Amerika s Gemini is bestuurbaar Succesvolle ruimtereis tweeling - astronauten [Thuis best!9, Pas getrouwd paar vindt flat bewoond Oppositie bij A.R. verwacht Beernink (CHU) wil R i l -mak als vrije kwestie beschouwen BARON WOEDEND Engelse trawler ging per abuis naar sloper Sonne veld weer voor t.v. Londen bezorgd over V ietnam Köln—Liverpool vanavond om 8.10 op televisie ANNIE SCHMIDT LEEST VOOR spiegel voor verliefden van alle leeftijden Dienst gaf twee toewijzingen Meer vrijheid Spaans minister stuurt verzoek schrift terug Hans Heitkamp overleden Na gebruik van gas en napalm (/M'HVti Handbesturing MORRIS "kforeyou êuy! Morgen opklaringen Nieuwe motor Rivierpolitie Woensdag 24 maart 1965 88ste JAARGANG No. 32005 CAPE KENNEDY, 24 maart (AFP, Rtr) Amerika's eerste „ruimtetweeling", de 38-jarige Virgil Grissom en de 34-jarige John Young, is dinsdagavond vei lig en in goede gezondheid uit een hefschroefvliegtuig op het vlieg- dekschip „Intrepid" overgestapt nadat de ruimtevaarders met een snelheid van 25.000 km per uur driemaal om de aarde nadden ge draaid in hun „Gemini-3", bijge naamd „Molly Brown", naar een bekende muzikale komedie op Broadway. SUèDE - NAPPA JASJES Aan boord van het Ameri kaanse vliegdekschip „Intre pid": Grissom en Young ver laten de helikopter die hen uit zee heeft opgepikt. Links John Stonesifer, hoofd van de bergmgsploeg. (Telefoto) kort na onderscheiding W'ie kan er beter voorlezen dan de bekende schrijfster van kinderboeken Annie M. G. Schmidt, die donderdag in Den Haag uit handen van de staatssecretaris van O., K. en W. de prijs voor het beste oeuvre van kinderboeken ontvangt. Zoontje Ronnie van fotograaf Wim Consenheim was tenminste hélemaal „in" bij een bezoek aan het huis van Annie Schmidt in Berkél/Rodenrijs. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertentie? 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50. tel 24790 Bijkantoor en Red llmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie W C H. Leijdeckers en Mr W A M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman iEUWE ilAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaat van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. JACK HEEFT OAIS in een moeilijk parket gebracht. r DAT KAN NIET, tommie, ze zouden GAAN DANSEN A HALLO MADGE, KAN JE ONS V EVEN HELPEN. niet duur we/ heerlijk onder, die de belangrijke vergadering van het Europese parlement in Straatsburg hadden onderbroken en inderhaast naar Den Haag waren gekomen. Zij moeten hun leiders vol macht geven om morgen bij de for mateur knopen te kunnen doorhakken over dat eerste punt, waarover moei- lijkheden in het kabinet-Mar jjnen wa ren ontstaan. De CH-Ieider mr. Beernink heeft in tussen een duidelijke aarzeling ge toond. Hij heeft voor de radio laten weten, dat hjj de t.v. en radio-zaak als een vrije kwestie wil zien, ook als de CH aan de regering zal deelnemen. Hij zal zijn fractie duidelijk moeten ma ken dat zijn partij wel kan ophouden met deelnemen aan het formatiege- sprek, wanneer men ter zake niet in bindt, zodat de andere partijen weten waar zij met de CH aan toe zijn. De drie andere achten het onaan vaardbaar wanneer een van de vier zich op de vlakte zou houden. Afge zien van de weinig stevige basis die er dan is om het probleem dat nu niet wederom in de ijskast mag verdwijnen, op te lossen, zou de CH zich dan ook electoraal in een zeer bevoorrechte positie bevinden. De CH wil in beginsel altijd gouvernemen teel zijn. Zij zou ook nu aan de re gering deelnemen, maar tegelijk zou zij de kiezers kunnen laten weten, dat zij voor een veel soepeler houding is als het gaat over reclame in de t.v. Een voortreffelijke positie tegen 1967, wanneer men met verkiezingsleu zen de boer op moet en zou kunnen betogen hoe de partij haar program trouw is gebleven en geen druppel water in de wijn heeft hoeven te doen. Verwacht wordt dat het in de prot.- christelijke fracties zal stormen. De heer Smallenbroek, leider van de AR-fractie moet niets weten van deze theorie van zijn collega Beernink. Ook de heren Von deling en Schmelzer zijn er vierkant te gen. Mr. Cals heeft officieel laten weten, dat donderdag dit probleem moet wor den „afgerond". Dan moet de spanning over dit punt dus breken en zal aan het licht komen of hij met zijn eerste opzet kan doorgaan. Lukt dit niet, om dat een of andere fractie hem dwars gaat zitten, dan is de formateur nog lang niet uitgepraat. Hij heeft al eens laten weten, dat zijn opdracht ruim ge noeg is, om met drie en zelfs met twee partijen door te gaan. In de AR-fractie wordt bovendien oppositie verwacht van de groep, die niet met de socialisten wil samenwer ken. De heer Smallenbroek zal ook op dit punt moeten trachten met zijn mensen tot eenheid te komen. Dat zal niet zo eenvoudig zijn. De heer Rool- vink, die zich in het openbaar in die afwijkende zin heeft uitgelaten, heeft de steun van een AR-lid, dat wel niet in de fractie zit, maar groot gezag ge niet, namelijk oud-minister Zijlstra. Prof. Zijlstra is van mening dat de socialisten de economische positie van Nederland beslist in gevaar zouden brengen, wanneer zij op dit moment het beleid zouden ombuigen dat de kabinetten De Quay en Marijnen sinds 1959 met moeite hebben opgebouwd. Hij voorziet grote moeilijkheden als dat beleid niet doelbewust en krachtig op herstel van het economisch even wicht blijft gericht. (Advertentie) Om 20.18 uur Ned. tijd waren zij jn hun 'abine bij het eiland Grand Turk (Bahama-eilanden) aan een parachute in de Atlantische Oceaan terechte».w men na een geslaagde vlucht die vieV uur en 54 minuten had geduurd n« Titan-2 draagraket had hen om ls 9a uur Ned. tijd de 'ucht ingeschoten ',7.1 een vertraging van 24 minuten als a volg van het ontdekken van een i»u een brandstofleiding. ,n Tijdens de vlucht deden zich slecht* zeer kleine moeilijkheden voor bij de werking van een secondair clet tronischstelsel dat de kleine raket™ toren bestuurt die de zijwaartse schorn" melingen van de cabine moeten w heersen. Ook waren er kleine moeilijk heden toen een lek in een. der stuw raketten werd ontdekt. Dit had echter alleen een kleine afwijking in de hoog te van de cabine tot gevolg. Voor het overige werd de vlucht een groot succes genoemd, voornamelijk doordat de astronauten erin slaagden hun ruimteschip omhoog, omlaag en zijwaarts te sturen en de hoek van de baan met de evenaar enigszins te ver anderen. De handbesturing werkte on verwacht goed en men heeft goede hoop dat op "rond van deze resultaten een la tere samenkomst van ruimtevoertuigen zal gelukken. De NASA, het bureau voor lucht- en ruimtevaart, verklaarde dat naar zijn weten het de eerste maai was dat een ruimteschip zelfstandig zLin koers had veranderd. De handbesturing had tot gevolg dat de cabine door de herhaalde koersver anderingen ongeveer honderd km van de vastgestelde landingsplaats te recht kwam. De geleerden van de NA SA merkten echter op dat bij volgende vluchten de gewenste nauwkeurigheid kan worden verkregen door betere af stemming van besturing en de vooraf vastgestelde landingskromme. De hoogte van de G.el?IoLv^Jfernp van ongeveer tachtig tot 228 km. De oorspronkelijke baan met een laagste punt van 160 km en een ho<>SSte punt van 228 km werd tijdens de vlucht ver- anderd in hoogten van respectievelijk 156 en 168 km. Functionarissen van de NASA noemden dit^een „waarlijk his torische manoeuvre Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot donderdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt en hier en daar enige regen of motregen morger. van het westen uit opklarend Matige, later aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. DONDERDAG: zon: 6.32-19 01 maan: 3.18-10.38 DAAR. KOMEN OOM JACK EN (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 24 maart Het Pasgetrouwde echtpaar Broeksma was zaterdag per vliegtuig teruggekomen uit Majorca, waar het de wittebroods weken had doorgebracht. In Leeuwar den aangekomen, konden zij 's avonds de verleiding niet weerstaan om even dij de flatwoning aan de Wilgenstraat 52 langs te lopen, die hen onlangs was toegewezen en die ze dezer dagen wil den gaan inrichten. Groot was hun verbazing toen ze in het bewuste huis licht zagen branden. Met vreemde ge voelens in hun hart belden ze aan. Ze werden opengedaan door de heer E. van der Schuur. „Wat doet u hier?", vroeg de heer Broeksma hem. „Nou, nogal logisch, ik woon hier", was het antwoord. De heer Broeksma vertelde hem dat dat niet kon, omdat hij de toewijzing en de vergunning voor de flat in zijn bezit had. De heer Van der Schuur beweerde echter dat ook hij in het bezit van deze papieren was. Beide mannen bleken gelijk te hebben, want beiden hadden zjj van het Bureau Huisvesting een toewijzing en een vergunning voor de woning ge kregen. Gisteren toog de heer Broeksma naar Huisvesting. Daar kon men niet an ders doen dan toegeven dat er een fout was gemaakt. De vergunning van de heer Van der Schuur was afgege ven in januari, die van de heer Broeks ma in februari. Gelukkig was nog niet alles verloren. De woning ernaast op nr. 46, die volkomen identiek is met woning nr. 52, was door louter toeval weer ter beschikking gekomen. Deze werd nu dan maar toegewezen aan het echtpaar Broeksma. MADRID, 24 maart (AFP) Eind vorige week is de Spaanse minister van voorlichting en toerisme een door 1.161 personen ondertekende brief toe gezonden, waarin vrijheid van vereni ging, voorlichting en meningsuiting wordt gevraagd, alsmede het recht om te staken en de vrijlating van politieke gevangenen, zo wordt in Madrid ver nomen. De ondertekenaars zijn voorname lijk intellectuelen. Er zijn 30 hoogle raren onder, negen leiders van de ka tholieke actie, geestelijken, schrij vers, advocaten, studenten en arbei ders. De minister heeft de brief terugge stuurd aan een hoogleraar uit Sevilla die bovenaan de lijst van onderteke naars stond, met de aantekening dat de handelswijze niet in overeenstem ming was met het recht van petitie. FRACTIEBERAAD NA RADIO- EN TY-YOORSTEE VAN CALS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 24 maart „Wij heb ben er geen behoefte aan roededelin gen te doen," was de reactie van een ruim dertigjarige directeur van een Rotterdams scheepvaartbedrijf op de vraag van een vertegenwoordiger van een Engels dagblad wat hij kan vertel len van de verdwenen trawler „Sedu lous" van baron Ferdinand von Waynaghray, een Britse edelman. De baron is woedend. Hij is eige naar van een aantal schepen dat lig plaats heeft in Trinidad. De 140 voet metende „Sedulous" wilde hij, zoals hij beweert, laten verbouwen tot depot schip voor zijn vloot. Hjj was in con tact gekomen, waarschijnlijk via Engelse relaties, met het Rotterdam se scheepvaartbedrijf dat aan de Oostzeedijk kantoor houdt (nog kort geleden was het op het Noordereiland gevestigd). Dit bedrijf had de trawler door de n.v. J. Cleton en Co, even eens te Rotterdam, laten inklaren. Een der gebroeders Cleton deelde de vertegenwoordiger van het Londense dagblad mee: ,,Ik heb het ingeklaard als sloopschip. Het kwam samen met (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 24 maart De KRO- televisie zal het komend seizoen weder om een show van Wim Sonneveld op het scherm brengen. Het contract hier voor is dezer dagen door beide partijen getekend. Wanneer de show op t.v. te zien zal zijn is niet bekend. Ook weet men nog niet of het programma frag menten uit de thans 'opende voorstel ling zal bevatten. Dat er plannen zijn om het komend winterseizoen drie Son- neveld-shows uit te zenden wordt door de KRO ontkend. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 24 maart De 18-jarige Hans Heitkamp, de lichamelijk zwaar gehandicapte jongen die enkele weken geleden Je Visser Neerlandiaprijs ont ving, is in het r.k. ziekenhuis overle den. De prijs was hem toegekend omdat hij getoond had als leerling van de r.k. HES St. Jacobuscollege over een groot doorzettingsvermogen te beschik ken en een positieve invloed uit te oefe nen op zijn klasgenoten. Sinds septem ber 1964 volgde Hans op de mytylschool een cursus voor de middelbare acte ge schiedenis. Verleden week werd hij in het ziekenhuis opgenomen. een aantal eveneens voor de sloop be stemde Theemsbakken in Rotterdam aan en ik heb de benodigde formalitei ten vervuld. Niemand heeft me gezegd, dat de „Sedulous" geen sloopschip was. Nu men blijkbaar vanuit Londen en van politiezijde achter deze zaak aan zit, ben ik me er opnieuw in gaan verdiepen. Van die directeur van dat Rotterdamse scheepsbedrijf, die het schip wilde invoeren, heb ik nooit een cent gezien. Als ik zijn kantoor opbel wil hij me niet te woord staan. Hij is altijd öf op reis öf in conferentie. Ik heb er nu genoeg van en geef de zaak een advokaat in handen. Betaalt hij niet, dan laat ik hem failliet verkla ren. Ik had nooit eerder zaken met hem gedaan. Wij slepen voor veel grote werven en ik vond hem al een vreemde eend in de bijt...." Nu zou men kunnen menen, dat de Britse baron vergeten heeft, aan de Rotterdammer het inklaringsgeld over te maken, maar de baron ontkent dit. Hij heeft daarvoor een rekening van 100 Pd. St. 1050,-) voldaan. De chef van het Bureau Zeetijdingen te Rotterdam herinnert zv-h nog zeer goed de langdurige en ingewikkelde te lefoongesprekken die hij met baron Von Waynaghray over deze zaak heeft ge had. „Dat waren gesprekken die kapi talen gekost moeten hebben". De Theemsbakken en de „Sedulous" werden enkele maanden geleden in de Eemhaven afgemeerd. Het schip van de baron, dat toegerust was met een splin ternieuwe motor en volgens Engelse opgave toen een waarde van 300.000 gulden vertegenwoordigde, werd tussen de sleep uitgehaald. Er hadden zekere transacties plaats op het gebied van de schrootverkoop en de „Sedulous" werd verkocht aan een Amsterdammer die er al wat waardevol was uit liet slopen en het casco doorverkocht aan de scheepssloperij „Koophandel" te Nieuw Lekkerland. Deze betaalde er 7.500,- voor, zijnde de schrootwaarde. Op deze werf is het schip gesloopt. De „onbereikbare" directeur van het Rotterdamse scheepsbedrijf s kennelijk niet te spreken over de ruchtbaarheid die de zaak krijgt. Aan zijn beslissing dat hij er geen mededelingen over te doen heeft, voegt h{j een rijtje namen van Engelse maatschappijen toe, waar mee hjj absoluut geen relaties meer wenst te onderhouden. Een paar ervan: Spincroft Ltd., Anglo Diesel Ltd en Tubmerge Aviation Ltd. Wat of deze verklaring te maken heeft met de ba ron en zijn „Sedulous" blijft in de mist. Maar de baron is zijn schip kwijt. Hü is rijkelijk laat een kleine maand geleden in actie gekomeii om na te gaan, waar het is gebleven en hij wenst het er niet bij te laten zitten. In Londen is men hoogst verbaasd over het feit, dat in de Rotterdamse haven zomaar een schip van een Brit se eigenaar kan verdwijnen. In ieder geval zjjn gisteren alle stukken betref fende „het geheim van de Sedulous" in handen gesteld van de Rotterdamse rivierpolitie, die er een heerlijke kluif aan heeft en die tenslotte moet uitman ken of er een strafbaar feit is gepleegd en, zo ja, door wie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 maart De beslis sing of mr. Cals kan doorgaan met zijn streven een kabinet samen te stellen op basis van vier partijen, waaronder de PvdA, is nog niet gevallen. De forma teur is namelijk afhankelijk van wat de fracties van deze vier in de Tweede Kamer te zeggen hebben over zijn voor stel inzake liet radio- en t.v.-beleid. Hij heeft met instemming van de heren Schmelzer, Vondeling, Smallenbroek en Beernink, met wie hij gisteren een dag lang heeft vergaderd, dit punt voorop gesteld in het rijtje dat nog moet wor den geregeld rond een basisprogramma van beperkte strekking waarop hij ministers kan gaan aamverven. Al vroeg begaven de fractieleden zich vanmorgen naar het Kamerge bouw op het Binnenhof. Er waren er LONDEN, 24 maart (Rtr. ÜPI) Premier Wilson heeft geweigerd in te gaan op de eis van leden van zijn eigen Labourpartij om het Amerikaanse be leid in Vietnam niet langer te steunen in verband met het gebruik van gas en napalm tegen communistische Viet- congrebellen. De Britse premier ver klaarde in het parlement, dat hij niet op de hoogte was van het feit, dat de Amerikanen zich in Vietnam van gas en napalm bedienen. De Britse minister van buitenland se zaken, Stewart, die gisteren een onderhoud had met president Johnson, verklaarde in Washington de Ameri kaanse regering zijn „ernstige be zorgdheid" te hebben geuit over het gebruik van traangas, een bezorgd- eid. die in Engeland en andere lan den gewekt is. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Amintore Fan- fani, verklaarde in het parlement in antwoord op vragen van communisti sche zijde, dat hij via diplomatieke kanalen om volledige inlichtingen heeft gevraagd over het gebruik van gas in Vietnam. (AFP) Hen woordvoerder van het Witte Huis verklaarde, dat het besluit om in Vietnam gebruik van gas te ma ken, een routine-aangelegenheid was, waarvoor geen voorafgaande toestem ming van president Johnson nodig was. (Van onze radio- en tv-redactde) HILVERSUM, 24 maart De NTS zal vanavond om tien over acht de voetbalwedstrijd FC KölnLiverpool in een directe reportage op het scherm brengen. Tot vanmorgen vroeg bestond daarover echter nog onzekerheid om dat de KNVB de uiteindelijke beslis sing had. Wel was aan de voorwaarde Voldaan dat het Feijenoordstadion in Rotterdam geheel uitverkocht diende te zijn. De NTS zal dus vanavond de repor tage niet alleen voor Duitsland en En geland verzorgen maar ook voor de Nederlandse televisiekijkers. Herman Kuiphof zal het commentaar verzor- en. Het programma van de VPRO eeft een aanzienlijke wijziging onder gaan. De uitzending van de gedocu menteerde historie over de clown „Van z-otskap tot rinkelbellen" komt te ver vallen. Het VPRO-programma na 22 uur ziet er als volgt uit: 22.00 uur Down-Town Jazzband 22.20 uur Iets voor niets 22.30 uur Tweede NTS-journaal 22.35 uur Cursus Teleac In het NCRV-radio-programma »>hport in het kort" zal van 21.42 tot 41.59 uur een rechtstreeks verslag worden gegeven van de laatste fase van be wedstrijd FC-KölnLiverpool.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1