Chrysler wolkenkrabber 320 meter hoog Clocktail uurtje Kunsthart vervangt beschadigd exemplaar EENMANSWAGENS DUITSE POLITIE evrees 5 MAART 1965 Volgens het Nationale Hart In stituut van de Verenigde Staten zal het over een jaar of drie maar het kan ook wel tien jaar duren mogelijk zijn, bij een mens een slecht hart door een goed te ver vangen. in de zuurstofkamer. Regisseur, kunt u me in het eerste bedrijf laten doodgaan, mis ik de trein naar huisl" rf x- weer omhoog, de trots van de reinigingsploeg. EEN nieuw café in het Amerikaanse plaatsje Cambridge heeft zich al meteen een enorme populariteit verworven door .het introduceren van het „clocktailuur", dat °m 4 uur in de middag begint. Bezoekers moeten bij hun entree een kaart in een tijdklok la ten afstempelen. De eerste twee num mers van het genoteerde uur worden beschouwd als de prijs voor de geno ten drank. Wanneer bijvoorb. de kaart een tijd aangeeft van 4.01 uur, dan betekent dit dat voor de consumptie 40 cent wordt berekend. Om 4.50 uur wordt dit 45 ct. etc. Hoe vroeger de klant het café bin nenstapt, hoe voordeliger zijn drankje uitvalt. Deze nieuwe methode schijnt ingeslagen te zijn. Vooral menig aperi- tiefje vindt via de stempelklok zijn weg. De onderneming aan de met een roestvrij stalen spits bekroonde gevels van het Chrysler-gebouw is niet zonder risico geweest. De hoogte van het bouw werk 320 meter noopte tot het gebruik van een zwevende gondel, zo als glazenwassers ook plegen te ge bruiken. Maar die gondel kon alleen dienst doen bij weinig of geen wind, en dus waren er nogal wat onwerkba re dagen. Reactie van een der schoonmaaklui, John McGuire: „Voor iemand met hoog tevrees is ons werk moordend. Zelfs wij, die gewend zijn de begane grond van grote afstand te bekijken, hebben er nu voorlopig genoeg van". Een an- Pinguïn „Tot1 Het wordt in het land van Uncle Sam als een tragedie beschouwd, dat terwijl op het gebied van de wetenschap telkens weer topprestaties worden ge leverd, hartkwalen het grootste gedeel te van de sterfgevallen voor hun reke ning nemen. Elk jaar sterven er vele duizenden Amerikanen, volgens het Hart Instituut, omdat een hopeloos bescha digd of verzwakt hart in een overigens betrekkelijk gezond lichaam ophoudt te werken. Op het ogenblik kan er nog slechts weinig worden gedaan, om deze levens te redden. Het is nog niet mogelijk, een zwaar beschadigd hart door een nieuw te vervangen. Maar een groep geleerden is druk bezig, twee soorten kunstharten te perfectioneren, welke een „afgekeurd" kunnen vervangen of er de functie van kunnen overnemen. Het zijn een hulphart, dat eerder een hart helpt dan het vervangt en een „prosthetic hart", dat een beschadigd of zwak hart helemaal vervangt en dus in de plaats daarvan in het menselijk lichaam ingebouwd wordt. Niet minder dan dertien Amerikaanse wetenschappelijke instituten, die zich met de studie van hartkwalen bezig houden, werken thans met financiële steun van de regering aan dergelijke kunstharten. Er bestaan reeds zeven tien verschillende soorten, waarmede ex perimenten op dieren zijn uitgeoefend. Andere bevinden zich nog in een voor bereidend stadium, zijn echter nog niet voldoende geperfectioneerd, om ze in mensen te kunnen plaatsen. De kunst harten zullen t.z.t op dezelfde manier werken als levende harten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 18