Levenslange vermomming Zonderlinge Engelsman liet zich volledig tatoëren Boven wolkendek woeden orkanen Onder zoek gevaren in lucht ruim Twintig jaar geledens Scheepslading baby's te gast in Enkhuizen w wiffBiii UITGETEERDE KLEINTJES UIT AMSTERDAM lIEFEDEVOL OPGENOMEN Felle kleuren Vrouw eerst doodsbang Hebt u dat gelezen Vaag rp WINTIG JAAR geleden, op 15 maart 1945 vertrokken 's avonds uit hongerwinter- Amsterdam twee schepen. De la ding bestond uit baby's, armza- uitgeteerde wezentjes, die van de rantf van jlet graf wer(jen "^eggehaald. Terwijl de boten «oor de Oranjesluis naar buiten 8lngen stonden de ouders nog builend op de kade, niet wetend of ze hun kind ooit terug zouden zien, maar beseffend dat ze ge daan hadden wat voor hun ten hongerdode opgeschreven klein tjes het beste was. De bestemming van de schepen was Lemmer, maar ze kwamen er nooit aan. Groningen kreeg de kinderen niet die gevraagd waren. Mevrouw Wijsmuller: „In maart zei Gro ningen „We willen toch die baby's hebben". De burgemeester van Amsterdam stelde toen een boot beschikbaar en we laadden 140 kinderen in. Die kwamen wèl in Groningen aan". Van deze baby's zijn er nogal veel gestorven, terwijl in Enkhui zen maar één kindje het niet overleefde. „De verzorging in Groningen, in het ziekenhuis, was fantastisch", zegt mevrouw "Wijs muller, „maar" ze maakt een wiegend gebaar met haar armen „dat konden de baby's niet missen". En dat was er in Enkbuizen juist volop. JAN HEEMSKERK 12 MAART 1965 Ook nu loopt Karei Buis me- zijn bel en „skreeuw- stem" nog wel door de straten van Enkhuizen. „Het waren baby's die nog hoogstens een paar weken te Ieven hadden, hon. derd kinderen". Mevrouw G. Wijsmul- ler-Meyer. Amsterdams raadslid, weet, twintig jaar later, nog precies alle fei ten te noemen. „Groningen had om ba by's gevraagd en daar moesten ze dus heen". Mevrouw Wijsmuller verzorgde in de hongerwinter 19441945 het transport van niet minder dan 32.000 kinderen uit het westen naar de provincies waar wel voedsel was. „Dan werd ik opge beld door comité's uit die provincies en die noemden aantallen kinderen, met alle mogelijke gegevens, zoals ge loof, leeftijd, jongens of meisjes. Dan zorgde ik dat die kinderen er kwa men. Dat ging vaak per boot. Ze wer- ,<?1.1gech?rterd' er ging stro in en dan wof aïLi?e kl"deren ingeladen, soms wel driehonderd per boot" „Van de Duitsers moest ik vergunnin gen hebben, een ellendig werk altijd om die te gaan vragen. Het was fijn als er kinderen uit Schiedam kwamen. Die pastoors uit Schiedam hadden altijd fles sen goede jenever bij zich en dat wa ren prachtige cadeautjes om die Duit sers over te halen", „Als die boten 's avonds vertrokken waren naar de overkant van het IJssel- meer kreog ik 's ochtends om een uur of vier altijd een telefoontje dat ze aan gekomen waren. Maar bij dat baby transport hoorde ik maar niets. Ik zat in doodangst, want het was ia mistig. En was ook niets aan boord, geen lui er. Om half acht kwam er toen be richt dat ze in Enkhuizen waren". "Hij komt hier iedere morgen op dezelfde tijd voorbijzo stipt als een uurwerk." Dokter B. van de Heide uit Enkhul zen zegt: „Ik stond altijd om een uur of zes op en dan ging ik naar de ha ven, kijken of er nog nieuws was. Ik fietste langs het water en daar kwam ik de waarnemend burgemeester tegen, een NSB'er. Hij riep me. Langs de ka de lagen twee boten met een rode kruis- vlag op het dek. We daalden in een van die boten af. Ik ben me doodge- schrokken. Wat ik zag was onzettend. Het lag er vol baby's op stro. Een ver pleegster was aanwezig, die had de ver- z.orging. Ze waren uitgemergeld. Ze moesten het allemaal met 'n zuigflesje doen, kunt u nagaan". Het bleek dat de boten in de mist op het Enkhuizerland waren gelopen en vandaar de veilige Enkhuizer haven had den bereikt. Overdag bleven de schepen altijd binnen, in verband met het be schietingsgevaar. „Toen begreep ik", zegt dokter Van de Heide, „dat ik moest ingrijpen. In de gauwigheid heb ik alle kinderen „Meneer, ik ken zo verskrikkelijk hard skreeuwen. Ik was een tijd ge leden in Rotterdam bij mijn zwager en we gingen 's middags naar Spar ta kijken. Ze speelden alles over de rechtervleugel en links stond Adelaar steeds vrij. Ik ging even skreeuwen dat ze naar Adelaar moesten skieten en binnen tien minuten had Adelaar twee doelpunten gemaakt. Het was in bet hele stadion te horen. In de rust kwam Adelaar even praten. Hij vroeg Of ik niet elke zondag wilde komen skreeuwen". Op de ochtend van 16 maart 1945 had Karei Buis ook enorm succes. „Ik heb 2% uur omgeroepen. Ik kwam terug en ik ging bij de haven kijken. Ik sting er even hij en die boten waren helemaal leeg. Ik dacht ik skei eruit met om" roepen, ze zijn los". Dokter van der Heide zegt: ,.De men sen zijn hier zeer behulpzaam en goed. Het was een mooi gezicht zoals die kin deren van boord gingen, met bakfietsen en zo", „Het'was afgesproken dat ze tot vijf uur in Enkhuizen zouden blijven en dan weer met de boten zouden vertrekken. Maar dat ging niet door. Ze bleven hier voor de rest van de oorlog. Niemand gaf het baby'tje terug". JN carnavalstijd zal „The Great Omi", een zonderlinge Engels man, met zijn wilde beschilde ringen op gezicht en lichaam waar schijnlijk een heel goed figuur slaan. Maar wanneer iedereen na dit drie dagen durende feest zijn vermom ming weer heeft afgerukt, zal blij ken, dat Omi niet van gedaante ver wisselt. De tatoëringen die van top tot teen zijn aangebracht, kan hij er na melijk van zijn leven niet meer afkrij gen. Deze ex-officier uit het Britse le ger besloot zeven jaar geleden 'n per manente versiering op zijn huid te laten aanbrengen. Voor het lieve som metje van 10.000,-, veranderde een plastisch chirurg de gedegen ex-mili tair in een vreemdsoortig eclown. Door deze onherroepelijke daad ging de wens van Omi's vader, dat zijn zoon architect zou worden, voor goed in rook op. De blauwe strepen over zijn hele lichaam doen denken aan de versie ringen op de huid van een tovenaar uit de Afrikaanse jungle. De neus van „The Great Omi" is doorboord en opgevuld met ivoren slagtanden. Ook zijn oren heeft deze mysterieuze ver schijning niet met rust gelaten, want deze zijn door zware ringen en an dere voorwerpen zodanig uitgerekt, dat er in de oorlellen een gat is ont staan ter grootte van een kwartje. Vooral de nagels van zijn vingers boezemen vele toeschouwers schrilt in; zij zijn klauwachtig lang en even als zijn lippen hardrood geschilderd. Tenslotte heeft Omi zijn misvormin gen voltooid door al zijn tanden in scherpe punten te vijlen. Op het eer ste gezicht zou men kunnen denken met de duivel te doen te hebben. Ook zijn kleren wijken volkomen af van de gangbare dracht. Omi houdt van fel gekleurde, met kraaltjes ge borduurde jakken. Een grote slappe baret staat schuin op zijn hoofd, en zijn voeten zijn gestoken in lange gouden laarzen. Waf beweegt iemand om zich zó voor zijn verdere leven toe te takelen? Wij zullen de ex-officier hierover zelf aan het woord laten. „Gedurende mijn militaire loop baan in het Midden Oosten bestu deerde ik methoden van inheemse tatoëringen. Ik werd door deze kunst zó gegrepen, dat ik besloot deze versieringen ook op mijn eigen lichaam te laten aanbrengen. Ik nam contact op met een plastisch chirurg om een afspraak te maken. Het taroëren gaat als volgt in zijn werk: eerst worden de buitenste lij nen van de krullen en strepen aan gebracht, en later met een onuitwis bare vloeistof opgevuld. Drie keer per week, met steeds een dag tus- senruimte, werd ik behandeld. De dagen dat ik niet „onder de naald was", waren noodzakelijke pauzes om de zwellingen van de huid tot bedaren te brengen". A n het Royal Aircraft Establis- I sement te Bedfort, een der 7- experimentele laboratoria ^.an de Engelse luchtmacht, o^dt 'n straaljager ulgerust, spe- ®Jaal bestemd, om dwars door ,tormen, onweer en orkanen vliegen- Een uiterst gevaar- {hke taak voor de piloten! Het ?e*e jaar door zal deze straal- r'Ser zijn vluchten onderne- v®ett. Aan boord bevindt zich ehalve de piloten een aantal f.Heerdcn en luchtvaartdeskun- TjSen. Ze zullen in dit merk aardige „verkennlngsvlieg. Jyg" als ln een laboratorium Jurken. Tal van apparaten en instrumenten zullen hun ten 'ehste staan k Hun voornaamste taak is, de s.racht te meten van de lucht- j^omen of misschien beter 'Tpiawines. die door een jOodweer ontketend worden. ,jiin gegevens worden direct oorgegeven naar een labora- .Dum 0p (je begane grond, aar ze door een computer zo y*! mogelijk verwerkt worden teneinde het onderzoek zo ho mogelijk te doen zijn v u<tt het ministerie voor lucht ten rt een enquête bij alle pilo- n van de burgerluchtvaart en an de R.A.F-. Het wil precies eten, wat hun reacties en er- hii en zi.in. wanneer ze met ■te vüeötuig plotseling in een '■onn terecht komen. In een flinke storm kan een vliegtuig even erg heen en weer geslin gerd worden als een schip op zee. Zelfs erger. Hat onderzoek wordt inge steld, omdat de luchtvaartex perts. vooral degenen, die zich met de veiligheid van het vlie gen bezighouden tot het inzicht zijn gekomen, dat plotseling op tredende veranderingen in het luchtruim veel gevaarlijker zijn, dan tot dusver verondersteld werd. Die veranderingen een to tale wijziging in de situatie in het luchtruim is zo goed als zeker de oorzaak geweest van een reeks geheimzinnige vlieg tuigongevallen. welke gedu rende de laatste tiid in de Ver enigde Staten hebben plaatsge vonden. Het is ook heel goed mogelijk, dat het te pletter val len van het particuliere vlieg tuig van ex-koning Saud, een Comet, tegen de Italiaanse Al pen, een gevolg van een. derge lijke situatie is~ geweesit. Ook het vergaan van een Cornet tij dens stormweer in de buurt van Bombay moet er wellicht aan geweten worden. Waarom men nu pas tot dit onderzoek is overgegaan? Wel, het is gebleken, dat de gevol gen van storingen in het lucht ruim voor straalvliegtuigen veel ernstiger zijn dan voor door schroeven gedreven vlieg tuigen. Toen de piloten van straal vliegtuigen in staat bleken, ver boven „het weer" uit te vlie gen, op hoogten van ongeveer twaalf, dertien kilometer, dach ten ze. niets meer van stormen te hoeven vrezen, die het vlie gen op lagere hoogten zo on aangenaam kunnen maken. Neen. ze zouden, rustig gezeten in een gemakkelijke stoel, als op dons vliegen. Men kwam de laatste tijd evenwel tot de con clusie dat ook kilometers bo ven de wolken hevig in beroe ring zijnde luchtmassa's, uit de wolken beneden opstijgend, de staart van een vliegtuig af kon den rukken. Orkanen doen hun geweld tot ver boven het wol kendek voelen. Een prachtige, heldere lucht kan plotseling opkomende, neerwaartse stromingen opleve ren. waardoor een vliegtuig hulpeloos omlaag gesmakt kan worden. Even hulpeloos als een bergbeklimmer, die in een verborgen spleet vallt Enorme sterke luchtstromen, uit orkanen of onweer opstij gend. kunnen een vliegtuig in een paar seconden meer dan duizend meter omhoog slin geren. Ze oefenen dan op de machine een druk uiit. waarte gen deze niet bestand is. omdat er nooit op gerekend is! Ze kunnen zelfs de controleappa raten bevriezen, zodat de pilo ten er niet meekunnen.werken. Ook kunnen ze het vliegtuig in zo'n abnormale stand werpen, dat de instrumenten verkeerde cijfers aangeven, waardoor de piloot correcties aan gaat bren gen. die de situatie nog erger maken! Een snelle reactie, bedoeld om de werking van een op waartse luchtstroom te neutra liseren, kan noodlottig zijn, wanneer het vliegtuig daarna door een neerwaartse Stroom geraakt wordt, die even ge-I vaarlijk is Hoe gedrochtelijk zijn uiterlijk ook mag zijn, ook bij Omi heeft Cupido zijn pijlen niet ongemoeid gelaten. Zijn vrouw is evenwel van „het zelf de laken een pak", zou men kunnen zeggen. Zij houdt er evenals haar echtgenoot van om zich op te tuigen en draagt bovendien nog een krulli ge pruik. Een verenkraag om haar nek en een wijde Schotse broek ma ken haar toilet compleet. „Het was. beslist geen liefde op het eerste ge zicht", beweert echtgenote Omette. Toen ik mijn man voor het eerst zag was ik doodsbang en vond hem een griezel. „Nu zou ik hem niet meer anders willen hebben." Vermoedelijk zullen de meeste vrou wen wel van opvatting met haar ver schillen De nieuwste Engelse vlieg tuigen, zoals de VCIO, zijn met krachtige apparaten uitgerust, waarmee de invloed van sterke luchtstromen op de controle- apparatuur te niet gedaan wor den. De Boeings zijn op hun beurt voorzien van verbeterde instrumenten, die in een nood situatie de piloot geen verkeer de gegevens verstrekken. Alle BOAC-piloten hebben speciale instructies ontvangen, wat te doen bü het optreden van ern stige storingen in het luchtruim Maar, zoals een deskundige on langs nog erkende: we weten nog te weinig omtrent het ver schijnsel, om precies te weten, wat we er tegen kunnen doen. Zolang we nog niet helemaal zeker van onze zaak zijn, blijft het mogelijk, dat we juist het verkeerde adviseren en het voor de piloten alleen maar slechter maken. IN de Kölner Stadt-Anzei- ger van onlangs komt een artikel voor onder de titel „Auf den Lippen Jod und Salz". Dat kan u, volgens de schrijf ster Elfrun Jacob overkomen als u bij flinke wind langs het Noordzeestrand wandelt. „Heeft u windkracht 8 doorstaan, dan bent u in de goede conditie voor een oude klare" stelt zij vast. Nu weten we van bewoners vlak aan zee, dat de zoutafzetting op de ruiten bij stormachtig weer zó groot is,dat ze volko men ondoorzichtig worden. We kennen ook de slechte t.v.-ont- vangst aan de kust als op de an tennes zout is afgezet. Maar ik zit, eerlijk gezegd, wat met het jodium. Thuis bewaren we dat kostbare desinfecterende middel in een buisje en het woorden boek leert, dat meneer Courtais dit scheikundig element in 1812 ontdekte onder andere in zee water. Nu zijn er wel mensen, die dagelijks een emmer zeewa ter gaan halen, om hun zitvlak in betere conditie te brengen, maar ik heb nog nooit gehoord, dat iemand naar het strand snel de om een half litertje jodium in te slaan. Achteloos gaan we dit geneesmiddel voorbij, zodat ons kan overkomen, wat een Duitse vrouw vertelde: ,fMijn man is ziek geworden, in ons vakantieoord aan zee heeft hij 's nachts het raam te ver open gelaten en nu heeft hij te veel jodium naar binnen gekregen". Wees dus voorzichtig, gij achte loze bewoners van Zandvoort en Scheveningen, om te zwijgen van Calandsoog. En vandaag of morgen zit iemand met de ge bakken peren omdat hij een zoutloot dieet heeft en met zijn blote voeten is gaan baaien. Onze oosterburen zijn veel ver der met natuurgeneeswijzen, Kur- en Heilbaden, dan wij. Wie zo tegen de zestig loopt krijgt zelfs extra TJrlaub om op kosten van de Krankenkasse de body te laten restaureren in een Kur ort. En als je nou echt niks hebt? Dames en heren, er is altijd wat te repareren en voor de bloedsomloop moet elke vakan tie op deze wijze nuttig zijn. Wilt u dat voor gezegd houden. Nu rijst de vraag, waarom wij geen kuuroorden in ons land ken nen, terwijl we de baden en het zoute water voor het grij pen hebben. Wie had durven ver wachten, dat we op gasbellen van enorm formaat leven? En het blijft niet bij aardgas, neem dat gerust van mij aan. Nu we begonnen zijn en verder gaan wroeten spuit straks wel ergens heet water omhoog, bij Helle- voetsluis of Boxtel. Dan moeten er dozijnen hotels gebouwd wor den, want onze propagandakreet zal zijn: nergens heter nergens beter! Er zullen veel Turken en Finnen komen, want die houden van dat werk, ook als ze met vakantie zijn. Die gasbellen moe ten we aanvaarden, dat hete wa ter komt vanzelf, maar de ge neeskrachtige golven, spoelend over ons brede, goud-gele strand, ten behoeve van de kranke mensheid, laten we rollen zon der profijt. Komaan lezer, de eerste de beste windkracht 8 allemaal naar zee. Auf den Lippen Jod und Salz. Diep ademen. Het zout der aarde proeven. En dan de kroeg in met een ontzetten de dorst. Naar buiten om weer frisse lucht in te ademen. En dan.... naar bed, met de ramen gesloten, want u mocht eens te veel jodium.... kom nou.' PHILIP LANGERAK. onderzocht. Er waren er bij van twee jaar die maar een half jaar oud le ken. Voor een stuk of tien achtte ik overbrenging naar heit ziekenhuis nood zakelijk, dus die gingen meteen van boord. Toen bleef alleen nog het pro bleem van de andere kinderen, die moesten ook van de schepen af" Dat was bij nader inzien toch niet zo'n geweldig probleem. Het was in een ommezien van tijd bekend in het vrien delijke stadje, dat twee schepen met Amsterdamse kinderen in de haven aan geland waren. Daar zorgde de stadsom roeper voor. Visventer K. G. Buis uit de smalle, hier en daar bouwvallige Breedstraat weet er niet zoveel meer van. Maar na enig nadenken komt het weer vaag bo ven. „Ja, ik weet 't weer. Ze kwamen vragen of Karei wilde omroepen. Of er moeders waren die een kind wilde heb ben. Ja, dat heb ik 'daan". Karei Buis is 53 jaar nu, en zit al 40 jaar langs de weg. Hij is nog steeds omroeper van Enkhuizen. „Bij nood- slachtingen, weet u wel, dan is er vrij- bankvlees. Dat wordt goedkoper ver kocht. Het is goed vlees hoor, gekeurd natuurlijk Dan komt er een telefoontje en dan stap ik op de fiets met mijn bel. Op minstens zeventig hoeken sta ik stil, ik luid de bel en dan ga ik schreeuwen". „Ik ben het nou 26 jaar. Ze kwa men toen bij me, omdat ze een nieuwe omroeper nodig hadden. Ze zeiden „Ka- rel, jij hebt zo'n verskrikkelijke stem", De vorige had een toeter en toen was- tie nog niet te verstaan". De kade van Enkhuizen (het bouwwerk rechts is de Drommedaris, nu studenten trefpunt) uitgemergelde kleintjes aankwam. waar de boot met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19