Bonn moet bezoek van aan Ulbricht Cairo wel dulden Tomatensoep moet van nETfilfe zijn KNOCK-OUT VOOR EEN PLAATJE M Kardinaal Alfrink thans voorzitter van Pax Christi „Mensen, die men ontmoet'' Kazan s felle aanval op de commerciële Tv K.A.J. wil als „Katholieke Werkende Jeugd'' (K.W.J.) meer aantrekkingskracht DAGPUZZLE BESCHUIT Nog INSTALLATIE IN PARIJS NAUWERE SAMENWERKING MET KAJOTSTERS BEPLEIT meer geheime wapenakkoorden van Adenauer Pleidooi voor internationaal verbod kernbom Sport en dokter Firday Prinses Beatrix vrijdag op Curacao Terecht Connie van den Bosch en antwoord Invaliditeitswet Nieuwe hoop Niet de Kerk Ong^ustheid over werkloze bouwvakkers door brand verwoest Examens KAJOTTERS BIJEEN IN HAARLEM MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 PAGINA 4 KS Nadat de Deense bokser Christian Christensen in Kopenhagen zijn Luxemburgse tegenstander Phi lippe °V punten had verslagen, drongen Versfotografen in de ring. In de strijd om het beste plaatje kregen twee van hen ruzie met het gevolg, dat er even later een fotograaf fcon Worden uitgeteld; en meco' liefst voor 20 seconden. Het iverd gisteravond de enige knock-out. Boerderij in Heiloo CV an onze correspondent in Bonn) BONN, 15 febr. De Bondsregering probeert kennelijk het initiatief weer in handen te krijgen, nadat zij de vorige week onvoorwaardelijk capituleerde voor Nassers eis dat de Westduitse wapenleveranties aan Israël voorna melijk verouderde Amerikaanse M-48- tanks zouden moeten worden stop gezet. In ruil daarvoor heeft Nasser zijnerzijds echter nog niets gedaan. Van daar dat West-Duitsland's minister van buitenlandse zaken Schroder zaterdag de Egyptische ambassadeur in Bonn, Man- sour, bij zich heeft ontboden om hem at tent te maken op de „ernstige gevolgen" voor de Westduits-Egyptische betrek kingen, indien het bezoek van Ulbricht aan Cairo zon doorgaan. Schroder noemde dit een „onvrien delijke daad" (terwijl bondskanselier Erhard vrijdag voor de buitenlandse pers sprak van een „vijandige daad") die niet zonder consequenties zal bljj- ven voor de Westduits-Egyptische be trekkingen. Men twijfelt er echter aan, of Nas ser de uitnodiging aan Ulbricht nog on gedaan zal kunnen maken. Over de ver dere resultaten van de bemiddeling door de Spaanse diplomaat Markies de Ner- va die er intussen door Westduitse dagbladen van werd beschuldigd de hand te hebben gehad in driehoeks- business met wapens tussen West-Duits- land-Spanje en Egypte is nog niets definitief bekend. In politieke kringen in Bonn houdt Vragen voor deze rubriek richte men aan de Redactie van ona blad (met In da llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratia. Men houde er nog rekening mee. dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. Vraag: Abonnee M.v.G.-de K. te R. zendt ons navolgende problemen: Mijn man overleed in 1959. Heb ik aanspraak op uitkeringen inge volge de Invaliditeitswet (rente- kaart) Ik heb 8 kinderen, de oudste werd geboren in 193fi, de twee jongsten werden resp. 23-2-1946 en 30-8-1949 geboren. In het K.R.O.-programma „Brandpunt" werd gesproken over de Kinderbijslag voor peildatumkin deren. Waarom loopt die termijn tot 1950? Kom ik ook in aanmer king hiervoor? Antwoord: Een weduwe van een ver zekerde, die voor 1 januari 1965 over leden is, krijgt uitkering van een we- duwenrente ingevolge de Invalisiteites- wet, indien zij: a. invalide is, of b. de leeftijd van 0 jaar heeft bereikt. Indien u hieraan voldoet, kunt u de weduwenrente aanvragen bij de Raad van Arbeid. Betreffende de Kinderbij slag voor z.g. „peildatum-kinderen" merken wij het navolgende op. Onder de oude kinderbijslagwetten had men recht op kinderbijslag gedurende een jaar voor de kinderen beneden de 16 jaar, die men had op 1 oktober van het daaraanvoorafgaande jaar. In de latere wet, welke thans vervangen is door de kinderbijslagwet voor loontrek- kenden, werd bepaald, dat men recht had op kinderbijslag gedurende een kwartaal voor de kinderen beneden de 16 jaar, die men op de eerste dag van dat kwartaal had. Bij de invoering van deze latere wet nu waren er een aantal kinderen, waarvoor, afhankelijk van hun geboortedatum, gedurende 1, 2, 3 of 4 kwartalen geen kinderbijslag was verleend. Dit waren de kinderen, gebo ren op 2 oktober 1946 tot en met 1 okto ber 1950. Enkele voorbeelden mogen dit verduide lijken: Een kind werd geboren op 5 juli 1947. Onder de nieuwe wet zou met ingang van 1 oktober 1947 kinderbijslag voor dit kind zijn verleend. Onder de oude kinderbijslagwet ging de kinderbijslag pas in op 1 januari 1948, derhalve pre cies een kwartaal later. Een kind werd geboren op 10 oktober 1948. Onder de nieuwe wet zou de kin derbijslag voor dit kind zijn verleend m.i.v. 1 januari 1949. Onder de oude wet ging de kinderbijslag echter pas in op 1 januari 1950, dus precies vier kwartalen later. Wat echter voor de ingangsdatum van de kinderbijslag on der de oude wet gold, was ook toe passelijk op de einddatum van de kin derbijslag. Indien nu verder bij de nieu we wet voor deze kinderen geen bijzon dere regelen waren gegeven, zou de kin derbijslag voor deze kinderen niet ge durende 16 volle jaren worden uitgekeer Dit zou niet billijk zijn, omdat zowel de oude als de nieuwe kinderbijslagwet beoogde gedurende 16 volle jaren kin derbijslag te verlenen. Daar dit kwa lijke gevolge te wijten zou zijn aan het verschuiven van de peildatum voor het recht op kinderbijslag, noemt men de kinderen, waarvoor de bijzonder», rege len werden gegeven, „peildatum"-kin deren. Bedoelde bijzondere regelen hou den in, dat, indien deze kinderen 16 jaar zijn geworden en niet studeren of invalide zjjn, het recht op kinderbijslag niet ophoudt m.i.v. het eerstvolgende kwartaal na hun 16e verjaardag, doch een aantal kwartalen later, zodat toch gedurende 16 volle jaren kinderbijslag voor hen werd verleend. Dit aantal kwartalen bedraagt: voor een kind geboren in een tijdvak van 2 oktober t.m. 1 januari 4; voor een kind geboren in een tijdvak van 2 ja nuari t.m. 1 april 3, voor een kind geboren in een tijdvak van 2 april t.m. 1 juli 2, voor een kind geboren in een tijdvak van 2 juli t.m. 1 oktober 1. Deze regeling geldt niet voor de na volgende kin derbij.slaggereebtigdenIn- terimwet-rentetrekkers, A. WW.-pensioen genietenden, A.O.W.-pensioengenietende Overheidsgepensioneerden. Voorts vermelden wij, dat deze rege ling slechts werd opgenomen in de kin derbijslagwet voor loontrekkenden, zo dat zij, die kinderbijslag genieten ingevolge de andere kinderbijslagwetten eveneens geen aanspraken hierop kun nen doen gelden. men zich intussen bezig met de vraag of het akkoord dat geheim was over de wapenleveranties aan Israël, dat oudkanselier Adenauer in 1960 sloot met de toenmalige Israëlische premier Ben Goerion, strijdig was met de voor lopige Westduitse grondwet. Volgens art. 59 behoeven verdragen met buiten landse mogendheden de toestemming van het parlement. Adenauer en de toen malige minister van Defensie Strauss hebben de instemming gehad van de christendemocratische fraktieleider (wij len dr. Von Brentano) maar niet van de gehele parlementsfraktie. Van Aden auer en Strauss wil men weten of zij misschien nog andere geheime wapen afspraken hebben gemaakt. Tenzij eventueel de sociaaldemokra- tische oppositie nog ingrijpt, dat deze aangelegenheid wel in alle stilte wor den „erledigt". Het indienen van een aanklacht tegen oudkanselier Adenauer en oudminister Strauss wegens schen ding van de grondwet zou nog meer stof doen opwaaien dan de hele Egyptisch- Israëlische affaire der laatste weken. (Reuter) Het zeer gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram heeft zon dag gemeld dat de Oostduitse commu nistische leider, Walter Ulbricht, 24 fe bruari in Alexandrië zal aankomen voor zijn bezoek aan Egypte. Volgens het blad was het programma voor het be zoek opgesteld op een aantal vergaderin gen van Egyptische functionarissen met een vertegenwoordiger van het Oost duitse ministerie van buitenlandse za ken, die zondag naar Oost-Berlijn te rugkeerde. Ulbricht zal, in gezelschap van zijn echtgenote. Port Said, Loexor, Assoean, Cairo en Alexandrië bezoeken. VROOMSHOOP Op de Tonnendijk is hier zaterdagmorgen bij het plotse ling oversteken van de straat het zes jarig meisje Anette Hudepohl uit Vroomshoop aangereden door een vrachtwagen. Het meisje werd zo ernstig gewond dat zij is overleden. Het ongeluk gebeurde vlak bij het ouderlijk huis van het meisje. Advertentie) w - (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 15 febr. Het afgelopen weekeinde heeft zoals men reeds weet de internationale bestuursraad van de Pax Christi Beweging te Parijs ver gaderd, bij welke gelegenheid de instal- Jaiie heeft plaatsgehad van de nieuwe internationale voorzitter van deze katho lieke vredesbeweging, kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Zaterdagavond was er in het 18de- eeuwse „Huize Condé" een receptie door kardinaal Feitin, thans interna tionaal ere-voorzitter van Pax Christi aangeboden ter ere van zijn opvolger. Het was een zeer druk bezochte re ceptie: overwegend leken weliswaar, maar sterk doorschoten toch met dragers van soutanes en habijten. Men attendeerde ons op de aanwezig heid van mgr. Larain uit Chili, voor zitter van de bisschoppenconferentie van Latijnsamerikaanse landen, van mgr. Right, aartsbisschop van Pitts burg (V. S.), van de aartsbisschop van Saragosa. Maar men moest ver nemen dat de aanrichter zelf van de ontvangst, kardinaal Feitin, door een plotseling opgekomen griep verhinderd was aanwezig te zijn. Het waarnemen van de honneurs had hij opgedragen aan mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes. Nu was, aldus kardinaal Alfrink toen het moment voor de toe spraken aangebroken was, feitelijk een welkomere keus niet mogelijk geweest Want was mgr. Théas in 1945, toen nog bisschop van Montauban, niet de initiatiefnemer tot de oprichting van de Pax Christi Beweging geweest, in zekere zin „de uitvinder" ervan? In zijn toespraak ontvouwde vervol gens kardinaal Alfrink de volgende ge dachten. „Onze beweging is geen poli tieke beweging, maar zij wil inspiratie en steun verschaffen aan allen, die, van goeden wil, oprecht in de verschei denheid van hun keus de vrede zoeken te bevorderen. Als beweging van de Kerk (hetgeen iets geheel anders is dan een kerkelijke beweging of een beweging der geestelijkheid) in een gemeenschap pelijke inspanning bisschoppen, pries- trs en leken verenigd, mag Pax Christi zich niet verwijderen van de lew der Kerk. Maar zij heeft tot taak deze leer te bestuderen in het licht van de zich steeds voltrekkende ont wikkeling van de menselijke maat schappij, van de techniek en van de cultuur. De leer der Kerk inzake de vrede verkondigen betekent niet, dat men vasthoudt aan een voor eens en voor altijd vastgelegd standpunt, het betekent een voortdurend nadenken, teneinde de fundamentele denkbeelden te kunnen toepassen op de fluctuerende situaties van de ontwikkeling der men selijke samenleving in haar historische gang." «lat de moralisten met de grootste aandacht dienden te bestuderen. „Wat de wereld van schema 13 verwacht is niet een zuiver theoretisch en casuïs- tisch antwoord. Wat zy verlangt is, dat het Concilie haar de weg wijst, die haar in staat zal stellen niet langer te moeten leven onder de terreur van de atoomwapens, die in strijd zijn met de waardigheid van de mensheid, zelfs indien zij haar niet vernietigen. Dat is de waarheid, die Paus Joannes XXIII heeft begrepen en dat is de reden waarom hij in zijn Encycliek gevraagd heeft, dat de atoomwapens verboden worden door de eenstemmige uitspraak der naties. In mijn tussenkomst heb ik uitdrukking gegeven aan het verlan gen en de hoop, dat het Concilie met alle kracht en gezag, waarover het be schikt, dit voorzichtige en wijze oordeel van de Opperherder, die de mensheid in haar geheel zozeer heeft bemind, voor zyn rekening neemt. „Op het moment dat het Vaticaans Concilie", aldus kardinaal Alfrink ver der, „zich opmaakt om zijn richtlijnen te formuleren terzake van de oorlog en van de vrede, komt aan onze beweging een heel bijzondere opportuniteit toe. Wij, dat wil zeggen de oude en de nieuwe voorzitter, hebben beiden in de ..Aula" uitdrukking gegeven aan onze gemeenschappelijke wens, dat het Con cilie niet ten achter blijft tot dt Ency cliek „Paeem in Terris", die aan de hele mensheid, zonder onderscheid van geloof en van ras, zoveel hoop heeft gegeven." Kardinaal Alfrink herinnerde aan zijn tussenkomst, waarin hy verklaard had dat wat de mensheid op de eerste plaats interesseerde niet was welke wa pens verboden waren en welke niet hetgeen niettemin een vraagstuk was Men moet niet vergeten, dat het niet de Kerk is, die het gebruik van de it en C-,wapens kan verhinderen, zelfs niet door een plechtige veroorde- deling. Het zijn de landen zelf en zij a'leen, die de mogelijkheid en de macht hebben om te verhinderen dat de mens heid zelfmoord pleegt. Het is ook niet onze Pax Christi Beweging, die uit zichzelf de mensheid kan bevrijden van dv bedreiging der totale vernietiging. Dat is op de eerste plaats de taak van de openbare gezagsdragers, van de diplomaten, van de politici enz. Maar onze beweging kan, met alle men sen van goede wil, dit machtige ver langen van de volken, die willen dat de openbare gezagsdragers zich niet laten leiden door heerszucht maar door het verlangen om aan de gehele mens heid de vrede te verzekeren, tot uit drukking brengen en versterken. In dit opzicht heeft, aldus kardinaal Alfrink, de wereldpers, katholiek of niet katho liek, een onbetwistbare taak en een plicht van weergaloos belang. Ik geloof niet dat de wereld geholpen kan worden door een simplistisch pacifisme, noch door een eenzijdige ontwapenihg. De gedachte van Joannes XXIII is namelijk tegelijkertijd krachtig en realistisch. Ziehier kort samengevat het door hem aan allen voorgestelde program: ,De rechtvaardigheid, de wijsheid, de zin voor het menselijke, eisen dat men de bewapeningswedloop stopzet; zij eisen de evenwijdige en gelijktijdige vermin dering van de bestaande bewapening in de diverse landen, het buiter de wet stel ler van het atoomwapen en tenslotte de metterdaad doorgevoerde ontwapenin in gemeenschappelijk overleg en bege leid door doeltreffende controles". (Pa eem in Terris, 112). Dit program ver werkelijken betekent het dienen van het algemeen belang van de gehele mens heid, het veiligstellen van haar heil en het beantwoorden aan haar hoop. Paus Paulus VI wiens liefde voor alle mensen en wiens bekommernis om de vrede van de wereld gelijkelijk bekend zijn, heeft menigmaal de benauwenissen en het vertrouwen van zijn voorganger on derstreept. Het is de taak en de plicht van Pax Christi om hem zonder per ken te stellen aan onze inspanningen en onze toewijding steun te geven". Tot zover de toespraak, die men als het eerste optreden naar buiten kan zien van de nieuwe internationale voor zitter van Pax Christi. Voor wat betreft het resultaat van de interne beraadslagingen van de inter nationale bestuursraad vernamen wij het volgende. In het nieuwe internatio naal bestuur nemen zitting mgr. Lalan- de (een voormalig secretaris van kar dinaal Feitin) voor Frankrijk, dr. Erb voor Duitsland, de heer Hoyois (docent te Leuven) voor België, Santamaria voor Spanje en dr. W. Schuyt voor Nederland. Het internationaal secreta riaat, tot dusverre gevestigd in Parijs, zal worden overgeplaatst naar Neder land, waarbij een leek zal worden benoemd als internationaal vice-voorzit- ter van de beweging. De raad heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de gebeurtenissen in Vietnam en het ge vaar onderstreept daarin gelegen, dat men het in het atoomtijdperk tot een UTRECHt- .15 febr. De in de cen trale bouwnijverheid samenwerkende werkneine1'501^® jnisaties hebben in een telegram a?n1_ minister van Volks huisvesting "H ^er°ntrusting geuit over de toenemen" ?'erkloosheid onder de bouwvakkers, 7 met name in het noorden van ne and optreedt. De com missie heeft OV(,r1?.t'r met spoed om een onderhoud r ebt onderwerp ver zocht. BUSSUM, 15 febr. De sport, met name het schaatsen in zijn verschil lende vormen, heeft een uitzonderlijk groot aandeel gehad in het televisie programma van gisteren. En daarover zal dan wel de meerderheid van de kij kers niet ontevreden zijn geweest. De NCRV had gisteravond nauwelijks twee uur zendtijd te vullen en daarvan be steedde zü dan nog de helft aan een heruitzending van de aflevering, waar mee de sinds enige tijd onderbroken Dr. Finlay-serie op 27 oktober 1963 start te. Het ligt namelijk in de bedoeling deze door Alfred Pleiter vooi Neder land bewerkte televisieserie naar oor spronkelijke verhalen van Anton J. Cro- nin in twee afleveringen per maand te gaan uitzenden. De kijkers, die er sinds oktober 1963 zijn bijgekomen, wa ren dus met deze introductie wel ge diend, maar bij een hernieuwde ken nismaking viel deze eerste aflevering eerlijk gezegd wel wat tegen. De documentaire „Oranjemannen" probeerde vervolgens in een tijdsbestek van 25 minuten een indruk te geven van de politieke en godsdienstige ge schillen tussen het protestantse Noor den en het katholieke Zuiden van Ier land. Een meer objectieve dan boeien de reportage, waarin de talloze pro blemen en controversen uiteraard al leen maar, hoofdzakelijk dooi middel van interviews, konden worden aange stipt, maar die toch de algemene in druk achterliet dat er op dit sinds eeuwen verdeelde eiland althans pogin gen tot wederzijds begrip en toenade ring worden ondernomen. Na een klein halfuur musiceren door het Amsterdams Kamerorkest o l.v. de concertmeester Herman Krebbers, die tevens als solist optrad, ruimde de NCRV het scherm voor het NTS-jour- naal en een nieuwe schaatsreportage uit Moskou Terecht, dunkt ons, want het actuele gebeuren is nu eenmaal de sterke zijde van de televisie. Ftn. WILLEMSTAD, 15 febr. De Ne derlandse Antillen maken zich op om prinses Beatrix te ontvangen. Zij zal alle zes eilanden bezoeken. Vrijdagavond komt de prinses met haar gevolg op het vliegveld van Cu rasao aan. Op dit eiland blijft zij tot de ochtend van de 23ste om dan naar Aruba te vliegen. Hier blijft zij twee dagen en gaa. dan naar Bonaire, waar zij een dag zal vertoeven. Vervolgens gaat zij naar Sint Maarten, het grootste van de Bovenwindse Eilanden waai zij een dag zal blijven. De volgende dag brengt zij door op Sint Eustatius en Saba, waarmee een einde zal zijn gekomen aan het officiële verblijf van prinses Beatrix op de Nederlandse Antillen. Zij zal privé tot 1 maart op Sin* Maarten blijven. Die dag vliegt zij met een spe ciaal vliegtuig van de Antilliaanse luchtvaart maatschappij naar Parama ribo. HEILOO, 15 febr. De grote boerde rij van de 'leer C. Koppes is hier zater dagnacht afgebrand. De brandweer kon tengevolge van de storm weinig tegen het vuur uitrichten. Men heeft wel 39 koeien tijdig uit de stallen kunnen ha len. Twee stieren kwamen in de vlam men om. De landbouwer is verzekerd. (Van onze filmredactie) Budd Schulberg en Elia Kazan die al eerder, respectievelijk als sce narioschrijver en als regisseur van de film „On the Waterfront" hebben bewezen dat zij er niet voor terugschrikken hun Amerikaanse land genoten een niet bepaald flatterende spiegel voor te honden, hebben in „A Face in the Crowd", hun uit 1957 date rende film (vanavond via Nederland I onder de titel „Mensen, die men ont moet" op het scherm) een felle, niets ontziende aanval op de excessen van commerciële televisie en op de ster- verafgoding in Amerika gedaan. Patricia Neal als deradioverslag geefster Marcia Jeffries, aldus verha len zij in hun film, „ontdekt" in een smerige plaatselijke gevangenis de dron ken landloper Lonesome Rhodes een schokkende, weerzinwekkende ro) waar mee Andy Griffith zijn filmdebuut maakte die een aardig liedje kan zingen bij zijn gitaar. Dank zij haar protectie wordt hij in de gelegenheid gesteld op te treden voor een klein ra diostation en ontdekt daarbij dat hij in staat is de massa naar zijn hand te zet ten. Het duurt niet lang of hij treedt op in televisie-uitzendingen van kust tot kust en begint zijn plotseling verkregen populariteit en invloed te misbruiken om een louche candidaat voor het pre sidentschap in het Witte Huis te hel pen. Dan worden zijn egoïsme, zijn min achting voor iedere menselijke waar de, zijn verraderlijkheid en zijn vol komen a-morele levenshouding zelfs Marcia, die hem heeft liefsekregen, te machtig. Als Lonesome Rhodes meent dat zijn programma is afgelo pen en hij zijn minachting voor het publiek de vrije teugel laat, schakelt ze camera's en microfoons opnieuw in en laat ze de kijkers horen hoe de aanbeden ster over ze denkt De kjjk die Schulberg en Kazan door middel van deze film op de Amerikaan se samenleving geven, is zo cynisch en eenzijdig, zo hard en brutaal dat zij het doel: het hekelen van misstanden, voorbijschiet. Bovendien wordt de cli max, zoals in films van Kazan vaak het geval is, bedorven door een sterk over dreven beeld- en geluidsretoriek. Bovenal mist zijn film, die door beide keuringen toelaatbaar is verklaard^^i personen boven veertien jaar, het onderwerp alleen door wat oU op zijn juiste waarde zal kunnen _ej den geschat, alle begrip en medege voor de zwakheden van de mens, 'n„ toch bijna altijd wel iets goeds va.Ltil ontdekken, zodat aan deze aankl2i iedere positieve waarde wordt o?e\e> men en men zelfs begint te twU' d aan de goede trouw van de makers, blijkbaar liever willen schokken eerlijk overtuigen. LEIDEN, 15 febr. Ryksuniv. doet. rechten: L. Hanrath, Wassenaar en R. Dufour, Aerdenhout; doet. Duits: R. de Haajj, Rotterdam. DELFT, 15 febr. T. H.: kand. mijn- ing.J. Baartman, Santpoort: T. Car- tier van Dissel, Den Haag; W. Davis, Delft, F. Jellema, Delft, C. der Touw, Rijswijk; kand. vliegtuigbouwk. ingen.: J. de Graaf, Voorburg; kand, metaalk. ingen.: P. Berg, Rijswijk, T. Hardi, Den Haag, J. van Linden van den Heuvel, Delft, J. Ponsioen, Alphen a. d. Rijn, K. Reitsma, Zutphen, E. Vonk, Vogelenzang, W. Wilson, Den Haag: ingen. werktuïgk. ingen.: X. Oei, Bei- gen; ingen. mijningen.: J. Klein (met lof) Vlaardingen, H. van Selow, Voor burg; ingen. metaalk. ingen.: W. Huy- bregts, Maassluis. BUSSUM, 15 febr. De feestcWy finale van het Nederlandse SongtcstjL 1965 werd min of meer ingeleid Frits van der Poel, die aan het e,J( van „Brandpunt" constateerde dat f|l verliezende dames in ieder geval „U kus van Karei Prior zou worden "a spaard". Een opmerking die "L- waarschijnlijk in het licht van de ™l haaglijke verhoudingen in NTS-verb" moet zien. Hoe het zij Connie van l',i Bosch won, zoals u allang weet, 6' „Het is genoeg". Zij zong dit 1 ie*H,> naar het ons wii voorkomen, in d j finale met meer lichtheid van toets niet zo verschrikkelijk „verschetifj als zij het eerder deed. Terecht, "i had er by gewonnen. En men kon met deze keus dan ook wel vereni8e. Weliswaar was het liedje da» ff» Dobbs (lang niet slecht) zong ..Plof» Ploem, jenka" ongetwijfeld van K ter gehalte, maar men moe* toer. ven dat de voordracht van Connie v'l den Bosch in haar chanson klemrn»!( der was en wel iets meer persoon',1') heid verried, hetgeen natuurlijk 1» zonder betekenis is. Enfin, men heeft de Nederlan^ deelname aan het Eurosongfestival keer althans terdege voorbereid En heeft weliswaar tengevolge gehad ft onverhuld is komen vast te staan er ten onzent bedroevend weini6 goe®! lichte-muze-liedjes worden geschrei "wat al onzin hebben wij deze vve, op ons scherm al niet kunnen belevetM attuvuBi cioaar s.i.tn Uorew. Rampzaligheden als „Ka'tïnka" en ,Je i weet dat je liegt" zijn nu in ieder gc val voorkomen. fl.Hrt' llllllllllllltlllllltlllll HAARLEM, }5 ff;br- De komende naamsverandering »an <je k.A.J. blijkt niet bij iedere kajottf r m goe(|e aarde te vallen. Dat bleek jJa®hs de algemene vergadering van de 'f"'V.J. ;n je bisdom men Haarlem en Korter(iam, welke gis teren in Haarlem wera, gehouden. Bij de rondvraag werd namebjk gesteld, dat de verandering van f»atnoli(»iu, Arbeiders Jeugd in Katholieke Werkende Jeugd (K.W.J.) de K.A.J. zou schaden. Onder die naam heeft de organisatie een heel goede naam en daaraan 70„ door de naamsverandering wel eens afbreuk ge daan kunnen worden, f it j,et antWoord van de voorzitter, de heer S. de Vries, viel te beluisteren, dat de K.W.J. in vele gevallen beter zou aanslaan. Er schijnen namelijk vele jongeren te zijn, vooral onder liet kantoorpersoneel, op wie de naam K.W.J. meer aantrekkingskrac,ht zal hebben dan die van K.,,.j. ï)o voor zitter wees er trouwens op, dat men niet hang moest zijn voor vernieuwingen. Verschillende experimenten, onder an dere in Amsterdam en Zaandam, waren goed geslaagd. Een andere punt van bespreking vormde de nieuwe structuur van de K.A.J., wel ke over enkele maanden zijn beslag zal krijgen. Op de dan te houden nationale bijeenkomst zal de opheffing van de diocesane districten aan de orde komen. Men wil de organisatie dan inrichten naar landsdistricten, waardoor wellicht bereikt kan worden, "at het bestuurs apparaat over minder schijven gaat lo pen. Ook wil men dan trachten, de reeds opgerichte groepen, bijvoorbeeld de dis cussiegroepen, in één orgaan samen te brengen. Ze zullen wel hun eigen naam behouden, maar deel uitmaken van een groter verband. Uiteraard kwam ook de Wereldwijd- Actie ter sprake. Het feestprogram ma van de middag stond daar geheel in het teken van. De actie wordt nu reeds tien jaar gevoerd en middels daardoor heeft men een flink kapitaal bijeen weten te brengen. Zoals bekend richt de actie zich op hulp aan de ontwikkelingslanden, waarvoor van de kajotters het loon van een uur ge vraagd werd. In zijn openingswoord had de voorzit ter reeds verklaard, dat er een nauwere samenwerking moest komen tussen K.A.J. en V.K.A.J. (de kajotsters)Daar. op drong ook aan aalmoezenier Bertels. De V.K.A.J. kreeg trouwens bijzondere aandacht tijdens de behandeling van de financiën van de K.A.J. Men bleek van mening, dat er een schenking moest wor den gedaan aan de V.K.A.J. Haar finan ciële positie schijnt zodanig te zijn, dat ze nog een jaar kan draaien. Dan zou het faillissement voor de deur staan. De deken van Haarlem, drs. Th. Zwart kruis, woonde een gedeelte van deze .A.J.-vergadering bij, In een korte toe spraak wees deze er op, dat vernieuwin gen goed en nuttig zijn, waar de richt lijnen van de grote werkers van het eerste uur niet mogen worden vergeten. Hij noemde met name de stichter van de K.A.J., mgr. Jos Cardijn, die kortgeleden tot kardinaal is benoemd. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii lettergreepraad sel openlijke oorlog zou laten komen. De raad heeft zyn vertrouwen uitgesproken in het werk van de Verenigde Naties en hy heeft ook alle nationalismen ver oordeeld als in de weg staande aan de solidariteit tussen de volken. De raad stelt zich ook met overtuiging achter het door Paus Paulus te Bom bay gedane voorstel, dat alle staten een dee) van het geld. dat zy uitgaven voor bewapening, gaan besteden voor de hulp aan de ontwikkelingslanden. Goed snijdbaar, licht verteerbaar, Met zoet of hartig beleg, iedere dag een traktatie, In speciale verpakking. Prijs per rol 34 cent. Verrukkelijk... het is Verkade! i ïwi >s- Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. 1. plaats ln Z.-Holland; 2. muziekinstru ment; 3. Nederlandse provincie; 4. beroepo; 5 cycloon; 6. felle windstoot. OPLOSSING VAN 12 FEBRUARI 1. Harm - 2 Alle - 3. rite - 4. mees - 5 bond - 6 ober - 7. Nero - 8 drop - 9 dons - 10 Oran - 11 NATO -12 snor - 13. fier - 14. Indo - 15 Eden - 16. rond. RuVtet Spa voor het prachtig» mev^en Verkade fotoboek van'^T'™"9met fete* Vac. p Thii 'isse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4