NA LANCERING VAN VOSJOD-2 Spectaculair succes voor de Russen Morgen nog cabine voor on tmoeting lekker brood: Meisjes beter in verkeer dan Jongens Schilderij uit museum verdwenen Ex-koning Faroek (45) overleden Lijk van tuinder opgegraven Koningin met been in gips Ruzie om leeuwen na film Thuis best!', ZORG OM BROOD MET MAND BELOOND „Wij laten ons niet langer vertrappen55 Loslopende hond takelt kind toe 0 Op geurig,vers en.... dagenlang mals $&eid V» Geen ontheffing °nthoudingssebod op 19 maart Korporaal door jeep overreden Na verdacht sterfgeval m m Dievenweeshuis DS. ICING IN ALABAMA spiegel voor verliefden alle leeftijden van Iets kouder Mantels en mantelkostuums Zie het in de etalage DONDERDAG 18 MAART 1965 88ste JAARGANG No. 32000 r JF Uwbakker... 'Uw dokter O Koning Faroek en koningin Narriman. MOSKOU, 18 mrt. (AFP, UPI) De Russische ruimtevaarder Leonov (41), een van de beid? kosmonauten, die vanmorgen sa men in het ruimteschip Vosjod-2 in de ruimte gelanceerd werden heeft tijdens de reis de ruimte cabine verlaten, enkele uren na de lancering, en even „gezweefd" op ongeveer vijf meter van het ruimteschip. Tevoren was reeds aangekondigd, dat dit zou geschie den, maar het was een ware ver rassing, dat men er enkele uren na de lancering vanaf de raket basis Baikonoer in Kazakstan in zou slagen. NOU> De heer C. van Stolk (rechts) heeft gistermiddag in het Haag se hotel Be Wittébrug uit han den van de heer H. J. de Koster de Zilveren Broodmand ontvan gen. De heer De Koster is voor zitter van de Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten oorlog die deze onderscheiding jaarlijks uitreikt aan een man of vrouw die zich voor de voedselvoor ziening bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. En de heer Van Stolk zijn echtgenote staat naast hem) heeft dat vooral tijdens en na de tweede wereld- gedaan. MONTGOMERY, 18 maart (AFP, Reuter, UPI) Dominee Martin Luther King heeft gisteren in Montgomery, de hoofdstad van Alabama, een vreedzaam verlopen protestmars van negers en blan ken naar het gerechtsgebouw ge leid. „Wij zijn hier vanmiddag bij elkaar gekomen", zo riep King uit, „omdat we het moe zijn We zijn het moe over ons heen te laten lopen door de voeten van de onder drukking. We zijn de brutaliteiten van de politie beu en we hebben er genoeg van dat de kiesregisters voor ons gesloten blijven. Wij zul len ons niet langer door de politie laten vertrappen en slaan." Onge veer honderd „state troopers" (politiemannen van de staat) sloe gen de betoging gade, maar zij grepen niet in. Onder de demon stranten enkele duizenden bevonden zich vele geestelijken, van vrijwel alle geloofsrichtingen, leraren, studenten en nonnen. REGENJASSEN 199.- (kostuums) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: W. C. H. Leljdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARIEKISCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. KOSMONAUT VERLAAT CABINE IN DE RUIMTE I Advertentie) Ie (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 18 maart De ver keerspolitie heeft een onderzoek ge daan naar de toedracht van ongelukken "P de weg, waarbij kinderen vorig jaar "e* slachtoffer zijn geworden. Het ging vooral om kinderen tot 15 iaar. Aan het licht is gekomen, dat bij geconstateerde verkeersongevallen hetroiI"aa' zo vee' jongens als meisjes iaar neo" waren. Bij meisjes van 12 '..f h' t aantal ongelukken sterk iaar later het* bi-' j°nKens eerst een a letal f?val. is- Inspecteur Th. de V H6S leidt niemtt af, dat de meis jes bij het deelnemen aan het verkeer eerder verstandig te werk gaan. Het ging om 225 voetgangers en 299 wielrijders, terwijl de overigen op een bakfiets zaten ofwel met een autoped op straat waren. Er waren drie doden te betreuren, 156 kinderen werden zwaar en 287 licht gewond. Het aantal gewonde kinderen was tien procent meer dan in 1963. Door het achterna hollen van een bal werd elf keer een ongeluk veroorzaakt, in 201 gevallen was onvoorzichtig over steken de oorzaak en 119 maal werd ;een voorrang verleend. In 403 gevai- en was hot kind de hoofdschuldige, doch volgens de heer De Vries trof vaak ook de automobilist morele schuld door niet voldoende acht te geven op Kinderen. Kleuters werden meestal getrof fen tussen half één en twee uur en tussen vijf en zes uur. Opvallend wei nig vóór half negen, waaruit is op te maken, dat zij in het algemeen wel naar school gebracht, doch niet gehaald Worden. Er is volgens de heer De Vries ook te weinig toezicht bij het spelen op straat tijdens de spitsuren. Een andere conclusie is, dat op vele scholen de verkeersopvoeding nog verwaar loosd wordt. UTRECHT, IS maart Uit het Cen traal Museum alhier is het schilder stuk „Het vinden van Mozes" van Bar- tnolomeus Breenberg (1598-1657), ver dwenen. De diefstal werd gisteren' ont dekt. Vast staat, dat heet kunststuk, geschil berg op een rooci koperen plaat van 25 mi 18,3 centimeter en gevat in een Ebbenhouten geprofileerde lijst, dins dagmiddag om vijf uur nog op zijn Plaats hing. -.Het vinden van Mozes" is het vroegst gedateerde werk van Breen- ®erg (1622). Het geeft een landschap {veer en is geschilderd in de stijl van maniërisme. Hoeveel het schilderij Precies waard is, is niet bekend. „Utrecht, IS maart (KNP) Het hie jariaat van het aartsbisdom deelt fj;?.dat de Paus voor vrijdag 19 maart, Ver) van de H. Jozef, dispensatie heeft ggfe^and in het vasten en onthoudings als voor die landen, waar deze dag verplichte feestdag wordt gevierd, dew jet feest van de H. Jozef in Ne- Worlf1 niet als verplichte feestdag Va*t gevierd, blijft vrijdag 19 maart "•iet!- en onthoudingsdag. ROME, 18 maart (AFP, UPI) Ex- koning Faroek van Egypte, die in de Italiaanse hoofdstad woonde sinds hij in 1952 uit zijn vaderland was verdre ven, is vanmorgen om acht minuten over twee in het Romeinse San Car millo-ziekenhuis overleden. Hij was daar met grote spoed heengebracht, nadat hij in elkaar was gezakt tijdens een laat diner in een deftig restau rant aan de Via Aurelia Antlca. In het ziekenhuis plaatste men hem in een zuurstoftent, maar het was al te laat. Koning Faroek, die 45 jaar oud is geworden, leidde de laatste jaren in Rome een teruggetrokken leven. Sinds 1954 was hij intiem bevriend met de 29-jarige Irma Capece Minutolo, een schoonheid uit een oud Napolitaans pa triciërsgeslacht. Als hij in hei open baar werd gezien, was hü meestal aan haar zijde. De ex-koning is tweemaa; gehuwd geweest. Hij had drie dochters uit zijn eerste huwelijk met koningin Fa- rida en een zoon uit zijn tweede hu welijk met Narriman Sadek, een niet- adellijk meisje. Ook dit huwelijk werd later na zijn aftreden ontbonden. (Voor een uitvoeriger biografie ver wijzen wij naar pagina 7). DEN HaAG, 18 maart De negen tienjarige korporaal A. Ch. Baetens uit Rotterdam is gisteren op de Graafse- weg te Nijmegen dodelijk gewond. De korporaal, die behoorde tot de 140 Tech nische Dienst Voertuigendistributie- compagnie uit Soesterberg, en in een colonne jeeps op weg was van Ede naar Wanrooy, nad een losgeraakte accu klem van een jeep gerepareerd. Hij gaf de chauffeur van de jeep te kennen, dat deze kon starten. Vermoedelijk doordat de wagen in de eerste versnel ling stond, kwam de jeep onverhoeds in snelle beweging en werd de korpo raal overreden. De jongeman is korte tijd later in het Radboudziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Leonov droeg een speciaal ruimtepak en voerde aldus meldt Tass de voorgeschreven handelingen uit, waarna hij naar de cabine terugkeerde. Hn meldde, dat h(j zich roed voelde. Leo- novs uitstapje werd opgenomen door het tv-systeem aan boord van de cabine en door een groot aantal grondstations waargenomen. Tass gaf geen onmiddellijke bijzonder heden van .studies en waarnemingen' die Leonov buiten het ruimteschip heeft gedaan. Vermoed wordt dat hij het ruim teschip heeft verlaten via een luchtsluis. Leonov bleef vermoedelijk met een lijn met het ruimteschip verbonden hoewel hij mogelijk was uitgerust met een voort bewegingsmechanisme. De Vosjod beschrijft een baan verder van de aar de verwijderd dan tot dusverre ooit het geval is geweest. De Russen zijn met deze ruimte prestaties de Amerikanen in meer dan een opzicht voor geweest. Voor vol gende week dinsdag hadden de Ameri kanen de ruimtevlueht beraamd van de Gemini-3, waarmee de astronauten Grissom en Young een tocht van drie omwentelingen om de aarde zou den maken. Van een „uitstapje" zoals het Russische is echter in Amerika (nog) geen sprake, zodat men stellig van een succes op het spectaculaire vlak kan spreken, dat de Russen be haald hebben. Het ligt in de lijn der verwach tingen dat de Vosjod 2 aanzienlijk lan ger in de ruimte zal blijven dan de Amerikaanse Gemini. In de eerste plaats omdat het betrekkelijk nieuwe ruimte vaartuig Vosjod al een proefvlucht met bemanning heeft gemaakt die wat voor geruchten er naderhand ook ziin geweest uitstekend schijnt te ziin verlopen. De Vosjod 1 werd 12 oktober van het vorig jaar gelanceerd met een driekoppige bemanning bestaande uit kos monaut Komarov, technicus Feoktistnv en dokter Jegorov. Na zestienomwlm telingen om de aarde te hebben ge maakt, keerde deze Vosjod 1 naar de aarde terug. De vlucht had van start tot landing 24 uur en 17minuten geduurd. Er valt op dit moment nog weinig te zeggen van het pas begonnen experi ment wet de Vosjod 2, maar er is een zeer goede kans dat er morgen omstreeks dezelfde tijd nog een tweede ruimtevaartuig van dit type zal worden gelanceerd, waarna zal worden getracht beide toestellen in de ruimte by elkaar te brengen. Een dergelijke rendez-vous procedure waarvan wordt verondersteld dat de Russen die ook al hebben trach ten uit te voeren tydens de zogenaamde (Advertentie) niet duur wei heerlijk groepsvluchten van Nikolajev en Po- povitsj (augustus 1962) en Bikovski en mejuffrouw Teresjkova (juni 1963) is van het grootste belang voor de verwezen- lyking van vluchten naar de maan en voor de samenstelling van grote ruimte stations in een baan om de aarde. Ook de Amerikanen willen zij het waar schijnlijk pas begin volgend jaar der gelijke ruimtelijke ontmoetingen trach ten te verwezeniyken in het kader van hun project Gemini. (DPA) Op grond van waarnemin gen, gedaan door de sterrenwacht in Bochum, acht men liet niet onmoge lijk dat de Russen al een tweede ruim teschip in dezelfde baan om de aarde hebben gebracht. Tass"meldt dat het ruimteschip iedere 90,9 minuten een baan om de aarde beschrijft. Het bereikte een hoogste punt van 495 kilometer en een laagste van 173 kilometer. De baan maakt een hoek van 65 graden met de evenaar. Het ruimteschip staat iri voortdurend radiocontact met bases op aarde. De nieuwe kosmonauten zijn de oud sten tot dusver. Beljaev is 40 jaar en zijn co-piloot 41. Volgens welingelichte kringen is Beljaev gehuwd. Zijn vrouw Tatjana is 36 jaar oud e hij heeft twee dochters van 16 en 20 jaar oud genaamd Irina en LudmiUa. Leonov heeft een dochter van vier jaar die Viktoria heet. Hij is de zoon van een spoorwegarbei dersechtpaar uit het distrikt Kemerovs- kaja in Siberië. Leonov heeft vijf zus ters en een broer. Kort na 09.00 uur onze tijd verschenen foto's van de nieuwe kosmonauten op het beeldscherm van de Moskouse tele visie. (Van onze verslaggever) ARNHEM18 maart Enige, weken geleden is op last van d<~ officer van Justitie in Arnhem in het Betuwse Bemmel het stoffelijk overschot op gegraven van een in mei 1963 overle den 59-jarige tuinder. Tot opgraving werd besloten nadat in Bemmel ge ruchten dat de man zou zijn vermoord door zijn dertigjarige dochter, opnieuw de kop hadden opgestoken, toen de vrouw kortgeleden van diefstal, oplich ting en verduistering werd aangehou den en ingesloten. De vrouw, moeder van drie kinderen, is echter over de dood van haar vader nog niets ten laste gelegd. De zaak is nog in onderzoek. Het voorarrest geldt de diefstallen en verduisteringen. Zij zou onder meer een valse handtekening hebben gezet en geld hebben opgenomen op het spaarbankboekje van haar zus ter. Ook zou zij geld op nsarn van ande ren hebben geïncasseerd bij de Boeren leenbank en een suikerfabriek. Toen twee jaar geleden de vader van de vrouw de ochtend na een feestje plotseling overleed deed al spoedig in Bemmel het gerucht de ronde, dat zij er achter zou zitten. N" de dood van haar vader kwam het tumdersbedrijf in haar handen en werd het gevoegd bij dat van haar man. die het tot nu toe heeft beheerd. De geruchten in het dorp verstomden toen de vrouw een tijd na haar vaders dood weer aan het dorps leven ging deelnemen. Na haar arrestatie enige weken terug kwam het sterfgeval opnieuw ter sprake. LECH AM ARLBERG, 18 maart (UPI) Koningin Juliana is gisteren bij het skieën gevallen waardoor een been in het gips moest worden ge zet. Het ongeval deed zich voor tijdens een afdaling van de 2.500 meter hoge Trittkopf-helling. Ondanks pijn in haar rechter been kon zy op de ski's de vallei bereiken. Daar constateerden de dokters een scheurtje in de enkel en het kuitbeen. Met haar been in het gips keerde de koningin terug in hotel Post. Hotelier Erich Mossbrugger deelde gisteravond mee, dat de koninklijke gas ten niet van plan zijn vanwege dit onge lukje hun wintervakantie te bekorten. Zondag krijgt de koningin een ander gipsverband, waarmee ze zal kunnen lopen. „Maar met het skieën is het deze winter afgelopen", aldus Mossbrug ger. De koningin staat hier bekend als een ervaren skiloopster. Voor zij viel had zij gisteren verscheidene afdalingen ge maakt met prinses Irene, don Carlos, mevrouw Mossbrugger en de ski-leraar A. Peer. Prins Bernhard deed het in gezelschap van de heer Mossbrugger wat kalmer aan op een andere helling, maar snelde onmiddeliyk toe, toen hij van het ongeval in kennis was gesteld. NAIROBI, 18 maart Eenen twintig leeuwen, leeuwinnen en Jonge leeuwtjes zijn het middel punt van een fikse ruzie die is ontstaan na het beëindigen van de opnamen voor de film „Born Free". Deze film is gemaakt naar het geiyknamige boek van Joy Adamson over de leeuwin Elsa, die jarenlang in het gezin Adam son leefde, maar uiteindeiyk toch de vrijheid verkoos. De genoemde leeuwen hebben bij het filmen Elsa op verschillende leeftijden moeten uitbeelden. Nu de opnamen achter de rug zijn wil Joy Adamson alle leeu wen de vrijheid geven, zoals haar „eigen" leeuwin Elsa die kreeg. Maai producent Sam Jaffre heeft geweigerd. „Ze zijn niet van ons", zegt Sam, „we moeten de leeuwen aan de eigenaars terug geven". „.Natuurlijk willen Joy en haar man George zoveel mogelijk leeuwen de vrijheid bieden, maar we moeten rekening houden met de mensen die hen uitleenden. Bovendien zijn er enkele hier ge boren tijdens het filmen". Negen maanden geleden be gon de filmploeg met het werk. Van vele plaatsen leenden zij leeuwen om de rol van Elsa te vervullen. Vijf kwamen er uit Duitsland, compleet met trainer. Drie leeuwen die eigenlijk als ge schenk van Kenya aan keizer Hai- le Selassie van Ethiopië waren gestuurd gingen vandaar naar de filmers. Er kwamen leeuwen uit Oeganda en uit Nairobi's dieren- weeshuis Zelfs de Scots Guards leenden twee welpen, die zij als mascottes van het regiment uit Kenya hadden meegenomen. Jaffre zegt: „Het is een prach tig idee om de leeuwen vrp te laten, maar kunnen de dieren die vrijheid aan? Kunnen zij zich h haven na dit alles? Zij zijn hier prima verzorgd en gevoed. En hoe vraag je een leeuw of hij het prettig zou vinden om zijn warme kooi en zijn geregelde maaltijd kwijt te raken?" KOM JE ER NOU U/7.J/LL /K KAN NIET DE HELE NA DE EERSTE T/EN MINUTEN) HER IK GEPROBEERD HAAR TE LA TEN SCHIETEN GEMAAKT' 04 IK NAAR GEM^AKI. l 'N ANDERE CELp WACHT JE AL LANG MAKKER: DAG MENSEN WEG JAGEN* ER IS EEN VROUW In het gerechtsgebouw werden King en een tiental andere leiders van de protestmars ontvangen door sheriff Mac Sim Butler, dezelfde man die dins dag bevel gaf een vorige mars in Mont gomery uit elkaar te slaan, waarbij acht betogers werden gewond. Butler zei gisteren dat hij zijn mannen bevel had gegeven in actie te komen, omdat en kele demonstranten met stenen naar politiemannen hadden gegooid. Ook in Selma werd gisteren een protestmars gehouden, waaraan eveneens door tal van blanken, uit alle delen van de Ver enigde Staten, werd deelgenomen. Een belangrijke overwinning voor King en de zijnen is een beslissing, die gisteren werd genomen door een federale rechter in Montgomery. Hp bepaalde dat de strijders voor ras senintegratie het recht hebben een „vrijheidsmars" te houden van Sel ma naar Montgomery. Gouverneur Wallace heeft niet alleen niet het recht deze mars te verbieden, op hem rust zelfs de plicht de deelne mers eraan politiebescherming te ge ven. Zoals men zich zal herinneren pro beerden de negers van Selma op zon dag 7 maart voor de eerste maal een „vrijheidsmars" van Selma naar Mont gomery te organiseren. De betogers werden toen even buiten de stad op last van Wallace door „state troopers" met knuppels, zwepen en traangas uit elkaar gedreven. Deze affaire kreeg nationale (en internationale) publici teit en veroorzaakte de elkaar snel op- Advertentie) Verwachting tot vradagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Overwegend matige wind uit westelyke richtingen. Iets lagere temperaturen. VRIJDAG: zon: 06.46-18.51 maan: 21.28-07.56 volgende gebeurtenissen van de laat ste tien dagen, met als hoogtepunt twee krachtige redevoeringen van pre sident Johnson en de indiening bij het Congres van een wet, die stemrecht zal geven aan alle negers in de Verenigde Staten. Ds. King en zyn naaste medewerkers hebben enkele maanden geleden Selma uitgekozen ais actieterrein voor hun campagne voor negerstemrecht, omdat het vooral in deze stad duide- lijk is hoe moeilijk het is voor negers deel te nemen aan verkiezingen. In Sel ma wonen ruim 14.000 negers op een totale bevolking van ongeveer 28.000 zielen. Van deze 14.000 negers hebben er nog geen 400 stemrecht. De mars van Selma naar Montgome ry zal waarschijnlijk vrijdag beginnen en duren tot volgende week dinsdag. (Advertentie) van handwoven Harris tweed. Stijl hebben ze, die echte Engel se met de hand geweven Harris tweeds. U treft ze nu in midden grijs, een blauw (smoke), ma-' rine, een groen (olijf), een hel- derbruin (kaneel), een typisch rood en ook bleu is er. Maten van 38 t/m 46, perfect gemaakt voor 198_ (mantels) s Grote Houtstraat 28, Haarlem a DEN HAAG, 18 maart - Gisteren is de vierjarige Tanja Spaans voor haar woning aan de Krauenburgweg alhier doi r een hond aangevallen en zwaar gewond. Het kind liep ernsti ge scheurwonden op, onder meer aan de schedel. In zorgwekkende toestand is het opgenomen in het Rode Kruiszie- kenhuis. Volgens een verklaring van een ge tuige, kwam het kind aan de hand van de moeder het huis uit. Toen het kind hard ging lopen, viel de loslopende hond het kind vanachteren aan. De voorbijganger W.B. wist het kind te be vrijden. Het had toen echter al ern stige verwondingen opgelopen. De politie heeft tegen de eigenaar van de hond proces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG, 18 maart Prinsa* Margriet en haar verloofde Pieter va», Vollenhoven hebben gisteren in de O- neac in Amsterdam de filmreportag» gezien, die gemaakt is ter gelegenheid van hun verloving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1