natuurlijk is er wijn vanavond Spanje maakt einde aan zwarte export van kunstschatten KRO-tv-ploeg twaalf uur vastgehouden in Spanje Annie M. G. Schmidt krijgt de Staatsprijs voor Kinderboek Taxichauffeurs Rdam staken wéér: 1 april Hygiëne op de biggenmarkt ver onder de maat Shell bestelt grote tankers Alledag-jurken van terlenka Vervelende sproeten Om veelmeer dan afschaffing fooienstelsel Onafhankelijke Omroep vraagt zendtijd aan DAF gaat cabines bouwen in België Wat kinderen ervan zeggen Paleizen, vol Ruim halve ton Verhuist Nationale Luchtvaartschool Raar Hoeven (N.B.) Terug zonder films KNSM-ers Suriname weer aan het werk In kader Deltawet Hondschbossche Zeewering wordt drie meter hoger BUITEN ERKENDE BONDEN: Kritiek op Meppel Mr. P. M. Witteman rechter Amsterdam Couture met VRIJDAG 26 MAART 1965 PAGINA 5 ruim 60 jaar 'n lekkere sigaar! De bekroonde schrijfster Annie M. G. Schmidt met naast haar staatssecretaris drs. L. J. M- van de Laar, die in gesprek is met twee jeugdige bewonde raars van mevr. Schmidt. Een „jersey" jurk in een over hemdmodel. (Van onze correspondent) MADRID, 26 maart. Toen de Spaanse douane op het vliegveld van Palma de Mallorca tussen de stroom van reizigers een artistiek uitziende man vroeg wat hij onder zijn arm droeg, antwoordde deze nonchalant, dat hij van beroep schilder was en de door hem in Spanje geschilderde doeken met zich mee naar huis nam. Daar zijn paspoort deze woorden bevestigde en ook zijn uiterlijk hiermee in overeenstemming was, namen de douaniers niet de moeite het pak dat hij bij zich droeg te onder zoeken. Eerst enige tijd later bleek dat het pak niets minder bevatte dan het beroemde schilderij van Goya, „De Heilige Jeronimus", dat een klein fortuin waard is. Het kostbare doek zou in 1960 in Madrid aan de Engelsman Stanley Moss voor twee miljoen pesetas verkocht zün en deze nam het on der zijn arm per trein mee naar Barcelona, vloog vandaar uit naar Palma de Mallorca, waar hü onge hinderd in een lijntoestel wist te ko men dat met onbekende bestem ming vertrok naar het buitenland. Het hoogste Spaanse gerechtshof heeft aan hem en aan vijf Spanjaar den die ook by de \erkoop en ex port van het doek betrokken wa ren een boete opgelegd van twee endertig miljoen pesetas, bijna twee miljoen gulden. Deze zeer hoge boete is als een waarschuwing voor allen die hetzelfde zullen proberen in de toekomst. Spanje wil voor goed een einde maken aan de enorme vlucht van kunstschatten naar het buitenland. Dit is niet de eerste keer, dat een illegale export van kostbare schil derijen plaats heeft. Al sedert vele jaren wordt Spanje door de kunst handelaren uit de hele wereld be schouwd als een waar paradijs. Het is een der weinige landen in Euro pa waar nog vergeten schatten te vinden zijn. Het land bezit een on gekende rijkdom aan romaanse, go- thische en renaissancekunst die door de regering nog niet afdoende is gecatalogiseerd. Afstammelingen van de oude Spaanse adel hebben hele paleizen vol beelden en kostbare schilderijen geërfd, die door hun voorvaderen ziin gekocht met het goud dat zij in Amerika vonden, of die zij heb ben verzameld op hun zegetochten door bijna geheel Europa, toen dit in de zestiende en zeventiende eeuw bezet was door Spanje. Pastoors in achterafgelegen dor pen hebben in hun kerkjes beelden staan waar zij de herkomst niet meer van kennen, doordat deze elke keer dat het kerkje een beurt kreeg tegelijk met de muren en pilaren overgeschilderd werden door een huisschilder. Al deze men sen leven in armoede en zijn bereid van een gedeelte van hun onge kende rijkdom afstand te doen voor elk redelijk bod. Ook in vergeten winkeltjes in de oude binnenstad van Barcelona en Madrid kopen de kunsthandelaren vaak de hele inventaris op die zij naar het buitenland exporteren. De Spaanse antiekhandel begint nu het gevaar hiervan in te zien en de Rijksdienst voor Schone Kunsten probeert op alle mogelijke manie ren hier een einde aan te maken. Uitvoervergunningen worden steeds spaarzamer verstrekt, waardoor de kunsthandelaren soms op illegale wijze moeten proberen te exporte ren, zoals Stanley Moss dit heeft gedaan. De straf die aan Stanley Moss is opgelegd, kan niet ten uitvoer wor den gelegd, omdat de Spaanse cri minele recherche hem, noch het schilderij heeft weten te vinden. In kringen van antiquairs in Barcelo na is men er echter heilig van overtuigd, dat het doek in Enge land is verkocht en daar zeshon derdduizend gulden heeft opge bracht. Het zou thans deel uitma ken van een van de grootste parti culiere verzamelingen in Londen. Deze illegale uitvoer van een belangrijk schilderij, is voor de commissie voor kerkelijke kunst van de Spaanse kerkprovincie aanleiding geworden om alle pastoors te verbieden iets uit hun kerken te verkopen, zonder daar voor eerst schriftelijk toestem ming te hebben aangevraagd. Door deze pastoors is in goed geloof aan de opkopers een grote serie Italiaanse en Vlaamse meesters voor weinig geld ver kocht, die thans, na restauratie de pronkstukken zijn geworden van veel musea, vooral in Duits land en Amerika. (Advertentie) Copyright Stichting Wijnpropaganda KRKDA, 26 maart Er bestaan spK1?" om de nationale luchtvaart- £eh°o1,' nu Sevestigd te Zestienhoven, n,, of gedeeltelijk over te plaatsen v."'lr het West-Brabantse vliegveld Hoe- .1 dit opengesteld is voor de bur- d»« tvaart. Het vliegveld Hoeven, Zal VOOF hort particulier bezit was, u'o geëxploiteerd worden door een n.v., s-mJ?" verschillende West-Brabantse sein eenten deelnemen. SCHIPHOL, 26 maart Een uit vier iles'aand documentair team van 'a' ?n Spanje in de afgelopen ™™eeWe*6n ?eeft dachten op te nemen, is vanochtend via Parijs op Schiphol teruggekeerd met de medede ling dat alle vier gisteren van 10.00 uur s ochtends tot 10.00 uur 's avonds door de politie in Madrid zijn vastge houden. Wat er met de vervaardigde films is gebeurd was hun niet bekend. De ploeg bestond uit regisseur Hans Keiler, auteur Daniel de Lange, produ cer Tom van Huystee en free-lance cameraman Ed van der Elsken. In op dracht van KRO-voorzitter mr. H. van Doorn beperkte de ploeg zich tot deze inlichtingen. Het viertal begaf zich ter stond naar Hilversum. Medegedeeld werd dat de KRO vandaag opening van zaken zal geven, nadat mr. Van Doom de documentaire ploeg heeft ge hoord. PARAMABRIBO, 26 maart Hoewel 52? n£e' a"e stakende havenarbei- kXSM 1 ^e,rk °P de steigers van de "at'den hervat, werd gisteren toen weer normaal gelost en geladen. van de wilde staking, die gonnen was dat een voorman-controleur sebruik maaktp teanfoui"lerln°egdheld *en der helders MOSKOU, 26 maart Dezer dagen is een Russische expeditie met vlieg- ttuigen naar het Noordpoolgebied ver trokken. Zij is de grootste in de geschie denis van de Noordpoolverkenningen. (Advertentie) (Van onze correspondent) ALKMAAR, 26 maart In het kader van de Deltawet zal de Hondschbossche zeewering van 8V2 meter tot 11,45 meter plus NAP worden opgehoogd. Blijkens een mededeling van dijkgraaf en hoog heemraden van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier zullen de kosten van deze verhoging met de bijkomende werken op totaal 13 mil joen gulden komen, waarvan net Rijk 75 procent zal dragen. Voor Noorder kwartier blijft een last over van 3% miljoen, dat is vijftig jaren lang 180.000 gulden per jaar. Het plan voorziet in een buitenberm van 15 meter breedte die met het oog op het storm vloedpeil van vyt meter plus NAP een aSfaltbedekkmg zal krij gen en evenais de binnenberm geschikt gemaakt zal worden voor vrachtauto verkeer ten behoeve van de auto's die het materiaal voor het onderhoud van de zeewering aanvoeren. De thans bestaan de weg langs de binnenberm van Kam perduin naar Petten zal geheel verdwij nen. Er komt een meuwe weg die halverwege de dijk in noord-oostelijke richting naar Petten zal lopen. Langs de rest van de dijk komt een fietspad. Noorderkwartier wil eerst het wegen- compiex uitvoeren en daarna het grond werk aan het dijklichaam van de HoiisehbosscheRijkswaterstaat zal, op de Hondschbossche aansluiten de Pet- temer zeewering op gelqke Wijze verho gen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 26 maart Taxi chauffeurs, die zich verenigd hebben in een eigen onafhankelijke bedrijfsorga nisatie van taxichauffeurs, hebben van morgen vroeg in een door ruim 150 man bezochte, vergadering in Odeon al hier besloten donderdag een april te staken. Deze staking, die voor onbepaalde tijd is afgekondigd, zal algemeen zijn, dat wil zeggen dat de taxi-chauffeurs die zich niet by de stakers aansluiten gedwongen zullen worden hun wa gens aan de kant van de weg te zet ten. Het stakingsbesluit viel na een zeer bewogen bijeenkomst, waarop ander maal werkgevers en erkende vakbon den fel werden aangevallen. De heer L. van Os van het O VB, die verantwoordelijk is voor de oprichting van de onafhankelijke bedrijfsorganisa tie van taxichauffeurs, beschuldigde het NW onder meer van oneerlijke recla mestunts, die de strijd voor een vast salaris van 140 gulden in de week en betere arbeidsvoorzieningen grote schade toebrengt. Juist vóór het aflopen van het ulti matum van de vakbonden (in de praktijk heeft het NW het alleen voor het zeggen) hebben de werkge vers zich in principe bereid verklaard de service in de meterprijs door te berekenen. Dit kan echter alleen wan neer de gemeenteraad van Rotter dam een tariefsverhoging goedkeurt. Werkgevers en vakbonden hopen de zer dagen tot een vergelijk te komen en een voorstel te doen aan b en w van Rotterdam. De heer Van Os verklaarde vanmor gen dat de voorstellen van de vakbon den en werkgevers onaanvaardbaar zijn. Een taxichauffeur die zes nacht diensten achter elkaar heeft gehad (met een zaterdag- en een zondagnacht) krijgt nu ongeveer 76 gulden uitbe taald. Wanneer de vijftien procent be diening inde meterprijs berekend wordt zou deze chauffeur op 86 gulden voor zes nachtdiensten komen. Dit bedrag staat nog steeds in geen enkele verhou ding tot de geëiste 140 gulden per week (voor dag- en nachtdiensten) plus tien procent van het opgereden bedrag als prestatie-toeslag. Bij het overleg tussen vakbonden en werkgevers is ook niet gesproken over verbetering van arbeids voorwaarden zoals een betere program mering en meer vakantie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 maart „Hulde aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vanwege het goede idee om een prijs voor het kinderboek in te stellen en vervolgens voor het nog betere idee, deze aan mij toe te kennen", sprak Annie M.G. Schmidt in haar dankwoord, toen aan haar ®'s eerste de driejaarlijkse Staatsprijs Kinderboek werd uitgereikt. Zij ont ving deze uit handen van de staatsse cretaris van O., K. en W. drs. L. J- yl' van de Laar, tijdens een feestelijke bij eenkomst in de hal van diens departe ment. Het aan het begin van deze plechtige zitting voorgelezen jury-rapport noeIy' de mevrouw Schmidt, vanwege ae [Weuwe impulsen welke zij heeft ge* bracht, vemieuwster van de Neder landse kinderliteratuur. „Onuitputtelijk 4jkt zij in het brengen van oorspronkelijke ideeën en ge vondsten. Zij houdt van het kina. Wanneer zij in haar werk rebeueerr, doet ze dat met of zonder kinderen tegen de wereld van de volwasse nen. De wereld van het kind bly« lig en onaangetast." „Ook de moeder, die v°ortefst'®Ii de vader, die meeluistert, zyn door Uw werk geboeid. Uw b°ekje - melden dan ook terecht wé en minimum- maar geen maximumleef tijd", zei drs. L. J. Mv„a55secretiiris in zjjn feestrede. De staatssecre aris betreurde het dat Annietala ^£L,S lezertjes niet in grote 8et?,® zig konden zjjn „wegens bezigheden plHprs" maar O K. W» rïl06t6ïl zich nu eenmaal aan het lesrooster houden. De voorzitter van de jury, C. Wilkes- huis, sprak de hoop "^'-^ket talent van de schrijfster nog 'emg genoeg mag blijven om niet ajleeJI oïwfe1 ook liedjes voor de *1 A®^rij ven. „Ze zitten er op te wachten ver- ZeAnnie m!g. Schmidt betoonde zich (Van onze correspondent) ASSEN, 25 maart Op het gemeen tebestuur van Meppel, dat de grootste biggenmarkt van Europa onder zijn hoede heeft, is hier gisteren tijdens een zitting van de politierechter ernstige kritiek geleverd vanwege de slechte hy giënische voorzieningen op de markt. Vol gens een ambtenaar van de Algemene Inspectiedienst, die als getuige-deskun- dige optrad, roden de vee-expediteurs naar Zwolle of Hoogeveen om daar hun wagens schoon te maken. „Ik heb het idee dat het gemeentebestuur van Mep pel er met de pet naar gooit. De Alge mene Inspectiedienst heeft althans tot dusver Weinig medewerking ondervon den," aldus deze ambtenaar. Deze zaak kwam aan de orde door een aanklacht tegen een expediteur, tegen wie proces-verbaal was opge maakt, omdat hij zijn wagen niet had schoongemaakt voor een nieuw veetransport op te nemen. De officier van justitie vroeg ontslag van rechts vervolging, nadat hij gehoord had, dat zijn voorganger twee jaar geleden ex pediteurs, die wegens eenzelfde over treding terecht stonden, min of meer had verzekerd dat het gemeentebestuur van Meppel zou ingrijpen. De rechter legde echter een boete van elf gulden op. De Veeartsenijkundige Dienst heeft reeds gewaarschuwd, dat er een goede ontsmettings- en reinigingsplaats op de Meppeler markt moet komen, als zij een EEG-markt willen worden. enthousiast over het instellen van de ze prijs. „Het kinderboek is hiermee volwassen geworden. Té lang is het schrijven voor kinderen beschouwd als een schnabbel voor akela's en voor schrijvers, die niet op gang konden ko men en dus niet schrijven konden. Het schrijven voor kinderen is nu eenmaal een apart vak. Kinderen willen niet wat wij willen. Als uitgehongerde bunzings vallen ze bij mij op de kast met strip verhalen aan. Belerend toespreken heeft geen zin. Elke keer wanneer ik een Boodschap wilde brengen, merkte ik, dat ik loog, en het kinderboek moet op de eerste plaats waar zün". De schrijfster vond de betiteling Staatsprijs Kinderboek overigens wel erg ambtelijk, al zag zü in dat de door haar voorgestelde be naming >>P-C. Kinderhooftjesprqs" te frivool van klank zou zün. Lia Dorana bracht tijdens deze bij eenkomst enkele op muziek gezette lied jes van de schrijfster op een gloedvolle manier ten gehore. De jury welke de prijs eenstemmig toekende werd gevormd door C. Wil- keshuis, mevrouw Clare Lennart, mej. A. J. Moerkercken van der Meulen, Han G. Hoekstra, Chr. Jansen, L. Kie stra, J. Wedzinga, en H. J. Kampen. HILVERSUM, 26 maart Namens ae onafhankelijke Omroep, waarin sa menwerken de programmastichtingen Open Bestel, Tros en TVN, heeft ir. A. G. Maris zich schriftelijk gewend tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met het verzoek de ze stichtingen gelegenheid te geven hun plannen en gedachten met betrekking let televisie en radio, via de televisie aan het Nederlandse publiek bekend te maken. Zij vragen de minister hun zend machtiging te verlenen en hun zend- H)d op het eerste televisienet toe te kennen gedurende tien minuten per maand. Zij zijn van oordeel dat zich "ier voordoet een bijzonder geval of ®en bijzonder doeleinde in de zin van het televisiebesluit 1956. UTRECHT, 26 maart De DAF-fa- brleken uit Eindhoven zullen worden uitgebreid met een nieuw productie bedrijf in België. Het complex zal wor de gebouwd op een 40 ha. groot ter rein nabü Geel aan de grote autoweg. Het is de bedoeling, dat het volgend jaar al met de produktie kan worden begonnen. In deze nieuwe Belgische vestiging zullen cabines van vrachtwagens wor den gebouwd. Het besluit, in België te gaan fabriceren, werd o.m. genomen, omdat in België de arbeidssituatie be ter is dan bü ons. De nieuwe fabriek ligt bovendien geografisch zeer guns tig: de DAF-wagens, die in Antwer pen hun goederen hebben afgeleverd, keren thans langs de autoweg leeg naar Eindhoven terug. In de toekomst zullen zü de produkten van de .nieuwe fabriek kunnen meenemen. Gehoopt wordt, dat in 1968 duizend man in de nieuwe Belgische fabriek aan het werk zullen zün. LONDEN, 26 maart De Shell International Marine heeft bü een Brit se scheepsbouwmaatschappij. De Swan, Hunter and Wigham Richardson, twee tankers van elk 90.000 ton besteld. De Shell international had een inschrü- ving geopend waaraan in totaal 49 scheepsbouwmaatschappqen deelnamen. De Shell had verleden week beroe ring in Britse scheepsbouwkringen ge wekt door vier reuzetankers van elk 165.000 ton bjj buitenlandse bouwers te bestellen. Drie zullen in Japan en een in Duitsland worden gebouwd. DEN HAAG, 26 maart Bü k.b. zijn benoemd tot rechter in de arron dissementsrechtbank te Amsterdam: mr. P. M. WITTEMAN, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens rech- ter-plaatsvervanger in de arondisse- mentsrechtbank aldaar; mr. M. R. WIJNHOLT, tot substituut-griffier bü de rechtbank. OUD-BEIJERLAND, 26 maart De driejarige Wim van de Brand is gis teren in de Scheermansvliet alhier ge vallen en verdronken. Toen het kind uit het water werd gehaald was het reeds overleden. Toepassing van kunst matige ademhaling en het gebruik van een zuurstofapparaat hebben niet meer geholpen. (Van onze moderedactie) We hebben de lente nog niet eens gehad of de confectie- fabrikanten denken alweer aan de winter. Maar dit keer gaat het dan ook niet om de mode met een grote „m", maar „alledagjurken" van terlenka. De Algemene Kunstzijde Unie, maker van de terlenkavezel, wil meer gaan doen voor de vrouwen, die toch de kleren uit de exclusieve modehuizen en -huisjes niet kunnen dragen. On geveer negentig procent van de Nederlandse vrouwen is daartoe niet in staat omdat voor haar de prijzen van de werkelijk modieuze kleren te hoog liggen. Een groep van negen Nederlandse confectiefabrikanten en twee Bel gische hebben samen de „Terlenka Fashion Fair" gevormd. Zü hebben een collectie draagbare en toch mo dieuze winterkleren samengesteld met adviezen van de Zwitserse mo de-ontwerper Alwin Eberlee. Maar niet alleen voor Nederlandse vrou wen is deze collectie gemaakt, zü is ook bestemd voor de export. De laatste jaren is de export van Ne derlandse confectie sterk gedaald, in verhouding tot de invoer. Om vooral eerst in Nederland de winkeliers bekendheid te geven aan een modieus streven van de AKU is de Terlenka Fashion Fair een tournee door Nederland begonnen, met beginpunt in Scheveningen in het Kurhaus. Alkmaar, Haarlem, Middelburg, Maastricht en Dordrecht zullen onder andere ook bezocht wor den. De collectie bevat over het alge meen goedzittende, gemakkelijke pak jes en jurken, die heel handig bijna allemaal wasbaar zjjn. De ver schillende stofsoorten lopen nogal uiteen. Hoewel het natuurlük alle maal terlenka is, is er nog veel ver schil. De nogal stugge stof, die wü uit de beginperiode van de terlenka kenden, is büna geheel verdwenen. Hü heeft plaats gemaakt voor zach te „wollen" stoffen, „flanel" en zelfs jersey. Een jurk met overgooier van de Haagse mode-ontwerper Hen drik Jan Koldewey. Deze cou turier toonde gisteren met zün vrouw Thea van Loon op net Haagse Binnenhof hun visie op de komende lentemode. Hu is de ont werper van de kleren van het caba- ret-Pepün. Het is zeker waar, dat zy leuke ideeën hebben en vooral ook prachtige stoffen in hun model len verwerken. Het is alleen jam mer dat ook dit keer de afwerking veel te wensen overliet. Het komt vaker voor bü jonge couturiers, dat zü wat het realiseren van hun mo dellen betreft, echt een beetje te nonchalant te werk gaan, zodat een pak of een jurk slecht zit, soms maar door een enkele „trekkende" naad. Het feit, dat een japon goed past, is toch wel een van de be langrijkste facetten vein een collec tie, die het predlcaat „haute cou ture" wil dragen. a/ j anneer u een blanke huid YY hebt, en bijvoorbeeld rossig of roodbruin haar, dan zult u waarschijnlijk nog wel eens last hebben van sproeten. Heel veel vrouwen zullen zich niet storen aan wat goudgele vlakjes bü hun neus of op hun kin. Maar er zün ook vrouwen, die een verschrik kelijke hekel hebben aar hun sproeten. Zü zullen er veel voor wil len doen en veel voor willen laten om ze minder zichtbaar te maken, Is dat het geval bü u dan moet u voor al niet vergeten de volgende raad op te volgen. Ga niet met het gezicht in de volle zon zitten en vooral niet in deze lentetijd, want sproeten hebben een voorkeur voor een helder voor jaarszonnetje. Een paar hulpmiddeltjes om wat te doén, inplaats van wat te laten, om de sproeten weg te krügen, wil len we u ook niet onthouden: 1. Gebruik voor dat u naar bui ten gaat een zonwerende crème, die kinine bevat en weinig licht door laat. 2 U kunt een beetje egaal bruin worden (de kleur van de sproetjes valt dan niet meer zo op) door een worteltjeskuur te doen. Iedere dag moet u dan een glas wortelsap drin ken en bovendien twee keer per dag de huid met het wortelsap inwrüven. 3. Er zün ook nog middeltjes om de sproeten op te bleken en voor de volhouders is succes verzekerd. Wast u zich eens enkele dagen met karnemelk. Met een prop wat ten bet u gezicht en hals ermee. De melk laten opdrogen en er een laagje zonwerende crème over aan brengen. 4. Komkommerschillen willen ook nog wel eens helpen, 's Morgens en 's avonds gaat u een paar mi nuten liggen met de schillen goed aangedrukt op uw huid. Na afloop weer crème aanbrengen. Een laatste goede raad, neemt u make up in de kleur van uw sproe ten. Dat is een goede camouflage. Laatst kwam mijn kleinzoon bü mij eten. Wü gingen aan tafel zitten en ik begon te bidden. Maar de manier, waarop ik het weesgegroet bad, was helemaal fout, vond hij. „'t Is: uiet wees ge groet Maria", bracht hü me onder het oog, „maar: „wees maar zoet Maria". (Mevr. De Swart, Amsterdam).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5