Donald Campbell vertelt (deel XVI) Na de regenval boven Eyre Meer barstte ook de kritiek los.... Vrienden bieden toch hoog honorarium Aanvoerder Trompetter woont in.... Amsterdam Wageningen moet spelers beter beschermen Komt DWS tegen weer niet verder dan gelijk spel? obligatierente-rekening AM °l Slechts echte kampioenen in Europa-cup Denis Neville gaat naar Co Prins kijken -1 CLUBS UIT 'T WESTEN ONTTROOND? R. MEES ZOONEN Meer dan volle ton gage voor boksers Jan Bens wel bestraft Frans de Munck niet WOENSDAG 31 MAART 1965 De meest troosteloze plek ter WereldDat Eyre Meer. Maar Voor een recordpoging leek het uniek. We zouden er een baan kunnen aanleggenheel wat lan ger dan die op het Zoutmeer in Utah- Klevingstests toonden aan dat er weinig gevaar bestond, dat de 52 inch banden van de Blue Bird zouden gaan schuiven. Het enige probleem leek nog in de xouteilanden te zitten. Dat waren rare, vierkante banken van kei hard zout. Ze lagtn bij duizenden over het meer verspreid. Som mige waren wel honderd meter in het vierkant. Waar we ook een baan wilden uitleggen, bleek het onmogelijk ze te vermijden. Al tijd lag er een in de weg. Ze moesten weggewerkt worden. Maar hoe Ik legde een baan uit om pre cies te kunnen vaststellen, hoe veel van die eilanden we uit de weg moesten ruimen. Over een afstand van 43 km kwam ik er 225 tegen, naar schatting met een totale inhoud van 2500 ton kei hard- zout Hopeloze race Slachtoffer Verblindende regen Donald Campbell inspecteert zijn Blue Bird, waarmee hij een nieuw wereldrecord wil vestigen. Staande in de cock- pitt geeft Campbell aanwij zingen aan het personeel, dat helpt om de snelheidsduivel nog meer tempo te geven. (Van onze speciale verslaggever) I niet-westelijke ploeg serieuze kan-] Vrijdagsmiddags na de lessen reist AMSTERDAM, 31 maart. Met stijgende verbazing hebben de Ne derlandse volleyballiefhebbers de prestaties van de Drentse ere divisieclub Olhaco gevolgd. Door de indrukwekkende zegereeks heeft voor het eerst in de Neder landse volleybalgeschiedenis een is aanvoerder Geert Trompetter, kamerbewoner inAmsterdam. In Oranje-team Illllllll Vooruit De rentevergoeding over februari 1965 bedraagt 4 0 per jaar STOCKHOLM, 31 maart. Het bestuur van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft een verzoek van de Zweedse voetbalbond om in de toekomst ook de ploeg die halverwege de competitie de rang lijst aanvoert, te mogen afvaar digen naar het toernooi om de Europa-cup voor landskampioenen afgewezen. In de vorige afleveringen ver telde Donald Campbell boe een Amerikaan het record te water, dat op naam van Donals vader stond, bedreigde. „Dat mocht niet gebeu ren", vond Donald. HU sprak verder over zijn pogingen om het wereldsnelheidsrecord te land op zijn naam te brengen. Ondanks dat deze pogingen op niets uitliepen, omdat een crash een hardhandig einde maakte aan zijn plannen, maakt Donald zoals hij vandaag vertelt toch weer plannen om het nog één keer te wagen. Nu echter niet in Amerika op Utah Salt Flats maar op 't Eyre Meer In Australië. Het snelheidsrecord te water had hij intussen al veilig gesteld, omdat hy met zUn snelle boot de Blue Bird het record zeer scherp stelde. BLUE BIRD LIJDT BIJNA SCHIPBREUK In Adelaide vonden we er een oplos sing voor. We ontwierpen een experi mentele graafmachine, waarmee we het zout gelijk zouden kunnen maken. La ter konden we in Engeland de gewens te machines laten bouwen, die het kar wei perfect uitvoerden. Dit was slechts één onderdeel van de enorme organisa tie, nodig voor het voorbereiden van een recordpogiftg aan het andere einde Van de wereld. Voordat we definitief besloten het op het Eyre Meer te probe ren bestudeerde ik alle gegevens, welke We konden verzamelen over de weers omstandigheden en de situatie in het algemeen in dat mysterieuze deel van Australië. Ik wilde in geen geval de onderneming in gevaar brengen, door de dingen overhaast te doen. Alle deskundigen van de maatschap pijen, die mijn project steuden, waren het er over eens, dat de beste tijd april 1963 zou zijn. De meteorologische sta tistiek gaf deze maand als de enige, waarin waarin we op het kalme koele weer konden rekenen, dat we nodig hadden. digheden, telkens weer. De Australische Alles verliep volgens de plannen. De Blue Bird kwam in januari in Austra lië aan, zodat het mogelijk was de wa gen op de Melbourne Trade Fair ofwel jaarbeurs van Melbourne tentoon te stellen. Tonia en ik arriveerden tegelijker tijd. We gingen naar het eenzaam ge legen schapenstationte Muloorina, een schapenfarmongeveer zestig ki lometer van het Eyre Meer gelegen. Hier zouden we gedurende de record poging ons hoofdkwartier vestigen. De Blue Bird zou ons spoedig ach terna komen. Maar het meer besliste anders regenen. Het bleef een weck lang rege nen. De streek rond het Eyre Meer is eert van de droogste van Australië, maar tegen 1 april, toen we het voor I het eerst hadden moeten racen, stond Oplossing onze baan zowat vijftien centimeter onder water. In één week kregen we vijftig procent van de regenval voor heel het jaar! Hierdoor werden we tot eind april opgehouden. We kon den niet anders doen dan wachten, tot de baan was opgedroogd een ochtend vloog ik met Tonia -1 nt a A rtt 1 f* ,1 V"\ ft Qv> 0011 WV--- en Elliot Price, de stoere, oude scha- nenfokker die eigenaar van Muloorina Fs over hét meer. Het silhouet van de Biue bird stond hopeloos verlaten in een plas water weerspiegeld, die heel de baan overdekte. „U had beter uw boot, in plaats van uw racewagen mee kunnen brengen zei Elliot Price. „Maar Elliot", zei Tonia, „het zal nu toch wel gauw droog worden. Er kan in heel Australië geen regen meer zijn na deze wolkbreuk." „Je behoeft je geen zorgen meer te maken over meer regen", antwoordde de oude man, „maar er zijn grote over stromingen in Queensland en Nieuw Zuid Wales geweest. De rivieren, die in het Eyre Meer uitlopen, zijn buiten htm oevers getreden. Zoveel water hebben ze. Gewoonlijk zijn ze zo goed als droog. Twaalf jaar geleden is er ook zoiets ge beurd en toen stond er tenslotte in het hele meer meer dan dertig meter water. Ik heb er toen zowaar schipbreuk ge leden!" We zouden slachtoffer worden van een hele serie onfortuinlijkheden en een noodlottige samenloop van omstan- regering had toegezegd, vóór 16 maart een weg naar het meer gereed te laten maken. Ze hield woord. Op de avond, nat de wegenbouwers zich opmaakten •at ons te verlaten, begon het hevig te De twee volgende weken waren een hopeloze race tegen de tijd en tegen het vloedwater op de baan. De regen had de oppervlakte van de voornaam ste racebaan verzwakt. We haastten ons een nieuwe baan aan te leggen en slaag den er zelfs in vijf proefritten met de Blue Bird te maken. Ken Norris, de ontwerper van de wagen, had er vijftig becijferd alvorens we de definitieve po ging tot het vestigen van een record zouden wagen. Zelfs mijn hoofdmecanicien, Leo Villa, begon intussen de moed een beetje te verliezen. „Met dit zout, skipper," zei hij, „geef je jezelf of de wagen nauwelijks een kans," zei hy mismoedig. »Dat weet ik," antwoordde ik, „maar alles wat we kunnen doen, is de pas versnellen en hopen, dat het water stopt." We waren allen heel gespannen en moe, maar Tonia hield zich gewel dig. Ze kookte voor ons en waste onze kleren. Te oordelen naar de manier, waarop zij de ontberingen van deze uithoek der wereld ver droeg, had je kunnen afleiden dat ze in de rimboe geboren was Geen enkele maal liet ze iets blijken van de zorgen, die ze zich toch om die idiote man van haar moet hebben gemaakt. Ondanks de verschrikkelijke toestand, waarin de racebaan verkeerde, bereikte de Blue Bird op de dertiende mei haar hoogste snelheid tot dusver: 384 km per uur. In de namiddag werden we echter geteisterd door windvlagen van 96 km per uur, gevolgd door watervalachtige regens. Elke dag was ik er met het vliegtuig op uitgegaan om de rivieren gade te slaan en te zien, hoe ver het water doordrong. Ik kwam tot de con clusie, dat we gedurende de eerstvol gende vierentwintig uur veilig waren. De pogingen, om een record te vestigen, kregen evenwel diezelfde avond de ge nadeslag. We zaten in de schapenfarm aan het diner. Opeens barstte een ge weldige storm boven ons los. Een ser- geant van de militaire bewakingsdienst kwam binnenrennen, nat tot op zijn hemd. „Skipper," riep hy uit. „Een radiobe richt van het blokhuis aan het eind van de weg. De storm woedt vlak boven het meer!" Dit betekende, dat we ten koste van alles de Blue Bird uit het meer moesten halen. Het werd me het nachtje wel! We grepen elk beschikbaar vervoer middel en reden door modder en ver blindende regen naar het meer. Er ston den reeds gedeelten van de weg onder water. Slechts de helft van de wagens die vertrokken, kwam bij het meer aan. Daar was het water reeds aan het rij zen. Ik wist, dat het niet lang zou duren, of by zo'n regenval zou het ri vierwater het meer spoedig bereiken. „Hoe krijgen we de Blue Bird uit het meer?" vroeg Leo. „Er is maar één mogelijkheid. Rijd hem op eigen kracht er uit. Indien we Drentse volleyballers mikken op landstitel Trompetter naar de ouderlijke woning in sen op de landstitel. De man, Clie Hoogeveen, speelt op zaterdag de volley» een helnnnriik nnndcel in de sue- halwedstrijd in Coevorden of de uitwed. een oetangnjK. aanaeet m ae sue stnjd elders in het land en gaat ieder» cessen van de Drentse ploeg heeft zondagmorgen vroeg weer terug naar de hoofdstad. Want hij is toch weer gaan voetballen en speelt nu in het Amster damse T.W.M., dat uitkomt in de vierde klasse KNVR fcï UTRECHT, 31 maart Naar aanlei ding van de incidenten tydens en na de tweede divisiewedstryd Wageningen Cambuur op 7 maart te Wageningen heeft de strafcommissie van de KNVB Wage ningen opgedragen betere voorzieningen te treffen ter bescherming van de deelne Geert Trompetter is 24 jaar, rookt niet |.jf en drinkt zo nu en dan een pilsje. In Am- IcTS tl U Uil 5 sterdam is hy gymnastiekleraar op een ben toen ,k twee geleden drietal scholen in Kattenburg. HU heeft naar Amsterdam verhuisde, lid van Ol- de volleybalsport pas laat ontdekt. haco gebieven> omdat ik daar grroot ben ik op de hervormde ulo van Hoogeveen geworden Ik heb er myn vrie®den. 01. zat, dacht ik alleen maar aan voetballen. haco heeft jets aparts. Een jaar geleden Ik speelde wel in het volleybalteam van wist niemand wat olhaco WJ n* komt de school, maar mUn hart was by het men vanuit alle uithoeken van Drente voetbal". Geert Trompetter bracht het om Qns te z,en spe,en wy vyf. dan ook tot het eerstè elftal van het honderd donateurs. Enorm veel voor een Meppelse Alcides en werd drie jaar ge- volleybalvereniging. Dat is het aantrek- leden nog benaderd door de profclubs keUjke. wy 2ijn kiein begonnen en ult- Leeuwarden. thans Cambuur en het gegroeid t£t een sterke pfoeg olbaco Y' w en in Drente geweldig populair. Iedere wed- trekkelUke contracten voorgelegd, die stryd ls de sporthal stampvol. Ons pu- echter ijlings werden teruggetrokken buek js geestdriftig, het zweept ons op, toen Geert zyn enkel brak. misschien iets te chauvinistisch, maar dan doe ik wel zo". En Trompetter de monstreert een afwerend gebaar met „Als die breuk er niet tussen was ge komen, was ik nooit zo intensief gaan volleyballen", zegt hij. Doordat de schoolteams, waarin hij incidenteel een partijtje volleybal speelde, fuseerden met de andere sportvereniging (Olympia), werd hij automatisch lid van Olhaco, de nieuwe vereniging. Trompetter ging zich toen meer op de volleybaltraining toe leggen en maakte spoedig deel uit van het team, dat in de oostelijke hoofdklasso speelde. In 1963 volgde promotie naar de ere-divisie. Vorig seizoen kon men be hoorlijk meekomen en dit jaar is Olhaco zR'n handen. Geert Trompetter traint viermaal per week. Soms op school, vaak alleen, dins dags bij de Amsterdamse ere-dlvisie- ploeg AMVJ en sinds kort trekt hij iede re donderdagavond naar Den Haag, waar hij deelneemt aan de centrale teamtral- ning onder leiding van Henk Blok. De volleyballende gymnastiekleraar denkt er over om volgend seizoen toch een topploeg geworden. „Onbegrijpelijk als men weet, dat de in een Amsterdamse club te gaan spe- spelers nooit samen kunnen trainen, i len. „AI dat reizen is haast niet meer te Twee spelers studeren in Groningen, j doen, en dan die reiskosten. Misschien Herman Smit is in dienst, ik woon dus ga ik voor AMVJ spelen. Eerst moet ik in Amsterdam en de anderen wonen overechter in het Nederlands team komen. heel Drente verspreid". Slechts vrijdags- In de wedstryd tegen België op 1 mei wil mers aan wedstrijden. Bij volgende in- j avonds komen wij in Hoogeveen bijeen lik per se meedoen". Als dat lukt heeft cidenten zal Wageningen zich blootstellen om de komende wedstrijd te bespre- de gebroken enkel Geert Trompetter de ken". aan strengere maatregelen van de K.N.V.B. Overigens acht de strafcom missie Wageningen niet schuldig aan gro ve nalatigheid. De strafcommissie die in Utrecht verga derde heeft Cambuurs trainer Jan Bens bestraft met een voorwaardelijke intrek king van zijn trainerslicentie gedurende een maand met een proeftijd van een jaar. Weliswaar konden de uitgestoken vuisten naast het looppad naar de kleed kamer alg een bedreiging worden opgevat maar volgens de strafcommissie was de ze ten aanzien van de trainer niet zo ernstig, dat ijjn harde optreden jegens een toeschouwer gerechtvaardigd was. De strafcommissie acht Cambuurs doelverdedlger Frans de Munck niet strafbaar. De Munck heeft de aanval van een het veld inlopende toeschouwer afge slagen en is daarbij aldus de commissie Amsterdammers toch zond weer moe niet te ver gegaan. Dat hij na afloop nog wInnen. aIs de striid in fJtrenht tp„, weg naar het Oranje shirt gewezen. (Van onze sportredactie) Nog is de strijd niet definitief gestre den. Nog steeds heeft DWS een kans om Feyenoord in te balen en van de lands titel af te houden. Maar dan zullen de eens een toeschouwer een vuistslag heeft toegediend is naar het oordeel van de strafcommissie het gevolg van het feit dat hij zich nogmaals bedreigd voelde. Wageningen is niets verweten aangaan de het incident tijdens de wedstrijd. De vereniging heeft echter ten onrechte na gelaten afdoende maatregelen te nemen na aflooop van de wedstrijd tegen het op treden van onsportief publiek, aldus de strafcommissie van de K.N.V.B. !lllll{IIIIIIHIH!IIIIIIIHIIIIUIinillflltlifilMlilRlh.'I y.li; ililUllilllllÜiiiJIIUIilUl voelde de wielen wegzinkenIn de zwarte modder onder het harde zout het nu niet doen, kunnen we hem wel afschrijven!" riep ik hem toe. ,Ik weet nog niet, hoe we de wagen in de zwarte oneindigheid van die storm vonden. Bovenop een Land-Rover zit tend, deed mijn zesde zintuig me de weg naar het basiskamp vinden. We vulden de Blue Bird met brandstof en plaatsten alle beschikbare auto's langs de weg, zodat ze die met hun koplam pen verlichten konden. Ik reed de Blue Bird met een snelheid van 10 mijl per uur over het overstroomde zout, naar de vaste wal toe. Toen ik die bijna be reikt had, dacht ik dat ik de wagen kwijt was, want de zoutkorst brak en ik „Vooruit," zei ik, „alles op alles." Met zijn eigen, brute kracht werkte de prachtige wagen zich uit de modder op het droge land. De volgende ochtend bleek het water in het meer dertig centimeter diep te zijn. Ik deed alles, wat nodig was en gelastte daarna de recordpoging op het Eyre Meer voor 1963 af Voor Tonia en voor mij waren de maanden, die hierop volgden, wel heel hard. De kritici hadden er die herfst hun plezier van, lachten me uit en heel wat lui schenen te veronderstellen, dat het Eyre Meer het Blue Bird-project voorgoed getorpedeerd had. Ik was overigens lang genoeg in deze record-business om niet te weten, dat ik niet al te veel aandacht aan die kritikasterijen moest besteden. Het enige, wat me zorgen baarde was, dat al die kritiek het vertrouwen zou kun nen schokken van de maatschappijen, die zolang mijn plannen gesteund hadden. Niet van alle, maar van en kele. Doch ook dit zou noodlottig kun nen worden. Zetlfs myn oude vrienden van de B.P., die altyd myn trouwe hondgeno ten waren geweest, gaven de wens te kennen, enige veranderingen in onze overeenkomst aan te brengen. Ze deden me, wat onder de gegeven omstandig heden overigens een edelmoedig aan bod was, enige voorstellen. Ze zouden de administratie en de organisatie der recordpogingen overnemen. Ik zou niets anders meer te doen hebben dan de Blue Bird te besturen. Ze waren be reid me hiervoor een heel goed hono rarium te betalen... Advertentie Rotterdam 's-Gravenhage. Delft, Schiedam, Vlaardingen Spykenisse Alblasserdam ten winnen, als de stryd in Utrecht tegen DOS gaat. Thuis bracht DWS het niet verder dan een doelpuntloos geiyk spel en het zou ons niet verwonderen, wan neer dat zondag weer het geval is. Feijen- oord ontmoet op papier een gemakkelijke tegenstander, maar wie Sittardia de laat ste weken goed heeft gevolgd, voorspelt veel „kwaads" van de ontmoeting in Sit- tard. In de eigen „kuip" won Feyenoord met 21 (en verloor Beertje Kreyer- maat). Feyenoord ls echter aan zyn stand verplicht Sittardia, dat in degradatie-nood verkeert, te verslaan en daar houden we het dan ook op. ADO verkeert nog steeds in de stem ming om iedere tegenstander aan de ze gekar te binden, maar MVV in het eigen Maastricht is heel wat mans, en daarom zouden de Hagenaars wel eens genoegen kunnen moeten nemen met een gelijk spel. Sparta krijgt Go Ahead, dat voor het behoud van het ere-divisieschap vecht, tegenover zich en zal ook moeite hebben verder te komen dan een gelijk spel. NAC mag na de overwinningen op Feijenoord en Fortuna '54 zeer zeker in staat wor den geacht Enschede in Breda te ver slaan. Fortuna '54 zal tegen Heracles zijn kans voor een plaats bij de bovenste vier willen verdedigen en zal daarom winnen. De jeugdige ploeg van PSV kan Telstar Doordat in de Scandinavische landen het voetbalseizoen in het voorjaar begint, onderbroken wordt door een zomerpauze en in het najaar eindigt, worden daar de titelhouders pas bekend nadat het toer nooi om de Europa-cup begonnen is. Uit praktische overwegingen werden daarom in het verleden steeds de ploegen die voor de zomerpauze op de eerste plaats stonden, door de UEFA geaccepteerd als deelnemer aan het toernooi der lands kampioenen. Voor het toernooi om de Europese be ker 1965/'66 zal Zweden nu Djurgorden, kampioen in 1964, moeten afvaardigen. Odense '09 zal Denemarken vertegen woordigen, HJK Helsinki Finland en Sky Og Lyn Oslo Noorwegen. De nieuwe regeling zal uiteraard de zelfde consequenties hebben voor landen als Hongarye, waar het seizoen ook pas in oktober eindigt en waardoor steeds de ploeg die In de eerste helft van de com petitie het meest succesvol is geweest Eto Vasas Györ was er een voorbeeld van wordt aangewezen voor deelneming aan de stryd om de Europese beker. De loting voor het toernooi 1965/'66 zal 8 juli in Zürich worden verricht. in de IJ-mond kloppen. Ajax en GVAV kunnen beiden nog best een paar puntje» gebruiken. Met dat vooruitzicht zou de strijd in Amsterdam wel eens in een gé- lijk spel kunnen eindigen. Eindhoven moet thuis twee punten ry- ker kunnen «'orden op De Volewyckers. Alkmaar gaat by Veendam twee punten halen. Blauw Wit en Willem II zullen zich door Velox resp. DHC niet van da plaatsen met uitzicht op de ere-divisie willen laten verdringen. Holland Sport— Elinkwyk is weer goed voor een geiyk spel. LONDEN, 31 maart Tien party over tien ronden gisteravond in de Wembley-Pool tussen de Engelse zwaargewichten Brian London, (SO jaar) en Billy Walker (26 jaar) is door London met ruime punten- voorsprong gewonnen. Walker was favoriet. Er waren ruim tienduizend toe schouwers om de ring en nog eens tienduizend in bioscopen in Lon den, Birmingham en Manchester, By de vette recette en 150.000 extra uit de bioscopen, kon er voor eik der boksers 120.000 aan gage af. Bovendien krygt de winnaar waarschynlyk een party tegen Henry Cooper om diens Britse en Empire-titel. En er wordt gedacht aan een party deze zomer tegen oudwereldkampioen Floyd Fatter- son. In de loop van de dag had een Londense krant dit anonieme telefoontje ontvangen: „Als Walker wint, schiet ik hem dood, terwyi hij nog in de ring staat." Toen werd geïnformeerd naar de grie ven van de onbekende, werd ge antwoord: „Dat doet er niet toe let maar eens op". Er is niet ge schoten Walker verloor immersf DEN HAAG, 31 maart. Als Co Prins, het „enfant terrible" van de Nederlandse voetbalwereld, zaterdag staat opgesteld in het eerste elftal van zyn huidige club Kaiserslautern, zal hy met nieuwsgierige ogen worden gadegeslagen door Denis Neville, de coach van Oranje. Neville, die nog steeds druk bezig is met de for matie van de Nederlandse ploeg voor de tweede wedstryd tegen de Noordieren, heeft Prins nog steeds gehandhaafd op zyn „kandidaten-lijst". Ook de ex-PSV'er, nu in Zwitserland spelende Pierre Kerk- hofs, komt op die lijst voor. Wie uitein- delyk de elf gelukkigen zullen worden, valt nu nog niet precies te zeggen. Vast staat echter, dat Neville de voorkeur zal geven aan spelers die mentaal en fysiek zyn opgewassen tegen de keiharde Ierse full profs. Vanmiddag is er in Zeist centrale trai ning geweest. Naar verwacht mag wor den, zal Neville zondagavond de opstel ling van het Nederlands elftal bekend maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11