Formateur heeft wind mee K VP wil premier uit eigen partij Vliegtuig stort neer: 49 doden s A Nieuwe aanval op Nrd-Vietnam verwacht Veertien doden en 183 gewonden na aanslag op V.S.- ambassade tanker van 90.000 ton Allés op z'n tijd Geen Russische ambassadeur in Peking Plan Bureau: Prij zen stijgen 4,5 pet. en en Goud zilver koffiemelk Verkeerde gepakt lynch-partij KEULEN? voor in IN RUCPH Vergoeding voor hulp bij ongevallen Thuis best!', Gif in koffie Vrouw bekent moord op vader 1 spiegel voor verliefden van alle leeftijden Bij Tanger SHELL-ORDER NDSM bouwt Speciale afdeling Mobil Gillucht - en waterhygiëne fff AR-relatie met CH OP SOESTD1JK Mr. Cals brengt Koningin tussen tijds rapport uit uit voorraad leverbaar Geen verandering sfee MORRIS 'êefore you H>uy! WOENSDAG 31 MAART 1965 88sfe JAARGANG No. 32011 M IK Is een galante ridder trad de demissionaire minister Bot gis termiddag op de „Keukenhof" in Lisse de fier te paard geze ten vrouwe Jacoba van Beieren tegemoet. Hij begroette haar met een bloemrijke taal, gelijk men van een minister van O. K. en W. mag verwachten. Daarmee was de zestiende Keukenhof- expositie geopend. Niet alleen bloemen en planten treft men er aan, ook beeldhouwwerken van moderne kunstenaars. Ter her innering aan deze zestiende Keukenhof-expositie ontving me vrouw Bot uit handen van voorzitter mr. Th. de Graaf een gouden tulp. DEN HAAG, 31 maart Dit jaar zullen de prijzen 4,5 procent stijgen (vorig jaar stegen ze met 6,5 procent). Daar staat tegen over, dat aan de lonen dit jaar zeker 9 procent zal worden verbe terd (vorig jaar 17 procent). De materiële positie van de ambte naren zal dit jaar zelfs 13,5 pro cent vooruitgaan (vorig jaar 20 procent)Dit staat in het Centraal Economisch Plan, het boekje met economische voorzeggingen, dat het Centraal Plan Bureau aan het begin van elk jaar publiceert, en waarvan thans de inleiding is ver schenen. 55 55 S O L E X O T O reeds vanaf 399. I. 3. VAN KOOTEN SUèDE - NAPPA JASJES BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. SOCIALISTEN BEREID TOT VELE CONCESSIES Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 maart Er is gunstig; nieuws over de kabinetsfor matie. Mr. Cals heeft succes met zijn tactiek, om alleen hoofdpunten van het komende regeringsbeleid aan de fracties in het parlement ter goed keuring voor te leggen. De uitwer king in details wordt geheel overge laten aan de ministers voor het ko mende kabinet, die voor het gehele beleid de verantwoordelijkheid gaan dragen. Bovendien heef* mr. Cals de politieke wind mee. De PvdA blijkt grote animo aan da dag te leggen om weer aan de regering te gaan deel nemen. Zij is bereid tot vele conces sies. Zodoende konden de fractieleiders na een dag lang vergaderen met hun frac ties de formateur gisteravond de hoop volle mededeling doen, dat er bereid heid is om op de volgende punten tot compromissen te komen: 1. De forse huurverhoging, die minis ter Bogaers onder de huidige omstan digheden noodzakelijk acht. zal in be ginsel aanvaard worden, al wordt het niet, zoals de minister wil, ineens '40 en zelfs 30 pet. Er zal in etappes gewerkt worden. Het wordt echter ook weer niet een zodanige lange reeks van jaren, dat de huidige minister, wiens van de meest verzekerde W voorJ® komende jaren, niet vooruit kan. zal naar een oplossing zoeken waar^ zijn streven om tot afschaffing van üe subsidies te komen en een gezond even wicht op de huizenmarkt tot stand te brengen, in een niet te lang verwijderd verschiet komt te liggen. 2. Het streven van de PvdA om het onroerend goed onder de prijs- beheersmg te brengen, wordt positief benaderd. De knoop wordt echter niet met een hakbijl doorgeslagen, zoals het initiatiefvoorstel Vondeling wil De SER zal worden ingeschakeld om de zaak zó te benaderen, dat het marktmecha nisme niet onder de voet wordt gelo- r>en De overheid moet niet zelf prij zen gaan vaststellen. 3. Een zelfde benadering wordt toege past voor het probleem vanhetbeiasten van zogenaamde „speculafaewiinsten. Niet zo maar iedere transactie onroe rend goed of in effecten, die ecnbehoor- Hjke winst oplevert, mag worden weg- belast. Allereerst zal moeten "blijken, dat men met geheide speculaties te doen heem Hij, die zijn woning verkoopt, omdat nu elders een nieuwe moet kopen, zal er geen last van hebben. Ook wie OP vfr- Koop van effecten winst maakt, zonder dat speculatieve doeleinden kennelijk aanwezig zijn, moet niet belast worden. De fractie van de Kvp heeft de heer Schmelzer de zekerheid gegeven, dat een grote meerderheid deze stap aan durft. De moeilijkheid, waar sommige leden echter niet overheen konden ko men, was, dat een verliescompensatie als tegenhanger van deze speculatiebe lasting rechtvaardig zou ziin lp het vast stellen van alleen maar hoofdlijnen van het beleid voor het komende kabinet, was natuurlijk geen pasklare oplossing te vinden voor dit probleem. Het zal één van de moeilijkste details worden die de komende minister van financiën krijgt te behandelen. De speculatiewinstbe- (Vervolg op pagina 51 MALAGA, 81 maart (UPI) Een passagiersvliegtuig van de „Iberian Airlines", met 52 mensen aan boord, is op weg van Malaga naar Tanger voor de Noordafrikaanse kust in zee gestort. In Madrid heeft een woord voerder van de „Iberia" verklaard dat er vermoedelijk 48 passagiers en vier bemanningsleden aan boord van het toestel, een Convair, waren. Drie per sonen zonden de ramp hebben over leefd. zij zijn zwaar gewond. Een passagierslijst is nog niet be schikbaar, aldus de woordvoerder om dat het een chartervliegtuig betreft, gehuurd door een Spaans reisbureau. T,S^ICx0^ 81 maart (AFP, Reuter, Oi i) De aanslag op de Amerikaan se ambassade in Saigon, die gistermor gen werd gepleegd door twe-, Vietna- mezen, blijkt aan veertien mensen het leven te hebben gekost. Onder hen zjjn twee Amerikanen: een secretaresse en een militair. Bovendien hebben 183 mensen, onder wie 54 Amerikanen, verwondingen opgelopen. De ambassa de werd zwaar beschadigd. Drie ver diepingen werden totaal verwoest. Waarnemers in Saigon achten het vrij wel zeker dat de Verenigde Staten op de aanslag zullen reageren met een se rie nieuwe grootscheepse luchtaanval len op Noord-Vietnam. President Johnson zei gisteren dat de aanslag op de ambassade slechts dl vastbeslotenheid van Ameri- k! heeft versterkt om „voort te gaan met de hulpverlening aan de regering van Zuid-Vietnam Tofin- de communistische agressie - John son zal onmiddellijk aan het Co gte de benodigde gelden vragen voor de bouw van een nieuwe ambassade. Het verloop van de aanslag werd door de politie en ambtenaren van ™e- nkaanse veiligheidsdienst als volgt ge reconstrueerd Om kwart voor elf 's morgens par keerde een Vietnamese scooterrgder zijn voertuig in een langs de ambassa de lopende straat. Enkele minuten later reed een personenauto deze straat in en bleef in het midden van de straat voor de ambassade staan. De bestuurder, een Vietnamees, stapte uit en gaf te kennen dat hij motorstoring had. Een van de zes Zuidvietnamese politie-agen- ten, dié altijd bij de ambassade op wacht staan, gelastte de man door te rijden. Hierop trok de automobilist een revolver en schoot op de politieman. Hij werd getroffen maar schoot terug. Ook de scooterrijder schoot toen op de agent en reed daarna weg. Op dat mo ment ontplofte de bom, die de automo bilist in zijn wagen had meegenomen. Zowel de automobilist als de agent werden onmiddellijk gedood. De scooterrijder werd door een motor agent achtervolgd en gearresteerd. Hij is gewond en zyn toestand is ernstig. Hij werd geïdentificeerd als 'n 33-jarige timmerman ujt Saigon, Ngoeyen Van Hai. Hij heeft hekend door de autobe stuurder voor een bedrag van ongeveer duizend gulden te zijn gehuurd om als zijn lijfwacht te willen fungeren en de scooter, waarmee de automobilist had willen vluchten, te besturen. Op het ogenblik van de aanslag be vonden zich ongeveer 80 Amerikanen en 20 Vietnamezen in het ambassadege bouw. De bom woog. naar schatting 90 tot 113 kilo. Bgna alle personen in het gebouw werden gewond, al waren de verwondingen bij enkelen zo licht dat zij niet medisch behandeld behoef den te worden. De aanslag van dinsdag was de eer ste succesvolle pogmg daartoe van de Vietkong'. Een woordvoerder van de ambassade deelde mee dat in de afge lopen weken vele berichten waren ont vangen over eventuele bomaanslagen. ROTTERDAM, 31 maart, De Kon. Shell Groep heeft bij de NDSM in Am sterdam een tanker van ruim 90.000 ton besteld. Deze tanker, de grootste die tot dusverre in Nederland werd besteld, zal een lengte hebben van 268,5 meter, een breedte van 40 meter en een diepgang van 12,6 meter. Het schip zal worden uitgerust met een dieselmotor met een vermogen van on geveer 20.000 pk. De oplevering zal plaatsvinden in 1967. Deze tanker is bestemd voor het ver voer van ruwe olie uit het Midden Oosten door het Suezkanaal naar ha vens in Europa. De Shell plaatste een zelfde order bij een werf in Engeland. Reeds eerder werden bij de NDSM door Shell Tankers NV twee tankers van 65.000 ton besteld, die in 1966 zul len worden opgeleverd. De NDSM noemt de order van Shell een welkome aanvulling van de order portefeuille. Hoewel de waarde van de order niet bekend is gemaakt, n waarnemers van mening dat het schip ongeveer drie miljoen pond zal gaan kosten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 maart Onder de gunstige omstandigheden van gis teren bij het beraad over de kabi netsformatie kon zelfs een incident je geen kwaad doen. Het betrof een vvat vreemde toenaderingspoging tussen een van de leden van de AR- fractie en de CHU. Op een gemengde vergadering van kiesverenigingen van beide partijen had de heer Roolvink (AR) sterke avances ge maakt tot de daar eveneens aan wezige heer Beernink (CH). Poli tiek Den Haag schrok even. De heer Smallenbroek (AR) heeft het geval echter recht gezet met een uit spraak, waaruit blijkt: de AR blijft de CH zien als een geestverwante partij, waarmede het contact niet verbroken moet worden. Dit moet echter ook weer niet te manifest zijn zolang de operatie-„kabinet 1965" nog niet voltooid is. MOSKOU, 31 maart (Reuter) Ste- pan Tsjervonenko, de Russische am bassadeur m Peking sinds 1959, is te ruggeroepen en zal worden vervangen, zo is van welingelichte zijde in Mos kou vernomen. Men voegt hieraan toe, dat later een nieuwe ambassadeur zal worden benoemd en dat geen bijzon dere betekenis aan de mutatie moet worden toegekend. Waarnemers achten het niet uitgeslo ten, dat het Kremlin enige tijd zal wachten met een nieuwe benoeming. niet duur wel heerlijk (Van onze Haagsche redactie) In dit gedeelte gaat het Planbureau alleen nog maar uit van wat er dit jaar zéker zal gebeuren. Wat de uit komsten zullen zijn op grond van ande re alternatieven staat in het volledige plan, dat later zal worden gepubliceerd. Het Planbureau verwacht, dat het te kort op de betalingsbalans dit jaar zal teruglopen tot 100 miljoen. Het is op het ogenblik 650 miljoen, waarmee de sombere voorspellingen van vorig jaar februari (een miljard) en september (1,25 miljard) zijn gelogenstraft. Minder stellig is het Planbureau bjj het uitspreken van verwachtingen op het gebied van de arbeidsmarkt. De bedrijven zullen dit jaar wellicht min der produceren dan hun gezamenlijke capaciteit toestaat. Dit verschil be draagt een half procent. „Dit zou kun nen leiden tot een begin van ontspan ning op de arbeidsmarkt". In cijfers uitgedrukt: Het aantal werklozen zou kunnen stijgen van 30.000 tot 40.000. Maar direct wordt hierbü aangetekend, dat het verschil tussen de toename van de capaciteit en van de produktie zo klein >s, dat er maar weinig veranderin gen in de gestelde uitgangspunten be hoeven op te treden, om juist deze uit komst op losse schroeven te zetten. DEN HAAG, 31 maart De „fede ratie goud en zilver", die ook de orga nisatie van horlogiers omvat, heeft in een telegram aan het produktschap Zuivel ernstig bezwaar gemaakt tegen verhoging van de prijs van koffiemelk met vier cent, omdat, zo zegt de fede ratie „deze prijsverhoging de coöpera tieve condensfabriek Friesland mede de mogelijkheid biedt met haar con currerende verkoop van horloges door te gaan", waardoor velen meebetalen aan verkrijging van horloges door en kelen". De condensfabriek, zo zegt de fede ratie, biedt sinds enige tijd gouden horloges aan tegen inlevering van kof- fiemelk-merkjes en een bijbetaling. „Waneer de prijs voor koffiemelk zoveel ruimte Iaat is er", zo meent de federatie, „geen enkele reden de prijs van een dergelijk artikel te ver hogen". (Van onze correspondent m Bonn) KEULEN, 31 maart De recherche in Keulen acht het thans mogelijk dat de 18-jarige zigenner Willy Richter toch niet de moordenaar is van de 26- jarige tapijtenhandelaar Peter Krahé. Deze laatste had in de nacht van vrij dag op zaterdag de broer van Richter aangereden. Deze werd gewond en ver keert in levensgevaar. Deze broer stak overwachts de straat over en Krahé zag geen kans meer het ongeluk te voorkomen. De gebroeders Richter behoorden tot een groep van acht zigeuners uit twee stammen die in een café in de Olpenerstrasse, waar het ongeluk ge beurde samen ongeveer 150 glazen bier hadden gedronken. Z\j sleurden Krahé na de aanrijding uit diens auto en ranselden hem af. Krahé slaagde er echter nog in te ontkomen, maar werd achterhaald door iémand die hem een aantal messteken in de rug toebracht als gevolg waarvan hij stierf. Vier zigeuners werden door de politie gearresteerd. Onder hen bevond zich echter niet de 18-jarige Willy Richter. Zijn vader beloofde zijn zoon binnen 48 uur uit te leveren en heeft woord ge houden. Willy Richter zegt zo beschon ken te zijn geweest dat hij zich niets meer van het voorgevallene herinnert. De verdenking richt zich thans op de 26-jarige hulpkelner Josef Florin, die in het café werkt waar de zigeuners gas ten waren. Florin heeft met moeite een schooi voor achterlijke kinderen kunnen doorlopen. Hij is berucht als vechtjas. Er zijn getuigen die bewe ren té hebben gezien dat Florin en niet Richter de dodelijke messteken heeft toegebracht. Vast staat dat hij de reeds zwaar gewond op de grond lig gende Krahé ook nog een aantal trap pen heeft gegeven. Overigens is de verontwaardiging der Keulense bevolking over dit geval van (Van onze correspondent) BREDA, 31 maart Inwoners van de gemeente Ruephen krijgen een schadevergoeding bij hulpverlening na een verkeersongeval. De gemeenteraad heeft hiervoor gisteravond een spe ciale regeling getroffen. Iedereen, die een gewonde in zijn woning opneemt, krijgt tien gulden. Schade aan meubi lair, kleding, dekens en vloerbedek king, ter beschikking gestelde drank, telefoonkosten en eventueel medische hulp zullen worden vergoed. Het aantal ongelukken op Rijksweg 56 tussen Breda en Roosendaal en op andere wegen in de gemeente Ruephen is de laatste tijd sterk gestegen en neemt nog steeds toe. De wegen vol doen niet aan de eisen van het ver keer. „De overheid is", aldus b. en w. van Ruephen, „voor deze slechte we gen verantwoordelijk en de gemeente stelt zich op het standpunt, dat de overheid nu ook de plicht heeft de ri sico's, verbonden aan de hulpverlening door burgers, die dit doen uit naasten liefde, op zich te nemen". De rijkspo litie zal de schade controleren. De bur gers moeten een schadeformulier in dienen bij de gemeente, die zich het recht voorbehoudt de schade te ver halen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 maart De kabi netsformateur, mr. J. M. L. Th. Cals bracht vanmiddag opnieuw een bezoek aan de koningin voor het uitbrengen van een tussentijds rapport. Hij hoefde daarvoor niet naar Oostenrijk te reizen, omdat de koningin vandaag per rege- rings-Friend ship in Nederland Is te ruggekeerd. De formateur zou om vier uur zijn opwachting op paleis Soestdijk maken. Vanmorgen en vanmiddag hebben geen besprekingen tussen de formateur en de drie fractievoorzitters plaats ge had. MAAR/K DENK DAT TAARD EN KEL'JKER •AREN! ÜE NEBTHEMPRACHTtG SCHOONGEMAARr TOMMY.' KAN NEL, OOM JACK.... N/ETKWMD lynch-justitie nog steeds niet geluwd. Er is de politie onder deze omstandig heden zeer veel aan gelegen de moord op Krahé die vrouw en kind heeft achtergelaten snel en volkomen op te helderen en de messentrekker voor de rechter te brengen. De stemming onder de Keulenaren is toch al fel tegen zigeuners. De ge meente wil namelijk aan de rand van da stad een groot zigeunerkamp oprichten waartegen zich de betrokken wijken hef tig verzetten. De steekpartij in de Olpe nerstrasse heeft dit verzet natuurlijk sterk aangewakkerd. ARNHEM, 31 maart Een dertigja rige vrouw uit Bemmel heeft schrifte lijk bekend haar vader, 'n 63-jarige tuin der op 1 mei 1962 door toediening van parathion in zijn koffie te hebben ver giftigd. Ze schreef aan de officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil, een be rouwvolle brief nadat ze vorige week reeds had bekend de dood van haar vader te hebben veroorzaakt. Daags tevoren waren tijdens een re constructie in de boerderij van de fa milie te Bemmel verscheidene onver klaarbare zaken aan 't licht gekomen en nadat zij daarna uitvoerig hierover was ondervraagd viel ze door de mand. Na lang aarzelen bekerde ze alles: Om trent het motief tast men nog in het: duister. De vrouw, die moeder is van drie kinderen, wordt psychiatrisch on derzocht. Zii heeft de parathion toege voegd aan de koffie die haar vader tij dens het werk dronk. De tuinder vond de smaak vreemd maar lette er verder niet op. Enkele minuten iater zakte hij in elkaar met hevige buikkrampen. Kort daarna overleed hij. De vrouw werd in februari gearres teerd onder verdenking van vervalsing van een spaarbankboekje. Tijdens het verhoor gaf zij vreemde antwoorden. Zo zei ze dat ze zo'n slecht leven had en dat haar vader geen natuurlijke dood was gestorven. Na sectie op het stof felijk overschot van de tuinder bleek inderdaad dat de doodsoorzaak niet natuurlijk was; er werden geen orga nische afwijkingen gevonden. In ver band hiermee werd de detentie van de vrouw verlengd. ROTTERDAM, 31 maart Socony Mobil Oil Company heeft een afzonder lijke afdeling in het leven geroepen, die zich zal bezighouden met de bestrijding van lucht- en waterverontreiniging zo is vanmorgen bekend gemaakt. De heer Curtis G. Cortelyon zal de leiding krijgen van deze afdeling die haar ze tel in het hoofdkantoor van de maat schappij te New York heeft. Alle vraagstukken op het gebied van lucht- en waterverontreiniging, die de maatschappij en haar dochteronderne mingen, waar ook ter wereld ontmoe ten, zullen door deze afdeling worden behandeld. Zij zal bovendien zorgen voor de nodige coördinatie van de daaraan verbonden werkzaamheden. Uiteraard wordt deze nieuwe afdeling ook ingeschakeld bij de bouw van de raffinaderij van de maatschappij aan het Noordzeekanaal. (Advertentie) HOOFDAGENT: HOUTPLEIN 18-20 - TELEFOON 12000 Verwachting tot donderdagavond, (opgemaakt 11.15 uur): Droog weer met in hoofdzaak in het noorden van het land enkele wolken velden. Zwakke tot matige wind tus sen noord en oost. Weinig verande ring in temperatuur. Advertentie) BARTEUORISSIR. HAARLEM TEL 13439 U=IOSCST8AAT (8U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IJL 223556

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1