Charles Boost: Charles B D D Chaplin als mens en kunstenaar DAGP1IZZEL f; l Drie violen van Stradivarius in Spanje ontdekt? Ontdekt na zestig jaar spelen op bruiloften wees gezellig neem 9n echte borrel BOULEVARD Namen noemen „Positie van de Joden in Sovjet-Unie verslechterd" Rus pareert aanval van een Israëliër met tegenaanval t Poolse regering wenst een tweede kardinaal Britse politie volgt aanwijzing van Croiset Studenten eisen: Da Silvo Franco niet uitwijzen bejaarde vrouw r- rr r- nH vaderlandse Rijnvaart bedreigd door staking VERONGELUKT Kamer-vragen over luchtverontreiniging rond Noordzeekanaal S.G.P. tegen opvoering Bazuinen om Jericho" op 5 mei in Rijssen Karei Doorman moet drie weken in dok Benoemingen in het bisdom Haarlem Audiëntie DEBAT IN V.N.-COMMISSIE Brand maakt dertien mensen dakloos 6 VRIJDAG 26 MAART 1965 PAGINA 7 etrekkelijk kort na Charles Chaplins lijvige autobio grafie is in de serie „Kop stukken uit de twintigste eeuw" bij Kruseman in Den Haag een boekje van Charles Boost verschenen over deze unie ke filmclown, die de wereld tien tallen jaren lang beurtelings heeft doen lachen en doen schrei en. En die dit zonder twijfel zal blijven doen, want de figuur van de kleine zwerver met het bol hoedje, de te nauwe jas en te wijde broek, de reusachtige schoenen en het kleine rottinkje, ijs even onvergankelyk ais de met weemoed geladen humor, die hij bedreef. Een vrij over bodig werkje zou men op het eerste gezicht denken, want wie kan meer en juister over Charles Chaplin schrijven aan Charles Chaplin. Het merkwaardige echter is, dat Charles Boost in zijn boekje van 117 pagina's meer over de mens Chaplin en zeker over de kunstenaar weet te zeggen dan Chaplin zelf in zijn meer dan 500 bladzijden tel lende autobiografie. J Modern Times", laatste van Chaplins „Grote Vier". Charles Chaplin en Georgia Hale „The Gold Rush". m i F* r" U i i In het gemeentelijk museum van Cremona is de meester- vioolbouiver aldus afgebeeld. OUDE GENEVER JONGE JENEVER BRANDEWIJN den haag, 2G maart Nu het viiegdeksehip „Karei Doorman" bij de werf Wilton Feijenoord in dok ligt is gebleken, dat de voorsteven van het schip door de. aanvaring in de Oslo- fjord, vanaf tie waterlijn naar stuur boord is omgebogen. vv'' K, H (Door J. C. A. FORTUIN) Chaplin is een onnavolgbare humo rist en een begenadigde kunstenaar. Maar hij mist de gave van de critische zelfontleding. Uit de vaak openhartige mededelingen omtrent zichzelf moet de lezer met betrekking tot zijn aard en karakter als mens en als filmkun stenaar zelf zijn conclusies trekken. Bovendien heeft Chaplin getracht, zichzelf en bepaalde mensen, die n ?ijn leven een rol hebben gespeeld, te ontzien. De naam van Lolita Me- Murphy bijvoorbeeld, die blijkens de levensbeschrijving van Boost onder de artiestennaam Lita Grey in Chaplins films optrad als opvolgster van Edna Purviance en die hem, nadat hij haar in 1924 min of meer onder dwang had getrouwd, twee kinderen (Charles Spencer jr. en Sydney Earle) schonk, komt in zijn autobiografie zelfs hele maal niet voor. Waarschijnlijk om de gevoelens van zijn zoons en hun moe der te sparen. Evenmin noemt hij de Joodse bookmaker Sidney Hawkins. Chaplins moeder, Lily Harley, had namelijk, toen ze met Charles' vader eveneens een Charles Chaplin trouwde, een zoon van drie jaar, Sidney, uit een vorig huwelijk met deze bookmaker. In zijn autobiografie Spreekt Chaplin van deze halfbroer nooit anders dan van „mijn broer". Ook is Chaplin geneigd, wel uit voerig over de beroemdheden, die hij heeft ontmoet en over zijn successen té vertellen, maar zeer beknopt te spreken van zijn minder geslaagde ondernemingen en mislukkingen. Van zijn laatste film „The King of New York" die door Boost met recht en reden een „futloos geval" en „een reJi trieste vertoning" wordt genoemd, woor2y j?. zÜn autobiografie met geen in bot' 'flIleen heeft hij van deze film n t twee foto's opgenomen. °P de achtergronden van zijn werk en op de motieven, die daarbij hebben mee gespeeld, gaat hij maar terloops in. e feiten, die Boost in zijn boek vermeldt, zijn over het alge meen veel juister dan hijzelf misschien had durven veronder stellen. Voordat zijn autobiografie verscheen, is Chaplin zelf nooit erg mededeelzaam geweest over zijn pri- ve-Ieven, zijn politieke overtuiging of zijn werk. Evenmin heeft hij ooit mee gewerkt om bepaalde verhalen over zijn jeugd en afkomst te corrigeren of aan te vullen. In de loop der jaren hebben dan ook allerlei vage en tegen strijdige geruchten over het vroegste leven van Chaplin de ronde gedaan. Naar aanleiding hiervan merkt Boost, die het manuscript van zijn boek klaar had voordat de autobiografie Verscheen, dan ooi op, dat het boeiend zal zijn „straks Chaplins eigen lezing over zijn afstamming en jeugd te ver nemen". Het pleit intussen voor zijn belezen heid en de speurzin, maar vooral voor het critische vermogen, waarmee Boost zijn vele, vaak onbetrouwbare bronnen heeft geraadpleegd, dat die lezing van Chaplin in wezen alleen maar wat uitvoeriger en meer gede tailleerd is. Zelfs het wonderlijke, bijna toevallige ontstaan van de zwer versfiguur Charlie met zijn fameuze attributen, zoals Boost dat beschrijft, blijkt in hoofdzaken juist. Het mysterie Chaplin, waarvan Boost aan het slot van zijn boek spreekt, de vraag, in welke relatie Charles Chaplin tot zijn Charlie-figuur stond, heeft hij niet proberen op te lossen. Een mysterie, dat Chaplin zelf in zijn autobiografie trouwens even min veel nader tot een oplossing heeft gebracht. Hoogstens heeft hij door een overvloed van vaak nog onbekende details de rake karakterschets als mens, die Boost van hem geeft, nog eens bevestigd. aarertegen gaat Boost veel dieper in op de ontwikkeling en het werk van Chaplin als filmer en als kunstenaar dan deze zelf. Hij rekent „The Gold Rush", „The Circus", ..City Lights" en „Modem Times", die Chaplin tussen 1925 en 1936 maakte tot „de g ote vier" en ziet „The Great Dictator" „Monsieur Verdoux", „Lime light" en „A King in Ne tv York" die van 1940 tot 1957 tot stand kwamen, als de „vier stappen naar het einde" Uitvoerig gaat hij daarbij ii op de ommekeer, min of meej samenvallend met de intrede van het geluid in de film, die zich in Chaplins werk vol trok, toen hij zich los begon te maken van Charlie, het kleine mannetje met «e bolhoed en de grote schoenen. On danks zijn particuliere leven, dat tvel eens anders deed veronderstellen, jvas Chaplin volgens Boot een „mora list", die zijn visie op het leven en y'jn eenvoudige, ongecompliceerde Wijsheden via de mimische en plasti sche mogelijkheden van Charlie trachtte over te brengen. Het thema van de verstoorde menselijke waar digheid en de pogingen deze zo on- opvallen mogelijk te herstellen, werd toen vervangen door grote, wereld omvattende conflicten, die de een- J^tidige Charlie niet langer kon be ton ^US verdween hij van het De verwaarlozing van de mogelijk- heden van het medium, waarvan Chaplin zich bediende, een verwaar lozing di, vele van zijn medewerkers met verbazing geconstateerd hebben, betekende bij hem geen onwetend heid, maa. was eer gevolg van zijn overtuiging, dat camera-beweging, camera-instellingen en belichting de aandacht afleiden van wat hem alleen interesseerde; de mens. Chaplin gaf de mens terug aan de film. Hij putte zijr> inspiratie uit het lever en de inhoud van zijn films ontstond uit de aanwezigheid van Charlie. Alleen een zeer groot kun stenaar, aldus besluit Boost, kan uit zo'n bescheiden opzet een oeuvre op bouwen, dat onvergankelijk is ge bleken. De bibliotheek van de filmliefheb ber, die zich interesseert voor het leven, maar vooral voor het werk van deze zeer grote kunstenaar, zou het desnoods nog wel kunnen stellen zon der „My Autobiography" van Chaplin zelf. Maar beslist niet zonder het boekje van Boost. WARSCHAU, 26 mrt (KNP) Naar in de Poolse hoofdstad verluidt zou de regering er bij de Heilige Stoel op heb ben aangedrongen een tweede kardinaal te benoemen. Van oudsher heeft Polen twee kardinalen gehad, een met de ze tel Warschau, de andere met de zetel Krakau. Men vermoedt, dat de Poise regering hoopt op die manier een af zwakking van kardinaal Wyszinski's lei ding en positie in het episcopaat te be werken. De nieuwe kardinaal zou bo vendien een „matigende invloed" op de Poolse bisschoppen moeten uitoefenen. Het Poolse episcopaat zou niet van plan zijn een verzoek om een tweede kardinaal aan de Heilige Stoel te rich ten. Het wil niet dat de lijn van kardi naal Wyszinski's beleid doorbroken ken wordt. STRETFORD, 36 maart (UPI) Kikvorsmannen van de Britse politie hebben vandaag op aanwijzingen van de Nederlandse helderziende Croiset uit Utrecht in het Kanaal naar het stof felijk overschot van een 73-jarige we duwe gezocht, die zestien maanden ge leden verdween. Croiset werd door familieleden van mevr. Artha Hardy te hulp geroepen en wees de plaats aan waar haar stoffelijk overschot zou moeten liggen. Mevr. Hardy verdween na een bezoek te hebben gebracht aan haar zuster. AMSTERDAM, 26 maart Vijfhon derd Amsterdamse studenten bijeen in grotestvergadering, georganiseerd door tudentenraad Vrije Universiteit en V.A, nebben gisteren in een motie geëist dat de Portugees Da Silva Fran co met naar Portugal wordt gezonden. Zü e'?®" hat een Portugees sprekende psychiater zijn toestand onderzoekt en zij eisen dat Nederlands naam als gast vrij land voor politieke vervolgden ge handhaafd blijft. Deze motie is tele grafisch ter kennis gebracht aan de mi nister van justitie. LOBITH, 26 maart Tijdens een gisteravond gehouden vergadering hebben de leden van de Nederlandse Katholieke bond van Vervoerspersoneel unaniem besloten om maandag voorlo pig „4 uur in staking te gaan als de directies van een viertal expeditiebe- drjjven met bereid zijn een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten. (Advertentie) *.V. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN ROTTERDAM AMSTERDAM (Van onze correspondent) ALPHEN A.D. RIJN, 26 maart Alhier donderdagavond bij een ver keersongeval op de rijksweg Leiden- Utrecht om het leven gekomen de 74- jarige weduwe Snaterse. Mevr. Sna- terse was op bezoek btf haar dochter, nabij de Bonte Paal' vanwaar zij een bezoek zou gaan brengen aan een bejaardenbijeenkomst. Toen zij de rijksweg overstak om zich naar de bus halte te begeven werd zij door een per sonenauto gegrepen en op slag gedood. M AG I st il F. VIEKK ANTEN »i i) M ii it 'S k 16 Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. 1. voedsel - 2. kleurstof - 3. plaats ln Amerika - 4. bloeiwijze - 5. kist - 6. Euro pese hoofdstad - 7 god van de liefde 8 heuvel in Friesland - 9. slim plan - 10 zij rivier van de Donau - 11. Ind. vlees gerecht - 12. boordsel - 13. stof in been deren - 14 struisvogel - 15. kleur - 16 vis OPLOSSING VAN 25 MAART Horizontaal: 1 hofstede: 2. amoebe, USO; 3. veer maske; 4 eliminatie; 5. re, onera; 6 toets, c.p.; 7 ene, Ohio; 8. uur, nadien; 9. betreurd; 10. copieus; 11. fusee, jr. Verticaal: 1 haver, gul: 2. omelet, cu; 3. foei, oerbos; 4 sermoen, Epe; 5. tb; 5. intentie; 6. Eemnes, are; 7. Aar, odeur; 8. Eustachius; 9. ski, pier; 10. poeet, onder. (Van onze correspondent) BARCELONA De ontdekking van wat misschien een originele Mradiva- rius zou kunnen zijn, m een klein dorpje bij Madrid, heeft alle Spanjaar- den die eens ooit een tweedehands viool hebben gekocht aan net speuren gezet in de hoop, dat ook hun instru ment de signatuur van de beroemde Italiaanse vioolbouwer uit Cremona zou dragen. Tot nog toe hebben zich drie eigenaren aangemeld, die er hei lig van overtuigd zijn dat hun instru ment een echte Stradivarius ,s. De eerste die tot dezÉL Jn'dekking kwam was Juiian Gómez arren,, Mar tin, een tweeëntachtigjarige inwoner van het dorpje Madridejos die a! vanaf zijn twaalfde jaar de musicus van zijn dorp is. Als jongen speelde hij gui taar, daarna ging hij over op de accor deon en in 1905 kocht hij ba een uitdra ger voor zestig pesetas een viool Van af die tijd heeft hij alle bruiloften, alle dooppartjjen en famiheteesten in zijn dorp met zijn muziek opgeluisterd. Toen enkele handelaren in antiek, die DEN HAAG, 26 maart De lucht verontreiniging als gevolg van de aan het Noordzeekanaal te vestigen petro chemische industrie is voor de Tweede- Kamerleden Slotemaker de Bruine en Bruggeman (PSP) aanleiding geweest de ministers van Verkeer en Water staat, Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en Binnenlandse Zaken en' de staatssecretarissen van Economische Zaken en Volksgezondheid en van eco nomische zaken schriftelijk vragen te stellen. Zij informeren of de bewindslieden ken nis hebben genomen van de „ernstige verontrusting" die is ontstaan bij o.a. de bevolking van de Zaanstreek, de IJ- mond en Haarlem over de toekomsti ge luchtverontreiniging. Welke gemeen ten, zo vragen de beide Kamerleden, hebben bezwaar gemaakt tegen de ves tiging van een petro-chemische indus trie aan het Noordzeekanaal? Ook wil len de Kamerleden graag weten of de bewindslieden een overzicht kunnen ge ven van de bestaande graad van lucht verontreiniging in het gebied rondom het Noordzeekanaal. het dorp Madridejos afzochten naaF iets dat van hun gading zou lrun!v" zijn, hem een redelijk bedrag v°?r z}j!! oude viool wilden geven, meer dan nu in zijn hele leven bij elkaar had ge zien, werd hjj wantrouwig. Hij ging z«n instrument eens wat grondigei peiujwe i dan hij voordien ooit had fe"ehaa'? |i'jk. ontdekte dat er in zijn viool duiaeiflK te lezen stond: „Antonius Strad varius. Cremonensis, Saciebat. Anno if- en daaronder, ingesloten in twee cirneis een ,,A". een kruis en een Toen dit in het dorpscafé var Madri dejos bekend werd, wilde D'on Aurelio Mena Munoz, de plaatselijke industrieel ook wel eens weten wat er ini de oude viool die hij van zijn grootvader had geërfd en die lussen een hoop oude rommel op de zolder lag. volgens Don Aurelio aO®"** 1 van de achttiende eeuw in he bezvan zün familie. Hij haalde het instrument tevoorschijn en ook faann vona de beroemde inscriptie (Stradivarius...) en daarachter een jaartal dat moe:ilpk te lezen is en dat 1700 of 1716 kan zijn. De vondst van twee violen met de zelfde inscriptie in een klein dorpje was onmiddellijk voorpaginanieuws voor bij na alle kranten in Spanje. Ivooi deze berichten aangemoedigd ging ook Don Angel Aparicio Martinez, een handels reiziger in Barcelona de viooi aan een nader onderzoek onderwerper die hij eens ooit voor vijfentwintig pesatas op een rommelmarkt in een dorj had ge kocht. En ook in het binnenste van dat instrument kon hij de inscriptie lezen Deze drie violen zullen thans door deskundigen aan een nader onderzoek worden onderworpen. Hoewei ei waar schijnlijk van geen enkel ander instru ment meer vervalsingen in de loop der eeuwen zijn gemaakt, dan van de Stra- divarius, heeft men goede hooj., dat de- ze Spaanse violen echt zullen blaken (Advertentie) 99 RIJSSEN, 36 maart De SGP-frac- tie heeft zich gisteravond in een raads vergadering fel verzet tegen de opvoe ring van het openluchtspel Bazuinen om Jericho op bevrijdingsdag. Dit stuk van Ben van Eysselsteyn, geschreven in opdracht van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, is vanwege de bijbelse titel in ongenade gevallen bü de SGP. Ik hegnjp niet waar de Oranjevereniging het lef vandaan haalt om met dit spel een groot deel van de bevolking te grteveji, aldus een lid van deze par- h', ,g erger achtte hij het dat er eiv cr-p eren naar het oordeel van de 15 'n stuk zou worden gevloekt. Burgemeester Landweer maakte dui delijk dat de regisseur het stuk op dit punt had gecorrigeerd, waarop één der bGP-ers reageerde met; „Als men daardoor meent het stuk beschaafder te kunnen maken, bewijst men wel dat het spel in principe onbeschaafd is ge weest." Het voorstel van B en W werd overigens ondanks het tegenstemmen van de SGP-fractie aangenomen. Met het herstellen van de schade zal on geveer drie weken gemoeid zijn. In die tijd zal men de „Karei Doorman" ook Ov dokbeurt geven, die het schip ei genljjk pas in augustus had moeten on dergaan, maar die nu tegelijk mef de reparatie wordt uitgevoerd. De marine kan nog niet zeggen hoeveel het her stel van de schade zal kosten. HAARLEM, 26 maart De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft op diens verzoek aan pastoor J. R. F. VERSTEEG in De Kwakel eervol ontslag verleend. In diens plaats is benoemd kapelaan P. H.'HEEMSKERK ui.t Hilversum. Te Hilversum <H. Josef) is benoemd pater J. DE BOER (Lazarist). Tenslotte is tot assistent te Akersloot benoemd father S. J. J. KRIJGSMAN (Mill Hill). HAARLEM. 26 maart Morgen ver trekt de bisschop van Haarlem mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard naar Rome om aan commissievergaderingen voor het Concilie deel te nemen. In verband daarmee zal hij woensdag 31 maart en woensdag 7 april geen spreekuur hou den. (Door FRANS BOELEN) Tn de KRO-gids van de zevende maart heeft de samensteller van de KRO-NIEK (Voor dit soort woordgrapjes draait men bij deze omroep de hand niet om; ik herinner mij de vondsten „Kro-kusjes" en „Kro-ketten") een aardige reactie overgenomen van het blad „Intercom", het huisorgaan van de omroepmede werkers, op een aantal harde maar niet ongeestige stellingen van de radio-criticus van „Vrij-Nederland", die zich onder het pseudoniem Golfbreker tracht schuil te houden. Zowel Golfbreker als „Intercom" trekken fors van leer. Golfbreker zegt onder meer: uit de ether dienen onherroepelijk te verdwijnen: Kees Deeijik, Mieke Telkamp, Albert Milhado, Jaap ter Haar, pater Heijnis, de „inspecteur" uit Knipperlicht en de militaire antwoordman uit „Vliegende Schijven", dr. J. H. G. Tans, de Groenteman, Dick van Rijn, mr. A. Diepenbrock, en in het algemeen iedereen die niet weg te schrijven valt!" Dat liegt er dus niet om. „Intercom" ook niet mis repliceert: „Terstond dienen uit de Nederlandse gedrukte kolommen te ver dwijnen: Jacques Gans, Praetvaer, Ed Wisborg, A. J. Vermeulen, Leonard Huizinga, Joost de Klerk, Pierre Huyskens en Dagboekanier van het Parool. Zij zijn, al naar believen, te lang, te saai. te mooi, te veel, te gezocht, te geborneerd". Golfbreker zelf mag volgens Intercom blijven: „Hij is van alles een beetje. En dat is nèt niet genoeg". De lezer zal begrijpen dat wij hier met een discussie op hoog niveau te doen hebben. Met de beheersing van een uitge hongerde leeuw wordt hier in de aanval gegaan. Slachtoffers storten links en rechts dodelijk gewond ter aarde. Nochtans kan deze vorm van ongenuanceerde kritiek soms - een bevrijdend gevoel geven. Kennelijk hadden beide partijen daar, op het moment dat zij hun lijstje samenstelden, veel behoefte aan. En wie zal hun dat kwa lijk nemen. Tenslotte blijven het zeer persoonlijke meningen en een ieder mag met evenveel recht een „tegenlijstje" opstellen zo hij dat wil. Opvallend is dat Golfbreker het vooral gemunt heeft op de di verse „mannetjes" die men regelmatig op de radio kan beluisteren. En ik moet toegeven: hoewel deze heertjes heel nuttig kunnen zijn, irreteren ze soms mateloos. Vooral de keuze van de „Antwoord man" uit Vliegende Schijven kan ik begrijpen. Deze man beant woordt vragen van dienstplichtigen op een kille, ongenaakbare wijze. Hij blijft met de grootste moeite overigens netjes, maar in zijn stem klinkt iets door van „waag het niet anders te denken of te handelen, want we zullen je straks krijgen. Nu zit je nog rustig in de huiskamer bij de radio, maar maandag, als je terug keert van verlof, zullen wij je weten te vinden. Reken daar op!" Toch is Golfbreker niet volledig. Ik mis bijvoorbeeld de naam van overste F. C. Spits (nog maar steeds beter bekend als de „klets majoor"), die het altijd zo „uitputtend" over defensieproblemen heeft. Er zijn nog heel veel sprekers in de ether die in de, door de regering aan de omroepen beschikbaar gestelde zendtijd, zo ver schrikkelijk ingewikkeld praten over zaken als P.O., P.B.O., en P.R.O. dat e- op het laatst geen touw meer aan vast te knopen is. Eén spreker heeft ons op de verlovingsdag van prinses Margriet tenminste iets wijzer gemaakt: sinds woensdag 10 maart weet ik eindelijk wat P.B.O. betekent. Maar ik verklaar het U niet, want tenslotte moet je zelf ook eens iets exclusief kunnen houden. Het is anders een toestand met al die „mannetjes" op de radio. Ik geloof dat wij er in de toekomst nog velen bij zullen krijgen. Dringend behoefte bestaat er volgens mij aan een wekelijks praatje van de ombudsman. Mocht de KRO daar iets voor voelen, dan moet men eens contact opnemen met het weekblad „Panorama". Daar weten ze er méér van. Een ombudsman wil best wat bijverdienen en succes bij de luisteraars lijkt mij verzekerd. Met dé verwerping van Kees Deenik ben ik het niet eens. Waar vind je op dit moment nog een tenor die echt kan „counteren"? Toch bijna nergens meer? Wat zegt u? Kan hij in 't geheel niet counteren? Weet dan wat hij in zijn vrije tijd doet? Nee. nee Kees Deenik niet, en Mieke Telkamp ook niet. Zangeressen met zo'n volume zijn er maar weinig en bovendien: als je daaraan gaat beginnen dan is het einde zoek. Bezwaren heb ik ook tegen de „uitverkiezing" van Dick van Rijn. Er zijn maar weinig re porters in Nederland die het klaarspelen al dan niet met be hulp van een papiertje in één minuut méér woorden uit te spre ken dan menig andere radiocauseur in een half uur en er daarbij tevens in slagen in het geheel niets te zeggen. Ik vind dat een ongelooflijke prestatie. Dergelijke variété-nummers zou ik on gaarne missen. Iemand die ik persoonlijk zeer gaarne uit de ether zag verdwijnen is de heer J. Folkertsma, die iedere vrijdagavond de maaltijd bederft met zijn geleuter over zojuist verschenen week bladen. Folkertsma onderbreekt zijn commentaar telkens met het geratel van een schrijfmachine. Óp die momenten is Folkertsma op zijn best: in deze ogenblikken kan hij tenminste niet zijn gif spuien op Elsevier, het blad dat iedere week weer opnieuw het onderwerp wordt van zijn misselijke en niet zelden stomp zinnige kritiek. Niet dat ik Elsevier nu zo'n fijn blad vind (ik zeg altijd maar: Elsevier moet je niet lezen, maar vóelen), maar de vooringenomenheid en de kant noch wal rakende conclusies van deze heer worden op den duur werkelijk onuitstaanbaar. In dat opzicht kan de heer Folkertsma nog iets leren van Max van Gijn. de man die in het holst van de nacht zo tegen half acht 'de ochtendbladen bespreekt. De omroepmensen hebben nogal wat bedenkingen tegen enkele Telegraaf- en Elsevier-scribenten en natuurlijk tegen Dagboekanier van het Parool. Henri Knap zal er eens niét bij zijn Opvallend is de afwezigheid van de Telegraaf-TV-criticus Leo Riemens en en kele andere schrijvers die, uit omroep-oogpunt bezien, niet op de lijst mochten ontbreken. Waarschijnlijk heeft „Intercom" gedacht dat men niet te ver kon gaan. Tenslotte kunnen golfbrekers voor hen wel eens nekbrekers worden. En dan zou het grapje wel 'royaal aan zijn doel voorbijschieten. De veel gehoorde vergadering-kreet „namen noemen" wordt de laatste tijd door iedereen overgenomen. Vondeling begon er onlangs al mee: hij noemde vier namen van ministers die zo snel mogelijk moesten verdwijnen. Nog vóór hij goed en wel was uitgepraat, waren bedoelde ministers al verdwenen en mét hen het hele kabinet. Dat was méér dan de doctor had durven hopen. Ik bedoel: je kunt er natuurlijk langdurig en netjes omheen pra ten, maar noem één naam en de zaak is opgelost. Of voor goed kapot natuurlijk. GENEVE, 25 maart (AfP, Reuter) Haim Cohen, de Israëlische verte genwoordiger in de commissie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens, heeft op een bijeenkomst van deze commissie in Genève verklaard dat de positie van de Joden in de Sov jet-Unie „sinds het verdwijnen van Sta ling bewind steeds slechter is gewor den." „Andere godsdienstige gemeen schappen in de Sovjet-Unie mogen tot op zekere hoogte hun godsdienst be oefenen en daarvoor propaganda ma ken. 'laar de rechten, die de Joodse gemeenschap in Rusland in de loop de tijden zijn verleend, worden thans voor het grootste gedeelte stelselmatig weer ingetrokken." aldus Cohen. Hij vervolgde: „Er bevinden zich thans nog slechts negentig synagogen en evenveel rabbijnen in de Sovjet-Unie. dat is één op elke vijftienduizend jood se geloven. Voorts «nogen de Russische Joden zich niet op nationale wijze or ganiseren of verbindingen onderhouden met Joden in het buitenland." Cohen zei ook dat in 1962 voor het eerst in het openbaar in de Sovjet-Unie be kend werd gemaakt, dat de Joden voor Pasen niet meer hun ongezuurde bro den mochten bakken. Hij voegde hier aan toe: „Ik heb vernomen dat er dit jaar in de Sovjet-Unie vergunning is gegeven voor het bakken van een zeer beperkte hoeveelheid ongezuurd brood op het terrein van enkele synagogen. Ik kan slechts de hoop uitspreken dat dit een stap op de weg zal zijn, die leidt tot verbetering van de positie van de Joden in de Sovjet-Unie. De Russische vertegenwoordiger in de VN-commissie, Nassinovski, reageer de scherp op de verklaringen van de heer Conen. „De beweringen van de Israëlische vertegenwoordiger zijn ge heel en al uit de lucht gegrepen. De heer Cohen heeft hiermee slechts wil len verbloemen dat er in Israël onder scheid wordt gemaakt ten nadele van de daar wonende Arabieren. Dit on derscheid wordt in Israël in het algemeen bekend gemaakt ten aanzien van per sonen, die een andere godsdienstige overtuiging zijn toegedaan. Dit geldt tot op zekere hoogte ook voor de vrouwen in Israël en voor de uit Afrika en Azië afkomstige Joden", aldus de Rus Nas sinovski. ERICA, 26 maart Dertien personen zijn gisteravond dakloos geworden, toen een felle brand de boerderij van de familie Bazuin in Dalerveen volledig in de as legde. Alleen wat meubilair kon uit het met riet bedekte gebouw worden gehaald. Het vee kon worden gered. De oorzaak van de brand is vermoe delijk kortsluiting. De heer Bazuin was niet verzekerd. De schade beloopt naar schatting enkele tienduizenden guldens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7