Rijnland luidt de noodklok Verzi Iting boezemwater bedreigt west-Nederland Haremfiets KLASSE Vechtpartij op Duitse kustvaarder Miele er is geen betere STUREN IN RUIMTE Amerikaanse proef grote stap op weg naar rendez-vous Geruchten over verschijning van Maria Mail ziet eigen auto rijden r MeeftUwMdop... ...metdecrèmeHéméra 1965: SLANK, JEUGDIG EN SPORTIEF KORAAL ZEEM daar lap je 't mee! Scheur Verwachtingen Delta-commissie zijn achterhaald Denk aan strijd tegen armoede Hochhuth wijzigt Plaatsbekleder Mariniers aan boord als vredestichters Weer vragen van Kamerleden Aartsbisschop waarschuwt gelovig Dief na vlucht in wei gegrepen Toekomst in Volendammer vissershemd Herenmode Wat kinderen ervan zeggen Jongerengroepen tot kabinetsformateur J&denka GRONINGEN Schuldig Zwijgen door brief iets ontlast Jongen overleden na val uit raam Autobotsing Onhoorbare klik Petrochemische industrie IN VIETNAM en Swissair op zwarte lijst in Arabië WOENSDAG 24 MAART 1965 PAGINA 5 (Van onze correspondent) LEIDEN, 21f maart De taalc het Hoogheemraadschap van ffinland om de kwaliteit van het °czemwater in dit gebied te be schermen is tengevolge van een voldoende zoetwatervoorziening steeds moeilijker geworden en is °P dit moment bij een lage afvoer v°n de Nederrijn-Lek in feite on uitvoerbaar. De verwachtingen ®°or de Delta-commissie uitge sproken, dat de afsluiting van de Agaten de waterhuishouding in De harem van de koning van Saoedi-Arabië wordt om geschoold. De dames zullen fes Krijgen. De dames zullen eens Wat anders leren. De koning 9aat met oude tradities breken. De koning wordt modern. Nee, u vergist zich! Men gaat de dames niet leren hoe men de énige vrouw van een man moet zijn. U wilt te veel. Stel je voor! Of je alléén cf met dertig ande ren voor een huishouding moet zorgen! Nee, de dames moeten leren fietsen! Het wordt te duur. En dat is te begrijpen, zo'n stel vrouwen en als die allemaal in grote sleeën moeten rijden. Hoe moet de koning dat verdienenDe koning wil bezuinigen. Dat is een wijs besluit. Zou hij nu een be roemd wielrenner in dienst ne men om de dames fietsles te geven? Zulke mannen doen alles meestal in het groot. Ook zal het niet meevallen met al die sluiers °r> de fiets, als het een beetje waait. Nou ja, de dames kunnen natuurlijk altijd nog protesteren of in staking gaan of zo iets. Maar de koning heeft het zijn broer ook al aangeraden. Wij kunnen nu wél denken, dat die mensen steeds maar met hun miljoenen smijten, maar dat is niet waar, zo'n man zit op het eind van het jaar ook te piekeren hoe hij met een vijftig miljoen rond moet komen! Bovendien zegt de koning, is dat fietsen uitstékend voor de lijn. Dus zij ook dl. Ook al te zwaarlijvig, net. als de Amerikaanse marine. Bovendien kan een haremvrouw veel makkelijker haar ontslag krijgen. En het is ook zo dat je, om een dikke vrouw met juwelen te behangen, veel meer briefjes van duizend nodig hebt dan wan neer ze slank is. Als het nou maar lukt hè? En als die koning met zijn fietsende harem dan maar eens gauw op vakantie in Europa komt. Moet u eens opletten, dan zit je ze zo allemaal fietsen. Alle dure dames, alle vooraanstaande dames, alle edele en adele dames. Want zo zijn de dames. Wat de één heeft wil de ander ook. Elke vrouw wil leven als een vorstin. En bovendien heeft iedereen de neiging om de rijke mensen na te doen. Zo iets van, wat hij kan, dat kan ik ook! Wie hadden de eerste auto's en wie hébben er nu allemaal een auto? Wie ging er voor het eerst naar het buitenland op vakantie? En wie gaan er nu? We houden er niet van dat er dingen zijn, die alleen voor de rijken zijn. We willen gelijkheid, o zo. En wat zo'n Arabische koning kan, dat kan een Nederlandse man ook Koningsvrouwen op de fiets? pan hup alle Hollandse vrouwen het zadel gezet. En trappen Waar. Voor de lijn. Denk u dat eens in! Als dat Wode wordt! Geen parkeerpro blemen meer en geen tekort aan Autowegen. Dan hebben we wel Weer fietspaden nodig, maar die zijn goedkoper. En de verkeers- °ngelukken? Daar zijn we dan °°k van af. Van die héle ernstige tenminste. Misschien zeggen we °ver zo'n jaar of tien: Een Quto?... Ik?!... nee, zeg!!! Ik Verdien goed! Meer dan jij denkt! Wij kunnen ons best een fiets Veroorloven, hoor! Om je in zo'n stinkend ordi- ^tair benzv.iedoosje te laten dood- DjdenU Dan moet je toch wel Jcht aan de zelfkant leven, aan °e zelfmoordkant!! ELLEN zuidwest-Nederland aanmerkelijk zou verbeteren, zijn achterhaald door de nieuwe ontwikkelingen. Een vast en reëel uitzicht op een verbetering van de zoetwatervoor ziening is er op dit moment niet. Deze onheilspellende mededeling deed dijkgraaf mr. F. M. A. Schok king tijdens de vandaag gehouden verenigde vergadering van Rijn land. Dit is het silhouet van de ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegenheid. Uitgevoerd in correct en kreukherstellend Een jas van grote allure. Her kenbaar aan het innaai-etiket en de bijbehorende hanglabel met de naam verpakte natuurzeem met 100 °/o garantie Zeilkleding voor de moderne Nederlandse man, geïnspireerd op de Marker en Volendam mer visser skleding. Of de Nederlandse man zich hiertoe ook zal laten verleiden is een tweede... s mooiste tassen en koffers i zijn van Skai. De mooiste meubels zijn bekleed met Skai. De gevolgen voor het Rijnlandse ge bied van ruim honderdduizend hectare zijn bijzonder bedenkelijk. In het vier kant Velsen-Amsterdam-Gouda-Den Haag moet bij het optreden van bepaal de factoren rekening worden gehouden met een te hoog zoutgehalte van het boezemwater, dat wil zeggen met een voor vele belangen van dit grote gebied actief schadelijke waterkwaliteit, dat on der meer funest kan worden voor land en tuinbouw. Rijnland, aldus mr. Schokking, be strijdt de boezemwaterverontreiniging langs twee wegen. Allereerst door ver versing via inlating of mmaling in hoofdzaak van het water van de Hol landse IJssel bij Gouda en uitm-.ling dan wel natuurlijke lozing via de ge malen van Katwijk, Spaamdam en Halfweg. Ten tweede door beperking en regulering van de vervuilingsbron nen. Volgens de dijkgraaf zal de maat regel tot een verdergaande beperking en regulering van de vervuilingsbron nen bij aanneming ongerief en kosten kunnen meebrengen voor particuliere en industrie. In het vervolg van zijn uit eenzetting ging mr. Schokking in op de verontreiniging van het Rijn- en Lekwa- ter door de Duitse industrie. Ondanks de behoefte aan verversingswater, moet de inlating van het vervuilde water in feite achterwege blijven. De waterhuis houding in Rijnland eist evenwel een vrijwel continue inlating van water. De grens van 225 kg chloride per seconde is in 1963 reeds uitgelopen tot 270 kilo gram. Rijnland beschikt niet over een tweede waterinlatingsmogelijkheid evenwaardig aan die bij Gouda Op de zoetwatervoorziening zijn van directe invloed de kanalisatie van Ne- derrijn en Lek, de Deltawerken, de werken en plannen rondom de Rotter damse Waterweg en de komende ver anderingen aan het Noordzeekanaal. Het gevolg van de Rvjnkanalisatie zal zijn, dat de minimale toevoer van zoet water v-ia de Lek naar het westen van het land wordt verminderd. Aanvankelijk werd gedacht, dat door de afsluiting van de zeegaten in het zuidwesten van het land een zeer belangrijke verbete ring van de zoetwaterhuishouding zou worden verkregen, omdat daardoor de primaire bron van het uit zee binnen dringende zout over het grootste deel van het Deltagebied werd uitgescha keld. Later opgekomen ontwikkelingen hebben veroorzaakt, dat de verwach tingen van de Deltacommissie niet zul len worden gehonoreerd, aldus mr. Schokking. De toegenomen verzilting van de Bovenrjjn, de verzilting als ge volg van de verdieping van de mond van de Nieuwe Waterweg en van de uitbreiding van de Rotterdamse haven bekkens, de bedreiging met verzilting door het Schelde-Rijnkanaal en door de aanleg van het Sloehavencomplex zijn enige van deze ontwikkelingen. Als onheilspellende tekenen signa leerde de dijkgraaf van Rijnland ver volgens de ministeriële mededeling aan Delfland en het besluit van Rijkswater staat bij de bouw van de zeesluis tus sen het Eijropoorthavenbekken en het Hartelkanaal ten zuiden van de Nieuwe Waterweg af te zien van het nemen van zoutwerende maatregelen. Het heeft dus geen zin aldus mr. Schokking te ver wachten, dat de toenemende verzilting als gevolg van de uitbreiding van het Rotterdamse havencomplex nog met effect kan worden bestreden. „Als men weet, dat de Parksluizen te Rotterdam voor Delfland relatief dezelfde beteke nis hadden als Gouda voor Rijnland heeft, dan wordt het duidelijk, waarom men in Delfland de noodklok heeft ge luid." Volgens hem zal Delfland, dat thans gebaat is met een semipemianen- te inmaling vanuit Rijnland bij Leid- schendam, in de toekomst geheel op Rijnland zijn aangewezen. Hierdoor wordt de verantwoordelijkheid van Rijn land nog zwaarder belast. Rijnland heeft herhaaldelijk overwo gen inhoeverre naast het inlaatpunt bij Gouda een tweede evenwaardig in laatpunt denkbaar is in het noorden, waarbij werd gedacht aan het water van het IJsselmeer. Het doordenken in deze richting leek mr. Schokking echter zinloos door de plannen om het Noord zeekanaal te verruimen en te verdiepen. Ook het profiel van het Amsterdam- Rijnkanaal overweegt men bijna twee maal zo groot te maken. Door de uit voering van deze werken zal de zout- tong ver in Amstelland doordringen. Dit betekent dat aan de bedreiging van Rijnland met zout water vanuit het zui den een nieuwe bedreiging vanuit het noorden wordt toegevoegd. Uit dit alles trok mr. Schokking de conclusie, dat de belangen van de tuinbouw, bloemen en bloembollenteelt op het spel staan. Tot slot deelde mr. Schokking mee, dat dijkgraaf en hoogheemraden hun ernstige verontrusting ever de Rijnland se zoetwatervoorziening ter kennis wil len brengen van het ministerie van vei- keer en waterstaat en van gedeputeerde staten van Zuid- en Noord-Holland. DEN HAAG, 24 maart Een groot aantal jongerenorganisaties van diverse levensbeschouwelijke richtingen en po litieke overtuigingen heeft opnieuw aan gedrongen op verhoging van de ontwik kelingshulp. Doelend op de kabinetsfor matie schrijven de in totaal 23 jonge- rengroeperingen aan de fracties van de Tweede Kamer: „Nu zich een situatie voordoet, waarin opnieuw zal moeten worden beslist in welke mate ons land de komende jaren zal deelnemen aan de bestrijding van honger, armoede en ziekte in de wereld, willen wij onze brief van 26 september 1964 met grote klem opnieuw onder uw aandacht bren gen." De jongeren hadden er In genoemde brief al op aangedrongen de Neder landse bijdrage voor de ontwikkelings hulp voor 1965 op 0,8 procent en voor 1966 op 1 procent van net nationale in komen te brengen. Het nieuwe schrij ven is in afschrift aan de kabinetsfor mateur mr. Cals en de demissionaire staatssecretaris dr. Diepenhorst gezon den. 99 9? (Advertentie) ALL-SEASON JAS -5 99 99 BERLIJN, 24 maart (KNP) Ook na het openbaar worden van documenten zal de schrijver van het veelomstreden toneelstuk „De Plaatsbekleder", Rolf Hochhuth, zijn stuk niet wezenlijk veran deren. Hij kende die documenten al. Dit heeft hij meegedeeld in een inter view met de Berlijnse toneelcriticus Luft. Bedoelde documenten houden vol gens Hochhut niets nieuws in voor het algemene thema van zijn stuk. Een uitzondering maakte hij voor de brief, die Paus Pius XII aan kar dinaal Preysing zond en waarin hij aan de plaatselpke bisschoppen overliet te genmaatregelen tegen de Jodenvervol ging te nemen. Als reden voert de Paus in deze brief aan, dat hij van Rome uit niet kon beoordelen in hoeverre protesten tegen de nazi's het voor de Joden nog moeilijker zouden kunnen maken. Hochhuth vindt dat het schuldi; zwijgen van Pius XII daardoor wat ontlast wordt. Deze brief heeft hij thans, zoals hij verklaart, in het vierde hoofdstuk van zijn toneelstuk verwerkt. Veel ver schil vindt hij het overigens niet maken voor de thematiek van zijn stuk. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 24 maart Een enorme vechtpartij heeft zich vannacht voorgedaan aan boord van de Duitse kustvaarder Karl Lehnkering (298 brt) afkomstig uit Duisburg. Nadat de ka pitein gisteravond om een uur of acht vanwege de mist besloten had voor an ker te gaan op ongeveer twee myl ten noorden van het lichtschip Texel ging de man een borreltje drinken. Het bleef niet by enkele glaasjes en toen hy enkele uren later naar boven kwam om te kyken naar de overige beman ningsleden kreeg hy woorden met de stuurman. Hy probeerde deze over boord te zetten maar de stuurman liet niet met zich sollen. Er ontstond een fel handgemeen waarbij de stuurman op zyn beurt trachtte de dronken kapi tein over de railing te werken om hem te laten afkoelen in het kille noordzee- water. Toen de kapitein zich aan de verliezende hand^ wist greep hij een re volver en wist zich daarmee de stuur man en de overige opvarenden van het lyf te houden. Inmiddels was de stuurman erin ge slaagd via Scheveningenradio hulp in te roepen. Enkele schepen, waaronder de Nederlandse kruiser De Zeven Pro vinciën en de mynenveger Dokkum voeren naar de opgegeven positie, ter- wyl uit Den Helder de reddingboot Prins Hendrik vertrok. Toen de Zeven Provinciën vanmorgen vroeg als eerste by de kustvaarder aankwam en men een sloep had gestreken met enkele gewapende mariniers, bleek dat de op varenden erin geslaagd waren de kapi tein de revolver te ontnemen. Een of ficier van de marine wist de kapitein min of meer tot rede te brengen. Be sloten werd dat het scheepje naar Rot terdam zou varen, zodra de mist enigs zins was opgetrokken. Voor alle zeker heid bleven drie marine-mannen, een officier en twee gewapende mariniers tijdens de tocht aan boord. DEN HAAG, 24 maart Vannacht is in de Ursulakliniek in Wassenaar overleden de 12-jarige Richard Trijs burg. De jongen was gisteravond op tot nu toe onverklaarbare wijze uit het raam van een kamer op de tweede etage van zyn ouderlijk huis in de Ribesstraat gevallen. Hij kwam negen meter lager op het trottoir terecht en liep een schedelbasisfractuur op. SOESTERBERG, 24 maart Twee auto's zijn hier gisteravond tijdens een hevige onweersbui frontaal met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van een van de auto's, de 47-iarige ser geant-majoor van de luchtmacht J. Korte, kwam hierbij om het leven. De bestuurder van de andere wagen werd aan het hoofd gewond en is over gebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort. (Advertentie) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BU MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart hebben twee astronauten, Gus Grissom en John Young, met eigen handen de baan van hun ruimteschip gewijzigd Dit is wel het belangrijkste resul taat van de Gemini-vlucht. De manoeuvres die Grissom en Young, broederlijk naast elkaar zittend, in het nieuwe ruimteschip uitvoerden, spreken minder tot de verbeelding dan het eerste uitstapje van een mens in de kosmos. Maar zij zijn van kardinaal belang voor de ver wezenlijking van de Amerikaanse plannen, tijdens latere vluchten de Gemini aan een reeds eerder ge lanceerde raket te koppelen. Daar mee zal dan een rendez-vous in de kosmos, een der voornaamste doelstellingen ook van de Russen, tot stand gebracht zijn. Tijdens de vierde Gemini-vlucht, eind dit jaar of begin volgend jaar, willen de Amerikanen een eerste ren dez-vous poging ondernemen. Daar bij zullen zij als volgt te werk gaan. Eerst wordt een „doodgewone" At- las-Agena raket gelanceerd. De twee de trap daarvan, de Agena dus, komt in een cirkelvormige baan om de aarde. Deze koers wordt nauwkeur- rig opgemeten. De baangegevens worden in een elektronisch brein gestopt, dat tot op een fractie van een seconde berekent, wanneer de bemande Gemini moet starten om de Agena te ontmoeten. Dat is on geveer 24 uur later, want dan ligt de Agenabaan weer boven Cape Ken nedy. De Gemini-astronauten vertrekken dan, om in een sterk elliptische baan te komen, die binnen het cir kelvormige Agena-traject ligt en hiermee één raakpunt heeft. Omdat de Gemini baan kleiner is dan die van de Agena, haalt Gemini de voortsnellende raket in. Intussen be rekent een boordcomputer, gevoed door gegevens van Cape Kennedy, de vereiste manoeuvres, die in de vorm van cijfers op het instrumen tenbord vóór de astronauten zicht baar worden. Op het juiste moment ontsteken de ruimtevaarders de mo toren waardoor de baan van hun ruimteschip gewijzigd wordt in een cirkel, dezelfde als die van de raket vóór hen. De Agena wordt eerst via radar en daarna door kleine Patrijspoorten gadegeslagen. De laatste paar hon derd meter sturen de astronauten uitsluitend op hun gevoel. Voorzich tig loodsen zü de neus van Gemini, met behulp van kleine raketmotoren, in een opening van Agena. Een on hoorbare „ki'k 'In ue ruimte is geen lucht, dus ook geen geluid) en het contact is tot stand gebracht. Op hetzelfde moment is ook het electrisch systeem van de raket op het Gemini-sehip aangesloten, waar door de astronauten eventueel met de krachtige Agena-motor omvang rijke manoeuvres kunnen uitvoeren. In dit licht bezien is de prestatie van Grissom en Young zeer belang rijk. Tweemaal wijzigden zij de baan van hun ruimteschip ingrijpend: eerst van ellips naar cirkel en ver volgens weer in een ellips. De Rus sen hebben een dergelijk manoeuvre nog niet uitgevoerd met bemande satellieten, wel met de onbemande kunstmanen van het Poljottype. Ongetwijfeld hebben zij deze expe rimenten wel op het programma staan, want ook zij hebben de ren dez-vous techniek broodnodig voor de verwezenlijking van hun maan- plannen. De Amerikaanse ruimtevaartpri meur van gisteren is een zeer be langrijke stap op weg naar de maan, een succes, dat voor de VS niet minder betekenis heeft dan de sensationele ruimtewandeling van Leonov voor de Russische ruimte technici. DEN HAAG, 24 mrt. Opnieuw hebben de heren Peschar en Voogd, beiden lid van de Tweede Kamerfractie der PvdA, aan de ministers van economische zaken en van volkshuisvesting en bouwnijverheid en aan de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, schriftelijk vra gen gesteld betreffende de petro chemische industrie. Zij willen graag we ten op grond waarvan de regering, die op 5 februari nog mededeelde over de vorm en inhoud van een „gedegen on derzoek" nog in overleg te zijn, nu haar standpunt ten aanzien van de vestiging van een petrochemische industrie in de nabijheid van het Noordzeekanaal wél heeft kunnen bepalen, hoewel moet worden aangenomen, dat het onderzoek nog niet kan zijn voltooid. De heren Peschar en Voogd vragen tevens of uit het eerder gegeven ant woord van de regering mag worden af geleid, dat aan geen onderdeel van het project een begin van uitvoering zal worden gegeven alvorens, overeenkom stig het op 5 februari gegeven ant woord „de zekerheid aanwezig is, dat „de mogelijkheid om die zekerheid te binnen toelaatbare grenzen zal blijven." Verder vragen beide kamer leden: Is het overleg tussen de bewinds lieden omtrent vorm en inhoud van het onderzoek inmiddels voltooid? Tot wel ke conclusies heeft dit overleg dan ge leid? Zal het object van onderzoek zijn het verkrijgen van zekerheid, dat de verontreiniging van lucht en water bin nen toelaatbare grenzen zal blijven of „de mogeHjkheud om die zekerheid te verkrijgen?" Kunnen de bewindslieden mededelen door welke deskundigen het onderzoek zal worden verricht, uit wel ke kringen deze deskundigen afkomstig zullen zijn en welke hun specifieke vak deskundigheid zal zijn? Voorts, hoeveel tijd het onderzoek naar verwachting zal vergen? De heren Peschar en Voogd zijn ook benieuwd te vernemen door wie de kos ten van de noodzakelijke zuiveringsap- paratuur zullen worden gedragen en of hierover met Socony Mobil Oil Com pany afspraken zijn gemaakt. En ten slotte vragen zjj welke groenvoorzie ningen zijn voorgenomen in de gebieden, welke in de trek van de betrokken in dustrieterreinen zijn gelegen, alsmede door wie de kosten hiervan zullen wor den gedragen. SAIGON, 24 maart (KNP) - In de vluchtehngencentra van Zuid-Vietnam, waar tienduizenden katholieken samen gedromd zyn na hun vlucht uit Noord- Vietnam en sedert enkele maanden ook uit talrijke Zuid-Vietnamese plaatsen, gaat thans net hardnekkige gerucht, dat Maria zal verschijnen en een einde zal maken aan hun leven van onrust en el lende. Het gerucht wordt nog gevoed door priesters, die de gelovigen oproe pen tot gebed, opdat Maria door naar verschijning het wonder van de vrede zou bewerken. aartsbisschop van Saigon, mgr. P. Aguyen Van Binh, heeft nu in een Mrawlijkj, brief alle katholieken van i «ftnam gewaarschuwd toch geen Kf'001 te hechten aan die geruchten en zeker niet in te gaan op de z.g. pro- ietien van priesters. Hij wijst erop, dat t ^f°te moeilijkheden van Vietnam "'e» door een wonder zullen worden op gelost, maar alleen door samenwer- Klng van alle Vietnamezen. UTRECHT, 24 maart. De heer Wiegmans, een NS-ambtenaar uit Den Bosch, kwam maandagochtend tot de ontdekking dat zijn auto was gestolen. Toen hij gistermorgen met een vriend in de omgeving van zijn woonplaats reed om naar zijn verdwenen wagen uit te kijken, zag hij hem rijden in Vught. Met zijn vriend zette de NS'er een achtervolging in, die ging m de rich ting Utrecht. Bij het verkeersplein Ou denrijn waarschuwden zij enkele agen ten van de Utrechtse verkeerspolitie. De bestuurder van de gestolen wagen bespeurde onraad. Hij liet zijn wagen vlak oij het verkeersplein staan en rende de weilanden in, maar de politie had hem snel te pakken. Het bleek een 19-jarige jongeman uit Den Bosch te zijn. DAMASCUS, 24 maart (UPI) In de Syrische hoofdstad Damascus is mee gedeeld dat de Zwitserse luchtvaart maatschappij Swissair" mogelijk in aan merking komt voor een boycot door alle Arabische landen. Een onderzoek is gaande naar de banden van Swissair met Israël. Een aantal internationale luchtvaartmaatschappijen onderhoudt diensten op Israël en Arabische landen, maar ze mogen van het boycot bureau geen rechtstreekse vluchten maken. Waarom het bureau een onderzoek in stelt naar de gedragingen in deze van Swissair is niet bekend. Advertentie) Italië In Rome is een voorberei dende wereldconferentie begonnen voor het bestuderen van de mogelijkheid tot oprichting van een „internationale we- tenschapsstad" voor toepassing van audio-visuele middelen voor onderwijs doeleinden. De stoot hiertoe is in 1960 door de Parijse universiteit gegeven. (AFP). —want de nieuwe crème héméra van Dr. N. G, Payot voert aan elk type huid van elke leeftijd een blijvende verj ongingskracht toe. Héméra, gebaseerd op de vernieuwende eigenschappen van het natuurlijke celkernzuur, voedt Uw gezichtshuid met deze levende stof en verleent haar die heerlijke zachte glans welke getuigt van een blijvend nieuwe bloei van Uw schoonheid, 's Avonds inmasseren als verzorgingscrèmë. 's Morgens aanbrengen als maquillage-basis. Frisheid Schoonheid Jeugd de Ia faculté de Laussanne dr.N.G.PAYOT-HOLLANDN.V.-KEIZERSGRACHT 12-14-AMSTERDAM-a (Advertentie) u Slank, jeugdig en sportief, dat zijn de kenmerken van de herenmode 1965, zoals The Society Shop, die gis teren in het Amsterdamse Hilton ho tel presenteerde. Vooral de Engelse tweed bleek een geliefd materiaal van vele ontwerpers. De moderne man die graag vlot voor de dag wil komen, zal zich epauletten en een extra („ticket") zakje op het col bert moeten aanmeten. Men ziet bij vrijwel alle colbertjes ook lange split ten opzij. De revers zijn lang, en bij uitzon dering breed en wijd, zoals ongeveer twintig jaar geleden. De jasjes wor den meestal met twee of drie knopen gesloten. Dat deze mode echt manne lijk is,, moet blijken uit de twee rij kostuums en de steekzakken, klep- zakken en opgestikte buidelzakken. De broekspijpen zijn wat wijder zodat ze niet de indruk geven dat ze te krap zijn. Slechts enkele pantalons vertonen een omslag om de pijpen. De vesten, die van onder recht afge sneden zijn, maken een wat „onhan dige" indruk. Zonder suède hoed is de man anno 1965 niet compleet. Er wordt, vooral aan het Ameri kaanse modefront, veel aandacht aan de lichtgewicht kostuums besteed: ze zijn gemakkelijk, maar of ze goed blijven zitten is een tweede. Terlen- ka flanel is een mooie toekomst be schoren: er zijn statige driedelige kostuums van Voor de man die zo graag wil op vallen, die er behoefte aan heeft om „koninkje te spelen", heeft The So ciety Shop een jas; een fantasie op de mode van 1800. Hals, sluiting, mou wen en zoom zijn afgezet met een fikse rand bont. Om zich helemaal te kunnen laten gelden is er een bi zarre (bijpassende?) baret bij. In de collectie vindt men ook een colbert, een creatie van de Franse „tiener"-ontwerper Esterel, met op de rug schuin naar de mouwen toelo pende naden. Ook de heren kunnen nu met hun garderobe experimente ren en combineren. Het colbertje van een zwart kostuum bijvoorbeeld kan op een lichtgrijze broek als blazer fun geren. Alleen voor mannen die durven was er een camelkleurig colbertje zonder zakken, en met een knoop slechts. De „loden" jassenmode met de „ondergeschoven" mouwen en de diepe rugplooi is geprolongeerd. De corduroy kostuums vinden we ook weer terug. Volendammer vissershemden, kuit broeken, rode kousen, leren klomp schoenen en emmerachtige petten, zullen de mannelijke sportkleding van de komende zomer beheersen. Zouden alleen Amerikanen, of ook nuchtere Nederlanders zich er aan wagen? Aan strand draagt men Bermuda shorts. De smokings hebben geen shawl kraag meer nodig. Een zwarte over jas met een kleine roodgevoerde ca pe wordt hier over een reversloze smoking gedragen. Sr zijn ook blau we met zwart afgebiesde smoking jasjes, en zelfs een blauw-zwart ruit je met een „madurodamdasje". Het toppunt in de extravagantie is wel het veelkleurige zijden smo kingdasje. Van de kinderkleding deed de knic- kerbocker met rode kousen het bes te. De corduroy pakjes met gespen en klepjes uit Texas stonden de kin deren heerlijk ondeugend. De jongeni droegen double-faced vesten. Hun kostuums waren vervaardigd van een synthetisch materiaal. (Advertentie) LET VOORAL OP DIT ETIKET Een van mijn zoons was bij de kapper geweest. Netjes ge knipt, met een lineaalrechte scheiding in zijn haar, kwam hü de kamer binnen. Gerard (5) bekeek de nieuwe coiffure van zijn broer eens aandachtig en zei toen: „Mam, als ik groot ben, laat ik ook 'n scheur in mijn haar knippen." (Mevrouw Van Nierop, Zevenhui zen).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5