Melk, gezond opfrissertje midden in de schooluren Schoolmelk-affai're houdt emoederen in Haarlem nog wel geruime tijd bezig Moeilijkheden liggen vooral in distributie WAARDERHAVEN, aards paradijs voor ratten Autowrakken op plaats van kinderspeelplaats bij A. Fos moet geweten van supporters sussen HAARLEM-RCH KLEUTERLEIDSTER V errassende ontmoeting Haarlem dit seizoen geen kloppend geheel" Ik ben van huis uit helemaal geen midvoor" Lion d'Or MET SPIT Otto Berendregt: ,Van zondag hangt heel veel a Toernooi om Zilveren Tulp Ulrich Maslo: Derde plaats kunnen we vasthouden ZATERDAG 20 MAART 1965 PAGINA 3 HAARLEM, 20 maart Een onschuldige drank als melk houdt al geruime tijd vele gemoederen bezig. In dit geval gaat het om de schoolmelkvoorziening in Haar lem. Het gezonde produkt is reeds bij vele instanties en personen naar binnen gedruppeld. Bij wet houders, raadsleden, onderwijzers, ouders, melkhandelaren en ambte naren. Tot vervelens toe hebben zij in allerlei vertrekken verga derd en tijdens die bijeenkomsten werd beslist geen druppel melk gedronken. Het eigenaardige van de melk-affaire is, dat nagenoeg niemand wil tornen aan het nut van het dagelijkse glaasje melk, dat de kinderen midden in hun schooluren krijgen aangeboden als een gezond opfrissertje. Ieder een is het erover eens: stoppen met het glaasje melk betekent hetzelfde als de werknemers in de bedrijven bedrijven beroven van hun koffie of thee. Daarbij komt nog, dat het voor de meeste kinderen de enige portie melk is die zij drinken. Hun gewond heid vaart er wel bij en het onder wijzend personeel mag rekenen op nog meer aandacht van de leer gierige jeugd. De eigenlijke pro blemen liggen dus op een ander vlak: de distributie binnen de scholen levert al die vervelende moeilijkheden op. Op een plaats die oorspronkelijk was aangewezen als kinderspeel plaats liggen nu nog de autowrak ken van het nabijgelegen woon wagenkamp. De kinderen van de woonboten in de Waarderhaver moeten nu hun heil zoeken op de gevaarlijke weg. De melkdrinkende schooljeugd trekt zich weinig aan van de discussies, die op hoog niveau zijn ontstaan. De melk smaakt de jongelui goed. Ze drinken met plezier zoals op bovenstaan de foto blijkt, welke werd ge nomen in een der klassen van de Kardinaal de Jongschoöl aan de Jan Gijzenkade. Het hoofd van die school, de heer J. A. A Houthuizen, is van mening, dat de taak van het schoolhoofd inderdaad extra belast wordt. Maar zijn commentaar is heel nuchter: „Ik wist het, toen ik er aan begon". Hij is er overi gens ook niet gélukkig mee, dat de kinderen al zijn het meest al potige jongens, die wel wat aankunnen met die kratten moeten sjouwen. Voor hem echter is het belangrijkste, dat zijn scholieren melk drinken. Niet als bijvoeding, maar als een opknappertje. Tenslotte: Melk maakt meer mans. (Van onze sportredaktie) Mi 1 HAARLEM, 19 maart Haar lemRCH: de door het publiek opgeschroefde derby van de waar heid. Beide voetbalverenigingen kozen voor de geliefde zelfstan digheid. Haarlem noch RCH durf den op te gaan in een als dé op lossing gepredikte fusie. Enkele weken na het definitieve afschrij ven van de plannen staan de re presentanten van Haarlem en RCH oog in oog met elkaar. Op de tribune eist de verstokte aan hang van beide teams een uit spraak. De twee kampen ver langen elk een zege, waarmee de afwijzing van een samengaan volgens hen dan wordt gerecht vaardigd. De 22 spelers (hoeveel stam men eigenlijk uit Haarlemse voet balfamilies?) vergeten op de groene sprei ogenblikkelijk de fusie-perikelen. Dan beïnvloedt slechts de gezonde rivaliteit tus sen twee ploegen uit dezelfde stad. RCH bundelt zijn belangen °P het consolideren van de derde (°f hogere) plaats. Haarlem wenst het nogal mislukte seizoen althans enig cachet te geven. In verband met de derby-topper HaarlemRCH plaatsten wij een krachtige spotlight op twee voet ballers: Otto Berendregt van Haarlem en Ulrich Maslo van RCH. Uiteraard handelde het ge sprek in luchtige bewoordingen over het gevecht van morgen. Op de grond, waar fusie-bemiddelaars maanden tevergeefs worstel den, poseren Berendregt (links) en Maslo als vertegenwoordigers van de zelfstandige clubs Haarlem en RCH. Op het trapje van het stadhuis dachten ze echter eerder aan de grote strijd van morgen. Hotel-Café-Restaurant MAALTIJD :-:oxox-: Bij de schoolmelkvoorziening in Haar lem en omgeving zijn naar schatting honderdvijfentwintig gemeentelijke en confessionele scholen betrokken. Leve rancier is de N.V. Melkinrichting De Sierkan, een onderneming die de school- melkdistributie steeds met plezier heeft aangepakt. De laatste tijd zijn er ech ter enige moeilijkheden helemaal bui ten De Sierkan om. Een korte terug blik op het recente verleden kan ver helderend werken. Zoals bekend is de sehoolmelkaffaire onder meer ter spra ke gebracht tijdens de in december ge houden begrotingsvergaderingen. Het raadslid en tevens schoolhoofd H. Pee- ters CKVP) heeft bij die gelegenheid een lans gebroken voor het in deze tijd zo overbelaste schoolhoofd, die naast de drukte van de normale on derwijszaken ook allerlei andere aan gelegenheden moet regelen zoals de schoolmelk, kinderpostzegels, school reisjes en talloze incidentele acties. De heer Peeters maakte deze opmerking, toen werd besloten om het instituut van schoolbewaarder af te schaffen. Als ge volg hiervan zou het schoolhoofd nog meer taken op zijn schouders krijgen. De heer Peeters deed toen de sugges tie om de rompslomp van de melk te ondervangen door appels uit de delen Als reactie op het afschaffen van de functie van schoolbewaarder hebben vijf scholen de melkverstrekking tijdelijk gestaakt. Deze gang van zaken werd voor mr. M. D. Proper (CPN) aanlei ding om vragen te stellen aan burge- meester en wethouders- Nu net ant woord is gekomen, blijkt aat de heer Proper onvolledig is ingelicht. Hy heeft ons meegedeeld opnieuw viagen over de schoolmelk te stellen. In de praktijk is de distributie onder de leerlingen bijzonder bezwaarlijk;. De HAARLEM, 18 maart De kinderen van de woonboten in de Waarderhaven hebben maar heel weinig vrijheid van beweging. Zoeken zij <Je straat als speelkwartier dan worden zij bjjna voortdurend belaagd door de komende en gaande vrachtwagens van het na bijgelegen industrieterrein. Zoeken zij hun heil vlak bij of op de boot, dan vormt het water weer het gevaarlijke element. De bewoners van de Waar derhaven zijn het er dan ook allemaal over eens, 'dat er een veilige kinder speelplaats moet komen. Dat is dezer dagen weer eens gebracht onder de aan dacht van het gemeentebestuur door de schriftelijke vragen van het socialisti sche raadslid mevrouw J- Lankhof- Baas. Mevrouw Lankhof zegt ir. haar brief dat het veld, dat oorspronkelijk was be doeld als kinderspeelplaats, nu geheel in beslag wordt genomen door de autowrakken van het in de nabijheid gelegen woonwagenkamp. Dan ont breekt er een reddingshaak en tenslotte voelen de bewoners het ontbreken va.n een openbare telefooncel als een ernstig gemis. In de woonschepenhaven wonen on geveer zestig gezinnen. Iemand die de omgeving, waar zij moeten leven, ook maar vluchtig opneemt, zal onmiddellijk inzien dat de omgeving van de Waar derhaven allesbehalve een aards para dijs is, of het moest zijn voor de tal loze ratten die tussen de wrakken en het afval welig tieren. Er zou dus ruimte zijn voor een kin derspeelplaats. Maar zolang de man nen van het woonwagenkamp geen andere bergplaats hebben gevonden, zal de gevaarlijke toestand, zoals die van daag nog aanwezig is, nog lange tijd voortduren. Als laatste klacht, die me vrouw Lankhof nog niet eens op haar lijstje heeft opgenomen, is er de be trekkelijk grote afstand naar de dichtst- bjj gelegen bushalte. leverancier zet de melk op een centrale plaats en het onderwijzend personeel moet maar zien hoe de melk verder te distribueren. In scholen met twee of drie etages zjjn de moeilijkheden nog groter. Hier en daar komt het voor dat kinderen met kratten melk van twintig kilogram drie trappen op sjouwden. De hoofden van de stakende scholen in een bericht van dinsdag met name ge noemd stellen zich op het standpunt, dat de distributie in de laatste plaats tot de taken van do school behoort. „Deze hoort thuis bij de leverancier of anders bij de schoolmelkcommissie.' zegt een van de stakende hoofden. Een lotgenoot formuleert het weer anders: „Het is absoluut niet verant woord, dat kinderen met te zware vrachten over de trappen zeulen. MUn dochter is kleuterleidster en die 's met spit thuisgekomen van het wen met melk." Het hoofd van Van Zeggelenschool heeft een W' delijke oplossing gevonden. „Wij vra- gen de leerlingen om zoveel melk van thuis te nemen." Het hooro van de Kohnstammschool vindt even als verreweg de meesten van z'Jn lega's. dat "dan pas de juiste "P A sing is gevonden, als de tne.]k aan de deur van de klaslokalen worat gebracht. Tot nog toe is deze scnooi als enige in Haarlem nog in Lrfl zit van een schoolbewaarder. Deze functionaris moet echter per 1 mel het veld ruimen. Zoals reeds gezegd is De Sierkanbe- reidwillig genoeg om aan de ver. r* s van de schoolhoofden tegemoet te Ko men. Desgevraagd verleide een tan cie bedrijfsleiders: „Natuurlijk "dien W,J meer doen. Helaas gaat er vee' te veel tijd zitten in de distributie langs de lokalen. Het gaat misschien wel, als er een andere regeling komt. En niet die regeling komen uiteraard ook de financiële consequenties ter,fpJak®' De onderhandelingen zijn gaande en het is nu dus een kwestie van afwachten. De ingebruikneming van de uitbrei ding van een woninginrichting te vieren met een tentoonstelling van beeldende kunst, is een ver schijnsel waarvoor onze tijd rijp blijkt te zijn. De heer A. Vos heeft dit aange durfd in zijn winkelpand aan de Am sterdamstraat. De samengang van bedrijfsleven en kunst is in de na-oorlogse jaren niet meer zo bijzonder, maar wei het feit, dat een bedrijf de kunst opneemt in een organische tunctie in plaats van als maecenas op te treden. Hel gaat nu niet meer om de kunstenaar die men in een welvaartstaat als mens niet lan- ger aan zijn lot kan overlaten, maar om het kunstwerk zelf als een artikel waar z;jn medeburger met langer buiten kan. Een logische ontmoetingsplaats met de kunst kan dan inderdaad de zaak zijn waar men zijn meubels koopt. De schilders van De Groep Haarlem se Kunstenaars die, met elkaar of af zonderlijk regelmatig in tentoonstellings zalen hun werk tonen en daarmee wel een groot, maar toch altijd nog be perkt publiek bereiken, zijn op de uit nodiging van de heer Vos ingegaan en hebben een keur van werken— bijna tachtig in getal afgestaan om het feest van de opening luister bij te zet ten een feest dat de toekomstige eige naars in eigen huis kunnen voortzetten. Men ziet er schilderijen, aquarellen, tekeningen en etsen van verschillend geaarde kunstenaars hun eigen partij spelen tussen stoelen, tafels, stoffen en bergmeubels. Naast de noodzakelijke aankleding van het huis blijkt ook dat moment van poëtische verbeelding als rustpunt in het interieur onontbeerlijk. Blijft de tentoonstellingszaal de ge legenheid bjj uitstek voor het aanbie den en kennisnemen van kunstwer ken, voor de kennismaking met het kunstwerk kan een ongezochte en ver rassende ontmoeting zoals hier gear rangeerd, belangrijk zijn voor het bin nen zijn gezichtskring halen van een voortdurende bron van vreugde waar mee te veel mensen het contact heb ben gemist. Otto Berendregt, 29 jaar, in februari 1956 als pijlsnelle linksbuiten uit Scho ten weggelokt, maakte in Haarlems topteam jarenlang als kalme spil furore. Na een algrijzelijke nachtmer rie van vernederende nederlagen ver scholen de keuzeheren hem onlangs naar de linkerwing. Hoe het hem daar in de wat ontwende omgeving bevalt? „Uitstekend. Ik draaide vooral tegen Wageningen en de Graafschap lekker". Otto Berendregt, van nature een zuivere optimist, acht het duel tegen RCH van zeer grote betekenis. Hij ont kent niet dat Haarlem over een top positie alleen nog maar mag dromen. Maar het roodblauwe team. gelouterd na een pijnlijke foltering van trieste HAARLEM, 19 maart Iii de bad- mintonhal in Haarlem houdt „Duin- wijck" zondag zijn jaarlijks toernooi om de zilveren tulp. Dit toernooi voor club- teams, ingedeeld naar sterkte, werd vo rig jaar winst voor het Kopenhaagse S.I.F. Ook zondag zijn de Denen weer van de partij en zullen zij hun krachten meten met Duinwijck, Y'elsen en Haar lem. In de B-afdeling zijn ingedeeld Bad hoevedorp, Slotermeer, Eindhoven en de Kortenaer, in de C-afdeling Amstel- stad, EGBC, SOS en BBC en in de D- afdeling DVO, BC Flight, HBV en Ma- riahoeve. Een team bestaat minimaal uit acht spelers en speelsters, zodat in afwijking van de competitie-samenstel ling de clubs met een brede top de grootste invloed hebben. Een wedstrijd bestaat uit vijf partijen en men mag in een ontmoeting slechts één partij spe len. verliezen, mikt nog steeds hoog. „Van zondag hangt het af hoe hoog we zullen eindigen". Otto Berendregt bezigt geen sombere uitlatingen, wanneer hij de derby tegen RCH prognotiseert. Hjj meent, en zegt dat zonder omwegen, dat de Racing haar piek heeft gehad. „Waarom zul len we ons dan zorgen voor zondag maken", grinnikt hij. Even later geeft hjj evenzo eerlijk toe dat Haarlem dit seizoen geen kloppend geheel vormt. Aan de technische capaciteiten van de meeste spelers schort het niet. „Dat is overigens een veel voorkomen de fout. In de tweede divisie heb je niets aan elf goede voetballers. Vecht jassen moet je hebben, jongens die verschrikkelijk hard knokken". Otto Berendregt laat zich even weg drijven in de mistige sferen van de toekomst. Als Haarlemmer in hart en nieren bouwt hij zijn club desnoods ver buiten zjjn proporties uit. „Wanneer we zondag winnen, en waarom zou dat niet mogelijk zjjn, rusht Haarlem in een ruk door naar boven. Let maar op! Heus, ik durf zelfs te beweren dat Haarlem in de buurt van RCH fi nisht". Geen verdere omschrijving. Waarom ook? Die laat zich gemakkel ijk raden. De RCH-ers hebben hun troepen in slagorde geplaatst voor het sluitstuk der competitie, waarin zij gewik keld in de beslissende strijd voor een (kans op promotie biedende) plaats bij de bovenste drie - voor een „hels" karwei komen te staan. Met Haarlem als eerste tegenstander uit een serie van zeven matches, die RCH achtereenvolgens in het strijd perk brengt met Tubantia (tuis), Zaan streek (uit). Cambuur (thuis), AGOVV (uit), Wageningen (thuis) en Zwolse Boys (uit), zullen de RCH-ers zondag het spits van dit uiterst zware examen moe ten afbijten. „Wat onze uitwedstrijden betreft zouden wij eigenlijk weinig vrees heb- te koesteren. Op vreemde grond ver loren wij dit seizoen slechts eenmaal", klinkt het niet zonder optimisme uit de mond van RCH's topscorer Ulrich Maslo. De 26-jarige oud-speler van Rot Weiss Essen waakt er wel voor het roodbroekenteam te onderschat ten. ,,In plaatselijke duels spreekt de rivaliteit nu eenmaal een geducht woordje mee. En vooral omdat wij een hogere plaats op de ranglijst Innemen zal Haarlem er ongetwijfeld een eer in stellen ons te verslaan. Het wordt een moeilijke wedstrijd voor RHC. Ik houd het voorlopig maar op een ge lijkspel. Ulrich Maslo vertelde dat hij 't bij RCH geweldig naar zijn zin heeft. Het is een gezellige vereni ging en de stemming onder de spe lers is uitstekend. (Wanneer wij in de komende zware wedstrijden het spelpeil nog wat kunnen opvoeren, moeten wij met een beetje geluk on- ze derde plaats op de ranglijst kun- - t-, Nn nnnriAM TT— - - V H laiLgijjaL IS.LU1- nen behouden. Voor mijzelf hoop ik, dat men my op een andere plaats in de voorhoede zal opstellen. Ik ben van huis uit helemaal geen midvoor en voel mij op die plaats niet thuis. Dat is nog een probleem, waarvoor den" *oss'nK gevonden moet wor- Het was Maslo op dat moment nog met bekend, dat de leiding van RCH reeds aan zjjn wensen temoet was ge komen. Maslo staat zondag tegen Haarlem rechtsbinnen, terwijl Nanai zijn zoveelste terugkeer viert op de midvoorplaats. (Advertentie) KRUISWEG 34 Brengt U een voortreffelijke Tafel reservering. Telefoon 2 2180

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3