Aardbeving eist honderden doden - wellicht 1500 Organisatie van hulp is nog chaos Elma droog haar? m tï Uitvaartmis voor crematie mogelijk pfél Idee! KAAS OM KAAS Overgangsregeling radio en televisie in nota aan kamer Gevaarlijke naalden in bos gevonden i. k.-è2 Exclusief; duur mm m m m m ns m m Vletterlieden staken varen op Noordzee kanaal Weef-je-mode weetje Klachten over overstapje Even pauze PlAlNKilElO DUBBELE RAMP IN CHILI bezoekers Richtlijnen Nederlands episcopaat Vrouw overleden na auto-ongeluk Menselijkheid speelde wel rol in zaak-Da Silva DEEN BEKENDE DIEFSTAL Geen geld maar radio-activiteit in brandkast Bestuurlijke openheid Wat kinderen ervan zeggen W aterwonderland verwacht miljoen Inbraak bij Cen A. Rijswijk: grote buit GEEN LITURGIE IN CREMATORIUM Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood BETONNEN PAAL DOODT MAN Minister Scholten Gezamenlijk programma 1 1 i DINSDAG 30 MAART 1965 PAGINA 5 re hebben het wel even ge dacht, maar het is niet zo. Elma laat zich niet zo makkelijk bij de slurf nemen! Elma trapt niet in die marmot ten, maar wél in de gracht! En het was toch heus wel een goed idee van de directie. Be schuld van het mislukken, ligt dan ook helemaal bij de olifant én bij het onderschatten van de olifant. Olifanten zijn ook niet meer wat ze vroeger waren, net zo min als wij. Ook olifanten zitten met de vooruitgang en met de veranderde tijden, wat dacht u? Dat ze alleen maar log en stom zijn? Nee, hoor! U ziet het aan Elma. Goed, ze heeft er nog een week over gedaan. Ze heeft wat voorzichtige steekproeven met haar slurf genomen en toen wist ze het. Marmotten zijn niet ge vaarlijk. Niet voor zo'n groot beest. U moet niet vergeten, zo'n beest kan dan wel niet lezen maar het hoort echt wel wat, zo links en rechts. Heel veel zelfs. We kunnen niet verwachten, dat olifanten in sprookjes blijven We hébben al lang vergeten, dat David het niet alléén gedaan heeft, tegen die héle grote reus. Waar haalde dat kleine kereltje zijn kracht en zijn vertrouwen vandaan??? Juist. Wij geloven niet meer in dat soort macht, alleen nog in de macht van de sterkste. In de macht van ge weld. En zo'n olifant ziet dat hè. Net als alle reuzen. Vroeger ja, toen was er nog wél eens iets te beginnen. Een muis tegen een olifant. Een klein landje tegen een groot. Klein Duimpje tegen de reus. Maar zélfs een kind ge looft dat nu niet meer. En dat kun je ze niet kwalijk meer nemen. Waar zijn die kleine ke reltjes, de Davids en de Duim pjes, die met grote moed en ver trouwen het een of ander te lijf durfden te gaan? O, er zijn nog wel kleine ke reltjes en ook iets grotere, maar ze zijn allemaal bang en ze mis sen de grootheid van een David Ze missen het vertrouwen in een grotere macht dan die van de sterkste. En daarom vertéllen we geen sprookjes meer. Niet aan onze kinderen en niet aan olifanten. En als we het wél doen roggen we er heel duidelijk bij, dat het niet echt gebeurd is en dat het nü ook niet meer gebeu ren kan. Niet het verhaal van Klein Duimpje en ook niet dat van David en Goliath. Al snap ik niet waarom. O ja, misschien zal zo'n olifant nog wél eens even schrikken van een muis of een marmot. Dat doen wij ook. Maar het is toch maar even. Voor Elma precies een week. Nu stapt ze weer in de gracht en negeert élke marmot. En omdat de marmotten geen enkele poging doen om Elma van haar plannen af te brengen, om dat de marmotten niet eens we ten waartoe ze in staat zouden zijn, omdat ze maar liever hun eigen kleine, laagbijdegrondse leventje leiden, zonder te weten wat er boven hen gebeurt, daar om lacht Elma stilletjes in haar slurf en blaast. Ze blaast als een sprookjes- Olifant het oude sprookje uit. ELLEN wassen. L'Oréal de Paris Da's hele andere kaas Da's een sneetje Pluche beesten en poppen zijn er in groten getale. Soms zijn ze verwerkt tot pyamazak, soms hébben ze een ingebouwde muziekdoos, soms dienen ze al leen ter wandversiering of als knuffeldiertjes. Babyschortjes en -pakjes, kin dertruitjes en -jurkjes van Terlenka. Suède jasjes zijn zo gemakkelijk in de lente. Op koele avonden zitten ze heerlijk warm en ze zijn bijna onverslijtbaar. Maar een nadeel is natuurlijk, je ziet ze zo erg veel. Daarom is deze lente een jeugdig model bont jasje van glad bont veel exclu siever. Dit is er een van jong kalfsbont, afgezet met nerts. Exclusief betékent dus ook weer in dit geval: duurder. HtffflÉX/x» SANTIAGO, 30 maart (AFP, UPI) Twee dagen na de aardbeving, die zondagmiddag het midden en noorden van Chili heeft getroffen, is het nog steeds onmogelijk, al was net maar bij benadering, vast te stellen hoeveel slachtoffers de ramp heeft geeist. Vast staat in ieder geval dat het er vele hon derden zijn. Alleen al in het mijnwer kerskamp van de kopermijn „El Sol- dado", ongeveer honderd kilometer ton noorden van de hoofdstad Santiago, zjjn geloven. Waarom zouden ze? Gelooft u nog in Klein Duimpje? Durft u nog een kleine proteste rende vinger op te steken tegen een echte grote reus? Dit moest wel verkeerd aflopen. Geen mens gelooft nog in het verhaal van David en Goliath. Het is ook al lang geleden gebeurd en zelfs toen was er maar één David. Nu niet meer. naar schatting vijfhonderd mensen om het leven gekomen. Bovendien worden daar meer dan tweehonderd mensen vermist, die waarschijnlijk eveneens om het leven zijn gekomen. In de buurt van de mijn zijn drie dorpen volkomen verdwenen. In Liqua, een stad met 40.000 inwoners, zijn letterlijk alle woonhuizen verwoest, alsmede 95 pro cent van de openbare gebouwen. Volgens sommige berichten heeft, de dubbele ramp (de aardbeving ver oorzaakte een dambreuk) tenminste 1500 slachtoffers geëist, van wie de meesten zouden zijn verdronken. Het ministerie van binnenlandse zaken in Santiago beschikte gisteren slechts over zeer schaarse inlichtingen. De verbindingen in grote delen van het land zijn verbroken. Telefoonleidin gen zjjn vernield en wegen zijn ge blokkeerd Vele steden en dorpen zit ten zonder stroom, gas en water. De hulpverlening was gisteren nog een chaos. De regering doet wat zij kan, maar staat in vele opzichten machte loos, ondanks de stroom van hulp uit het buitenland, die al op gang is ge komen. De dam, die door de aardbeving werd vernield, was gebouwd in de rivier de Cobre (koper) nabij de kopermijn „El Soldado". Een mijnwerker, die het dub bele natuurgeweld van aardtrillingen en watersnood heeft overleefd, vertelde: „Er was een geweldig lawaai toen de dam openbrak. Vijf minuten later was er niets meer, alleen maar mod der." In Santiago veroorzaakte de beving, die zondag om 17.35 uur begon en één minuut en 25 seconden aanhield, een begin van paniek. Stukken muur vielen op straat en zelfs het uit graniet opge trokken gebouw, waar de regering z telt, werd niet gespaard. Aan de in het algemeen hechte constructie van de huizen en aan bet feit, dat de mees te mensen zich op straat bevonden, is het te danken dat de Chileense hoofd stad voor een ramp werd gespaard. Het epicentrum van de aardbeving lag bij Llayllay. Volgens de schaal van Richter werd hier een sterkte van tien graden gemeten. President Eduardo Frei bracht gis teren een bezoek aan het rampgebied ten noorden van Santiago. Na zijn terug keer in de hoofdstad riep hij een specia le zitting van zijn kabinet bijeen. Voor de leniging van de eerste nood heeft de regering 1,5 miljoen dollar uitgetrok ken. De eerste zorg is thans de huisves ting van de duizenden daklozen, zei een woordvoerder. De gezondheidsauto riteiten hebben gelast, dat overal on middellijk wordt begonnen met inentin gen om een nieuwe ramp, het uitbre ken van besmettelijke ziekten, te voor komen. In mei 1960 werd Chili eveneens ge troffen door een zeer ernstige aardbe ving. Daarbij kwamen 5.700 mensen om het leven. De schokken zondag waren zo hevig dat zij werden gevoeld van de Atlantische Oceaan tot aan de Stille Zuidzee. PURMEREND, 30 maart De plan nen voor „Waterwonderland", een toe ristische attractie op een terrein van 25 tot 30 hectare in de polder de Pur- mer in Noord-Holland, beginnen vaste re vormen aan te nemen: de provincie is akkoord gegaan mef een schen king van vijftigduizend gulden van de gemeente Purmerend aan de stichting Poldermuseum en heeft er zelf 25.000 gulden aan toegevoegd. Verder heeft Amsterdam twintigduizend gulden toegezegd, waarmee de eerste honderd duizend bijna vol is. De gemeente denkt er sterk over om de benodigde grond cadeau te doen, omdat een rap port dat ook provinciale instanties is gepasseerd voorspelt dat er jaar lijks meer dan een miljoen bezoekers te verwachten zijn, die dan omstreeks 300.000 gulden aan vermakelijkheids belasting zouden gaan opbrengen. Het is de bedoeling dat Waterwon derland op attractieve wijze een beeld zal geven van Nederlands strijd tegen het water door de eeuwen heen. Het za] een voorlichtend karakter krijgen, maar ook ruimte bieden voor recrea tie, onder meer in een wandelpark van enkele hectaren. De directeur van de WV in Amster- aam, de heer J. Strikers, zal als ma- nager van het project optreden. Het ministerie van verkeer en Waterstaat heeft het bestuur van de stichting me dewerking toegezegd. Ongeveer tien jaar geleden werden de eerste ideeen voor het poldermu seum naar voren gebracht op een ver gadering van de plaatselijke VW in Purmerend. Hen kwam er mee in het nieuws toen na afloop van de Expo in Brussel een belangrijk gedeelte van de Nederlandse inzending betrekking hebbende op de waterbeheersing werd aangekocht. Daarna zijn de plannen ve le keren gewijzigd. Nu is men zover dat de overheid zich volledig kan ver- enigen met de opzet. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben er bp het stichtingsbestuur op aan gedrongen de plannen zo snel mogelijk realiseer baar te maken. RIJSWIJK, 30 maart Inbrekers hebben in het een week geleden ge opende nieuwe pand van O en A in het winkelcentrum In de Bogaard al hier voor vele tienduizenden guldens buitgemaakt: de opbrengst van zater dag, die in een brandkast werd be waard. Voor het openen van de brandkast hebben de inbrekers gebruik gemaakt van een lasapparaat, dat vermoedelijk van een naburig bouwwerk is gestolen. Het vermiste bedrag is volgens de di rectie van C en A „minder dan een ton". De Rijswijkse recherche heeft nog weinig aanknopingspunten. Wel gaat zij ervan uit, dat de kraak het werk van „deskundigen" is geweest, die bovendien goed met de situatie in het pand op de hoogte waren. De da ders z\jn via een ruit aan de achter zijde binnengekomen. UTRECHT, 29 maart. De heer M H. van Maaren uit Eindhoven is aan de Rijksuniversiteit in Utrecht gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift „The behaviour of lithium in gallium antimonide single crystals". Promotor was prof. dr. J.H. van Santen. Advertentie UTRECHT, 27 maart (KNP) De Nederlandse bisschoppen hebben tijdens hun laatste vergadering richtlijnen op gesteld inzake de crematie, waartegen het H. Officie op 5 juli 1963 de straf maatregelen ophief. In een instructie aan de priesters wij zen de bisschoppen erop, dat het hoogste kerkelijke gezag de voorkeur geeft aan de begrafenis. De priester zal desgevraagd deze voorkeur tot uiting brengen, maar de gelovigen vrij laten om ,.,in keuze te bepalen. Alleen wanneer duidelijk zou blijken dat het verlangen tot crematie wordt ingege ven door anti-christelijke motieven, zal de priester de crematie afkeuren en kan er geen uitvaartmis plaatsvinden. B\j een crematie blijft de uitvaart mis in de kerk geheel zoals deze bij een begrafenis zou zijn. Dit geldt ook voor de absoute en de begeleiding van het stoffelijk overschot uit de kerk. In het crematorium zelf wor den geen liturgische functies ver richt. Bij de begeleiding van het lichaam (Advertentie en in het crematorium zelf kan wel gebeden worden, ook luid-op. De priester, die daar eventueel bij tegenwoordig is, kan als voorbidder fungeren, echter niet in liturgische kleding. Hij is slechts aanwezig als particulier. Voor het opstellen van deze richtlij nen hebben de bisschoppen gebruik ge- ma kt van een advies van het Pasto raal Instituut van de Nederlandse kerk provincie. Een overweging van dit in stituut was, dat het in ons land door stadsuitbreiding, hoge grondprijzen, on derhoudskosten en dergelijke steeds moeilijker wordt de doden een onge stoorde rustplaats te blijven geven. Bovendien constateerde het instituut, dat het kerkhof steeds minder de plaats is waar de herinnering aan de doden levend wordt gehouden: het grafbezoek is sterk teruggelopen. TILBURG, 3o maart De 24-jarige me-l- C. Bol uit Nijmegen is gisteren in het St. Elisabethziekenhuis alhier overleden aan verwondingen die zij in de nacht van zondag op maandag bij een auto-ongeval had opgelopen. Zij raakte de macht over het stuur van haar auto kwijt waarop de wagen slip te en kantelde. HEyTHUlZEN, 30 maart Bij werk zaamheden achter het gebouw van de Boerenleenbank alhier is gisteren de 54-jange M, Ramaekers onder een be tonnen paal geraakt en daarbij op slag gedood. IJMUIDEN, 30 maart De leden van de Coöp. Vereniging van Vletter lieden te IJmuiden vergaderen van middag over het plan om met ingang van 1 april het varen naar Amsterdam te stoppen. Tot 1 april weigeren zij na dere mededelingen te doen, maar naar verluid nemen zij niet langer genoegen met de betaling, die zij te laag achten, terwijl een hogere honorering bezwaren ontmoet bij de scheepvaart. De vletterlieden vervullen bij de vaart op het Noordzeekanaal een dubbele taak. Zij varen mee van IJmuiden naar Amsterdam en ook omgekeerd om on derweg, als het schip door onverwachte omstandigheden genoodzaakt wordt vast te maken, beschikbaar te zijn voor het overbrengen van trossen. Dit komt ech ter maar weinig voor. Daarnaast staan zij tijdens de vaart op het kanaal aan het roer, zodat er geen misverstanden kunnen ontstaan tussen loods en roer ganger, b.v. op buitenlandse schepen. Bovendien zijn de vletterlieden net zo goed op de hoogte van de navigatiepro- blemen op het kanaal als de loodsen, zodat er tussen hen een geolied samen spel is. DEN HAAG, 30 maart Minister Scholten van Justitie is van oordeel dat in de zaak van de Portugees Da Silva Franco, die donderdagmorgen per vliegtuig naar zijn land werd terugge bracht en bij aankomst direct in de boeien werd geslagen en weggevoerd, van zijn kant de menselijkheid wel de gelijk een rol heeft gespeeld. Hij be toogde dit gisteravond in een vraagge sprek met VARA-reporter Kees Buur man. Hij stelde, dat de portugees acht maanden gelegenheid heeft gehad naar ieder land, behalve Portugal te ver trekken, maar dat hij op geen enkele wijze medewerking heeft verleend. De bewindsman meent, dat hij de afgelopen twee jaar t.a.v. het vreem delingenbeleid in het algemeen een zeer ruim standpunt heeft ingenomen. Hij wees er verder op dat Da Silva Franco een ernstig crimineel verle den heeft en dat in deze ook de be scherming yan de Nederlandse open bare orde in het geding is. (Vervolg van pagina 1) De volgende hoofdlijnen voor de overganstermijn zullen op korte termijn in de nota aan de Tweede Kamer worden samenge vat. 1, Toelating van nieuwe omroepor ganisaties tot alle radio- en tv-netten. De organisaties moeten rechtspersoon zijn, uitsluitend of hoofdzakelijk het verzorgen van radio- of tv-uitzendingen ten doel hebben, niet op winst gericht en voldoen aan een cultureel criterium (in zodanige mate gericht zijn op be vrediging van bepaalde in het volk le vende cU"'i,'ele1 of godsdienstige dan wel geestehjke behoeften, dat hun uit zendingen uit dien hoofde geacht kun nen worden van algemeen nut te zijn) Voorts moeten zy beschikken over een zekere meetbare aanhang van tenmin ste honderdduizend leden of contribu anten (personen die minimaal vijf gul den per jaar contributie betalen en zijn ingeschreven bij de Dienst Luister- en Kijkgelden). Zolang er geen omroep wet is, wordt de zendmachtiging ver leend voor de duur van de overgangs periode met een maximum van twee jaar. 2. Toelating van nieuwe aspirant omroeporganisaties. Hierbij gelden dezelfde toelatingscriteria, met dien verstande, dat voor toelating tenmin ste vijftienduizend leden of contribu anten voor de radio en tienduizend voor de televisie vereist zijn. Zolang er geen omroepwet is, wordt de zend- PARIJS, 30 maart (UPI) De ze ven zeer gevaarlijke radioactieve naal den, die verleden week werden gesto len uit een ziekenhuis in Fontainebleau nabij Parijs, zijn terecht. Zondagavond' arresteerde de politie een Deense zee man, Leon Hugo Pederson, die na een langdurig verhoor bekende dat hij de diefstal had gepleegd. De naalden wa ren in het ziekenhuis opgeborgen in een brandkast en waren met brandkast en al verdwenen. Pederson, die ongetwij feld had gedacht dat de brandkast heel wat anders bevatte dan de voor hem waardeloze en gevaarlijke naalden, ver telde de politie gistermiddag dat hij de brandkast had begraven in het bos van Fontainebleau. De directeur van het ziekenhuis, Jean Tournier, en enkele met specia le anti-straling-handschoenen uitge ruste assistenten begaven zich onmid dellijk na Pedersons bekentenis naar de aangegeven plaats. Daar vonden zij inderdaad de brandkast en daar in de zeven radiumnaalden die wa ren opgeborgen in gouden en loden capsules. De arrestatie van de Deense zeeman was voor de politie min of meer een toevalstreffer. Pederson werd, samen met een landgenoot en een Engelsman, aangehouden wegens diefstal van een auto ten nadele van een ambtenaar van het NAVO-hoofdkwartier in Fontaine bleau. Om bepaalde redenen kreeg de politie het vermoeden dat het drietal ook betrokken was bij de diefstal van de brandkast. De auto werd geheel op radioactivi teit onderzocht, maar er werd geen spoor van gevonden. De politie meen de al dat het drietal niets met de dief stal te maken had, toen Pederson tij dens een nieuwe ondervraging plotse ling een volledige bekentenis aflegde. De andere Deen en de Brit bleken, wat de diefstal van de brandkast betreft, geheel onschuldig te zijn. Nadat de diefstal zaterdagmorgen was ontdekt, had de politie de drin gende waarschuwing laten uitgaan, dat de naalden zeer gevaarlijk waren (zestig milligram radium). Zij deed een beroep op de dief de brandkast in zijn eigen belang, en dat van zijn mede mensen, vrijwillig terug te geven. machtiging verleend voor de duur van de overgangsperiode en voor ma ximum twee jaar. Na die tijd geldt als voorwaarde voor verlenging der zendmachtiging de uitgroei tot mini maal honderdduizend leden of contri buanten. 3. Toelating (op beperkt deel van de zendtijd) van nieuwe zendgemach tigden, die geen volledige omroeptaak nastreven. Deze behoeven niet aan een getalscriterium te voldoen. Zij worden toegelaten op nader bij de wet vast te stellen voorwaarden. In de over gangstijd is de minister van O. K. en W. bevoegd, in bijzondere (onvoorziene) gevallen een zendmachtiging te verle nen na tevoren de Kamer te hebben ingelicht. 4. De bestaande samenwerkingsorga nen NRU en NTS worden omgevormd tot organen, waarvan de helft van het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers der zendgemachtigden-omroeporganisa ties en een vierde deel aangewezen wordt door de besturen var. door de minister aangewezen culturele organi saties. De voorzitter en een vierde deel der leden worden door de Kroon be noemd. Nagegaan wordt of in de defi nitieve wettelijke regeling NRU en NTS kunnen worden samengevoegd tot één orgaan (Nederlandse Omroep Stichting NOS). Het bestuur zal er in het bijzonder op toezien, dat de sa menwerking tussen de zendgemach tigden waar mogelijk wordt bevorderd. De programma-coördinatiecommis sies van NTS en NRU (die ook bij sa mensmelting van deze beide tot één orgaan afzonderlijk zullen blijven be staan) worden voor de helft samen gesteld uit vertegenwoordigers der zendgemachtigden - omroeporganisa ties en voor de helft benoemd door door de minister aangewezen culturele en maatschappelijke organisaties. De voorzitter wordt door de Kroon be noemd. De programma - coördinatiecom missies hebben tot taak te zorgen voor een doeltreffende coördinatie van de programma's van alle zendgemachtig den. Zij bepalen tevens gehoord de Reclameadviesraad de tijdstippen der regeringsuitzendingen. Onder verantwoordelijkheid van NRU en NTS (c.q. NOS) wordt een gezamen lijk programma uitgezonden, waarvoor 25 procent van de radiozendtijd en 30-40 pet. van de televisiezendtijd ter beschikking wordt gesteld. Dit program ma wordt voorbereid door de staf van het samenwerkingsorgaan met mede werking van de staven der zendgemach tigden-omroeporganisaties, onder de leiding van een programmaraad. Deze raad wordt door het bestuur benoemd na overleg met door de minister aan gewezen representatieve organisaties en bestaat "oor een derde uit vertegenwoor digers van de zendgemachtigden. Het gezamenlijk programma zal een ontmoetingspunt zijn voor de geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk, uiteraard ook van die, welke niet door bepaalde zendgemachtigden wor den vertegenwoordigd. Daar het uitr gangspunt van het omroepbestel het sys- steem van vrije zendgemachtigden is die zelf een volledig programma moeten kunnen brengen zal bij het vorenstaande met dit uitgangspunt re kening moeten worden gehouden. Het gezamenlijk programma zal voorts een aantal uitzendingen bevatten, die zich bij uitstek voor een gezamenlijke aan- Ïtak lenen, zoals regionale uitzendingen, ournaals, enz. Kunststoffen favoriet bij kinderkledin; Wat de modellen betreft op het gebied van kinderkleding heeft de Vakbeurs „Het Kind", die tot en met 1 april in de Julianahal te Utrecht wordt gehouden, weinig nieuws te bieden. Nieuws is er wel in de materialen, waarvan die modellen werden uitge voerd. Vooral de kunststoffen als nylon, terlenka, draion, rhovyl en rayon maken in de kinderkleding- sector grote opgang. Nieuw zijn de Batavia-stoffen, een combinatie van wollen mousse en rayon vezel. Kleertjes van deze stof kunnen zowel 's zomers als 's win ters worden gedragen en zijn vrijwel niet aan slijtage onderhevig. Hand- geweven terlenka velours is ook iets nieuws voor kinderkleertj es. Nog niet zo bekend zijn de pyama's en jongensoverhemden voorzien van dessins naar de Flintstones en Pan- cho. Het nieuwste model bivakmuts heet Hamlet. De muts ontsluit geheel het hoofd en heeft de sluiting onder de kin. Er zijn dusters in nopdessins met bijpassende laarsjes van textiel voor de kleuter en bijpassend nacht hemdje. Aan de variaties in kinderwagens, wandelwagentjes, wiegen en ledi- kantjes schijnt geen einde te komen. Steeds weer verschijnen er nieuwe IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIVIIIIIIIIIIIIIIIlllSIIIIIIIIHtlllIIIK modellen in veiligere uitvoeringen. Hetzelfde geldt voor de sector kin derspeelgoed, waarin voortdurend nieuwe artikelen op de markt wor den gebracht Klachten van mensen, die met hun tramconducteur of buschauffeur ver schil van inzicht hadden gehad over de geldigheidsduur van een overs stapje, hebben de Nederlandse Con sumentenbond ertoe bewogen, deze zaak eens nauwkeurig te onderzoe ken. Het bleek dat er bij de drie groot ste trambedrijven, die uit Rotter dam, Den Haag en Amsterdam nog al grote verschillen, wat betreft gel-t, digheid van een overstapje bestaan. Zowel in Amsterdam als in Rot terdam kan men met een overstap je net zoveel ritten maken als men wil. In Den Haag slechts twee. De bron van onenigheid tussen reiziger en conducteur schuilt in het feit dat men deze twee of meer ritten slechts, binnen een bepaalde tijdsduur mag afleggen. Voor Den Haag en Rotter dam geldt het overstaprecht geduren de 1 uur na stempeltijd, voor Am sterdam 45 minuten na stempeltijd. In Rotterdam wordt afgestempeld op het einde van ieder kwartier, in Den Haag en Amsterdam op het einde van het kwartier, waarop de tram van het beginpunt vertrok. Vooral tijdens de spitsuren rijzen nu de moeilijkheden. Heeft een tram in Den Haag of in Amsterdam opont houd dan is daarvan de reiziger d© dupe en ziet zijn overstapje verlopen. De Consumentenbond adviseert stempeltijd toe te passen. De bond adviseert Rotterdam om de bepaling, dat een overstapje niet mag gelden voor dezelfde lijn, op te heffen. Deze maatregel treft de consumenten heel verschillend. Wie namelijk een route moet af leggen waarlangs twee of meer tramlijnen lopen, kan met een over stapje zijn heen en terugrit maken, terwijl iemand, die een dusdanige route moet afleggen, dat hij slechts over een lijn de beschikking heeft, terug moet met een enkeltje of knip. Mijn kleinzoon stond verbaasd te kijken, toen er een heer met een lange baard bij ons op visite kwam. Na een poos- Je ging hy naar hem toe. keek hem eens vriendelijk aan en zei: „Non mag je 'm wel even at doen, hoor." (Mevr. v. d. Berg, Heemstede). (Advertentie) i sublieme vlerlasen-houtspaanpfaat f product KRUISWOORDRAADSEL 23456789 10 eH <N CO IA <o O r-H H Horizontaal: 1. kopie; 2. prachtig, mand; 3. gebulder, transportmiddel: 4. Verenigde staten, rivier, voorzetsel; 5. halfgodin, me juffrouw (Eng.); 6. deel van vestingwerk: 7. deel van etmaal, eilandbewoner; 8. be richten; 9. riviertje, vreemde munt, schaap kameel; 10. schuifbak. langs; 11 bediende, zeis. Verticaal: 1. jaloersheid, zwemvogel; 2. plantjegeslacht met heerlijk geurende bloe men, keer; 3. zware zijdestof. lidwoord; 4. arbeidscontract, veenbagger; 5. deel van kous, aardsoort; 6 een persoon; 7 per- soonliik vnw., deel van gelaat, landschap ln de Peloponnesus; 8 zeil, allengs; 9. tin ne, riviertje; 10. broeder, ambtsgewaad. OPLOSSING VAN 29 MAART 1. demi - 2. misere - 3. remonte - 4. Te heran - 5. rancune - 6. nevel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5