i m RQTE RS EP1 Fred Anton Maler verbrijzelt record Sercu-Severeyns-Verschueren stelden fans in Antwerps sportpaleis teleur Koning vnn tvinterbaan moet fiets vergeten. Tevreden over Nederlanders Anton Huiskes dreigt Deventer te boycotten De Wolf alleen goed voor lagere elftallen Rik van Looy dicteert in Sardinië D.W.S. MAG GEEN PUNT VERSPELEN Zwemmers vertrokken naar V.S, alles (sokan met CEtabEI/ET I IPS lil Bijna ongelooflijke verbetering van meer dan vijf seconden Walter de Winter: Tegen Spel. Enschede in Diekman-stadion M Venijnig Neus op pin 3124 km. Trein Volendam Z.F.C. ill! VRIJDAG 5 MAART 1965 p BESCHERM UW KEEL MET Woor LEX MULLER) antwerpen 5 maart De ïesdaagse-vom deeide pas laat in de avond met strenge hand forse straffen uit. Peter Post en zijn twee secondanten joegen eerst nog ge_ *üime tijd de hartslag op van het Sense Belgische wielervolk in het benauwde en nevelige sportpaleis ^an Antwerpen. De immense scha de, door pilsken verhitte zuiderbu- proostten in het geniep op het daterende succes van het jonge ^edettenteam SercuSevereijns erschueren. Mirakels glunderde chauvinistische massa, voor het *®rst in de zesdaagse-koers en dan direct vooraan. Helaas, de slim me, uitgekookte maestro Peter Post oordeelde twintig minuten voor het definitieve einde van de dolste ker- misrace in het winterseizoen, de tijd rijp om toe te slaan. Monotoon Sluifstuk Zijn blik was door vermoeidheid gesluierd, maar ach, hij maalde er om. Want vandaag vliegt Peter met zijn lieftallige vrouw Loek naaf Janssen, die al die tijd in een luie lig- Davos, om in de rust biedende om- Tegenstand geving van zon en sneeuw de fiets radicaal uit de gedachten te ban nen. Voorlopig mag de kwajongens achtige Amstelvener niet naar zijn broodwinning grijpen. Na de ont spannende wintersportvakantie moet hij op doktersadvies tenmin ste tien dagen rust houden. Dus geen ParijsNice. Maar het feno meen van de winterpiste schreef wel alle overige klassiekers in zijn agenda. De ambitieuze Nederlan der lonkt ook naar erepalmen op de weg. D.W.S. Ajax Blauw Wit Ondermijnen 't Gooi Hilversum It Mil 8 De Volewijckers F.C. Zaanstreek E.D.O. Haarlem R.C.H. pioen Ronny Verroen, zijn donderdag len volgen met vooraanstaande Ameri- den. Links op de foto Rob Kerkhoven. f Advertentie tt de xege in de Zesdaagse van Antwerpen wordt het Nederlands-Duitse koppel Peter Post-Jan Janssen-Klaus Bugdahl in het Sportpaleis danig in de bloemetjes gezet. NOTODDEN, 5 maart De Noor Fred Anton Maier heeft donder dag in Notodden een bijna ongelooflijke prestatie geleverd door het zo scherp geachte wereldrecord op de 5000 meter van de Zweed Jonny Nilsson (7.33.2) met meer dan vijf seconden te verbeteren. Maier maakte een tijd van 7 min. 28,1 seconde na tussentijds op de 3000 meter de wereldtijd van 4 min. 29 sec te hebben laten afdruk ken. Maier, een 27-jarige kantoorbediende, benutte ideale omstan digheden. Er was geen zuchtje wind en het vroor maar enkele gra den. Maier, die vorig jaar op de Olympische spelen in Innsbruck het brons op deze afstand won, verbeterde het record van de plaatselijke baan met meer dan twintig seconden. Eveneens in Notodden evenaarde Roar Groenvold het Noorse record op de 500 meter met een tijd van 40.7 sec. Het record staat op naam van Alv Gjestvang. ZIEKE PETER POST REGEERT PAS LAAT RIK VAN LOOY „dictator" in Sardinië Toen, terwijl Miel Severeijns uitge blust het moede hoofd liet hangen, tóen demarreerde de bejubelde en geliefde wielerkoning. Duizenden Nederlanders onder het opeen gepakte publiek (24.000 man) visten haastig die altijd bruikbare sportschlager uit hun herinnering en wensten Post—Janssen—-Bugdahl geen woorden maar daden toe. De slanke, gisteren snipverkouden Amstelvener schonk het volk, van heinde en verre voor hém gekomen, de vurig gehoopte zege als blijk van waardering voor hun urenlange reizen. (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, 5 maart Sportpaleisbestuurder Walter de Winter slenterde ongeschoren, en gekleed in een sportieve trui, langs de rennerscabines. Zijn lichtbruin getinte gezicht straal de van voldoening. „Wat een Zesdaagse", vonkten zijn blauwe ogen. „Natuurlijk lach ik. Wat ivilt ge, ruim 140.000 mensen in zes dagen". Stadiondirecteur Theo Balemans deelde met hem de vreugde over het kasstuk van het winterseizoen. Interessant ffas de mening van Walter de Winter over een aantal Neder landers. Henk Cornelisse: „Wat een reve- «tie. Wat een spurter. In één '"'oord fantastisch. Die jongen reed fich het meest van allen in de kij ker". Jaap Oudkerk: „Evenzo uitste kend. Natuurlijk mag-ie terugko men". Piet van der Lans: „Een goede Jachter. Jaja, hij is me bijzonder Meegevallen". Henk Nijdam: „Nou, om eerlijk je zijn, viel hij me iets tegen. Ik nad hem hoger getipt". Jan Janssen: „Pure klasse, me- Die moet meer op de baan in a n (Jan Janssen, die na Madrid Antwerpen zijn tweede zesdaag- e-avontuur beleefde, specialiseert li„ v°lgens zijn eigen woorden hever op de wég). Post: Wat moet ik u Ver hem nog vertellen". Laat ons echter eerst teruggaan naar de derny-rit over twintig kilometer, in de vroege avond van de als mousserende yyn. zó sprankelende finale na bijna zes dagen monotoon rondjes draaien. Nog j ^,eride de zesdaagse drie ploegen rA"e'din8: Van Steenbérgen-Lykke- Eug n; SercuSevereijnsVerschueren; Post—Janssen—Bugdahl. Niemand zette een stuiver m voor een pure gok. Zelfs sportpaleisbestuurder Walter de Winter hield de portefeuille angstvallig geslo ten.. „Straks weten we meer," Zo han teerde hij een gemeenplaats. En ja, In de derny-race wilde Peter Post in eigen persoon de weerstand van zijn vastberaden tegensputterende rivalen knakken als bomen na een vliegende or kaan. Toch slaagde hij maar half. De nors kijkende kampioen in zijn fleurige regen boogtrui zette weliswaar de arme, ont goochelde Deen Eugen op een ronde ach terstand, maar in Posts schuimende kiel zog denderde fier de geheel van zijn val herstelde Theo Verschueren. De Amstel vener, beukte met mokerslagen op het uithoudingsvermogen van de jeugdige demy-specialist uit Zeeuws-Vlaanderen. Edoch, Theo Verschueren doofde niet de hoog oplaaiende vlam in de harten van de veelal verveeld hotdog kauwende Bel gen. Want, o wat zijn die drie (Sercu— SevereijnsVerschueren) populair bij hun landgenoten. Het grote, pakkende en alles overtref fende sluitstuk (een ploegkoers achter dernies over een vol uur) zou de rit van de waarheid worden. Wie van de twee: Post en zjjn makkers of Sercu en zijn hel pers? Het verrukte volk, in dichte drom men rond de door rook begrijsde arena, dacht nauwelijks meer aan de gedesillu sioneerde Rik van Steenbergen, die 's mid dags nog pedant had uitgeroepen: „van avond vier ik mijn 38ste zesdaagse-triomf, een nieuw wereldrecord dus." De vitale grootvader, die zijn duizenden fans zelden een gedroomd knipoogje gunt, boette wreed voor die uitdagende uitspraak. En toch klopte het hart van de Neder lander een tikje onrustig, toen hij de trekkebenende Peter Post gewaar werd. De Amstelvener, aanbeden door jong en oud, strompelde als een manke over de cementen vloer. Een pijnlijke zenuw ontsteking in de linkerenkel plaagde hem heviger dan ooit. Bovendien blafte hij verontrustend. Dokter Rolink schrok geweldig van het wasbleke gelaat van Peter. „In deze toestand is doorgaan gekkenwerk", waarschuwde de arts zon der erom heen te draaien. Met Peter Post aan de arm dook dokter Rolink in de tropisch verwarmde catacomben. De grote keizer uit het wielerrijk keerde als herboren terug. „Louter tactiek, dat geleuter over een zieke Post," had Jan Janssen al eerder op de dag gegrijnsd. Welnu, Peter Post knechtte in de ploeg koers vrijwel ledereen uit het acht trio's tellende peloton. Met de wat stug rijden de Klaus Bugdahl („lk ben ook over hem tevreden", zei „boss" Post na afloop) scheurde hij achter de venijnig zoemen de brommer de woest voor zijn kans trap pende meute uiteen. Posts formatie in casseerde 11.000 franks (iets meer dan 770 gulden), omdat z« het eerst de sliert pedaleurs lapte. Alleen Theo Verschueren (alweer!) en Miel Severijns weigerden het hoofd voor de schatrijke koning te bui gen. Dus nog steeds geen zekerheid bij de Nederlanders, Tot Miel Severeijns na een slechte af lossing de neus op de pin van zijn race- stuur drukte en wild naar de kant ge baarde, totaal uitgeput te zijn. Als een bliksemstraal schoot de revelatie van deze zesdaagse, de verwende, zelden le venslustig kijkende Patrick Sercu, ach ter de derny. Maar de schade was niet meer te herstellen: Post leidde, de toen meegeflitste Rik van Steenbergen dreef de weinig geroutineerde Patrick bruusk een plaats achteruit. Klaus Bugdahl mocht gerust in elkaar storten, Post wenkte naar uitgeruste Jan stoel krachten bijeen had vergaard, ogen blikkelijk het ovaal op te komen. Om beurten klitten zij wijselijk achter Pat- riek Sercu of Theo Verschueren, die met het verstrijken van de tijd de hoop met de flarden rook naar de onbevredigend functionerende ventilatoren zagen ver vliegen. De uitgelaten menigte galmde het Nederlands sportlied „geen woorden maar daden" over hun helden uit. Na 8124% kg (in 145 uren weggedraaid) stopte de karavaan met het showen van de attractie der camavalszesdaagse. Nog eenmaal jubelde het sonore basgeluid van de speaker tegen de duizenden kreeftrode hoofden: „de 26ste Antwerpse zesdaagse is voorbij, leve de 27e". Peter Post sprintte na zijn vijfde zesdaagse-zege in het voor bije seizoen schielijk naar zijn kleedka mer. rijders nota bene meegegeven. En dan Trainer hoor je ineens, dat ze enkele aagen MAARN, 5 maart ^,rnton! vervroegd per vliegtuig op Schiphol (Van onze speciale verslaggever) Huiskes heeft zich maandagavond bij aan komst van Oranjes schaatselite op Schip hol onzettend geërgerd aan van een lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond. Huiskes heeft op die avond 'etterUJk ver klaard: „Ik wil best voor de Nederlandse kernploeg blijven werken, maar dan moet er toch wel meer steun van het hoofd bestuur komen". Uit een en ander heeft de oud-wereldkampioen uit Maam thans zijn conclusies getrokken. Als het aan hem ligt, zal hij het komend weekeinde niet aanwezig zijn tijdens de huldigjngg_ en invitatie wedstrijden, die op de De venter ijspiste worden gehouden. Toch is het niet uitgesloten, dat Anton Huiskes om der wille van „zijn" rijders de Twentse koekstad zal bezoeken. „Het hangt helemaal af van het standpunt, dat de jongens innemen. Willen zij in De venter starten,akkoord, dan zal ik hcn vergezellen. Zu hebben tenslotte recht op een huldiging. Ik sta echter op het stand punt, dat wanneer het hoofdbestuur van de KNSB zich niet verwaardigt ons te begroeten, ik niet gehuldigd behoef te worden". Het besluit van Huiskes stuitte op te genstand. Cees Verkerk vertelde ons: „Ik wil graag naar Deventer. Maar als Anton niet naar de koekstad gaat, dan kom ik niet aan de start. Dat verzeur ik u. Huiskes is nu eenmaal de man, die heel veel tot onze prestaties heeft bijge dragen. Zou het dan eerlijk zijn om hem tijdens de huldiging in de steek te la ten?" Vanavond zal worden beslist of Anton Huiskes nog zijn standpunt wij zigt. Cees Verkerk en Rudi LIebrechts „toeren" dan namelijk naar Maarn om met Oranjes oefenmeester te overleg gen. De heer N. Wesseloo, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond, wist niets af van een controverse met Anton Huiskes. „H(j heeft ons daarvan niet meegedeeld", zei hij. De heer Wes seloo toonde zich verontwaardigd over de uitlatingen, die Oranjes trainer vlak na aankomst in Nederland heeft gedaan. „We wisten niet beter of de Nederlandse kernploeg zou per trein in ons land arri veren. De retourbiljetten hadden we de zijn aangekomen. Zonder dat hun aan komst was aangekondigd. Is b®* verwon derlijk, dat we niet ter verwelkoming op Schiphol aanwezig waren?' viel de heer Wesseloo enigszins fel uit. Anton Huiskes deelde naar aanleiding hiervan mede dat hij moeilijk kon ge loven, dat het hoofdbestuur van de KNSB niet op de hoogte was van de tijd en de plaats van aankomst. „Verschillende leden van het bondsbureau en de heer Th. A. Hijdra, lid van de technische commissie, waren toch wel oP Schiphol aanwezig. Hoe wisten deze mensen het dan?" zo vroeg Anton Huiskes zich af. De Uitslag was: 1. Post - Bugdahl - Jans sen (Ned.-Did.-Ned.), 531 pnt. Op 1 ronde: 2- Y311 Steenbergen - Lykke - Eugen (Belg.-Den.-Den.) 741 pnt. 3. Sercu - Se vereijns - Verschueren (Belg.) 644 pnt OP,15 ronden: 4. Walschaerts - Kemper - Oldenburg (Belg.-Dld.-Dld.) 313 pnt. Op 16 ronden: 5. Van Tongerloo - Janssens - Aerenhouts (Belg.) 588 pnt. Op 21 ronden: y Parrigade - De Roo - Fore (Fr.-Ned.- Belg.) 385 put. Op 22 ronden: 7. Proost - Vcrachtert - De Bakker (Belg.). Tijdens de finale, die achter Derny's werd verreden, gaf de equipe Simpson - aensch - Depaepe op. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 5 maart DWS mag geen punt meer verspelen. Vit de laat ste drie wedstrijden behaalden de Am sterdammers slechts één punt. Enschede kan thuis in het Diekman-stadion nog al eens verrassend voor de dag komen. Dat heeft Feijenoord ook ondervonden. Maar dan zal de aanval van DWS toch op volle toeren moeten draaien, want de Enschedese verdediging is vaak heer en meester op eigen terrein. De ver moedelijke opstelling van DWS luidt: Jongbloed, Flinkevieugel, Pijlman, Is raël, Schrijvers, Burgers, Geurtsen, Von- hof, Temming, Lenz en Hollander. AJAX ONTVANGT thuis het Limburgse Sittardia. Waarschijnlijk zullen de Am sterdammers zich niet zo laten verras sen, als in di eerste wedstrijd tegen Sittardia. De Limburgers wonnen toen met 21. De opstelling van Ajax kan nog steeds niet op vrijdagmorgen be kend gemaakt worden. HET WISSELVALLIGE Volendam gaat allerminst een gemakkelijk weekeinde tegemoet. Het moet aantreden tegen Blauw Wit. De big-match is beslissend voor de voorlopige bezetting van de eerste plaats in de eerste-dlvisie. Het is dus „erop of eronder". De opstelling van Volendam luidt hoogst waarschijn lijk: Kwakman, Karregat, Zwarthoed, Jonk, Pelk. Schilder, Sier, Kras, Tol. Miihren en Bond. BLAUW WIT ONTVANGT dus Volendam. Trainer Spurgeon heeft weer enkele veranderingen in zijn elftal moeten brengen. Verhagen en Van der Gijp zijn geblesseerd en Angenent is gepasseerd. De opstelling luidt: De Graaf, Sparen- - dam, Koers, Marquitos, Oldenzlel, Kra- SASSARI, 5 maart. „Maestro Rik mer, Geestman, Slisser, Muskee en van Looy dirigeert zijn troepen op de Kruyer. meest succesvolle wijze door het heuvel- land van Sardinië. Gisteren in de derde TpUtflf étappe van de Ronde van Sardinië, van 1 Olbia naar Sassari (170 km), nam de TELSTAR IS veilig, althans zo goed als. Belg in het laatste gedeelte zelf het ini- Maar dit houdt uiteraard niet in, dat tiatief over van z(jn vazallen. Hij regeer- de Veisenaren zondag de punten cadeau de als een ware wielerkoning. Rik van Looy benadrukte deze gedachte nog eens, door vlak voor de eindstreep weg te springen. De Belg won in een tjjd van 5 uur 26 min. 21 sec. KOOG a/d ZAAN, 5 maart De heer P. de Wolf trainer van F.C. Zaanstreek, die deze week aan het stichtingsbestuur van deze vereniging heeft meegedeeld zijn contract te zullen beëindigen, heeft gisteren schriftelijk bericht ontvangen van Klaas Molenaar dat zijn taak, het trainen van het eerste elftal, zal wor den overgenomen door de nieuwe trainer Toon Bruins Slot. De heer De Wolf is wel toegestaan de resterende tijd, dat zijn contract nog loop{, de lagere elftallen en de jeugd te trainen. Tijdens de étappe van gisteren heb ben de Italianen Vito Taccone, Romeo Venturelli en tenslotte Jacques Anquetil in hoogst eigen persoon al les in het werk gesteld om het gezag van Rik van Looy cs. te ondermijnen. De wijze, waarop de strijdlustige Bel gen echter elke ontsnappingspoging op nieuw in de kiem smoordenwas schitterend. Alleen in feite bij een vlucht van veel voudige Tourwinnaar Jacques Anquetil, tien kilometer voor de finish, kwamen de Belgen wat in moeilijkheden. Maar ook Jacques Anquetil werd tot de orde geroepen. Nog twee kilometer moesten er gereden worden, toen Rik van Looy „zijn" tijd achtte aangebroken. Hij sloeg een „gat" in het peloton, waarbij hij werd geholpen door zijn ploegmakkers, die het rennerskaravaan afstopten. De Italianen deden wel wat zij konden om een nieuwe zege van Van Looy te voor komen, maar het mocht niet baten. Rik van Looy deed wat men van hem ver wachtte, toen het duidelijk werd, dat in de sprint om de andere kassering zou worden beslist. De uitslag luidt: 1. Rik van Looy (B) 170 km in 5 uur 26 min 21 sec (met bon. 5.25.51); 2 Ward Seis (B) 5.26.30 (met bon. 5.26.10); 3 Jean Graczyk (Fr) 5.26.30 (met bon. 5.26.15); 15 Ex aequo o.a. Arie den Hartog (Ned) en Vittoria Dorni (It.); 36 Cees Lute (Ned.); 40. Jacques Anquetil (Fr.). Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Rik van Looy (België) 16.24.34; 2 Romeo Venturelli (It) op 39 sec; 3 Ward Seis (B) op 3.07; 18 Arie den Hartog (Ned.) op 14.30; 46 Cees Lute (Ned.) op 43.57. zullen geven. Perschef Mooy van Tel star houdt het maar het liefst op een gelijk spelletje. Telstar treedt aan met" Stuy, Liptak, Pirovano, Brom, Kort, Alt hof, v. d. Kuil, Bakker, De Vries, Van Egmond en Marijt. TRAINER MAURER vindt het nog niet verantwoord nu al een definitieve op stelling bekend te maken van ZFC, dat thuis speelt tegen Vitesse. De vermoet delijke opstelling luidt: Plekker, Mole naar. Smit, Dirk Zwarthoed, Crok. Jan Brouwer, Wagendreever, Gerrit Zwart hoed, Blok, Veerman, Rob de Vries (of Jos van der Helvert). DE OPSTELLING van 't Gooi is nog een vraagteken. Slechts doelman Bakker is zeker van zijn plaats. Voorts zijn met name een tiental spelers genoemd, ter wijl ook nog een niet met de naam ge noemde speler kans maakt op een plaats in het eerste elftal. Het tiental namen: Mjjnals, Rump, Brouwer, Meyer, Enge lander, De Jongh, Krlekaard, Van Ber ken en Van Wilpen. Advertentie ONDANKS DE PENIBELE positie van Hilversum op de competitie-ladder, maakt zich ln de radiostad niemand daar druk over. De gesprekken gaan meer over de grote hekerwedstrijd tegen het machtige Feijenoord uit Rot terdam. Het Is intussen vrijwel zeker, dit in tegenstelling tot andere berichten, dat het Feijenoord-stadion het punt van treffen wordt. Voor de competitie-wed strijd tegen AGOVV In Apeldoorn kan Westbroek wegens een enkelblessure niet opgesteld worden. Hij wordt ver vangen door Oudendjjke. De opstelling luidt: Van Maaren, Van Moorst, Loo- man, De Zeeuw, Akkerman, v. d. Brug, Van Eikeren, De Haan, Vermeulen, Quinet en Oudendijke. DE VOLEWIJCKERS gaat op bezoek bij Willem II. Voor beide clubs staat niet veel meer op het spel. De opstelling van De Volewijckers luidt: Ruiter, El lens, Symonds, Reuser, Dirk de Ruiter, Looien, Engelsma, Boogaard, Schaft, (lek en De Vries. l)E NIEUWE TRAINER van F.C. Zaan streek, Toon Bruins Slot, gaat van avond met de spelers In „retraite". Hij zal ze dan wel uitleggen, welke belan gen er voor de Zaanstreek op het spel staan. Bruins Slot zal na de bijeenkomst ie opstelling bekend maken, voor de •it-wedstrijd tegen Zwolse Boys. AL DE DERBY EDOHaarlem weer iets van de oude sfeer oproepen? Het is zeer de vraag, vooral nu voor de clubs niets op het spel staat. Haarlem en EDO staan veilig ln de middenmoot en zullen er wel blijven ook. De vermoedelijke opstelling luidt: Amama, Krooder. Be rends, Wiertz, Koster, v. d. Putten, Spiers, Van Kampen, De Winter, Mul en "eters. DE OPSTELLING van Haarlem Is waar schijnlijk: Van Heeswijk, Wentink, Du- wel, Boom, Kroon, Duyster, Clavan, Jonker, Vreeken, Peys en Berendregt. De zwemcoach en trainer van de Ko ninklijke Nederlandse wemZbond, Rob Kerkhoven, en de jeugdige zwemkam- vertrokken naar de Verenigde Staten, waar zij op kosten van het Leo van der Kar-fonds enige tijd de trainingen zul- kaanse zwemcoaches. Op Schiphol filmde Ronny Verroen nog even zijn familieleden, die hem uitgeleidde de- RCH ontvangt PEC. Men zal het zondag moeten stellen zonder Hendriks, die ge blesseerd is. Zjjn vervanger is nog niet aangewezen. De opstelling luidt: Van der Meeren, Blokker, Honout, Doesse- laar, Mussche, Euwes, N. N. Dahrs, Maa- lo. Van Weorlee en Meijer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11