VYTH ZET RONDE VAN NEDERLAND GROOTS OP Milaan- San Remo Zuidlander neemt flonkerende parel uit wielerkroon RAYMOND CEULEMANS NU AAN DE LEIDING automatisch de beste f 40.00# AAN PRIJZEN TE VERDIENEN Fijn... Arie I ANQUETIL RIJDT TOCH IN EIBAR ZATERDAG 20 MAART 1965 Arte Den Hartog uit het Zuidhol landse dorpje Zuidland, de 23-jari- ge coureur heeft het bestaan om als eerste Nederlander de grote openimgsklassieker van het Itali aanse wielerseizoen MilaanSan Remo te winnen. Op deze foto ziet U Arie na zijn overwinning in de Italiaanse badplaats. Anton Geesink SAN REMO, 20 maart Arie den Hartog, blonde zoon van het Prijzenschema KURT VYTH Gevaar Ontgoocheld Italiaanse favorieten Onze landgenoot Arie Den Hartog, kroonprins van het merk Ford- Gitane, gaat juichend als eerste in San Remo over de streep. Hij wordt gevolgd door de Italianen Adorni en Balmanion, die hij op werkelijk grootse wijze in de sprint wist te kloppen. "kómen6 Milaan San Rem0 Beslissing Slecht op dreef Dé grote man j&crvtvcLc wasvolautomaten VAN OOSTERHOUT (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 20 maart 1;5e Ronde van Nederland is panklaar. De rijke Amsterdamse accufabrikant Kurt Vyth, organisator van dit vijfdaagse wie- lerspectakel, toonde ons gisteren met ge paste trots een rijk geschakeerde menu kaart. In tegenstelling tot andere jaren telt deze Ronde van Nederland een bij zonder attractief en sterk deelnemers veld. Wij noemen een paar namen: Jacques Anquetil, Henri Anglade, André Darrigade, Jean Stablinski. Georges Groussard, Jean Graczyk, Willy Bock- landt én de Nederlandse vedetten Jan Janssen, Peter Post, Jo de Roo en Arie| den Hartog. Er is nog iets dat de 13e Ronde van Nederland doet uitspringen boven de vorige: reeds nu spreekt orga nisator Kurt Vyth van een batig saldo van om en nabij 20.000,Voor een groot deel gaan deze centen naar de Nederlandse Invaliden Sportbond. Reeds vele maanden geleden is Kurt Vyth (eens voorzitter van de ambitieuze amateurvoetbalclub De Zwarte Schapen) aan het voorbereidende werk begonnen Daartoe trok de niet alleen uit pure lief hebberij, maar ook uit reclameoverwe gingen werkende Kurt Vyth enkele goed in wieierkringen ingevoerde adviseurs aan. De laatste weken kwam de Ronde van Nederland eerst goed uit de steigers. De organisatie kreeg de naam „Acitit- sport" mee. en Jan Tummers (allen Nederland). Fyffes Bananen (ploegleider Bertu» Bitter)Maarten Breure, Ab Donker, Dick Enthoven, Martin van Ginneken, Arie Jongejan, Michel Stolker en Gerard Wesseling (allen Nederland). Sunkist (ploegleider Aad van Amster dam): Eugène Beckers, Leo Coehorst, Wim van Est, Jacques van der Kloot, ARIE DEN HARTOG BREEKT DOOR...' 3 i (Door Frans Nypels) ~P IJN Arie. Heerlijk joh. Ik. weet, dat je hiervan hebt gedroomd. De mensen om je heen zullen het aan jou niet hebben gemerkt. Neen. Want je bent een wat stille jongen. Je *eet nooit veel. Je laat anderen denk?'* Jij doet- M fietst> M n 3"c sport, aan je fiets, aan je vorm. Ik Weet nog dat je als jonge prof, pas gecontracteerd voor nogweinig centen bij je geestelijke vader Wout Verhoe ven kwam. Ik hoor je nog zeg gen, dat je zou proberen het er zo goed mogelijk vanaf te bren gen. Wout Verhoeven zei toen, dat jij dat aan je stand verplicht was. Goed Arie den Hartog, je hebt 't 'm gefikst. Je hebt ein delijk ook zo'n grote klassieker op je naam geschreven. Nog wel Milaan—San Remo, nog nimmer door een Nederlandse wielren ner gewonnen. Nou moet er wat in je omgaan Arie den Hartog. Nou zul jij terugdenken aan die tijd, dat je als amateur op de Rotterdamse wegen succes aan succes reeg. Dat je als „jonkie" op de fiets kroop, met al je twijfels. Dat één man jou karak ter gaf: Wout Verhoeven. Dat één man jou altijd (samen met de voortijdig van het wieier- toneel verdwenen Gerrit de Wit) weer aanspoorde. Dat Wout Verhoeven jou leidde tot de status die je nu als wiel renner bezit. Wat heb je vorig jaar getwijfeld, toen Verhoeven voor jou in orde had gemaakt dat je voor Gitane (ploegleider Louviot) kon rijden. Samen met Gerrit Visser heeft Verhoeven geknokt om jou in de grootste en beste buitenlandse stal onder te brengen. Dat jaar heeft Gerrit Visser jou de kneepjes van 't harde profvak geleerd. Hij heeft je gewezen op de nog onbekende detailzaken, die je moest onder kennen wilde jouw kwaliteiten werkelijk eens schitteren. Vorig jaar al Arie den Hartog was jij een lichtende ster aan het wie- Ierfirmament. Nederlands beste allrounder. Vorig jaar al zagen de kenners in jou een „grote", een vedette-pur-sang. Toch bleef jij een eenvoudige jongen Arie. Nog altijd even stil. Je moest geprest worden om wat van je eigen successen te ver tellen. Dat deed jij nu eenmaal niet graag. Je zult het waar schijnlijk nimmer graag doen, want het ligt je gewoon niet. Jij bent een echte kerel geworden daar in Frankrijk. Je bent nu een „doorgebroken" ster, hoewel je vrienden wisten, dat je het ver, heel ver zou schoppen. En je rekende in MilaanSan Remo tevens af met het sprook je, dat je niet kon spurten. Ze hebben mij gezegd Arie, en die „ze" kunnen het weten, dat je dit seizoen kans maakt als kopman te starten in de Tour de France. Ik weet niet of ook deze droom werkelijkheid zal worden Zo ja, dan zul je opnieuw ver schrikkelijk je best moeten doen om te winnen. Maar strijd Arie, heb je nimmer ontweken. Door strijd juist werd jij sterker Nogmaals, fijn Arie. Bravo. Je hebt de Nederlandse wielersport opnieuw een grote impuls ge geven. Ga zo door Arie. Want Zuidland, dat kleine tuinders dorp aan de rand van Rotterdam verwacht nog meer van jou. Zuidhollandse dorpje Zuidland, schreef wielergeschiedenis. Voor de eerste maal in het zesenvijftig jaren tellende bestaan van de gro- j te openingsklassieker van het wie lerseizoen in Italië, Milaan-San Remo, won een Nederlander deze door vele renners begeerde klas sieker. Gebeden en gesmeekt heb ben de Italiaanse organisatoren, dat na elf jaar nu eindelijk weer eens een Italiaan deze rit op zijn naam zou brengen. Voor de twaalfde achtereenvolgende maal zijn zij teleurgesteld. Weer hebben zij in zuidelijke wanhoop de ar men ten hemel moeten heffen en wéér biggelden de tranen over hun gebruinde wangen. De teleur stelling was te groot. Een 23-jarige renner in het tweede jaar van zijn nog prille prof-loopbaan, kaapte de zege letterlijk voor de neuzen van twee Italianen weg. Nimmer namelijk in deze afgelopen jaren zijn de Italianen zo dicht en te gelijkertijd zo ver verwijderd geweest overwinning in deze rit. Dicht- ninn Itllianen. Franco Balma- P f" Vittono Adorni, een tiental ki lometers voor de meet gezamenlijk de leiding hadden. Veraf, omdat kort voor dat dit tweetal het laatste obstakel in de ze klassieker, de lastige Poggia di San Remo, zouden beklimmen de kleine vin nige Hollandse coureur zich bij hen voeg de. Dertien ploegen met elk zeven renners starten woensdag 12 mei in Amstelveen, daartoe in de gelegenheid gesteld door judoreus Anton Geesink. De eerste etap pe, tevens de langste, brengt de karavaan naar Hoogezand-Sappemeer. Hoewel ook de organisatie inzag, dat 270 kiiometers een bijzonder zware opgave zou zijn, kon men de lengte niet inkrimpen wegens het gebrek aan een goede tussenhalte De heer Vyth verklaarde echter dat men nog naarstig naar een oplossing zoekt. De tweede dag prijkt Doetinchem (190 km) op het programma, waarna Simpel- veld (226 km), Helmond (123 km) en tot slot Amsterdam als finishplaatsen zijn aangewezen. Op de vierde dag is een ploegentijdrit ingelast (18 km), die op het parcours van Simpelveld gestalte krijgt. In Am sterdam wordt in afwachting van de apotheose van deze Ronde van Nederland een bijzonder attractief wielerprogram- ma afgewerkt. Op de piste van net Olympisch Stadion zullen o.a. Tymen Groen en de Italiaan Ursi (de man die Tymen Groen in Tokio uit de prijzen reed) een achtervolgingsduel uitvechten terwijl de profsprinters Patrick Sercu, Ronald Baensch, Aad de Graaf en Piet van der Touw elkaar op de sprint zullen tegenkomen. Het programma wordt be sloten met een stayerswedstrijd waarvoor kapitaalkrachtige Kurt Vyth o.a. Timo- ner, De Lillo, Staudacher, Proost en Oudkerk contracteerde. den zich Jacques Anquetil, kopman van Onmiddellijk roken de Italianen het gevaar. Zij kenden de 23-jarige wielren ner maar al te goed. Dit was die gevaar lijke Hollander, de opvolger van de grote Jacques Anquetil bij Ford Gitane. De man ook, die bij afwezigheid van de maestro ongetwijfeld zou willen bewijzen, dat hij in staat was om de binnenkort vacante leidersplaats over te nemen. Om beurten trachtten de twee ge bruinde renners de Olandesevan het wiel te rijden, maar Den Hartog, die gemakkelijk klimt, verloor zijn tegen strevers geen moment uit het oog. Toch leek Arie, die bepaald geen sprinter genoemd mag worden, kansloos toen het drietal de brede en snelle Via Ro ma in de badplaats opstoven. De Ita lianen trokken de sprint aan en tracht ten tegelijkertijd de Hollander tussen zich in te krijgen. Als volleerde profs sloten zij de kroonprins van het grote Franse merk af en Arie moest, of hij wilde of niet, buitenom. De slimme Zuidlander speelde het spel van de sprint werkelijk meesterlijk. Op dit moment bewees hij, dat de leerschool van een jaar onder de hoede van de Nederlandse masseur bij Louviot, Gen rit Visser succes had gehad. Op de laat ste 50 meter kwam hij onweerstaan baar naar voren. Hij pakte meter na meter op de beide Italianen. Even voor de streep stond het resultaat vast. De 56ste MilaanSan Remo was voor het eerst door een Nederlander gewonnen. De „primavera" heeft 'overigens weer aangetoond, dat de uitblinkers uit Parijs- Nice, de eerste grote etappenkoers van het seizoen, de meeste kans op de over winning hebben. Den Hartog, die al in de ronde van Sardinië tot opvallende pres taties kwam en in ParijsNice vervol gens de aandacht van de kenners op zich vestigde met een zesde plaats, was voor velen al als een van de favorieten ge tipt. De Italianen rekenden vooral op coming men als Italo Zilioti en Gianni Motta om aan de elf jaar durende reeks van nederlagen een eind te maken. Rik van Looy werd eens te meer een grote verliezer. De meervoudige wereldkam pioen, die met zijn overwinning in de ronde van Sardinië al vroeg in vorm leek, wenste niet in Parijs-Nice te star ten en trainde met zijn solo's aan het Gardameer. Hij eindigde ontgoocheld in het grote peloton Niet minder dan 153 renners startten voor de 287 kilometer zware rit. Hoewel I het aanvankelijk droog was bleef het ge durende het eerste gedeelte mistig en Ikoud. Onder de grote afwezigen bevon- Ford Gitane en dus van den Hartog, ex_ wereldkampioen Benoni Beheyt, de juist donderdag ziek geworden Run1 Altig, on ze eigen Amstelveense alles kunnen de troef Peter Post en de winnaar van 1963 de Fransman Joseph Groussard. Dat nam niet weg dat alles bij elkaar een imposant rennersveld om half tien s morgens od weg ging naar het grote avontuur. Daarbij waren alle Italiaanse favorie ten. De Azzuri hadden om een overwin" ning gesmeekt. Was de opzet van Ml? laanSan Remo niet veranderd in voordeel van hun landgenoten? Hadden zij in Michele Dancelli, Gianni Motta en Italo Zilioli niet uitblinkers uit Parijs- Nice? En outsiders als de „herboren" Romeo Venturelli, de Giro-revelatie Franco Bitossi, Vito Taccone, Guido de Rosso en jonge renners als Durante, Vig- pa, Sambi en Zadegu waren op hun be kende wegen toch zeker in staat tot een verrassing? Het eerste gedeelte van de koers kenmerkte zich uiteraard door vele ontsnappingspogingen die echter te recht niet serieus werden genomen. Gevaar dreigde er pas, toen vlak voor de top van de eerste col (Col de Turchino na 124 km) Franco Bitossi demarreerde In de snelle afdaling voerde de Italiaan zijn voorsprong voortdurend op en en_ kele kilometers verder lag het peloton, dat Venturelli door een valpartij was kwijtgeraakt, al op 50 seconden. Dat Arie den Hartog zijn latere zege verdiende blijkt wel uit het feit, dat juist de goed lachse eilander de tegenaanval organi seerde. Met de hulp van o.a. Dancelli, Jos Hoevenaars en Francisco Gabica werd het verschil steeds geringer en bij Va- razze (154 km) gaf de viervoudige etappe- winnaar van de Giro-'64 zich gewonnen Even later streek ook het door valpar tijen het was lichtjes gaan regenen gedunde peloton op de kopgroep neer. Na deze opwindende passage bleef het even rustig in de meute. Even maar. Want de dit jaar voor het eerst als prof rijdende Brabander Jos van dei Vleuten was de promotor van de tweede belangrijke aanval. Samen met Julien Stevens, Jan Boonen, Edgar Sorgeloos Jean Stablinsky en een handvol Italianen onder wie Sambi en Enzo Moser, bouwde de Mierlohouter een voorsprong op. Toen ook Dancelli een geslaagde sprong naar de vluchters deed, achtte de onvermoei bare Den Hartog het opnieuw tijd om in te grijpen. Ditmaal vond hij de Spanjaard Perez Frances aan zijn zijde en dit duo Adorni. Het achtereenvolgende Sloepje bevatte louter grote namen: Motta, Ador ni, Dancelli, Jan Jansen, Perez Frances, Poulidor. Taccone, Durante, Mugnaini en natuurlijk Den Hartog. Alleen de laatste had nog reserves genoeg om de vluchters te bereiken. De uitslag luidt: 1. Arie den Hartog (Ned.) de 287 kilometer in 6 uur 53 mi nuten en 32 seconden; 2. Adorni (It.); 3, Balmanion (It.) beiden z.t.; 4. op 51 secon den Wolfshohl (Did.); 5. op 55 seconden Vannitsen (Belg.); 6. Jan Janssen (Ned.); 7. Cribiori (It.); 8. Reybroek (Belg.); 9 Motta (It.); Vicentini (It.)11- Dancelli (It.); 12. Vigna (It.); 13. Stablinsky (Fr.) allen z.t. als Vannitsen. Het prijzenschema van de Ronde van Nederland beloopt een totaalbedrag van 40.000,De individuele eindzege wordt beloond met 2500,de ploegenprijs Is van dezelfde hoogte, terwijl de winnaar van de Groene Trui (500,In z'n zak mag steken. De ploegen, die nog niet aüe compleet zijn, zien er als volgt uit: Pelf orth-Sauvage-Lej eune (ploegleider De Muer): Jan Janssen en Cor Schuuring (beiden Nederland), Henri Anglade, Edouard Delberghe, Georges Groussard, Jean-Claude Lefebre en Frangois Mahé (allen Frankrijk). Ford Gitane (ploegleider Raimon Lou viot): Jacques Anquetil, Jean Graczyk, Jean Stablinski (allen Frankrijk), Arie den Hartog, Cees Lute (beiden Neder land), Seamus Elliot (Ierland) en Willy Vannisen (België). Flandria Romeo (ploegleider Lomme Driessens): Peter Post (Nederland), Wal ter Bouquet, Noel Foré, Jean Nolmans, Willy Planckaert en Guldo Reybroeck (allen België). Mann (ploegleider Frangois Cools): Fernand Deferm, Jos Haeseidonck Jos Huysmans, Rik Luyten, André Messelis, Theo Nijs en Louis Proost (allen België). Torpedo (ploegleider Kurt Bayer): Bollenberg, Geurts, Glemzer, Dieter Kemper, Sigi Renz en Wilde (allen Duitsland). Amstel Bier (ploegleider Herman Krott): André Darrigade (Frankrijk) Ab Geldermans, Jan Hugens, Rein de Jong en Piet Rentmeester (allen Neder land). Caballero (ploegleider Gerard Peters) Cees van Amsterdam, Piet Buuts, Henk de Jong, Piet van der Lans, Jos Linders. f™ van Smirren en Piet Steenvoorden (allen Nederland). De Fritesspecialist (ploegleider Jefke Janssen)Piet van Est, Leo Hermens, Jaap Kersten, Leo Knops, Jan Schroder Cees Snepvangers, Fons Steuten en Adrl van Tilburg (allen Nederland). Homburg (ploegleider Toon Simons): Henk Cornelisse, Piet Damen, Cees van Espen, Huub Harings, Henk Nijdam, Rik Wouters en Bart Zoet (allen Nederland). Televizier (ploegleider Kees Belle naars): Leo van Dongen, Jo de Haan, Cees Haast, Gerben Karstens, Jacques van der Klundert, Bas Maliepaard en Jo de Roo (allen Nederland). Acifit-Avaros (ploegleider Piet Li- bregts): Karei Leyten, Jan Pieterse, Theo Sythoff, Werner Swaneveld, Lambert van der Ven, Jos van der Vleuten en Huub Zilverberg (allen Nederland). De internationale Wielerunie (UCI) heeft de Franse wielrenner Jacques An quetil vrijdag telegrafisch een startver bod opgelegd voor een wegwedstrijd In Spanje. De Italiaanse wielerbond had de UCI hierom gevraagd omdat Anquetil va?ew ï'®<?stri-id, die geldt als opening an het Italiaanse seizoen, telt mee voor ae strijd om de wereldbeker. Volgens et reglement van de UCI mogen coureu die zijn ingedeeld in de eerste catego rie, niet starten in andere wedstrijden wanneer op dezelfde dag een wedstrijd voor de wereldbeker wordt gereden. Anquetil heeft zich kennelijk weinig van het startverbod van de UCI aangetrok ken. De vijfvoudige winnaar van de Tour de France verscheen in Sibar normaal aan de start voor de ,,Cote dArrate" een bergklim over 7600 m. De wedstrijd leverde een zege op voor de Spanjaard Angelino Soler, die de af stand reed in 19 min. 56 sec. Zijn land genoot werd op een seconde tweede ter wijl een derde Spanjaard, Ventura Diaz, op twee seconden als derde eindigde Bergkoning Federico Bahamontes legde met drie seconden achterstand beslag on een gedeelde vijfde plaats. Jacques Anquetil moest ook genoegen nemen met een gedeelde plaats. De tijd van de Fransman was 20.15.- Hij ein digde als achtste. Het woord is nu aan de UCI. Cees van Oosterhout lijdt derde nederlaag in successie WENEN, 20 maart Ondanks het feit dat Raymond Ceulemans ook na de tweede dag van het Europese kampi oenschap driebanden de grote favoriet is en hij inmiddels de leiding van Ha- noun heeft overgenomen, ondanks 't feit ook, dat hij vandaag zijn beide partijen beëindigde in belangrijk minder dan zestig beurten en vele open doekjes zijn deel werden, blijft hij mopperen óp de kwaliteit van de biljarts. De Belg is daarin niet de enige: de meeste deelne mers hebben grote moeite om zich aan de vreemd reagerende banden aan te passen. Ook Cees van Oosterhout, die daarnaast echter vooral tegen Scherz slecht op dreef was en die elke illusie heeft laten varen. Alleen Ceulemans, Scherz en Hanoun zijn opnieuw ongeslagen gebleven, maar het was in het bijzonder de Oostenrijker die zijn stadgenoten en de overige toe schouwers tot enthousiaste toejuichin gen dwong. Terwijl op de andere tafel herstelde de orde. De coureurs kregen Ceulemans en van Oosterhout nog om rtnnn 4-44^ nw. iiif ft» V\lQ'7t»n j;„ a 0 geen tijd om uit te blazen. Topcrosser Rolf Wolfshohl, er altijd op uit zich in een lange solo te laten „zien", sprong na 200 kilometer weg en zou een tijd lang zonder gezelschap blijven. De favorieten in het peloton bewaakten elkaar. Vele valpartijen, waarvan o.a. Rik van Looy, Willy Altig, Motta en Perez Frances het slachtoffer werden, kwamen de kracht van de meute ook al niet ten goede. de leiding stonden te vechten, ging Scherz er tegen Rudolph in een dusdanig snel tempo vandoor, dat hij zijm zestigste ca rambole reeds (na 46 beurten) scoorde op het moment, dat Ceulemans de 30 nauwelijks was gepasseerd. gen meer moeite moeten doen. Tegen Van Oosterhout kon de Belg aanvanke lijk niet komen tot de produktie, die hem een zekere winnaar zou maken. De te genstand van de Nederlander was in de eerste helft zo groot en effectief dat de Belg eerst in de 35e beurt definitief aan d leiding kon komen. Daarna was net pleit ook snel beslecht. Spoorwegbeambte Scherz dus de grote man. Gedragen en gestimuleerd door het warme applaus, maakte hij in zijn beide partijen de ene serie na de andere. In het duel met Rudolph zelfs een explosie van 24 caramboles in vijf beurten. Roger Hanoun zag zijn fraaie gemid delde van de eerste dag voor een deel verdwijnen door het zware carrotte' van de Spanjaard Munte, die op deze manier meende tegen de Fransman een kans te hebben. Maar Hanoun is te ervaren om zich daardoor van de wijs te laten brengen en tegen het einde van de partij brak hij met .een serie van vijf door de Spaanse barrière. De Deen Christensen was een gemakkelijker slachtoffer en tegen hem kon Hanoun dan ook aan een alleszins redelijk gemiddelde komen. Christensen 49 67 0.727 4 Hanoun 60 67 0.895 5 Vieira 47 76 0.618 5 Munte 60 76 0.789 6 Van Oosterhout 26 58 0.448 4 Scherz 60 58 1.034 6 Rudolph 46 52 0,884 7 Ceulemans 60 52 1.153 7 Stand na de tweede dag: 1. Ceulemans 8 240 229 2. Scherz 3. Hanoun 4. Rudolph 5. Vieira 6. Van Oosterhout 7. Munte 8. Christensen 1.047 7 8 240 231 1.038 8 8 240 256 0.937 10 2 175 215 0.813 7 2 200 276 0.724 6 2 176 246 0.715 6 2 196 276 0.710 5 0 151 254 0.679 6 Advertentie En 's avonds tegen van Oosterhout was het niet anders. Alleen bleek de Neder lander toen al heel slecht op dreef, waardoor Scherz heerlijk „vrij" kon Onder impuls van Taccone en Balma- spelen en niet de minste moeite had om nlon werd Wolfshohl tenslotte pas na 50 tussen zichzelf en zijn tegenstander zeer kilometer teruggehaald. Toen zag Balma- snel een afstand te creëren, die na en- nion zijn kans schoon. Op de Capo Berta, kele tientallen beurten voor Van Ooster- de tweede van een serie van drie cols. I hout al veel te groot was geworden, sprong hy weg, weldra gevolgd door Ceulemans heeft voor zijn overwinnin- Profiteer van de tijdelijke inruilactie tot 250 gld bij Rondomatic en Rondomat de luxe. Importeur: N.V. Gebr. Timmermans, Kessel bij Venlo, Tel. 04762-325 (6 lijnen)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11