i halen zich afspelen in het Engeland van i koning Edward en hoewel de familie Banks, waarvoor Mary Poppins werkt, even Engels en bourgeois is als een bol hoed, heeft ze in Amerika het grootste succes gehad. Mary Poppins behandelt Jane en Mi chael de aan haar zorgen toevertrouw de kinderen met grote gereserveerdheid. Ze haalt altijd „Minachtend Haar Neus" op en wordt „Rood van Boosheid", als iemand ooit veronderstelt, dat ze magi sche krachten heeft. Op die manier blijft ze een verrukkelijk geheim, dat geen le zend kind vermag te ontraadselen of te weerstaan. „Ik krijg elk jaar duizenden brieven van kinderen. Ik beantwoord ze allemaal persoonlijk per briefkaart. Dat kost me wel heel veel tijd, maar het is het min ste, wat ik kan doen". In het stadje Holbaek, zestig kilometer van Kopenhagen, heeft onlangs een unie ke plechtigheid plaats gevonden, toen de pers en leden van het Deense en Ame rikaanse diplomatieke corps de tewater lating bijwoonden van een schoenerbrik uit 1820. die de vlag voerde van een sinds I""3 met meer bestaand konink rijk. Het schip, de „Thetis", zal worden gebruikt bij de verfilming van James A. Michener s bestseller „Hawaii" en de vlag is de standaard van koningin Liloeo- kalani, die in 1893 van haar troon werd gestoten, toen Hawaii voor de duur van vier jaar een republiek werd, alvorens door de Verenigde Staten te worden ge annexeerd- De „Thetis is intussen al van Dene marken y5n V? n om via de Atlanti sche en Stille Oceaan de tienduizend mij len lange reis naar Honoloeloe te maken met de schrijver, Captain Alan Villiers, aan het roer. De kleurige en wat ongewone doop- plechtighem. die werd bijgewoond door de daartoe speciaal uit Amerika over gekomen regisseur George Roy Hill, is verricht door de echtgenote van ad miraal William G. Nelson, chef van de M. A. A.G."installaties in Denemarken. In plaats van de traditionele fles cham pagne sldeS zij twee flessen sterke drank stuk tegen de boeg van het schip: 'n fles Deens aquaVit en 'n fles likeur, bereid uit ±lawaiiaanse vruchten en versierd ™et, kleine orchideeën, die daartoe via de Poolroute uit Hawaii waren overgevlogen. Mevrouw Nelson, een lid van een van de oudste Ameri kaanse fatn111'®s op Hawaii werd bij de plechtigheid geassisteerd door Assun- cion Anne een bekoorlijk Ha- waiiaans meisje, dat. ondanks de kou De schoenerbrik „Thetis", die een rol te spelen krijgt in de film. „Hawaii" naar James A. Michener's bestseller, wordt plechtig te water gelaten in het Deense plaatsje Holbaek. eeuw uit de haven van Boston vertrok ken om beschaving en christendom te brengen aan de heidense bewoners van Hawaii, zoals Michener dat verhaalt in zijn boek, dat handelt over de geschie denis van Amerika's vijftigste staat. Julie Andrews zal de rol spelen van Jerusha. De namen van de andere ac teurs zijn nog niet bekend. Bijna al de Hawaiiaanse rollen zullen door de eiland bewoners worden gespeeld, die zullen worden gerecruteerd uit de inlandse be volking en uit afstammelingen van de Chinese immigranten, die zich rond 1800 in groten getale op Hawaii vestigden. Met de opnamen voor de film, die twaalf miljoen dollars gaat kosten, zal men op 22 februari a.s. beginnen in de Noorse fjorden, ruim tweehonderdkilo meter ten noorden van de Poolcirkel. De omgeving daar, die precies beant woordt aan de beschrijving van Kaap Hoom in Michener's boek, is even woest en onherbergzaam als het Zuidpoolge bied, maar heeft betere verbindingen voor de aanvoer van de omvangrijke technische apparatuur, die voor het op nemen van een film van dergelijke om vang nodig is. In de film ,Mary Poppins" treden Dick van Dyke en Julie Andrews op in combinatie met Walt Disney's te kenfiguren. van de Scandinavische winter, gekleed was in haar nationale moemoe. Terwijl de „Thetis_ statig in het ijs koude water van ue Holbaekfjord gleed, hees kapitein Adrian Small de vlag van het oude Polynesische koninkrijk. Deze vlag, bestaande uit acht banen van af wisselend rood, wl' en blauw, heeft in het midden een wapen met een hibiscus- bloem. oorlogsknotsen en de gouden kroon van de Hawaiiaanse koninklijke familie. Felicitatietelegrammen waren binnengekomen van Julig Andrews, die in de film de vrouwelijke hoofdrol speelt, van Walter Mirisch, ae producent en van James A. Michener, de schrijver van het boek. De „Thetis" een tweemaster van 77 voet aan de waterlijn, is in de film het schip, waarmee Amerikaanse zendelin gen in het begin van de negentiende Het ziet er naar uit, dait een lang ge koesterde wens van Sir Alec Guinness eindelijk in vervulling zal gaan; de rol van Gandhi spelen in een film. Tussen hem en Richard Attenborough, die voor nemens is in de loop van dit jaar het leven van Gandhi te verfilmen, hebben reeds inleidende besprekingen plaats ge had. Attenborough is twee jaar bezig ge weest om zijn plannen voor de film voor te bereiden. „We hebben", aldus Attenborough, „alles in het strikste geheim gedaan. In India beschouwen ze Gandhi zoals wij Christus. Als er ook maar iets on tijdig was uitgelekt, of er was wat verkeerds gezegd, had het hele plan al bij voorbaat kunnen mislukken". Attenborough is herhaaldelijk in het geheim naar India geweest om zijn overdondert hij de speelse tokkels op zjjn gitaar. Met „No particular place to go" oogstte hij de eerste grote suc cessen. Vandaar ook dat dit nummer als een gangmaker fungeert op zijn langspeelplaat „The latest and the greatest" (Chess-international MGAR 9223). De laatste za! het wel niet wezen en de grootste ook niet. Want wat is nu werkelijk groot in dit genre? Chuck Berry doet het aardig. Heeft de meeste arrangementen zelf gemaakt en heeft daarbij getoond, een goed gevoel voor de commercie te bezitten. En met nummers als „Nadine", „Fraulein" en „Liverpool-drive" zal ook deze „lang- speler" zijn weg wel vinden. Ondanks de concurrentie. Want die is juist in het genre van Chuck Berry wel héél erg groot. Hoe wanstaltig de muzikale smaak van de Amerikaanse teenagers kan zijn blijkt uit het overwel- digende succes van de New Beats, drie jongemannen die tezamen een vreselijk maar zeer lucratief ge luid voortbrengen. Zij zijn zowaar al in Nederland geweest op het laatste Grand Gala du Disque. Dean en Mark Mathis, respectievelijk 25 en 22 zijn twee broers uit Tennessee, die een vrij onopvallend bestaan leidden met een zangstijl die verraadde dat zij zeer goed en zeer vaak naar de Everly- Brothers hebben geluisterd. Onlangs voegde zich een derde man bij hen, de 23-jarige hoogblonde Larry Henley, die in staat bleek een zeer hoog, op slechte sopranenzang gelijkend keel geluid voort te brengen dat het in Amerika zeer wel bleek te doen. Hun eerste plaat Bread and butter" werd een overweldigend succes. En hierop voortbouwend zijn zij zelfs al aan een LP toe, een bedroevende LP, omdal het gekrijs van de New Beats als verschijnsel nog wel drie minuten aan te horen is maar zeker niet tweemaal twintig minuten achter elkaar. Voor wie dat wel denkt te kunnen: de LP is verschenen bij Hickory-Artone (MGHY 9447) plannen met vooraanstaande persoon lijkheden, onder wie Nehru, te bespre ken. De twintig miljoen gulden, die nodig zijn om de film te maken, zullen wor den gefourneerd door de Amerikaan Joe E. Levine, importeur van de Hercules films in Amerika en producent van „The Carpetbaggers". „Zijn reclameplannen met betrekking tot deze film", aldus heeft Attenborough nadrukkelijk verklaard, „zijn echter een voorbeeld van goede smaak". De vijftig jaar oude kerk van het in dustriecentrum Rjukan in het Noorse ski gebied van Telemark is tot de grond toe afgebrand enkele uren nadat Kirk Douglas en Richard Harris er, beroeps halve, in hadden gebeden. De opnamen, waarin zij optraden, waren bestemd voor de film „The Unknown Battle" van de Britse maatschappij Benton Films. Douglas en Harris spelen er verzets helden uit de tweede wereldoorlog in. De filmtechnici hadden hun apparatuur in de kerk achtergelaten, omdat de op namen de volgende dag zouden worden voltooid. De oorzaak van de brand is niet bekend. De vicaris van de kerk, Ragnar Kallhovd heeft meegedeeld, dat het kerk- zilver js gered, maar dat het orgel, het rijk met houtsnijwerk versierde altaar en vrijwel alle meubilair verloren zijn gegaan. De opnamen met Douglas en Harris zullen dus wel in een andere kerk moeten worden overgemaakt. Met tas en paraplu vliegt het kindermeisje Mary Poppins rustig over de da ken van Londen, door de westenwind voortgedre ven naar haar volgende betrekking. Beeld uit de muzikale filmfantasie van Walt Disney. Als er één vocaliste de laatste tijd wel de aandacht trekt, dan is dat zeker de aantrekkelijke Ameri kaanse Dionne Warwick. Zonder twijfel behoort miss Warwick tot de allergrootste vedettes van dit ogenblik. Op een vrij zonderlinge manier zijn haar stem, haar voordracht en haar liedjes In de smaak gevallen van het tienerpubliek. Dat Is daarom zo ver wonderlijk, omdat Dionne Warwick bepaald niet allemaal nummers op het repertoire heeft die op een dergelijk publiek zijn afgestemd. De naam Dion ne Warwick zal men In de komende jaren nog vele malen tegenkomen. Want zij is géén eendagsvlieg in de showbusiness. Wat ons betreft staat zjj nu al op één lijn met bekende sterren als Petula Clark, Caterina Valente e.a. Mede dank zij 't fameuze duo H. Da vie en B. Bacharaeh werden de liedjes van Dionne wereldsuc cessen. Niet in de laatste plaats door de vernieuwing in stijl en opvat ting, de wat „sophisticated" aandoende interpretaties en de sterk melodische kanten van de liedjes kon het trio Warwick-David-Bacharach tot de top doordringen. Spreekwoordelijk werd Dionne's succes ..Anyone who had a heart" en „Walk on by". De wereld ontdekte haar nu pas goed en Dionne kreeg de vererende uitnodiging te ko men zingen in het Parijse Olympia- theater. Niemand minder dan een op getogen Mariene Dietrich leidde haar toen bij het publiek in. Sindsdien is Dionne ongeveer de hele wereld afge reisd. Haar platen werden „toppers" voor jong en oud. Met haar geraffi neerde, in-muzikale voordracht spreekt zij iedereen aan. Maar vóór alles blijft Dionne een artieste. Zij laat zich niet verblinden door haar succes, haar gro te inkomsten. Voortdurend werkt zij aan de vernieuwing van haar reper toire. Onlangs kwam hier in Ne derland een twee LP van Dionne uit „Make way for Dionne Warwick" is de titel van dit Fontana-album (683 103 TL). Onder de twaalf nummers zijn er elf van het duo David-Bacharach. Burt Bacharaeh is ook de man die de ver rukkelijke arrangementen schreef en voor de begeleiding zorgt. „A house is not a home", „Walk on by" en „You'll never get to heaven" zijn nu al doorgedrongen tot de inter nationale hitlijsten. En opnieuw vragen wij ons af: schuilen er onder het tie ner-publiek misschien meer muzikale en meer artistieke lieden dan algemeen Nog altjjd stijgt de ster van de „Brothers Four een groepje van vier jongemannen, dat en kele jaren geleden begon met het zingen van oude volksliedjes op z.g. gezellige avondjes. De jongens wa ren student en zingen moest echt een aardigheidje blijven. Maar de gezelli ge avondjes werden al gauw feesten en de feesten maakten plaats voor grote muzikale universiteitsavonden. De „Brothers Four" kregen naam en muziek gehandhaafd. Vier zingende jongemannen, twee guitaren, een bas een banjo, en een machtig repertoire van voornamelijk oude ballades. En echt niet alleen in Amerika gaan ze er in als koek. De eigenlijk heel een voudige wijze waarop de „oldtimers" nu eens in perfecte close-harmony, dan weer met behulp van alierlei vo cale vondsten worden gebracht, werkt aanstekelijk. Vandaar ook dat zij in de platenwereld zo hoog genoteerd blijven. Ook de nieuwe langspeel plaat CBS BPG 62282 is voor de Ame rikanen zoiets als „kun je nog zingen, zing dan mee." Voor ons is het een verzameling héél fijn in het gehoor liggende liedjes, die gewoon prettig en vaak ook erg origineel worden ge bracht. Naar onder meer „Take This Hammer", „Daddy Roll 'Em" en „For Strong Winds", om er maar en- gedacht wordt? Het is zinloos om en kele nummers afzonderlijk te gaan be spreken. De plaat is zó boeiend, zó in tens muzikaal en artistiek van een zo hoog niveau dat men gewoon met moei aarzelen om dit Fontana-album on middellijk aan te schaffen. (J zult daar evenals wij geen moment spijt van krijgen. Met Dionne Warwick en Burt Bacharaeh zijn er voor de betere amusementsmuziek inderdaad nieuwe mogelijkheden geopend. toen zelfs de kritische Mitch Miller over hun optreden opgetogen was, lag er voor deze zingende studenten een dikke boterham in het verschiet.. Toen hebben ze de studie er maai aan gegeven en gekozen voor een car rière, die eigenlijk als een grote ver rassing was komen opdagen. Met hun „Green Leaves of Sum mer" en „Greenfields" haalden zü de top van de hitparade en sindsdien hebben zij zich onveranderd in, de kop groep van de Country and Western kele te noemen, hebben wij met hei grootste genoegen geluisterd. Langzaam maar zeker ls ook Chuck Berry een figuur geworden in de wereld van de lichte muze. Met een snelle ietwat schorrige stem Max Tailleur, de populaire ko ning van de „Doofpot", mop pentapper nummer 1, ijveraar voor een reuma-kliniek en ga nog maar even door. Max Tailleur heeft zicli nu ook opgeworpen als zanger. Bij His Masters Voice is eeu single verschenen (7 QH 5046) waar op Max Tailleur nogal bewogen twee liedjes zingt, uiteraard geheel in de Jiddische sfeer: „Het Jodenkind" en „Izak Meyers wiegenlied". Het zullen geen toppers worden, maar dat zal de makers van dit plaatje ook wel niet voor ogen hebben gestaan. Zingen kan Max Tailleur in het geheel niet, dat is een duidelijke zaak, hü zegt de liedjes meer op dan hü ze zingt, maar de tekst is bijna ontroerend en de voordracht zo geheel Tailleur, dat bewonderaars van deze Amsterdam mer de plaat toch niet uit hun col lectie kunnen laten. DE naam van Jim Reeves lijkt hard op weg ee vocale legende te worden. De platen van deze ty pische „Country-musicman", die enkele maanden geleden met een sport- vliegtuig verongelukte, zitten in de vaste greep van een formidabele om zet. Jim Reeves was eigenlijk op zijn best in het ietwat trage, sentimentele genre. Dan leek het alsof zijn gelijk matige, sonore stem het helemaal gooi de op de romant k en dat heeft in deze dagen verrassend veel aftrek. RCA heeft op LPM 2890 de beste nummers van Jim Reeves op een lang speelplaat t gelegd: nummers als „Danny Boy", „Guilty Blue Boy", „Anna Marie" en vooral het „Adios Amigo". Jim Reeves heeft betrekke lijk kort voor zijn dood een bezoek gebracht aan Nederland. Hij trad hier op in Den Haag en Amsterdam, waar hij veel succes oogstte. Een succes, dat in zijn platen na de noodlottige vlieg tocht is voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 18