KONINGIN ONTVANGT REEKS ADVISEURS Nieuw omroepbestel niet meer alleen het belangrijke punt Enquête liturgie Euthanasie-proces München Alle verpleegsters vrijgesproken „Jacht op kleine vissen en haaien zwemmen vrij rond" m Johnson grijpt in Alabama nog niet in Publieke opinie in de I.S. komt in beweging SONNEVELD ALS KOMPEL Danilo Dolci krijgt zijn zin: dam komt er Verkiezingen in Ierland WatiseenFIXER? spiegel voor verliefden van alle leeftijden YVONNE K.Y.P. OPEN VOOR IEDERE CONSTRUCTIEVE OPLOSSING Koningin en prins willen maandag naar wintersport Lente-weekeinde Franse bank mist vijftien miljoen Vastgelopen Prins erg vermoeid Vertrek koningin nog onzeker Veronica IN APRIL Boter en kaas mogelijk twee cent duurder KRISTALPLAFONIERS Door gasverstikking om het leven gekomen zaterdag 13 maart 1965 88ste JAARGANG No. 3199 De voormalige kabinetsinfor mateur drs. W. K. N. Schmel zer (links) hield gisteravond, na zijn terugkeer van paleis Soestdijk een persconferentie in de Haagse Nieuwspoort. Naast hem dr. G. I. Lammers, directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst. DEN HAAG, 13 maart Uit het feit dat de koningin vanda- In het paleis Huis ten Bosch de voornaamst adviseurs op staats kundig gebied zal ontvangt..., valt •f te leiden dat de opdracht tot een formatie of wellicht een voor afgaande informatie zeer spoedig te verwachte is. Er is grote on rust over de geringe mogelijkhe den na de breuk die in het kabinet- Marijnen en ook in de regerings fracties in de Tweede Kamer is ontstaan, snel een nieuw kabinet tcA and te brengen. Bij de advie zen die vandaag aan het staats hoofd zijn uitgebracht door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer de fractieleiders van de grootste vijf partijen en de vice-voorzitter van de Raad van State dr. Beel, gaat het om een veel meer omvattende zaak dan alleen de regeling van het nieuwe omroepbestel zoals twee weken geleden aan de orde was. Jp pagina 7 vindt u vandaag het eerste van drie artikelen over onze enquête liturgie-ver nieuwing. Het aantal inzendin gen hierop is enorm geweest. Duidelijk is naar voren geko men dat het merendeel der gelovigen positief tegenover de vernieuwing staat. Doch ook staat vast dat serieuze bezorgd heid om het aantal negatieve reacties op zijn plaats is. U KUNT TOCH REKENEN 20 korting costuum nu 4.20 KEYSER sieeMORRIS "éeforeyou vuy! R E G E N J A SSEN NV carrösseriefabriek CHRIST IAANSE UITDEUKEN REPAREREN GROTE HOUTSTRAAT 147 Haarlem Telefoon 10925 Wim Son veld en zijn assis tente Marijke Merckens. 'UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 jjjjkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 BUkantoor en Red llmüiden: Leeuweriklaan 30 - Telefoon 5790 Directie: W C H. Leijdeckers en Mr W A M van der Kallen ^igerneen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSC ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter noogte Omroeper- 20 cent per m m hooqte De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weiqeren ABONNEMENT SPRITS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 70800. Schmelzer nu formateur? (Van onze parlementaire redacteur) <-Nt«u-,von<1 |,ebben do fracties van e a ier peBeriiigSpartyen vele uren vergaderd. Dit was vooral nodig om hun leiders te kennen te geven welke wensen er leven met betrekking tot de Verdere gang van zaken. Informateur, drs. Schmelzer, heeft in de namiddag op Soestdijk een langdurig onderhoud gehad met de koningin. Hij heeft, daar zijn rap port ingeleverd, waaruit bliiki welke moeilijkheden, ondanks de toch wel bestaande goede wil om tot elkaar te. komen, het omroepprobleem opge leverd heeft. Het rapport heeft niet niet alleen de gang van zaken rond de controversiële punten aangege ven. Het heeft getracht alle misver standen in deze gecompliceerde zaak te voorkomen en een zo getrouw mo gelijk inzicht te geven omtrent de standpunten die zowel de ministers als de fracties hebben ingenomen tijdens het gehele overleg. DEN HAAG, 13 maart De konin- en de prins zijn van plan maandag v°or een korte wintersportvakantie JJaar hel buitenland te vertrekken. In verband met de kabinetscrisis is het JJ'et zeker ol de koningin aan dit voor- ®enien gevolg zal kunnen geven. De Koningin hoopt indien zij maandag niet kunnen ve.-trekken de prins zo spoe- "*8 mogelijk te volgen. De gebeurtenissen van de laatste hagen waarbij de prins, hoewel nog hiet hersteld van een pijnlijke spier- ontsteking, niet heeft willen ontbre ken hebben hem ernstig vermoeid jvaardoor het hem niet mogelijk is ge weest aan alle officiële verplichtin gen te voldoen. Oe RVD, die dit meedeelde, kon niet *e.ggen, waar het koninklijk paar ziin wintersportvakantie zal houden. r'ms Bernhard had het plan samen mei zijn dochter Beatrix de begrafenis- vfmtigheid van koningin Louise van fweden bij te wonen. Prinses Beatrix deze plechtigheid nu alleen bijge- Ook de fractieleiders hadden er gis teravond behoefte aan om de pers een terugblik te geven op de standpunten die zij hebben ingenomen. Tevens ga ven zij enig inzicht in de mogelijkhe den die men zich thans in de Tweede Kamer denkt ter oplossing var de vol komen vastgelopen samenwerking der bestaande vier regeringspartijen De KVP blijkt zich open te stellen voor iedere constructieve oplossing, zonodig met de Partij van de Arbeid De heer Smallenbroek. leider van de A.R.-fractie, zei zeer veel voor een ka binet te voelen dat slechts uit de drie christelijke partijen zou bestaan. „Het zou mij heel wat waard zijn daaraan te kunnen medewerken", zo verklaar de hij. Zijn zorg gaat ook uit naar het uit elkaar vallen van iedere samen werking tussen CH en AR. Hr denkt daarbij aan de duidelijke toenadering van de CH tot de VVD. Dit zou de „reformatorische politiek" zeei scha den. Dat de heer Smallenbroek tot de ze uitspraak kwam bleek uk hetgeen de Christelijk Historische-fractielei- de" mr. Beernink liet weten. Hf, voelt op de eerste plaats niets voor een ka binet van drie christelijke partlien. Hü liet voorts doorschemeren voor een voortbestaan van het kabinet-Marijnen te zijn, waarbij men dan het omroep probleem voorlopig maar in de ijskast zou laten. De heer Smallenbroek is daar vierkant tegen. Eenzelfde stand punt neemt de heer Van de Ploeg in, die de KVP-fractie had voorgezeten. Het schijnt dat de meerderheid van de adviezen van de fractieleiders aan de koningin in de richting zullen gaan van het geven van een formatie-op dracht aan drs. Schmelzer. Mr Van Biel (WD) vindt dit onder meer de meest logische beslissing die de konin gin zou kunnen nemen. De heer Schmelzer heeft als informateur een zeer goed overzicht gekregen. Boven dien is men vol lof over de wijze waarop hü de onderhandelingen heeft gevoerd. Ook wordt wel gedacht aan een anti-revolutionaire figuur, waarbij de naam van minister Biesheuvel ter ?Prake is gekomen. De combinatie KVP, AR en PvdA werd als mogelijk heid meermalen gehoord. Bü de heer Beernink bestaat begrip voor het meedoen van de Partij van de Arbeid, maar geen groot enthousiasme Tijdens de informatieperiode is, zo als nu blijkt, ook de positie van radio- Veronica nog al eens ter sprake geko men. De drie christelijke fracties zijn er voor om, wanneer de Europese wet tegen de piratenzenders van kracht wordt, ook radio-Veronica aan te pak ken. De heer Van der Ploeg heeft dui delijk gemaakt, dat de KVP de moge lijkheid zou willen scheppen een be paalde zender de gehele dag lang ont- spanningsmuziek te laten uitzenden, die hetzelfde karakter zou hebben als die welke Veronica thans uitzendt. De heer Geertsema, fractieleider van de WD, zou zelfs deze zender willen le galiseren. (Advertentie) niet duur wel heerlijk LORENTZPLEIN 2 5 SOENDAPLEIN 3 7 mits gebracht en gehaald MÜNCHEN, 13 maart (UPI) «et gerechtshof in München heeft gisteren veertien voormalige verpleegsters, die ervan werden beschuldigd in de nazitijd hebben meegewerkt aan het doden van honderden geestelijk ge stoorde kinderen en volwassenen, we gens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. „Niemand zal tevreden zijn met dit vonnis, zelfs niet de beklaagden als zij eerlijk zün", zo zei rechter Albert Thomas in de doodstille rechtszaal. „Hoewel het doden van de patiënten duideiijk niet wettig was, ondanks een bevel van Hitier. dachten de beklaag den echter dat zij naar de wet han delden". De veertien vroegere verpleeg sters, in de leeftijd van 46 tot 67 jaar, huilden toen de rechter de uit spraak begon voor te lezen, maar veegden hun tranen weg, toen zij hoorden dat zij vrij waren. De open bare aanklager had tegen acht van hen gevangenisstraffen tot vier jaar geëist. Volgens rechter Thomas had men te maken met een twijfelgeval dat volgens de Westduitse recht spraak altijd in het voordeel van de beklaagde moet worden opgelost De verpleegsters hebben geestelijk ge_ stoorden gedood in de verpleegin richting Obrawalde, maar zij han delden op bevel van hun superieu ren. Daarom noemde de reehor de beklaagden „menselijke robotten" uitgerust met „kippehersenen". Tijdens het proces heeft de recht bank vele brieven ontvangen, waarin sommigen de galg voor de verpleeg sters eisten en anderen het euthana sieprogramma van de nazi s prezen en de rechtbank de raad gaven de ver pleegsters met rust te laten. Volgens Thomas bleek uit de correspondentie dat het Duitse volk met verheugd was met het proces en het zag als „een jacht op kleine vissen, terwijl de haaien vrij rondzwemmen. De rechter noemde deze „jacht op kleine vissen" niet de fout van het Hof. Volgens hem moesten de ver pleegsters vervolgd worden wegens het overvloedige materiaal, dat beschik baar is over het plan van het Derde Rijk om alle geestelijk gestoorden te doden. Ook zei de rechter dat het parle ment moet beslissen over de vraag wat er moet gebeuren met de duitse erfenis van oorlogsmisdaad"; Hij noemde in dit verband het dew" over de verjaring van oorlogsrmsatt" den. In de rechtszaal waren de toeschou wers duidelijk op de hand van de e- pleegsters. Toen de rechter de m - grafen beval op te houden met net - men van foto's, applaudiseerde ae n blieke tribune. Advertentie) BARTEUORISSTk" HAARLEM LEIDSE STRAAT (BU KONINGSPLEIN) mcTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 13 maart De depressies die van de oceaan naar de Golf van Bis- caye trekken zijn voorlopig nog te zwak om het droge voorjaarsweer uit West- Europa te verdrijven. Pf.^^agtempe- ratuur liep gisteren tot 14 graden op en bleef het laagst op de Wadden en in Zeeland (10 gr. C.) alIs S^volg van bet koude water. Zondag kan er m de hogere luchtlagen iets meer bewolking binnen dringen maai het algemene weerbeeld blijft dit jaar voor het eerst tijdens een weekeinde, voorjaarsachtig met boven normale middagtemperaturen. ZONDAG: Zon: 6.57—18.42 Maan: 14.34—6.07 MAANDAG: Zon: 6.55-18.44 Maan: 16.00-6.39 (Advertentie) Lange Herenstr 36-38 Haarlem Telefoon 14S71 Thuis best!', f JE KAN ER BETER OM LACHEN DAN ZUUR K IJKEN. m HAAG, 13 maart Minister 1ve' heeft voor het in april be voer melkprijsjaar de richtprijzen ,11 melk en slachtrunderen vastge- De consumentenprijs voor melk 1 daardoor niet hoger worden. Een teer e '>0'er en een pond kaas daaren tegen zullen in april vermoedelijk één ri ,VCe cent duurder worden. Voor hel rund- en kalfsvlees hebben de nieuwe oriëntatieprijzen geen prijsverhogen de werking voor de consument. WASHINGTON, 13 maart (Reuter, UPI) President Johnson, is nog niet van plan federale troepen of federale poli tiemannen („marshalls") naar Alaba ma te sturen. Krachtdadige acties te gen gouverneur Wallace en zgn staats regering, die het de negers onmogelijk maken zich als kiezers te laten inschrij ven, zou de zaak op het ogenblik al leen maar erger maken, zo meent de president. Overigens heeft Johnson er geen twijfel aan laten bestaan aan wiens kant hij staat. Gisteren ontving hij op het Witte Huis een aantal zwarte en blanke leiders van de strijd om rassengelijkheid, Hij vertelde dat hij de hoogste prioriteit geeft aan een nieuw wetsontwerp, dat las het door Senaat en Huis van Afge vaardigden wordt aangenomen al le negers in het zuiden in het bezit van het kiesrecht zal stellen. Krach tens de federale wetgeving zijn de praktijken in de zuidelijke staten, die er op zijn gericht het zwarte deel van de bevolking het kiesrecht te ont houden, reeds onwettig. De nieuwe wet benadrukt dit opnieuw en geeft de federale regering nieuwe wapens in handen om de zuidelijke staten te dwingen de Amerikaanse wetten na te leven. De strijders voor rassengelijkheid eisen van Johnson dat hij „marshalls" naar Selma stuurt om alle mensen te arresteren, die verantwoordelijk zijn voor brute en gewelddadige optreden tegen de betogers van zondag. De me thodistische bisschop John Wesly Lord deed gisteren een beroep op Johnson zich persoonlijk naar Seima te bege ven. „Dat zou de zaak van de vrijheid in Alabama zeker ten goede komen", aldus de bisschop. De opwinding in de Verenigde Sta ten over het onrecht in Alabama wordt steeds groter. De publieke opinie komt in beweging, vooral door de intensieve bemoeienissen van de meeste kerken met de gebeurtenissen in Selma. Hon derden Joodse, protestantse en katho lieke geestelijken hebben in de afgelo pen dagen in Selma, samen met de ne gers betoogd. Een van hen, mgr. John Egon, keer<- Advertentie) .handgeslepen, 20-25-30-35-40-45-50-55-60 cm middellijn. (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 13 maart Voor het eerst in zijn leven heeft de bekende cabaretier Wim Sonneveld gisteren kennisgemaakt met „het onder grondse leven" in Zuid-Limburg. Samen met de leden van zijn gezel schap daalde hij daartoe af in de mijn „Julia", een van de twee ze tels van de particuliere stcenkolen- maatschappü „Laura en Vereeni- ging" te Eijgelshoven. Het verzoek om een kijkje te komen nemen in de mün, bereikte hem onlangs toen hij in Wyeré op grootse wijze gehul digd werd vanwege zijn specifiek Limburgse frater Venantius-creatie. Wim Sonneveld nam de uitnodi ging aan en beloofde spoedig een bezoek aan de „kompels" te bren gen. Een goede gelegenheid deed zich thans voor, nu Wim Sonneveld zes dagen in Zuid-Limburg verblijft, waar hij voorstellingen verzorgt in de Stadsschouwburgen van Heerlen en Maastricht. Een enorm enthousiaste ontvangst viel Sonneveld bij de mijnwerkers van de „Julia" ten deel. Op de 365- meter verdieping, waar hij een me chanische pijler bezichtigde, hadden de kompels toepasselijke opschriften aangebracht als „Leve frater Ve- nantius" en „Zeg maar ja tegen het leven". In de pijler zelf ontmoette hij een stadgenoot, de 46-jarige Utrechtenaar Jan Wuijts, eertijds schoenlapper, maar al vele jaren een volleerd mijnwerker. Zijn ken nismaking met de mijn vond Wim Sonneveld hoogst interessant. Op merkelijk noemde hij de properheid ondergronds. „Ik moest mezelf zwart maken, anders zou niemand voor waar hebben gehouden, dat ik één dag aan het kolenfront heb doorgebracht", lachte hij- Het „loon" voor kompel Sonne veld bestond uit een lunch en een antieke mijnlamp, welke hoofdingeni eur A. Snel! hem als herinnering aanbood. de gisteren in zijn woonplaats terug en zei: „Het was voor de eerste maal dat ik bang was om met een wit boordje om door een blanke gemeenschap te lopen. Een blanke politieman wees met zijn knuppel naar mij en zei: Ik zou mijn knuppel dolgraag op de schedel van die priester willen leggen." John Lewis, een jjveraar voor ras sengelijkheid, vertelde gisteren voor een federale rechtbank in Birmingham, dat hij had gezien hoe een politieman een negervrouw afroste met een lange ossenzweep, schreeuwend': „Opschie ten, jij zwarte nikkervrouw!" Een an dere getuige vertelde te hebben gezien, dat sheriff Jim Clark negerkinderen sloeg. In vele Amerikaanse steden worden demonstraties gehouden tegen het op treden van de autoriteiten in Alabama. ROME, 13 maart (Rtr) Het ziet ernaar uit dat de lang beloofde dam in de rivier de Belice bij Palermo op Sicilië er nu eindelijk gaat komen. Terwijl gisteren de Italiaanse voor vechter voor sociale hervormingen Da nilo Dolci met de burgemeesters van zestien Siciliaanse dorpen door de stra ten van Rome naar het parlements gebouw trok om nog eens de aandacht van de Kamerleden op de zaak te ves tigen, werd in Palermo bekendgemaakt dat de „Cassa per il Mezzogiorno" (het regeringsfonds voor de ontwikke ling van het zuiden) schriftelijk bijna vijftien miljoen lire had toegezegd voor proefboringen en graafwerkzaamheden op de plaats waar de dam moet ko men. Gehoopt wordt dat de voorberei dende werkzaamheden in mei kunnen beginnen. Volgens Danilo Dolci wordt nu al dertig jaar lang beloofd dat de dam er zal komen. Het Belice-dal, waar grote armoede heerst, moet nodig be vloeid worden. De levensstandaard zou daardoor aanzienlijk stijgen. Het zie lental van een aantal dorpen is in de loop der jaren met de helft vermin derd, doordat de mannen noodgedwon gen wegtrokken naar Zwitserland en West-Duitsland. Er zijn al een week lang betogingen en hongerstakingen gaande in het Be- lice-dal. NICE, 13 maart (Rtr.) De „Ban- que de Nice", een particuliere bank, is gisteren onder regeringsbeheer ge plaatst naar aanleiding van een onder zoek dat een tekort van ruim 15 miljoen gulden aan het licht bracht. De direc teur van de bank, Louis Martinon, die sinds woensdag werd vermist, werd gisteren dood in zijn auto aangetroffen in een meer op zijn landgoed aan de Rivièra. Onmiddellijk na zijn verdwij ning verd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van verduiste ring. DUBLIN, 13 maart (Rtr,) In Ier land zullen de kiezers op 7 april naar de stembus gaan om een nieuwe volks vertegenwoordiging te kiezen. Premier Sean Lemass maakte dit gisteravond bekend, nadat hij besloten had op 18 maart het parlement Ie ontbinden. Aan leiding hiertoe was de nederlaag van de regeringskandidaat bij de belangrü- ke tussentijdse verkiezing iii Cork. Sean Lemass volgde in 1959 De Vale ra op als premier. In de afgelopen drie jaar regeerde zijn partij de Fianna Fail met slechts 70 van de 143 zetels in de Dail, het Lagerhuis. Het kabinet regeerde bij de gratie van de onafhan- kelijken. WEESP. 13 maart In de keuken van een flatwoning aan de Willem de Merodestraat alhier is gistermiddag de 85-jarige heer G. van Dijk dood aange troffen. De man woonde bij zijn dochter in en is vermoedelijk toen zij even de stad in was onwel geworden. Daarbij is hjj, naar men uit het onderzoek afleidt, ge vallen en heeft zich in zijn val vermoe delijk aan het gasstel beetgegrepen waarbij hij de gasslang van de toevoer leiding heeft afgetrokken. De kraan tjes van het gasstel waren wel dicht, maar de hooftoevoerkraan stond open, zodat het gas uit de leiding kon stro men. (Advertentie) Zie pag. 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1