Teg en Jules Verne tussen luxe feeën op Hiswa Tweemans-onderzeeboot als primeur voor watersport Jaap Kramer: „Goed en betrouwbaar ondanks drama in Lago Maggiore" Klaar voor onderwater met de Tijgerhaai Directeur van Centropa weer vrijgelaten Nieuwe Renault Rose Kennedy vertelt over haar kinderen Nieuw systeem voor lancering van torpedo's Onzichtbaar B Stunt op HISWA Aan de Aandeelhouders van de Holland-Amerika Lijn DAG PUZZLE Wat kinderen ervan zeggen 30 kikvorsmannen Vrees verdwenen Tot 500 m. diepte Wielrijder gedood Marine-uitvinding Ook NAVO-partners Disciplinair DONDERDAG 11 MAART 1965 PAGINA 7 Om, het maar meteen te zeg gen; ik ben er tegen. Ab soluut tegen! Tegen het derde net. Tegen het tweede net trouwens óók.' En tegen het op vangen van al die buitenlandse zenders. En tegen.Nee, tegen het eerste net niet. Ik mag niet dl te egóistisch zijn. Het eerste net houden we. Voor de zieken dn de bejaarden en de mensen die alleen zitten. En voor een voetbalwedstrijd en een Toon Hermans-show. En ik ben vóór reclame in de T.V. Dat wordt dan dus toch een extra net. Want ik ben vóór reclame. Voor véél reclame. Voor afschuwelij ke reclame waar geen sterveling naar kijkt. k zou dat tweede net gewoon verhuren. Per avond of per uur. Aan een partij, een zuil, een fa briek of een miljonairsdochter die één avond T.V. omroepster wil zijn. Waarom doen ze dat eigenlijk niet? De staat krijgt dan een hoop geld, waarvoor ze op het eerste net goeie program ma's kunnen geven. En als er één net is, ook al is dat dan erg goed, dan zou ik heel misschien. of toch niet? Het is erg egóistisch hoor. De reden waarom ik tegen al die netten ben. Het is doodgewoon omdat ik al mijn vrienden en kennissen kwijt raak. O, niet dat we ruzie hebben. Ik zou niet eens weten wanneer ik ruzie met ze zou moeten maken?! Maar het wordt allemaal zo'n stille vriend schap. Zo van: „Leuk, dat jullie er zijn.ja, het is heel goed dit.ga zitten.je neemt ons niet kwalijk dat we even dóór- Kijken?" En dannatwee uur een lauw kopje koffie of thee en; „Goh, was is het al weer laat, tijd om naar bed te gaan jon gens!" Het ene echtpaar na het an dere valt voor de T.V. Degenen die twee jaar geleden smalend hun schouders ophaalden als ze het over al dat waardeloze kij ken hadden, zijn al lang voor de bijl gegaan. „Wij kunnen nou zo veel zenders aan hè, en dan is er- iedere avond wel wat goeds!" En wij zitten thuis. Zónder T.V. en er komt niemand meer. Want als je iemand uitnodigt zeggen ze: ,?iè ja, best gezellig weer een avond samen, maarre.als jullie nou naar óns toe komen, want vanavond is er wat goeds en dan kunnen jullie meteen ook. Moet dat nou? Ik durf er niet mee te spotten. Het is een kwaal waar iedereen aan gaat lijden. Ik urf zeifs geen toestel meer te Kopen. Hadden we zo'n vijftien jaar geleden kunnen denken daf nu alles om de t.v. znu draaien? Dat de regering er door zou vai len. De kamers zich er bijna in verslikkenDe acteurs en En nu gaat ook ons laatste t.v.- lose vriendenpaar zo'n ding ko pen. En ze hebben ons al gewaar schuwd. Zulke eerlijke vrienden zijn het wel. En wij zelf? Wij zul len weer meer t.v. zien. Want we moeter al bij Piet kijken en bij Henk en bij Paul. En bij de bu ren, als we er komen. „Jullie heb ben er geen hè? Is wel gezellig voor jullie een keertje kijken!" Maar we willen zo graag pra ten. Weet u nog iemand die niét tegen praten is? Al is het maar over de T.V. Dat ze er zó vóór zijn. Maar ik ben tégen. ELLEN. OLIFANT TE GAST AMSTERDAM, 11 maart Vanmorgen is in alle stilte Jules Verne tussen de luxe waterfee- en van de Hiswa geslopen. Ver mond als een kleine, witte Nau tilus, omringd door heel de ge heimzinnige sfeer van het onge looflijke avontuur. Tijdens de rommelige opbouwdrukte van de grote watersporttentoonstelling in het RAI-gebouw ging de aan komst van het 5.30 meter lange tweemans-onderzeebootje verlo ren. Maar vanaf moraen na Ie opneming zal dat anders zijn. Dan haai» t kleine> ouikige „Tijger- naai van gewapend polyester als de stunt van de tiende Hiswa V' :t achter de rijsopgave van 30 mille, verbergen zich de bepaald opwindende mogelijkhe den om gedurende 6 tot 13 uur naar een maximale diepte van 35 meter onder water te duiken en daar, met het hoofd in een koe pel van stevige plexiglas, rustig ronc te kijken in de meld van de grote stilte. En de manier waarop, als bij een „Vliegende Hollander" vlak achter elkaar zit tend in de bolle blanke hulk, mag in de watersport gerust het predi- caat nieuw hebben. Het model van de tweemans-on- derzeeboot „Tijgerhaai"waarvan er een spoorloos in de diepte van Lago Maggiore is verdwenen grot® groep aandeelhouders, teleurgesteld en veront rust door het reeds jaren gevoerde beleid bij de H.A.L heeft bij notariële akte opgericht de Stichting tot Behar tiging Belangen van Aandeelhouders Holland-Amerika Lijn, teneinde aan de tot nu toe vrijwel vergeefs geuite kritiek meer kracht bfj te zetten en mogelijk verbetering te bereiken De Stichting zal op de komende aandeelhoudersvergadering reeds voor vele duizenden aandelen stem uitbrengen en is bereid ook u te vertegenwoordigen. Indien u hiervan gebruik wilt maken, dient u zulks telefonisch of schriftelijk kenbaar te maken aan het Stichtingsbestuur waarna u de benodigde formulieren zullen worden toege- •onden. Stichting tot Behartiging Belangen van Aandeelhouders Holland-Amerika Lijn Namens het Bestuur: W. C Posthumus Meyjes (voorzitter). DEN HAAG, Bankastraat 60, telefoon 070—55.27.87. OVERSTE J. C. VERMEULEN pro grammamakers in het werk zou- den stikken en dat er bijna nie mand is, waar je nog gewoon eens een avond mee kunt praten? Of een boom mee op kunt zetten tot midden in de nacht? (Advertentie) Ruim ar gerust een plaatsje voor In. Bij fijn proever» is de zuivere, zachte Olifant-jenever *ea graag geziene gast. Bea gieag geziene gast in een goed gevuld das. Olifant-jenever. Ben weldaad. Proost I (Door HAYE THOMAS) De Heemsteedse botenontwerper en zeilexpert Jaap A. M. Kramer heeft er zijn reputatie eer mee aangedaan. Zijn onofficiële dat dient gezegd repu tatie als stuntman van de Hiswa. Het vorig jaar verbaasde hij zichzelf en de organisatoren van de expositie door tussen Harderwijk en Durgerdam de pit tige ijskorst in het IJsselmeer open te breken voor zijn fraaie houten tjotter- jacht Pieternella en dit voor de His wa eigenlijk al opgegeven schip nog net °P tijd in de Europa-hal geplaatst te krijgen. De Pieternella gold er toen als lokvogel voor het door hem zelf ont worpen polyester zeiljachtje Pepper. Nu is Jaap Kramer opnieuw op de Hiswa en weer in de rol van anders dan ande ren. In zijn stand 125 staat gedurende de gehele expositie een van zjjn teke naars boven de ontwerptafel gebogen om desgewenst voor de nieuwsgierigen en „hardop-dromers" van een eigen schip een ontwerp naar keuze te ma ken. De tekenaar wordt geflankeerd door twee extremiteiten in de varende wereld. Een ruim zeven meter lange draagvleugelboot met in de twee benzi nemotoren van elk 110 pk het nauti sche snelheidsgeweld van 55 km per uur. En dan de kleine, wonderlijk ge bouwde tweepersoons-onderzeeboot. Voor deze noviteit uit het Duitse Wertheim is Jaap Kramer de man in Nederland. Na enige aarzeling kan men zeggen, want de ouverture van deze Duitse „Ti- gerhai" is door een drama getekend. Het drama van Lago Maggiore. Aan de Zwitserse zijde van dit gf°te berg meer vormde de „Tigerhai half ja_ nuari het middelpunt van een groots opgezette persconferentie, tiet bootje Werd er uitvoerig bekeken en bespro ken. En tot slot ging iedereen kijken hoe de eigenaar de Duitser De Pauli samen met een Zwitserse cameraman een proefduik zou maken. Beiden stap ten met een brede glimlach in het bootje en sloten over hun hoofden de ste vige plexiglas koepels. Nog even draai de de „Tigerhai" een triomfantelijk rondje boven water. Toen dook het on der en verdween het melkwitte scheen je onder een brede rimpelgou We zijn zo terug", had Herr De Paulj"ee zegd en dus bleven de journalisten aan de kant wachten. Dat even werd een half uur en tenslotte enige uren r>e onrust groeide en ofschoon men wist ■t.i 4-^4- „„ie W1SI AMSTERDAM, 11 maart Van daag leggen de deelnemers aan de tiende Hisvva-tentoonstelling de laat ste hand aan de opbouw en de ver zorging van hun stands. Als vreem de onder de 450 schepen, die onder het dak van de R.A.I. een plaats hebben gevonden, werd een klei ne, tweemans-onderzeeboot binnen gebracht. Dit melkwitte bootje toch nog verschenen, ondanks het drama in Lago Maggiore, waar half januari een soortgelijke booi met twee inzittenden in de diept.' is ver dwenen. Men heeft de bodem van dit bergmeer systematisch afgezocht, zonder een spoor te vinden. Daar om doen er nu allerlei geheimzin nige geruchten de ronde over deze gebeurtenis. Dit alles heeft de Heem- stedenaar Jaap Kramer, met wie onze verslaggever een interview hart, er niet van kunnen weerhouden de witte „Tijgerhaai" als stunt op de Hiswa te introduceren. (Advertentie) onder water kon blijven, nam men toch het zekere ™°F het onzekere en werd er direct groot alarm gegeven. Twee uur na het wegduiken van de „Tigerhai" sprongen er dertig kikvors mannen te water. En vertrok er van de Duitse Silverstarfabriek, waar de bo ten gebouwd worden, een andere „Ti- gerhai" om aan het zoeken te kunnen deelnemen. De boot was gedoken aan de Zwit serse zijde van het meer. Ue diepte is daar tien tot twintig meter met een 'bodem van zand. Dit 111 toonstelling tot de Italiaanse zijde waar de diepte drie tot vierhonderd meter bedraagt. Maar de kans dat de boot daar terecht is gekomen, acht men vrjj onaanneme lijk omdat er weinig stroom m het meer was en het ondiepe gedeelte van het diepe wordt afgescheiden door een bergwand. Het zoeken naar de witte boot bleef echter te vergeefs. En ver bijsterd vroeg men zich af wat er toch gebeurd kon zijn. De „Tigerhai be schikte immers over tal V.an beveili gingen. Zoals een automatische duik- dieptebeveiliging. Ofschoon de boot nog bij tachtig meter de druk van het wa ter kan weerstaan worden bp het pas seren van de 35 metergrens de ballast- tanks automatisch leeggeblazen. Niet alleen de bestuurder en roerganger voorin kan deze ballasttanks bedienen, ook de man achter hem. Bovendien is er onder hét onderzeebootje een zware ballastplaat bevestigd van 250 kilo, die met een handel is los te koppelen, waar na de boot als een zeepbel omhoog- schiet. Dan zijn er nog de z.g, Dra- gerpakken of te wel z.g. ontsnappings- pakken. De inzittenden kunnen de boot laten vollopen, dan de koepels openen en met deze „Dragerpakken de „Tiger hai" verlaten en naar de oppervlakte terugkeren. Al deze mogelijkheden zijn in het Lago Maggiore niet toegepast en hoe men de bodem van het gehele meer ook aftastte, van de booi werd geen enkel spoor gevonden. „Daarom is de „Tigerhai" van Lago Maggiore nu eigenlijk een politiezaak geworden", vertelde ons Jaap Kramer. „Men zit er eigenlijk mee. En ergens vraagt men zich af of hier wel van een ongeluk sprake is. Is de boot misschien opzettelijk verdwenen? Volgens een vooropgezet plan? Niemand weet het ze ker. Maar de zaak zit nu ook in het dossier van Interpol en de politie is druk bezig met het onderzoek. Toch heeft de fabriek direct na de verdwij ning de verkoop stop gezet en is op haar beurt \de zaak gaan bekijken. Grondig en secuur. Daarom zag het er ook naar uit, dat ik niet met deze boot op de Hiswa zou kunnen komen Maar inmiddels is men toch weer met de jaarproduktie van 50 tweemans-onder- zeeboten straks 200 stuks doorge gaan. De boten die elders varen. o.a. als toeristische attractie op hel meer van Genève doen het goed. Nu breng ik haar dus toch op de Hiswa Omdat ik er grote mogelijkheden voor zie. Niet alleen voor bergingsbedrijven, water bouwkundige ondernemingen, politie, vis- serijonderzoek („Het instituut in IJmui- den heeft al contact met me opgeno men"), maar echt ook voor de water sport. Ik weet dat ons vaderlandse bin nenwater in het algemeen erg troe bel is en dat er dus hier vanuit de koe pel weinig of niets te zien valt Maar er zijn bij Loosdrecht en op de Vinke- veense plassen bepaald heldere plekken. En ook in de Noordzee uit de kust, in het noordelijk deel van het IJsselmeer, als het niet te hard stormt en in de Waddenzee bij dood t\j kan men er zeker plezier aan beleven. Vooral om dat er op de boot een sterke, verstel bare schijnwerper zit, waarmee men elk object onder water kan verlichten. En dan is er natuurlijk de Middel landse zee. Daar varen er al verschil lende van deze boten. Een er van is uitgerust met electrisch af te vuren harpoenen. Daar ben ik een duidelijke tegenstander van. Om op deze wijze de vissen te lijf te gaan vind ik gewoon laf. Maar om in zo n boot hier de fan tastische wereld onder water te verken nen, is eenvoudig fascinerend. Hier heb je vaak een zicht van we) honderd meter. En vooral aan deze mogelijk heid moest ik denken, toen ik de boot voor het eerst in Duisburg zag. Het werd meteen een practische kennismaking want in de roeibaan aldaar zouden we er mee duiken. Nu ben ik echt geen avonturier die alles maar meteen aan durft. Ik ben een voorzichtig man, maar ik heb een groot vertrouwen in het technisch kunnen. Toen ik deze boot uitvoerig bekeken had en de uitgebrei de veiligheidsmaatregelen die er in ge nomen waren had gezien, was ik eigen lijk al meteen in. En was mijn vrees verdwenen, want bij de eerste aanblik moest ik meteen denken aan al die rampzalige eenpersoonduikbootjes, waar mee vooral de Italianen en de Duitsers in de oorlog hebben geopereerd Ik ben ook een voorstander van gewapend po lyester een materiaal waarmee men heeJ veel kan bereiken. De huid van deze boot is 30 min dik en die kan een stoot hebben hoor, dat verzeker ik u. Ik er in dus, achter de bestuurder. We sloten onze koepels en hij liet de ballasttanks vollopen. Daar na zakte het bootje tot alleen de koe- pels nog" boven het water uitstaken en er dus als het ware twee dikke dob bers in het water dreven. Met behulp van trimtanks werd de stabiliteit van de boot geregeld. Daarna werd de elec tromotor (2 pk, maximum snelheid bo ven water 10 km, onder water 7 km per uur) gestart en begonnen we met be hulp van onze diepteroeren aan mijn eerste duik. Het enige gekke was eigen lijk dat ik onder water het hoofd van mijn voorganger heel erg klein zag worden. Daar moest ik gewoon om lachen. Voor de rest gleden we rus tig voort zonder merkbare bewegin gen en met als geluid slechts een zacht monotoon gezoem. De man voor mij draaide rustig aan zijn stuurknuppel en alles verliep zoals het behoorde. Ik dacht meteen, dat is iets voor mji'. „Nu sta ik er mee op de Hiswa. Een gok. ik geef iiet toe. Maar hei is de moeite van het proberen waard De mens wil nu eenmaal altijd iets anders. En dai andere heb ik dan hi ei Het is allemaal zo simpel als wat. De electro motor werkt op vier speciale batte rijen. Het totale gewicht van de boot is 1550 kg. Ik lever er een aanhang wagen bij waarop men de boot kan transporteren. En wie hem koop krijgt verplicht twaalf uur gratis instructie. In de glimlach van Jaap Kramer ligt de verwachting van een goede verkoop. Maar helemaal zeker ervan is hij niet. Toch zal dit zjjn geloof in de „Tijger haai" niet kunnen beïnvloeden. ..Dit is nog maar een begin", mompelde hij achter zjjn glaasje Sinas. De Silver- star ontwerpt al weer een nieuw type dal me' zijn kogelvorm tot maar liefst 500 meter diepte kan duiken en dat is dus iets voor straks als men met de verkenningen van het zg. Continentale plat begint. En wat dacht u van de combinatie draagvleugelboot-onderzee boot? Die komt er. Let maar op. „Die is dan voor uw sftand op de Hiswa v'an völfend jaar," zeiden we. Jaap A. M. Kramer knikte. Hij moest niet eens lachen. AMSTERDAM, 11 maart De raad kamer van het gerechtshof alhier heeft gistermiddag de 42-jarige directeur van de NV Centropa Chalet Service uit de voorlopige hechtenis ontslagen. Op 18 januari was hij onder verden king van verduistering en oplichting h i Amsterdamse centrale reeher- cne (afdeling zwendel en oplichting) ge- "F™teerd. De rechter-commissaris stelde hem op 22 januari in vrijheid. fehal"na- ec'lt;er gaf de rechtbank op 12 ieoruari een bevel tot zijn gevangen houding af. Tien dagen later arresteerden recher- cneurs van de centrale recherche de verdachte op de Herengracht. Hij ging in beroep van dit bevel bij het gerechts- 1, nu de beschikking van de i'echtbank heeft vernietigd. Met de oplichting en verduistering zou een bedrag van 150.000 gld zijn gemoeid. Aan de N.V. Centrojja, een bungalow-bouw en exploitatiebedrijf, werd op 20 november van het vorig jaar definitief surseance van betaling verleend door de Amsterdamse recht bank. Destijds deelde de directeur me de, dat Centropa een schuldenlast had van 1.3 miljoen gulden en er ongeveer driehonderd crediteuren z\jn. Tweehonderd daarvan zijn personen, die aan de financiering van de bouw van bungalows in Italië hebben deel genomen. Voorts wordt hij verdacht van verduistering van circa vijfduizend gulden ten nadele van een Rotterdam se reisvereniging. APELDOORN, 11 maart De 65- jarige wielrijder D. Smies alhier is gis termorgen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Vermoedelijk is hij plotseling uitgeweken naar links toen een auto hem inhaalde. Naar de juiste oorzaak van het ongeluk stelt de politie een onderzoek in. KRUISWOORDRAADSEL „3456 1 09 10 Horizontaal: 1. kwibus, terrein; 2. vertrouwelijkheid; 3. ruimtelijk geluid, duikereend; 4. achting, zeeverzekerings maatschappij; 5. mansnaam, waterstand; 6. olijfboom; 7. vreemde munt, deuk; 8. vod, vogel; 9. bezit van boer, genees wijze; 10. niet volgzaam; 11. stengel, ge brek. Verticaal: 1. wapen, zoogdier; 2. ver standig; 3. werkruimte, ik; 4. Engelse titel, ontkleurd, maanstand; 5. citroen- kruid, een ministerie (atfk.); 6. een tint; 7. Frans voegwoord, Russische stad, on derwijsinrichting; 8. drooglegger Zuider zee, plaats in Gelderland; 9. elektronen buis. ter inzage, idem; 10. s-o-p, aanhou ding. Oplossing van 10 maart 1. spoortrein;. 2. stelsel; 3. alpinist; 4. schelvis; 5. wangedrag; 6. hinderlijk: 7. evenwel; 8. Zaandam. Op de streepjes; Prinses Alice van Griekenland. Op de autotentoonstelling in Genève, vandaag geopend, is officieel de Renault 16 aan de wereld voorge steld (zie foto). Het is een van de belangrijkste blikvangers op de expo sitie. Ook andere merken hebben interessante nieuwtjes gebracht. Fiat bijvoorbeeld toont de coupé-uitvoering van de 850, een zeer sierlijk wagentje, en de Fia- Primula, met de motor van de Fiat 1200. Uit Israël is een nieuwe personenauto met plastic carrosserie gekomen, de Carmel 12. Het wagentje weegt maar 750 kilo. Achttien landen (waaronder Neder- land-DAF) nemen deel aan de ten toonstelling, die een oppervlakte van 50.000 vierkante meter beslaat. Ze zocht in haar handtas en haai de er een rolletje zuurtjes uit. „Ik moet ze wel zuigen, anders word ik zo schor van het vele praten," zei ze glimlachend. Rose Kennedy heeft de laatste maanden een grote reis door Europa gemaakt. Athene, Rome, Wenen, Brussel, Parijs, Bonn en Londen heeft ze bezocht.* „Ik kom in de steden aan, de avond voordat er een Kennedy-tentoonstel- ling wordt geopend en dan ontmoet ik de autoriteiten. Na de opening sta ik de pers te woord en ten slotte hoop ik ook nog wat te kun nen praten met de bezoekers van (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 maart. De Ko ninklijke Marine heeft een geheel nieuw systeem ontwikkeld voor de lan cering van torpedo's door onderzeebo ten op grote diepte. Met financiële steun van Amerika is een uitvinding gedaan, die berust op een mechanisch katapultsysteem. In tegenstelling tot de gebruikelijke luchtdruklanceer- methode, kan men de torpedo's nu zon der veel gedruis afvuren en de ver raderlijke luchtbellen voorkomen. De ze uitvinding van belangrijke strategi sche waarde zal hier voor het eerst volledig worden toegepast in de twee nieuwe onderzeeboten, die de Marine in de ontwikkeling van een eigen atoomtype gaat bouwen. De geestelijke vader van het nieuwe systeem is de gepensioneerde kapitein- luitenant-ter-zee van speciale dienst, de nu 66-jarige J. C. Vermeulen, zoon van een sluiswachter uit Veere. Hij heeft een vijftigjarige marineloopbaan achter de rug, die begon als stoker derde klasse. Als torpedodeskundige geniet hij een internationale reputatie. Destijds werd speciaal voor hem de rang van officier-torpedomaker in het leven geroepen. De overste Vermeulen, die ridder in de orde van Oranje Nas sau is, werd na een bepaald opmerke lijke marineloopbaan in 1962 gepensio neerd. Maar als adviseur is hjj nog steeds actief voor de vloot. De uitgebreide experimenten met zijn katapult zijn onverminderd door gegaan. De laatste jaren in het ka der van het zg. „Mutual Weapons Development Program", waarin de Navo-bondgenoten samenwerken. Zq zullen ook van deze vinding kunnen profiteren. Men heeft altijd gezeten met het probleem van de luchtbel, die bij het lanceren met luchtdruk vrij komt. Daarnaast is de luchtuit- stoting zeer goed te registreren. Dit alles vormt in de sluipvaart van de onderzeeboot een geduchte handicap. De nieuwe Nederlandse vinding be rust op een mechanisch krachtig be wegende as, die de torpedo naar bui ten schuift als een stift uit een vulpot lood. Met onderzeeboten van de mari ne zijn uitgebreide schietproeven geno men. Op hun achterdek waren de nieu we speciaal hiervoor bestemde lanceer- buizen aangebracht. Men heeft de proeven in diep water genomen en de resultaten waren een succes. De kos ten van het nieuwe lanceersysteem lig gen rond de half miljoen gulden. De Amerikanen hebben ongeveer 40 pro cent daarvan op zich genomen. de tentoonstelling. Dan stap ik weer in het vliegtuig naar de volgende stad. Het is een beetje vermoeiend wel." Voor Rose Kennedy, een bijzonder kwieke, jeugdig uitziende 74-jarige vrouw, is deze reis een pelgrims tocht. Een pelgrimstocht, ter nagedach tenis van haar zoon John Kennedy, de vermoorde president van de Ver enigde Staten. Toen zij bijna aan het eind was van haar reis, was ze toch wel de uitputting nabij, deze bewonderenswaardige moeder van drie beroemde zoons en van ne gen zeer begaafde kinderen. En toch staat ze nog iedereen te woord met een blijmoedigheid en een kracht, die haar hebben geken merkt, sinds de vroegtijdige dood van haar zoon John. Het is haar maar één keer ge beurd, dat zjj haar tranen niet heeft kunnen bedwingen en dat er een zakdoekje uit haar handtas kwam, dat de opkomende tranen snel moest drogen. Maar het zakdoekje heeft toch niet vaak dienst hoeven doen tjjdens deze grote trip. „Ja, ik kan praten over verdriet en smart," zegt ze met een droevig glimlach je. „Ik weet wat het is om twee zoons en een dochter te verliezen." (Haar oudste zoon Joseph werd ge dood in de tweede wereldoorlog, toen hij 29 jaar was, haar zoon John werd vermoord en haar doch ter Kathleen kwam om bij een vliegtuigongeluk in 1948). Maar ik heb nog een gezin en 23 kleinkinderen, die me nodig heb ben. Wie zou er mij nu dankbaar zjjn, als ik bij de pakken neer ging zitten." „Ik heb veel geluk gekena in mjjn leven en van een beetje van dat geluk wi] ik nu de wereld laten meegenieten. Binnen twee dagen zal Rose Ken nedy weer naar huis gaan, naar Palm Beach in Florida en naar het ziekbed van haar man. „Alle kinde ren zijn opgevoed op een discipli naire manier. We brachten de jon gens groot in het besef, dat ze moesten streven naar nuttige ar beid en niet naar het zoeken van roem en succes alleen voor zichzelf. Vader vond altijd, dat ze niet moes ten drinken of roken, voordat ze 21 jaar waren. Als ze dat hadden vol gehouden kregen ze 2000 dollar, een heleboel geld in die tijd. John moest duizend dollar aan zjjn va der teruggeven, omdat het hem wel was gelukt niet te roken, maar hij was wel eens gezwicht voor een paar biertjes. Twee van de dochters hebben het ook niet volgehouden, zjj moesten toegeven, dat ze vaak ge rookt hadden." Er werd aan mevrouw Kennedy gevraagd of ze geloofde nog lang genoeg te zullen Teven om nog een zoon van haar in het Witte Huis te zien. „Dat hangt van de omstandig heden af," zei ze. „Bobby heeft wel ambities in die richting en ik ge loof dat hij ook wel de capaciteiten zou hebben. Ik zou het natuurlijk graag zien. Toch geloof ik dat een moeder teveel wil, als zij twee zoons als president zou willen heb ben." Op het ogenblik is ze nog erg be zorgd over Teddy, de derde zoon, die bij een vliegtuigongeluk een ern stig rugletsel opliep. We praatten ook nog even over haar schoondochter Jacqueline Ken nedy. „Iedereen heeft altijd ver schrikkelijk medelijden met haar, natuurlijk, ze heeft veel geleden, maar ze is jong en mooi en ze komt er zeker weer bovenop. Vraag niet aan mij of ze zal hertrouwen, ik weet het niet. Als ze het doet, zal geen van onze familie haar dit be letten. Dat zjjn zaken, die ze zelf zal moeten regelen. Ik denk, dat als ze weer zal trouwen, dat het dan weer met een goede, ambitieuze man zal zjjn." Aan het einde van het gesprek had Rose Kennedy drie zuurtjes op gezogen, maar ze heeft ook kunnen bewijzen, dat het goed is te leven voor een groot gezin, met begaafde kinderen, ook al verlies je twee van de meest geliefde zonen. obby's vader was ziek en zoo op bed de H. Communie ont vangen. „Als de kapelaan komt, moet je rustig zijn, Bobby, want hij komt met O.L. Heertje", ver maande moeder haar zoontje. Toen de kapelaan vertrokken was, zei het jongetje (5) teleurgesteld: „Ik heb O. L. Heertje helemaal niet gezien". Een Oma

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7