Groothuis' pupillen missen het intellect Oud-international begint zijn gesprek over niaar dwaalt af naar talrijke boeiende onderwerpen staan in Oranje op verkeerde plaats" Ex-midvoor beweert: „Pech bestaat niet voor top sportman Sportflitsen Geen succes voor boksers uit Suriname lofe ttsitvvooT maun®11 Anton Geesink wipt even over uit Italië w» Schregardus en Huppen moeten bokstitel uit handen geven Bloemendaalse hockeyvereniging 70! Utrechter hoopt in Madrid en Sao Paulo op mat te komen De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereenigd Bezit van 16^4 S'3# S nvergetelijk doelpunt! mwimim-1 fa IJver Mentaal Foute takfiek Jeugdprobleem Hans Kraay Gelifke sfeer Ongelijk mm Met genoegen DINSDAG 23 MAART 1965 (Door LEX MULLER) Amsterdam, ^enk Bouwman, 23 maart. wel eens her- '°pt in de „lastigste jongen" uit grote hockeyfamilie in Neder- attd, babbelt graag over zijn oude dub BMHC, de Bloemendaal- ^Tusschen-Haarlem-Combinatie, die volgende maand haar zeven tigste jaarfeest niet wenst te ver geten. De oud-internationaal schetst-fijn oude vlam in een *t»ontane opwelling met „een mie- erse vereniging". Nog geen mi nuut later „glibbert" hij overi gens met zekere tred over spek gladde onderwerpen als het falen ^an de Olympische formatie in ^ome en Tokio. Henk Bouwman aPuit dan een golf van kritiek in let mis te verstane termen, zon- er een moment scherp of beledi- §edd te worden. In een rustige, be- Paald niet geëmotioneerde ge moedstoestand lucht hij, zorgvul- r^g Woorden afwegend, zijn hart. fans schakelt hij, als het ware fa zijn gedachten opnieuw te or- denen, BMHC. mm JAN HUPPEN HERMAN SCHREGARDUS Hoe «SS'tS I li SCHIPHOL. Anton Geesink zal zich niets aantrekken van be zwaren, die het Nederlands Olym pisch Comité tegen een „Olympi sche" opening van een winkelcen trum in Rijswijk koestert en blijft bereid dit als fakkelloper door het ontsteken van een vlam te openen, wanneer men slechts de afgespro ken condities nakomt. J Henk Bouwman bewaart een Onvergetelijke herinnering aan deze foto. U ziet op de prent Bouwman geheel „los" van de 9*0nd. Met een forse slag slaat de bal achter de doelverdedi- 9er pan India, Lahkman. In dat har (1955) behaalde Nederland een sterk gelijk spel (11) tegen bockeynatie India. Linksbinnen Bouwman scoorde die gedenk waardige „1", v. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 23 maart Groot, breed en ontevreden zat hij op zijn stoel te rijden. Ome Dick Groothuis, boksleraar- cafetariahouder uit Amsterdam at van woede bijna zijn woeste peper en zout kleurige snor op. Twee van zijn boksers, getipt als zekere winnaars hadden hun wedstrijden op een domme manier ver gokt. Beiden, Schregardus en Huppen, misten op een haar het ere-metaal, door dat zij op het doorslaggevende moment het intellect van hun tegenstanders on derschatten. Zelfs de door de honderden uit Am sterdam meegekomen supporters ge schreeuwde aanmoedigingen: ,.kom op Jèn", konden Jantje Huppen er niet toe brengen om het initiatief te flemen. Tij dens de in Rotterdam gehouden bokskam- Henk Bouwman: „diverse hockeyers over op „uitgangspunt" al branden de zinnen wel van vlammen de kritiek. Henk Bouwman immers, al tijd al een veel omstreden persoon ge weest, iemand die polemieken vermijdt omdat de tegenpartij (en soms ook hij, bekent-ie) dan over de schreef dreigt te gaan, Henk Bouwman immers vertelt ge kruide meningen zonder armslag, nog steeds een levensgevaarlijke bezigheid in Nederland. En waarom eigenlijk? BMHC poetst het clubhuis blin kend-schoon, want het jubileum feest ter ere van de zeventigste verjaardag nadert snel. De Bloe- mendaalse hockeyclub heeft als zovele andere verenigingen een bewogen maar heerlijke tijd achter zich. Wie zou daar niet beter over kunnen vertellen dan Henk Bouw- rnan, de international, die van 1936 tot 1958 heel braaf als lid zijn contributie betaalde? Henk Bouwman: Olympia-ganger naar Bonden (1948) en Helsinki (1952), 38 maal in het oranje. De wat bonkige hockeyer, die als links binnen, midvoor of rechtsbinnen Öe tegenstander even zo gemakke lijk dol draaide. Op het groene Braslaken een gezellige, sportieve kerel, die helaas iets te vaak een knie of ander delen van het been dik moest omzwachtelen. Henk Bouwman: een man die buiten de vier krijtlijnen zijn mening niet Voor zich houdt. Henk Bouwman, 39 jaar, broer van teevee-gastvrouwe Mies en HFC's ge vreesde goalgetter Paul, boeit als rede naar gelijk Sophocles in de Griekse oudheid. De zwartharige, bruinogige hockeyster van weleer („nee, nee, ik golf alleen nog maar") schroomt niet onderwerpen aan te roeren, die de wat aristocratische hockeybond ogenblikke lijk zouden verkillen. Bij tijden vraagt hij me nuchter een bepaalde opmer king liever niet te willen gebruiken. Helaas, Henk Bouwman verzoekt het niet zonder reden. Want in het starre, dorre Nederland culmineert een eerlijk kritisch gesprek maar al te vaak in verschrikkelijk boze gezichten. Maar goed, Henk Bouwman (die wei felend zjjn beroep als directie-secretaris omschrijft, a-propos bij het assurantie makelaarskantoor Dorens en De Waal, ja, ja, diezelfde Rein de Waal als de be roemde hockey-coach uit de periode 1952-1957) schildert eerst „uit het hoofd" BMHC zoals hjj het kent. Qua sfeer en mensen typeert hH het als de meest unie ke club van Nederland, organisatorisch goed functionerend, als een pauw pron kend met zijn riante, oer-gezellige club huis. pioenschappen van Nederland wachtte de Olympisch bokser te lang af. Jantje ver trouwde op zijn punch. Hij geloofde, dat zijn stadgenoot Te Paske er vroeg of laat wel op zou lopen maar dat verzuimde deze in het bantamgewicht uitkomende bokser nu juist. Hij maakte prachtig ge bruik van zijn lengte en bouwde daar door aan een puntenoverwinning. In de laatste ronde probeerde Huppen nog wel een zege te forceren, maar Te Paske hield Jan bijzonder goed van zich af. Herman Schregardus. die niet mee mocht naar Tokio, wilde blijkbaar laten zien, dat hij wel wat kon. in zijn ijver startte de Amsterdamse weltergewicht te wild. De Groninger Jacques Roosien Het zich niet overrompelen. Met prikstoten stopte hij Schregardus en vergat daarbij niet zijn dekking laag te houden, want Herman staat bekend om zijn stoten op de lever, die meestal zjjn tegenstander noodzaken het canvas op te zoeken. Roosien viel ook aan en bouwde daar mee een kleine punten-overwinning op. Bovendien kwam Jacques in de laatste ronde, toen hij het tweemaal bijzonder moeilijk kreeg even zo vele malen een losse handschoenveter te hulp, waardoor hij even op adem kon komen. De Rotterdamse 27-jarige lichtwelter Huub le Cocq deed het beter dan de bei de Amsterdamse boksers. Tegen de Maas trichtenaar Menten bokste hij een beke ken partij, waarvan de uitslag van het begin af aan vast stond. De Rotterdammer beschikt zowel links als rechts over een droge harde klap. Menten sloot zijn dek king in de eerste ronde hoog. Hij kon daardoor voorkomen, dat de Rotterdam mer nu al de partij zou beëindigen. In de tweede ronde kon de Maastrichtenaar zich al veel moeilijker staande houden. Op een links-rechtse combinatie had hij zelfs helemaal geen antwoord. Hij ging voor acht tellen neer. In de laatste ronde beheerste Le Cocq het gevecht. Scheids rechter Kleinhout beëindigde tenslotte het gevecht. rompslomp van een verhuizing noopte i na deze zinsnede even dromerig voor hem het aanbod af te slaan. zich uit, glimlacht plotseling: „verdraaid, Wanneer de liefde voor het hockeyspelwe zouden het toch over BHMC hebben". in de harten van zyn twee zonen (thans Het is inderdaad een merkwaardige maar .„j.. harH» 8 en 6) opvlamt „het is nu nog wat hoogst interessante route geworden langs j Jijmeestal in de iwman wel- - unieke kronkelpaden (maar vol voet- daardoor m Na de pauze behaalde trainer Bisschop een mentale overwinning, ofschoon zijn pupil Van Ispelen op punten verloor van Douglas Schenk. Deze Amsterdamse bok- voetballen" zal Henk Bouwman wel- unieke licht weer wat gaan coachen. Hij staartangels en klemmen, is het niet?) „Het heeft mij wei altijd verwonderd dat BMHC slechts eenmaal kampioen van Nederland is geworden. Dat was in 1939, twee jaar nadat BMHC uit een fusie werd geboren. Ook in mijn glorie tijd herhaalde zich dat succes nimmer. Waar dat aan te wijten is? Mijns inziens aan het niet-vinden van mensen die alles maar dan ook alles voor een club over hebben, een overal opduikend probleem. Maar de hockeyclub Amsterdam dan? Sleep die niet regelmatig de landstitel binnen? Nee, mensen, die de goede krachten voor een topelftal uit het enorme reservoir opdiepen, die mensen moet je pogen te vinden. „Henk Bouw man lanceert daarmee geen onverhoedse aanval op zijn vroegere vereniging. Hij draagt slechts nog eens een oude theorie van hem uit; de leer dat topprestaties de jeugd aantrekken. „Een club aan de top zuigt geweldig". Waarmee zijns in ziens het jeugdprobleem is opgelost, want „ze moeten de buitenlucht in, sport be oefenen" Dan koerst Henk Bouwman in zijn woordenvloed naar Rome, Tokio. Zo maar, luchtigjes, niet fel en afgebeten, llllllllllllillllHlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll, 0 Fernandez Baez uit Porto Rico ver beterde gisteren tijdens wedstrijden In San Juan het wereldrecord drukken in het bantamgewicht met 1X9,5 kg. Het oude record stond met 118 kg op naam van de Chinees Cheng Lun. Baez kwam tot een totaal van de drie Olympische oefeningen van 331.- kg en daarmee bleef hij ver onder het record van de Rus Vakhonine (357,5 kg). 0 De uitslagen van de wedstrijden, die maandag werden gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Aston VillaWolverhampton Wanderers 3—2; Chelsea—Sheffield United 3—0: Manchester United—Blackpool 20. Tweede divisie: Charlton AthleticCardiff City 22. „In Tokio hadden wij op onze sloffen zilver gehaald. Nederland heeft een ongelooflijk reservoir van fantastische krachten. Waarom de hockeyers net als in Rome, dan toch faalden? Allereerst beging men de fout tot vervelens toe te wisselen in de voorbereidingsperiode. Daarnaast was de training veel te zwaar. De jongens vertrokken kapot, vermoeid en overtraind naar Japan. £n dan de taktiek tijdens de Spelen. Je moet niet defensief gaan spe.en tegen landen, waarvan je gemakkelijk kan winnen. Nare gevolgen bleven niet uit. Bovendien staan vele spelers nu al ja ren op de verkeerde plaats. In Tokio liepen tevens enkele jongens in het veld, die al lang over hun hoogtepunt heen waren". Henk Bouwman beseft wel degelijk de kracht van zijn tirade. Natuurlijk ver wacht hij weerwoorden, maar „feitelijk had ik het net zo goed niet kunnen zeg gen, want in Mexico stellen we weer te leur". Hij buigt het gesprek dap ook om naar andere onderwerpen, zoals het mo dewoord „pech" in de sport. „Een top sportman kent geen pech. Toen ik in top conditie was lukte me alles. Dan had ik vaak alle geluk van de wereld, dan sloeg ik de onmogelijkste ballen raak Soms was mijn conditie iets achteruit gelopen, dan miste ik direct het nodige zelfver trouwen, dan vlogen de ballen steeds weer enkele centimeters naast het doel. Toch klopten ze me dan na afloop op de schouders, zeiden bewonderend „wat speelde jij goed, je had alleen een beetje pech". Onzin! Pech bestaat niet voor een topsportman". Henk Bouwman schakelt in zijn vlotte verhaaltrant over op de toekomst-moge lijkheden van het hockey. Hij diept dan een gezegde van Piet Bakker op: hockey is een gevaarlijk spel, want je hebt een slaghout in je hand. Volgens de old-in ternational heeft een beoefenaar zeker een tikje innerlijke beschaving nodig. „Bovendien is het een gezellige sport, ge zelliger dan bijvoorbeeld voetbal". Hij memoreert met een glimlach om de mond de diverse borrelparties, feesten, etc. Ouders zullen zijns inziens eens beden ken dat hockey hun kinderen nog iets anders dan spel-taktiek en techniek in I het leven meegeeft „Goed geleid kan het een frisse topsport zijn, die een enor me vlucht vermag te nemen". Henk Bouwman, indachtig de spreuk „de beste stuurlui staan aan wal", stuw de in 1961 als coach/voorzitter het Nij meegse Union naar ongekend-hoge sfe ren: meisjes voor de eerste maal de sterksten van het land, de heren para deerden fier met de titel van het oosten. „Het trainen van hockeyers is iets heel speciaals. Volgens mij totaal anders dan het voetballen". De woorden doelen op de Feijenoorder Han Kraay, die sinds kort weer de conditie van de nationale hockeyers op peil houdt. De bond vroeg de altijd al zijn mondje roerende Henk Bouwman in 1957 het oefenmeesterschap van het C-elftal (een jongerenteam voor de toekomst) ter hand te nemen. De BMHC alsfusie-dub' een voorbeeld voor 't Haarlemse voetbal (Van een speciale verslaggever) HAARLEM, 23 maart. Hoe gaat dat met een jubileum. Er wordt naarstig in het verleden gespeurd en dat is vooral m de hockeywereld een bijzonder aan trekkelijke bezigheid. Gaat men in de geschiedenis van de nu /U- jarige BMHC neuzen, dan zit men alras aan de bron van het hockeyspel in Nederland. Het jubilerende BMHC is in de aan vang zeer veel verschuldigd ge weest aan de voetbalvereniging HFC en aangezien de hockeyers uit Haarlem en omgeving in de loop der jaren meermalen met fusies te maken hadden, dringt zich onwillekeurig een parallel op met de fusieplannen die in Haarlemse voetbalkringen wer den en nog worden gelanceerd. De nu 70-jarige H van BMHC maakte voor een belangrijk deel de ontwikkelingsgeschiedenis van de hockeysport in het westen. Dat is op prettige wijze gebeurd, want hoe men ook over het toenmalige hockey mag denken, een prettig beoefende sport was het beslist. Het spelregelpakket van toen was maar zeer summier en liet alle mogelijkheden open voor eigen in terpretatie. Hockeyclub „Haarlem en omstreken zocht het meer in een zo gezellig mogelijk clubleven en kon zich met verve soms boven de regels stellen. Dat was anders met de in 1907 opgerichte hockeyclubs „Bloe- mendaal" en „De Musschen". De laatste tijdens de oprichting gemiddeld wat oudere leden tel lend zouden zich dan wel niet helemaal kunnen meten met de Jonkherenclub „Haarlem", maar kon op maatschappelijk terrein nog wel voldoende pionnen naar voren schuiven om te worden meegerekend. Bij Bloemendaal lagen de zaken even anders, want die vereniging werd opgericht door een stelletje scholieren uit het middelbaar on derwijs, had (nog) niets buiten het hockey in te brengen en moest dan ook op eigen gelegenheid al leen de hockeywereld in. Hetgeen overigens bijzonder goed gelukt is. Bovendien trachtten die jongens in alle ernst het hockeyspel machtig te worden. In vrije schooltijd, als de studie het toeliet en vooral in de weekeinden stelden deze kna pen de sport boven de gezellig heid en dat was mede oorzaak van hun betrekkelijke eenzaamheid op succesvolle hoogte. Het zal ook weVde reden zijn geweest waarom „Bloemendaal" niet werd gemengd in fusieplan nen die noodgedwongen door „Haarlem" moesten worden ge opperd, toen in 1915 een ernstig gebrek aan goede spelers deze club zag aankomen dat een rol op lager niveau toebedeeld leek. Met „De Musschen" viel te pra ten vanuit een gelijk gezichts punt op de (betrekkelijkewaar de van de hockeysport. De com binatie werd een feit en de twee eenheid ging verder de geschie denis in onder de naam M(us- schen) - H(aarlem) - Cfombina- tie). Een hechte combinatie, daar in beide elementen een gelijke sfeer heerste. Tot eind seizoen 1935/1936 maak ten de Combinatie en „Bloemen daal" het elkaar sportief zó moei lijk mogelijk. Toen de M.H.C. na dat seizoen degradeerde en „Bloe mendaal" net niet in de eerste klasse kwam omdat de promotie beslissingswedstrijd met TOGO werd verloren, toen werden de koppen onder zeer veel protest toch bij elkaar gestoken. Ook toen is het er emotioneel sterk aan toe gegaan. Vooral de ouderen uit de Haarlem-Musschen-combinatie voorzagen een vermindering, zo niet verdwijnen van veel van wat hen dierbaar was in de hockey sport. Bloemendaal was daarvoor een club die in hun ogen met een te groot elan en enthousiasme, met een te grote ambitie zich in de pure hockeysport inleefde. Toen de fusieplannen toch door gingen bedankten vele leden van de MHC. De geschiedenis bewees dat zij ongelijk kregen, want niet alleen kwam het nu zo roemrijke BMHC al snel in de eerste klasse terug en bleef daar, ook het ver enigingsleven kwam al spoedig weer op hoog niveau, ondanks de belangrijke verjongingskuur, die was ondergaan. Niet weinig zal daartoe het prachtige clubhuis hebben bijgedragen, waarvoor de gemeente Bloemendaal na veel overleg haar medewerking bij droeg. De vele kampioenschappen en het bijzonder rijke verenigings leven in de vele jaren door be wijzen dat de toenmalige fusie ondanks sterke emotionele te genwerpingen, zeer goede vruch ten hebben afgeworpen. Mogelijk kan voetballend Haarlem hieruit lering trekken. eerste of tweede ronde een einde aan een gevecht maken. Door de taktiek van Bis schop, die Van Ispelen de opdracht had gegeven van zijn tegenstander weg te draaien en hem af te honden met linkse prikstoten, was Schenk echter niet in staat zijn tegenstander afdoende te tref fen. Douglas moest nu de volle drie ronden boksen en kwam zichtbaar in ademnood. Toch wist hij het initiatief te behouden en een puntenoverwinning uit het vuur te slepen. In het middengewicht werd on danks de protesten van trainer Bisschop toch een kampioen aangewezen. Verleden week waren er in Amsterdam moeilijkhe den gerezen, omdat Netten in zijn partij tegen Gieltjes (een pupil van Bisschop) tot verliezer werd verklaard, ofschoon hij naar velere mening winnaar was. Deze beslissing werd later herroepen. De partij moest worden overgebokst. Bisschop pro testeerde. De Amsterdamse trainer vond geen gehoor en liet daarom Gieltjes niet met Tommy Netten in de ring komen. De Bosschenaar werd dus zonder te boksen winnaar en moest gisteravond tegen de Maastrichtenaar Hoogenboom uitkomen. Deze partij won Netten. LUIK, 23 maart De drie Surinaamse professionals, die maandagavond in Luik zijn uitgekomen tegen Belgen, hebben weinig succes gehad. In de hoofdpartij ontmoette middengewicht Ronald Riede- wald de Italiaanse Belg Jackie Scaglione. Het gevecht eindigde onbeslist. De wel tergewicht Waldo Dors verloor voorts op punten van Fabbri. De middengewicht Michel Blinkert verloor eveneens op pun ten. Georget was zijn tegenstander. tmm Advert entte als halfz^ace shafl zijn. NiehnePtiezwaaf-Nee" NUeenbeetie^een ma„ nèt 9°ed hebben ze Maar da^V°ook de langste tnjTwmd l(zwaar. Pf0' hel Jijne van shagroken: je geniet bij voorbaat Juist om deze taak morgen te kunnen verrichten is hij vanavond met zijn Olympische das om de brede nek ge strikt even uit Rome overgewipt en zei bij zijn aankomst op Schiphol: „Ik wil graag net zo lang aan judo wedstrijden blijven deelnemen als dat gaat en als men mij dat toestaat, maar ik ben nu zover gekomen, dat ik er niets meer voor laat staan, behalve dingen die niet met mijn geweten overeenkomen Toen ik terug kwam van Japan vond ik het eens een keer nodig om voor mijn gezin te gaan zorgen. Amateur zijn en spelen is mooi, maar met ridderorden gouden NSF-spelden en ere-lidmaatschap- pen van de judobond kun je je boterham niet beleggen. Iedereen heeft steeds ge zegd, dat ik met mijn sport een prachtig ambassadeur ben geweest voor Neder land, maar gelijktijdig raadde iedereen me altijd af ook iets naast mijn sport te doen. Ook dit filmen moest ik weigeren vond men. Nou ik vind het heerlijk en prachtig werk en het ls toch een eerlijke zaak, nietwaar? Ik doe er niemand scha de mee. Met alle soorten van genoegen zal An ton Nederland weer willen vertegen woordigen bij de Europese kampioen schappen, die volgende maand in Madrid worden gehouden en by de wereldkam pioenschappen judo in de komende herfst te £ao I'aul „Hei kost me geld, want ik moet al het andere werk laten lopen, maar dat heb ik er voor over," zegt do wereldkampioen. Al bezit hij dan volgens het NOC niet meer de Olympische amateur-status, hij gelooft toch wel in Madrid en Sao Paulo op de mat te kunnen verschijnen, omdat de amateurbepalingen daar slechts in houden, dat hij voor deze wedstrijden niet wordt betaald. Reeds morgen of overmorgen keert Samson terug naar zijn film in Rome. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11