Als Groot verlies voor mevrouw Banderanaike i alles s kan met Catalan® Voor rokers met n stijl Toon Hermans uit de gratie Door afzeggen van shows in zuiden In De Lier staat een huis vol mooie paa seieren SARDINES BIJ HOOFDSCHOTEL Paardestaart Nieuwe ster onder pantalons: TS-Quality T&Uenka DAM PO „Sterven" Engelse kapelaan blijft voorlopig gesuspendeerd Wat kinderen ervan zeggen Tweede surprise Vertederd CAO NS-personeel goedgekeurd Havenstaking in Willemstad en Paramaribo Weigering Pauselijke wens op te volgen Indische bevolkings deskundige naar pauselijke commissie geboorter e gelin g verkouden Op handen gedragen 74-jarige vrouw gestikt in biefstuk Noodtoestand bij de medische faculteiten DONDERDAG 25 MAART 1965 PAGINA 5 Tja, je kunt het misschien wel doen, als je veel geld hebt. Die muur in Berlijn gaan kopen. Ik weet niet of dat ding te koop staat hoor, maar als Ze nou misschien toch toevallig van plan zijn, om eens een nieuwe niuur te bouwen... Ach, wie weet inkt het plan van de heer Man- ders dan wel. Alleen, als ze er dan een nóg langere, nóg hogere en nóg dikkere muur voor in de Phats zetten... Dat zou dan wel van te voren goed afgesproken nioeten worden. Maar ik vraag me toch af, ivaarom nou juist die muur kopen? Omdat die muur over bodig is en omdat er zoveel men sen verdriet hebben door die muur. Maar ik zou toch liever ivat anders kopen. Nee, geen nieuwe auto of een bungalow. Als ik nou echt eens iets wilde doen om andere mensen veel Verdriet te besparen, als ik echt king in zo'n opofferende en mezélfvergetende bui zou zijn en als ik dan bovendien nog heel lijk zou zijn- Maar dat kan niet. Ik geloof hooit dat iemand die voortdurend goed zou zijn, erg rijk zou morden. Maar laten we aannemen Van wel, dan voor mij geen Ber- Hjnse muur. Ik zou meer voelen Voor strijdgassen. U weet wel. zoals ze in Vietnam gebruiken. Ik zou niet weten wat ik er mee moest doen, als ik ze had. Ik 9éloof nooit dat al die rommel in mijn achtertuin zou kunnen maar ik zou het wel willen kopen. Maar de bommen dan? De brandbommen, de atoombommen en de kanonnen en de geweren? Er is zo'n hoop van dat spul hè? Zouden we dat nou niet met z'n allen...? We nemen het geld van de vastenactie er voor en onze spaarcentjes of het vakantiegeld, en dan al het geld dat de kloos ters nog hébben en de héle rijke mensen... Dan hébben we vast nog niet genoeg. Misschien kun nen we het goedkoper krijgen, omdat het tweedehands is. En het geld van defensie kunnen we ook gebruiken. Ik heb eigenlijk geen idee hoe- Veel van dat ongeluksspul er is op de héle wereld. En ze maken maar bij, iedere dag. Waar halen die lui eigenlijk dat geld van daan? Maar goed, we hébben het gekocht. U heeft een atoombom- s met je, uw buurman een hand- aranaat en die rijke meneer Jan- Sen heeft een lange afstands raket. Oma komt met haar A.O.W. natuurlijk niet verder dan één losse flodder uit een ge weer, maar dan? Zouden we het niet naar de maan kunnen stu ren? Met die raketten die daar toch te pletter vliegen? Voor zo ver we weten, wonen daar toch geen mensen en wij zijn het kwijt. En dis we het kwijt zijn. Als nou eens op een dag al dat rnoordspul verdwenen zou zijn, Wat dan? Ja, u moet niet te vroeg gaan juichen! We zitten nog met onze broodmessen en met alle ver giften. En we hébben nog auto's en électriciteit en... als je er goed over na gaat denken, mens, wat hébben we dan toch een hoop waar we een ander mee dood kunnen maken. En doe dat nou eens allemaal weg! Zitten we zonder licht en zonder mes en zonder lucifers! Terug naar de oertijden. Toen hadden ze trou wens van die grote kattepulten met van die grote keien. Kan ook hard aankomen! Als we nou eens zouden ont dekken dat alle mensen een spe ciaal orgaantje hebben, waar ze mee kunnen haten en waardoor ze willen moorden. Zo'n dodend orgaantje. Dat zouden we er uit kunnen halen, net als de blinde darm. Dat zouden we kunnen kopen. Met alle haat en alle Wrok en wreedheid. Als we dat hadden en dis we dan... Ja als... ELLEN Een «M-SiSStfi* en natuurzuiver ^n'geen aroma- Duizend eieren tentoongesteld in het café. OLIFANT OP FEEST Dick van der Klis, vier maan den Pasen... Razend - knappe stofconstructie met super kwaliteiten voor dag-in-dag-uit perfectie in pantalons plus1 jaar garantie! Let op het sterretje bij het etiket. TS-Quality is top-nieuws van Terlenka. LONDEN, 25 maart (KNP) Hugh Burnett, t.v.-producent van de BBC, had deskundige hulp nodig voor het samenstellen van twee sa- örische programma's over „hemel" en „hel". H« besloot daarom de ad viseur van de BBC voor katholieke zaken, pater Andrew OFM, vragen hoe hij aan het officiële stand punt van de Katholieke Kerk over „hemel'' en „hel" kon komen. Het antwoord luidde bijzonder kort- „Sterven". yjWTLLEMSTAD, Curacao, 35 maart (x De wilde havenstaking op uracao is woensdag haar tweede week Jrsegaan. De overheid liet gevangenen o?der politiebewaking goederen lossen die aan ',®rïcrf onderhevig zijn. Schepen U*® hadden afgemeerd om te worden »lnu8t zÜn verder gevaren. Bakkerijen hehbp" omdat ze Kean 1)loem meer „PARAMARIBO Ongeveer 110 ha- bpu?rbeiders in dienst van de KNSM J?hen hier ook het werk neergelegd. Vol eze wiJde staking brak uit als ge- Ij. S van een conflict tussen enkele voor alleh-controleurs en de arbeiders, die hav zÜn aangesloten bij de Surinaamse «ven- en transportarbeidersbond. bfi.ru De regering heeft bij het ter fment een wetsontwerp ingediend en .lnstelling van een basis-ouderdoms- dni '"vfliditeitspensioen van twaalf- VonL 'ire (zestig gulden) per maand WeX loondienst- of zelfstandige eerct rs' hun weduwen en wezen, als hatuS s,taP naar een veelomvattend rtng (R systeem van 'sociale verzeke- COLOMBO, 34 maart (AFP.UPI) De verkiezingen op Ceylon hebben een zware nederlaag opgeleverd voor de Sri Lanka Vrijheidspartij van premier me vrouw Banderanaike en een grote over winning voor de oppositionele Veremg- de Nationale Partij van ex-premier Se- nanajake, een duidelijk rechtse groe pering. Het staat wel vast dat mevrouw Banderanaike de enige vrouwelijke regeringsleider ter wereld als ge- volg van de verkiezingsuitslag niet in staat zal zijn een nieuwe regering te vormen en haar ontslag zal aanbieden. Verwacht mag worden dat Senanajaka kabinetsformateur wordt. (Advertentie) LONDEN, 25 maart De 26-jarige Engelse kapelaan die onlangs gepleit had voor drastische herziening van de traditionele kerkelijke visie op de ge boorteregeling blijft voorlopig gesuspen deerd. Kapelaan Joseph Cocker van de Maria-parochie te Ryde op het eiland Wight had woensdag een gesprek met de vicaris-generaal van het bisdom Portsmouth, Mgr. S. J. Mullarkey, die de kapelaan voorstelde zijn instemming te betuigen met de volgende verkla ring: „Onder handhaving van zijn gewe tensvrijheid zal hij zich houden aan de uitgesproken wensen van de Paus in het openbaar geen verklaringen af te leggen over contraceptie die in strijd zijn met de tegenwoordige leer van de Kerk, tot de beslissing van de kerkelij ke commissie die zich met deze zaak bezig houdt bekend gemaakt is." Kapelaan Cocker weigerde op het ver zoek van zijn vicaris-generaal in te gaan, „omdat hij niet de indruk wilde wekken, dat hem het zwijgen was opge legd met alleen in de kwestie van de geboorteregeling, maar ook in andere zaken die de vrijheid en de openbare ge- dachtenwisseling raken." Mgr. Mullarkey heeft intussen ver klaard, dat de suspensie van kapelaan Cocker gehandhaafd blijft. Als de ka pelaan zich met de voorgestelde ver klaring akkoord had verklaarf, zou de suspensie zgn opgeheven en zou hij zijn overgeplaatst naar een andere parochie in het bisdom. Kapelaan Cocker heeft zich solidair verklaard met een verkla ring over geboorteregeling, die door de 25-jarige peter Arnold McMahon in een Brits dagblad werd gepubliceerd. Pater McMahon heeft zich moeten verant woorden in Rome, waar hij nu nog ver blijft. Brittannië. Op een .verkoping in Londen is een door Rembrandt ge schilderd portret van zijn vrouw Sas- kia als Minerva voor 1.250.000 gulden aan de Amerikaan J. Weitzner ver kocht. (Rtr) (Advertentie) PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM VATICAANSTAD, 24 maart (KNP) De pauselijke commissie voor geboor- teregeling en bevolkingsproblemen heeft de Indische mevrouw D. Kuian- day uitgenodigd eind deze maand voor de commissie de bevolkingsproblema tiek van Indië in al haar aspecten uit een te zetten. Mevrouw Kulanday, een arts, is plaatsvervangend hoofd van de dienst voor volksgezondheid en speciaal belast met de kraamzorg en het wel zijn der kinderen. De vergadering, waar mevrouw Kulanday het woord zal voeren, is strikt besloten. De com missie heeft opdracht uitsluitend aan de Paus rapport uit te brengen en naar buiten geheimhouding te betrachten. HEERLEN, 25 maart Op de 548 meter verdieping van de staatsmijn Maurits is gisteravond de 42-jarige J. M, Lokhs uit Geleen bij onder houdswerkzaamheden in een steengang onder een passerende trein geraakt en omgekomen. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. Tn he'. dorpje De Lier in het West- land staat aan de Hoofdstraat een klein wit huisje, waarin een byna onooglijk bakkerijtje is ge vestigd. Maar achter de winkel is dezer dagen iets bijzonders aan de hand. De huiskamer, de keuken en de bovenverdieping staan vol met paaseieren. En ook in het café, dat achter het huis ligt, is de gelagka mer vol met felgekleurde, kunstig opgemaakte grote en kleine chocola de-eieren. Op het biljart staat de pronkcollectie met het grootste en duurste ei, dat tachtig gulden moet kosten. Op lange schragen staan de kleinere, die er niet minder mooi en fleurig uitzien. Maar ze zijn nog lang niet allemaal opgesteld voor de tentoonstelling en de verkoop. Vlak naast de box in de huiskamer, waar een klein meisje van 10 maanden een beetje ligt te huilen, staat een tafel, volgepropt met mooi opgetuigde cho cola. Maar geen van de kleine kin deren, die er spelen en rondlopen kijkt er naar om, ook al is de rest van het bakkersgezin druk in de weer en heeft niemand tijd om een oogje in het zeil te houden. De kin deren houden niet eens meer van chocola. Duizend eieren omvat de collectie, die bakker Dick van der Klis met zijn vrouw Maria en enkele familie leden, voornamelijk in de avonduren, heeft gemaakt. Daarvan worden er maar een paar in De Lier verkocht, de rest gaat naar bakkers in het hele land. Van Groningen tot Rotterdam kan men in de week voor Pasen deze eieren in de etalages zien staan. ,,Ik ben geen bakker van een half pond lekkere koekjes, hier kan ik me pas in uitleven. Bovendien doe ik ook nog veel in suikerwerk en mar sepein, dat zijn mijn specialiteiten", zegt de omvangrijke bakker. „Wij zijn op 2 januari begonnen en eigen lijk had ik nog wel duizend ideeën gehad voor verschillende eieren, maar ja er is geen tijd voor. Die komen volgend jaar aan de beurt". De dag vóór de bezichtiging is het verschrikkelijk druk in dit kleine paaseierenhuis. Niet alleen moeten de eieren keuriig uitgestald worden, maar bovendien moet de vrouw des huizes drie zieken nalopen, zorgen dat ze er wanneer de burgemees ter komt voor de opening netjes uitziet en dan nog af en toe de klei ne Gerda in de box een beetje troos ten. Maar niemand wordt er zenuw achtig door. Alle leden van het gezin vinden een huis vol paaseieren de gewoonste zaak van de wereld. Boven dien is het meeste werk nu wel voor bij. Wanneer alles verkocht is, hoeft er alleen nog maar ingepakt te wor den. De bakkers komen zelf hun be stellingen afhalen. En na Pasen? Als iemand denkt, dat er dan een tijdje rust zal heer sen in het witte huisje in De Lier, heeft zich vergist. Want terwijl de winkel en het café-restaurant weer op volle toeren zullen draaien, wordt er in de avonduren en op zondagen alweer gedacht aan Sinterklaas. Dan zijn marsepein en suikergoed aan de beurt. (Adv tent te) Feest eens nieuw! Feest nog fijner! Schenk uw gasten een Olifant-borrel. Dat puikje uit Schiedam zullen zij maar al te zeer waar deren en uw gastheerschap wordt hoog genoteerd. Olifant-jenever. Een weldaad. Proost! KRUISWOORDRAADSEL 1 2 34 5 6 7 8 9 10 Horizontaal: 1. Boer „ts: 2. „jjmdiertje, Nederlands orkest (afk 3. beurtva. rt, bloeiwijze; 4. verwijdering; 5. noot, be zwaren (Lat.); 6 proef, céterls pérlbus: 7 lidwoord, staat tn USA; 8. deel van et maal, daarna; 9 jammer vinden (vervoe ging); 10. overvloedig; 11 stuurge ht van auto-voorwiel, de jongere Verticaal: 1. graansoort, kabeljauw; 2. elerpannekoek, symbool koper: 3 uitroep, maagdelijk woud; 4 preek, 'laats in Gel derland; 5 symbool terbium, bedoelii.g; 6 plaats bij Laren, vlaktemaat: 7. rivier in Zuid-Holland, reukwater; 8 tallaans ge neesheer die de verbindingsbuis tussen trcmmelholte en keelholte ontdekte; 9. win tersportartikel. worm: 10 dichter, beneden rAdvertentie Hoewel tegenwoordig tal van lan den sardines in blik uitvoeren wordt de echte sardine, alleen gevonden aan de Portugese, Frans- en Spaans- Atlantische kust. De Rprtugese sar dine is hiervan in verduurzaamde vorm wel de bekendste. Volgens het Portugese instituut voor visconsei> ven komt dit, omdat Portugal 'n met hode voor conserveren van sardi nes in olijfolie toepast, die door geen enkel ander land wordt geëvenaard. Datzelfde instituut geeft een boek je uit met allerlei recepten voor sar dines in blik, niet alleen als hors d'oeuvre, maar ook als hoofdmaal tijd. Hier volgen er enkele. Alle ge rechten zijn gemaakt van ontgrate sardines. Geroosterde sardines: De sardines grilleren, totdat ze goudbruin zijn. Geef er aardappels bij en een saus van lichtbruin gebakken boter met veel fijngesneden peterselie en het sap van een halve citroen. Gebakken sardines: De sardines met een vork klein maken. Een lepel boter lichtbruin laten worden, hierin een zeer fijn gesneden ui met wat peterselie gaar laten sudderen en door een zeef wrijven. De sardi nes nu twee minuten mee laten sud deren. Intussen wat dikke saus ma ken, naar smaak wat Parmezaanse kaas toevoegen, dan het sardine mengsel bijvoegen. Alles laten af koelen, er dan twee eierdooiers door roeren en tenslotte twee stijfgeslagen eiwitten. Vul goed beboterde vuur vaste potjes met het mengsel, zet ze in een matig warme oven, totdat de inhoud stijf is. Keer ze om en dien ze op met rijst en tomatensaus en versier de schotel met gevulde olij ven. ijn oudste dochtertje van 13 heeft een fraaie paardestaart. Op 'n mooie dag maakten wij met de kinderen een auto tochtje, waarbij we op een gegeven moment langs een weiland reden. Wijzend op een paard, riep Cieleke (3) in opperste verbazing: „Oh mam kijk eens wat een gek beest. Die heeft een staart boven zijn bibs". (Mevr C. M. v. d. Kroft A'dam). (Vervolg van pagina 1) ka zou geven. Ik ga daar echter abso luut niet mee akkoord. Als hij een tus- senshow wil geven laat hij dat dan maar in Carré uitproberen. Ik vraag mij trouwens af in het geval hij nog in Carré zou optreden of hij dan een der gelijk besluit ook zou hebben genomen. Ik denk zomaar van niet." De direc teur van de Heerlense schouwburg heeft evenals zijn collega's geprotes teerd. Of het iets zal helpen? Eveneens verontwaardigd zijn de di recteuren van de Eindhovense en Sit- tardse schouwburg. In Eindhoven zou Hermans tweemaal optreden en in Sit- tard driemaal. De heer B. UUings, di recteur van de Eindhovense kunsttem pel is over de gang van zaken ook allerminst te spreken. Van de twee voorstellingen is er al een bij abonne ment geheel uitverkocht. „De eerste verrassing was het be richt dat Hermans zijn show op de tele visie zou brengen; de tweede surprise bereikte ons onlangs toen Hermans meedeelde dat hij een optreden na zijn show niet meer verantwoord achtte. Ik vind dat nonsens. Ik geloof dat er nog genoeg mensen zijn die Hermans wil len zien. Toen Toon hier enige maan den geleden optrad moest hij van de laatste voorstelling in de serie afzien, omdat hij te kampen had met een keelaandoening. Enige tijd later heeft hij deze voorstelling ingehaald. Nu zijn er dus opnieuw moeilijkheden. Ik heb geprotesteerd bij Hermans. Maar hij en zijn manager zitten hoog en droog in Wenen en voor wij antwoord hebben zal er wel enige tijd overheen gaan." Louis Povel, directeur van de schouwburg in Sittard, zegt: „Je kunt hier de zaak niet erg opblazen. Ten slotte wordt Hermans in zijn geboorte stad op handen gedragen. De mensen kunnen heel veel van hem hebben „hier ter stede"; maar toch geloof ik dat hen dit besluit onaangenaam heeft verrast. Ik begrijp het bezwaar van Hermans overigens niet: Juist in Brabant en Limburg hebben vele mensen op de avond van de t.v.-uitzending niet geke ken omdat carnaval hier nog altijd veel belangrijker is. Het zijn deze men sen vooral die zich op de komende voor stelling hadden verheugd". Teleurgesteld is men ook in andere plaatsen waar Hermans in de ko mende maanden zou optreden. In Maastricht onder andere heeft de schouwburgdirecteur ook al geprotes teerd en andere theaterdirecteuren zijn voornemens hetzelfde te doen. De heer Kreusen, voorzitter van de kunst kring in Geleen (waar Hermans twee avonden zou optreden) heeft op zijn schrijven een antwoord gehad vein Her mans. „Het was toch zo'n aandoenlijke en charmante brief", zegt de heer Kreu sen vertederd. „Hij heeft ons toegezegd dat hij in september een voorstelling komt geven waarin enkele nieuwe num mers zitten in verband met zijn reis naar Amerika. En hij hoopt dat de Geleense bevolking hem zal begrijpen. Dat is niet gek hé", zegt de heer Kreu sen verrukt. „Wij hopen nu maar dat het dan wel doorgaat." De heer Dieckman, voorzitter van de vereniging van schouwburgdirecteu ren, kon over de hele affaire weinig vertellen. „Wij zullen voorlopig moeten afwachten wat Hermans gaat doen. In de komende bestuursvergadering zal het punt ongetwijfeld ter sprake komen". Vee] zullen de schouwdirecties niet kunnen ondernemen, is de algemene opinie. Toon Hermans betekent nog al tijd een trekpleister voor velen en in de meeste gevallen ook een uitverkocht huis. En dat laatste vooral is erg be- langrijk. Van een eventueel „dwin gen" kan nauwelijks sprake zijn. Als een groot aantal schouwburgen Herman niet meer zou binnen laten is daar op de eerste plaats het publiek de dupe van. „Bovendien is er dan nog altijd het theater Carré dat zonder twijfel Hermans altijd „onderdak" zal ver schaffen", verzekerde ons een van de gedupeerde schouwburgdirecteuren. Aan gezien de programma's in het najaar al bijna overal zijn volgeboekt, is het onmogelijk geworden om zelfs een trek pleister als Toon Hermans met een tussenshow er „tussen te schuiven Alle betrokken schouwburgdirecties wachten inmiddels met spanning het antwoord van Hermans af op hun pro testen. En met hen het hele Brabantse en Limburgse publiek. llllllllllllllllilllliilllillililillllliillllllliiil'>t|llllll,IIIIIIIM,lil1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIH! UTRECHT, 25 maart Gistermid- dag is aan het NS-personeel meege deeld, dat de Stichting van de Arbeid de coUectieve arbeidsovereenkomst 1965, inclusief de byslagregeling voor bezwarende werkomstandigheden, de algemene prestatiebeloning en de ver hoging van de werkplaatspremie heeft goedgekeurd. In de nieuwe c a o is on dermeer een loonsverhoging van 3,5 procent opgenomen. DEN HAAG, 24 maart De 74-jarige mevr. D. van der Kleu-Houwaart is gis teravond tijdens een maaltijd in een restaurant gestikt in een rauwe bief stuk. Toen zij onwel werd, werd de GGD gewaarschuwd. In de ziekenauto op weg naar een ziekenhuis overleed de vrouw. Als doodsoorzaak werd vast gesteld, dat de vrouw was gestikt. DEN HAAG, 25 maart „Wanneer de verhoogde belangstelling van eerste jaarsstudenten voor de medische studie zich in de komende jaren in de zelfde mate zal voortzetten en er is geen aanleiding het tegendeel te verwach ten dan kan inderdaad van een nood toestand worden gesproken." Dit zegt minister Bot (O., K. en W.) in zijn ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Lamberts en Ver- i-.ooten, beiden lid van de PvdA-frac- tie. De bewindsman voegt hier aan toe, at „geëigende maatregelen" te gen deze situatie worden overwogen. Tot deze maatregelen behoort een ver ruiming van de studiemogelijkheden. Of dit zal inhouden een verdubbeling van enige bestaande medische facul teit dan wel een uitbouw van de stich ting Klinisch Hoger Onderwijs te Rot terdam met een preklinische afdeling tot een volledige medische faculteit, kan de minister nog niet meedelen en evenmin of de laatst genoemde mo gelijkheid de oprichting van een uni versiteit met zich zal brengen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5