personenauto's A. Lucas (Citroen) Nederland is no, niet „verzadigd Publiek steeds praktischer E' Meer luxe SKODA NU LEVERBAAR VOOR f5450 - DE NIEUWE SK0DA1000MB J. J. Osché Simca Snelle groei tot 1967 Omzet zal dit jaar zeker stijgen Optimisme in auto-industrie Wijnand Pon (Volkswagen): (Ford): WIM VAN DOORNE „Groei, zonder twijfel" 1000 MB stand 36 PHILIPS "lEUTT" D/_C WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 18 t/m 28 FEBRUARI UB! EEN VEILIGE KEUZE Nog even: dan zullen de poorten worden geopend van de „Gouden RAI" voor personenwagens in het RAI-gebouw in Amsterdam. Het belooft een interessante tentoonstelling te worden: er wordt geëxposeerd door niet minder dan 73 verschillende automerken, afkomstig uit elf landen. De belangstelling voor de auto wordt ook in ons land steeds groter: naarmate ons nationale wagenpark in om vang toeneemt (raming voor dit jaar: 1.100.000 stuks) stijgt ook de interesse voor automobielen. Vandaar, dat op deze „Gouden RAI" door de organisatoren op maar liefst 400.000 bezoekers wordt gerekend. In dit nummer wijdt onze verkeersredacteur VIC SNIE- KERS een aantal artikelen aan de auto èn aan de men sen, die nauw bij het ver schijnsel automobiel betrok ken zijn. WIJNAND PON auto voor gezin A. LUCAS: Jh leerde toch ook Chinees (Door Vic Sniekers) IR heerst, in kringen van de auto-industrie, "een blij optimisme ten aanzien van het zojuist be gonnen „auto-jaar". Men verwacht, alom, een stijging van de omzet van tenminste 15 procent. De Nederlandse auto-markt is nog lang niet verzadigd. De directies van de grote automobiel-concerns hou den ons land uiteraard nauwlettend in het oog. Waar men elders, in de ons omringende landen, al een autodichtheid van 1 op 7 of 1 op 6 heeft bereikt, telt Ne. derland nog steeds „slechts 1 auto op elke 11 inwoners. Een aantal van deze di recteuren, die nauw bij de massa-motorisering van ons land betrokken zijn (zij ver tegenwoordigen de con cerns, die in Nederland de tien méést-verkochte mer ken leveren) laten wij hier aan het woord. Verschillen de persoonlijkheden. Con currenten. Maar uitzonder lijk eendrachtig in hun opti misme over de auto-verkoop in het Nederland-van-mor- gen. Het kiezen van een auto in de vijfduizendguiden-klasse is gemakkelijker geworden. Omdat u nu voor f 5450 een auto koopt die royaal is én zuinig, sportief én veilig, modern én degelijk, luxueus én praktisch - de nieuwe SKODA 1000MB. Een ideale auto met opmerkelijke eigenschappen: pittig van karakter (120 km/u, van 0-80 km/u in 14 sec.), plezierig te hanteren (volledige synchronisatie, hydraulisch bediende koppeling, „vingertop"-pookschakeiing)bijzonder koersvast (laag zwaartepunt, gunstige gewichtsverdeling, 43% vóór - 57% achter), enorm remvermogen (remoppervlak 770 cm2) en 'n uniek interieur (verstelbaar tot o.a. 1 of 2 slaapbanken en hele of halve laadvloer). Maak eens een gratis proefrit! H. ENGLEBERT N.V.- DOBBEWEG - VOORSCHOTEN -TELEFOON 01717-2010 Hoofddealer: VERBEEK n.v., Bloemend.weg 1-9, Bloemendaal, telefoon 52301 Sub-dealer: Garage M. BAKKER, Rozenstraat, Haarlem, telefoon 21275 WIM VAN DOORNE even groot aandeel AUTORAD IVOR EDWARDS J. J. USCHE staUingproblemen Alles auto's feSfce)"°Pleiding was gericht op de diplomatie. Hij studeerde af aan het CITROËN NEDERLAND N.V. wordt ge leid door de jonge, vitale Fransman Al fred Lucas. Hij werd geboren 5 januari 1932 in Buchberg par Marmoutier Rhin) en zijn gehele (voortref- stamvaders Institut International d'Etudes Di- plomatiques in Parijs, volgde colleges aan de Sorbonne en leerde verder twee voor een Fransman zeer moei lijke talen: Indonesisch en Chinees Dat hij tenslotte in de autowereld en in Nederland terecht kwam, was het resultaat van een aantal omstan digheden. Een daarvan was, dat me vrouw Lucas zich meer thuis voelt in Europa dan in het Oosten. De heer Lucas kent het Oosten wèl: als marine-officier was hij tijdens zijn diensttijd gedetacheerd in verschil lende landen. Na drie jaar lang voor de ex port van Citroen naar Azië en Afri ka te hebben gewerkt, komt de heer Lucas 1 januari 1961 naar Neder land om hier directeur van Auto mobiles Citro N.V. te worden. Hij is „ctmseiller du Commerce Extérieur de la France", een zake lijke erefunctie, die bewijst, dat zijn land zijn activiteit èn zijn adviezen zeer op prijs stelt. Zijn Nederlands is zeer behoor lijk. Een complimentje daarover incasseert hij met een glimlach. „Het is moeilijk, voor een Frans man, maar ja, wat wilt u. Tenslotte was het mij óók gelukt Chinees te leren..." e Volkswagens stammen af van deze eerstelingen, die in 1936 als prototype werden gemaakt. Wie had toen kunnen Voorspellen dat dit „ouderpaar" zo- Veel nakomelingen zou krijgen. it prototype stamt uit 1936. Het was de allereerste 2 CV van Citroen, voorloper van ^®n reusachtige vloot „lelijke eend- ï68", die stuk voor stuk, zoals duidelijk te zien is, een nóg lelijker stamvader hebben gehad. e directeur van Citroen Ne derland is optimistisch ge stemd over de toekomstige autoverkoop in Nederland. Misschien zal de stijging niet zo groot zijn als het vorig jaar, toen ten opzichte van 1963 een omzet stijging van ongeveer 25 procent viel waar te nemen, maar op een stijging van 20 procent ten opzich te van 1964 mogen we dit jaar toch wel rekenen. Vergeet niet: Nederland is nog lang niet „verzadigd". Men vindt hier één auto op 12 inwoners. In Frankrijk 1 op 5,9. In Duitsland fop79 „Ik vernacht", aldus de heer Lucas, „dat de autodichtheid in Nederland beslist snel zal op lopen tot 1 op 8." Het is overigens gebleken, dat in Engeland nu 9,6 procent van de salarissen wordt besteed aan a auto. In Duitsland is dat 8,6 pro cent. In Frankrijk 6,9 procent. Jam mer, dat dit cijfer voor Nederlan niet bekend is. „Volgens mijn eigen berekeningen", zo zegt de heer Lu cas, „wordt in ons land nog maar 5 procent van de salarissen aan auto's besteed. Wellicht zal dit m de toekomst gaan oplopen. En dat betekent dus, dat er méér auto s gekocht zullen worden." Het aandeel van Citroën in het totaal van in Nederland verkochte auto's bedroeg het vorig jaar 4,8 procent. „We verkochten toen 11.059 personenauto's", aldus de heer Lucas. „Voor dit Jaar zie ik een personenwagenverkoop van 13.000 exemplaren. Ons marktaan deel zal zeker oplopen tot 5 procent. Een sterke troef wordt ae Ami Break, de stationwagen die is af geleid van de Ami 6 en die rok is bedeeld met „uiterlijk schoon Wat Citroën op het ogenblik mist, is 'n aanbieding in de midden-klasse: wellicht, dat die in de toekomst zal gaan komen. Het is een zeer popu laire Masse. De 2 CV, het „lelyke eendje", gaat nog steeds goed. in 1962 verkochten we er 3769, in 1963 4503 en in 1964 4856. U ziet, het is geen overdreven optimisme te veronderstellen, dat we er dit jaar 5000 of wellicht 5500 zullen verkopen. En nu wij met de AZAM 6 tege moet komen aan de verlangens van de 2 C.V.-rijders, die snéller willen, zullen de resultaten nóg beter kun nen worden." Hij mijmert even over de auto in het algemeen: is de auto tn deze dagen van techniek geen symbool van vrijheid? Terwijl de ontwikke ling van het maatschappelijk leven vaak gevoed wordt door dwang, is het individuele transport een mar kant verschijnsel van onze bescha ving. waarin nog de vrije keuze van de vrije mens tot uitdrukking komt. De auto: i8 niet juist het karakter van dit vervoermiddel de individualiteit? Er zullen in Neder land nog meer auto's komen, nog véél meer. We zijn in het stadium waarin Amerika a] in de jaren 1925-1930 verkeerde. Neen, Neder land is nog lang niet verzadigd. mobielhandel N.V. VOLKSWAGEN is in Nederland nauw verbonden met de naam Pon. De basis voor die band werd gelegd op 28 december 1937, toen Ben Pon, automo bielhandelaar te Amersfoort samen br°er Wijnand, die destijds Federal Trucks uit Amerika importeer- i- schreef aan een Duitse zakenrelatie, waarin hij inlichtingen vroeg omtrent een auto, die men in Duitsland wilde gaan bouwen, een zo genaamde Volkswagen. Sedertdien is eiL v Ynin eurd: het duurde tot oktober 1947, voordat de eerste zes 8^a^we, maar onverwoestbare VW's 1 j l^Porteur) naar Neder- maart 1951 waren ari 1950 Innmn*1 10000 en in febru- 200 OOflN^ -?n. in oktober 1962 nooh veharl rff hebben ze bij Pon President-directeur van Pon>s Aut0_ brein" geweest. is thans Wijnand Pon. Hij is 55 jaar nu en zegt: „We verkopen zeer goed. Onze omzetten stil gen nog steeds. Het vorig jaar verkochten we bijna 50.000 Volkswa gens. Dat is 25 procent méér dan in 1963, toen wij circa 40.000 wagens op de markt brachten. Het leeuwendeel van onze totale omzet komt nog steeds voor rekening van de VW 1200, die (mon, kingi kwaliteit en prijs jj O.U90 -) zeer gunstig in de markt hi»,' ar °°k in de middenklasse onze verkopen stijgen. Onze stationcar, de VW-Variant, vindt steeds tpf?r ,afzet- verhouding is momen teel a] vijf limousines tegen drie Va- riants. Het is voor ons een aanwij- zmS>. aldus Wjjnand Pon, „dat het Publiek steeds praktischer gaat den- Ken en dat men zich meer en meer een auto voor het gezin aanschaft, waarmee men ook tijdens de week ends of vakanties goed uit de weg kan. vraagt naar de bestelwagens. Ook in deze sector zijn wij zeer optimistisch. Het is overigens niet direct een seizoensartikej. Bestelwagens worden het hele jaar door verkocht. Ons marktpercentage in de klasse tot 1,5 ton schommelt tussen de 40 en de 45 procent, tiet assortiment is dan ook zeer ruim. Wij kunnen zelfs een compleet inge richte ziekenwagen leveren Aan service", aldus Wijnanti Pon, „b «steden wij op het ogenblik alle mogelijke aandacht. Die blijft de kracht van onze verkoop. Het totaal aantal mensen, dat momenteel in de VW-organisatie werkzaam is, bedraagt ruim zesduizend. Het is te hopen, dat de regering de afgifte van bouw vergunningen voor nieuwe garages in overeenstemming brengt met de snel le groei van het Nederlandse wagen park. Noodzakelijke uitbreidingen kun nen dikwijls pas na jaren worden ge realiseerd, hetgeen op de duur funes te gevolgen moet hebben. BIJ DAF is de heerW. v. Door- ne altijd al het „commerciële Aan hem zal dr Huub van Doorne, die onlangs 65 jaar is geworden, in mei a.s. het commando overdragen. Zes jaar scheelt de heer Wim van Doorne met zijn broer Huub hij werd geboren in Griendtsveen bij Deurne. In 1928, toen dr. Huub van Doorne met zijn „zaak" begon, deed hij meteen mee en hij was het ook, die omstreeks 1930 zei: „Al die in cidentele opdrachten zijn aardig, maar we moeten iets gaan maken, waaraan iedereen behoefte heeft en waarbij we boter bij de vis krij gen". Het werden DAF-auto's. Nu zegt hij; t,de groei zal blij ven doorgaan, zonder twijfel. De Nederlandse automarkt is nog lang niet verzadigd. Volgens mijn schat tingen zal de verkoop van auto's in Nederland dit jaar in verge- 'ijking met het vorig jaar zeker 18 piocent toenemen. Misschien nog wei méér. Ik reken er op, dat er zeker 40.000 auto's meer zullen worden verkocht, dan in 1964. Ja, het aandeel van DAi' za] daarin tenminste even groot zijn als dit jaar. Dat betekent, dat wij ook een omzetstijging in de personen wagens van tenminste 18 procent verwachten. In de klasse tot zesdui- zcrK' gulden is betrekkelijk weinig verschuiving: daarom is dat nu al vrD nauwkeurig te voorspellen. Inverhoging van de wegenbe- 8 n°g een rol zal gaan spe- Och, ik verwacht geen ver helderde vraag naar auto's. Na tuurlijk, het werkt remmend, maar ynn de andere kant werkt de gedach- Je> dat we nu misschien snél be tere wegen zullen gaan krijgen, ook inspirerend voor de toekomstige aUto-koper. Want we rekenen er nnet z'n allen natuurlijk wel op, dat die extra-wegenbelasting nu °ok snel in goede wegen wordt omgezet. Dat de DAF wellicht zal gaan profiteren van een grotere vraag naar de tweede wagen (voor mevrouw) is een prettige bijkom stigheid. Maar u mag natuurlijk niet vergeten, dat het in eerste instan tie een volwaardige automobiel is. Men ziet de huidige DaF nog wei eens voor het oude „zeshonderdje" aan. Onlangs reed ik in mijn eigen Daffodil tamelijk fors en toen ik bij een spoorweg moest stoppen, kwam er een mijnheer (uit een grotere auto) naar mij toe en zei: „U rijdt zeker nog niet zo lang. Wat u met dat DAFje doet, is levensgevaarlijk..." Ik heb hem toen lachend uitgelegd, dat het kón. Ook het DAFje is gegroeid. Juist 1 zoals ons nationale wagenpark. Het is nog niet eens zo bar lang ge leden, dat er bij DAF maar twéé personenwagens waren. Die van I mijn broer Huub en die van mij. En kijk nu eens. Ja, het is alle- Advertentie RAI maal snei gegroeid. En het zai blijven groeien; naar buitenlands voorbeeld zullen wij Nederlanders ons steeds meer motoriseren. B(j een voortduren van de huidige con junctuur is het einde nog niet in zicht." Advertentie Maak een alspraak voor demonstratie, inbouw of service. FORD NEDER LAND wordt sinds maart 1962 geleid door de heer Ivor M. Edwards, een vriendelijke man. die de touwtjes ginds bij de Hembrug in Amsterdam vast in handen heeft Hij is genaturaliseerd Amerikaans staats burger: werd geboren in Liverpool en diende tijdens de Tweede Wereldoor log als officier in h t Britse leger. o.a. in India, waar hij commandant was van het Centraal Ordnance Depot in Delhi. De heer Edwards haalde een graad aan de Liverpool School of Commerce en is erkend accountant Niet zonder trots kan hij zeggen: Ford Nederland heeft in 1964 twéémaal zoveel personenauto's verkocht als in 1962. In 1964 kochten meer dan 35 000 Nederlanders een Ford personenauto Een ongezocht bewijs, dat het publiek vertrouwen heeft in de kwaliteit en in de prestaties van de Ford Automo bielen. Ook hij is vol optimisme over de toekomst. Er zullen in de komende jaren méér auto's worden gekocht in Nederland. Dit wordt in de hand ge werkt door: a) uitbreiding van de industrialisatie b) het stijgende inkomen pei hoofd van de bevolking c) meer vrije tijd d) verplaatsing van woonwijken uit de overbevolkte bevolkingscentra. „De automobielen" zo meent de heer Edwards, „zullen steeds verfijnder en luxueuztr worden, terwijl de wagens zelf in afmetingen zullen toenemen. Samen met deze ontwikkeling van af metingen en luxe voorzie ik ook een grotere vraag naar automatische ver snellingsbakken, bekrachtigde rem- en stuursystemen, airconditioning en steeds meer comfort. Bovendien verwacht ik een stijgende vraag naar hogere prestaties door gro tere krachtiger motoren Voor de toe komst voorzie ik dan ook grotere mo toren in onze Engelse en Duitse voer tuigen, maar vanzelfsprekend ligt het in onze bedoeling te blijven voldoen aan de grote vraag naar wagens in de klasse 1000-1500 cc." SIMCA NEDER LAND heeft als Directeur de heer J. J. Osché: een levendige man van helemaal vooraan in de veertig, die Parijzenaar van geboorte in 1959 als algemeen directeur naar Ne derland kwam Hij is ingenieur en heeft in de ja ren 1953-1957 meegeholpen om in de verschillende landen van Europa een efficiënte Simca-service op te bouwen „De eerste keer, dat ik in Nederland was", zegt hij, „telde men hier één auto op veertig inwoners. Dat was nog niet zó lang geleden: in 1956. Nu is hel al één op elf. En ja, ik verwacht, dat die groei zeker nog zal gaan doorzet ten. Dit jaar zal de verkoop van auto's in Nederland zeker nog ten minste 10 pet. hoger zijn dan hei vorig jaar Misschien wel 15 pet, mis schien zelis 20 pet. Je weet dat nooit, in onze ramingen blijven wij liever al tijd een beetje aan de voorzichtige kant." „De huidige groei", zo meent hij ..zal zeker nog doorgaan tot 1967, daar na zal hij wellicht in tempo enigszins verminderen Simca behoort tot de groep der tien belangrijkste merken op de Nederlandse markt en zal ook in de toekomst tot deze groep blijven behoren. De sterkste groei voorzie ik dadelijk in de middenklasse. Dat is een consequentie van een gezonde eco nomische structuur." Voor Nederland is de auto-explosie eigenlijk wel wat erg snel gekomen, vindt hij. „Ik vraag mjj we) eens af, of de garages het allemaal we) aankunnen Of de orga nisatie wel voldoende is meegegroeid' „Naar mijn mening heeft de enorme ontwikkeling der automobielmarkt de garagebedrijven ten zeerste verrast en daardoor voor grote problemen ge steld, voornamelijk op het gebied van service en stalling", aldus de heer Osché. „Het is bovendien moeilijk voldoende capabele monteurs te vinden De con sequentie hiervan is, dat wij zelf hun opleiding ter hand zullen moeten ne men. Voor wat betreft de toekomst ben ik zeer optimistisch. De welvaarts stijging zal er voor zorgen dat de autodichtheid in Nederland thans 1 op de 11 inwoners, zai groeien naar het niveau waarop elk gezin een auto heeft d.w.z. ongeveer 1 auto op 4 in woners Veei hangt mede af van de wegenbouw Met een lijn die is aangepast aan de wensen, behoefte en middelen van het grote publiek zal Simca in de komende groei zeker haar plaats houdenzo meent de heer Osché.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11