Priesters Onschuldig Tact J. F. M. Pinxter tachtig jaar „HEI LEVEN BOEIT ME ZO" „Ik wilde dat ik twintig jaar later was geboren Eindelijk nieuw schoolgebouw voor christelijke ulo te Bloemendaal Jubilarissen van de N.Z.H. koninklijk onderscheiden Voor het eerst in eigen aula BOMBARDE, geslaagd school- toneel in Iriniteitslyceum Raadslid vraagt over uitwijzing Portugees Politie neemt speelautomaat in beslag Zaal beleefde veel plezier aan hartveroverende kinderoperette B. Witteveen veertig jaar hij Reineveld Jong solistisch talent in Heemsteeds Mozart cyclus Toernooi jeugd tafeltennis TYBB Na veertig jaar trouwe dienst K.V.G. O verveen vierde zijn derde lustrum Buurtvereniging Overveen JUBILEUMJAAR „HAARLEM" DOOR DE JEUCD INGEZET K. A. Siekman verlaat Stork V.V.V. Haarlem zoekt adressen Esperantisten congresseren van n teu ws Burgerlijke Stand Haarlem Bouwkosten ruim één miljoen gulden BEVRIJDINGSDAG IN ZANDVOORT c s m DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 PAGINA 3 Scène uit ,J3arend Bombarde". Op de voorgrond Han Hogeland als Bombarde. Daarachter Ted Badoux als Maacsier. Voor Haarlem e.o. Films Toneel Diversen T entoonstellingen Wie gisteravond na de voetbalwed strijd de televisie niet heeft afgezet, ontwaarde op zijn scherm een Neder landse missiebisschop uit Brazilië die - ia een korte inleiding over de enorme Priesternood in Latijns Amerika - 2ijn visie ter tafel bracht om via de familiebeweging in zijn diocees te komen tot een instituut met gehuwde Priesters. Het leek ons een goed plan, Vooral omdat de bisschop zo scherp de eminente positie van de vrouw be lichtte. Alleen, waarom heeft de KRO aan dit project zendtijd besteed? Kan een *o kort en dus oppervlakkig praatje de Hillegomse bisschop bij de ver wezenlijking van zijn doeleinden hel pen? Wjj ontkennen dit. Wij zien maar één effect. Verwarring. Nog over het Voetballen napratende kijkers horen plotseling een onmiskenbare bisschop over gehuwde priesters spreken. „O dus toch", moet de reactie zijn. „Ik dacht wel, dat het er van komen moest". Is er bij de KRO werkelijk niemand die inziet dat dergelijke moeilijke vraagstukken een volkomen andere aanpak vereisen, En bovendien, wordt het zo zoetjes aan geen tijd de ge hele voorlichting omtrent de vernieu wing binnen de Kerk op de helling te zetten? Zijn meer eensgezindheid en meer duidelijkheid niet dringend no dig? Of moet de stroom afvalligen door verwarring eerst door de dijken breken? Op Malta is een vliegtuig aan de ket ting gelegd, op Schiphol staat er een voorlopig werkeloos, omdat de pa pieren niet in orde zijn. Beide vlieg tuigen worden ervan verdacht be trokken te zijn bij het smokkelen van wapens en parachutes van Oost-Euro- pese landen naar onbekende Afrikaan se landen. Wij zeggen met opzet, dat de vliegtuigen verdacht worden, want de mensen die met deze vliegtuigen te maken hebben, de eigenaars, be manningsleden en bevrachters, zijn - len na een verhoor »p vrije voeten fpsteld en de meesten hunner heb- ben ons hmd al weer verlaten Vraag 1: 1S er nu met Vliegtuigen gesmokkeld, ja of nee? Vraag 2. zo ja, moeten er dan men sen of vliegtuigen gestraft worden? Zoals het er nu bij staat, lijkt het er veel op of het laatste het geval is. sarji De raad voor kinderbescherming is wetiei.om in opspraak gebracht. Dit- eeT' wegens het overbrengen van vanuit Te touSeriMke^hU?Vde m°eder CT4;3ke woning naar een instelling in Utrecht. Een operatie die niet zonder geweld is verlopen. Er Was een heel beleg van de ouderlijke woning voor nodig. Vooropgesteld zij, dat de raad formeel alle bevoegdhe den had om het meisje over te bren gen. Men had daarbij alleen het wel zijn van het meisje op het oog. Maar toch hebben wij wel enige bedenkin gen tegen de manier waarop de raad van haar bevoegdheden gebruik heeft gemaakt om het tegen haar wil en tegen die van haar ouders met behulp van een flinke politiemacht op trans port te stellen. Het wil ons voorkomen dat ook een met alle rechten en vol machten beklede raad voor de kin derbescherming bij haar delicate werkzaamheden in de eerste plaats tact en pas in de laatste plaats ge weld dient te gebruiken. Daar heeft het in Zevenbergen duidelijk aan ontbroken Uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HAARLEM, 18 febr. Zondag houdt TYBB in de Broedersschool aan het Teylerplein zijn jaarlijkse jeugd-tafel- tennistoernooi. Zoals te doen gebruike lijk is de deelname weer zeer behoor lijk en doen ook een groot aantal spe lers van formaat mee. De inschrijving, vermeld over een jeugd- en een meisjes-klasse en voorts een junioren A en B-groep, omvat o.m. bij de jeugd als sterkste spelers Ja cobs, Bergmans, Woerrie, Deibel en Huidekoper. Kanshebbers bij de meis jes zjjn voornamelijk de zusjes Wester- laak, Anneke van Velzen en Mar ja Nelis, De wedstrijden beginnen om twaalf Uur. De finales worden na vijf uur ge speeld. „Bevallen van een zoon: 14 febr.: 2?- A. Dreesman-van der Bijl; 16 febr.: B- A. M Westerhout-Schoots, M. J. Bijl-De Meuter, A. G. Warmerdam-de Yl'oot, E. J. Derogee-Meijer; 17 febr.: -71- J. Rouwendal-van den Bosch, M. J. an Weel-de Koninck. .BEVALLEN van een dochter: i? febr.: A. Hessels-Platen; 17 febr.: 5" J- G. de Mari-Brons, M. G. Huel- Laan nningh, J. A. Luitingh-van der ONDERTROUWD: 17 febr.: C. Vene- p„a M. M. A. Gerritsen, A. H. Jansen nr.W M. Meegdes. I 17 febr.: J. H. Metten en Terpstra Tr?.X?RLEDEN13 febr.: J. Maas-v. K n 76 i-> Tugelastraat; 15 febr.: van tF13, 62 j'. Gasthuisvest, J. J. Hui,o^ d p,'8> 85 j., Hazepaterslaan, P. N TTr,mranrt' 71 i-> Hazepaterslaan, J. hüiSvestem1Rnf'?en Bakker. 76 j„ Gast- Nassefustraat! J' H' Verbeek' 64 J- Politi2etftaPrüI*Het '.s het Zandvoortse men voor een 9 fTik* r,evan(;he te "e" personeel van nederlaag tegen het werd met 3 1 es- Dinsdagmiddag sprong bij de ruSt na een 1-0 v00r BLOEMEND AAL, 18 febr. „Weet u, ik vind dit zo'n geweldig enerveren de tijd. Ik wilde, dat ik twintig jaar la ter was geboren. Dan zou ik de enorme ontwikkeling die de wereld thans door maakt, nog wat langer kunnen gade slaan. Het boeit me zo." De heer J. F. M. Pinxter, oud-raadslid van de ge meente Bloemendaal, zegt het peinzend. Volgende week donderdag 25 febru ari wordt hij tachtig jaar. Hij denkt en praat alsof het regel is, dat het le ven eindigt bij tachtig. Maar wie hem kent, vreest daar in zgn jgeval met voor. Hij is nog uitermate vitaal, naar lichaam' zowel als naar geest. Hij is nog even weetgierig als hij altjjd is ge weest en verslindt als een hongerige wolf stapels wetenschappelijke lectuur; de politiek van de rooms-katholieke kerk, de oecumene en vernieuwingen binnen de kerk hebben zijn bijzondere belangstelling. Daarnaast volgt hij ech ter ook aandachtig de lands- en ge meentepolitiek. Aan het lezen besteed hij vrijwel al zijn tijd. Bijna al zijn werk voor politie ke en maatschappelijke organisaties, waaraan hij jarenlang veel van zijn vrije tijd besteedde, heeft hij opgege ven. Hij is nog slechts voorzitter van bet armbestuur van de parochie van de Al lerheiligste Drieëenheid in Bloe mendaal. Maar ook deze functie zal hij binnenkort neerleggen. Door het inwer king treden van de nieuwe Algemene Bijstandswet hebben ook de armbestu ren een andere taak en zelfs een andere naam parochiële charitatieve instel lingen gekregen. En dat vond de heer Pinxter een mooie gelegenheid om eruit te stappen. Eerst zou hij dat op 1 januari van dit jaar doen, maar men heeft niet tevergeefs een beroep op hem gedaan de omschakeling mee te helpen verwezenlijken. De heer Pinxter is er zich van be wust, dat dat verzoek nog even te blijven mede een gevolg is van het feit, dat er niet zo gauw een opvolger is te vinden. „Er is in Bloemendaal weinig binding tussen de bevolking onderling. Voor verenigingen en or ganisaties loopt men dan ook niet zo gauw warm. Het is moeilijk hier iets te organiseren." Dat de bevolking tevens weinig be langstelling heeft voor gemeentezaken weet de heer Pinxter ook uit ervaring. Hij werd op 5 september 1939 lid van de Bloemendaalse gemeenteraad als ver tegenwoordiger van de KVP. In 1945 werd hij voorzitter van die fractie en dat is hij tot 1958 gebleven. De heer Pinxter kent de Bloemendalers. Hij woont in die gemeente sedert zijn terug keer in 1933 uit het toenmalige Neder- lands-Indië. „De binding ontbreekt om dat het bijna allemaal forensen en men sen van buiten de gemeente zijn." Koreu het ook niet, omdat er in Bloemendaal zoveel van hun laatste levensavond ge nietende bejaarden wonen en zo weinig jonge gezinnen? Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller noemde dat als een van de gevolgen van het feit, dat „Bloemendaal één groot bejaardente huis is." De heer Pinxter noemt dat „dwaasheid". Hij ziet het bezwaar er niet van in om nog meer bejaardente huizen in Bloemendaal te bouwen. „Maar ik ben het vaak niet met de bur gemeesters van Bloemendaal eens ge weest," zegt hij lachend. „Met deze bur gemeester net zo min als met zijn voor ganger, jhr. mr. Den Tex." Ook zijn vroegere (politieke) vijan den zijn eehter zijn vrienden gebleven. Samen met al diegenen, die de heer Pinxter waarderen voor zijn vele ver diensten voor de Bloemendaalse ge meenschap, zullen ook ye'en van hen hem willen gelukwensen bij gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. Daartoe bestaat op donderdag teoruari tussen twee en vijf uur ""«dags gelegen heid Dan recipieert de heer Pinxter te Zijnen huize. Iepenlaan 30 in Bloe mendaal. BLOEMENDAAL, 17 febr. Ruim vijftien jaar nadat daartoe de eerste po gingen werden ondernomen, is er enig uitzicht op de bouw van een nieuw gebouw voor de christelijke school voor u.l.o. in Bloemendaal. De rijksgoedkeu ring voor de bouw is inmiddels ver leend. Het college van B. en W. van Bloemendaal stelt de gemeenteraad tlians voor de voor de stichting beni- digde 1.088.912. te verlenen. Het bestuur van de school ondernam reeds in 1949 dexeerste poging om tot de bouw van een nieuw schoolgebouw te komen. In 1953 verleende de gemeen teraad van Bloemendaal haar mede werking daartoe. De gemeente kocht een bouwterrein aan de Rijperweg en liet twee daar staande villa's slopen. Het bouwplan heeft op zijn weg langs de verschillende overheidsin stanties echter veel hinderpalen onder vonden. In 1957 zou met de bouw wor den begonnen, toen de bestedingsbeper king weer een spaak in het wiel stak. Eerst begin vorig jaar werd de rijks- goedkeuring in het uitzicht gesteld. ZANDVOORT, 6 febr. Het hoofd comité „Viering bevrijdingsdag" is de zer dagen samengesteld. Het bestaat uit de volgende personen: J. R. Oostenrijk, voorzitter; L. J. Sincke, 2e voorzitter; A. A. Hoppenbrouwer, secretaris; P. Brune, 2e secretaris; P. M. Smit, pen ningmeester; F. J. C. Terwee, 2e pen ningmeester; j. g. Bisenberger, C. Kuyper en H. Sandbergen, leden. Voorts werd overgegaan tot de in stelling van diverse evenementencom missies. Tevens werd in grote lijnen een programma vastgesteld voor het tijd vak 30 april tot en met 5 mei. Veel aan dacht zal worden geschonken aan jeugd- attracties en aan concerten, doch daar naast zal eententoonstelling over de bezettingstijd waarvoor het Natio naal bureau voor oorlogsdocumentatie reeds zyn volle medewerking toezegde worden georganiseerd. Deze exposi- m fie eerste plaasts een plaat selijk karakter dragen. Medewerking zal worden gevraagd aan de beide Handelsverenigingen en aan de fotoclub „Zandvoort". Een blij vend geschenk zal de schoolgaande jeugd worden aangeboden. Op vrijdag 5 maart vergadert het comité voor de vaststelling van het definitieve pro gramma. HAARLEM, 18 febr. Burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers heeft van morgen in de vergaderzaal van het hoofdkantoor van de NZH aan de Leid- sevaart bronzen medailles, verbonden 11V de orde van Oranje-Nassan, uitge reikt aan de heren V. J. Piron en P. J. Veldhuysen, resp. chauffeur en am bachtsman, die veertig jaar in dienst van de NZH zijn. Voor mr. Cremers overging tot het opspelden van de onderscheidingen, richtte hu zich in een persoonlijk woord tot de jubilarissen. „Dank zij mensen als u, kan de NZH in stad en land op een voortreffelijke reputatie bogen," al dus de burgemeester. Vervoigens werden de jubilarissen nog toegesproken door de directeur van de NZH, N. Hortensius, en hun resp. chefs, de heren T. v. Randwijk en ir. E. R. Schultz, die het getuigschrift van de Mij. voor Nijver heid en Handel en een geschenk onder couvert overhandigden. HAARLEM, 18 febr. Voor het eerst heeft het Triniteitslyceum zÜn jaarlijkse toneelavonden in eigen huis gegeven. De nieuwe aula-g.v'mnas~ tiekzaai biedt nu die mogelijkheid en daarvan heeft men niet alleen met ge noegen maar aanvankelijk ook met eni ge reserve gebruik gemaakt. Want de schoolleiding wist heel goed, dat tegen over het plezier van in eigen huis te blijven, waardoor het karakter van een schoolvoorstelling meer tot zijn recht komt, het nadeel stond van een geringere accomodatie dan de stads schouwburg heeft te bieden. Dat na deel is echter tot een minimum be perkt gebleven. Het „eigen huis" heeft het iu ieder geval gewonnen. De groot ste reserve zal niettemin de toneelca paciteit van de zaal gegolden hebben In hoeverre zou de akoestiek voldoen' Dringt het gesproken woord voldoend; tot op het balkon door? Voor zover wij het tiidens de voorstelling van dinsdagavond hebben kunnen beoordelen was het balkon vanaf het podium redelijk haalbaar. Gel.ukkig werd er geen ge bruik gemaakt van de geluidsinstal- eesnrek=aar,d00r £e Zaal de beruchte dgeeS&go ven besPaard bleef. Van stemvohfm eliSten werd wel en"'g eenT mhÏÏLglVl:aagd' welke overi" Ss» T'dLr- dwingend bleek naar- mate de articulatie beter was ver- zorgd. Aldus kregen de toeschouwers toch een duidelpke voorstelling ge presenteerd die over het algemeen een allesbehalve schoolse indruk heeft achtergelaten. De Trinitariërs, versterkt met enke le meisjes van „Sancta Maria", heb- ben voor een kostelijke avond gezorgd. Het stuk was er trouwens naar. Eeri costuumstuk bovendien, dat in bepaal de opzichten een gemakkelijker ma nier van bewegen garandeert. De keu ze was gevallen op de door Wim van Houten bewerkte eerste Engelse come- die „Ralp Roister Doister geschre ven door Nickolas Udaii U6e eeuw). In hoeverre deze comedie, die in haar oorspronkelijke versie mede op Plau- tus is geïnspireerd, heel vrij is be werkt, kunnen wjj niet beoordelen. xje tekst en de eigentijdse invoegingen doen vermoeden van wel. In dit geval niet zo'n grote ramp. De jongelui kre gen tenminste een speelbaar stuk voor gezet. Ze konden zich er gemakkelijk in uitleven. Er werden hun geen bo venmatige eisen gesteld. Kortom, het stuk was bij uitstek geschikt voor schooltoneel. Het stuk, genoemd naar „Barend Bombarde", de „held" van het ver haal, draait om het amoureus avon tuur van een bombastische vrijgezel, een man zonder hersens, maar met heel veel geld. Hij probeert een wedu we, wier verloofde op reis is gegaan, het hof te maken, maar krijgt ten slotte letterlijk de pan op zijr. hoofd. De man heeft kennelijk een bord voor zijn hoofd, met. open ogen tuint hij de meest hachelijke situaties in. Om die situaties te scheppen maakt de auteur dankbaar gebruik van de klassieke tussenpersoon, die min of meer de taak heeft overgenomen van de koninklijke nar. Maar bij deze man duurt het wel heel lang, eer hij zijn potsierlijke toe- stand inziet, of althans daaruit de con sequenties trekt. Djnk zij de vlotte en niet ai te ge disciplineerde regie van een der lera ren, de heer A. J. Kamer, maakten de jongelui er een plezierige vertoning van. Han Hogeland vooral slaagde er jh van Barend Bombarde een feeste- Hlk creatuur te maken. Hij was met recht het bombastisch middelpunt en sleepte de anderen mee in zijn dwaze ondernemingen. Ted Badoux was daar bij als de tussenpersoon de onmisbare steun. Het tweevoudig karakter van zijn rol maakte het hem allerminst ge makkelijk. Niettemin slaagde bn .\en" slotte voortreffelijk. Doeschka Meysmg een even liefhebbende als resolute we duwe, wist haar rol wel te spelen. zy bleek de geslaagde tegenpartu voor Bombarde. Peter Maurick als de ver loofde en Paul Jonkers als diens vriend pasten zich daarbij goed aan. Voor de verdere stoffering zorgde een aantal dienaren, een dienstmeisje, monniken, jongetjes en een tamboer. Voor die rollen zorgden Antoinette Dijt, Anneke Blom, Claartje Moor, Sjef Le- mijn, Cor Al, Martin van Berkel, Hans de Goeij, Fons Vloemans, Gerard Steenbrink en Joost Ides. Vooral door de kleurige enscènering, het. geslaag de décor en de prettige stemming in de zaal oogstten Trinitariërs en Ma- rianen een verdiend succes. Daarvan getuigde ook de rector van het Triniteitslyceum, pater dr. A. Kui pers, in zijn slotwoord, waarin hij niet alleen de tonelisten bedankte, maar ook al degenen, die achter <le scher men hun werk hadden gedaan. Hij meende, dat door dergelijke voorstel lingen de ouders kunnen zien, wat er op schooi leeft, waarbij op avonden als deze de gemeenschapsgeest nog be langrijker is dan de kwaliteit. En dan vast te stellen, dat de kwaliteit prima was. W. HELVERSTEIJN. HAARLEM, 17 febr. Het katholiek vrouwengilde „Overveen" heeft dezer dagen zijn derde lustrum herdacht. Na d© morgenvieriag, waarvoor grote be langstelling bestond, ging het feesten de gezelschap 's avonds door voor het blijde vervolg. Ill haar openingswoord gaf de presidente, mevrouw G. van der Weiden, een overzicht van de afgelopen vijftien jaar. „Onze activiteiten liggen steeds op hoog peil en voor onze bijeenkomsten zjjn steeds bekwame inleiders aange trokken. Ook onze jaarlijkse excursies, zoals Deltawerken, Nieuwe Pier, Mak- kumer aardewerkfabrieken in Fries land, Pen Bloemendaal zijn een succes geweest", aldus mevrouw van der Weiden. Onder de vele aanwezigen be vond zich ook een ruime vertegenwoor diging van de afdeling Haarlem. Tot slot kreeg de jubilerende vereniging een prachtig mozaïek wandbord, voorstel lende het insigne, aangeboden. OVERVEEN, 18 febr. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de buurtvereniging Overveen is woensdag avond 24 februari. De bijeenkomst be gint om acht uur en vindt plaats in restaurant het Roomhuis aan de Bloe- mendaalseweg 271 te Overveen. De agenda geeft onder meer de gebruike lijke jaarstukken en de bestuursverkie zing. HAARLEM, is febr. Het gemeente raadslid drs. H. Bovenkerk heeft aan burgemeester en wethouders vragen ge steld naar de r0( die de Haarlemse GG1) heelt gespeeld bij de poging om de 1 ortugees Edgar da Silva-Franco tegen diens wil ons land uit te zetten. ■„Is het juist," zo vraagt de heer Bo venkerk, .Mat personeel van de Haar lemse GGD m de een of andere vorm medewerking heeft verleend aan de po ging om de bedoelde persoon tegen zijn uitdrukkelijke wil aan Portugal uit te leveren c.q. naar Portugal uit te wij zen, lumen het antwoord bevestigend mocht luiden, achten B. en W. het dan juist dat personeel van de Haarlemse GGD deze medewerking verleent?" Tenslotte vraagt het raadslid of B. en W. bereid zyn er op toe te zien dat de GGD niet meewerkt aan een volgende pogmg om de bewuste persoon naar Portugal te vervoeren. HAARLEM, 18 febr. De Haarlemse P™,beeft hier de eerste speelauto- 7.',m beslag genomen sinds het per J, u,ari 1965 in werking treden van ,et.°P de kansspelen. De automaat y vet merk Rotamit werd aangetrof- by de 53-jarige Haarlemse caféhou der A. w. Het betreft hier een auto maat met een cijfercombinatie. De in- worp bedraagt een kwartje. HAARLEM, 18 febr. De leden van het r.k. stedelijk gemengd koor „Haar lem" hebben gisteren een heerlijke avond gehad, toen de allerjongsten jongens en meisjes van 4 tot 14 jaar van het kleuter- en jeugdkoor et jubileumjaar ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het koor inzetten met de opvoering in de stadsschouw burg van de kimleroperette „Marjohjn- tje in sprookjesland". Niet dat er nu zo heel voortreffelijk gezongen werd, maar de ontwapenende manier waarop de ruim zestig kinderen het decor vorm den voor dc wederwaardigheden van Marjolijnlje, deed de zaal zo goed dat de vertederde glimlach niet meer van de gezichten wude wijken. Het is grappig te zien hoe de kinde ren, zich bewust van hun publieke taak op het toneel, met moeite de scheiding Kunnen aanhouden tussen de werkelijk heid op het podium en de andere wer kelijkheid van vader en moeder in de zaal. Nog grappiger is het te zien hoe kinderen de zaal helemaal vergeten en volop konijn, kabouter, elfje of bloem pje zijn. Een der bosduveltjes van gis teravond, de kleinste van allemaal, be greep han ook helemaal niet waarom de zaal zo moest lachen om zijn dood ernstig gemeende „Mijn dienst zal stipt zijn." Geërgerd zette hij, toen de hilariteit wat geluwd was, zy'n tekst op nieuw in. Het verhaal draaide dus om de meest geliefde sprookjesfiguren: elfjes, kabou ters bloemen, heksen en andere bos- bew'oners Zij allen werden door een on dernemende Marjolijntje bezocht, die de kans om als mensenkind sprookjesland te mogen bezoeken niet onbenut liet. In een décor van een bijna echt bos, ro mantisch beschenen door zachte toneel lampen, legde zij de ene visite na de andere af waarbij hartveroveren de haasjes 'en kabouters haar speciale vriendjes bleken. Misschien een tikje onbegrijpelijk voor de jeugdige spelers, maar 'het waren ook deze avond de „uitschieters" buiten het draai- boek die in het bijzonder de waardering van de zaal kregen. Zoals de kabouters ZANDVOORTMEEUWEN treedt zon dag in een gewijzigde opstelling in het veld tegen het Haarlemse TYBB. TTuijrrzecl en Zwemmer zijn vervangen door de gebroeders S. en A. Stobbe laar. HAARLEM, 18 febr. Gisteren her dacht de heer B. M. Witteveen, wonen de Zuunenstraat 133 te Haarlem, het feit, dat liij veertig jaar geleden in dienst trad bjj Machinefabriek Reine veld N.V. te Delft. De heer Witteveen werd met zijn echtgenote door de directie en in tegen woordigheid van enige chefs en colle ga's ontvangen en gehuldigd. De heer A. Bolsterlee, directeur van de onderneming, sprak de jubilaris toe en schetste hem als een zeer gewaar deerde kracht, die met grote toewijding en kennis van zaken zijn functie als chef monteur van de afdeling waterzuive ringsinstallaties, verricht. Hij overhan digde hem het gouden bedrijfsinsigne en een portefeuille met inhoud. De heer H. S. H. Ritzen, chef van de technisch commerciële afdeling water zuiveringsinstallaties, bevestigde nog eens de bijzondere kwaliteiten en capa citeiten van de jubilaris en bedankte hem speciaal voor de prettige samen werking. Namens directie en personeel overhandigde hij hem een cadeau on der couvert. Vervolgens voerde de heer J. C. Brinkmeyer het woord namens de ondernemingsraad. Mevr. Witteveen werd eveneens in de huldiging betrokken en kreeg bloemen aangeboden. Velen maakten van de gelegenheid gebruik, om de jubilaris tijdens de re ceptie die gehouden werd in café-res taurant „Koot" te Delft geluk te wen sen met dit veertigjarig jubileum. HEEMSTEDE, 18 febr. Het eerste concert van de Mozartcyelus in Heem stede bracht gisteravond jong solistisch talent op het podium van het Minverva Theater. De eerste solist was Piet Ho- ningli die met het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends het klarinetconcert in A gr. t. speelde. Misschien kan Piet Honingh met zijn derlig jaren niet helemaal me>r tot t li y V t. - :L M Y m 3 - f#: de jeugd worden gerekend, maar met zijn staat van dienst (hij maakt al jaren deel uit van het Concertgebouworkest en liet Danzi Quintet) behoort hij toch op jonge leeftijd tot de gearriveerde klarinettisten van ons land. Daarvan gaf hij ook nu weer blijk Het prachtig voldragen concert, één \an Mozarts laatste werken, vertolkte hij met volledig begrip voor détail en nuancering. Lastige toonbindingen, stac cato s en grote intervallen bleek hij muzikaal en vakbekwaam te beheer sen. Na een even aarzelend begin kwam een evenwichtige balans tussen s°hst, dirigent en orkest tot stand. Met de schrijver van de programma toelichtingen kan men zich inderdaad afvragen hoe dit werk, gespeeld door Anton Stadler aan wie Mozart het op- droeg, zal hebben geklonken. In verge lijking met de huidige systemen van Albert en Böhm, moet de applicatuur van het instrument in die dagen verre van ideaal geweest zijn. Dit stelde dus navenant hogere eisen aan de solist. Minder vlekkeloos maar nog altijd met gevoel voor disciplinaire reproduc tie kwam het pianoconcert no. 23 in A. gr. uit de partituur. Mariëtte van Wijk was nu de soliste. Haar spel is nog te veel een overwinnen van de moeilijkhe den dan dat zij de muziek onbelemmerd en rechtstreeks uit de geest van het werk kan verklanken. Zij bleek overi gens gedisponeerd voor dit romantische werk waarvan het ontroerende Andan te haar een dankbare gebruikmaking van het cantilene karakter verschafte. In het Presto bleef, dank zij een nauw gezet musiceren, een transparante or kestklank fraai gehandhaafd. De avond werd geopend met de ouver ture van de opera „Don Giovanni". Dit werk bood bepaald meer dan de moge lijkheid om aan de akoestiek te wennen. Hoewel men zich daarop, vanwege de hoeveelheid omringende en klan'kafzui- gende textiel, toch altijd weer even moet instellen. H. B BUURTBELANG Op maandag avond 22 februari houdt Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld in restaurant Boekenroode te Heemstede een bijeen komst gewijd aan de Operatie Delta. De heer H. J. Stuvel te Voorburg is uitgenodigd een lezing te houden over dit onderwerp. De voordracht, die om acht uur begint, wordt toegelicht met kleurendia's en geluidsfilms. die bij hun dagelijkse' frisse wasbeurt per ongeluk de zaal inspatten of die ene kabouter, bij wie keer op keer let terlijk de baard in dc keel schoot. Aan het begin van de avond heette de voorzitter van het koor, wethouder A. van der Veldt, de toeschouwers wel kom. Na afloop was het de heer C. Ley- deckers, voorzitter van het gelegen heids-feestcomité en oud-voorzitter van het Haarlemse N.K.V.. onder welks zor gen het koor staat, die de kinderen be dankte. Hij vergal daarbij ook de lei ders en leidsters niet en had een grote ruiker bij zich voor de dames A. Bak ker en D. Leydeckers die de dansjes en het spel hadden ingestudeerd, en si garen voor de heer G. de Barbanson, de dirigent van het koor. HAARLEM, 18 febr. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal dc heer K. A. Siekman, die meer dan vijftig jaar, laatstelijk als bedrijfsleider, aan de Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. verbonden is ge weest, per 1 maart zijn functie neer leggen. In verband daarmee zal op vrijdag middag 26 februari van drie tot half vijf een receptie worden gehouden in de beambtenkantine van het bedrijf. De heer Siekman zal nog enige tijd in een adviserende functie aan de on derneming verbonden blijven. Tot op volger van de scheidende functionaris is benoemd de heer W. Rietdijk HAARLEM, 18 febr. De stichting Haarlems Bloei, vereniging voor vreemdelingenverkeer, heeft voor Pa sen en Pinksteren weer behoefte aan adressen voor logies en ontbijt bij par ticulieren. Wie telefoon aan huis heeft en over stromend water op de kamers beschikt, kan zich tegen vergoeding van de inschrijvingskosten opgeven bij de informatie-afdeling van de V.V.V. Stationsplein 1. Na 15 maart worden geen adressen meer aangenomen. HAARLEM, 18 febr. Ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de Nederlandse Esperantisten Vereniging „La Estonto Estas Nia" wordt in sep tember in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort een jubileumcongres gehouden. Het con gres wordt geopend op vrijdagavond 24 september en duurt tot de zondag middag daaraanvolgende. Het voorlopi ge programma vermeldt zeer uiteenlo pende punten, zoals een voordracht van Prof. Dr. G. Hamming uit Wageningen en een amusementsavond. De organisa tie berust bij een drietal leden van de Haarlemse Esperantistenvereniging on der voorzitterschap van de heer J. R. Janssen uit Bloemendaal. GESLAAGD De heer P. van Rhee- nen, afkomstig uit Bloemendaal, is aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam geslaagd voor het kandidaats- examen-economie. CINEMA PALACE: Vliegende duivels. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Veel liefs uit Moskou, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. LIDO: Robin and the seven Hoods, 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. LUXOR: La Ronde, ontraden. REMBRANDT: Lift naar de misdaad, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Dood aan de rondkoppen. 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. STUDIO: Les amants, strikt volw. 2.15, 7 en 9.13 uur. MINERVA: Moord In galop, 14 jaar. 8.15 uur. Donderdag 18 februari. Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelvereniging Postaal Genoegen met „Oscar". Donderdag 18 februari. Minerva Theater (Foyer), 8.15 uur: Heem- steedse Kunstkring: Voordracht met licht beelden door Bernard Kruysen: „Jacht on der Water". Frans Halsmuseum. Werken uit de Haar lemse school van de 6e t/m 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 105 uur. Zondags van 15 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, Natuurkundige Instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1- -3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat, 76. Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1.305 uur .behalve maandag). Zon en feestdagen van 25 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, KI. Hout weg 103. Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 1012.30 en 13.30 17 uur. Zon- en feestdagen van 2—5 uur. Museum het Huis van Looy, KI. Hout weg 102 (ingang Kamperlaan). Tentoonstel ling „Kunst rond 1900". Keuze uit het eigen bezit van het Frans Halsmuseum. De Ark: Tentoonstelling: 100 ambachten van Jan Luycken, 2e etage. Vishal: Tentoonstelling van 30 schilde rijen uit het Abbemuseum te Eindhoven. Dag. van 105 uur. Zondags van 1—5 uur. (t/m 28 februari). „In 't Goede Uur": Tekeningen van Hans van Norden. Dag. van 106 en 824 uur. (t/m 28 februari). Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van werken van Isaac Israëls. Tekeningen, aqua rellen, pastels, grafiek. Dagelijks van 108 uur. Zondags van 15 uur. (t/m 5 aprfl). Spaarnelaan 25: Chez Nous: Expositie »an aquarellen uit Griekenland van Frans Fun- ke. Geopend dag. van 105 uur. Zondags van 1—5 uur. (t/m 8 maart).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3