VEROUDERD RIOLERINGSSYSTEEM BEHOEFT DRINGEND VERNIEUWING Lion d'Or Zandvoorters S tevergeefs op rioolwaterzuiveringsinstallatie LABBERDOEDAS verkoopt zijn eigen publiek 'n oorvijg Wateroverlast duurt voort FLEX0R0L Cabaretgroep vreest scherpe toon niet Sport* en amusementshal in Zandvoort kwekelingen lui Doofpot Zuiverings - installatie te klein Hotel-Café-Restaurant De Hout en Steenwerf n.v. EEN VERRASSING GENRE ZATERDAG 27 MAART 1965 PAGINA 3 MAALTIJD ZANDVOORT, 27 maart Sinds mensenheugenis heeft men in de kom van Zandvoort bij iedere fikse regenbui met wateroverlast te kampen gehad. Het School plein, het laagste punt van het dorp, spande daarbij altijd wel de kroon. Het stond herhaaldelijk blank en bracht de omwonenden tot wanhoop. Het is dus wel be grijpelijk dat iedereen in Zand voort met vreugde het plan van het gemeentebestuur begroette om een rioolwaterzuiveringsinstal latie te laten bouwen. Dat zou dan wel een slordige drie-en-een-half miljoen gulden gaan kosten, maar, zo redeneerden de Zandvoorters, dan zijn we ook voor eens en voor altfjd uit de narigheid. Zij kwa men echter bedrogen uit. Vorig jaar juli kwam, twee jaar later dan verwacht, de zuiveringsinstal latie gereed. Zij werd met feeste lijk vertoon officieel in gebruik gesteld. Enkele dagen later ont De zes leden van de cabaret groep Labberdoedas hebben het gefikst. Vorige week za terdag kreeg de Haarlemse groep met de speelse naam de eerste prijs in de finale van het eerste landelijke cabaret-festival voor jongeren van de A.M.V.J. Labber doedas zat in het grote A.M.V.J.- gebouw in Amsterdam wel in spanning. Tenslotte deed het zes tal voor de eerste keer mee aan een concours. De toekomstige schoolmeesters, vijf leerlingen en een oud-leerlinge van de Rijks kweekschool te Haarlem kunnen nu hun cabaret-toekomst met veel optimisme tegemoet gaan. Op die blijde zaterdagmiddag werden de Labberdoedassers niet alleen blij gemaakt met een blinkend stukje eremetaal en een plechtige toe spraak. Neen, hun beloning heeft perspectief. De platenmaatschap pij Bovema beloofde hun onmid dellijk een auditie voor een plaat opname. Dan zit er nog een kansje in op een televisie-optreden, ver volgens een vrijwel gewaarborgd, optreden in het programma Mig- non van de A.V.R.O. en tenslotte de verzekering van niemand min der dan Max Tailleur dat Labber doedas binnenkort mag optreden in zijn Doofpot. De cabaret-groep Labberdoedas, hier niet helemaal compleet, in actie op het eigen honk, de Haarlemse Rijkskweekschool. Na de examens zullen de banden met de bakermat wel iets losser worden. Labber doedas streeft namelijk naar een grotere zelfstandigheid. laadde zich boven een groot dee Van Nederland een, het dient ge zegd, abnormale donderbui. En in een ommezien stonden weer een groot aantal straten en pleinen in Zandvoort blank en waren vele Zandvoorters weer met emmers en dweilen in de weer teg™n het in hun toiletten en gangen op dringende water. 'n fantastisch sterke, soepele vloerbedekking (plastic op viltlaag) De prijs: De rioolwater-zuiverwgsinstal- latie waar de Zandvoorters tevergeefs hun hoop op vestig den om verlost te zijn van wateroverlast. KRUISWEG 34 Brengt U een voortreffelijke Tafel reservering. Telefoon 2 2180 «di« van p«r£* met met so- bate Jo- 5iety xen- teit. ond de ïnse Gio- ile aarf. ana- to'b. nes- i«r- uw. van IIIIIKIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII illllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllililiiiniiiii Dat was de eerste tegenvaller. Maar de Zandvoorters namen het nogal laconiek op. Tegen zulk abnormaal slecht weer en tegen zo'n zondvloed is geen installatie opgewassendach ten ze. Dat komt in een mensenleven niet zo veel voor. Zo stond het de volgende dag ook in kranten en niet alleen in Zandvoort had men last van het overvloedige regenwater ge had. Maar de Zandvoorters werden toch werkelijk een beetje ongerust toen de overstromingen van het Schoolplein in de daarop volgende herfstmaanden bleven voortduren. Een maand geleden barstte de bom. Toen werden er in de gemeenteraad Vragen gesteld. Vragen die aan duidelijk heid niets te wensen overlieten. De des kundigheid van ir. J. J. Fuijkschot, technisch-directeur van de gemeente lijke dienst voor openbare werken in Haarlem, die voor de bouw van de zuive ringsinstallatie in Zandvoort als adviseur optrad, werd in twijfel getrokken. De raadsleden wilden nu toch wel eens duidelijk weten wat er aan de hand Was. Want het was toch al te gek, dat een installatie van maar liefst 3 min. gulden na zo'n betrekkelijk korte tijd al niet meer aan de verwachtingen vol deed. Wethouder J. L. C. Lindeman kreeg het bijzonder moeilijk. De raadsleden die hem op zijn beleid aanvielen, hadden zich tevoren terdege georiënteerd. Zij wisten dan ook haarfijn te vertellen waar, naar zij gehoord hadden, de ge breken bij de installatie lagen. Want gebreken waren er. Dat kon zelfs wet houder Lindeman niet ontkennen. „Maar", zo zei de wethouder ons een dezer dagen, „de hoop van de Zand- (Advertentie) brengf nieuws voor Haarlem en omgeving. Rolbreedte 2m., 12 fraaie dessins voorradig Toonkamer afd. de Houtwerf Haarlem Kampersingel 22, fel. 11932. Afd. de Steenwerf, Haarlem Spaarndamseweg 48, tel. 53750 voorters was ten onrechte op de zuive ringsinstallaties gevestigd. Die is ook niet ten, bij de Zandvoorters beter bekend onder de naam „modderkommen". Toen men daar in de nabijheid echter wonin gen wilde gaan bouwen, maakten Gede puteerde Staten van Noord-Holland be zwaar, en terecht. Vóór de bouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie ging het vuile rioolwater van Zandvoort rechtstreeks naar het duingebied ten noorden van de Algemene Begraafplaats aan de Noorderduinweg. Daar werd het geloosd in verzinkput- „modderkommen". Toen men daar in de nabijheid echter woningen vilde gaan bouwen, maakte Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bezwaar; en terecht. De oplossing lag natuurlijk in de bouw van een zuiveringsinstallatie. „Aan de voorbereiding van de plan nen hebben we vanaf 1952 gewerkt. In 1960 had eindelijk de aanbesteding plaats. We hadden gehoopt, dat de installatie in 1962 gereed zou komen. Maar door allerlei tegenslagen werd het 1964. Voor de afvoer van het gezuiverde rioolwater werden binnen het circuit twee vijvers gemaakt. Dat bleek al direct onvoldoende. Er werd toen een derde vijver gegraven. Maar daarmee zijn we er nog niet, want het water bezinkt niet zo snel als wij hadden ver wacht. Men heeft dat een fout in de planning genoemd, maar ir. Fuijkschot heeft de mogelijkheid van een te trage bezinking wel degelijk onderkend. Hij had zich natuurlijk zeker kunnen stel len, door een onderzoek naar de bodem gesteldheid binnen het circuit, maar dat zou erg kostbaar zijn geweest. Het is echt geen probleem het aantal vijvers uit te breiden. De slechte afvoer van rioolwater uit de kom van het dorp en met name' van het Schoolplein heeft daar weinig of niets mee te maken. Dat zit hem gewoon in het totaal verouderde riolerings systeem. Al het rioolwater van de boule vards bijvoorbeeld wordt afgevoerd via het riool dat onder het Schoolplein door loopt. Dat is natuurlijk idioot, vooral omdat het Schoolplein het laagste punt van de gemeente is. De toevoer van rioolwater naar die plaats is veel te groot. Daarbij komt nog, dat het riool dat het water van het Schoolplein moet afvoeren naar de zuiveringsinstallatie veel te nauw is. Het water kan niet snel genoeg weg. Daarom hebben we nu van af het Schoolplein naar de Koninginne weg een nieuw, zwaarder riool aange legd. En in het komende najaar in het toeristenseizoen halen we de boel beslist niet overhoop gaan we het hele riole ringssysteem onder handen nemen. Dan wordt het water van de boulevards niet meer via het Schoolplein afgevoerd, maar via de Zeestraat. Daar komt nog al wat voor kijken. In de Zeestraat en in vele andere straten moeten nieuwe riolen worden aangelegd. De riolering blijft in Zandvoort zorgen baren. Want nog geen jaar na de in- Advertentie) ZANDVOORT, 26 maart Met de mond open van verbazing stond een Zandvoortse leraar lichamelijke oefe ningen gistermiddag in de enorme „Strandbal". Hij schudde niet begrij pend het hoofd. „Dat zoiets al een jaar lang ongebruikt staat, terwijl er voor de schooljeugd een tekort aan gym- nastiekruimte is en de Zandvoortse sportverenigingen bij gebrek aan vol doende accommodatie in de eigen plaats wekelijks naar Haarlem en zelfs naar de sporthal in Heemskerk reizen. Hier is een fantastische sporthal van te maken. Je kunt er tennissen, handballen en vol leyballen. Het is hier nog groter dan in het Krelagehuis in Haarlem. Het besluit van de eigenaar van de strandbal om de hal gratis ter beschik king te stellen van de Zandvoortse ver enigingen heeft in de badplaats veel stof doen opwaaien. De besturen van de meeste verenigingen zijn enthousiast. De houding van het gemeentebestuur, dat er de oorzaak van is dat de hal al een jaar ongebruikt staat, wordt gelaakt. En dat is nu juist wat de eigenaar C. J. Sindram en de pachter Max Cerni, directeur van het Nederlands Theater - bureau graag willen. Daarmee kan het gemeentebestuur onder druk worden ge zet. Een jaar lang hebben ze tevergeefs geprobeerd het gemeentebestuur te win nen voor hun plan: van de hal een amu sementsgelegenheid te maken. Daarnaast zou de hal dan ook door de plaatselijke verenigingen kunnen worden gebruikt. Nu is dat laatste voorop gezet. Want het gemeentebestuur bevindt zich, door het sluiten van Monopole, in een dwang positie. Maar het blijft de bedoeling van eigenaar en pachter om de hal als ver- maakcentrum in te richten. En als het gemeentebestuur zich daartegen blijft verzetten zal er van enig gebruik van de hal door de verenigingen ook wel niets komen. gebruikneming, blijkt nu ook de nieuwe zuiveringsinstallaties al weer te klein te zijn. Zij is, volgens de uit 1952 daterende plannen, opgezet naar een maximum van dertigduizend inwonerse (uivalenten. Daar zat men de vorige zomer ai over heen. Want met de vijftienduizend Zand voorters waren er dagelijks meer dan vijftienduizend badgasten. En het is njet onwaarschijnlijk dat dat er dit jaar weer meer zullen zijn. Maar ook het aantal vaste inwoners blijft stijgen en door de verstedelijking neemt tevens de hoeveel heid rioolwater van de straten toe. Men heeft er bij het maken van de plannen niet op gerekend dat het allemaal zo hard zou gaan. Nu is men inderhaast bezig met de plannen tot uitbreiding van de zuiveringsinstallatie. Die wordt eenderde groter en is d»n geschikt voor vijfenveertigduizend „inwoners". De voorgeschiedenis van de groep is slechts kort. De amateur-ca baretiers werken onder hun hui dige naam en in hun tegenwoor- d'ge samenstelling eerst sinds novem ber van het vorige jaar. Labberdoedas komt voort uit een stel cabaretmin- nende kwekelingen, die het eeuwfeest van de Rijkskweekschool in december 1961 met hun optreden hebben opge luisterd. Zij verkeerden daarbij in het inspirerende gezelschap van het Haag se Studentencabaret. Het eerste optre den werd al gauw gevolgd door andere cabareteske buitelingen voor eigen fo rum, voor andere scholen en op ouder avonden, Later was Labberdoedas pre sent bij allerlei manifestaties in het Haarlemse Concertgebouw en thans kun nen de kwekelingen al bogen op een vierjarige medewerking aan het Haar lemse interscholair jeugdtoernooi. Lang zaam maar zeker werd de tijd riip voor een naam, die zou klinken als een klok. Een boekje met spellinginstructies bood uitkomst. Het oog viel op het merkwaardige woord labberdoedas, dat zoveel betekent als oorvijg. En in het begrip oorvijg zit het genre van Lab berdoedas helemaal ingesloten. Gerbrand de Graaff uit Halfweg, de vierentwintigjarige aanvoerder van het team, geeft een nadere uitleg. Eerst zegt hij wat de groep per se niet wil. „Wij zijn niet zuiver satirisch. Het ca baret al of niet van studenten vertoont de laatste tijd een tendens om almaar harder en almaar ruwer te worden. Wij proberen eens iets an ders te brengen dan steeds maar die pil en steeds maar Luns en steeds maar de liomo-sexualiteit. Dit sluit niet in, dat onze groep een scherpe toon vreest." De oorvijg komt in feite dus neer op een geestelijke afstraffing, niet gegeven met een bits gezicht maar met een fijne glimlach en een speels gebaar. De Labberdoedassers beseffen heel goed, dat ze voortdurend een be roep moeten doen op hun creativiteit om bij te blijven. De praktijk heeft geleerd, dat hun fantasie en hun schep pend vermogen tot tevredenheid van grote groepen kunnen werken. Het is daarom helemaal niet ondenkbaar, dat een of meer leden van de groep deze op een goede of een kwade dag vaarwel zeggen om hun geluk als prof te gaan beproeven. Maar voorlopig wordt alle aandacht opgeëist voor het belangrijke examen van deze zomer. Willen de ca baretiers op de planken met alle kracht het predikaat „echte school meesters" vermijden, ten overstaan van de officiële examencommissie wil len zij zeker als volledig bevoegd on derwijzer erkenning vinden. Het succesvolle optreden van Lab berdoedas in Amsterdam verraadt al veel van het gekozen genre. Na het verplichte gedeelte tekstbehandeling ga ven de Haarlemse kwekelingen een prachtige persiflage op een televisie show ten beste. Ze hadden ook een spottend liedje over de Amerikaanse opvattingen over sterven en begraven worden. Tenslotte kreeg ons aller Ra dio Veronica een stevige beurt. De tek sten, die hebben geleid tot het AMVJ- succes en ook alle andere teksten, zijn voortgesproten uit de vruchtbare brei nen van de vier mannen van het gezel schap. De werkmethode typeert de mo derne kweekschoolleerling. Alles zoveel mogelijk zelf doen en elkaar zoveel mogelijk helpen. Ter verduidelijking la ten we de zes even aantreden. Gerbrand de Graaff, 24 jaar, inwo ner van Halfweg, laatste jaars-kweke- ling, tekstschrijver en pianist-begelei der; Dick Eichenberger, 23 jaar, Zaan dammer, laatste jaars-kwekeling, tekst schrijver en gitarist-begeleider; Wim Bitter, 21 jaar, Heemstedenaar, kwekeling als voren, tekstschrijver, pianist-begeleider en onvolprezen lid van het Rob Hoeke Boogie-Woogie- kwartet; Bob van Dam, 21 jaar, Amsterdam cabaret-artiest; mer, kwekeling, zingend en sprekend stedelinge, kwekelinge en vocaliste; Marianne Langeveld, 21 jaar, hoofd- Ans Jooren, 25 jaar, als getrouwde vrouw wonende in Aalsmeer, ex-kweke- linge en vocaliste. Dit zijn de Labberdoedassers, zoals ze nu werken en zoals zij naar alle waarschijnlijkheid tot de komende var kantie blijven werken. „Daarna willen we ons losmaken van de school. Met alleen omdat we dan de complete acte in onze zak hopen te hebben, maar vooral omdat wij als (amateur)caba ret-artiesten naar volkomen zelfstandig heid streven. Als onze opvolgers op de school een nieuwe groep in het leven willen roepen, hebben zü onze zegen, maar Labberdoedas is van ons." De vier jongemannen, het meisje en de jonge vrouw moeten nog een beetje wennen aan de lauwe ren die nu al een week om hun hals hangen. De eerste prijs van het festival heeft hen volkomen overrom peld. De vraag, waarom Labberdoedas zich in het strijdtoneel wierp, is vlug beantwoord. Aanleiding tot deelname I was een bericht in de kranten en voor de radio over het festival van AMVJ (Algemene Maatschappij Voor Jonge ren!. De belangstelling was meteen ge- I wekt. Een mededeling over het jury- rapport gaf de doorslag. Na afloop zou- 1 den alle deelnemers in het rapport de uitgebalanceerde mening van de jury kunnen lezen. En hiermee kreeg Lab berdoedas tegelijk interessant vergelij kingsmateriaal. „We wilden wel eens weten hoe de andere deelnemers het zouden doen." De uitslag van de jury loog er niet om. De groep uit Halfweg was de beste. De naam Halfweg vraagt prn, een verklaring. Gerbrand de Graaff had namelijk niet het adres van de kweekschool maar zijn eigen adres op gegeven. De verrassing van de rivalen uit alle delen van Nederland was er des te groter om. „Labberdoedas? Nooit van gehoord! Halfweg? Nooit van ge hoord!" Aan deze onbekendheid is met een welgemikte slag een definitief ein de gekomen. Nu is het wachten op de radio, op de televisie, op de grammo foonplaat en... op Max Tailleur. Th.K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3