Roken Voetbal De vestiging van Mobil Oil bij het Noordzeekanaal Haarlemse raad is niet gerust over vage beloftes, die de leefbaarheid van de streek zouden moeten garanderen Motie voor B en W om bij de regering aan de bel te blijven trekken Regering moet nu ook kapitaal steken in extra voorzieningen Haarlem als een waakhond bij het kanaal Haarlem neemt vuil- v ermalingsinstallatie officieel in gebruik V akcentrale Genemuiden Dropping in Nieuw Vennep Collecte voor Rheumafonds Gebakdoos bekroond Machine met nationale en internationale primeurs Bloedafname- avond in Zandvoort UW NIEUWE COSTUUM HANGT KLAAR BIJ ONS! Ambulance veroorzaakt Dr. H. v.d. Linde houdt derde conferentie Volgende week aanrijding Aanrijding op Houtplein van Door rode stoplicht Toelaatbaar Maatregelen Burgerlijke Stand Kwalijk spel DONDERDAG 18 MAART 1965 PAGINA 3 ■m ■kJUjZcCt Md&tzh. De serie Vastenconferenties in dc dekenale Sint Josephkerk, die iedere vrijdagavond om half acht voorden gehouden, blijkt veler be langstelling te trekken. Morgen avond spreekt prof. H. van der Linde, die aan de Nijmeegse uni versiteit de „theologie van de oecumene" doceert. Zijn conferen tie heeft tot titel: „Hoe de Kerk door de wereld geholpen wordt". Een onfortuinlijke rit maakte gis teren een vrachtwagen van het Aannemersbedrijf dat het riole- ringskarwei op de Parklaan op knapt. Tijdens takelwerksaam- heden zakte de vrachtwagen weg in de zachte grond rond de lange greppel. Er moest toen nog meer getakeld worden. Vanmorgen heeft burgemeester Cremers de nieuwe vuilnisverma- lingsinstallatie van de gemeente Haarlem in gebruik gesteld. Van links naar rechts, midden op de foto directeur R. Eikendal van de reiniging, de burgemeester en wethouder C. Bakker. Drs. M. Pijnenburg, die evenals zijn veie collega-secretarissen van het Ne derlands Katholiek Werkgeversver bond een intelligent man is, heeft in bet blad van zijn verbond een artikel beschreven, waarin hij er zijn be- sorgdheid over uitspreekt, dat de vak centrales onder druk staan van hun leden. „De Volkskrant" van vanmor gen heeft d ;.arop natuurlijk geant woord. Merkwaardigerwijs geeft het blad die druk met een benauwd ge dicht toe om vervolgens iets ver lichter ademhalend op te merken, dat het in de kring der werkgevers hiet anders gesteld is. Wat ons nu èn bij het N.K.W.V. èn bij het N.K.V. verwondert is, dat men deze druk niet als de gewoonste zaak Van de wereld beschouwt. Een bond van werkgevers zo goed kis een bond van werknemers heeft been andere taak dan de belangen Van zijn leden te behartigen en het behoort tot de normale democratische gebruiken, dat de leden voor die be langen opkomen en bestuursleden kiezen, die met het oog daarop de besten schijnen te zijn. Het geluid, dat nu zowel in „De Katholieke Werk gever" als in „De Volkskrant" door dringt doet vermoeden, dat men ook bestuurstaken ziet, waarop de leden eigenlijk geen invloed behoren te heb ben. Dat is een gevaailijke richting, die wij ooit in het politieke vlak het streven naar een staat in de staat hebben leren noemen. Er is opnieuw nieuws over het mo gelijke verband tussen roken en kan ker. Dit keer afkomstig uit Canada, Waar een groep geleerden langs bio chemische weg een verband tussen roken en kanker aan de blaas zouden hebben aangetoond. Men moet ten aanzien van de wetenschappelijke waarde van zulke berichten uiteraard grote reserve aan de dag leggen. Al thans meer reserve dan de Nederlan der gemeenlijk ten opzichte van siga rettenroken kan opbrengen. Wie niet loof is Bij monde van een KRO-functionaris beeft de NTS gisteren de stadionlei- ding in Belfast onder zware druk ge zet om voor de wedstrijd Ierland Nederland een aantal reclameleuzen Tros en Televizier te verwijderen. cnseq^S yal? de NTS "iet elg «triid 0r,s<' week> bij de wed- "i" DWS kwamen dezelfde boiden wel in de Nederlandse huis- Kamers. Iedere zondag1 trouwens zijn de op de sportvelden aanwezige re clameborden op het scherm te zien. Nu kunnen wij ons waarachtig wel indenken, dat de NTS het als over koepelende organisatie van de be staande omroepverenigingen minder Plezierig vindt om, al is het maar op de achtergrond, reclame te maken voor eventuele „concurrenten". Maar het dreigement dat de wedstrijd niet zou worden uitgezonden als de borden niet werden verwijderd, gaat ons toch echt te ver. De NTS heeft ter verde diging van haar eigen belangen de belangen van vele tienduizenden en thousiaste Nederlandse kijkers zonder meer op het spel gezet. Zoveel respect heeft men in NTS-kringen voor de kijkers die de vele miljoenen opbren gen, welke de omroepverenigingen draaiende houden! Tjonge, tjonge! In Genemuiden mag het „wereldberoemde" stuk „Een schoonmoeder uit duizenden" alleen blaar worden opgevoerd als b.v. het Woord „potdome" wordt weggelaten en als een speler in plaats van „jesses, hieid" „toe, meid" zegt. Dit is natuurlijk kinderachtig. Maar *ch, als de burgemeester nu vindt, dat daardoor heel fijnzinnige mensen blinder worden geërgerd, waarom hem dan niet zijn gang laten gaan? Of zou de litteraire schoonheid van dit „mees terwerk" nu worden aangetast? Wij vinden het in ieder geval nog kinderachtiger dat een kamerlid daar over vragen stelt. Moet de minister daarop echt antwoord geven? Moet die burgemeester een vermaning heb ben? Kunnen wij werkelijk onze tijd biet beter besteden? Gewoon met niets doen, b.v.? "'"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii fflEUW-VENNEP. Op originele wil het bestuur van de oranje- n reniging „Beatrix" in Nieuw-Ven- inA de dropping van voedselpaketten ''eM6 laatste weken van de tweede we- Lr°,or'°ff in de herinnering van de KVolking brengen. vNen heeft voor dit doel op 5 mei een ör^tuig weten te charteren, dat de ten 2rng tussen tOtl uur zal verrich- Ij;./ "et ligt in de bedoeling dat in alle zieken van Nieuw-Vennep pakketjes gaan" worc,en neergelaten Men zal na- ver? °f er nog een wedstrijd aan bonden kan worden voor de jeugd, epj-'erigens is deze dropping niet het O6 -evenement op de 5e meiviering. SehV ?.zai beginnen met een gemeen de lelijke kerkdienst, verzorgd door ^.Plaatselijke geestelijkheid, cogtnï de middaguren staat er een ge- ma ,eei'de optocht op het program- Seij';u'Va jl'aan vanzelfsprekend de plaat- ■>lr»f«" umband en muziekvereniging medewerking zullen verlenen. HAARLEM, 18 maart De Haar lemse gemeenteraad is er nog lang niet gerust op, dat vestiging van Mo bil Oil aan en nabij het Noordzeeka naal geen nadelige gevolgen zal heb ben voor de volksgezondheid. De waar borgen, welke daaromtrent zijn ge ge ven, zijn zo vaag, dat er nog abso luut geen zekerheid is, dat de leef baarheid van Kennemerland niet wordt aangetast. Toen de gemeente raad gisterenmiddag de nota van B. en W. inzake die vestiging behandeld had, werd (met de stemmen van de P.S.P. tegen) een motie aangenomen, waarin het college verzocht werd bij de regering voor het geval de vestiging toch doorgang zou vin den als zijn mening kenbaar te maken, „dat aan de uitvoering van het project niet behoort te worden begonnen alvorens zekerheid is ver kregen, dat de verontreiniging van lucht en water strikt binnen toelaat bare grenzen zal blijven". In de mo tie werd voorts gesteld, dat B. en W. moeten zien te bereiken, „dat ten minste een van de leden van de com missie van deskundigen, welke de be trokken ministers zal adviseren om trent de voorwaarden aan de ves tiging van bedoelde industrie te ver binden wordt benoemd na overleg met de betrokken gemeenten in Zuid- Kennemerland." En tenslotte zullen B. en W. nadere inlichtingen moeten inwinnen over de vraag, door wie de noodzakelijke groenvoorzieningen zul len worden gefinancieerd en of deze tijdig en in voldoende omvang gereed zullen zijn. Ofschoon geen enkel raadslid even min als het college van B. en W. en thousiast was over de nabije vestiging van Mobil Oil, waren er in de discussie nuances. Sommige sprekers gingen er vanuit, dat de vestiging van Mobil Oi) niet meer ongedaan te maken zou zijn, anderen wilden zich er eventueel bii neerleggen, als maar aan bepaalde voor waarden inzake de leefbaarheid van het gewest voldaan werd, een derde groep tekende opnieuw verzet aan tegen de vestiging. Tot die laatste groep ver klaarde zich met nadruk de P.S.P., waarvan de woordvoerder, de heer Bo venkerk, graag met een eigen motie ge komen zou zijn, waarin de gemeente raad zich tegen de vestiging van Mobil Oil zou moeten verzetten. Zijn fractie verklaarde zich nu tegen de hierboven aangehaalde motie, omdat ze te weinig verstrekkend was. In het algemeen bleken de raadsle den weinig waarde te hechten aan de voorwaarden, die aan de vestiging ge steld zullen worden. Wat zijn bijvoor beeld, zo vroeg de heer Pielage (P.v.d. A.) zich af „toelaatbare grenzen" waar binnen de verontreiniging van lucht en water moet blijven? Het klinkt alle maal veel te vaag. Volgt men de nor men van Amerika of de nog veel zwaar dere van Rusland? Gaan die Amerikaan se en Russische normen uit van zo'n dichtbevolkt gebied als waarin wij wo nen? Vermoedelijk niet, want beide landen hebben de ruimte. Het wordt aldus een moeilijk te verteren situatie in ons sterk ontwikkeld woongebied met z'n steeds verdere verstedelijking- En hoe is het op het ogenblik met de luchtverontreiniging? In verschillende plaatsen in ons land worden reeds de Russische normen aangehouden of overschreden. Welke zijn die plaatsen? Horen daar de Hoogovens en het in dustriegebied van de Zaan en Amster dam bij? Allemaal vragen, waarop eerst eens antwoord moet komen. En daar komt nog bij, dat de vestiging van zo'n enorme nieuwe industrie vele mensen zal aantrekken, die in dit ge bied ook moeten wonen. Er zal een nog sterkere verkeersconcentratie komen. Er moet een pijpleiding ko men van Amsterdam naar Rotterdam. De regering betaalt daar voor mil joenen in mee. Maar betaalt zij ook de andere voorzieningen, die moeten worden getroffen en waarvoor men moeilijk de gemeenten kan laten op draaien? En dan: de pijpleiding zal aanvankelijk niet rendabel zijn, ook anderen zullen er gebruik van kunnen maken. Betekent dat, dat er nog meer industrie zal komen. Een opmerking uit de P.S.P.-hoek kwam hier goed van pas: laten ze vanuit Amsterdam een pijpleiding leggen om Rotterdam goed drinkwater te geven. Ongerustheid dus in de raad. Binnen kort zullen de eerste gronden via de Amsterdamse raad uitgegeven Worden voor Mobil Oil. Dan moeten er reeds financieel maatregelen genomen ziin om ook een begin te maken met de andere voorzieningen. Het moet in ieder geval, aldus de heer Peeters fractieleider van de K.V.P. zó aamre' pakt worden, dat we er met de minste schade uitkomen. De heer Peeters wil de de economische voordelen van de nieuwe vestiging niet ontkennen en ging er trouwens vanuit, dat die vestiging toch niet meer te verhinderen was Is het overigens wel juist, dat men zich alleen op Mobil Oil dood staart? In Velsen gaat men een zesde hoogoven bouwen. Niemand zegt er iets van maar intussen zij" er reeds lang klach ten over de slechte gewassen. Natuurlijk moet men zich er op be zinnen, dat waar duizenden mensen ko men werken, er even zovelen ook moe ten leven. Én die blijvende leefbaar heid is nog een grote vraag. Als begon nen wordt met de bouw van de fabrie ken, wordt dan ook begonnen met de bebossing van de groenstrook tussen Amsterdam en Haarlem? Daarom zal ook Haarlem als een waakhond moeten liggen aan de poort van het Noordzee kanaal. Rotterdam is een triest voor beeld: een industriestad met vrijwel geen recreatieterrein. Dat mag hier niet gebeuren. Denk aan de jtugd, zorg voor recreatie. Bp die miljarden voor een, ongetwijfeld groot economisch be lang, kunnen nog wel een paar miljoen voor de mensen, die hier (gaan) wo nen. Trouwens, moet er nu altijd aan die welvaart gedacht worden. De heer Spek (Prot. Chr.) ging daar nog even op in en citeerde de Velsense wethouder De Boer. Moeten we blijven streven naar de top waar ligt die? van de wel vaart. Moeten we ook niet aan ons welzijn denken? Nee, zo gelukkig was hij niet met het project, dat bovendien nu al de bestaande planologie door kruist. Er is een zware bebossing no dig. Hij wees daar nog eens op. De regering zal met geld op tafel moeten komen. Griezelig noemde hij het T.N.O.- rapport over de luchtveronti einiging. De toelaatbare grenzen: Amerika of Rus land? De heer Spek koos Rusland, omdat daar de integriteit van de mens HAARLEM, 18 maart Volgende week van maandag tot en met-zaterdag wordt in Haarlem een huis-aan-iniis- coilecte gehouden ten bate van het Nar tionual Rheumafonds. Voor dit werk worden collectanten gevraagd. Zij kun nen zich opgeven bij de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, Grote Houtstraat 114 van half tien lot hall een en van twee tot vijf uur. Het telefoonnummer van de U.V.V. is 14179. De reuma wordt terecht beschouwd als een van onze nationale vijanden, niet alleen door het grote persoonlijke leed, maar ook wegens de ernstige so ciale gevolgen voor hen, die aan deze ziekte lijden. Reuma treft niet alleen ouderen, maar ook kinderen en men sen in de kracht van hun leven. Reuma is vaak de oorzaak van hartziekten, misvormingen en ernstige invaliditeit. Het Nationaal Rheumafonds bestrijdt de gevolgen van de reumatiek onder an dere door de financiële zorgen van reu mapatiënten te verlichten, door huis vrouwen in staat te stellen zelf hun huishouden te doen, huisvaders te hel pen de kost voor hun gezin weer te ver dienen en voor kinderen de mogelijk heden te scheppen een zo normaal mo gelijk leven te leiden. Dit doet het fonds door financiële hulp bij medische be handeling, huishoudelijke voorzieningen en het verstrekken van aangepaste ver voermiddelen. Ook worden reumapa tiënten in de gelegenheid gesteld een# een vakantie in het eigen vakantiecen trum door te brengen. Dit alles vergt veel geld. De collecte in de komende week moet het fonds een eind op weg helpen. HAARLEM, 18 maart Mevr. A. Duynstee-Kuijer, de echtgenote van de Haarlemse uitvinder A. Duynstee, is in de voetsporen van haar man getre den door zelf ook een uitvinding te be denken. Zij is «ie geestelijke moeder van een aanzienlijk verbeterde gebak doos. Voor deze vinding is zij op do veertiende internationale uitvinderssa lon te Brussel beloond met de prijs van de internationale jury. Naar ons werd meegedeeld hebben de Sarma- en de Priba-warenhuizen in België de gebakdoos in hun verkoop opgenomen. Er is ook belangstelling ge toond vanuit Duitsland, Zuid-Afrika en Nederland. HAARLEM, 18 maart Op het ter rein van de gemeentereiniging is van morgen onder grote belangstelling de hypermoderne vuilvermaliiiesinstullatie van de gemeente Haarlem in gebruik genomen. Omstree*» Half tien zette burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers met de gebruikelijke druk op de knop de kolossale installatie in bedrijf. Naar directeur R. Eikendal van de reiniging het gezelschap meedeelde, bevat de ma chine zowel nationale als internationale primeurs. De burgemeester was vergezeld van de wethouders P. Voskuilen en W. C. Bakker, vele ambtenaren, leden van de vereniging van Nederlandse Reinigings- directeuren en enige raadsleden. De heer Eikendal vertelde dat de installa tie het eerste half jaar echt op proef zal draaien. Het is een gondard-installa- tie, een machine die huisvuil ongesor teerd verwerkt. In een technische toe lichting wordt het gevaarte beschreven als een robuuste en eenvoudige molen met opgebouwde sorteerkoker, die zorgt voor de uitsortering van zware en veer krachtige voorwerpen als ijzer, andere metalen, stenen en rubber en voor de vermaling van al het overige huisvuil dat dan kan dienen als ophooggrond o.m. voor' recreatieterreinen in Haar- lem. De machine heeft een grote molen en twee kleine molens. De investerings kosten bedragen 500.000 en op 2 no vember van het vorig jaar werd de eerste paal geslagen. Burgemeester Cremers dankte na de uiteenzetting al len die hadden meegewerkt om de in stallatie in een zo korte tpd te verwer kelijken. Burgemeester en wethouders zijn bereid om deze proef de volle kans te geven," aldus mr. Cremers. HEEMSTEDE. GEBOREN: Petrus Paulus, z. v. L. A. Meulenberg en M. Th. A. G. War ning, Eleonora Louisa Petronelia, d. v. G. J. van Bakel en J. F trouwen. ONDERTROUWD: H. van Dijk en J. Slingerland, C. C. Haspels en C. E. I. Keuzenkamp, L. H. M. Peperkoorn en J. P. Sluijter. OVERLEDEN: Th. Mens. 70 jr.. Wed. J. H. G. Joha-van Dullink, 85 jr., H. J. H. Hooijerink, 81 jr., H. B. Beringen, 48 jr., J. K. Ch. van Brussel, 85 jr., Mw. H. Engels-Schreijers, 54 jr., Wed. C. P. van Ewijk-Delfos, 81 jr., Mw. L. de Boer-Broekman, 83 jr. HAARLEM, 18 maart Op de krui sing VerwulftGrote Houtstraat zijn gistermiddag om omstreeks kwart voor zes een ambulanceauto en een perso nenauto op elkaar ingereden. Beide au to's werden beschadigd. De ambulance auto reed met zwaai licht en inwerking gestelde sirene naar een spoedgeval. De bestuurder van d« auto riskeerde het bij het kruispunt door het rode licht op het Verwulft te rij den. Er bevond zich geen patiënt in de auto. HAARLEM, 18 maart Op de hoek TempeliersstraatHoutplein zijn gister middag omstreeks kwart voor zes een bromfietser en een wielrijder tegen el kaar gebotst. De wielrijder, de 16-jarige kantoorbediende M.v.d.A. uit Haarlem liep daarbij een hersenschudding op. De bromfietser verleende op de hoek geen voorrang aan de wielrijder, die vanuit de Tempelierstraat linksaf het Houtplein wilde oprijden. De wielrijder moest in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo worden opgenomen. AANRIJDING Op de Koninginne weg is gistermiddag om half vier de 7-jarige Steven v. G. door een perso nenauto aangereden. Het jongetje liep een hersenschudding op. De auto werd bestuurd door een 18-jarig meisje dat rijles kreeg van een instructeur. De in structeur kon ondanks krachtig rem men de aanrijding niet meer voorko men. vooropstaat, terwijl Amerika alleen een economisch belang kent. Het klonk allemaal niet zo opwek kend. Mevrouw Scheltema (VVD) ge waagde zelfs van een fatalistische stem ming, die er vanuit ging, dat er aan die „monstervestiging" niets meer te doen is. De zaak zit hier muurvast. Waarom de streek nog dichter gooi en? Het risico, dat Nederland hier neemt is te groot. Het gebied van Ken nemerland is buitengewoon kwetsbaar. De regering is op dit punt veel te vlot. Zoals gezegd, de P.S.P. was nog vee) sterker in haar verzet. De fractie durf de een instemming met de vestiging van Mobil Oil niet voor haar verantwoor ding te nemen. In diezelfde geest liet ook het communistisch raadslid Proper zich uit. Een andere kwestie, die by monde van de heer Voogd (P.v.d.A.) ter spra ke kwam, was het bestuurlijke spel. De zaak is op een bijna kwalijke ma nier afgehandeld door regering, Gede puteerde Staten en Amsterdam. Als de Kennemer gemeenten geen kabaal wa ren gaan maken, zouden ze er helemaal buiten zijn gebleven. Het getuigt toch wel van een slecht bestuurlijk beleid, ais direct-betrokkenen hun „meepraten" moeten afdwingen. Daarom is het niet zo vreemd, dat er geen vertrouwen in deze op de toekomst bestaat. De be windslieden in Den Haag hebben hel er zelf naar gemaakt. Nadat de heer Van Velsen (KVP) wat olie op de woelige baren had ge gooid met zijn opmerking, dat „men niet zo moest overdrijven", gaf bur gemeester Cremers nog eens zijn visie op deze belangrijke „niet licht te overdrijven" affaire. In grote lijnen ontwikkelde hij zijn gedachten zoals die reeds in de nota waren vastge legd. Ook hij was van mening, dat met betrekking tot de „toelaatbaar heid" de Russische normen moesten worden aangehouden. Ten aanzien van de voorzieningen, die moeten worden getroffen om de streek leefbaar te houden, verklaarde hij, dat het college dinsdagmiddag een gesprek heeft ge had met Gedeputeerde Staten. Daar bij had burgemeester Cremers naa.r voren gebracht, dat de kosten op basis van evenredigheid verdeeld zullen moe ten worden over Rijk, provincie en ge meenten. ZANDVOORT, 18 maart Op 6 april tussen zeven en tien uur wordt in Zandvoort een bloedafname-avond wor den gehouden.Iedereen tussen de 18 en 65 jaar die gezond is, kan zonder be zwaar een halve liter bloed missen, daar het lichaam deze hoeveelheid bin nen zeer korte tijd weer aanvult. De donors kunnen terecht in hotel Keur, Zeestraat 49. In het jaar 1963 hebben bijna 210.000 mensen hun halve liter bloed afgestaan aan het Nederlandsche Roode Kruis. Dit aantal is echter nog veel te laag. Men hoeft maar alleen te denken aan het ontstellend grote aantal verkeersonge lukken. Het bloed van de donors wordt gebruikt voor de vervaardiging van het plasma, dat wel zeven jaar houdbaar is. ARKA Een dezer dagen kwamen de leden van de groep gepensioneerden van de ARKA bijeen voor hun jaarver gadering. De vergadering hechtte goed keuring aan het bestuursbeleid. Onder meer werd aandacht besteed aan de nieuwe pensioenwet en de ziektekosten regeling. Voorzitter A. G. van Luxem burg hield nogmaals een pleidooi voor de ledenwerving. Secretaris H. Verbeek werd met algemene stemmen herkozen. (Advertentie) Licht gewicht of normaal gewicht. Terlenka, Trevira of zuiver wollen kamgaren al naar het U lijkt. Prijzen 98.00, 119.00, 139.00, 139.00 en hoger met onze bekende kleermakers-service Gen. Cronjéstraat lalh, tel. 53334 Kleermakers sinds 1830

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3