Rijdende keuken bezorgt Het wonderlijke PFARENHUIS ban EERLIJKE ED net uit de oven ïdee eigenaar restaurant maaltijden aan de deur Bloemtapijt in slottuin Géén service, wél koopjes in bouwvallige winkel K K Parfum passeert 't JEier- IJzeren Gordijn Kleurig huishoud' Zoon heeft eerder een textiel in electro-auto dan papa de was Verfmiddel Spoken Appel en ei Langslapers Pizza' s Watertanden Miljonair m> Van Engeland naar Rusland en omgekeerd Super- mechanisch speelgoed m wnmrn aam r, 1.9 MAART 1965 PLUS 2§L_JhBL486 (Miami. REEDS van verre trekken op zichtige lichtreclames en bor den met schreeuwende, gekke en originele opschriften ieders aandacht en wordt men attent ge maakt op het lelijkste en bouwval- ligste warenhuis van Toronto. Het is de zaak van Honest Ed, een van de meest besproken figuren uit de stad, misschien zelfs uit geheel Ca nada. Het is een wonderlijk waren huis, waarin op even wonderlijke manier zaken worden gedaan, èn goede. Zo is service er totaal on bekend, men moet zichzelf maar zien te helpen en te behelpen en men denkt er niet over een artikel of dat nu een radio, een t.v.-toestel, een rol vloerbedekking of een stoel is, te laten thuisbezorgen. De koper moet er zelf maar zien thuis te komen en het zal Honest Ed, di recteur en eigenaar van 's werelds wonderlijkste warenhuis, een zorg zijn op de manier waarop. Toch haalt zijn zaak een gemiddelde jaaromzet van 15 miljoen gulden. Vanwaar dit succes? In de aller eerste plaats omdat nergens anders de artikelen zo goedkoop zijn, er elke dag opnieuw speciale spot koopjes zijn en verder omdat men er zo gek inkopen doet, heel anders dan ergens anders. Het menu bevat voornamelijk Ita liaanse specialiteiten, waaronder piz_ za's (in twintig variëteiten), soepen en pasteitjes. Er is altijd voldoende aan wezig om ook grote bestellingen uit te voeren. Vooral deeg, het voornaam ste bestanddeel van pizza s, neemt daarbij een grote plaats in. De bemanning bestaat uit twee per sonen, de chauffeur, die de orders aan neemt en het voedsel aflevert en de kok, die het klaarmaakt. Ofschoon men slechts enkele maanden geleden met deze vorm van service gestart is, is de vraag zo groot dat Rocky Lee over- weegt, een tweede rijdende keuken op de weg te brengen. De gerechten zijn dezelfde^ als die in het restaurant dat in 1953 is opgericht en dat sindsdien al twee maal moest worden uitgebreid. De maaltijden die je er krijgt zijn dan ook om van te watertanden. De chauffeur (boven) verlaat, met een dampende schotel, de wagen en over handigt (onderste foto) de bestelling aan een klant. ff Grote, hoekige flessen, in de vorm van Russische kerken en andere gebou- „Maar hoe kon hun babysitter ons opbellen om te zeggen, dat ze drin gend thuis moest komen We heb ben immers helemaal geen tele foon, bedenk ik nu!" De maaltijden worden gro tendeels in het restaurant zelf voorbereid. Aan het „thuisfront" werkt „tante Lena", wier recepten Rocky Lee's restaurant grote faam bezorgden. 2TO uit de oven worden de heer- lijkste Italiaanse gerechten van Rocky Lee's restaurant te New ïork aan de deur van zijn klanten af geleverd. Je hoeft alleen maar het te lefoonnummer van dit restaurant te draaien en een bestelling op te geven, waarna per radio de „mobiele keu ken" wordt gewaarschuwd. In deze rijdende keuken wordt de order stipt uitgevoerd en luttele tijd later belt de chauffeur bij de klant aan om hem de dampende schotels te overhandigen. Deze mobiele keuken is het geestes kind van Rocky Lee, eigenaar van een t F Italiaans restaurant, waar vaak be stellingen binnenkwamen voor maal tijden, die aan huis moesten worden bezorgd. Dat zette Rocky Lee aan het denken en als resultaat daarvan kwam de mobiele keuken op de proppen, .ken autobus werd herschapen in een Bij zonder efficient ingerichte keuken uit gerust met o.m., een roestvrij stalen oven, een enorme koelkast m een ijs koude ruimte voor bier en andere dranken. Boven een grote tafel, waar op de gerechten worden voorbereid, zijn planken aangebracht die alle in grediënten, nodig voor smakelijke Ita liaanse gerechten, bevat. schaffen. SPOEDIG bloeien zij weer, meer dan drie miljoen bleek lila-achtige cro- cussen, een attractie voor duizenden toeristen aan de Noordzeekust van West- Duitsland. Het „blauwe wonder" in de slottuin van Husum is thans meer dan 400 jaar oud. Toen de „Grijze Broeders" van het Minorietenklooster aan het einde van de 15e eeuw enige crocussen tegen hun kloostermuren plantten, vermoedden zij niet, dat deze bescheiden lenteboden tot een geweldig bloementapijt zouden uitgroeien, dat in de 20e eeuw reisbureaus en hotels heel wat inkomsten zouden ver- De kloosterbroeders gebruikten de bloesembladeren van de crocussen, om daaruit een verfmiddel voor textiel te winnen. Zij deden dit niet lang. Met de reformatie aan het begin van de 16e eeuw verlieten de monniken hun klooster, dat eigendom werd van de landheer, her tog Adolf van Gottorp. Toen hij in het jaar 1544 aan de macht kwam, ontstond op de plaats van het klooster een slot. dat hem tot tijdelijke residentie moest dienen. Na vijf jaar bouwen was het slot in Husum klaar, de aanleg van de oude kloostertuin duurde zelfs nog langer. De hertog liet daarvoor verschillende buiten landse specialisten komen. Uit een oude kroniek blijkt, dat Nederlandse tuinar chitecten veel tot aanleg van het park hebben bijgedragen. Om de zo populaire en wat het prestige betreft zo belangrijke waterspelen in te richten, had een tuin architect uit Spanje anderhalf jaar nodig. En het gevonden veld met crocussen werd tot bloemenbed voor een romantisch verstopt tuinhuis. Maar in de 18e eeuw geraakte het slot langzaam in verval. Er werden toen ver scheidene tot dat ogenblik onbekende on deraardse gangen gevonden, en vele in woners van Husum waren destijds be reid te zweren, dat in hun verwilderde park met zijn stille standbeelden, een zame vijvers en donkere oude bomen spoken rondwaarden. Het eens zo witte grint van de verzorgde wegen werd door mos overwoekerd, tussen de bloembedden en in de heggen groeide onkruid maar over alles lag elk voorjaar weer een zach te lilaklgurige sluier. De crocussen van de „Grijze Broeders" dekten het voort schrijdende verval van de bloemenzee, die jaar na jaar groter werd. De monni ken vermoedden niet, welk een schat zij in Husum bij hun vertrek hadden ach tergelaten. Dit grote bloemenwonder van het Noorden strekt zich thans met meer dan drie miljoen bloemen uit over een oppervlakte van vijf hectaren .En de oude slottuin met zijn schaduwplekjes, zijn romantisch kronkelende wegen .oer oude bomen en wallen heeft tot op heden niets van zijn betovering verloren. Vlak na de tweede wereldoorlog opende Honest Ed, die eigenlijk Erwin Mirvish heet, een klein mannfactnrenwinkeltje 'in 't centrum van Toronto. De zaken gin gen niet bijster goed, niet bijster slecht, maar de Incourante artikelen waren en bleven hem een doom in het oog. In een ander winkeltje, gelegen in het pand er naast dat hij had gekocht, probeerde hij tegen sterk verlaagde prijzen deze arti kelen aan de man te brengen. Als vliegen op de stroop kwamen de klanten erop af en Erwin Mirvish ervoer al gauw dat de mensen tuk op koopjes waren. De om. Iet van zijn koopjeszaak overvleugelde al vrij spoedig in ruime mate die van zijn manufacturenwinkel en in 1948 be sloot hij in het vervolg op deze manier zaken te doen en zich Honest Ed, Eerlijke Ed, te gaan noemen. Zijn daverende prij zenslagen bezorgden hem daverende en steeds groeiende successen, zo zelfs dat hij tot steeds grotere uitbreidingen ge noodzaakt werd. hebben aan hun eigen problemen al ge noeg". Wat voor artikel het dagkoopje ook is en hoe groot de voorraad, meestal duurt het geen vol uur of alles is ver kocht. Dagelijks zijn er aldus vele te- leurgestelden. maar meestal gaan ook zij toch wel met een of meer artikelen naar huis, want wie eenmaal binnen is. kan moeilijk Honest Ed's warenhuis weer verlaten, niet alleen omdat zijn waren zo belachelijk laag geprijsd zijn en daarom zo verleidelijk, maar ook omdat het in de doolhof, die zijn zaak is. geen eenvoudige opgaaf is de uitgang weer te vinden. Het warenhuis is in tien bouwvallige, vroegere woonhuizen ondergebracht en heeft daardoor een wirwar van gange tjes, trappen, kamertjes en allerlei on- Vóór 's ochtends elf uur is het wa renhuis van Honest Ed niet en nooit ge opend. Hij doet dit af met de slagzin: „Al onze personeelsleden zijn langsapers, dus kunnen wij niet eerder openen. Af hankelijk van het spotkoopje van die dag uitvoerig en geestig in de kranten aan gekondigd, vormt zich lang voor de ope- nfngshjd een' lange rij wachtende men sen, varieren van enkele honderden tot enkele _duraenden. Door een paar poli tieagenten m bedwang gehouden, wordt, nadat de deuren eenmaal zijn geopend, de menigte één duwend, stompend en vechtend kluwen, waaruit zich telkens enkelen met moeite weten te bevrijden, i warenhuis binnenhollen om zo snel mogelijk naar die afdeling te komen, «ïïfVis fk°°Pie van die dag is te. verkrij gen iiat het winkelpersoneel verder geen k ute,ekt en de klant zichzelf maar moet behelpen, verhoogt de chaotische iSÜlniet weinig. Ter verontsohuldi- ging voert Honest Ed daarvoor aan: „Val ons personeel niet lastig met vragen, ze verwachte hoekjes. Toonbanken of rek ken waarin de goederen zijn opgeslagen zal men tevergeefs bij Honest Ed zoeken. De goederen liggen vanaf de grond tot aan het plafond opgestapeld en de wei nige „toonbanken" die er zijn, worden gevormd door een aantal omgekeerde sl- naasappelkisten. „Door mijn onkosten zo laag mogelijk te houden en alles zo een voudig mogelijk te doen, ben ik in staat mijn goederen voor een appel en een ei te verkopen", zegt Honest Ed. Voor ve len is het een raadsel hoe hij toch telkens weer aan al die goederen komt. Honest Ed kent het geheim hiervan. Wanneer er namelijk in een of andere zaak brand is geweest en de goederen hebben water schade opgelopen, dat is hij er als de kippen bij om ze voor een prikje op te kopen. Ook betrekt hij ze vaak van fail liet verklaarde zaken of van die, welke aan de rand van een faillisement staan. Permanent is ook een aantal inkopers op pad om partijen vergeten of incourante artikelen op de kop te tikken. Omdat hij dus steeds zelf op koopjes uit is, kan hij ook steeds weer ko«oies leveren. Erwin Mirvish door zijn manier van zaken doen allang miljonair geworden en wanneer hij zich bij tijd en wijle uit zijn zakelijke beslommeringen terug trekt. doet hij dat in zijn luxueuze en comfortabele villa waar hij veel kost bare schilderijen heeft hangen, niet zo- veer. omdat zijn vrouw een niet on verdienstelijk schilderes is, maar om dat hij zijn geld graag op solide wijze wil beleggen. Dat zijn concurrenten hem van allerlei onwettige praktijken trach ten te beschuldigen weinig steekhou dend overigens- en men hem als de „dorpsgek" wil zien. zal hem verder een zorg zijn. Zolang hij in staat is stunts te bedenken, zal het publiek elke dag op nieuw blijven toestromen en zal zijn suc ces blijven. Hij heeft geprobeerd op de conventionele manier zaken te doen, maar het publiek dwong hem zelf anders te zijn dan anderen. Welnu Honest Ed heeft er de groot site vrede mee en zal voortgaan als prijs iemand voor m dollar de eige naar te laten worden van een onbe woond eiland, of een ander, omdat hij of zij toevallig de zoveelste koper op die en die afdeling was een overgetelijke dag te bezorgen in gezelschap van een of andere gevierde televisieactrice of acteur. En wie doet hem dat na? INGREDIëNTEN: 4 eieren, ,4 liter water of bouillon van vlees of een bouillontablet, plm -4 eetlepels prn- dakaas, een stukje ui, twee oetlepels boter of margarine. 30 gr. (4 eetlepels) bloem, worcestershiresaus of sojasaus, zout, tomatenketchup of sambal oelek. De eieren in plm. tien minuten hard koken, pellen en in partcn of stvikjes snij den. Het stukje ui schoonmaken, klein- snijden en in de boter of margarine frui ten. De pindakaas en de bouillon toevoe- gen en het geheel zachtjes (steeds roe- rend) aan de kook brengen. De bloem aanmengen met een paar le pels water en de saus ermee binden. De eieren door de saus roeren. De ragout op smaak afmaken met een paar druppels worcestershiresaus of sojasaus en toma tenketchup of sambal oelek en zo nodig wat zout. Serveer hierbij gekookte rijst of aard appelen en bijvoorbeeld savooiekool, winterwortel, boontjes of spinazie of een groenteslaatje. (Voorlichtingsbureau voor de voeding) /N het blad van het Russische ministerie van cultuur staat dat de Russische vrouwen Za-l moeten worden geleerd, ele- onderkleding te dragen. 'Mode begint bij de onderkle- lTl9", aldus „Sowjet-Cultuur", "maar het schijnt dat de fabrica- ge van onderkleding wordt ver- ya<irloosd. Sommige top-fabri- Kanten beweren zelfs dat het °ndenkbaar zou zijn tijdens bij enkomsten over onderkleding e SPreken. Als zij dit blijven °lhouden zal de koper geen be- ?.n0 stellen in de laatste snufjes 'e in het buitenland op de markt verschijnen". -Misschien zit de fout bij onze °nsumenten. Wij zullen hen moeten leren elegante onderkle- f}ng te dragen. Dit is noodzake- L» j Voor verbetering van de „ding-cultuur", zo besluit het nrtikel 1 r_T IT TftfiM trffitr) HET IJzeren Gordijn is bezweken voor de verleidelijke geuren van parfum: grote, hoekige flessen van Russische makelijk worden geëx porteerd naar Engeland, bijna, delicate flesjes van Franse en andere westerse makelij dringen, vanuit Engeland, de Sovjet binnen. De Russische parfums zijn voorzien van namen als Moskous Vuur, Kremlin viooltje van de Krim, Sprookje van de Tsaar. De flessen lijken qua uiterlijk op Russische kerken en andere gebouwen, waaronder natuurlijk, het Kremlin. De parfums hebben een kruidige geur, of het aroma van vruchten en bloemen. Ze vallen bij de Engelse dames bijzonder in de smaak. Omgekeerd zijn de Russische vrouwen in de gelegenheid een westers geurtje te verspreiden en zich bovendien een, westerse make up aan te meten. Het hele pakket cosmetica uitgezonderd oog make-up zal in Moskou en de mee ste andere grote Russische steden worden verkocht. Russische firma's hebben gro te voorraden lipsticks, poeder en cremes gekocht, maar alleen in helle en pastel tinten. Van donkere kleuren houdt men er kennelijk niet. Engelse kleding schijnt eveneens gena de te vinden in Russische ogen. De di recteur van een Londense jersey fabriek heeft uit Rusland een order voor mode artikelen ter waarde van 180.000 pond sterling ontvangen. Commentaar van de directeur. Patrick Shannon: ik geloof dat dit slechts een begin is en dat er een gro te toekomst is in het verkopen op de Russische markt. ER bestaat bijna geen technische vondst, die niet na enige tyd in klein formaat in de speelgoedwin kels te vinden is. In speelgoedwin kels over de hele wereld, want zowel ln Europa als in Amerika en Azië hebben de speelgoedfabrikanten een zwak voor technisch (half gemechaniseerd en sinds kort zelfs volautomatisch speelgoed). En zij allen beweren, hiermee enkel en al leen de wensen van hun jeugdige klanten te willen vervullen. Meer dan duizend firma's uit twee en twintig landen bezochten medio februari de grote speelgoedtentoonstelling in de Zuidduitse stad Neurenberg om op een oppervlakte van 37000 m2 hun artikelen te exposeren. A Uit vele collecties bleek, dat de „doe het zelf"-golf ook haar intrede doet ln de kinderkamer. Zo was er een „speel goedmachine" van Amerikaans fabrikaat waarmee het kind uit plastic plaatjes, die verhit worden, vijftig verschillende vor men kan vervaardigen, waaruit dan al lerlei speelgoed kan worden samenge steld. Voor meisjes was er een bouwdoos, met de inhoud waarvan ze hun eigen sie raden kunnen maken. Voor Jongens was de voorraad bouwdozen praktisch niet te overzien. Naast dit speelgoed, dat erop gericht Is, de fantasie en de activiteit van de jeugd te stimuleren, Is er dus het tecn- nische, beter gezegd het super-techni sche speelgoed. Zo is er een electro-auto met een echt draaiende, volledig ge synchroniseerde vierversnellingsbak. schakelhandel, vrijloop en contactsleu tel. De „volwassen" elektro-auto mag nog ln het ontwikkelingsstadium zijn, voor kinderland is zij al serierijp. De ouders hebben echter sterke zenuwen no dig om de motorlawaai-imitatiemachine te kunnen aanhoren. Deze machine bootst het loeien tijdens het gasgeven van racewagens en het gillen van hoog opgevoerde motoren natuurgetrouw na. Een ander nieuwtje van deze beurs is de complete „James Bond-uitrusting": een automatisch pistool met knaldem per, handgranaten, verrekijker, knipmes, kortom alles wat, naar men veronder stelt, een geheim agent zoal bij zich heeft. Vreedzamer, maar niet minder tech nisch, presenteerde zleh de poppenfami lie. Poppemkinderen hebben er het een en ander bijgeleerd: de tong uitsteken, een sip gezicht trekken of de lippen be wegen. Ze zijn gekleed in de allernieuw ste creaties en sommige hebben verwis selbare pruiken. ER moet heel wat wetenschappelijke arbeid worden verzet om nieuwe mo dekleuren verf-technlsch zó uit te werken, dat zij niet alleen geschikt zijn voor „dry-eleaning", maar ook de ge bruikelijke, gewone gezinswas kunnen doorstaan. Felle kleuren zullen tijdens de eerste wasbeurt steedt de neiging vertonen het sop enigszins te kleuren. Als het be treffende artikel afkomstig is van een merkartikel-fabrikant of gekocht is bij een betrouwbare textiel-detaillist is er geen reden tot ongerustheid, want de in het wassop ronddrijvende stofdeeltjes zijn chemisch niet actief. Zij verdwijnen tij dens het spoelen en de kleur van het artikel blijft dezelfde. Niet zo zeer vanwege de kleur, maar wel in verband met de lus-vastheid ver dient het aanbeveling badhanddoeken, washandjes en dergelijke voor net ge bruik eerst een keer afzonderlijk te was sen. Na de eerste wasbeurt zitten de lus sen veel vaster. Niet alle wasmiddelen zijn geschikt voor de bonte was. Naarmate het „witter dan wit" bij de aanbeveling van het te gebruiken wasmiddel een grotere rol speelt, is het minder geschikt voor de bonte was. Dit soort wasmiddel bevat nu eenmaal chemicaliën ,die, populair ge sproken, de kleuren met wit bedekken. Voor het oog betekent dit een achteruit gang van de kleur. Bij dit soort was middel is het beslist noodzakelijk eerst de witte was te doen en daarna pas de bonte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 25