VELSEN herdenkt „de eerste spa" honderd jaar en één uur later EERSTE SPADE LUIDDE MOEILIJKE PERIODE IN Uitvinderssalon in Brussel Wim Mans pronkt met zijn compressorloze motor HIS WA heeft ook zonder caravans ruimte Jachten meer berekend op exodus naar „ruime sop" tekort Tien jaar BHciosK „Levend of dood" Noordzeekanaal eeuw oud feS-.TE tfrgSEJs-S TANKER BRAK IN TWEEËN Caravan-incident op expositie in Zuidlaren Nederland grootste exporteur van jachten SPANJE mag niet in EEG en NAVO Arbeiders onder zandmassa Kind gedood door mestgrijper Breedband SlI, £naJ„t Misverstanden Opvarenden veilig Drie jaar dokteren in geheim atelier Beunhazerij Publïkatie Partij van de Arbeid VRIJDAG 5 MAART 1965 PAGINA 5 ÉiÉlÉlÉlit££ ruim 60 jaar 'n lekkere sigaar! Uidens de persconferentie, waar- %n bijgaand verhaal uit de doeken ®edaan werd, bood een niet hele maal originele kanaalwerker de Bosten „een zootje" verse vis aan. Zó zag de ,fBreesaap" er uit een jaar nadat met de graafwerk zaamheden was begonnen. Nouveauté op de Hiswa: een aluminium kajuit-draagvleu gelboot, die een snelheid kan halen van 55 km per uur en acht zitplaatsen heeft, maar dan ook maar liefst 65 mille kost. Eén dode, één gewonde Ze is geschorst voor tien jaar. Nou dat is een hele tijd, hèf Dawn Fraser zal geen wedstrij den meer zwemmen. En daar kunnen we verbaasd over zijn of verwonderd of heel verontwaar digd. Want het is me wel een straf, laten we eerlijk zijn! Of ze het verdiend heeft? Zij en die andere drie meisjes? Ik weet het niet. We kennen de mensen niet. we kennen de feiten niet. Maar ik neem aan dat er hoe dan ook regels zijn die Dawn Fraser en haar mede-Tokio-zwemsters heb ben overtreden. En dat mag nou eenmaal niet. Goed we doen het vaak ge noeg. U en ik, wij allemaal. Maar laten we niet vergeten dat het helemaal niet erg is als je zelf een wet overtreedt. De anderen, ja die mogen wel gestraft wor den. En daarom zou ik die schor sing hier in Nederland ook in willen voeren. Een schorsing van tien jaar of langer. Voor een automobilist bijvoorbeeld die iemand doodrijdt en dan door rijdt. En ook dat kun je de laat ste tijd nog al eens in de krant lezen. Ik zou willen zeggen een schor sing voor een jaar of tien en als u dat wenst kunt u na die tijd weer een nieuw rijbewijs aan- magen. Misschien is dat niet christelijk. Ik heb wél eens iets gelezen over „keer uw andere wang toe." Maar om voor zo'n automobilist al vast het volgen de slachtoffer naast de weg klaar te zetten, nee.nee! En dat doen we toch. Als we al die door rijders na een ogeluk, al die dóór drinkers die gaan rijden, al die gasdoordouwers bij een bord met „vijftig" weer zo gauw in het verkeer loslaten. We zouden het best niet kun nen doen. Er komen toch al steeds meer auto's op de weg en de wegenbelasting is verhoogd. En daarom ben ik voor een langdurige schorsing. O, niet uit wraak. Want wij willen hélemaal niets wreken. We vinden het heel gewoon dat er mensen doodge reden worden. Een paar regeltjes in de krant is meer dan genoeg. Die rechter in Amerika die de ernstige verkeersovertreders in een ziekenhuis laat helpen, waar voortdurend verkeersslachtoffers worden binnengebracht, heeft het nog niet zo gek bekeken. Dat is geloof ik een heel goede manier om ons niet al te ver trouwd met doden en gewonden langs de weg te maken. Om te zorgen dat we niet al te onge voelig worden. Misschien gaan al die andere mensen zich dan eindelijk beter aan de regels houden. Wij zelf natuurlijk niet. Ik bedoel, u en ik, wij kunnen natuurlijk rustig één of twee glaasjes blijven drin ken. Wij hébben er geen last van. Enne.vijftig rijden in een stil dorp is voor óns ook niet nodig. Want u en ik kijken toch wél uit! Daar zijn we het toch over eens, hè? Alleen zo jammer dat alle an dere Nederlanders er net zo over denken! ELLEN i AGIO BLEU ET "S200' vulling 200 VELSEN, 5 maart De herdenking Jan het leit, dat honderd jaar geleden eerste spade voor het Noordzeeka- Jaal in de duinen van de Breesaap in de grond ging, zal maandag a.s. gedu rende een korte bijeenkomst in het raad huis van Velsen worden gehouden. Om Our, precies honderd jaar en één uur hadat met de graafwerkzaamheden J;'erd begonnen, zal burgemeester J. C. "ührmann van Velsen voor een gr?®1 Oantal belangstellenden een inI„ an de raad va» vervolgens over „De toekomst" va" een Kebied"' waarna ook Oir van Hall, burgemeester van Am sterdam. een korte herdenkingsrede zal Uitspreken. jjiermee zullen de plechtigheden af gelopen zijn. Ze zijn even sober als hon- J^r geleden, toen, door het over lijden van koningin-moeder Anna Pau- Jowna een zeer klein gezelschap in de directiekeet bij de huidige kleine sluis, oijeen was gekomen om de aanvang flTeeertte maken van de doorgraving van en de z2.strook tussen het Wijkermeer maatschappij, een feestelijke rede uit, en nadat net gezelschap de eenzame keet verlaten had, stak de heer J Boe len, eveneens directielid van de maat schappij, de eerste spade in de grond. Nog diezelfde dag begon een honderdtal Arbeiders met frisse moed met het uit- sjaven van het duinzand. In het begin ri(frden de honderden tonnen zand met p hand weggegraven en per kruiwa- afgevoerd. Later kwamen stoom machines en kruiwagens er voor in de Plaats. Niemand kon op het moment, dat de jerste spade werd gestoken, bevroeden, fuet hoeveel moeilijkheden de aanleg van aet Noordzeekanaal nog gepaard zou ?®an. Tevoren reeds waren moeilijkheden n verband met de financiering overwon- jCn. Ook de technische kwesties waren dJ} 'aat3te met de nodige inspanning op- fh j t' Maar he eenvoudige plechtigheid JJ de Breesaap luidde een periode van jaar bouwen in, waarin het aan mis sstanden moeilijkheden en arbeidson- ust bepaald niet heeft ontbroken. Er werd soms meer gestaakt dan ge- ®rkt. De onrust onder de grondwerkers ft33 groot. Regelmatig waren er looncon- v'cten en de overige sociale omstandig- L®uen waren verre van gunstig. De ar- eiders woonden in schamele hutten en In u groeven soms hun eigen woning n het duinzand. Vooral van de buurt- schap de Heide ging een ongustige roep uit. Hier waren de meeste mensonwaar dige woningen geconcentreerd. Deze Heide vormde de oorsprong van het latere IJmuiden-oost. IJmuiden ont stond. Mond van het oude IJ. De jonge gemeenschap ontwikkelde zich snel, na dat de zeevisserij de gunstige moge lijkheid van de veilige havenmonding had ontdekt. Een eigen haven werd de visserij ter beschikking gesteld. En in 1896 werd de nieuwe zeesluis, de huidige middensluis geopend. Industrie vestigde zich, aangetrokken door de vele mogelijkheden van een plaatsje aan zee. Van Gelder Zonen bouwde er zijn bedrijf. Later vestigde er zich de Plaatwellerij. Rond de vissershaven ontstond een op de visserij ingestelde nijverheid. De vestiging evenwel, die de ontwikkeling van de gemeente Vel sen en van de gehele IJmond het meest zou beïnvloeden was die van de belangrijke basisindustrie. Hoogovens en de daarmee verwante bedrijven. Het Noordzeekanaal bleek van aller grootste betekenis. Een primaire doel stelling werd bereikt: de wederopleving en de belangrijke ontplooiing van de han del, scheepvaart en industrie van Am sterdam. Regelmatig werden de afme tingen van het kanaal aangepast aan de steeds groeiende scheepvaart. Nieuwe ontwikkelingen doen zich nu voor. De verruiming van de nu bijna 90-jarige havenmond is reeds in uitvoe ring, evenals de verbreding en de verdie ping van het kanaal. De thans in uit voering zijnde werkzaamheden geven het kanaal over de gehele lengte van om streeks 20 kilometer een diepte van 15 meter, een breedte op de bodem van 170 meter en aan de oppervlakte van 270 meter. De grootste schepen, die de nieuwe havenmond zullen kunnen bin nenlopen, kunnen elkaar dan op het ka naal passeren. Tussen Velsertunnel en de Westhaven moet het kanaal ongeveer 120 meter worden verbreed. Een ver breding met 85 meter aan de zuidzijde en 35 meter aan de noordkant van het kanaal is mogelijk, zonder dat op grote schaal opnieuw grond zal moeten wor den aangekocht. In 1963 werd met de verbreding van dit kanaalgedeelte begon- nen en de aanleg van polderdijken met oevervoorziening over een afstand van meer dan 4 kilometer aan de zuidzijde vanaf de Westhaven komt een dezer da gen gereed. Over dat traject kan dan het baggerwerk beginnen. In dat gehele ontwikkelingswerk rond het Noordzeekanaal speelt natuurlijk ook de uitbreiding van de bestaande pieren een grote rol. Het werk vordert met behulp van de beide kraaneilanden met een enorme snelheid. De Zuidpier groeit momenteel per week ongeveer 40 meter. Met dit ge deelte hoopt men eind 1965 gereed te zijn. De noorderdam zal een jaar daar- na klaar zijn en dan kan het werk aan de havenmond van IJmuiden beginnen. Vele wrakstukken, die een souvenir uit de laatste wereldoorlog vormden en die een grote last betekenen voor het in- en uitgaande scheepvaartver keer, zijn met behulp van enorme zui gers reeds „in de grond gezogen". Het kleine passagierschip „Van Renselaar", dat door de bezetter tot zinken werd gebracht, is geheel weggezogen, even als het wrak van de Juliana der Neder landen", een vliegtuigwrak en het voor stuk van de „Johan Pietersz. Coen". Blijven over: het achtergedeelte van de „Coen", het wrak van de „Tikini" en nog wat resten, die her en der in de havenmond verspreid liggen. Zijn de resten verwijderd, dan wordt een aanvang gemaakt met het graven van de nieuwe vaargeul. Dan zal het over twee of drie jaar mogelijk zijn om schepen met een diepgang van 42 a 43 voet te ontvangen. Anderhalf mil joen ton steen zal nog moeten wor den verwerkt, voordat het hele karwei achter de rug is. Maar dan zal de hele IJmond en geheel Nederland trots kunnen zijn op hetgeen op waterbouw kundig gebied weer werd gepresteerd. BUENOS AIRES, 5 mrt. (AFP) De 13.150 ton metende Nederlandse tanker Pendrecht is woensdag in de nabijheid van de haven van Buenos Aires in twee- en gebroken. Dit is gemeld door de sleepboot Cecilia Croce. De bemanning is aan boord gebleven en loopt in het geheel geen gevaar. Dat het er ruig aan toe kon gaan onder de grondwerkers, die voor het graven van het Noordzeekanaal waren geworven, blijkt wel uit de geschiedenis, die zich een jaar na de aanvang van de werkzaamheden afspeelde. De moeilijkheden met de zwoegende arbeiders waren niet van de lucht. Ze waren zó groot, dat het werk soms maandenlang stil lag. In het voorjaar van 1866 lopen in de duinen bij Velsen, tussen de grote buitens, waarin En gelse opzichters waren onderge bracht, 80 slikwerkers te hoop, om dat huns inziens de „duinwerkers" hogere lonen maakten. De opzich ter Cornelissen zou van dit alles de schuld zijn. Met schoppen, stok ken en haken trekt de massa tie rend naar het buiten „Wijkeroog". Maar de opzichter, die de meute al had zien naderen, had wijselijk de benen genomen. Toch willen de ontevreden slikwerkers hun woede op iemand koelen. Zij vin den de Engelse stalmeester Marrs, die bezig is de 70 paarden, die bij het graafwerk waren betrokken, te verzorgen. Marrs sluit ijlings de hekken van Wijkeroog. De slik werkers proberen er overheen te klimmen, wat voor Marrs aanlei ding is een geweer te grijpen en een schot te lossen. Hetgeen aan een arbeider het leven kost. In tussen zijn gewapende Rijksveld wachters en dragonders onder lei ding van de officier van Justitie bij Wijkeroogaangekomen. De officier van Justitie roept dat hij Marrs levend of dood in handen moet hebben. Grondwerkers slepen hierop hout en takken aan en ste ken het buiten in brand. Vlammen en rook drijven Marrs naar buiten. De grondwerkers bewerken hem, onder het toeziend oog van veld wachters en dragonders met put haken, knuppels en sabels. Marrs brengt het er echter levend af. Later komen enkele brandstich ters voor het gerechtshof, dat hen allen vrijspreekt. De beschuldigden immers, konden op grond van de uiting van de officier van Justitie, dat hij Marrs levend of dood in handen moest hebben, in de me ning verkeren dat de brandstich ting en de verwondingen van Marrs geoorloofd waren (Advertentie) IN HEEL EUROPA Prijscourant an dealerslljst op aanvraag IMPORTEUR C. G. SIEBEN CO N.V. N.Z. VOORBURGWAL 27-29, AMSTERDAM-C. ZUIDLAREN, 5 maart (ANP) De opening van de zesde kampeer- en war torsporttentoonstelling voor het noor. den m Zuidlaren heeft gisteren een bij zonder accent gekregen, doordat drie standhouders kort voordien de aanwij zing kregen van de kant van het be stuur van de RAI-caravan tentoonstel ling om hun twaalf caravans direct te verwijderen. De caravans waren af komstig van een importeur. Naar ver luidt werd een dwangsom gesteld van 200.000 gulden. Reden van dit optreden moet zijn dat de standhouders en de importeur lid zijn van de RAI en daardoor de verplichting op zich hebben genomen om uitslui- a a°tP caravantentoonstelling van de RAI te exposeren. c directeur van de tentoonstellings hal Prins Bemhardhoeve. de heer G. K. de Vries, heeft de exposanten gezegd dat zij contractueel verplicht zijr tot en mei zondag- de duur van de tentoon stelling in de Prins BernhardhaJ te blijven. Hij heeft bovendien verklaard dat de deuren niet open mogen om de caravans er uit te laten. (Van onze verslaggever) BRUSSEL, 5 maart Op de uitvin derssalon, die vandaag hier is begon nen en duurt tot 14 maart, staat de 43-jarige constructeur Wim Mans uit Arnhem. Hu staat daar met foto's en beschrijvingen van een uitvinding, waaraan ni] dfje jaren onafgebroken heeft gedokterd in een werkplaats in het westen des lands, die hij geheim heeft weten te houden. Zijn volharding en het rotsvaste geloof in de waarde van zun vinding hebben hem in die tijd reeds zes internationale patenten opge leverd. Ze hebben betrekking op een compressorloze motor, waarvan de uit vinder en hij niet alleen overtuigd is, dat deze za] leiden tot ee:- revolutie op net gebied v-tn motoraandrijving en tot aanzienlijk goedkoper autorijden. ,.?.V bet gevolg zijn van het na genoeg ontbreken van bewegende de len en daardoor goedkopere construc- j u,Jschakeling van koeling- en doorsmeringsproMemen. kan lopen op de goedkoop- "handstof zonder de nadelen daar- fa "j e vinding betekent door dit al- vervulling van langgekoesterde ioi - 'J de automobiel- en vliegtuig- rwrtt k- Lc proefmotor beantwoordde ~~f ei.J het eerste experiment aan de vbiïr ïngen* heer Mans heeft zijn vincung niet zonder veel moeite en steun (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 5 maart Na de auto's nu de boten en de tenten. Aan deze verandering wordt hard gewerkt want de volgende week vrijdag start in het nieuwe RAI-gebouw de Hiswa- tentoonstelling, en dat betekent dat het netto standoppervlak van 21.167 m2 in deze formidabele expositieruimte weer geheel gevuld is met de meest uiteen lopende mogelijkheden, die de mens van vandaag op het gebied van de wa tersport en het kamperen ter beschik king staan. En ditmaal zelfs meer dan ooit tevoren, omdat de caravans, twee jaar achtereen in deze show opgeno men, nu hun eigen kpkdagen hebben gehad en hun afwezigheid op de Hiswa heel wat ruimte heeft vrijgemaakt. Ir. G. de Vries Lentsch, de voor zitter van de tentoonstellingscommis sie, liet overigens duidehjk weten dat het opvullen van deze extra ruim te niet moeilijk was geweest. Inte gendeel zelfs. Men kan gerust stellen dat men ook zonder de caravans eigenlijk plaats te kort komt in de hal len van de RAI. Men heeft weer ge streefd naar zoveel mogeh)k varië teiten, wetend dat juist hierin de grote kracht van de Hiswa ligt. Ditmaal meer dan 450 schepen binnen de muren van de RAI. Ruim honderd meer dan het vorig jaar. Ljit aantal zal het volgend jaar, als de meuwe ha ven achter het congresgebouw klaar is, weer sterk kunnen worden uitgebreid, omdat dan de gelegenheid bestaat ook een aantal schepen buiten te exposeren. Men heeft de vaderlandse pleziervaar- tuigenvloot gesteld op 76.000 boten en bootjes, vooral dank zij een toename van vijftien procent in 1964. Dat betekent dus een flink afzet op de binnenlandse markt. Maar ook als wij dc verkoop naar het buitenland bekijken, draait de Nederlandse jachtbouw op hoge toeren. In 1964 een bedrag van ruim 35 mil joen aan exportorders en daarmee zijn w\j de ongekroonde koningin van het kleinere luxeschip het grootste jacht- exporterende land ter wereld. Toch Met ir. De Vries Lentsch in dit verband enige kritische opmerkingen horen. Vooral over hen die menen, dat het voor boten en tenten nü de goede tijd is en zich ondanks gebrek aan ge degen vakkennis aan deze business gaan wijden. Het is juist in deze hoek dat zeer veel schade aan de goede naam wordt aangericht, schade waaraan ook de koper meewerkt, die voor kwali teit geen oog of belangstelling heeft en het liefst voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten. Juist door de toe nemende concurrentie uit het buiten land (Amerika, Frankrijk, Japan, Hong kong) moet de goede naam kost wat kost gehandhaafd worden. En dat de Nederlander zich nu niet direct wenst blind te staren op produkten van eigen bodem, mag blijken uit het feit, dat in 1964 voor 6,2 miljoen gulden werd inge voerd. Onze grootste afnemers bleken het afgelopen jaar vooral West-Duits- land (voor 8,9 miljoen 623 schepen), Amerika (5,9 miljoen 330 schepen) en Engeland (5,5 miljoen 71 sche pen). Op deze Hiswa, waarvoor het beken- do kikkerembleem heeft plaatsgemaakt voor de afbeelding van een zeemeer min, compleet met lonkende glimlach, zal wat de boten betreft duidelijk blij ken dat de belangstelling uitgaat naar niet alleen een steeds sneller varend schip, maar tegelijkertijd ook een vaar tuig, dat geschikt is voor het ruimere sop. Wat dit betreft heeft men het oog gericht op de brede Zeeuwse stromen, de nieuwe watersportgebiedea die bij de vordering van het Deltaplan vrijko men en vooral ook het IJsselmecr. Men houdt sterk rekening met een exodus naar die watergebieden, waar zij, die de ruimte zoeken, deze kunnen vinden. Daarom veel stoere en stevige schepen. Scherp in de boeg, maar vol in de flanken. Schepen voor dt dikke beurs, zoals o.a. de mastodont van 25 ton uit Hamburg, schepen echter ook voor de minder draagkrachtigen, tot het simpele vouwbootje toe. Als de grote exclusiviteit van heel deze luxe vloot zal wellicht de kleine tweepersoons duikboot gelden. Een duikboot van het type tijgerhaai, die maximaal dertien uur kan duiken tot een diepte van 35 meter. Ook op het kampeergebied zijn er exclusiviteiten en het zal weer fasci nerend zijn om te zien hoe men met zo weinig mogelijk materiaal toch zoveel mogelijk ruimte heeft weten te creeren. En ook dat aarzelend nog weliswaar het idee om eens in de sneeuw je tent op te slaan, steeds meer post vat. kunnen verwezenlijken. Toen het denk beeld, een nieuwe motor te ontwerpen, kort na de oorlog bij hem opkwam, was hij sergeant-majoor bij de luchtmacht basis Deelen. De militaire autoriteiten stonden sceptisch ten opzichte van de ideeën van de heer Mans en durfden geen enkel risico te nemen. Menig colle ga bleek echter bereid hem verder te helpen. Met tweehonderd man stichtten zü een fonds, dat zij als Mans' collega's het Malcofonds noemden en stortten daarin gezamenlijk veertigduizend gul den. Daardoor kon de uitvinder ontslag uit de dienst nemen en al zijn tijd aan de verwezenlijking van zijn vinding be steden. De heer Mans is er van over tuigd, dat hij zijn motor straks overal ir. licentie zal kunnen geven. In dat ge val wordt er een beheersraad gevormd, waarin enkele oud-collega's, die metter daad in hem geloofd hebben, op hun beurt de dienst zullen verlaten, om bij hèm in dienst te treden. Op de beurs zijn uitvinders uit ne gentien landen met bijna duizend uit vindingen. Hoewel het hier lang niet al lemaal om Eieren van Columbus gaat menen de uitvinders toch oplossingen te hebben gevonden voor vele proble men in de metaalindustrie, de land bouw, de bouwindustrie, de elektro techniek, de chemische industrie, de sport, het huishouden en rond de auto, on. er maar enkele te noemen. Naast de compressorloze motor kunnen bewonderd worden een robot-trai ner voor voetballers die zo lang men wil ballen in precies dezelfde rich ting met dezelfde kracht kan schieten, een aan het stuur te bevestigen ring die bij het loslaten een bel doet rinke len bedoeld om een in slaap geval len chauffeur te wekken een plastic bril, die de ogen helemaal afsluit om de huisvrouw in staat te stellen zonder tranen uien schoon te maken, een „wiegapparaat" voor kinderen die moeilijk in slaap kunnen komen en vei ligheidsriemen voor auto's, die automa tisch opengaan bij brand. Ook aan baby-sitters ls gedacht. Een Fransman construeerde een hou der met bandjes, waarin baby's fles je wordt geklemd zodat hij of zij zon der enige menselijke bijstand naar ei gen tempo kan drinken. Aan gevoe lens van „menselijke verlatenheid" van de baby heeft men bij de uitvin ding niet gedacht, blijkbaar. AMSTERDAM, 3 maart (ANP) Het Koos Vorrink Instituut van de Partij van de Arbeid heeft een studie laten verschijnen onder de titel „Spanje en het Westen". In deze studie wordt asso ciatie van Franco-Spanje met de EEG afgewezen. In verband met de invloed op de interne verhoudingen in Spanje mag men het Spaanse leger, dat toch al een zeer sterke positie inneemt, niet nog meer versterken door Spanje toe te laten tot de NAVO. GELEEN, S maart Twee arbei ders zijn hier gisteravond bij werk zaamheden in een zeven meter diepe gleuf door een zandmassa bedolven. Eén van hen, de 52-jarige heer Bier mans uit Lindenheuvel, is na drie uur graven gevonden. Hü was toen overle den. De andere man, een inwoner van EIsloo, kon na korte tijd worden be vrijd en is met ernstige beenwonden en een shock in een ziekenhuis opgeno men. De mannen waren bezig met graaf werk voor een riolering. Het reddings werk werd bemoeilijkt door kans op verdere instortingen. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen ach ter. APELDOORN, 5 maart Een 35-ja- rige vrouw heeft hier gisteravond haar even oude echtgenoot tijdens een echte lijke twist met een broodmes neerge stoken. De man werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De vrouw is aangehouden. Er zouden zich al eerder ernstige moeilijkheden tussen beide echtelieden hebben voorgedaan. (Van onze correspondent) NEDERWEERT, 5 maart De twee ënhalf jaar oude kleuter Peter van Nieuwenhoveu in de Schansstraat al hier is op tragische wijze verongelukt toen hij onde- de mestgrijper van zijn vader geraakte. De mestgrijper, welke op een vracht- wagenchassis was gemonteerd, stond voor het huis gereed om weg te rij den. Terwijl de bestuurder nog even op het bedrijf moest zijn, was de kleine voor de mestgrijper gaan staan. Toen de man wegreed kon hü de kleu ter niet meer zien staan, met het nood lottige gevolg dat het kind onder een van de wielen terecht kwam en op slag werd gedood. De moeder zag dit van verre afstand gebeuren. Zij riep nog naar haar man, maar deze schijnt dat niet te hebben gehoord. Het stevig aangezette commentaar, dat hieronder volgt, stamt uit „De ka tholieke Werkgevers", een orgaan waarin behoudensgezindheid en gevoel voor humor hand in hand gaan. Van de breedbandmiljoenen gaan er honderd naar de bezitsspreidings- ot. Het gerucht wil dat Minister Veld- amp er vüfentwintig wilde hebben en daarom tweehonderd vroeg en er toen tot zün sch(r)ik honderd kreeg. Een verspreid bezit is een stukje infrastruc tuur in de maatschappelü'ke verhoudin gen dat wij positief waarderen. Maar voordat er nu nog iemand op een goed idee komt en een bekwaam onderhandelaar naar Financiën stuurt, moet de pot ons inziens onmiddellük verzegeld en onder gewapende begelei ding naar Verkeer en Waterstaat ge bracht worden. Er ligt daar nog een in frastructuur-probleempje braak dat hoognodig ontgonnen moet worden, wil len wü straks met ons bezit uit de voe ten kunnen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5