Hoe versiert de jeugd in Haarlem de leegte? neemt niet onrustbarend toe Welvaart in gezin soms ramp voor de —jeugd— Over gehele linie te weinig ontspanningsmogelijkheden in Haarlem voor de jeugd Poppenhuiscomplex in Nieuw Vennep eindelijk bewoond LIMONADE GAZEUSE Accommodatie Experiment Zandvoorts brandweer ongerust over gebrekkige toestand van materieel Tanende animo voor Bogaers- woningen Jongeman op zebra aangereden speldje gratiï Taunusi2M,l7M,20M CH R1STIAANSE - ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 PAGINA 3 et Kerstmis drongen twee zeventienjarige Haarlemse jongens de woning van een koopman binnen. Zij brachten hem op gruwelijke wijze om het leven en beroofden hem van tweehonderd vijftig gulden. Tijdens de jong ste jaarwisseling stak een groot aantal jeugdige Haarlemmers in de Leidsébuurt een auto in brand. Toen de brandiveer wilde blussen, sneden zij de brandslangen door. De politie, die tussenbeide kwam, werd met stenen en flessen bekogeld. Twee opmerkelijke feiten uit het rapport van de Haar lemse politie, die veel Haarlemmers ongetwijfeld zullen hebben geschokt. Gebeurtenissen echter, die geheel lijken te passen in het beeld van de zich over de gehele wereld snel uitbreidende ziekte- van straatschenderij, waarmee steeds grotere aan tallen jonge mensen schijnen te worden besmet. Men kan er bijna dagelijks over lezen in de kran ten: over de zinloze vernielingen, de geweldplegin gen, de sexuele ongebondenheid en de tiener feesten waar minderjarigen opwekkende middelen gebruiken. Alle landen, maar vooral die met een snel stijgende leve?isstandaard, worden er door aangetast. Waarom zou Nederland, waarom zou Haarlem daarvan verschoond blijvenIs de jeugd hier beter dan in andere landen? De gebeurtenis sen in de eerste regels beschreven duidden daar niet op. Maar bij de Haarlemse politie is men optimistisch. „De criminaliteit en baldadigheid onder de Haarlemse jeugd nemen niet verontrus tend toe. Ze worden wel brutaler. Maar er zijn jaren geweest die veel feller waren", zei ons hoofdinspecteur C. van Marion. Hij beschouwt de trieste oogst van gewelddadige, ongedurige en onmaatschappelijke kinderen als „een straf van de welvaart". In Haarlem berust men overigens geenszins in deze straf. Tal van personen en in stanties breken zich dag en nacht het hoofd om een antwoord te vinden op de vraag: „Wat wil de jeugd nu eigenlijk?" Is dit wat de jongeren willen? Een sfeervol eigen „home' om te dansen en te praten, zoals hier in de inmiddels opgeheven sociëteit „Xeno" aan het Stationsplein, waar nu „Ekestos" haar bijeen komsten houdt.. egenover de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt komen eens Hpt t -eertien dagen de leden van de sociëteit Passe-partout bijeen. teits?n VOOr ^et merendeel oud-leerlingen van Sancta Maria, Trini- hanflh°eUm en Mendelcollege, die op die manier het contact willen toe 'rpiXTni Deze winter .viert de sociëteit haar eerste lustrum, waar- een sv ystiviteiten, uiteenlopend van cabaret tot thé dansant ev leden li werden georganiseerd. De sociëteit telt 8' ^je nllen gekeurd door een bestuur en een bel In tagecomm.ssi cussie 7n' avonden voornamelijk doorbrengen met genoeglijke dis- n ontmoetingscentrum stelt men zich. ook voor in het te vei bouwen jeugdcentrum aan de Bakenessergracht. „Agentje plagen", een nieuw „spelletje" van de jeugd om de verveling te verdrijven. Beeld van de relletjes in de Leidsébuurt tijdens de jongste jaarwisseling. Een agent wordt de pet van het hoofd geslagen. GARAGE „PETERS" N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Het jeugdhuis 't Baken aan de Bakenessergracht wil men een ingrijpende verbouwing laten ondergaan om het pand geschikt te maken als ontmoetingscentrum voor een groot deel van de Haarlemse jeugd. gezinsfles 39 cent 3 flessen fl.15 tijdelijk bij van aankoop 3 flessen 'r<( aiï»ss:>a:: STRAATSCHENDERIJ Ja, wat willen die zesentwintigduizend Haarlemse jongeren tussen de vijftien en vierentwintig jaar? Hoe willen zij hun vrije tijd doorbrengen? Hoe willen zij de „leegte versieren", zoals het heet in de nieuwe Nederlandse speelfilm van Erik Terpstra. Wij zijn er niet achter kunnen komen. Natuurlijk, de sociëteits leden willen een gezellig eigen „home", zoals de leden van sport- en jeugdvere nigingen vragen om een betere acco- modatie. Zij maken bij elkaar nog geen vierde deel uit van het totaal van de Haarlemse jongeren. Maar wat willen die twintigduizend anderen de ongeorganiseerden, die zich thuis met vader en moeder bij de tele visie zitten te vervelen, over de straat slenteren of op hun knetterende brom mers doelloos voortrazen en die zich uit balorigheid baldadig gedragen? Wij hebben er op straat willekeurig een aan tal jongeren naar gevraagd. Maar zij weten het zelf niet. Zjj weten niet wat zji willen, behalve dan het bezitten van een „sportwagen" en een „mooie meid", het „bouwen van een feestje" er het beleven van „een massa lol". ,,De behoeften aan vormen van ont spanning richten zich naar de moge lijkheden," meent de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken in de gemeente Haarlem. „Het beperk te aantal mogelijkheden remt de ont wikkeling van het jeugdwerk. Met de uitbreiding van het aantal mogelijkhe den, neemt ook het aantal clubs toe en daarmee het aantal jongeren dat bij het georganiseerde jeugdwerk is betrokken. Twintig tot vijfentwintig procent van de zesentwintigduizend Haarlemse jonge ren van vijftien tot vierentwintig jaar is nu georganiseerd. Als al onze plan nen tot uitbreiding van het aantal mo gelijkheden tot ontspanning konden worden verwezenlijkt, zouden wij zeker bijna de helft van die groep van de Haarlemse jeugd kunnen bereiken." Maar de ontspanningsmogelijkhe den zijn in Haarlem beperkt. Er zjjn vijftien sociëteiten, die door hun sterke gerichtheid ech ter maar een klein deel van de Haar lemse jongeren bereiken en bovendien in de meeste gevallen een onvoldoende accommodatie hebben. Met datzelfde euvel kampen ook de meeste van de twaalf Haarlemse clubhuizen, die nu ook ontspanningsmogelijkheden tie neravonden voor de oudere jeugd gaan bieden, zoals bijvoorbeeld ook het geval is met enkele speeltuinverenigin gen en de Stichting Schalkwijk. De ruim ten die hun ter beschikking staan schaftketen op bouwwerken bijvoorbeeld zijn echter ongeschikt om voor de oudere jeugd te dienen als centrum waar zij leeftijdgenoten kunnen ontmoe ten. Daar is de heer Van Moock zich ter dege van bewust. Daarom staat boven aan zijn verlanglijstje het verkrijgen van een vergunning voor de verbouw van het pand Bakenessergrachl 10. Daar maken nu al verschillende jeugdgroepen gebruik van, maar de heer Van Moock wil er een goed ge outilleerd jeugdhuis van maken voor de hele Haarlemse jeugd; ook voor de niel georganiseerden. Daar zullen de jonge ren elkaar kunnen ontmoeten in een prettige, gezellige omgeving, in de ont vangsthal, in de leeszaal of aan de bar. Zy zullen er kunnen dansen, naar mu ziek luisteren, films zien en exposities en lezingen aanhoren. Dat alles ligt na melijk hcsloten in het verbouwingsplan, waarvoor de gemeenteraad reeds een krediet heeft verleend. Vc,or het Haarlemse plan stond het jeugdhuis van Osnabrück, een soort con gresgebouw voor de jeugd, min of meer model. In het buitenland zijn de ze jeugdhuizen al gemeengoed gewor den. In Stockholm zjjn maar liefst veer tig van die jeugdcentra gebouwd. Over die voorsprong moeten wij Haarlemmers echter maar niet treuren. Voor de Zwe den was het namelijk jaren geleden ai de hoogste tijd aandacht te gaan schen ken aan de jeugd en haar ontspan ningsmogelijkheden. Daar liep toen de straatschenderij door de jeugd al de spuigaten uit. Overigens heeft men bij de gemeen telijke dienst voor jeugdzaken niet de illusie, dat de verbouw van het jeugd huis 't Baken voor deze tijd een weinig originele naam de oplossing zal bieden. Daarnaast zullen er in ver schillende delen van de gemeente, en vooral in de nieuwe wijken, ongetwij feld nog aanvullende voorzieningen moe ten komen voor het meer gerichte jeugdwerk. Daaraan wordt trouwens al hard gewerkt. In samenwerking met een commissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers van jeugdorganisaties en voorgezeten door het raadslid Pee- ters, zijn al plannen opgesteld en in een ver gevorderd stadium van voor bereiding voor de bouw van een tien tal verenigingsgebouwen. De bouw van jeugdhuizen en het scheppen van andere mogelijkhe den tot ontspanning worden in het buitenland echter nog steeds gezien als experimenten. Ook daar weet men nog niet precies v/at de jeugd wil en mogelijk dat die jeugd dat daar ook niet zelf weet. Waar de wetenschappeiyke onderzoe kers, die zich met dat z.g. „jeugdpro bleem" bezig houden en die hun bevin- dingen over nozems of provo's vastleg gen In dikke, diepzinnige rapporten en studies, inmiddels wel achter zijn, is dat de vorm van jeugdwerk, zoals ook ons land die vóór en kort na de tweede wereldoorlog kende bij de jeugd van de ze tijd niet meer aanslaat. Wat wel aanslaat blyft voor velen nog een vraag. De heer Van Moock houdt het op het „ongebonden jeugdwerk". „De jeugd wil kunnen kiezen. Laat ze dan ook kie zen," vindt de heer Van Moock. Als voorbeeld haalt hij het jongste Harte- vvens Festival aan. Daar kon de jeugd kiezen. „Een voorwaarde bij zoiets is echter wel, dat er een tot in de puntjes georganiseerd programma is. Daar zul len we in dat jeugdhuis ook voor moe ten zorgen. De tijd van zelfwerkzaam heid is voorbij. We moeten service ge ven. En alles moet klaar staan, want anders gebeurt er nog niets en ver veelt men zich toch." Volgens velen zijn al die maatregelen om voor de jeugd ontspanningsmoge lijkheden te scheppen weinig meer dan lapmiddelen. Mcj. mr. E. .1. Stoorvogel, inspectrice van de kinderpolitie in Haar lem, is van mening, dat het jeugdwerk alleen niet de oplossing biedt om straat schenderij tegen te gaan. De uiteinde lijke oplossing moet volgens haar in het gezin worden gezocht. Zij is name lijk van oordeel dat het grootste deel van de oorzaken van ar huidige moeilijkheden met een deel van de jeugd in het gezin ligt. Overvloed door weivaart heeft het gezinsleven gewij zigd. Sommige gezinnen hebben die overgang echter niet kunnen verwer ken en zoeken (nog) naar het even wicht. Zjj slaan door naar de andere kant. De ouderen hebben materieel gezien een slechte jeugd gehad. Nu zij het zelf goed hebben, willen zij niet dat hun kinderen zoiets overkomt. Die 'onderen krijgen alles wat hun hartje begeert. Zij behoeven zich daar niets ooi te unt.' yp Zi.i behoeven er niet voor te vechten. Z;j behoeven nergens vooi te vechten en missen daardoot elk gevoel voor eigen verantwoordelijk heid, wat nog wordt versterkt, doordat ze vee) te vrij worden gelaten. „Ik heb dat nooit kunnen doen in mijn jeugd, maar zij mogen genieten van het le ven," zei een vader. De reactie op die opvoeding komt later. „Door een gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel, een te veel aan vrije tijd en geld, een te losse band met het gezin er> het ont breken van liefhebberyen, aldus me juffrouw Stoorvogel. „De verveling komt dan om de hoek kijken. Een on rust maakt zich van de jongeren mees ter. Zij ontvluchten het huis of worden er door de televisie „uitgedreven", Zjj zoeken steun bij elkaar bij andere ,,on- begrepenen". En dan komt de balda digheid. De zucht naar avontuur, die zjj in die overgeorganiseerde maat schappij missen. Dan komt ook de ag- gressiviteit naar boven. En die loost men in gevechten met kameraden of als daarvoor een gelegenheid is met de politie." „Al die baldadigheden van de jeugd 5ïn ^2.nJl?rl9-arl5aar'" vindt mej. mr. Stoorvogel. Zij is zich overigens tevens bewust van de feilen van de gemeen schap ten aanzien van het scheppen van ontspanningsmogelijkheden voor de jeugd. En zij kent ook de verlangens van ne jeugd naar een gelegenheid om lekker tegen een bal te kunnen schop- bromfiets™ ^nnen uitrazen op een Criminaliteit en baldadigheid onder <je Haarlemse jeugd worden bedreven door een kleine minderheid, een min- derheacl eehter, die, dat hebben de er varingen elders wel geleerd, snel aan groeit. Het is daarom prettig te kunnen constateren, dat zovelen in Haarlem van (|e noodzaak, dat er wat meer oor de jeugd moet worden gedaan. Hopelyk vinden zy voor hun streven de steun van veie anderen. JAN VAN HOOF (Advertentie) telefoon 80461 - HEEMSTEDE ZANDVOORT, 11 febr. De Zand- yoortse brandweer is ongerust over de toestand van het materieel. In een be spreking met stafleden werden de vol gende voorzieningen hoogst urgent ge acht: 1. De bouw van een nieuwe brand weergarage; 2. Vernieuwing van het alarmsysteem, 3. Vernieuwing van het lagedruk-materieel. Gestreefd wordt naar een intensieve regionale samenwerking, waarin ook Zandvoort een actief aandeel wil heb ben. De overheid dient er echter voor te zorgen, dat de vrijwillige brandweer al les heeft wat voor een geoefend korps noodzakelijk is. Aan het Zandvoortse ge meentebestuur is gevraagd te zorgen dat de vrijwilligers niet achterop gera ken en dat de jarenlang gekoesterde wensen verwezenlijkt zullen warden. Er werd in 1964 42 maal uitgerukt voor brand en hulpverlening tegen 39 in 1963. De geschatte brandschade is 164.000. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 NIEUW VENNEP, 12 febr. „Het poppenhuiscomplex" Dat is de naam die de burgerij van Nieuw-Vennep ge geven heeft aan het complex Bogaers- woningen dat nabij het industrieterrein in Nieuw-Vennep in aanbouw is. De eer ste van deze woningen zijn sinds kort bewoond. De eigenaren van de wonin gen die nog geen 14.000,- kosten - kunnen hun eigendom echter slechts be reiken via een enorme modderpoel. Hoewel het gemeentebestuur van Haarlemmermeer zijn destijds vol opti misme uitliet over de Bogaers-wonin- gen, blijkt het achteraf toch tegen te vallen. De bedoeling was dat vorig jaar januari (in december 1963 werden de plannen ontworpen) met de bouw zou kunnen worden begonnen en dat de eerste woningen er binnen twee maan den zouden staan. Achteraf blijkt ech ter dat het byna een jaar heeft ge duurd alvorens de eerste bewoners er in konden trekken. Met de bouw werd dan ook eerst in het voorjaar 1964 be gonnen, omdat de aannemers toch niet zo enthousiast bleken te zijn als werd verwacht. In totaal zullen er 38 van de ze woningen komen. De modderpoel waarvan nu nog sprake is, wordt nog veranderd in een plantsoen. Misschien, als het eenmaal zover is, dat de wo ninkjes dan meer representatief zijn dan nu het geval is. De eerste indruk is nu dat men te maken heeft met een complex poppenhuisjes die nau welijks geschikt zijn voor bejaardenwo- ningen. Bij het bekend maken van de plannen, bleek van de zijde van het publiek een grote belangstelling voor de woningen te bestaan. Deze belang stelling begint nu al aardig te tanen. Niettemin heeft het gemeentebestuur HAARLEM, 12 febr. Gistermorgen om half negen is de twintigjarigè scho lier C. A. N„ met zjjn fiets aan de hand lopende over de zebra in de Delft laan bij de Saenenlaan, aangereden door de motorrijder E. A. (43) uit Lim- men. De bestuurder merkte de voetgan ger te laat op en reed tegen de fiets die met kracht tegen de jongen aan viel. Het slachtoffer is met een her senschudding overgebracht naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. De fiets werd zwaar beschadigd. ook voor andere delen in de gemeente ruimte gereserveerd voor de bouw van deze kleine woningen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3