Kleuterkleding dit seizoen lief, maar niet nieuw Oktobervaart Van der Linden Ernst Beeuwkes Ca Is wil snel door de problemen heen Op wielen Amalia. niet Saskia Aïgalssoufen Nevle Sh'taïne Nievelsteen in Eygelshoven Documentaire over binnenvaart Wat kinderen ervan zeggen 't Bleef rood Arbeider valt van viaduct en verdrinkt Sleepbootmatroos slaat overboord Fractieleiders gaan zaken doen met formateur Gaskoek Gerestaureerde Rembrandt oftewel Informatie beëindigd PAGINA I DONDERDAG 18 MAART 1965 De modelletjesdie deze vro lijke kleuters zo 'parmantig showenkomen respectievelijk uit België, Duitsland, Frank rijk, Nederland, Oostenrijk, Spanje en Zwitserland. Het binnenvaartschip dringt zelfs door tot in het hart van Amsterdam. Beeld uit de film „Oktobervaart" van Charles Huguenot van der Linden. Kleine meisjes beginnen er steeds meer als echte dametjes uit te zien. Vindt u dit camel- manteltje van Enkalon velours ook niet schattig? Het jasje is afgezet met een bontkraagje van imitatie-ocelot. De Haagse cabaretière Lise lore Gerritsen draagt hier een grijs-wit complet met grote loopplooien. Zouden ze nou allemaal een rijbewijs moeten gaan ha len? Die verpleegsters in dat Engelse ziekenhuis, waar ze scooters hebben aangeschaft? Of is dat niet nodig als je maar 5 km. rijdt? Maar dat bochten werk lijkt me in een ziekenhuis lang niet eenvoudig. En al dat gedraai om die bedden heen. Toch stond het wel stoer op de foto, die zuster met dat grote stuur in haar handen. Maar hoe zouden ze dat nou met de deuren doen? Eigenlijk zouden die zich geruisloos moeten openen en zich achter zo'n scooter vanzelf weer moeten sluiten. En hoe zouden ze dat nou ver der doen met het standsverschil? U weet toch dat dat in sommige ziekenhuizen nog héél erg is? Je kunt heus niet van iedere hoofd zuster of van elke arts of spe cialist verwachten dat ze zich op dezelfde manier voortbewegen als een jonge leerling-verpleeg ster. Nou kan het zijn, dat ze aan een leerling een step geven. Kan ze de ziekenhuisverkeers- regéls op leren. De hoofdzusters krijgen er een claxon bij en een achtemitkijkspiegel. Wat doen we met de beroemde specialist? Een drie of vierpersoons-scooter voor hem en zijn gevolg? Je ligt dan op een zaal in bed de deur zoeft open en de scooter binnen. De specialist, pardon, zyn chauffeur, houdt bij elk voeteneind net lang genoeg in om een schrikbarende tempera- tUUVSStijging van uw kaart af te kunnen lezen. En hij knikt. Dat is tegenwoordig meestal het enige dat een dokter bij een zaal- bezoek doet. Hij kniict, als hij een goeie bui heeft, zijn patiënt en ieder ander uit de verte toe. En dan weet hij meteen hoe het met je gaat. Dat vind ik altijd heel knap. Als je tweede klas ligt, krijg je een rood lampje aan het voeten eind van je bed. Dan kun je op een knopje drukken en de dokter stopt. Hoewel, hij blijft natuur lijk rustig op zijn scooter zitten. Maar als tweede klasser mag je iets tegen een dokter zeggen, soms mag je zelfs nets vragen en het gebeurt dan inderdaad wel eens, dat hij nog antwoord geeft ook. Lig je echter, van- Wege.een ton uit de voetbalpool, eerste klas, dan stapt hij uit en begeeft zich hoogst persoonlijk en te voet naast je bed. En praat. Gewoon, net of je niet alleen maar patiënt, maar ook nog een mens bent. Ik geef toe dat ze in een zie kenhuis niet altijd iedereen vol komen als een mens kunnen be handelen, daar is te weinig tijd voor en ze hébben het allemaal zo verschrikkelijk druk, die dok toren. En de zusters ook. En ze zijn niet humeurig meer, als ze een scooter hébben, stond er in de krant. Maar toch gaat er iets ver loren. Want als je in je bed ligt, vol behoefte aan een zachte hand en een opbeurend woord, dan zal fr nooit meer die zachte doch kittige stap zijn naast je bed. Niet meer het zachte, troostende 9eritsel van de gesteven schort. Nan is er het gezoem van een scooter en een zacht remmen. Neen hooft meer dat zich zor- 9end over je heen buigt, maar een hoofd dat met een schok op 9élijke hoogte van het jouice stil ymdt en dat dan achterwaarts Want ik geloof nooit dat zo'n ,ln9 tussen de bedden draaien han) weer verdwijnt. Maar ze mogen hem hébben dot. Zo'n scooter. Alle ver- vycgsters. Als ze dat graag wil- Want ze zijn vaak het enige 7®' niet koud is, niet steriel is n een ziekenhuis. En hun men- e«jfce warmte doet vaak meer, de duurste behandeling. Hun 9hmlach, al dan niet op wielen, geen zieke missen. ELLEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 maart Enkele miljoenen guldens worden elke maand per postwissel overgemaakt naar Spanje, Italië, Turkije en Grie kenland sinds er duizenden arbeiders uit die landen hier werkzaam zijn. Deze postwisseldiensten zijn enkele jaren geleden speciaal voor hen ge opend en er wordt een toenemend gebruik van gemaakt. Dit meldt „Bedrijfsbanden", het personeelsblad van de P.T.T. Kort geleden werd in één maand meer dan twee miljoen gulden overge maakt naar Spanje (tegen 900 gulden per maand in 1960), 100.000 gulden naar Turkije en een half miljoen naar Italië De Turken maken het geld bij voorkeur niet over maar zetten het hier liever op een spaar rekening. Aanvankelijk moesten ook de Spanjaarden hun schroom voor de postwissel overwinnen. Zij koes terden argwaan tegen het idee dat er hier geld kan worden gestort, dat enige dagen later in Spanje kan worden opgenomen. Door de drukke briefwisseling die de arbeiders onderhouden met hun familie thuis wordt ook de afdeling rebuten (onbestelbare stukken) extra belast. Zij krijgt dagelijks zo'n vijf tig stukken waarvan de adressering zodanig is dat er een intensief on derzoek voor nodig is om te achter halen wie de geadresseerde is. Soms lukt dit laatste zoals in het geval dat het adres luidde: Aïgals soufen Nevle Sh'taine 55 lm 113, waar mee het Gezellenhuis Nievelsteen in Eygelshoven werd bedoeld. Het is niet gelukt de brief te bezorgen waar op stond: L. D. Enrique Farcia, I. K. S. met S. mikweg, Olanda. (Advertentie) Van 5 tot en met 7 april biedt de Hilversumse Expohal aan de Soest- dijkerstraatweg weer onderdak aan de Nederlandse vakbeurs voor de kleuters en babies. Gisteren werd tijdens een bijeenkomst voor dag blad- en vakpers in hotel Gooiland te Hilversum alvast een kleine voor proef gegeven van wat er op de beurs aan kindermode te zien zal zijn. We hapten in de zoutjes en nip ten aan de sherry en keken naar wat de grote heren van de kinder- confectie onze kleintjes deze zomer en herfst aan willen laten hebben. Dat zijn dan voornamelijk kleren, die afgestemd zijn op de praktische bruikbaarheid, praktisch voor de moeders omdat ze van nature plooi- houdend zijn, makkelijk wasbaar en ze hoeven niet gestreken te worden, en praktisch voor de lieve jeugd omdat ze zich er makkelijk in kan bewegen. Zo zagen we veel trainings pakken, makkelijke anoraks (jacks, geïnspireerd op de Eskimo-mode), jurkjes in de nog steeds geliefde Het knellende keurslijf, waarin een kennelijk nauwkeurig omschreven opdracht hem had geperst, heeft Charles Huguenot van der Ein den niet belet tegen het slot van ZU" documentaire „Oktobervaart" een be wonderenswaardig brok film te laten zien. De opnamen, die hq met zijn lens maakte in de haven van Botter dam en de wijze waarop hij ze aan de montagetafel verwerkte, zijn zonder meer grandioos. Dat de hele 20 niet is geworden, zo niet kón worden, is zeker niet de schuld van deze ci neast, die voor zijn bewonderenswaar dige „vrjje" speelfilm „Big City Blues" do staatsprijs filmkunst 1963 ontving. „Oktobervaart", een documentaire in Eastman-color met een vertonings- duur van 34 minuten, is door Van der Linden vervaardigd in opdracht van de Shell Nederland Verkoopmij. N.V., die haar relaties een indruk wilde geven van de binnenscheepvaart en haar be langrijke rol in het Nederlandse econo mische leven. Van der Linden heeft dit onpersoonlijke onderwerp een persoon lijk karakter proberen te geven door een bepaald schippersgezin in zijn film centraal te stellen en dit gedurende enige tijd op zijn reizen door de wate ren van Nederland te volgen. Daartoe is hij gedurende vier weken van een zonnige nazomer vandaar de titel van zijn film met zijn cameraman Eduard van der Enden de gast ge weest van schipper Kamphuisen, eige naar van het 354 ton metende motor schip „Casa Nova" en diens vrouw en negentienjarige dochter Jannie. Van der Linden heeft tijdens deze tocht, die hem door bijna heel Ne derland en zelfs tot in het hart van Amsterdam voerde wat een merk waardig gezicht voor een stedeling: van het water af lijn 13, wachtend voor de brug, langs zich te zieri heen- schuiven zijn camera gehanteerd met een open en gevoelig oog voor de verdroomde schoonheid van de Ne derlandse wateren en vaarten en voor de bedrijvigheid van de havens. Hij laat onvermoede en ongeweten din gen zien uit het leven van de schip pers, dat vaak moeilijk en soms hard is, maar ook zijn bekoring heeft. Schippers en tegelijk kooplieden, die een belangrijke bijdrage leveren tot de algemene welvaart. Telkens weet hij met zijn Drachtige beelden tot een nieuwe climax te ko men. Maar de muziek van Dolf van der Linden en Joop Portengen is daar mee lang niet altijd in ovei eenstem ming en de door Willem Povel geschre ven teksten, gesproken met de gepro nonceerd opgewekte stemmen in recla- mefilm-trant, doorbreken al te vaak de dor de film opgeroepen sfeer. Van der Linden heeft te veel vast gezeten aan mededelingen die moesten worden gedaan, aan informaties die moesten worden verstrekt en aan beel den, die er bepaald in moesten. Dat htf niettemin zijn film heeft weten te la den met tal van boeiende en verras sende momenten, culminerend in zijn beelden van de bedrijvigheid in de Rot terdamse haven, pleit alleen maar voor zijn talent als cineast. Ftn. Vaticaanstad Paus Pauïus heeft toegestemd in terugzending naar Creta van het hoofd van Titus, de eerste bis schop van dit Griekse eiland, dat in 1669 door de Turken werd bezet. In dat jaar werd de reliek uit Heraklion naar Venetië gebracht. (Reuter). Charlestonstijl met de grappige wij de plooirokjes, en strandovergooier- tjes die over het badpak(je) gedra gen kunnen worden. De show legde zeer nadrukkelijk het accent op de synthetics, want de getoonde model letjes waren gemaakt van de vezels Tergal, Crylor, Nylfrance, Rilsan, Terlenka, Enkalon en Dralon. Er komen er elk jaar meer bij, schijnt het. De kleuren zijn in de zomer voor namelijk heel lief: rose en licht blauw, ook veel grijs en veel ruiten in fel contrasterende kleuren zoals roodblauw en rood-groen. In de win- terkleding voor de kinderen veel donkerrood en marineblauw. Lief was het dus allemaal wel, maar niet nieuw. Lief waren ook de kindertjes, die hun eigen kleding als volleerde „mannekijntjes" voor het vertederde publiek toonden. Sommi gen hadden er rode oortjes van. Tus sen de shows werden er vrolijke in termezzi gebracht door sprookjesfi guren als Merlijn de tovenaar, Pier rot en Colombine. Tom Poes en Ollie B. Bommel. En waar wij vroe ger voor al die groteske en vreemd rondstappende figuren het op een krijsen gezet zouden hebben, toon den de kindertjes van deze televisie- tijd zich onbevreesd en vrijmoedig. T. van T. Jantje mag voor het eerst met moeder mee naar de kerk. Ge boeid staart hij naar het gods- lampje. „Kijk mam, een ver- keerslichtje," wijst hij. Moeder, die al ontelbare vragen heeft moeten beantwoorden, knikt maar van ja. Na vijf minuten oplettend hef lamp je in de gaten te hebben gehouden, merkt het jongetje echter verbaasd op: „Mam, wanneer springt dat ver- keerslichtje nou eens op groen?" (Mevr. J. v. d. Dungen, Amster dam). (Van onze moderedactie) Ernst Jan Beeuwkes is een van de jongeren onder de Neder landse mode-ontwerpers. Hij heeft zijn boutique in Den Haag en het was dan ook duidelijk te zien op zijn show, die hij gisteren gaf, dat hij voor het Haagse publiek ont werpt. Er is veel gedistingeerde kle ding, die het uitstekend zal doen op recepties van ambassades. „Ambas sade-vrouwen" telt hij dan ook veel onder zijn klanten. Jurken gecomple teerd met jasjes zijn favoriet. Alle rokken hebben loopruimte, door plooien schuin opzij of door geplis- seerde banen. Door zijn relaties met de diplmatie heeft Ernst Jan Beeuw kes waarschijnlijk ook de prachtige Indische zijde stoffen gekregen, waar van enkele modellen zijn gemaakt. Voor een Chanel-achtig pak van gro ve, ruwe en ongeverfde zijde bleek dit materiaal werkelijk magnifiek. Wat fijnere, ruwe zijde heeft hij verwerkt in simpele namiddagjurkjes die ook écrukleurig zijn en waarbij de stof goed uitkomt. De namiddagjurken hebben meest al een bijzondere schuine sluiting, geaccentueerd met grote knopen. Wanneer er een rits in de jurk is verwerkt, zit die meestal aan de zij kant van de rug om dan op de schou der uit te lopen. Een echt Haags tintje werd zeker ook aan de show gegeven, doordat de cabaretière Liselore Gerritsen van de plaatselijke cabaretgroep „Pe pijn" hier debuteerde als mannequin. NIJKERK, 17 maart Naar van morgen bleek is de 50-jarige L. van Doornik uit Hooglanderveen gistermid dag bij werkzaamheden a«.n het via duct over de Vaart naar Zee in Nijkerk, vermoedelijk van acht nieter hoogte, in het water gevallen en verdronken. Vanmorgen trof men zijn bromfiets en jas nog op het werk aan en zodoen de werd verondersteld dat hij aanwezig moest zijn. Men ging op onderzoek uit en vond het stoffelijk overschot in de vaart. DELFZIJL, 18 maart In de afgelo pen nacht is op de Eems bij Delfzijl de negentienjarige Martin Schaap, ver moedelijk door het los schieten van een tros, overboord gevallen van de sleep boot „Eems". Schipper Hammings van de sleep boot wist de gewonde drenkeling uit het water te halen. Zo spoedig moge lijk werd de jongeman naar een zie kenhuis in Groningen gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. ARNHEM, 18 maart In een onbe woonbaar verklaarde woning aan de Snijdersgang te Doesburg is dezer da gen brand uitgebroken die het huisje heeft verwoest. Als het aan de tach tigjarige bewoner de heer A. van Dam gelegen had. was hij mee verbrand. „Ik neb hier heel mijn leven gewoond, en ik wil hier ook doodgaan zo zei hij. De brandweer heeft de oude baas toen met armstoel en al op straat ge zet. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 maart Mr. Cals «at woord houden; hij zet vaart ach- de voltooiing van zijn opdracht om *"Pn kabinet te vormen dat met het Parlement samen zal kunnen werken, yandaag ontstond er enige spanning, bekend werd dat de eerste con- 'acten tussen formateur en fractielei- ~®rg gelegd gaan worden. Het gaat nu 5,let meer om informaties, die aan mr. ~als verstrekt moeten worden. Er "°rden grondslagen gelegd voor echte HlHlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinilllllllllllllllllllltllllllllllMUI onderhandelingen. De formateur zal on getwijfeld voorstellen doen. De fractieleiders moeten er zich op voorbereiden, dat zij snel zullen moeten reageren. Het is de enige kans voor mr. Cals om er door heen te komen. De problematiek is ingewikkeld genoeg om er maanden over bezig te blijven, maar wanneer men in details gaat dui ken zou dit tot een nieuwe mislukking van de formatie kunnen leiden. Vanmid dag zijn de heren Schmelzer en Vonde ling door de formateur ontvangen. Tegen acht uur vanavond staat een be spreking met mr. Geertsema van de WD op het program. Dat de leiders van de twee grootste fracties voorop gaan is gebruikelijk. Het past ook wel in het schema dat gericht is op zo snel mogelijk afspraken maken oyer grote lijnen. Beide partijen hebben zich bereid verklaard om open te staan voor iedere constructieve oplossing. Hun fractieleden zijn het daarover eens ge worden. Dat wil niet zeggen, dat er ook over die grote lijnen geen moeilijke be slissingen zullen moeten worden geno men. Die komen zeker, want dr. Von deling heeft een eerbiedwaardige lijst met verlangens opgesteld. In het frac tie-overleg van maandag is daarover met de Partij van de Arbeid-leden uit voerig gesproken. Hij heeft voorop ge steld de punten die ook op het partijcon gres van de PvdA in Amsterdam in resoluties zijn samengevat. Gisteren heeft ook de KVP-fractie zich beraden en van die zijde kan ook het een en ander verwacht worden. Daar zal heel wat bij zijn dat lijnrecht tegen de socialistische eisen ingaat. Wat de houding van de liberalen betreft heerst er onzekerheid. Zou alsnog ge tracht worden hen in de regeringsboot mee te krijgen? De WD zou dan van avond reële bereidheid moeten tonen met name op het gebied van het nieu we omroepbeleid. Er gingen geruch ten, dat in de WD-fractie stemmen in die richting zijn opgegaan. Het bezoek van mr. Geertsema is dus op dit punt beslissend. Grote on zekerheid wordt ook veroorzaak: door de verhoudingen in het christelijke kamp. AR en CH hebben zich niet zo constructief opgesteld als de KVP. In de protestantse partijen bestaat duide lijk tegenzin met de socialisten een nieuw kabinet te gaan vormen. Wan neer nu de liberalen vanavond onver zoenlijk blijven met betrekking tot het nieuwe omroepbestel, dan kan dat ge vaar opleveren voor het uiteenvallen van de drie christelijke partijen. De KVP zal dan aan mr. Cals de mogelijkheid niet onthouden met de Partij van de Arbeid te gaan onderhandelen. „Elsevier" (Voor de zakenman) schrijft venijnig: Onze industrie, met name de petro leumindustrie, behoort bepaald niet tot de achterblijvers. Als de Konink lijke en de Esso er niet waren ge weest, is het zeer wel mogelijk, ja, hoogst waarschijnlijk, dat Nederland ook nu nog niets afwist van de enor me gasbel waarop het zit. Het is dan ook logisch dat aan de ze pioniersconcems een behoorlijk deel van de „gaskoek" (als wij deze term mogen gebruiken) wordt toebe deeld. De actie van linkse zijde om nog veel meer naar de staat te doen vloeden, is economisch onredelijk en historisch ongegrond: het is een zui ver politieke stunt. Als ondernemers activiteit niet behoorlijk beloond wordt, zullen er spoedig geen ondernemers meer zijn. Wie moeten er nu bang worden. De linksen of de ondernemers? By „Else vier" zelf kun je geen angst veronder stellen. DEN HAAG, 18 maart Niet Rem brandt's vrouw Saskia, maar Frede- rik Hendrik's gemalin Amalia van Solms blijkt de vrouw te zijn, die te zien is op het schilderij van Rem brandt „Saskia in profiel", dat was geëxposeerd op de onlangs in Delft gehouden tentoonstelling „De Schilde» In zijn wereld." Dit is geconstateerd, nadat het schilderij een grondige schoonmaakbeurt had gehad. Op de tentoonstelling bleek het schil derij zeer geel, d.w.z. dat vergeelde ou de vernislagen het oppervlak ondoorzich tig maakten. Op verzoek van de direc teur van het musée Jacquemart-André (e Parijs, de heer Julien Cain, lid van het Institut de France, die dit stuk in bruikleen heeft bijgestaan, werd het door de restaurateur bjj het Mauritshuis, de heer L. Kuiper, in zijn atelier bij het rijksmuseum H. W. Mesdag verdoekt en schoongemaakt. Allerlei onverwach te bijzonderheden kwamen aan het licht. Het portret was gevat in een ge schilderde lijst, overeenkomstig die wel ke op een portret door Gerrit van Hont- horst, gedateerd 1631,, stadhouder Fre- derik Hendrik voorstellend, voorkomt en dat zich in het Huis ten Bosch bevindt. Indertijd heeft de bekende kunsthis toricus, de heer A. Staring, al het ver moeden uitgesproken, dat dit portret van Rembrandt Amalia van Solms, de gemalin van Frederik Hendrik zou voor stellen, zulks op grond van gegevens uit een oude inventaris van het Oranje- bezit, waarin een portret van Frederik Hendrik door Honthorst uit het jaar 1631 wordt genoemd en een portret van Amalia van Solms door Rembrandt uit 1632. Dit vermoeden is thans door de schoonmaak bevestigd. Het gerestaureerde, maar nog niet afgevemiste schilderij van Amalia van Solms is vanaf 19 maart a.s. tezamen met enkele foto's, genomen tijdens de restauratie, in de benedenzaal van het rijksmuseum Mesdag, Laan van Meer- dervoort 7f, te bezichtigen. Na 1 april a.s. zal de restauratie door de heer Kuiper worden voltooid en zal het' met toestemming van het Parijse museum tot 25 april in het Mauritshuis worden tentoongesteld. Na 25 april zal het stuk naar het museum Jacquemart- André te Parijs worden teruggebracht. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5