Beoefenaar van de Kunst der Mammoet ab> symbool DAGPUZZEL Ojnv^r i i GIVE A MAN A LUCKY Generaal Gips overleden Gebeden van Goede Week worden wat christelijker' Tentoonstelling KINDERSPEL Taal der kinderen verstaan Jas met rits Nieuw i omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky Weet-je-mode weetje Landbouwschap legt beslag op salaris Kamerlid lsleof Evans onafhankelijk Vraag overtreft aanbod van staatsloten Raad voor de Liturgie voert wijzigingen in In Stedelijk Museum Adam Speelding Bouwspel Wat kinderen ervan zeggen S Mr. Cals formateur 150 wetsontwerpen Politieke schaakkunst met piratenzender - Uitbreiding series Kiel of overal DINSDAG 23 MAART 1965 PAGINA 9 55 Het beest is weer komen op draven. In de ene spotprent na de andere ziet men for mateur Cals afgebeeld met het prehistorische dier, dat enkele ja ren geleden het talloze malen ge bruikte symbool van zijn ministe riële werkzaamheid was. Een goed ding voor een politicus wanneer hij een dergelijk handelsmerk kan voeren. Toch is minister Cals er destijds niet zo gelukkig mee ge weest toen het mammoet-symbool zijn intrede deed: de wet op het voortgezet onderwijs zou wel een breed terrein bestrijken, maar ze vormde geenszins een stuk van uitzonderlijke omvang. Vele bladen vonden in at aan wijzing van mr. Cals als for mateur een voor de hand lig gend motief om de mammoet weer eens van stal te halen. De tekenaar van Trouw maakte er dit prentje van. Recente tekening uit „Het Schoolblad" van de Neder landse Onderwijzersvereni ging. OCH WEL Kamer ZINDELIJK ff De tekeningdie Charles Boost in 1962 maakte naar aanleiding van het verschij nen van een uitvoerige nota van wijzigingen bij de mam moetwet. Zal deze tekening straks ook op mr. Cals' be moeiingen met het omroep bestel kunnen worden betrok ken? - MR CALS: Zeer behendig in politieke schaakkunst (Door TON ELI AS) Hij heeft echter tijdig:ingezien, dat een moeilijk verkoopbaar artikel als deze wet met enige reclame wei ge diend was. Al wist de goegemeente dan niet precies wat de regeling van het voortgezet onderwijs behelsde, nien was er in ieder geval niet onkun dig van, dat de minister van Onder wijs een bijzondere wet onderhanden had. Het is opmerkelijk, dat men nu nog teruggrijpt op dit symbool. Ruim twee jaar na de afkondiging van de mammoetwet is er immers van de veranderingen, die deze wet gaat bren gen, nog maar heel weinig te zien. Binnenskamers is er al veel gedaan aan de uitwerking van de wet, maar het duurt nog wel een paar jaar voor de resultaten daarvan in het onderwijs zichtbaar zullen worden. De huidige si tuatie wordt niet onaardig getypeerd door een tekening in een onderwijs blad: de mammoet rust uit op een so fa. De politieke tekenaars hebben het dier echter opnieuw in beweging ge bracht. Mr. Cals dankt zijn mammoet-sym bool aan het gewezen Kamerlid mr. A. B. Roosjen, onderwjjsspecialist van de A.R.-fractie, die in 1955 de term .mammoetwet" voor het eerst gebruikte in kritische zin. Deze zelf- le mr Roosjen is voorzitter van de N C R V. Hij zal zeker met vermoed hebben, dat de praehistorische olifant ook nog eens bij de strijd over het om roepbestel van stal gehaald zou wor den. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 maart Het Land bouwschap heeft beslag laten leggen op het salaris dat de heer E. J. Harm- sen, landbouwer in Hoenderloo, ver dient als Tweede Kamerlid. Hij heeft zitting in de Kamer voor de Boeren partij. Het Landbouwschap is tot deze nooit eerder voorgekomen actie overge gaan om zich te verzekeren van beta ling van de achterstallige schulden aan zogenaamde heffingen, die de heer Harmsen aan het Landbouwschap heeft. Het Landbouwschap wil niet zeggen hoe groot de schuld is. ..Dat valt onder de geheimhoudingsplicht", zo zegt men. De heer Harmsen heeft, zijn advocaat, de heer L. van Heijningen, opdracht ge geven bij het bestuur van het Land bouwschap te protesteren tegen dit be slag. ,,Zijn gehele salaris' van twintig mille per jaar wordt nu geblokkeerd voor een schuld van slechts enkele hon derden guldens", zo zegt deze advo caat. ..De vergoeding wordt aan Ka merleden gegeven om ervoor te zor gen dat zy financieel onbezorgd hun parlementair werk kunnen doen. Het etuigt dan ook van Weinig respect voor „e wetgever en het parlement deze be doeling te doorkruisen", aldus de heer Van Heyningen. De procedure bij de beslaglegging is nu zo, dat de minister Van Binnenlandse Zaken (onder wie de betaling van vergoedingen aan Kamer leden ressorteert) te zijner tijd gedag vaard zal worden om tegenover de rechter te verklaren hoeveel hij van de heer Harmsen onder zich heeft. Daar van wordt dan het bedrag dat het Landbouwschap claimt, eventueel afge houden, de rest gaat naar de heer Harmsen. Zo'n procedure kan enkele maanden duren. KRUISWOORDRAADSEL 123456789 10 Horizontaal: 1 persoon uit Duizend en 'en Nacht, plaats in Noord-Brabant; 2 lar- ven, niet voor; 3. helpers bi) schaatswed strijden; 4. leger, r-t-n; 5. door Amsterdam stromend water; 6. leden van bestuurscol lege; 7. kleine kans; 8. -aa-, vreemde munt wegang; 9. uit dezelfde eicel ontstaan, voorzetsel; 10. vriendelijk; 11. "og eens. Verklarend bijschrift Verticaal: 1. gezantsch-..; 2. open plek in kledingstuk; 3 edelsteen, uitholling; een koninkrijk; 5. belegging van gelden, 'euk, teer; 7 korte rijzing van zeewater. 'uwhut. 8 Engels telwoord, meisjes- in31?' 'ekkemij; 9 vulmateriaal, geldstuk; 10. touw, boom OPLOSSING VAN 22 MAART i. mica - 2. Cairo - 3. Rodeo - 4. orego gobelin - 6. linde. k c De mammoet is meer geworden dan de bijnaam van een wet: ze vormt het symbool van een zware politieke strijd over een gecompliceerd vraagstuk. Die strijd is destijds voor de heer Cals een wa re „slijtageslag" geweest; men heeft hem daarbij de felste verwijten ge maakt; dat hij het onderwijs onher stelbare slagen ging toebrengen, dat hij de ondergang zou bewerkstelligen van diverse scholen en vakken enz., enz. Deze kritiek heeft de minister zeker niet onberoerd gelaten, maar tegelijkertijd heeft hij in de strijd over zijn wetsontwerp gelééfd. „Politiek is de kunst der verwikke lingen", zo citeerde hij eens Talley rand. Die kunst heeft mr. Cals met on miskenbare animo beoefend. Zijn vroe gere loopbaan wees niet bepaald in de richting van een ministerschap op O., K. en W. Hij heeft zeer actief deelge nomen aan het studentenleven, hij heeft verscheidene belangrijke functies ver vuld in de jeugdbeweging en hij is kor te tijd leraar geweest. Met zijn veel zijdige belangstelling was hij goed op zijn piaats als staatssecretaris voor de behandeling van een gevarieerd sa mengesteld pakket van onderwerpen: radio, televisie en pers, moderne en oude kunsten, natuurbescherming, vor ming buiten schoolverband en volksont wikkeling tn de periode voor het staatssecre tariaat leek zijn toekomst echter dui delijk in de juridische richting te lig- ...hij was hier vanmorgen al... gen. Zijn levensbericht vermeldt o.a. advocaat en procureur, plaatsvervan gend kantonrechter te Nijmegen, plaatsvervangend raadsheer in het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem, hoofd van de sectie Juridische Zaken van het Militair Gezag, juridisch specialist in de K.V.P., assistent in de Rechtsge leerdheid aan de Katholieke Universi teit. Als men aan een toekomstige minister Cals dacht, werd hij dan ook eerder voor een minister van Justitie dan voor een minister van O., K. en W. aangezien. Toen aan het slot van (le kabinets formatie in 1952 bleek, dat minis ter Rutten zich niet voor een nieu we ambtstermijn beschikbaar stel- £e' werd voor het ministerschap op O., K. en W. een beroep gedaan op de staatssecretaris. Mr. Cals was om zo te zeggen „de tweede keus". Op het ministerie zelf heeft men in eerste aanleg ook allerminst het idee gehad, dat zyn staatssecretariaat nog eens zou lopen in een ministerschap. Toen hy tien jaar op het departement was. zei de toenmalige secretaris-ge neraal, dr. J H. Wesselings, - op een huldigingsbijeenkomst heel openhar tig, dat er onder de hoofdambtena ren bepaald geen juichkreet opging toen de benoeming van mr. Cals werd aangekondigd: „Noch de heer Cals, noch het ambt van staatssecretaris was bekend. W(j waren zeker niet verrukt. De afdelingschefs hebben el kaar moed ingesproken in deze zin: maak je niet druk, over twee jaar zijn er verkiezingen en dan is hij weer weg. Misschien zelfs eerder." 'De twee jaar werden ei dertien: twee jaar staatssecretariaat, elf jaar mi nisterschap. Mr. Cals heeft in zijn langdurige mi nisterschap, waarin hy circa 150 wets ontwerpen verdedigde, zijn stempel ge zet op een belangrijk stuk onderwijsge- schiedenis. Om de zaken niet mooier voor te stellen dan ze waren zij er aan herinnerd, dat de eerste tjid van zyn ministerschap niet blister indrukwek kend is geweest. Hij kreeg te maken met twee hoofdvraagstukken van uit eenlopende aard: enerzijds de noodzaak van de vernieuwing der onderwijswet- geving en anderzijds de materiële moei lijkheden. verhevigd door het verschij nen van de naoorlogse geboortegolf in het onderwijs. De minister scheen in het begin moeilijk een greep te kun- ner krijgen op deze ingewikkelde pro blematiek. Op de duur kreeg hij die greep echter wel en hoe! Hoewel mr. Cals gedurende een groot dee) van zyn ambtsperiode geconfron teerd werd met personeelstekorten, sa- larismoeilijkheden en scholenbouwpro- blemen, slaagde hy er in daarnaast een omvangrijk programma van wet geving af te werken. Op zyn naam staan o.a. de kleuteronderwijswet, de wel op het wetenschappelijk onderwijs en de wet op het voortgezet onderwijs Onder zijn bewind kwam voorts de T.H. te Eindhoven tot stand en werd het besluit genomen tot oprichting van de campushogeschool te Enschede. Een sterke minister van Onderwijs, zo wordt algemeen erkend, ook door degenen die hem gekritiseerd hebben. Maar hij had ook andere kanten uit ge kund. Na zijn aftreden als minister is er hier en daar wel eens gemompeld, dat hy een goede hoogleraar in de on- derwijswetgeving zou kunnen zijn. Hij voelt zich echter toch nog betei thuis in de actieve politiek Hy' heefl ook de ambities om op de voorgrond te tre den. Een jaar geleden bleek, dat zijn be langstelling zich in het bijzonder ging richten op de vernieuwing van het par lementaire stelsel. In een lezing voor de St. Jacobskring te Den Haag hield hy hierover een betoog, dat vrij sterk de aandacht trok. Het werd gevolgd door verscheidene nadere uiteenzettingen in woord en geschrift. De heer Cals leek een onderwerp gevonden te hébben, waarmee hij voorlopig vooruit kon. Zijn activiteiten in deze richting zijn nu door kruist door de opdracht tot formatie van een nieuw kabinet. Ook deze op dracht moet hem echter bijzonder lig gen Bij (lo verdediging van ziie mam moetwet heeft hy bewezen in de politiek uiterst behendig te kun nen manoeuvreren. Men hennne- re zich hijvoorbeeld de kwestie van de grondwettigheid van deze w«'U door de opschriften boven enige hoofdstukken te wijzigen firacht (1e minister zyn wet over dit moeiliike punt heen. r.en an der voorbeeld vormt het geval van de maatschappelijke organen, waaraan de bewindsman grote betekenis toekende, doch die hy op liet allerlaatste moment los liet toen dit element van dt wet in de Kamer niet haalbaar bleek (een leerzame gebeurtenis voor wie de for mateur zou willen vastpinnen op zHn toch ai niet zo erg duidelijk 0m- roepverleden. Gesteld tegenover politieke combi- naties, die bij vele onderdelen van de wet op het voortgezet onderwijs ver schillend uitvielen, boekte hy sorns meer, soms minder succes, maar zijn hoofddoel wist hij uiteindelijk te berei ken. Het hinderde hem wanneei de na druk werd gelegd op zyn handigheid" Begrijpelijk in zoverre daarmee de in druk werd gewekt, dat de wet er dank zil ministeriële spitsvonigheder door kwam. Zijn kennis van zaken ver dient zeker voorop te worden gesteld Dat hii daarenboven ze.er bedreven is in de politieke schaakkunst, valt echter niet uit te vlakken. De snelle en geewtige reacties van mr Cals in het debat zijn hekend; als formateur heeft hii ook al diverse op merkingen gemaakt, waarmee men zich kon amuseren. „Hij hanteert het woord spits als een rapier", schreef „Het Parool" dezer dagen en: „jn zun lange ministeriële loopbaan heeft hij vele malen uren achtereen de Kamer in zijn ban gehouden." Om de juiste maat te houden: dit laatste is niet waar. Mr. Cals is met name bij het mammoetdebat, dat zich uitstrekte over achttien dagen, inderdaad uren lang aan het woord geweest, maat wan neer hij bezig was met het Uiteenrafe len van de legislatieve onderwijspro blematiek (met alles wat daar in de Nederlandse verhoudingen aan geschie denis aan vast zit) hing de Kamer waarlijk niet aan zijn lippen. Zijn puntige reacties maken de heer Cals tot een geducht politiek tegenstan der. In zyn eigen politieke kring blijkt hij nngal eens een "rij eenzame figuur te zijn. Gerespecteerd word hy echter terdege Ook op het ministerie, dat hem sceptisch ontving, verwierf hij zich door zijn visie en werkkracht een groot ge zag. Dit is de politicus, die thans belast is met de formatie van een nieuw kabinet. De kabinetscrisis heeft zich zodanig ontwikkeld dat de V.V.D. afviel en de P.v.d.A. ais moge lijke nieuwe regeringspartner aantrad. Deze ontwikkeling kwam voort uit de opvattingen omtrent het omroepbestel, maar het is tevens een ontwikkeling, die aansluit bij de verhoudingen zoals ze lagen hij de mammoetwet. Van de V.V.D. ontving mr. Cals des tijds geen enkele steun In de Tweede Kamer kreeg hy ook toen te maken met mevr. Van Someren-Downer, die hem weliswaar eens had toegewenst dat hij als „Cals magnus" de geschiede nis in zou gaan, maar die bij de Mam moetwet de unanieme afwijzing van haar fractie vertolkte (mr. Cals: „Ik dacht aanvankelijk, dat het begon te zomeren, maar toen ik langer naar haar luister de werd ik downer"). In de Eerste Kamer verklaarde mevr. Schouwenaar Franssen (thans minister van Maat schappelijk Werk) zich zonder nadere motivering namens de V.V.D.-fractie tégen. Van de socialisten (in de oppositie) kreeg mr. Cals daarentegen voor het geheel van zyn wetsontwerp volledige steun. De strijd over de mammoetwet is geschiedenis geworden, maar het is, nu dit oude beest bij de kabinetsforma tie weer zijn gezicht laat zien, toch nog wei de moeite waard er aan te herin neren, dat de directe voorgeschiedenis van deze wet begon met een motie-Pe ters-Van Sleen (onderwijsspecialisten van de K.V.P. en de P.v.d.A.1 en dat het wetsontwerp by zijn indiening niet alleen de handtekening droeg van de heej Cals Er stond nog een tweede handtekening bij. Van de heer Vonde ling. Advertentie) i? DEN HAAG, 23 maart In zijn woonplaats Epe is zaterdag op 62-ja/- rige leeftijd overleden luitenant-gene- raa! P. Gips. Generaal Gips, die op 1 juli 1962 eervol uit dienst werd ont slagen, was commandant van het eer ste legerkorps. Hij was commandeur in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. (NADRUK VERBODEN) WHITSTABLE, 23 maart (UPI) De eigenaar van een buiten Engelands territoriale wateren opererende pira tenzender heeft een onafhankelijkheids verklaring uitgegeven om zodoende in de ether te kunnen blijven. Charles George Evans, een Britse bareigenaar en exploitant van „Radio King", zei dat hy morgen zijn eigen vlag ..zou hQsen en zijn radiostation tot zyn onafhankelijk grondgebied ver klaren onder de naam „Isle of Evans" (Evans eiland). Radio King is echter niet gevestigd op een eiland maar ondergebracht in zeven legerforten uit de afgelopen oor log die op palen buiten de Engelse territoriale wateren zyn gebouwd. (Van een verslaggever) DEN HAAG, 23 maart De verkoop t r staatsloten heeft gisteren een f"""'tachtig verloop gehad. De vraag neeft het aanbod ver overtroffen. De meeste, belangstellenden hadden hun lo ten telefonisch gereserveerd en zorgden in voor lange rijen voor de kantoren van de collecteurs en collectrices, die aan een normale verkoop niet toekwa men. Op sommige kantoren in Amsterdam ®n Den Haag was men ai eerder uan het openingsuur negen uur met de verkoop begonnen. Anderen hadden hun voorraad telefonisch al ver kocht. Het was op enkele plaatsen no dig de verkoop te ratsoeneren, zodat men niet meer dan één lot kon kopen. De hausse in staatsloten wordt vooral veroorzaakt door de verlaging van de prijs van een heel lot. Betaalde men vroeger voor een lot tachtig gulden nu kost dit twintig gulden, terwijl men bo vendien voor minder geld meer kansen heeft omdat de staatsloterij nieuwe styl thans vijf in plaats van vier loterijen per jaar houdt. De collecteurs en collectrices zijn van mening dat wanneer niet snel tegemoet wordt gekomen aan de behoefte de se ries uit te breiden het publiek veel va ker dan thans nog het geval is zijn ge luk met buitenlandse loterijen gaat be proeven. Overigens is het aantal loten bij de laatste uitgifte van 400.000 op 440.000 gebracht. Bij (le derde uitgifte zal het aantal weer met een bepaald percenta ge verhoogd worden. Geleidelijk zal men de series uitbreiden tot de wette lijk toegestane 500.000 loten. ROME, 23 maart (KNP) De post conciliaire Raad voor de Liturgie heeft enkele veranderingen uitgewerkt voor de plechtigheden in de Goede Week en met name voor (1e concelebratie in de kathedrale kerken en de wijding voor de Heilige Olie op Witte Donderdag en voor (le godsdienstoefeningen op Goe de Vrijdag. Wezenlijke veranderingen zijn aangebracht in de z.g. voorbeden op Goede Vrijdag. Deze zyn aangepast aan het nieuwe denken in de Kerk over de oecumene en over de verhou ding tot de niet-christenen. De bepa lingen en omschrijvingen zyn thans verschenen in een 24 pagina's tellend geschrift onder de titel „Variationes in ordinem hebdomadae sanctne inducen- dae" (Wijzigingen in de Goede-Week- viering). In de voorbeden van Goede Week bidt men voortaan niet meer, dat het openbaar gezag zich aan de Kerk mo ge onderwerpen, teneinde de Indruk te vermijden alsof de Kerk nog wereldse macht zou nastreven. Dit geldt voor de eerste voorbede voor de Kerk. In de zevende voorbede voor de „eenheid der Kerk", bidt men voortaan voor de eenheid der christenen, omdat de Kerk altijd een is. Er is ook geen sprake meer van ketters en scheur makers, maar alleen van „broeders, die in Christus geloven". Helemaal veranderd is de achtste voorbede voor de Joden. Paus Joan nes had het woord trouweloos reeds uit de tekst geschrapt. Het nieuwe gebed spreekt niet meer van „slui ers wegnemen" of van verblinding, maar vraagt of ook het oude uitver koren volk tot de volheid der verlos sing moge geraken. Ook de negende voorbede voor de ongelovigen, is thans „voor degenen, die niet aan Christus geloven". De nieuwe voor bede spreekt ook niet meer van af godendienst, maar vraagt God alle volkeren tot Zijn Kerk te leiden, op dat zij in hun zoeken naar de waar heid de ene, ware God moge vinden. De opvallendste verandering in de li turgie vah Witte Donderdag is alleen in de kathedrale Kerken te constate ren, waar de bisschop in een gecon celebreerde Mis de Heilige Olie wijdt. In een begeleidend artikel in de Os- servatore Romano verklaart de secre taris van de post-conciliaire Raad voor de Liturgie, dat het niet steeds even gemakkelijk was om oude vertrouwde teksten te laten vallen, maar dat dit noodzakelijk was om de gebeden „christelijker" te doen zijn. In het Amsterdamse Stedelijk Mu seum exposeren tot 3 mei mensen, die de taal van kinderen verstaan. Ze zien niet neer op kinderspel en met groot geduld hebben ze gezocht naar de vormen, die het kind by zijn spel kunnen inspireren. En geïnspireerd waren ook de kin deren, die zaterdagmiddag voor het eerst in hun leven een tentoonstel ling bezochten, waar je niet alleen mocht kijken, maar ook doen. Het kinderspeelgoed beslaat vier zaal tjes, in de vijfde zaal zyn op woens dag- en zaterdagmiddag deskundi gen aanwezig om de kinderen te helpen bij hun spel met allerlei ma teriaal. Er zijn nog ouders, die hun kin deren niet alleen liefhebben, maar ook begrijpen, want in de ruimte, waar het tot vrije expressie kwam, zaten ze geduldig op bankjes aan de kant te wachten temidden van het oorverdovend lawaai, voortgebracht door stadskinderen, die wellicht thuis nog nooit zo'n gelegenheid had den gekregen om te schilderen, te zagen en te hameren. We konden ons niet onttrekken aan de indruk, dat sommige kinderen voor het eerst dergelijk gereedschap hanteerden, maar het was een heerlijke kennis making, waarbij ze alles om zich heen en soms ook wel even de veiligheid vergaten. ons mede, dat hy zojuist een „huis in de verte" heeft gecreëerd. Een literair aangelegde heeft zich in woorden geuit heel modern, want Simon Posthuma schrijft ook teksten bii zijn werk. „Er was een piraten- schip," zo staat er te lezen, „en er was een man, die leuk was tegen de mensen. Die andere piraten zei den; als je dat nog doet, ga je de klub uit." En als u soms wel eens medelij den hebt met liet moderne kind, dat er toch eigenlijk zoveel vrijheid bij ingeschoten is door kleinere behui zing en drukker verkeer, gaat u dan eens op woensdag- of zaterdagmid dag kijken, hoe ze zich hier uiten met penseel of timmergereedschap. En vraagt u dan vooral om de cata logus (gratis), waarin kinderpsycho logen en ontwerpers zulke zuinige dingen over spel en speelgoed zeg gen. Ook dat is deze tijd. Toen speelgoed in de algemene in dustrialisering ook een serieprodukt werd, richtten de speelgoedfabrikan ten zich allengs over bet hoofd van de kinderen tot degenen, die het speelgoed moesten kopen. Dat wa ren de ouderen, die het spelen allang verleerd waren en meer oog hadden voor een fraai eindprodukt dan voor een werkelijk speelding, dat, zoais Rokus van Blokland, een van de speelgoedontwerpers, het formuleert, steeds een andere, door het kind zelf vastgestelde functie kan krijgen. Al in 1930 waren er mensen, die zagen, dat de ware functie van het speelgoed bij deze ontwikkeling ver loren zou gaan, maar het aantal ouders, dat zich werkelijk in -kin derspel kan en wil verdiepen, is nog betrekkelijk klein. En toch ont breekt er iets aan ons, aan ons be grip, aan onze geestelijke beweeg lijkheid en aan ons inzicht, als we niet terug kunnen schakelen naar de speeltijd, als we niet meer kun nen begrijpen, wat een spelend kind eigenlijk doet. Hoe we dat weer kunnen leren? Misschien door te luis teren, altijd maar weer eerst te luis teren, te kijken, te observeren, voor we het spel doorkruisen met onze volwassen bedoelingen. Misschien zullen sommigen wat teleurgesteld zijn over het hier ge- exposeerde, want alle luxe, al het nauwelijks bereikbare, al het ,,net echte" ontbreekt. Hout, kunststof en textiel zijn de grondstoffen en de ont werpers, zelf vaak vaders en moe~ ders, variëren eindeloos op het thema blokkendoos. Maar het bouw spel zelf is eindeloos en kan de mens ook de volwassene, altijd weer boeien. Want waarom gaan we an ders naar de Brienenoordbrug ky- ken waarom staan er altijd mensen stilbij een bouwput, waarom spe len kinderen zo graag bij een huis in aanbouw? Wat we hier gemist hebben, waren de grotere elementen, die als kastje, tafel, stoeltje of als spelonderdeel gebruikt kunnen worden en die inder tijd op de speelgoedtentoonstelling in Fodor onze aandacht zo hebben geboeid. Maar het levende element zyn hier de kinderen zelf, die op de beide vrije middagen hun scheppingen aan de tentoonstelling komen toevoegen. Kleine jongetjes, door vooruitziende moeders in kiel of overall gehuld, staan met het palet in de hand vol toewijding te schilderen, een groter kind, dat helemaal alleen staat te zagen, roept voldaan de ruimte in: „Ziezo, jongens, we zyn klaar!" Kleine meisjes klemmen stukken hout in de bankschroef, een kleuter schildert per ongeluk een paar stre ken op het kunstwerk van een ander en een geconcentreerd jongetje deelt Van de Parhse mode-ontwerpster Emmanuelle Kahn is deze regen jas. Het sportieve accent is gelegd op de grote zakken met rits en ring, het elgante accent op de hoge col. De regenjas beschermt niet alleen tegen de regen, maar ook, door be handeling met Skotchgard, perma nent tegen olie- en modderspatten, en andere ongerechtigheden. Bij ons in de buurt wordt een bejaardentehuis gebouwd. On ze dochter Els (6), die wel eens het woord „ouden van dagen-tehuis" heeft horen gebruiken, wilde ons laatst iets over dit nieu we gebouw vertellen. Het door ons gebruikte woord vond zy hier ech ter kennelijk niet op zijn plaats: zij verving het door „nieuwe van da gen huis", (Fam. van 't Hoff, Amsterdam).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9