FENOMEEN RAYMOND CEULEMANS ONVERGETELIJK EN VIRTUOOS Toernooi van formaat jartcrack Raymond Ceulemans zich over het spoedig in Haarlem? Damstrijd van Heemstede interessant PETRI- T oon Hermans toch met shows in het zuiden Tweemaal brons voor jubilarissen Haarl. Autocentrale h KAN Vrienden stalen 's nachts honderden kilo's Heler valt door twee getuigen verklaringen door demand koper Nieuw Rotterdams Toneel op dreef in „Obsessie" Nieuwe Brug vijftien jaar R. H. Smink nam afscheid Onbekend maakt onbemind Schreeuwend tekort aan gezinsverzorgsters in Heemstede „Houtpoort" berstens vol bij biljartattraktie „Metalon"-stoffen n Feest Soos 965 Uitstekende en boeiende voor stelling in Haarlemse schouwburg Ruïne Brederode wordt meer benut Weer boerderij naar gemeente INTERIEUR Vergadering RCH Lezing D. van Male De Permanente Meabelshow Spaarne 11 VAN DUIVENBODEN N.V. HAARLEMSE RECHTBANK van DUIVENBODEN n.v. BROMFIETSEN VRIJDAG 26 MAART 1965 PAGINA 2 Het was propvol in café de Houtpoort, waar bil- (Van een verslaggever) HAARLEM, 26 maart Voor 't eerst sinds vele jaren heeft biljartminnend Haarlem gisteravond weer met volle teugen kunnen genieten van spel van internationale klasse. In het tot berstens toe gevulde café „De Houtpoort" waren de ogen van de kenners gericht op het Belgische biljartfeno meen Raymond Ceulemans, wiens virtuoze pres taties op het groene laken met ingehouden adem werden gadegeslagen. Maar ook het optreden van de Nederlandse kampioen Cees van Oosterhout betekende voor het aan top-biljart bepaald arme Haarlem een attractie, zodat de honderden kijkers met onvergetelijke herinneringen naar huis gingen. groene laken buigt. Raymond Ceulemans denkt diep na. Voorzitter J. Manneveld van de biljartclub „De Houtpoort" liet Ceulemans, Van Oosterhout en Lamers niet naar huis gaan, zonder hen in een veelkleurige bloemenhulde te hebben betrokken. Voor Raymond Ceulemans restte nog een nachte lijke autorit van 170 km naar zijn woonplaats Grobbendonk. Daar heeft hij by zijn bungalow een juweel van een biljartzaal laten bouwen. Twee uur trainen per dag is het devies van Raymond Ceulemans. Geen wonder dat hy tot de allergroot sten van de wereld behoort! decoratief zonwerend bij: Zijlweg 36-38, Haarlem Telefoon 18014 ruime parkeergelegenheid De weg zult U wel weten. De stap kost U wat moeite. Maar het zien wordt beslist rijkelijk beloond. voor KLASSIEK en MODERN De weg naar beter wonen I GED. OUDE GRACHT 108-110 'n polshorloge van KAN is toch praktischer! JUWELIER HORLOGER Eric Schneider, Thera Verheu gen, en Steije van Brandenburg Obsessie aluminium jaloezieën De veelvoudige Europese en wereldkampioen Ray mond Ceulemans bracht het publiek al dadelijk in ver voering in zijn demonstratiepartij 572 met de Be- verwijkse topspeler Jan Lamers. De kadrist uit de aardbeienstad was slechts een rol toebedeeld, die hem vrijwel onafgebroken aan zijn stoel kluisterde. Nadat Lamers op een score van 16 was gestrand, stevende de Vlaming met een tweetal brillant gespeelde serie van 195 en 93 naar de finish: 300 om 16 in het voordeel van Ceulemans. Ceulemans gunde zich slechts een pauze van enkele minuten om de handschoen in een partij driebanden op te nemen met Cees van Oosterhout, die vorige week nog in Wenen oog in oog met hem had gestaan. De uiter aard op revanche beluste Van Oosterhout bood verwoede tegenstand. Het van beide kanten fraai gespeelde duel, waarin de Nederlander het geluk verscheidene malen tegen zich had, ontlokte bij het dankbare publiek menig open doekje. Dat maestro Ceulemans met de zege (60 om 38) ging strijken, lag in de lijn der verwach tingen. Van Oosterhout kwam de eer toe de ongekroonde koning van het driebandenspel prachtig partij te heb ben gegeven. Tot besluit van dit zo voortreffelijk geslaagde bil jart-festijn gaf Ceulemans een uitgebreide scala van fantasiestoten ten beste. Hij toonde zich daarbij een ware duivelskunstenaar. De na afloop van de strijd ijverig handtekeningen uitdelende Raymond Ceulemans vertelde dat hij met enorm veel plezier had gespeeld. Op deze wijze liet ook Cees van Oosterhout zich uit. De sfeer in de zaal had de spelers kennelijk goed gedaan. „Het deskundige publiek voelde de technische kneepjes helemaal aan en dan is het altijd bijzonder plezierig spelen," zei Cees van Oosterhout, die zijn woonplaats Rotterdam binnen kort gaat verwisselen voor het rustieke Uithoorn. „Haarlem is een gunstige biljartstad en dient stellig in aanmerking te komen voor een toernooi van for maat. Wie weet wat hier binnenkort op biljartgebied gaat gebeuren," fluisterde KNBB-functionaris J. van Beem ons toe". Meer kon hij op 't ogenblik niet zeggen. HAARLEM, 26 maart. Enkele ver rassende uitslagen van de deze week verspeelde ronde om het persoonlijk damkampioenschap van Heemstede hebben er toe bijgedragen dat de strijd om de leiding zeer interessant is ge worden. In de hoofdklasse afdeling blunderde Sluiter, waardoor Van Leuft fen een verrassende winst boekte. Van Berk blijkt zijn vorm te hebben her vonden getuige zijn remise tegen Be- liën. Lizé zegevierde over Kleen. Van Hal, die een vrije ronde had, behield de leidng met 8 uit 5, doch hij wordt sterk bedreigd door Beliën met 7 uit 4. en Lizé 7 uit 5. De leiding in de eerste klasse is voortdurend aan wisselingen onderhe vig. Wist Lenaarts verleden week de leiding te veroveren, thans is hij weer naar de 2de plaats geschoven door een onverwachte nederlaag tegen Roest en een fraaie winstparty van Janus tegen Êem, Bot. Van der ook een van de kampioenspretendenten, kwam tegen Weyers niet verder dan een punten verdeling. Van Steyn won van Van Essen. Janus heeft nu weer de leiding met 10 uit 7. Hy wordt op de voet gevolgd door Van der Eem en Lenaarts elk 9 uit 7. In de groep van de thuisdammers handhaafde Kruiderink zyn leidende po sitie door een puntenverdeling met Van Rooyen. Slewe won van Knijnenburg, waardoor hy met 1 party minder ge speeld de leider reeds op l punt is ge naderd. Orth versloeg Otte. TILTENBERG Op de Tiltenberg te Vogelenzang bestaat gelegenheid deel te nemen aan de vieringen van de goe de week en Pasen. Prof. drs. A. Lagerwey houdt enige inleidingen en gaat voor in de plechtige vieringen. In het weekeinde van 10 en 11 april is een voorbereiding op Pasen. De dominicaner B. Mulder houdt inleidingen over de boetvaardig heid als christeiyk gegeven en over het passmysterie. De deelnemenden worden zaterdagmiddag tussen half vijf en half zes verwacht. Ook dit weekeinde wordt gehouden op de Tiltenberg. (Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 26 maart Op aan drang van de schouwburgdirecties van Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Ge- leen en Sittard en onder druk van de publiciteit in de krant is Toon Hermans teruggekomen op zijn besluit in mei géén voorstellingen in Zuid-Nederland te geven. Dit heeft gisteravond laat de manager van Hermans, de heer D Binnendijk aan de betrokken sehouw- burgdirecties meegedeeld. Hermans had z(jn voorstellingen daar aanvankelijk afgezegd met het argu ment dat de show na de televisie-uit zending weinig zin meer zou hebben. De schouwburgdirecties hadden daarte gen zoals gisteren gemeld krach tig geprotesteerd. Onnodig op te merken dat men tn Bra bant en Limburg verheugd is over het thans door Hermans genomen besluit. AMSTERDAM, 25 maart Gister morgen is in de Jan Everlsenstraat bij Oostoever de 63-jarige F. Vlietmuu door nog onbekende oorzaak met zijn brom fiets in aanryding gekomen met een auto. Met een schedelbasisfractuur is hy in het W.G. opgenomen. HEEMSTEDE, 26 maart RCH houdt maandag 29 maart In het Sport parkrestaurant op het RCH-terrein een buitengewone algemene ledenvergade ring. Het huidige (demissionaire) be stuur zal dan definitief aftreden De supportersvereniging „Club van Hon derd" zal dan een geheel nieuwe be- stuursformatie voorstellen. De „Club van Honderd" zal, nu ze in zo'n belangryke mate heeft bygedra- gen tot het zelfstandig voortbestaan van RCH, actief het RCH-bestuur b 1 ij - ven steunen. Daartoe is het volgende bestuur gevormd: F. L. Witkamp (voor zitter), V. Schuytvlot (secretaris), A. Spek (penningmeester), G. Kol (com missaris) en J. Schelvis (commisaris). De club zal tevens als sociëteitsvereni* ging gaan optreden. HAARLEM, 25 maart Voor het zaterdag in het Concertgebouw te hou den dansfeest „Soos '65 Waarvan de baten ten goede komen aan de Inter nationale Bouworde, bestaat grote be langstelling. Er zyn reeds vele honder den kaarten verkocht en de belangstel lenden die zich nog niet van een kaart hebben voorzien, wordt aangeraden niet tot de laatste dag te wachten. De toegangsbewijzen zyn verkrygbaar aan het Concertgebouw. HAARLEM, 26 maart. Twee ju bilarissen met veertig dienstjaren zijn vanmorgen gehuldigd en onderschei den in de showroom van de N.V. Haar- lemsche Autocentrale. Het zyn mejuf frouw W.C. van Zurk, werkzaam op de afdeling loonadministratie en fac turering en de heer G.J.J. Nelis, werk zaam als automonteur. Beiden ontving en de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Als eerste sprak de directeur W.P.A J.M. Mutsaerts, die de twee jubilaris sen mocht verrassen met de gouden bondsmedaille voor veertig jaren trouwe dienst van de BOVAG. Mejuf frouw Van Zurk en de heer Nelis kre gen een geschenk en een envelop met inhoud. President-directeur C.A A.M.Schade spelde de jubilarissen de koninkly'ke onderscheiding op. Ook de voorzitter van de personeelsvereniging de heer G.B.Jansen, schonk het fees tende tweetal een geschenk onder cou vert. HAARLEM, 25 maart De oud- KNVB scheidsrechter Dick van Male komt maandagavond by do Haarlemse Scheidsrechters praten over het seheidsrechterswezen. De lezing wordt gehouden In café rest. Brinkmann en Is niet slechts toegankelijk voor leden van de Haarlemse scheidsrechtersver- enlging, maar ook belangstellenden zijn welkom. Aanvang acht uur. AFSCHEID G.E.B. De heer j. Wildschut, werkzaam op de afdeling distributie gas van het gemeentelijk energiebedryf, die op 7 maart de pen sioengerechtigde leeftyd heeft bereikt, gaat na een 46-jarig dienstverband of ficieel afscheid nemen van het bedrijf. Naast zyn dagelijkse werkzaamheden heeft de heer Wildschut nog zeer veel werk verricht en dit zowel in de socia- le sector als op het gebied van de be sturende taken in de Algemene Bond van Ambtenaren Op maandag 29 otoart 's middags om vier uur krijgt hU van het gemeen tebestuur en de directie van het ener giebedryf in de turnzalen van het con- concertgebouw een afscheidsreceptie aan geboden. (Advertentie) Advertentie) BARTELJORISSTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 1S604 HAARLEM, 26 maart Drie elkaar tegensprekende vrienden stonden giste ren voor de Haarlemse rechtbank te recht wegens diefstal en heling. Twee van hen, de 30-jarige betonvlechter E. H. en de 81-jarige chaffeur J. B., belden lilt Haarlem, stonden terecht omdat zij op 8 en 18 oktober van het vorig jaar er 's nachts met een roeibootje op uit getrokken waren en by een metaal- bedryf in Spaarndam zakken koper- draalsel, koperen hulsels en kopernip pers gestolen hadden. De bult bedroeg enkele honderden kilo's materiaal, waar van de waarde iets meer dan 2,- per kilo was. De zakken werden in een pak huis opgeslagen en gedeelteiyk ver kocht, gedeelteiyk omgesmolten. By de diefstal werd een derde vriend ingescha keld, de kopergieter A. K. uit Haarlem, die ln het bezit was van een pakhuis een der getuigen, „hy had juist een gro- het koper wilde zorgdragen. De koper gieter ontkende echter ook maar iets met het vervoer en de heling van het koper te maken te hebben gehad. „Al les wat ik vervoerd heb was mijn eigen koperdraaisel, waarvan in mijy bedrijf wekelijks een grote hoeveelheid over blijft", verklaarde hy. De twee anderen verklaarden als ge tuigen onder ede dat de kopergieter by de bespreking van de diefstal aanwe zig was geweest, het kopermateriaal op de ochtend na de eerste diefstal van de oever van de Mooie Nel met zijn vrachtauto had opgehaald en tenslotte een gedeelte van de verkoopwinst had opgestreken. „K. zat in geldnood", wist een der getuigen, „hy had juis een gro te vrachtauto gekocht." Met z'n drieën waren ze toen op het idee van de dief- HAARLEM, 26 maart Aan de thril ler "Twee in een klap" van PhUip Le vene, welke „Centrum" vorig seizoen speelde, beweren wy nog de beste herin, neringen. Levene bewees een knap au teur te zyn, die met bondige dialogen een geladen spanning wist op te roepen. Geen woord te weinig en geen woord te veel. De intrige was pittig, de ont knoping een verrassing. Kortom alle elementen waren aanwezig om de toe schouwers een fyne toneelavond te be zorgen. Dat "Twee in één klap geen uitschieter is geweest, werd ons gister avond duidelijk, toen in de stadsschouw burg het Nieuw Rotterdams Toneel het thriuer-achtige stuk "Obsessie" van de zelfde schryver speelde. Weer die bon digheid en weer die sfeer, waarin de beklemming en de spanning tot aan de laatste minuut de toeschouwers in (le greep houden. Minder zwierig dan het andere stuk, maar daar was het verhaal ook naar. Dat verhaal heeft een jongeman tot hoofdfiguur, die na enkele maanden zwijgen zichzelf bij de politie aangeeft, omdat hy een meisje heeft vermoord. Zyn bekentenis is zo gedetailleerd, dat niet alleen de politie maar ook zijn om- feving aan de waarheid gaan twijfelen, laar hoe zit de zaak dan precies.' Er komt een psychiater aan te pas, die alle relaties van de jongen tot zyn va der, zyn jeugdige stiefmoeder en zyn vriendinnetjes haarfyn probeert uiteen te rafelen. Tot practische conclusies komt hy niet. Die laat Levene voor lopig liever over aan zijn publiek. On bewust speelt het publiek zyn rol mee ln dit stuk. Want het einde is tenslotte zo, dat slechts indirect de oplossing ge- geven wordt. De conclusie ligt voor de hand, de toeschouwers moeten haar zelf zien te pakken. Iedereen gaat in de grootste tevredenheid naar huis. Men neeft zelf de oplossing gevonden. Onder de afdoende regie van Luc Lutz en binnen een boeiend decor van Johan Greter heeft het Nieuw Rotter dams Toneel van "Obsessie" een prach tige voorstelling gemaakt. De jongeman levend buiten zyn omgeving in een on- werkeiyke wereld, werd een verrassen de creatie van Eric Schneider. Thera Verheugen speelde op een besliste ma nier de stiefmoeder naast Steye van Brandenberg, die de vader heel reëel over het voetlicht bracht. De politie- inspecteur van Robert Sobels week net voldoende af van het traditionele to neel-type, de laconieke psychiater, ge speeld door Ton Lutz, gaf ook ln de zaal de ontspanning, die van hem ver wacht werd. Ida Bons speelde onge compliceerd het vriendinnetje, Coba Kei ling, gemoedelijk en vertrouwd, wan delde onbezorgd als de oudere tante door al die spanning heen. Een uit stekende voorstelling dus, welke wy van harte aanbevelen. W, HELVERSTEIJN SANTPOORT, 25 maart Het ge meentebestuur van Velsen gaat thans werk maken van de plannen om de Ruïne van Bredero Intensiever te gaan benutten en meer te betrekken in de plaatselijke activiteiten. Zoals bekend werd vorig jaar een zeer geslaagde proef genomen met een tijdelijke illu minatie van dit overblijfsel uit vroeger eeuwen, waardoor o.a. een ontvangst van een gezelschap uit Lokeren tot een unieke gebeurtenis werd. Op de on langs door de gemeenteraad vastge stelde begroting is een post opgeno men om een meer intensief gebruik van de ruïne mogelyk te maken. De wyze, waarop dit zal geschieden gaat thans een onderwerp van studie vormen. Een aantal mensen uit ver schillende kringen, o.a. de Velser Ge meenschap, gaat met de directeur van de V.V.V. Velsen-IJmuiden en de ge meentelijke voorlichtingsdienst rond de tafel zitten om plannen uit te werken. Daarby zullen de gedachten uiteraard vooral gaan in de richting van cultu rele manifestaties. Uiteraard zal dit intensievere gebruik van de ruïne niet zonder financiële steun der gemeente mogelyk zyn. Daar by dient dan in het oog te worden gehouden de momenteel bijzonder krappe financiële positie van Velsen. Tussen beide zal dus een zeker even wicht moeten bestaan en zal men b.v. niet mogen verwachten, dat de gemeen te er direct al kapitalen aan kan gaan besteden. Maar anderzyds is dit een vorm van cultuur, waar de overheid ook wel Iets voor over mag hebben. Dat die bereidheid aanwezig is bewijst de begrotingspost en de uitvoering, die daaraan nu gaat worden gegeven. stal gekomen. Ondanks de ontkenning eiste de officier van justitie, die grote waarde hechtte aan de twee gelijklui dende gedetailleerde verklaringen van de anderen, een gevangenisstraf met af trek, wegens heling meermalen ge pleegd. De verdediger hechtte echter meer waarde aan de pertinente ontken ning van zyn cliënt en vroeg vryspraak. De betonvlechter en de chauffeur hoorden respectievelijk veertien en twaalf maanden met aftrek tgen zich eisen. Uitspraak over veertien dagen. „We hebben hier te maken met een ruziezoeker, die het bierglas allerminst in een vlaag van woede naar zyn tegen stander gegooid heeft", merkte de offi cier van justitie op tydens de behande ling van de zaak van de 40-jarige los- werkman J.S. uit Utrecht. Deze had op 20 november in een café in Beverwijk iemand een bierglas in het gezicht ge gooid, zodat diens oog geperforeerd werd. De los werkman was door de man beledigd en had op een middel gezon nen om zich te wreken. Verdachte is een woonwagenbewoner, merkte de verdediger op, en deze men sen hebben de naam nogal agressief te zyn. De los werkman was echter alles behalve een vechtersbaas, maar hy had de belediging niet onder zich willen la ten. De eis van de officier van justitie luidde twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en on der toezichtstellingfvan de reclassering. Niet voor de eerste keer kwam de 18-jarige verwarmingsmonteur J. B. uit Utrecht voor wegens Joy-riding. Liefst elf maal was hy reeds veroor deeld en de straffen waren steeds zwaar deeld ën de straffen waren steeds zwaar- verantwoorden voor de diefstal van een auto op de Oranjekade, waarmee hy op 9 januari van dit jaar met een meisje in Den Haag „een patatje was gaan eten". De broer van de auto-eigenaar had de jongen enkele dagen later zien ryden. Bovendien had hy op 4 en 8 janu ari een auto gestolen op de Baan en de Botermarkt. Hy was ermee gaan ryden en had de auto's later op een andere plaats teruggezet. Uit een van de auto's had hy de carburator verwijderd. ,,U kunt geen auto zien of u gaat er mee ryden", verbaasde zich de rechter. „Ik weet niet of dit zo'n ziekelijk geval is dat een psychiatrisch rapport of een observatie moet worden aangevraagd. Bovendien meen ik dat een dergelijke behandeling te lang duurt, ik zou hem dus liever naar de jeugdgevangenis stu ren en wel voor een jaar met aftrek", aldus de officier van justitie. De ver dediger pleitte alsnog voor een psychia trische observatie. VIJFHUIZEN, 26 maart De speel tuinvereniging „De Nieuwe Brug" aan de Vyfhuizerdyk, post Vijfhuizen, heeft het druk. Deze zonier bestaat de ver eniging namelijk vijftien jaar en ge zien de activiteit van het bestuur wordt dit een jubileum, dat niet on opgemerkt zal passeren. Daarenboven organiseert men regelmatig verschillen de acties ten bate van het jeugdwerk en gaan spel en andere werkzaamhe den voor de jongens en meisjes gewoon door. Zo zal er op 11 april 's middags een eierzoek-middag worden gehouden. Hieraan kunnen de kinderen van de leden van vier tot en met dertien jaar deelnemen, die hun deelnemingsbewysje kunnen halen in het clubgebouw „Ons Bruggehoofd" op de speeltuin elke zaterdag tussen drie en vier uur en in het dorpscentrum van Vijfhuizen by mevrouw Slingerland, Vyfhuizerweg. Wat betreft de lustrumviering kan nu al worden verteld, dat er van 31 juli tot en met 8 augustus een feest- week zal worden gehouden. De festivi teiten in het kader van dit jubileum beginnen echter al eerder: op 8 mei is er namelyk een toneelavond, die wordt verzorgd door „De Bruggers". De bedaarden uit Vyfhuizen en omge ving zijn hierby traditioneel weer harte- ïy'k welkom; zy worden desgewenst ge haald en na afloop weer thuisgebracht. Verder staat er voor juni nog een grote baliletshow op het programma, waar voor de kinderen van de speeltuin vereniging reeds lang aan het oefenen zyn onder leiding van mejuffrouw Vene- ma. Dit spel wordt opgevoerd in de open lucht en heeft tot titel „Een reis om de wereld". HOOFDDORP, 25 maart De ge- meente Haarlemmermeer krijgt weder om vrijwillig een grote boerderij aan geboden. In navolging van de heer Th. van Haaster die zijn boerderij aan da IJweg voor ruim zeven ton aan de ge meente heeft verkocht, komt nu de heer Th. Suidgeest met het aanbod tot ver koop van de bijna 28 bunder grote boer derij aan de Spieringweg voor 460.000. Behalve de grond en de zich daarop bevindende bedryfsgebouwen, die in goede staat verkeren, omvat de koop som tevens een graansilo en een ver goeding voor de tot nu toe ten behoeva van de oogst 1965 verrichte werkzaam heden. Het land wordt namelyk ter stond opgeleverd, met dien verstande, dat de huidige eigenaar het inzaaiwerk zal verrichten, voorzover dat thans nog niet is gebeurd. De gemeente ziet in de boerdery een aantrekkeiyk compensa tie-object. (Advertentie) De beste service bij: Ged. Oude Gracht 108lio Haarlem Telefoon 1665? - nier, - vrao* Vraagt prijsopgaaf HAARLEM. 26 maart Tydens ds aarvergadering van de federatie van faarlemse zang- en oratoriumvereni gingen heeft de voorzitter, R. H. Smink, afscheid van de federatie genomen we- gens het bereiken van de zeventigjarigs leeftijd. De heer Smink heeft van de oprichting af deel uitgemaakt van het bestuur. De laatste vijf jaar was hij voorzitter. Secretaris M. van der Bijl werd met algemene stemmen tot op volger van de heer Smink gekozen. Het secretariaat berust nu b(J de heer J. Pe ters. Het adres van de federatie is nu Damaststraat 38 te Haarlem. HEEMSTEDE, 25 maaart De Stichting Katholieke Gezinszorg eil Ge- zinshulp in Heemstede telt op het ogen blik een tekort aan gezinsverzorgsters, waardoor het belangryke sociale werk van deze vereniging in gevaar dreigt te komen. „Het vorige jaar hebben wij ruim honderd Heemsteedse gezinnen kunnen helpen, maar helaas moesten verschei dene aanvragen wegens gebrek aan hulpkrachten worden afgewezen", ver telde de sociaal-werkster mevrouw M. Jansen-Snelderwaard, die met de da gelijkse leiding van de gezinszorg is be last. „wy vonden 't heel erg dat wy een aantal gezinnen waar de moeder wegens ziekte vervangen moest wor den, niet konden helpen. Het beteken de voor hen een grote teleurstelling, maar wy vonden 't zelf even erg." Vele meisjes zullen van het beroep van gezinsverzorgster wellicht weinig of niets afweten en omdat onbekend nu een maal onbemind maakt, Is het goed deze mooie sociale taak nog eens in het licht der belangstelling te plaatsen. De gezinsverzorgsters, die hulp bieden waar de moeder vervangen moet worden, verdienen een redelijk salaris. De jaren waarin zy met een schrale beloning genoegen moesten nemen, zijn alweer lang ve/leden tyd. Na een opleiding van zes maanden verdienen de meis jes (minimum leeftijd 19 jaar) ln het eerste praktijkjaar een maandsalaris variërende van ongeveer 330,- tot 380 per maand, waarna regelmatig verho gingen volgen. „De stichting voorziet in een grote behoefte. Wanneer ik het volgend jaar wegens myn leeftyd het lidmaatschap van de gemeenteraad zal moeten neer leggen, blijf ik dit werk toch doen", aldus de 72-jarige voorzitter N. J. van der Linden. „Doordat de meisjes in de gezinnen komen, doen zy veel ervaring op voor hun latere leven. De jongeman die zo'n meisje trouwt, krijgt van mij altijd een éxtra felicitatie. De meisjes hebben ge leerd hoe 't wel moet en niet moet ln een gezin", vertelde de enthousiaste praeses Van der Linden. Op het ogenblik zou de stichting Ka tholieke Gezinszorg ook nog wel enige gezinshelpsters kunnen gebruiken. Deze meisjes, minimum leeftyd 17 jaar as sisteren de huismoeders, die door ziekte niet in staat zyn hun werk volledig te doen. Ook voor hen is dus een mooie taak weggelegd. Opleiding: huishoud- onderwys en byscholing voor het gezins- helpsterswerk, waarvoor een cursus wordt gegeven dn Haarlem. Tenslotte heeft de stichting ook nog behoefte aan een aantal dames, die zich enkele dagen of middagen per week vry kunnen maken voor de hulp aan chronische zieken en bejaarden. Dit is dus een gedeeltelijke werkkring, die ook voor gehuwde dames gelegenheid biedt de zorgen van de naaste te verlichten. Voor het verkrijgen van Inlichtingen kan men zich dagelyks van 9 tot 10 uur v.m. wenden tot de sociaal-werkster die spreekuur houdt op het bureau van de Stichting aan het Res Novaplein 4, telefoon 80103. Desgewenst kan ook een afspraak voor een ander uur van de dag worden gemaakt. (Advertentie) OFF. DEALER E.M. J. HUGTENBURG AMSTERDAMSEVAART 60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2