WERKENRODE technische school voor gehandicapte jongens Helpende handen maken sterke handen Steeds dieper I 1 duiken m het Apestreek Plannen Huis op zeebodem Hebt u dat gelezen vvxn^uinnn^ Speciaal 2© MAAKT is'*©.» PLUS DE Royal Navy, de Engelse Marine, gaat in grootse stijl mee doen aan het internationale onderzoek van de oceanen. Dit onderzoek, dat tot dusver op betrekkelijk kleine schaal ver richt werd, zal dit jaar gebundeld worden. Een aantal landen heeft zich hiertoe bereid verklaard. Men wil meer van de oceaanbodem weten, teneinde een helderder inzicht te krijgen in de constructie van onze aarde. Van Nederlandse zijde is het onderzoekingsvaartuig „Snellius" ingezet. De 'bouw van een nieuw, geheel modern en veel groter onderzoekingsvaartuig staat op het programma van onze marine. De basis voor het internationale onderzoek is reeds gelegd tijdens het z.g. Geo fysische Jaar (196364) waarin vooral 't Zuidpoolgebied onder zocht werd. Het doel van dit onderzoek was echter niet in de eerste plaats op de oceanen gericht. Er werden waarnemingen op tal van terreinen der wetenschap gedaan, in het bijzonder betreffende de invloed, welke de zon op de aarde en de at mosfeer uitoefent. „Wij speculeren niet op het ge voel vaA het bedrijfsleven. Wij we ten echt wel, dat de zakenwereld geld wil verdienen en dat medelij den erg kort duurt. De jongens, die wij de maatschappij insturen ken nen hun vak en zij willen zelf niets liever dan hun vakbekwaamheid in praktijk brengen." Directeur J. Verstegen van de Tech nische School voor minder valide jon gens te Groesbeek voert mij rond door de lokalen van „Werkenrode". Aan de draaibanken staan knapen met armprothesen. Zij kijken niet op, zo verdiept zijn zij in hun werk. In de hoek van het lokaal zit een jongen met totaal verlamde benen in een rolstoel voor een tekentafel. Zijn han den glijden over het vel tekenpapier en een leraar, die achter zijn rug staat, brengt kleine correcties in het ontwerp aan. Over het stenen pad langs de school komen vijf leerlin gen aan. Zij dragen stofjassen en krukken. Opgewekt lachend bege ven zij zich naar een ander lokaal, waar een geestelijke een film gaat draaien over de toepassingsmogelijk heden van hun opleiding. De heer Verstegen kijkt zijn pupil len even na en zegt dan: „Het is prachtig en dankbaar werk met deze jongens te mogen optrekken en ze klaar te maken voor de harde maat schappij. De resultaten, die we in de afgelopen drie jaar hebben bereikt, zijn hoopgevend voor de toekomst en als straks (we verwachten in 1966 in vol bedrijf te kunnen gaan) ons nieu we internaat annex school aan de Nij meegse Baan gereed is, kunnen we circa 140 invalide jongens van twaalf tot zeventien een vak leren." De veertigjarige directeur, die nu wordt bijgestaan door negen leraren Instructie aan een jongeman met slechts één arm. en twee geestelijke leiders dominee en kapelaan werken nauw samen) vertelt vol gerechtvaardigde trots over de eerste „aflevering". Hij wijst op een portret in zijn kamer van een spastische knaap in een invaliden wagentje en zegt: „Die jongen is een zeer gewaardeerde kracht in een fa briek in Helmond. Hij hoort tot de beste werkers van het bedrijf. De fijn- mechanica, die hij bij ons heeft ge leerd maakt hem volwaardig, al kan hij zichzelf niet verplaatsen en moet hij per taxi van huis naar fabriek worden gebracht. We zijn doende in samenwerking met de directie van zijn zaak de jongen aan een Dafje voor invaliden te helpen. Van de twaalf jongens, die met hun diploma in de zak Werkenrode verlieten zijn er elf heel goed terecht gekomen en dat is een felicitatie waard. Waar de leerlingen vandaan komen? Van Delfzijl tot Maastricht en van Wieringerwerf tot Goes. Dus uit alle delen van ons land en van alle gezind ten. Het wit gekalkte gebouw aan de rand van Groesbeek biedt thans plaats aan 65 jongens, van wie er 62 intern zijn. Het voormalige kloos ter „Werkenrode" werd omgebouwd tot een school en spoedig bleek, dat ook deze behuizing te klein was. In mei 1964 werd met de bouw van een nieuw complex begonnen en dat wordt iets zeer speciaals. Drie pavil joens. een technische school met overdekt instructiebad en sportlo- kaal, een hoofdgebouw met thera pie-afdeling. kortom een ideaal oord voor deze minder bedeelde kna pen. Enkele onder hen zijn het slachtoffer geworden van de ver- keersmoloch, die hen blijvend inva lide maakte. De plaats die Werkenrode in Groes beek heeft ingenomen is niet gering. In deze bosrijke en prachtige streek voelen de meeste jongens zich spoe dig op hun gemak en zij beseffen, dat zij deze kans om „self-supporting" te worden niet mogenlaten schieten. Er wordt hard en ernstig geleerd op „Werkenrode". Men wil geen mede lijden, men wil alleen maar een goed vak leren. De jongen, die geen stuur over zijn handen heeft, leert met ijzeren discipline een werkstuk ma ken, de jongen met de verlamde be nen blijkt een fantastisch tekenaar te zijn. De zorg om de gehandicapten Is in Werkenrode in goede helpende han den. Er is geen overdreven verwen nerij en geen gefleem. Er worden prestaties verricht door een team van leraren onder uiterst moeilijke om standigheden. De internaatsverzor gers wijden veel aandacht aan vrije tijdsbesteding. Handenarbeid, potten bakken, houtsnijwerk, glazuren etc. Vooral de ouders van de jongens staan er vaak versteld van met wei- ge vindingrijkheid nieuwe produkten worden vervaardigd, in deze zelf standige technische school voor min- der valide jongens in ons land. Het is goed te weten hoe men zijn jongen op Werkenrode kan laten in-! Deze jongen mist een hand, maar zijn prothese stelt hem in staat een uit stekend tekenaar te worden. ENGELSE MARINE VOOROP BIJ ONDERZOEK OCEAANBODEMS ONBEKENDE SM schrijven. Toegelaten worden jongens, die in de meest uitgebreide zin des woords gehandicapt zijn. De groep spastische jongeren is zeer groot. De aangemelde kandidaten worden voor een proefopname van enkele dagen opgeroepen. De staf van het instituut onderzoekt dan de mogelijkheden, welke de opleiding voor de jongen kan bieden. Dit brengt voor de ouders (uitgezonderd de reis) geen kosten mee. Het voordeel van deze proefop name is, dat de kandidaat en zijn va der en moeder het instituut van nabij hebben leren kennen. Op „Werkenro de" wordt begonnen met een voorbe- reidende klas. In dit eerste jaar wordt onderzocht of de pupil een aangepas te opleiding metaalbewerking, even tueel later uit te breiden met o.m. elektrotechniek, kan volgen. Hierna volgen twee jaar gerichte vakoplei ding. Aan het eind van de cursus wordt aan het vergelijkend provinci aal examen van de technische scholen deelgenomen en het is gebleken, dat de jongens van Werkenrode in alle op zichten deze toets der kritiek kunnen doorstaan. „Werkenrode" - Groesbeek heeft nu reeds bij het bedrijfsleven een goe de naam en wanneer straks het nieu we gebouw aan de Nijmeegse Baan gereed is, zal het werk pas goed be ginnen. Helpende handen maken ster ke handen en dat zijn wij aan deze, onze jongens verplicht. WILKO A. G. M. BERGMANS r, hoogtepunt van de nieuwe wetenschap- £®I'ijke speurtocht zal wel het Ameri- Jjanse Mohole Project worden. Zoals 'J destijds in het kort bericht hebben "len de Amerikanen op de bodem van u® Stille Oceaan een gat in de aard- lin k°ren> teneinde er de samenstel- van vast te stellen. Onder de ®eanen is de aardkorst het dunst. Overi- f®hs zullen de Amerikanen, die al een -jjhtal proefboringen hebben verricht, £,s in 1968 met bet eigenlijke boorwerk •innen beginnen. Intussen zwermen de onderzoekings- jAartuigen over de grote watervlakten. rnSehe schenen zijn al sinds enkele ja- jjh in de Stille Oceaan gestationeerd, (j® Amerikanen gaan aan hun bestaan- ee vloot zes nieuwe schepen toevoegen ?°k een aantal onderzeeboten, spe- Aa .v,oor bet diepduiken geconstrueerd. nan .één ei-van. bij voorbaat de Alumi- tj^t gedoopt, 'wordt al gewerkt. Alu. (j'tjaut, omdat deze geperfectioneerde son voornamelijk uit een speciaal Ren aluminium zal bestaan, dat te- ls n een bijzonder sterke druk bestand p.pe Engelsen hebben omtrent bun óównnen evenals de Snellius opereren tui enkeIe van hun onderzoekingsvaar- h„,®eri 'o de Atlantische Oceaan zo pas 1 een- en ander bekend gemaakt. Naar voorbeeld van de bekende Franse on derzoeker kapitein Cousteau willen ze t.z.t. proberen, constructies te ontwer pen en mannen op te leiden, om op de bodem van de zee te leven.' Het is evenwel niet alleen met het oog op het bereiken van wetenschappe lijke resultaten, dat de Royal Navy een uitgebreid programma heeft opgesteld. Ze is ervan overtuigd, dat in de naaste toekomst de Atlantische Oceaan een groot gedeelte van de z.g. H-Deterrent, de verdedigingslinie der atoomwapens van West Europa, zal moeten herbergen. Dit zal reeds in 1970 of 1980 gebeurd moeten zijn. Om de Deterrent te water te kunnen opbouwen, stelt de Engelse regering zich voor twee nieuwe typen onderzee boten .te ontwerpen. Eén ervan moet heel diep kunnen duiken, minstens vijf duizend meter, terwijl de andere, die een grotere beweeglijkheid zal hebben,1 tot ongeveer driehonderd meter diepte zal moeten kunnen gaan. De betreffende afdelingen van het Ministerie van De fensie hebben de ontwerpen in onder, zoek Wanneer toestemming wordt ver leend ze uit te voeren, zullen er mil joenen vierkante kilometers van de oceanen voor een „grondige" explora tie en wetenschappelijk onderzoek door de geleerden van de Royal Navy open gesteld worden. De diepzee-duikboot zal in staat zijn over grote afstanden langs de oceaan bodem te kruipen, om daar naar wrak ken te zoeken en gegevens te verzame len voor de vervaardiging van bodem- Duiken naar de bodem der oceanen, om meer aan de weet te komen over de samenstelling van onze planeet. kaarten. To,t de uitrusting behoort een nieuw soort echolood. Wellicht zal ze ook van lasers voorzien worden, de appara ten, die ontzaggelijk sterke lichtbundels uitstralen, alsmede van één °f twee mechanische grijpers, om voorwerpen, o.a. monsters van de oceaanbodem op te pikken. In de Verenigde Staten zul len, als resultaat van het zoeken naar de gezonken nucleaire duikboot, tegen 1970 vier van deze boten of zo men wil, vehikels, gebouwd worden. De kleine duikboot, waarop de En gelse Marine, zijn zinnen heeft ge zet, zal twee of drie man op observa- tietochten op ongeveer drie honderd meter diepte kunnen meevoeren. Het ontwerp is er reeds, zoals gezegd en het heeft ook al een naam: SURV. Desondanks bestaat er bij de Navy ook grote belangstelling voor een Amerikaanse constructie, die Diving Saucer, ofwel duikende schotel heet en veel overeenkomst vertoond met de z.g. vliegende schotels der science fiction- schrijvers. Deze duikende schotel werd door kapitein Cousteau ontworpen. Hij is ongeveer 3 m breed en weegt drie en een halve ton, kan drie of vier uur achtereen onderwater kruisen, met een snelheid van een knoop (1851 me ter) per uur en wordt door waterstraal aandrijving voortgestuwd. De piloot keert met zijn vaartuig naar de opper vlakte terug door ballast los te gooien. De Royal Navy heeft nog andere pij len op haar boog. Ze wil supersterke I wanden voor onderzeeboten maken, zo dat die op veel grotere diepten kunnen opereren dan thans het geval is, mis schien tot 1000 meter toe. Welke ma terialen hiervoor zullen worden gebruikt, Is nog een geheim, maar het is bekend, dat Amerikaanse geleerden de produk- tie van bijzonder sterk staal en titanium, het nieuwe metaal, alsmede van met ve zels versterkt plastik mogelijk gemaakt hebben- Voorts wil de Navy zich aanslui ten bij een internationale dienst tot hulpverlening aan duikboten en het zoe ken naar gezonken duikboten. Ten slotte wil de Navy haar duikbo ten van snel werkende ontsnappingska mers voorzien, zodat de bemanning in geval van nood direct het vaartuig kan verlaten. Voorlopig zal dit evenwel r slechts tot op een diepte van ongeveer twee honderd meter mogelijk zijn. Al le tot de O en P klasse behorende bo ten, in totaal 21, zullen dergelijke ka mers krijgen, zodra ze om de een ot andere reden op de helling moeten wor den gezet. De Orpheus heeft er al een. De bemanning zal tevens met speciale rubbercostuums uitgerust worden, met hoofdkappen, die met een rits sluiten en openen. Hierdoor is het de man. die het aantrekt mogelijk, dank zij een luchtzak in de kap, te ademen geduren de de tijd. welke hij nodig heeft om de oppervlakte te bereiken. Deze tijd behoeft niet meer te zijn dan vijftien seconden, tenminste bij een diepte van honderd meter. Tot voor kort werd aan genomen, dat de grootste diepte, waar op een man uit een zinkende of gezon ken onderzeeboot kon ontsnappen, on geveer 75 meter was. De Royal Navy is er ook op uit. de mogelijkheden tot communicatie tussen gewone schepen en onderzeeboten te verbeteren, zodat ze gemakkelijk met elkander kunnen „spreken". Bovendien wil ze de capaciteiten der duikers op voeren. „Zo diep mogelijk' 'zal het de vies luiden. In ieder geval zal de duik- tïjd mede dank z>j hogere bekwaam heid lang genoeg moeten zijn om een duiker in staat te stellen, aan een ge zonken duikboot of vliegtuig een kabel te bevestigen, Thans kunnen alleen als een soort stunt - diepten van drie tot vier honderd meter worden bereikt. Maar men wil. dat dergelijke diepten routinewerk zullen worden, zonder de veiligheid van de duiker of van ande ren bij hulpverlening betrokkenen in ge vaar te brengen. Er worden hiertoe reeds proeven genomen. Tot dusver hebben vrijwilligers tot twee uur achtereen op een diepte van 150 meiter doorgebracht. Dit gebeurde in een proefkamer van het onderzoek instituut der marine te Gosport. Ze ademden daarbij een nieuw mengsel van gassen in. voornamelijk helium. Het volgend jaar zullen in open zee duikpogingen tot een diepte van 175 me ter worden gedaan. De Verenigde Staten zijn inmiddels al doende met een project, Genesis ge naamd, waarhij onderzoekers geduren de een maand in een „woning" op de zeebodem zullen doorbrengen en van die „woning" uit elke dag naar hun werk zuilen gaan. „Zoals ik zei, vóór deze kleine on- derbreking, meneer EEN computer inschakelen bij het dansen komt er in Ame rika steeds meer in Verle gen jonge ridders kunnen langs deze weg toch een dansje wagen met een aardige jongedame, ten minste .Een student van het San Diego State College in Cali- fornië viel wel een bijzonder ha- rig „jong meisje" ten deel. Zijn danspartner bleek een driejarige aap te zijn, genaamd Stephanie. Bij wijze van grap had één van zijn medestudenten de formali teiten van het diertje aan de computer doorgegeven, met ge noemd resultaat. De beetgeno men student liet zich echter niet uit het veld slaan, en bood Ste phanie galant een corsage aan. Deze viel zéér in de smaak van de uitverkorene, 'want de aap at de bloemen met een verzaligde snuit op titOG 'n korte tijd en het sei- l Y zoen voor de circussen breekt weer aan. U hebt wellicht gelezen, dat de directeur van ons vaderlands circus de laatste streken verf op zijn wagen smeert, de knopen op poetst van de deftige livreien en de stalen borstels driemaal per dag over de harde paarde- staarten stuwt. Er is zoveel te leren als je het harde leven van de circusgasten nagaat. Kom je een circus binnen, dan biedt een fraai beschilderde juffrouw luid keels een programma aan. Even later zie je haar adembenemen de acrobatiek op een dravend paard maken. De malle, potsier lijke clowns nodigen u uit om tijdens de pauze de stallen té be kijken en een ijsje te kopen. Ieder, die tot de levende have behoort dient alles aan ie pakken wat er te doen is. Hoe zou het er in het maat schappelijk leven uitzien als de ze lijn werd doorgetrokken? Stel je voor, dat de directeur van de Nederlandse Bank een paar da gen in de week zelf kwitanties gjmg innen, of dat de directeur van de Telefoondienst in hoogst eigen persoon een storing in uw huis kwam oplossen. Dat de commissaris van politie zich bij een auto-ongeval opstelt en me neer Heyn een dag in de week een kassa in een filiaal zou moe ten bedienen. Dat de president van de rechtbank zelf een kraak- je gaat plegen om de psycholo gie van de dief en de achteloos heid van de burger beter te- doorgronden. Wijze vaders doceren, dat wie in een vak de hoogste perfectie wil bereiken en zijn prestige wil laten gelden, alles moet kun nen aanpakken wat enig lid van zijn personeel presteert. Bij het circus wordt die wijsheid in de praktijk gebracht. Ik kan me echter moeilijk voorstellen, dat de hoofdredac teur van deze geachte courant 'n avondje met hagel en sneeuw de krant zelf gaat rondbrengen. Dat de directeur van de tram of de bus zelf achter het stuur gaat zitten en de straten afroept. Dat de directeur van Publie ke werken 'n knots van een rio leringsbuis ter plaatse aan brengt en dat de minister voor volkshuisvesting twee maanden op een zolderkamertje met vijf personen gaat wonen. Ha, denken de dames, heer lijk al die voorstellen voor de mannen. Maar zoudt u, mevrouw het verkeer willen regelen als een politie-agente tijdens het spitsuur? Laat u het miniatuur autootje staan om in weer en wind een benzinepomp te bedie nen? Best leuk, hoor ik u zeg gen, en ik zou ook programma's in een circus willen verkopen. En uw man zou graag als di recteur van maatschappij zus of zo zijn personeelszorgen willen vergeten, de eindeloze telefoon tjes, die belangrijke beslissingen, de enorme risico's. Hij wil op de tram staan, in breken, kranten rondbrengen. Toen sloot de voorzitter de ver gadering tot aller tevredenheid. PHILIP LAN GE RAK. ROS OP VOOR DE TAPIJTKEVER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21