Organisatie strijdt tegen de negersjoden en katholieken BIJNA EEN EEUW OUD Artis rouwt om dood van olifant Betsy Binnen het uur van Rotterdam naar Zierikzee Schouwen-Duiveland is eiland-af Grevelingendam (bijna 6 km) klaar voor gebruik Pacifistisch spervuur op G.S. Noordholland Mobiloil blokkeert alle plannen IMS1 Einde aan satirisch orogramma BBC-TV Bomaanslag ambassade U.S. in Saigon Testbaan voor bromfietsers Oudere bevolking bevreesd voor grote massa van recreatiezoekers Feisal wijst een kroonprins aan Wraak van het zuiden Het Onzichtbare Keizerrijk Aardgas Hygiëne Ruimte en stüte Busdienst Weiniq diefstallen DINSDAG 30 MAART 1965 PAGINA 7 m&M Een grote menigte heeft zich verzameld rond het brandend kruis, het symbool van de Klan-terreur. Een lid van de Ku Klux Klan in vol ornaat, compleet met punt- muts. Reumatische pijnen TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit (Door H. BRONKHORST) P-esident Johnson heeft de oorlog verklaard aan de Ku Klux Klan. Zelf een man van het zuiden, wil hij de zuidelijke staten zuiveren van de terreur die door dit genootschap wordt uitgeoefend. Hij zei, dat zijn vader vele jaren geleden in Texas de organisatie reeds bestreden had, en dat hij dat zelf ook zijn hele leven had gedaan. „Wij zullen ons door de terroristen van de Klan niet laten intimideren", zo ver klaarde de president, en hij be loofde nieuwe wetten te zullen lanceren om de leden van de be weging doelmatiger te kunnen vervolgen. Naar aanleiding van de moord op mevrouw Liuzzo, een medewerkster aan de demon stratieve mars op Montgomery vorige week donderdag, zei John son: „De Klan sloeg bij nacht toe, zoals zij meestal doet, omdat haar activiteiten het daglicht niet kun nen velen". BRUINISSE, 30 maart Zal er een ijzerdraadje zitten in het lint, dat de minister van verkeer en waterstaat, mr. J- van Aartsen, donderdag 1 april gaat doorknip pen, ten teken dat de nieuwe Gre velingendam officieel voor het verkeer geopend is? Of zal Je schaar met onzichtbare plakband zijn „verzegeld"? Vast staat, dat ze op iets broeien bij Rijkswater staat. Want 1 april is nu eenmaal een heel bijzondere dag en de minister kan zo weet men wel tegen een grapje. Officieel heet het bij Rijkswaterstaat „we- weten-van-niets", een véél vaker gebruikt antwoord, waar we voor deze ene keer zonder pro test genoegen mee nemen. '-iwM gjiiiv' smm i vragenstellers Links de brede asfaltweg op de Grevelingendam, geschikt voor autoverkeer. Er komt een par keerplaats met bankjes en wat groen van zoutminnende planten. Later zal er een restaurant bij gebouwd worden. President Johnson wil de Ku Klux Klan uitroeien (Advertentie) APELDOORN, 30 maart in samen werking tussen een Apeldoomse brom fiets- en motorclub, de Vereniging voor Veilig Verkeer, de gemeentepolitie en enkele andere gemeenten, wordt in het Orderbos alhier een zogenaamde test haan voor bromfietsers aangelegd. Reeds op 13 april zullen op deze baan de eerste demonstraties worden gege ven. Daarbij zal worden getoond, wat °P een dergelijke baan kan en mag W°rden gedaan met een bromfiets. De Nederlandse Televisie Stichting zal van deze demonstratie een film opnemen, die gebruikt zal worden bij de propa ganda voor de aanleg voor dit soort banen. Op de laatste RAI is de aan leg van dergelijke banen reeds gepro pageerd. Apeldoorn is waarschijnlijk de eerste gemeente die een dergelijke baan krijgt. De bedoeling hiervan is dat bromfietsers zich op deze banen kunnen uitleven. Men wil hiermee ook de bromfietsende jeugd uit het cen trum van de steden weren. Op deze testbanen zullen geen z.g. racebrom mer» worden toegelaten. De laatste jaren zijn er in zuidelijke "ate" var> de V.S. weer honderden bij eenkomsten gehouden van Kian-leden. tVWar„en rï.aarbÜ gekleed in lange waarin »2ïa n met een Puntmuts, ki>n L voor de °genen zij sta- brand ^neet? «K?ot houten kruis in e£nevènï?S Klux Klan, die negen- rinht In f- '|aar Seleden werd opge- de ondervang /dien enige malen tot laatste eff lL8 emd scheen. is in de laatste elf jaar weer opgeleefd De eerste aanleiding tot die opleving wal de uitspraak van het Amerikaanfe Fe derale Hooggerechtshof van mei 1954, waarbu de rassenscheiding in het on derwas werd verboden. De aanneming van Kennedy s Wet op de Burgerrech ten vorig jaar heeft intussen een nieu we impuls aan de Klan gegeven. De beweging bestrijdt met alle middelen de emancipatie van de Amerikaanse neger. De Klan wil de rassenstrjjd voortzetten, en zij keert zich behalve tegen de kleurlingen ook tegen de Jo den. Bovendien beschouwen de leden van de Klan de katholieken als hun vijanden. De Ku Klux Klan is bijna een eeuw geleden ontstaan, uit pro test tegen de opheffing van de slavernij en uit rancune over de nederlaag van de zuidelijke staten te gen de Unie in de Burgeroorlog. De Klan werd opgericht In Pulaski (Ten nessee) in 1886, een jaar na het einde van de Burgeroorlog en twee jaar na Llncolns Emancipatie-proclamatie, die aan drie miljoen zuidelijke negersla ven de vrijheid zou geven. De zuide lijke staten die zich m 1861 in Mont gomery, Alabama, van de Unie had den afgescheiden en die een Confede ratie hadden gevormd, werden in 1865 weer onder het gezag van de federale regering in Washington gebracht. Maar talrijke blanke planters in het zuiden bleven zich verzetten tegen de maat regelen die zij als ongeoorloofde in menging van het noorden beschouw den. In de periode onmiddellijk na de Burgeroorlog, het tijdperk van de Re constructie, werden door het Congres drie amendementen op de grondwet aangenomen die de rechten van de vrijgemaakte negers moesten waarbor gen. De Klan bestreed die amendemen ten. Met hun spookachtige kledij joe gen zij de bijgelovige voormalige ne gerslaven schrik aan, en zij verkregen in verscheidene zuidelijke staten een grote macht. Ondanks de nieuwe con stitutionele bepalingen die het kies recht van de negers waarborgden, zorgden zij dat dit kiesrecht in de praktijk drastisch beperkt bleef. De eerste leider, of Grote Tovenaar, van de Klan, generaal Nathan B. For rest uit Tennessee, besloot overigens reeds in 1869 officieel tot opheffing van de beweging, die de organisatoren uit de hand was gelopen en die door de federale regering krachtig werd be streden. Maar in 1915 werd door kolo nel William J. Simmons in Atlanta, Georgia, een nieuwe Ku Klux Klan op gericht, die tot de jaren dertig een grote bloei beleefde. Vooral in deze periode was de Klan betrokken bij het lynchen van negers, het in brand ste ken van negerwoningen en andere ter reurdaden. Maar toen de Klan relaties aanknoopte met Amerikaanse fascisti sche organisaties, kwam de beweging in verval. Vooral nadat Amerika in oorlog was gekomen met Nazi-Duits- land liep het aantal aanhangers van de Klan snel terug. Maar in 1946 begon de organisatie zich weer te roeren. Op het ogenblik kan niemand het aantal leden schatten. Men spreekt van 40.000 maar ook wel van 80.000 leden. De tegenwoordige overkoepelende or ganisatie, „United Klans of America Incorporated", wordt gelfcid door Ro bert M. Shelton Jr. uit Tuscaloosa, Ala bama, een voormalige handelaar in autobanden. Shelton, die zich de Kei zerlijke Tovenaar noemt, heeft gezegd, dat de Klan niets te maken had met de recente moorden op strijders voor de burgerrechten. Hij zag slechts „een communistische samenzwering om de rechtervleugel in Amerika te vernieti gen". Maar de Amerikaanse federale recherche, de F.B.I. (Federal Bureau of Investigation), heeft vrijdag in Bir mingham, Alabama, direct na de moord op mevrouw Liuzzo, vier leden van de Klan gearresteerd, die van de misdaad verdacht werden. Zij zijn in middels op borgtocht vrijgelaten. Die misdaad in Alabama zou het einde van het „Onzichtbare Kei zerrijk" in het zuiden kunnen be- tekenem Maar als de Klan-leden hun organisatie opnieuw zouden moe ten ontbinden, zouden zij zich kunnen verenigen in „schietverenigingen" of „sport-clubs" om aldus hun misdadige praktijken te kunnen blijven uitoefe nen. President Johnson is echter vast besloten de Ku Klux Klan uit te roeien. In zijn indrukwekkende televisietoe spraak van vorige week vrijdag, deed hij een dringend beroep op de leden van de beweging: „Verlaat ae Ku Klux Klan nu, en keer terug tot een behoor lijk maatschappelijk leven, vóór het te laat is". AMSTERDAM, 80 maart De I» dische olifant Betsy van Artis is dood» Gisteren was zij er zo slecht aan to* dat men het besluit moest nemen haar uit haar lijden te helpen. Betsy bereik te de leeftijd van ongeveer 35 jaar, een flinke maar voor olifanten- niet bijzonder hoge leeftijd. Haar gewicht werd op ongeveer vijf ton geschat. Weliswaar heeft men deze gebeurte nis zien aankomen, maar desondank» kwam de slag toch volkomen onver wacht. Reeds jaren sukkelde het dier met ontstekingen aan poten en gewrichten, een vrij vaak bij olifanten in gevan genschap voorkomende kwaal, waarte gen in feite bitter weinig is te doen. Zaterdagochtend zakte Betsy in de stal in elkaar. Injecties mochten niet meer baten. In Artis voelt men dit heengaan als een bijzonder zware slag. Niet alleen zal men dit dier missen maar ook is de kans op nageslacht, nu men nog slechts over één wijfje, Gina en het mannetje Murugan be schikt, kleiner geworden. (Door VIC SNIEKERS) Met de openstelling van de dam Vaststelling streekplan in Noordzeekanaaljjebied zeer urgent geworden HAARLEM, 80 maart De pacifis- tlsche statenleden H. de Nie en A Kemmink hebben gedeputeerde staten van Noordholland vragen gesteld naar aanleiding van de Amsterdamse plan nen om een olieraffinaderij en petrol chemische industrieën rond het Noord zeekanaal te vestigen. De statenleden vragen allereerst of de vaststelling van het streekplan Noordzeekanaalgebied thans niet eerder kan geschieden dan aanvankelijk was bedoeld. De heren De Nie en Kemmink spre ken de vrees uit, dat de reservering van 1.500 hectare in het streekplange- bied voor Mobiloil en de met deze on derneming te zijner tijd geïntegreerde petrochemische industrieën het streek plan op een aantal bijzonder belang rijke punten bij voorbaat fixeert. Sprekende over de uitspraak van mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van Rijnland, vragen zij het college of het de ongerustheid over de toenemende verzilting van grote gebieden in de pro vincie Noordholland deelt. Zij wijzen op de verstrekkende consequenties voor de drinkwatervoorziening, de land- en tuinbouw alsmede de recreatie. Hierop aansluitend informeren zij naar de ma te waarop G.S. dit vraagstuk hebben betrokken bi) hun oordeel over de be vordering van de industrialisatie in het Noordzeekanaalgebied en de vestiging van petrochemische industrieën in het bijzonder, indachtig het feit, dat ver breding van het Noordzeekanaal, ver groting van de havenbekkens, toene ming van het aantal schepen en het enorme waterverbruik van deze indus trie de verzilting sterk zal doen toene- Beide statenleden laten vervolgens doorschemeren, dat de grote aardgas voorraad de vestiging van een olieraf finaderij gedeeltelijk overbodig maakt. Zij letten daarbij op de mogelijkheden die het aardgas biedt als brandstof en wellicht ook als uitgangsprodukt voor de chemische industrie. In punt acht wordt G.S. gevraagd naar hun bereidheid om te verduide lijken, wat het uiteindelijke voordeel van de vestiging van Mobiloil voor de provincie zal zijn, gelet op de welzijns- vermindering enerzijds en het tekort aan arbeidskrachten resulterende in arbeidsimport anderzijds. Voorts informeren de pacifisten naar de bereidheid van G.S. om er bO de regering op aan te dringen naast in vesteringen ten behoeve van de indus trie extra gelden aan de provincie en de gemeenten te verstrekken voor al lerlei voorzieningen die noodzakelijker wijze gepaard behoren te gaan met een toenemende industrialisatie. Hun verde re belangstelling gaat uit naar de mate waarin G.S. willen trachten een tweede olieraffinaderij in het streekplangebied aan te trekken of pogingen van ande ren daartoe te steunen. De elfde en laatste vraag van de beide pacifisten nemen wij letterlijk over: „Wat zijn de oorzaken, die er toe hebben geleid, dat de werkgroep hygiëne van net milieu ingesteld in het kader van de voorbereiding van het streekplan Noordzeekanaalgebied sinds 27 november 1964 niet in ver- fadering bijeen is geweest en ook an- ersinds niet is geïnformeerd? Dit on danks uw toezegging in uw antwoord van 5 februari op vragen van A. Kemmink deze werkgroep op de hoogte te zullen houden van het bestuurlijke overleg over de vestiging van een olie raffinaderij cum annexis en het in deze werkgroep verhandelde te zullen betrek ken in uw standpuntbepaling binnen dit overleg." tot zover de van de PSP. omstreeks drie uur in de middag is er dan officieel een einde gekomen aan een historische situatie. Schouwen- Duiveland is niet langer een eiland meer. Een 5800 meter lange dam, In de afgelopen vier jaar met behulp van schepen en een (unieke) kabelbaan op geworpen, vormt de verbinding met Goeree-Overflakkee, dat sedert kort via de nieuwe dam en de Haringvlietbrug weer met Beijerland is verbonden. De weg over de dam die wij dezer dagen als een van de eersten moeten berijden is voor een deel één-baans en zal dat in de toekomst ook blijven. Een ander deel is twee-baans (vier rij stroken). Op de dam zal een parkeer plaats worden aangelegd met bankjes en zoutminnende planten, om het ge heel een landelijk karakter te geven. Bovendien is het de bedoeling, om op de dam ook een restaurant te vestigen. Dank zij deze nieuwe verkeersweg is het mogelijk om binnen net uur van Rotterdam via de nauwe Baren- drechtse brug en de tolbrug over het Haringvliet 3,50 per auto) naar Schouwen Duiveland te rijden, het eiland, dat tot dusverre alléén nog maar te bereiken was met behulp van de ponten (wachttijden van twee tot acht Uur) en particuliere vliegtuigen. Wat deze ontsluiting zal paan beteke nen voor het landelijke eiland is nog niet helemaal duidelijk De Horeca bedrijven hebben geen grote stappen ondernomen. Men wacht af, met de rust, die men op het eiland gewend was. Het vorig jaar werd Schouwen Dui veland bezocht door ongeveer twintig duizend mensen, die hier eenzaamheid, rust, gemoedelijkheid en ruimte zochten en vonden. „Allemaal mensen", vertel de ons een hotelhouder, ,aie het ervoor over hadden met de ponten dat hele eind te reizen. Een ietwat geselec teerd publiek, als u begrijpt, wat ik bedoel". Het strand is groot, de wegen smal. Tot op de dag van vandaag wordt er nog nergens gelegenheid tot dansen gegeven, ook niet op zaterdagavond. Zal dat zo blijven? „Over de dam zullen ze komen", voorspelde ons een oude inwoner van Schouwen Duiveland. „Met auto's, met motoren en met bromfietsen. Ze zullen het eiland in bezit nemen. Neen, ik ben niet gelukkig met die dam." Het grootste hotel, Grand Hotel „De Witte van Haemstede" staat in Haam stede en biedt plaats aan negentig men sen volledig pension. „Een gevolg van de dam zal waarschijnlijk zijn", zegt de directie, „dat we hei gehele jaar open zullen kunnen bliiven. Nu waren we alleen vol in het hoogste hoog-seizoen. Kijk, dat is voor ons na tuurlijk een groot voordeel. De huisjesverhuurder L. Verseput meent ook, dat de dam voordelen zal gaan opleveren in voor- en naseizoen. In het hoogseizoen hoefden we ons hier op Schouwen Duiveland nooit zorgen te maken. Vól, mijnheer. Ondanks de lange wachttijden bii de ponten. Ruimte is er voorlopig nog genoeg op het eiland. De stranden z;in breed. Er heerst nog stilte. „Weet u, dat de statistieken hebben uitgewezen, dat we hier per seizoen driehonderd zonuren méér hebben dan de rest van Neder land", onthult ons een van de eiland bewoners trots en we konden van zijn gezicht niet aflezen, of het een WV- slogan was of de volle waarheid. Het vliegveld op het eiland is ai oud. Vroeger werd het voor een geregelde lijndienst gebruikt. Na de oorlog hield dat op. Nu landt er af en toe nog een particulier vliegtuig van een gefortu neerde vakantie-ganger. Verder wordt het gebruikt voor zweefvliegtuigen. Maar er zullen grote dagen aanbreken, als een bepaalde groep eilandbewoners haar zin krijgt. Dan wordt de grasmat groter gemaakt, dan zullen de toestel- len uit Zwitserland en Duitsland kun nen landen. Toestellen vól vakantie-gangers. Het eiland wordt niet alléén door de dam ontsloten. Hoewel In deze dagen de verkeers technische aspecten van de Grevelin gendam het meest opvallen een groot recreatiegebied wordt vanuit de randstad nu sne] bereikbaar was het toch de waterloonkundige noodzaak, die tot de bouw van de dam deed besluiten Men kon geen stroming meer achter het eiland gebruiken: daarom werd de dam gebouwd. Thans echter Is de verbindingsweg voor ons snel motoriserende volk een welkome gave: wellicht waren we er anders nooit zo snel toe gekomen. De weg van Rotterdam nam Bruinis- se, dat vlak achter de dam op het eiland ligt, is 68 kilometer lang. Vroeger, via ponten en omrijden door Brabant, moest men een kleine hon derd kilometer rijden. Maar vooral in tijd gaat het schelen. Bij de ponten stonden vaak rijen van 800 meter auto's. En elke 100 meter, zo. wisten de ervaren pont-gangers, betekent een uur. De laatste weken trouwens nog méér, want door het uitschakelen van een van de ponten hadden ze daar nu niet nog héél even mee kunnen wachten, tot de dam open was?, vraagt men zich op Schouwen Duiveland af was het tempo nóg trager. De RTM zal met behulp van bus sen dadelijk via de dam een dienst op Rotterdam gaan onderhouden Oudere eilandbewoners verwachten, dat jonge lui van deze gelegenheid gebruik zul len maken, om in de buurt van Rot terdam vertier te gaan zoeken. Donderdag zal het eindelijk zovei zijn. Schouwen Duiveland is eiland-af. Een historisch isolement wordt opge heven. Dat zal zeker consequenties heb ben. De grondprijzen zijn a) jaren ge leden opgelopen. (Bungalowgrond is praktisch uitverkocht landbouw grond brengt, naar men ons vertelde, circa 17,50 per vierkante meter op). Met een deel van de rust zal het ge daan zijn. In welke mate het recreatie-zoekende publiek in het komende seizoen ai van de dam gebruik gaat maken, valt nu nog heel moeilijk te voorspellen. De oude eilandbewoner die vorsend naar de afbouw van het giganfsche werk kijkt, ziet het echter naar zijn smaak somber. „Ze zullen' komen", zegt hij. „Op brommers, met kabaal. In auto's, met benzinestank. Dag- ln, dag-uit. Weet u, dat er hier op het eiland tot dusverre bijna niei gestolen werd? Je kon rustig iets onbeheerd la ten staan. Niemand kon er toch mee weg. Als er iets mis was, waarschuwde men de ponten. Maar strak», als de dam klaar is? Ze hebben de loopplank uitgegooid. En nu moeten we maar wachten, wat er allemaal overheen komt ROTTERDAM HAAMSTEDE SCHOUWEN DUIVELAND HARINGVLIETBRUG GREVELINGENDAM OOSTERSCHELOEBRUG ROOSENDAAL WALCHEREN ZUID- V 1 BEVELAND VLISSINGEN BELGIË FRANKRIJK LONDEN, 30 maart De directie van de BÉC-televisie deelde gisteren mede dat zij heeft besloten het gerucht makende program dat TW-3 opvolgde, „Niet zozeer een programma, eerder een levenswijze", zal beëindigen met in gang van II april. Dit „satirisch" pro gram heeft nooit een kans gemaakt. De grote vergissing was on het pro gramma, met voor elke dag nieuwe teksten en medewerkers, te brengen op drie dagen van de week, vrijdag, za terdag en zondag. Dit was een vorm van roofbouw welke nooit voort had kunnen duren. Eens per week, zoals in het geval van TW-3, zon voldoende geweest zijn. Afgezien evenwei van deze onmo gelijke opgave van drie dagen per week, is het satirisch programma nooit helemaal tot zijn recht geko men en heeft nooit de juiste vorm ge vonden. Het was een mengelmoes van ernst, luim, geestigheid en maar al te vaak satire van al te schooljongens achtige aard. Wat evenwel de deur heeft toegedaan, is 't feit dat 't pro gramma herhaaldelijk zozeer delen van de Britse bevolking diep heeft be ledigd dat de directie -ran de BBC heeft besloten te wijken voor de kri tiek. SAIGON, 30 maart (Rtr.) Een bom van de Vietcong heeft vanochtend het gebouw van de Amerikaanse am bassade ln Saigon beschadigd en ze» Amerikanen en tien Vietnamezen ge. dood. De waarnemend ambassadeur, Alexis Johnson, kreeg snij wonden in het gelaat door de glassplinter». Hij meldde de aanslag tele fonisch aan het ministerie van buitel», landse zakert in Washington, waar d» ambassadeur, generaal Maxwell Tay lor, overleg pleegt Inzake Vietnam. On- der de Amerikaanse doden zouden een vrouw en twee leden van de militair» politie zijn. Omstanders zeiden dat de op wacht staande militaire politie blijto. baar zag dat een groepje mensen de bom in een café aan de overkant neerzet, te. Er werd geschoten, waarna de bon» ontplofte. AMMAN, 30 maart (Rtr.) Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft giste ren de benoeming van zijn broer prins Khaled Ben Abdel Aziz tot kroonprins bekendgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7