TIJD VAN PIONIERS NU WEL VOORBIJ" Zij deden mijn was waar ik bij Parkeergarage Den Haag in gebruik Goedkope cabriolet DIN-, SAE- en CUNA-pk's wmm w TVoog aam achterkant i SCHUINE RUG ERG IN TREK Nederlandse verdedigingsgordel in West - Duitsland (2) lü^i D V Fordwereld (weer) verschenen Mindanao Logger voor 720.000 gulden verkoeht Ex-brigadier in ongelijk gesteld Hoofdverdachte tijdelijk naar Duitsland Kies uw auto jj Onderwijsproblemen Roofoverval Heiligeweg Audiëntie Reserve immm JÊÊÈÊÊÊÊÈ I Wagenpark groeit nog steeds snel mm DONDERDAG 18 MAART 1965 PAGINA 6 m k i m lit «S H 1 j? 1 ■Hl i* mmm. Onderhoudsmonteurs van de Geleide Wapen Groepen ne men geregeld de ,jNiké"- raketten onderhanden voor een onderhoudsbeurt. HIPP Sm-i mmm wmm JH Jpj Een van de Sunil was-teams deed de was voor mevrouw W. H. Bors- boom, Burg. van Haarenlaan 582, Schiedam. "Het scheelt niet zo erg veel, maar toch is de Sunil was witter," gaf mevrouw Borsboom ruiterlijk toe. "Nu weet ik wat het hoogste wit betekent." ^4 Bezoekers van de RAI heb ben kennis kunnen maken met een „nieuwtje", dat uit Duitsland komt: de Neckar 1200 cabriolet. Deze sportieve wa gen is ontworpen door de Ita liaan Michelotti en heeft als krachtbron de motor van de Fiat 1100, die thans een inhoud heeft van 1221 cc. Als topsnel heid voor deze wagen wordt 145 kilometer per uur opgege ven. De prijs is 8.500— en daarmee is deze wagen een van de goedkoopste cabrio lets, die in Nederland leverbaar zijn. §t üpt MR ?- - SB®» ,r Bij „Geleide Wapens" -V :i: (Van onze verslaggever) BOTTERDAM, 17 maart Het Li beriaanse vrachtschip Mindanao Log ger waarvan de Philippijnse bemanning wekenlang op liefdadigheid aangewezen Is geweest, heeft bij zijn gerechtelijke verkoop voor de rechtbank in Rotter dam 720.000 gulden opgebracht. Dit be drag is in ieder geval voldoende om de zogenaamde preferente vorderingen, die 120.000 dollar bedragen te dekken. Onder deze vorderingen worden gere kend de gages, die de bemanning te goed heeft (4.000 dollar), alie kosten var. voeding en onderdak n Rotter- dam, de havengelden en loodsgelden van de havens, die de Mindanao Log ger op zün tien weken durende reis van Manilla naar Rotterdam heeft aan gedaan en uiteraard alle kosten aan de gerechtelijke verkoop verbonden. De nieuwe eigenaar van het schip is de Pacific Coast Shipping Co in Mon rovia, die reeds vier schepen in de vaart heeft. De Mindanao Logger, die al in vrij verwaarloosde staat op de Tweede Kerstdag in Rotterdam aan kwam is er niet heter op geworden se dert de bemanning het schip eind januari verliet. Voordat het opnieuw naar zee zal gaan zal het in Rotter dam een grondige onderhoudsbeurt krij gen. UTRECHT, 17 maart De Centrale Raad van Beroep heeft vandaag uit spraak gedaan in een drietal zaken, die de ontslagen brigadier Bonneveld van de Amsterdamse politie had aan gespannen tegen de burgemeester van Amsterdam en de hoofdcommissaris van politie. De heer Bonneveld werd in alle zaken in het ongelijk gesteld, slechts op een punt van ondergeschikt belang kreeg hij gelijk van de Cen trale Raad. De raad besliste allereerst dat zij geen verband ziet tussen de ziekte van de ex-brigadier en zijn dienstbetrekking. De oorzaak van de ziekte is naar het oordeel van de raad die daarmee de conclusie van zenuwarts dr G. A. Ladee overnam in de eerste plaats gelegen in de zogenaamde pre-para- noïsche karakterstructuur van de heer Bonneveld. De raad tekende hier echter bij aan dat de hoofdcommissaris van politie niet de bevoegdheid had om het besluit te nemen dat de heer Bonneveld met ingang van 1 juli 1963 tweederde van zijn bezoldiging zou ontvangen, wegens het feit dat hij sedert 19 december 1961 door ziekte verhinderd was zijn dienst te verrichten. De raad constateerde dat de commissaris hiervoor ook geen op dracht had gekregen van de burge meester. De raad stelt in haar over wegingen dat er echter geen redenen aanwezig zijn om aan te nemen dat de wel bevoegde (n) een andere beslis sing zouden hebben genomen. Zij ver klaarde daarom de uitspraak van het ambtenarengerecht in deze zaak nietig, maar verklaarde tegelijkertijd die nie tigheid voor gedekt. Dit betekent dat er geen ander besluit hoeft te worden genomen. In een andere zaak besliste de raad dat zij aanneemt dat de heer Bonne veld in gevolge de uitspraak van de Centrale Raad alsnog in beschouwing is genomen voor bevordering tot adju dant van de gemeentepolitie, binnen de vereiste termijn. Zij wees ook het ver zoek om schadevergoeding af en be krachtigde de uitspraak van het amb tenarengerecht, waarbij werd bepaald dat eiser terzake van dit beroep grif fierechten moet betalen. De raad was overigens wel van mening dat het in strijd was met een behoorlijk bestuur dat de heer Bonneveld geen medede ling is gedaan door zijn superieuren van het feit, dat hij opnieuw in be schouwing was genomen voor bevorde ring. De raad besliste tenslotte dat het be roep van de heer Bonneveld dat hij had ingesteld tegen een brie! van de gemeente-arts (gedateerd de 15e janua ri 1964), waarin hij ongeschikt voor de dienst werd verklaard, niet ontvanke lijk is. Ook in deze zaak bevestigde zij de uitspraak van de eerste rechter, in casu het ambtenarengerecht in Amster dam. Frankrijk. Op 30 maart kunnen de Fransen gratis naar de bioscoop. Op deze wijze willen de bioscoopexploitan ten en filmorganisaties protesteren te- fen de zware belastingdruk die op de lmindustrie in Frankrijk rust. (AFP) (Door ANTON KOENE) e tijd van de avonturiers en pio niers is voorbij. Van degenen, die zich bij de oprichting van de Eerste Groep Geleide Wa pens ruim vijf jaar geleden aanmeld den, is een aantal teleurgesteld. Na hun opleiding in Amerika waren er die dachten in korte tijd rijk te wor den. Eenmaal in West-Duitsland ge stationeerd moesten zjj volgens de Duitse levensstandaard helemaal op de Westduitse economie leven. Dit is in het algemeen de praktijk. Hel is zo dat de man die alles betaalt in West Duitsland op dezelfde manier kan le ven als in Nederland." Dit is in het kort de ervaring en de opvatting van majoor J. M.J. Saiters, hoofd algeme ne zaken en personeel van de staf van de Eerste Groep Geleide Wapens, in gedeeld bij het NIKE-project in het West-Duitse Handorf. Nederlandse luchtmachtmilitairen, die bij een van de Groepen Geleide Wapens in West-Duitsland wilden wor den ingedeeld hebben meermalen de fout gemaakt zich te spiegelen aan de in West-Duitsland gelegerde Ame rikaanse militairen. Er is geen ver gelijking mogelijk met de Amerika nen om de eenvoudige reden, dat deze in dollars worden betaald en boven dien een verhoudingsgewijs hoger sa laris ontvangen. Dat wil niet zeggen dat de Nederlanders slecht betaald worden. Buiten hun salaris hebben beroepsmilitairen en dienstplichtigen boven de rang van onderofficier ver schillende faciliteiten. Zo hebben zij per week recht op een bepaald rant soen belastingvrije sigaretten. Voor de gehuwden komt daar het recht op een hoeveelheid belastingvrije drank bij. De dienstplichtig soldaat heeft deze rechten niet en moet het doen van zijn 1,25 per dag en de 42 gul den die hij daar per maand bovenop krijgt als toeslag voor dienen in het buitenland. De dienstplichtige soldaten zijn nogal eens geneigd te klagen over hun financiële positie. Zij kla gen dan in het bijzonder over het feit dat zij voor het naar huis gaan eenmaal per veertien dagen de reis kosten van en naar de Nederlandse frens zelf moeten betalen. Majoor alters is er intussen achter dat die klachten in de praktijk niet zo zwaar moeten worden genomen, al is men bezig iets te doen aan de financiële Eositie van de dienstplichtige in het uitenland. Ais de man gevraagd wordt, zegt majoor Saiters, of hij (en dat geldt ook voor beroepsmilitairen) terug wil naar Nederland, is vrijwel altijd het antwoord neen. Al het water van de zee wast niet weg, dat er natuurlijk en met name voor de gehuwde militai ren en hun in West-Duitsland wonende gezinnen verschillende pro blemen zijn. Een daarvan is het on- AMSTERDAM, 18 maart. De mi nister van Justitie heeft besloten dat de hoofdverdachte in de geruchtma kende roofoverval op een juweliers- zaak aan de Heiligeweg alhier, op 26 september v.j., de 36-jarige statenloze Petras Dominas, tijdelijk aan de West duitse bondsrepubliek zal worden uit geleverd. Dit onder de voorwaarde dat hij na afloop der vervolging daar naar Ne derland zal worden teruggezonden. De bondsrepubliek had de uitlevering van Dominas gevraagd. Hij wordt er nl. van verdacht betrokken te zijn geweest bij een aantal roofovervallen op juwe liers in Westduitse steden en een dubbele moord bij een roofoverval op een 70-jarige hotelier en zijn 59-jarige zuster in Lünern. Over het tijdstip van uitlevering is overleg gaande tussen de Westduitse justitie en de officier van justitie te Amsterdam, die de zaak be handelt, mr. G. R. Nubé. HAARLEM, 18 maart Mgr. van Dodewaard zal volgende week woens dag geen audiëntie verlenen. derwjjs van de kinderen, ofschoon dit al belangrijk beter is dan enige ja ren geleden. Over het algemeen to nen de ouders weinig bereidheid hun kinderen op de Duitse lagere en mid delbare school een opleiding te ge ven. Opmerkelijk is dat de gezinnen van de in West-Duitsland gelegerde militairen er moeilijk toe komen zich echt onder de Duitse bevolking te mengen. Het aantal gezinnen, dat dit wel deed, ook in onderwijszaken, is betrekkelijk gering. Vandaar dat men op een aantal plaatsen zuiver Neder landse nederzettingen aantreft; er wordt met behulp van het Neder landse ministerie van Defensie en van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen naar ge streefd de jeugd zoveel mogelijk Ne derlands onderwijs te geven Zeer onlangs is in Handorf onmid dellijk naast het kamp de Generaal A. B. Wolff-school geopend waar nu ruim honderd kinderen onderwijs vol gen volgens de Nederlandse Onder wijswet Twee onderwijzers, waarvan een het hoofd van de school is, en twee onderwijzeressen geven de les sen. In het noordelijker gelegen Greve, dorado waar veel officieren en onderofficie ren van de eerste Groep Geleide Wa pens wonen, is zelfs vorig jaar sep tember een mulo-school geopend. Op deze manier zal het aantal kinderen van in West-Duitsland gestationeerde militairen, dat aan Duitse scholen wordt opgeleid nog meer beperkt blij ven. Degenen, die hun kinderen na de lagere school een hbs- of gym nasiale opleiding willen geven, staan twee wegen open. Men kan de kin deren naar Nederland sturen met al le hoge kosten en ongemakken, die daaraan verbonden zijn of men kan kiezen voor de Duitse middelbare scholen. Evenmin als de eerste is de laatste oplossing een ideale, omdat wanneer de kinderen bij terugplaat sing van hun vader naar Nederland op een Nederlandse school komen zfl door het verschil in onderwijssysteem tussen Nederland en West-Duitsland doorgaans de aansluiting zullen mis sen en een jaar verspelen. De ervaringen, die men op onder wijsgebied bij de eerste Groep Gelei de Wapens heeft opgedaan, hebben er toe geleid dat men bij de vestiging van nieuwe Nederlandse militairen aan het onderwijs een bijzondere aan dacht is gaan besteden. Zo wordt na de komende zomervakantie in Hes- sich Oldendorf behalve een lagere school, een mulo-school geopend voor kinderen van personeel van de der de, vierde en vijfde Groep Geleide Wapens. Het onderwijs op deze mulo- school een mulo-school geopend voor opleiding voor drie-jarige hbs. De scholen worden gebouwd in de buurt van de 175 nieuwe woningen, die het ministerie van Defensie er heeft la ten bouwen en die in de loop van de maand mei of begin juni door de ge zinnen zullen worden betrokken. De kinderen zullen hier niet zoals elders met militaire bussen van en naar school behoeven te worden gebracht. Tenslotte nog een aspect van ge heel andere aard: de verhouding van de Nederlandse militairen en him gezinnen tot de Duitse bevolking. Gver het algemeen is die verhouding goed, maar men kan zich in gesprekken met de Nederlanders niet aan de indruk onttrekken, dat men de Duitsers toch steeds met re serve benadert. Men is vriendelijk en voorkomend (in NAVO-verband)maar doorgaans blijft het daarbij. Tot nu toe heeft het gedrag van de dienst plichtigen nergens aanleiding gegeven tot bijzondere klachten van Duitse zij de. Integendeel, (je Duitsers probe ren het de Nederlandse militairen zo aangenaam mogeljjfc te maken door hen bijvoorbeeld tn het plaatselijke verenigingsleven te betrekken. De dienstplichtigen maken van deze mo gelijkheden een spaarzaam gebruik. Gedurende de weet hebben zij wei nig gelegenneid, omdat de paraatheid tijdens de diensturen veel energie van hen vraagt en een aantal van hen door gebrek aan onvoldoende bezet ting hier en daar soms dubbele dien sten moet verrichten. In de weeken den gaan."6 meeste dienstplichtigen, hoever zij soü?8, ook van huis zijn, liever naar Nederland. Vooral dit laatste is een opmerkelijk verschijn sel, omdat de streken waarin de Ne derlandse dienstplichtigen zijn gele gerd veel natuurschoon bieden, van een aard die men in het eigen land nauwelijks vindt. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 maart Ongeveer vierhonderd auto's zullen in de par keergarage die vanmorgen in het Haag se centrum in gebruik is genomen, een plaats kunnen vinden. Hoewel er een straat van twee kilometer lengte nodig is om een dergelijk aantal wa gens te kunnen parkeren, wordt deze zeven verdiepingen tellende kolos in vergelijking met wat er op dit gebied in het buitenland reeds gebouwd werd, slechts een middelgrote parkeergara ge genoemd. Studiereizen naar Duitsland, Zwit serland, Italië en de Verenigde Staten hebben de initiatiefnemer, de heer H. van der Heyden, echter duidelij. ge maakt, dat het succes van een par keergarage afhangt van de mogelijk heid tot snelle aan- en afvoer van de auto's. Omdat het publiek moeilijk te bewegen is tot eindeloze dwaaltochten door immense parkeertorens, wil men proberen een aantal kleinere parkeer garages dicht bij of in het winkelcen trum te laten verrijzen. Een groot aantal speciaalzaken in het centrum is thans begonnen bij aankoop voor een bepaald bedrag ze gels te verstrekken waarmee men de parkeerrekening geheel of gedeelte lijk zal kunnen voldoen. De „City Par king", zoals de garage is genoemd, wordt zoveel mogelijk automatisch gecontroleerd. Bij het binnenkomen trekt men een kaart, waarop het tijd stip van aankomst vermeld staat, waarna voor enkele seconden een slagboom omhoog gaat. Lichtbakken verwijzen naar de verdieping waar nog ruimte open is. Per lift bereikt men snel de begane grond. Wanneer de eigenaar zijn auto weer komt op halen, betaalt hij eerst aan een kas sa en ontvangt een penning. Hij gaat met de lift naar boven, rijdt zijn au to naar beneden en kan met zijn pen ning de slagboom omhoog doen gaan. Wat is nu het verschil tussen een een DIN PK en een SAE PK? vroeg ons een lezer, die in deze dagen enthousiast in fol- ders bladert, op zoek naar een nieuwe auto. Het is een begrijpelijke vraag: de auto-koper krijgt verschillende drukwerken in handen over verschil lende auto's en als hij de „kracht" (DIN-PS> (CUNA-P5) SAE-PS ie zich niet precies meer herin- nert, wit er allemaal op de jongste „Gouden RAI" heeft gestaan, kan terecht in het zo juist verschenen KNAC Autojaarboek 1965, waarin alle op het ogenblik op de markt zijnde auto's netjes gerangschikt en compleet met prijs en technische be schrijving (niet beoordeling) zijn op genomen. In totaal worden 180 ver schillende auto's behandeld. Prijs 2.90. Uitgave Elsevier. Handig is de lijst, die aangeeft hoe zwaar een caravan plus bagage mag zi1n, om hellingen te kun nen nemen. olgens de voorlopige totaalcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het Nederlandse motorrijtuigenpark op 1 augustus als volgt samengesteld: personenauto's 1.072.500. bedrijfsauto's 228.000, motor rijwielen en scooters 151.000. In verge lijking tot de stand op 1 augustus 1963 betekent dit een stijging bij de perso nenauto's met 24 procent, bij de be drijfsauto's met 12 procent, terwijl hel aantal motortweewielers 3 procent te rugliep. Sedert 1960 is de omvang van het per sonenautopark in ons land ruim ver dubbeld. De stand van het park op 1 augustus I960 was 522.200, de stijging ter, opzichte van 1960 bedraagt dus 10" procent De mutaties in het personenautopark ln de periode tussen 1 augustus 1963 en 1 augustus 1964 kunnen als volgt worden gespecificeerd: 219.950 kente kenbewijzen uitgereikt voor nieuwe auto's, 37.350 voor 2e hands ingevoerde auto's, totale aanwas dus 257.300 stuks, terwijl 50.300 personenauto's in ge noemd tijdvak door sloop of op andere wijze aan de circulatie werden onttrok ken. van de motor wil gaan vergelijken, blijkt meer dan eens, dat bij het meten van die kracht kennelijk ook verschillende „paarden" zijn gebruikt. Een gevolg daarvan is, dat het moei lijk is de ene motor met de andere te vergelijken. Voor alle folder-lezersen dat zijn er in deze dagen heel wat, want met de lente breekt ook het nieuwe auto seizoen weer aan is het daarom van belang te weten, dat de paarde- krachten van een motor worden ge meten volgens verschillende metho den. De Amerikanen nemen de kale motor, die ontdaan is van ventilator en waterpomp, van luchtfilter, dyna mo en uitlaat. Natuurlijk geeft, zo'n motor, ontdaan van al deze „profi teurs". méér paardekrachten dan een motor, met alles erop en er aan. De eerste methode noemt men do SAE- methode: de paardekrachten zün SA li nk's. Duitse auto's worden meestal beproefd met volledig „aangeklede" motor en op de folders treft men dan DIN-pk's aan. Het ligt voor de hand dat een vermogen, uitgedrukt in SAE-pk's, voor de leek een gunstiger indruk wekt. Het verschil kan al tien a twintig procent bedragen en het „staat" natuurlijk beter te kunnen beweren: „motor levert negentig paar- dekracht" dan „motor levert 83 pk." Er is nog een methode, die uit Italië stamt en die niet zo bar veel ver schilt van de Duitse methode. Dat is het Cuna-systeem. Komt U Cuna-pk's tegen, trekt er dan vijf tot tien procent vanaf, om tot DIN-pk's te komen. Hoe men de pk's echter ook meet: de eenheid van kracht blijft natuurlijk gelijk. Het Is de arheidseenheid, no dig om 75 kilo in een seconde een meter op te tillen. SAE en CUNA geven dus alleen aan, op welke ma nier men de paardekrachten uit de motoren heeft gehaald. Na een adempauze van zes jaar is het blad voor de Fordrijders „Fordwereld" weer verschenen in de 22ste jaargang, want het verleden telt mee bij dit vernieuwde en verjongde blad, dat we hier graag een compliment meegeven. Zowel tekst als lay-out zijn van zeer goed gehalte, het formaat (17,5 cm bij 13 cm) doet het boekje ook inderdaad in elk dashbord- kastje, zelfs van de kleinste Ford pas sen en de kleurendruk is netjes. Han dig is de kalender Kaleidoscoop met tips voor de komende maand. De technische tips en antwoorden zijn overzichtelijk opgemaakt. Om het in auto-termen te zeggen: goede afwer king. leuke kleur en royale inhoud. V. S. Tot vour kort was het in Hamburg voorgeschreven dat de wagen* van de stadsreinigingsdienst nlej achteruit mochten rijden, tenzif er een bijrijder aan de achterzijd® stond om de koers aan te geven. Di® maatregel is nu opgeheven: de chauf feur heeft de beschikking over een te levisie-toestelletje, dat hem precie* toont, wat zich achter de wagen af' speelt. De gezichtshoek van het T.V- oog bedraagt 110 graden. Het transistor apparaat kan op elke 12 Volt-accu wor den aangesloten en kost ongeveer zes duizend gulden. Nu het systeem voldoet, wordt er oo» over gedacht, de stadsbussen met ee" televisie-oog uit re rusten. FORD heeft in Amerika al de kwa-rt- miljoenste Mustang verkocht. De vw gen kwam pas acht maanden gelede" ln produktie. Het ziet er naar uit, dat de „schuine rug" steeds populair der gaat worden. Ook dc nieu we Rambler Martin, die zojuist in Amerika is geïntroduceerd, heeft een aflopende rug; de elipsvormige ra- gelagerde krukas. men leggen op deze lijn ""fL 0t<"" extra de nadruk. Onder d®IL,hlef kap van deze sportieve schuilt een nieuwe zescyli"de tor (155 p.k.) met een zeven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6