Kamer ten strijde tegen salmonella Paus roept Veer op tot vrede GIVE A MAN A LUCKY 25 Vakbeweging maakt ernst met plan: Extra beloning voor leden van vakbonden TV begint van half maart af om 7 uur Bijzonder bont m Het is niet mijn zaak, maar... BESCHERM UW OGEN 'S WINTERS Logisch omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky HONDERD DODEN PER Dr Lamberts acht broodje tartaar bacterie-gevaar Scherpe patroon uit oefenhouder doodde soldaat Méé-profiteren ongeorganiseerden gevreesd Zaterdagmiddag een uur later Huwelijk van Ringo Starr geheim gehouden Kerkeraad Elburg niet in beroep Wat kinderen ervan zeggen Schrille kleuren Sergeant veroordeeld Studies gereed Uitwerking Zwart loon VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 PAGINA 5 De vierjarigs Forestpony Lady Bird II heeft het leven geschon ken aan een bont veulen. Deze bijzondere gebeurtenis vond plaats in het Noordbrabantse Berlicum, in de manege van gébr. Van der Veerdonk. Moeder en kind waren te zien op een expositie van de Stichting West Friesche Flora. Kinderen moeten nooit alleen rondzwerven op bosterreinen of in afgelegen buurten, waar ze belaagd kunnen worden door ongure élementen. 5? Wan onze parlementaire redacteur) Den HAAG, 12 febr. De salmo- een bacteriëngroep, waarin ook r® tyfus- en de paratyfusbacil voorko- ®n> is een ernstig gevaar voor mens ®n dier en vormt bovendien een grote economische schadepost, zo heeft mi ester Biesheuvel in de Tweede Kamer vastgesteld. Iedereen was het daarmee ®®0s. Met algemene stemmen werd dan een wijziging van de Veewet aan- jpnomen, waardoor de minister grotere „«Uslag krijgt in de bestrijding van gevaarlijke ziektekiemen, die voor- et geïmporteerd vlees en veevoe- a®'" ons land binnendringen. De minister meent dat voor paniek geen reden is. Het bedrijfsleven zelf het Produktschap voor Veevoeder heeft al in 1961 scherpere maatre gelen getroffen en een deugdelijke bestrijding mogelijk gemaakt. Er is echter sindsdien meer gebeurd. Er Zijn preventieve maatregelen ge- homen. De invoer van niet-machinaal bereide partijen is verboden, op de Verpakking is een strengere controle ingevoerd. De regering heeft voorts oen betere voorlichting mogelijk ge maakt terwijl ook de welvaart een bandje heeft meegeholpen omdat de koelkast in onze huizen is binnenge drongen. T In dit opzicht wil de minister van Dandbouw en de staatssecretaris voor ?e Volksgezondheid verder gaan. Binnen kort wordt een nieuwe voorlichtings campagne opgezet. Slagers zullen ver- Plicht worden gehakt gekoeld te bewa- ren. Met name heeft de regering het be grepen op hazen, die een gevaarlijke bron van besmetting opleveren, en Voorts op kunstmest, die eveneens veel Scherper moet worden gecontroleerd. Wetenschappelijke onderzoekers borden aan het werk gezet om de mi- bister tenslotte te adviseren over be slissingen, die met de financiële con sequenties gepaard gaan en waarvan bien wil weten of ze strikt verantwoord ®n doelmatig zijn. Het gaat hierbij bijv. dm een eventuele plicht tot her-stenll- Seren van veevoer. In de Kamer bleek ROME, 12 febr. (KNP) Een her nieuwde en dringende oproep om de ^ede te bewaren heeft Paus Paulus ban",ren t°t wereld gericht in ver in Znitpet de gevaarlijke ontwikkeling sibiafi. V,ietnam en met de onrustige deed dit «'"tere landen. De Paus m een toespraak tfjdens de wekelijkse grote audiëntie, die van Woensdag de gebruikelijke dag Was verschoven naar donderdag. „Wij moeten opnieuw over de vrede spre ken aldus de Paus, „omdat de mens heid angstig bezorgd is, dat de vrede Verloren zal gaan." „Als plaatsbekleder van de Vredes vorst richten wij opnieuw een dringen de oproep tot alle partijen om de on schuldige volkeren nieuwe beproevingen |h tranen te besparen," zo zei de Paus. «ij drong aan op versteviging der in ternationale instellingen, zoals de Ver enigde Naties, die zich er voor moeten Jhzetten, dat eenmaal overeengeko men verdragen loyaal worden nageko men. „Dat is het verlangen van alle Volkeren", aldus de Paus, ,,en wij ma- K®n ons tot hun tolk." „In het slot van zijn oproep deed de hus vooral een beroep op de kinde- om voor de vrede te bidden. „De Jmel zal in het bijzonder voor hun cubed openstaan en de engelen zullen s onweerstaanbare roep van de on- stjbhld beantwoorden en aan de ang- ri g® mensheid de wonderbare gave van Vrede brengen." hierover reeds geen eensgezind oordeel te bestaan. De Rotterdamse medicus dr. Lam berts (PvdA) heeft in de meest schril le kleuren het gevaar aangetoond van bepaalde voedings-artikelen waarbij hij eiprodukten, kalfs- en varkensvlees en met name gehakt, worstsoorten en het voor de bacterie zeer ontvankelijke „broodje tartaar" noemde. Hij sprak over honderd doden per jaar tengevol ge van dit besmettingsgevaar en min stens honderdduizend ziektegevallen. Met name vroeg hij om de verplichting tot het steriliseren van vismeel en leg de de nadruk op een meer efficiënte rattenbestrijding. Daartegenover stelden de heren Scha kel (AR) en Van Koeverden (KVP) en Tuynman (WD) de grote kostenstij gingen die voor menig pródukt van al deze maatregelen het gevolg zullen moeten zijn en zij vestigden de aan dacht van de minister op de consequen ties hiervoor wanneer het gaat om de concurrentiekracht van Nederland in de EEG. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 12 febr. „De voor naamste vraag in deze droevige zaak zal wel nooit beantwoord worden", al dus de auditeur-militair bij de krijgs raad te Den Bosch. „Wie heeft in een clip met excercitiepatronen de scherpe patroon gedaan die in oktober vorig jaar een eind heeft gemaakt aan het le ven van de twintigjarige dienstplichtige soldaat A. van der Mark uit Rijswijk?" Op die dag werd in de kaderschool infanterie te Den Bosch geoefend door een groep van zestien soldaten onder leiding van een sergeant. Er werd geoefend in het richten. Sol daat Van der Mark hield het richtbord vast. Plotseling zakte deze na een schot ineen, door een scherpe patroon in het hoofd getroffen. Enkele ogenblikken la ter was Van der Mark overleden. Voor de krijgsraad stonden gisteren de ser geant en de soldaat, die het schot loste terecht De sergeant was ten laste ge legd te hebben nagelaten zich te over tuigen dat er geen scherpe patronen aanwezig waren bi) een oefening als de ze. De soldaat werd verweten de scher pe patroon in zijn houder niet ontdekt te hebben. De auditeur-militair meende dat wel licht ergens in Nederland iemand de patroon in de clip heeft gedaan, mis schien om een krijgstuchtelijke straf en het betalen van zeventig cent voor een verloren excercitiepatroon te ontgaan. Hij eiste tegen de sergeant een voor waardelijke hechtenis van een maand met een proeftijd van een jaar. De soldaat acht de auditeur-militair niet schuldig aan het ten laste gelegde. Hij concludeerde tot vrijspraak. De krijgs raad heeft tegen beide verdachten von nis gewezen in overeenstemming met de eisen van de auditeur-militair. Advertentie 1 CIGARETTES iiiinnmiiiiiituunniniiiiuininniiiiiniiiuiininiiurattnnHmimnoniiniHimiinuKin (Van onze Haagse redactie) De vakbeweging gaat ernst maken met het aanpakken van wat >n die kringen wordt genoemd „het probleem georganiseerden-ongeorganiseerden". Van de werknemers in ons land is volgens de laatste gegevens 47 pro cent georganiseerd. De andere helft, zo klinkt steeds luider het morren der vakbondsleden, bestaat uit profiteurs. Zü genieten voor niets van de kastan jes die de vakbeweging op kosten van haar leden uit alle mogelijke vuren sleept. In de „bekering" van de onge organiseerden tot vakbondsleden zit de laatste jaren niet veel schot. Om aan dit vraagstuk wat te doen steken de drie vakcentrales nog deze maand, op 23 februari, de koppen bij elkaar in een vergadering van hun Overlegorgaan. Men zal er zinnen op middelen de vakbeweging zelf aantrek kelijker te maken. Maar vooral zal (Van onze radio- en tv-redactie) Hilversum, 12 iebr. De nts en omroepverenigingen hebben besloten et avondprogramma, dat via Neder- vand I wordt uitgezonden, ,net ingang an H maart dagelijks om 7 uur te c®n beginnen. Recente programma-ini- abev®n zoals de invoering va„ dp" ^^kjournaal voor gehoorgestoor- ®r' het regionale actualiteitenprogram- a en sinds kort de uitzendingen van 'lebben ertoe geleid dat het te- a V lsiePfogramraa van de vdór- ^°nd nagenoeg geheel van informatie- ve aard js. de^nVs de bedoeling om in het vervolg 's tussen 7 en 8 uur Proeravl 3 deels te laten bestaan uit en deel m?'s van ontspannende aard zoals ly informatieve programma's, van dit k erl aangeduid. Als gevolg de zendfelluit zal een herverdeling van voorkom moet plaats vinden om te voor Np!" ,dat de vastgelegde zendtijd Met nam I wordt overschreden, op de Vit zal dan het tv-programma dan gebrntl3a?miJidag één uur lat-er nen. ruikehlk, dus om 4 uur begin maan in% pr°gramma's er na 15 is op dit mtv v ,ófavond 1111 gaan zien omdat tnt monlent n°g niet te zeggen, over he? nu slechts de beslissing de avona„ roegde aanvangsuur van gewees?programma's aan de orde is NTS v,ot - bedoeling is dat hetzij de satio'ï éen van de omroeporgani- hethl'ia-e een bepaalde avond volgens nuioige schema het programma ver zorgt, de thans beschikbare zendtijd gaat vullen. Welke de consequenties zul len zijn is moeilijk te zeggen. Op het ogenblik is het zo dat op de dinsdag en de woensdag het avondpro gramma reeds om 7 uur begint, zodat voor deze avonden weinig verandering te verwachten is. Op de dinsdagavond staan steevast het Weekjournaal voor gehoorgestoorden en de Engelse les van Walter en Connie. Op de woensdagavond is men deze week gestart met de cur sussen van Teleac, waarna om half acht de omroepen een deels ontspannen deels informatief programma bieden. De zondagavond biedt de kijker af wisselend een uitzending van de kerk genootschappen en een documentair programma van de NTS. Ook op maan dagavond begint het programma via Nederland I de ene week met een uit zending van IKOR, CVK of RKK, en de andere week met Comedy Capers en Openbaar Kunstbezit. De donderdag avond wordt begonnen met een korte documentaire en het nieuwe regionale actualiteitenprogramma van de NTS „Van gewest tot gewest", waarvan het informatieve karakter al bij voorbaat vaststaat. De vroege vrijdag- en zater dagavond hebben meer een ontspannend karakter, al wordt vrijdag doorgaans wei begonnen met sportcommentaar of een opwekking van Socutera. Van het zaterdagmiddag programma zal een vol uur moeten worden afge knabbeld. Dit zou kunnen betekenen dat he, NTS-weekoverzicht, dat elke zater dagmiddag om drie uur wordt uitgezon den. óf in zijn totaliteit wordt geschrapt, óf direct om vier uur 's middags wordt geplaatst, óf weer terug gaat naar de avond. Zeker is dat in het tijdstip waar op de avondprogramma's thans eindi gen niet veel verandering zal komen. De televisieprogramma's via Nederland 2 zullen met uitzondering van de zon dagavond, wanneer om half acht wordt gestart, voorlopig niet eerder dan acht uur beginnen. LONDEN, 12 febr. (UPI) Beatle- drummer Ringo Starr en zijn bruid, de 18-jarige kapster Maureen Cox, zijn gis teren na een rustige bruiloft in de vroe ge morgen met onbekende bestemming vertrókken om hun wittebroodsdagen door te brengen. Het huwelijk dat op het gemeentehuis van de Londense wijk Caxton Hall werd gesloten was volkomen geheim gehou den, behalve voor vrienden en familie leden. John Lennon, was tot nu toe de enige gehuwde Beatle. Er was geen fan bij de plechtigheid te bekennen. De donkerharige Maureen droeg een wollen tailleur in gebroken wit en een boeket witte bloemen. Het huwelijk was zo zorgvuldig voor bereid dat in plaats van dat Ringo naar Caxton Hall was gegaan om het huwe lijk te laten aantekenen de ambtenaar van de burgerlijke stand, Barry Dig- weed, Ringo dinsdag had opgebeld om van het voorgenomen huwelijk te verne men. „De laatste maal dat ik het zo deed was voor een minister," aldus Digweed. men zich beraden over de mogelijk heid de georganiseerden voor een ge deelte schadeloos te stellen. Daarvoor heeft men de hulp van de onderne mers nodig in de vorm van geld. Men wil komen tot het oprichten van een „sociaal fonds" (of fondsen), waar in de ondernemers een bepaald per centage van de loonsom storten. Men denkt aan 0,5 tot 2 procent. Uit zo'n fonds zouden aan het eind van een jaar de vakbondsleden een restitutie kunnen krijgen van hun contributie. Men denkt te gaan tot een vergoeding van hoogstens 80 procent. Want het is niet de bedoeling de werkgevers hun werknemers een gratis lidmaatschap van de vakbond te laten bezorgen. Ook zou men uit zo'n fonds bepaalde sociale voorzieningen voor de leden kunnen financieren. Men denkt bij voorbeeld aan gelegenheid bieden voor een goede vakantie. Voorts vindt men het niet onredelijk, dat de onderne mers langs deze weg de vakbeweging financieel steunen in het werk dat zij doet ten voordele van het algemeen belang. Te denken valt hierbij aan de vertegenwoordiging van de vakcentra les en -bonden in de Sociaal-Economi sche Raad, in de Stichting van de Ar beid, in de verschillende „schappen" en in allerlei commissies en besturen. Het Nederlands Katholiek Vakver bond en het NVV hebben hun studies, die hun uitgangspunt zullen zijn op de vergadering van 23 februari, al ge reed. Met mededelingen over de in houd van deze studies zijn deze cen trales niet kwistig. Vooral niet, gaf men ons te verstaan, omdat uit het gedrieëljjk overleg nog van alles kan komen. Men krijgt de indruk, dat het NKV vooral de nadruk legt cfp de te gemoetkoming van de vakbondsleden en op de ondernemer sbijdrage voor het vakbondswerk. Het NVV schenkt daarnaast vooral ook aandacht aan de uitbreiding van het vakbondswerk ten nutte van de leden. De socialistische centrale wil nog meer aandacht beste den aan de vakantie (in de vorm van vakantieoorden en bungalowpar ken), juridische bijstand, consumen tenvoorlichting, gelegenheid om te sparen, geld te beleggen en het bou wen van een eigen huis te financieren. In het NVV denkt men er zelfs over een eigen bouwbedrijf op te richten. Het NKV is daarvoor niet enthousiast. De protestantse vakcentrale, het Christelijk Nationaal Vakverbond, zal volgende week als laatste een uitgangs punt opstellen voor de vergadering van liet Overlegorgaan. Dat men daar wat laat is, schijnt verband te houden met principiële bedenkingen die binnen het CNV leven tegen het betrekken van de ondernemers in de problematiek van de vakbeweging. Men vraagt zich af, of men de werk gevers wel mag laten opdraaien voor het „a-sociaal" gedrag van een deel der werknemers. Misschien houdt deze bedenking ook verband met de meer diepgaande vrees, dat de vakbeweging haar onafhankelijkheid voor een deel minstens zal schijnen te verliezen wan neer zfl geld aanneemt van de brood heren hunner leden. Voorzitter Mer- tens van het NKV zou deze vraag weg wimpelen met erop te wijzen, dat er nog voldoende idealisme nodig blijft en aanwezig is binnen de vakbeweging om te garanderen, dat haar oogmer ken smetteloos blijven. Men is bij het NKV ook wel geneigd om een fonds waarin de werkgevers storten en de werknemersorganisaties putten, te be schouwen als een buffer tussen de doeleinden van heer en knecht. Wanneer in het Overlegorgaan een gazamenlijk standpunt zal zijn gebo ren, zal een commissie van deskundi gen zich gaan wijden aan het uitwer ken van een plan. Want, verzekerde men ons, juridisch zitten aan deze voorstellen veel haken en ogen. En het is zaak de werkgeversverbonden uit eindelijk een wat dat betreft onberis pelijk stuk voor te houden. De bedoe ling is dat de werkgevers vrij spoedig m kennis worden gesteld van wat de vakcentrales willen. Voor juni wil men in de Stichting van de Arbeid ge zamenlijk principiële uitspraken heb ben gedaan. De vraag hoe de werk gevers op deze voorstellen zullen rea geren, is op dit ogenblik uiteraard nog met te beantwoorden. Natuurlijk, ver zekerde men ons, zijn er veel werk gevers die bjj het horen verluiden al leen al schrikken. Maar op centraal niveau staat men niet a priori afwij zend. Goede wil van werkgeverszijde is bij voorbeeld al gebleken in de siga- renindustrie. Daar bestaat sinds enke le jaren het „Mr. A. Steinkühlerfonds" Dat wo dt gevoed door de sigarenfa brikanten. De vakbonden betalen eruit de opleiding van hun kader, daarbij inbegrepen de reis- en verblijfkosten en lesgelden van de betreffende werk nemers. Bij een onderneming in het zuiden bestaat al een echt „sociaal fonds". De betreffende ondernemer staat jaar lijks 1 procent van de loonsom aan dat fonds af. De vakbonden betalen er hun leden aan het eind van het jaar het grootste deel van de contributie mee terug. In vier andere gevallen, ook in het zuiden, bestaat in beginsel al overeenstemming over de oprichting van zo'n fonds. In werkgeverskringen is men er nogal beducht voor onder scheid te maken in de beloning tussen de ene en de andere werknemer al leen op gr nd van het al dan niet lid zijn van een vakbond. Men is bang, dat dit bjj de huidige grote schaarste aan werkkrachten ook niet goed moge lijk is. Zo zou het extra belonen van vak bondsleden kunnen leiden tot het uit betalen van „zwart loon" aan ongeor ganiseerden. Het systeem zou dan te gen zijn eigen bedoeling ingaan wer ken. Want een ongeorganiseerde krijgt op die manier twee keer zoveel „ex tra" als een vakbondslid. In ieder ge val hebben de ondernemers van hun centrale organisaties wel het consigne gekregen niet in te gaan op voorstel len die de vakbonden op het ogenblik allerwegen doen in de richting van een sociaal fonds bij de verschillende cao onderhandelingen. Zo dreigden aanvan kelijk de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de textielarbeiders vast te lopen op de weigering van de werkgevers een fonds voor de georga niseerden op te richten. Maar na beraad met hun leden heb ben de onderhandelaars voor de tex- tielvakbonden van hun eis in deze af gezien. Ook bij Philips staat de op richting van zo'n fonds op het eisen- lijstje. Vooral de zogenaamde industriële bonden van de drie vakcentrales ijve ren erg voor het oprichten van sociale fondsen. Onder hen bevindt zich de grote gangmaker voor dit idee, de ka tholieke bond „St. Willibrordus". Van daar ook de eerste successen in het zuiden. Daarover doet men echter nog al geheimzinnig. Men noemt geen namen. De reden ervan is, dat men de Stichting van de Arbeid, en vooral de werkgevers in dat orgaan, er niets van wil laten weten. Dat de naam van de Maastrichtse aar dewerkfabriek „De Sphinx" in dit ver band is genoemd heeft de directie van deze fabriek voorlopig zelfs afgehou den van de uiteindelijke beslissing die voor de deur lag. „St. Willibrordus" heeft de kwestie van de ongeorgani seerden reeds in 1960 in haar actie programma aangesneden. Het jaar daarop wist zij de oprichting van een sociaal fonds op te doen nemen in de cao voor de werknemers in de kleine Tilburgse gloeilampenfabriek „He lium". In de Stichting van de Arbeid hebben de werkgevers dit punt van de cao toen afgewezen. Men wilde het he le vraagstuk eerst op centraal niveau bekijken. De vakcentrales beloofden toen een discussienota op te stellen. Voor het werken aan die nota komt eind deze maand het Overlegorgaan bij elkaar. Voorzitter H. M. de Groodt van „St. Willibrordus", die wjj over dit vraag stuk spraken, liet nog enkele interes sante gedachten over factoren die er mee samenhangen, gaan. Zo verwacht hij bij voorbeeld niet, dat de vakbon den van een extra beloning voor geor ganiseerden een grote ledenwinst zul len krijgen. Hoogstens zal het „in- en uitlopen" van leden veel minder wor den. Hij ziet een verband tussen het ijveren voor het oprichten voor sociale fondsen en dat voor het brengen van de loononderhandelingen naast de be drijfstakken en ondernemingen. Het zou wel eens zo kunnen worden, dat van een voor een zeker jaar overeen gekomen loonsverhoging, een deel gaat naar het sociaal fonds. Over het instituut ..sociaal fonds" zelf vertelde hij nog, dat dit de juridische vorm is, die men heeft gevonden om de extra uitkering aan vakbondsleden buiten de cao om te kunnen laten lopen. Juridisch zitten „zijn" fondsen zo goed in elkaar, dat ook ongeorganiseerden er een beroep op kunnen doen, in geval zij hulp nodig hebben. Maar het is hem liever, deze aangelegenheid te re gelen bij cao. ELBURG, 12 febr. De kerkeraad van de N.H. Kerk alhier en ds. B. G. A. van der Wiel hebben besloten, niet in beroep te gaan tegen de uitspraak van de commissie van onderzoek van 't Mo- deramen van de Nederl. Hervormde kerk in Gelderland. De termijn liep vandaag af. De kerkeraad mag dienten gevolge zijn ambtsbezigheden zondag weer beginnen. Ds. Van der Wiel moet nog vier weken wachten voor hij de kansel weer mag bestijgen. «^V»>WWWVti^VW\>VWMV\/VWWWSAA<VWWWWV Waarschuw uw kind voor de „lieve oom" Voor volwassenen is hét al moei lijk de bedoelingen van een vreemde te doorgronden. Voor kinderen is dat bijna onmogelijk. Hoe een man, die kinderen meelokt om ontucht met ze te plegen, er uit ziet, kun nen ouders hun spruiten niet be schrijven. Aan zijn kleding, aan zijn gedrag of leeftijd is de „Ueve oom" niet te herkennen. Er moeten daar om andere methodes aangewend worden om kinderen voor het ge vaar van de „lieve oom" te behoe den. De eerste eis is: het kind op het gevaar te wijzen. Het te vertellen wat dat voor soort mannen zijn, wat hun bedoelingen zijn, hoe ze te werk gaan en wat de gevolgen kunnen zijn, als het zich niet aan het ver bod houdt nooit met vreemde man nen mee te gaan. Belangrijk is ook, dat het kind antwoord krijgt op de vragen die het zijn ouders stelt. Vooral op de vragen op sexueel ge bied, opdat het niet ten offer valt aan zijn onrust en nieuwsgierigheid, aldus een gemakkelijke prooi vormt voor de vreemde meneer, die hem alles wil vertellen en nog meer en hem bovendien met snoep of geld verwent. Nog iets anders mag men bij kin deren van drie tot vijf jaar niet over het hoofd zien. Wie moeten ze als vreemd beschouwen? Is de man, die in hun flatgebouw een paar eta ges hoger woont een vreemde of de man op de hoek van de straat, die ze van gezicht goed kennen. In het algemeen geldt: kinderen mogen al leen op een uitnodiging van iemand ingaan, als die persoon een goede bekende van de ouders is en ook wel eens op bezoek is geweest. Vele kinderen, die slachtoffer wor den van zedendelicten, zijn eenzaam, ontberen werkelijk contact met de ouders en hebben geen vriendjes. Het te angstig bewaakte kind, dat binnenshuis wordt gehouden, dat op straat alleen onder streng toezicht mag spelen, leeft geïsoleerd. Kinde ren moeten met andere kinderen spelen. Maar ook kinderen, die in een harmonieus gezin opgroeien, die ver standig worden opgevoed, die het volle vertrouwen van hun ouders ge nieten lopen gevaar. De waarschu wingen gelden hen ook: Niet in afge legen buurten komen. Liefst nooit alleen lopen, altijd in gezelschap van vriendjes of van bekenden blij ven. Nooit laten verleiden tot een lift in een auto of achter op een fiets of met bonbons of geld, blind» mannen wel behulpzaam zijn met het oversteken, maar niet uit louter medegevoel hen eventueel naar hun huis begeleiden. Voorop staat echter: het kind mag niet bang worden. Als zij door een vreemde worden aangesproken be hoeven ze niet van schrik het met een op een lopen of oen huüen te zetten. U kent ze vast ook de kin deren die om het minste of gering ste bang zjjn, die niet alleen in de kamer durven te blijven, uit angst niet te kunnen inslapen. Én de moe ders die hun kind dreigen met d» boeman, uit gebrek aan eigen auto riteit, kent u ook wel. Uit te grote bezorgdheid zouden ze hun kinderen het liefst in een glazen huisje op voeden. Kinderen mogen echter nooit het vertrouwen in de mensen verliezen. Ze moeten weten, dat er slechte mensen zjjn, maar daarnaast ook een heleboel goede, eerlijke en betrouwbare. lllllllllllllllllflIIMIIIIMIIIIIIIIltimilllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiia Ze beginnen altijd als heel leu ke, lieve kinderen en als het een beetje meezit, worden ze aardige, goede volwassen men sen. Maar de periode die daartus sen ligt kan soms zo erg moeilijk zijn. In Engeland is een boekje uit gekomen voor ouders, over hun kin deren in de moeilijke tiener-leeftijd. Het heet „Uw teenager" en het is een werkje, dat de ouders iets meer van hun opgroeiende kinderen en hun eigen houding tegenover hen laat begrijpen. Als u bijvoorbeeld tegen uw dochter van zestien-zeven- tien jaar zegt: „Natuurlijk is het niet mijn zaak als je er zo bij wilt lopenbedoelt u waarschijnlijk, „ik probeer me er niet mee te be moeien maar ik heb nu al zo veel jaren alles voor je geregeld, dat het moeilijk is om dat nu niet meer te doen." Misschien bedoelt u ook wel heel gewoon: „Kind, je ziet er uit als een ongewassen chimpansee, je hebt een afschuwelijke ragebol, je lip stick loopt uit', je kanten kousen staan echt niet bij vieze ongepoet ste schoenen. Ik vind niet alleen dat je er verschrikkelijk uitziet, je verschrikkelijke vriendje vindt dat ook en als hij je niet meer als vriendinnetje wil hebben, zul je weer komen uithuilen op mijn schouder, die nog nat is van de vorige huilbui. En als ik dit zo te gen je zou zeggen, zou je het mij je heie leven niet meer vergeven, dus je zou genoeg moeten hebben aan een kleine wenk." In het boekje wordt ook beweerd, dat, als u zegt tegen uw jonge wer kende zoon: „Waarom verspil je zo veel geld aan je ouue brommer," u eigenlijk bedoelt: „Nu heb je nog genoeg geld en je kunt het uitge ven voor klungeldingen, maar als je gtrouwd bent en een gezin hebt, zal dat niet meer gaan en hoe eer der je dat weet, des te gemakkelij ker zal het je later vallen je salaris af te geven aan je vrouw." Ook al weet u, dat uw tieners al in heel veel opzichten voor zichzelf kunnen zorgen, blijft u ze in ieder geval goede raad en steun geven. Als zij als volwassenen in deze we reld moeten leven, is het nu een maal noodzakelijk dat ze vroeg op staan en hun nek wassen voor ze naar kantoor gaan. Maar troost u, binnen vijl jaar zullen ze dat ook zeil weten en dan is al uw leed ge leden. Maar ze moeten wachten tot ze zelf opgroeiende kinderen hebben voor ze weten met hoeveel trots, angst J liefde u tegen hen heeft gezegd: Natuurlijk gaat het me niet aan, maar Er is een voordeel aan het dra gen van een bril, ook al verfoeit u hem nog zo. In de winter vormt een bril een uitstekende beschermer voor uw ogen tegen wind, kou en neerslag. Wie geen bril draagt heeft deze bescherming niet en vooral voor hen maar ook in mindere mate voor de brildragers geldt dat er in d» winter veel van uw ogen wordt ge vergd. Als u een gezellig avondje hebt gehad en lekker warm hebt ge zeten in een rokerige omgeving, krij gen uw ogen een ijskoude douche als u door een hagelbui naar buis loopt. De natuurlijke bescherming van de ogen door de traanklieren heeft het hard te verduren en het gebeurt dan ook niet zelden, dat men bjj wat guur weer waterige ogen krijgt. Wallen en rode oogleden zijn ook kwalen, die in de winter voor komen. Daarom als u voelt dat uw ogen wat vermoeid en branderig zqn, spaar ze een beetje. Sluit ze af en toe en doe ze dan weer snel open, dat is een spieroefening, die de ogen weer wat kracht geeft. Leg ook van tijd tot tijd de handen op de oogholten en ontspah de spieren van uw gezicht, rustig, iets druk uitoefenen met uw vingers, niet wrijven. Geef uw ogen ook een» van tijd tot tijd een badje, met een goede ooglotion. Tenslotte: een da gelijkse wandeling in de buitenlucht is een van de beste voorzorgsmaatre gelen tegen oververmoeide ogen. Treesje doet met oom het spelle tje „ik zie ik zie wat jij niet ziet". Oom moet raden, welk voorwerp met een rode klenr Treesje in gedachten heelt. Na veel en vergeefs piekeren geeft hy het op. „Zeg het maar", vraagt hij zijn nichtje. „Die rode pukkel op j» neus." roept Treesje triomfantelijk. „Die zie ik toch zelf niet," brengt oom haar onder het oog, waarop het meisje antwoordt: „Nou, ik zeg toch ook: ik zie ik zie wat jq niét ziet." E. Vreem, Roerstraat 119III. Am sterdam).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5