Basketbal in Herley nam Haarlemse Haarlem e.o. revanche op Flamingo's Vorstelijke taart op bruiloft r wÈmm voor Noordzee j tankers van 165.000 ton Shell-mammoets komen eind 1967 in de vaart ,De Knecht van twee meesters weer in Haarlem Johnny Griffin en Art Taylor op 4 april naar Haarlem Veldhandbal in Haarlem en om geving GARAGE-ASSISTENTEN -■ 'iirwgi Klaverjassen voor straatvoetbal Beslissing over uitbreidingsplan wordt verdaagd Veto Sparta voor Ajax-Feijenoord op Paaszaterdag W r akopruiming in IJmuiden beëindigd Investering van 180 min. gulden 5Cotel *5B ouweó ZANDVOORT Nieuwe kwartet Carl Schulze voor de pauze Jubileum bij Waterbedrijf Meerdere bezwaren F aillissementen 70 jaar getrouwd -..i& dzi/fïriïu/at cotr^rft/ Japan goedkoper Hindernissen Manoeuvreren JAZZCONCERT IN CONCERTGEBOUW Verkeersregeling WOENSDAG 31 MAART 1965 PAGINA 9 VOOR ONZE GARAGE SOENDAPLEÏN IN HAARLEM-NOORD worden gevraagd NOORD-ZmD-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. IS III IR •*m*L „De Nieuwe Komedie" komt zondag lf april in Haarlem terug met Goldoni's „De knecht van twee meesters". De voorstelling wordt gegeven in de stadsschouwburg. Ongeveer 150 voorstellingen heeft „De Nieuwe Komedie" nu van „De knecht" gébrachtwaarvan er een, in het vorig seizoen, in Haarlem. Voordat het stuk van het repertoire wordt genomen, komt het nog een keer terug in Haarlem. In „Olie", het maandblad voor het personeel van de Konink lijke Shell Groep, is deze maand een beschouwing gewijd aan mammoet-tankers, een wel zeer actueel onderwerp, nu de Shell vier tankers van ieder 165.000 ton heeft besteld, sche pen, groter dan welk schip ook ter wereld. De prüs> die de maatschappij voor de bestelde tankers zal moe ten betalen, ligt per stuk tussen de 40 en 50 miljoen. De gehele order vraagt dus een investering rond de 180 miljoen gulden, zo heeft de directie nader meege deeld. De schepen Zijn echter zo ontworpen, dat wanneer men de exploitatie vergelijkt met die van een tanker van 65.000 ton, de nieuwe reuzen tankers vijfentwin tig procent goedkoper zullen zijn. De verwachting is, dat deze sche pen ieder per jaar een miljoen ton ruwe olie van het Midden-Oosten naar West-Europa zullen kunnen vervoeren. nieuwe walsteiger om eind 1967 klaar te zijn de reuzeschepen tot 200.000 ton te ontvangen, betekent, dat men bij de maatschappij alle reden heeft er op te kunnen vertrouwen, dat de haven en de ingang van de Nieuwe Waterweg te gen die tijd aangepast zijn voor de be stelde tankers van 165.000 ton. Johnny Griffin, de befaamdt tenorsaxofonist die op if april naar Haarlem komt. De 79.000 ton metende ,J3ivella hier in haar thuishaven Le Havre is op het ogenblik nog de grootste eenheid van de Shell-vloot. De eind 1967 tegelijk in de vaart komende vier nieuwe mammoet tankers van de Shell zijn ruim tweemaal zo groot. HAARLEM, 31 maart Het is Fla^ mingo's niet gelukt in de eredivisie basketbal het op de tweede plaats staan de Herly voor de tweede maal een ne derlaag toe te brengen en zodoende Wolves vroegtydig aan de titel te hel- C. De Noord-Amsterdammers toon- zich ditmaal de betere ploeg, hoe wel Flamingo's door pech werd ach tervolgd. Bij de dames ondervond HOC in de tweede helft onverwacht grote tegenstand van Giants, maar slaagde er toch in de punten binnen te halen. White Stars kon het zover niet bren gen. Het was voor rust sterker dan Landlust, maar moest in de tweede helft verdiend de eer aan de tegen standsters laten. In de heren eerste klasse behaalde Typhoons een bijzon der belangrijke overwinning op Mid land, waardoor het degradatiegevaar voor de geeL-zwarten bijna is geweken. Voor stadgenoot Antilopen wordt de lacht echter steeds duisterder. HOC won voornam el ijk voor de statistiek, van the Arrows. Koert Lagerweij door een enkelblessu re. Reeds waren de Haarlemmers tot 44-51 ingelopen, toen Kales zijn vijfde persoonlijke fout opliep en de kant moest opzoeken. Herly werd heer en meester, liep tot 52-60 uit en won ver diend met 62-81. Topscorers: Flamin go's: Kales 5-7, Zwiers 9-4, Jager: 5-8, Halewijn 2-8 en Opdam 2-8. Voor Herly: Bart Tuinstra 18-5, Hadar: 6-12 en Roel Tuinstra 0-12. Typhoons nam tegen Midland reeds spoedig een voorsprong, 22-12, welke voornamelijk door Kort en Van Ton geren bij rust tot 40-21 was opgelopen. Na 58-51 stond Typhoons niets meer toe en won tenslotte met 68-54. Scorers Ty phoons: Kort 10-0, Van Tongeren 12-2 en Van der Putten 4-7. Door deze zege heeft Typhoons stadgenoot Antilopen ge passeerd en heeft hetzelfde puntento- HAARLEM, 31 maart De derde en laatste ronde van het klaver jastoemooi ten behoeve van het straatvoetbal in Haarlem-Oost, dinsdagavond onder au spiciën van het Overkoepelend Orgaan in de zaal van het Bejaardencentrum aan de Berlagelaan gehouden, werd winst voor de ploeg van Suisse. Dit team legde ook in de eindklassering beslag op de eerste prijs. De uitslag van de derde ronde luidt: 1. Suisse met 22.827 pnt.; 2. De Brug met 22.679 pnt.; 3. Van Zeggelen Boys 22.011 pnt. DIO was de best geplaatste vierde en mag daardoor meedoen aan de extra finale-avond op maandag 5 april, waarin de drie eerste teams van elke ronde uitkomen. De einduitslag luidt: 1. Suisse met 22.827 pnt.; 2. De Brug met 22.679 pnt.; S. THB met 22.348 pnt.; 4. Parkwijk met 22.147.-pnt.; 5. De Glasblazers met 22.124 pnt.; 6. Van Zeggelen Boys met 22.011 pnt.; 7. DIO met 21.676 pnt.; 8. Schalk wijk met 21.566 pnt.; 9. Het Nieuwe Oos ten met 21.510 pnt.; 10. Jan Gijzen met 21.337 pnt. SANTPOORT. 29 maart Het ont- werp-uitbreidingsplan Santpoort-zuid, omvattende de samenvatting en/of her ziening van de uitbreidingsplannen-in- onderdelen voor Santpoort-zuid, de Neet hof, Bosbeek (zuidelijk gedeelte), de Ruïne van Brederode en omgeving en Jan Gij zenvaart, kan nog niet worden vastgesteld. Het ontwerp heeft van 11 december 1964 af gedurende vier weken ter inzage gelegen ten raadhuize van Velsen. Ti plan zijn i bezwaarschriften ingediend. 'egen de vaststelling van het door diverse belanghebbenden Aangezien het onderzoek omtrent de gegrondheid van de bezwaren nog niet zo ver is gevorderd, dat B. en W. van Velsen hun standpunt thans reeds kun nen mededelen, zal de beslissing van de gemeenteraad niet binnen de door de woningwet gestelde termijn van drie maanden na afloop van de tervisieleg- ging kunnen worden genomen. Dezelfde wet laat echter de mogelijkheid open deze beslissing éénmaal voor ten hoogste drie maanden te verdagen. B. en W. stel len de gemeenteraad voor dienovereen komstig te besluiten. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 31 maart Sparta wil niet hebben, dat de competitie wedstrijd AjaxFeijenoord op paas zaterdag i.p.v. Tweede Paasdag wordt gespeeld. Sparta, dat Tweede Paasdag thuis tegen DWS speelt, vreest dat bij een voortijdig bekend zijn van de uit slag bij AjaxFeijenoord de belang stelling voor de wedstrijd SpartaDWS dusdanig gering zal zijn, dat er nauwe lijks geld aan te verdienen valt. Het plan van Ajax was de wedstrijd tegen Feijenoord 's zaterdags én in het Olympisch Stadion te spelen. Dat eerste is definitief van de baan; het tweede zo goed ais. Ajax is voorlopig van plan de wedstrijd tegen Feijenoord nu op ei^en terrein te spelen. Mocht de wedstrijd echter heel belangrijk gaan worden Feijenoord heeft nu vier pun ten voorsprong op DWS, maar men kan niet weten wat er de komende twee weken gaat gebeuren in de competitie van de Ere-Divisie dan kan alsnog worden beslist of met Blauw Wit een „dubbel-wedstrijd" in het Olympisch Stadion wordt gespeeld. Er is hierover weliswaar nog geen enkel officiéél ge sprek met Blauw Wit geweest, maar, zo zegt men bij Ajax, de recettes van Blauw Wit zijn dit seizoen zo aan de lage kant geweest, dat het beslist zal toehappen als wij een „dubbel" voor stellen. Van de zijde van Sparta deelde se cretaris Kleingeld mee, dat Sparta eventueel na 11 april bereid is op het thans ingenomen standpunt terug te komen. Dit houdt verband met het pun- tenverschil dat er dan tussen Feijen oord en DWS zal zijn. Voor Ajax is de tijd van voorberei ding na de elfde april te kort voor een switch naar Paaszaterdag. taal als Midland. Deze Utrechters zijn echter uitgespeeld, terwijl Antilopen nog één en Typhoons zelfs nog twee wed strijden voor de boeg heeft. Bij Arrows zag Hakman zich genood zaakt zelf binnen de lijnen te komen, daar hij slechts over vier spelers be schikte. De wedstrijd zelf had niet veel om het lijf. HOC won na de 27-22 rust stand met 54-47. Van Giffen met 8-2 en Versteeg met 8-7 waren voor HOC groduktief. Bij de dames kende White tars tegen Landlust bij rust een 18-15 voorsprong. Na tien minuten in de twee de helft leidde Landlust met 27-31. Wel kwamen de sterren nog eenmaal terug, 37-35, Landlust was in de eindfase ster ker en won verdiend met; 38-47. Biene Vonkeman liet voor White Stars 10-9 noteren en Jenny van der Hoeden 4-5. Voor Landlust scoorden; Truus C3)rnel 10-0, Toos Posthumus 2-16 en Ria Ver kerk 0-10. HOC leek tegen het voor rust zwakke Giants bij de basketwisseling die met 29-10 kwam, op rozen te zitten. Dit bleek echter slechts schijn. Giants stel de zich na de hervatting zodanig te weer, dat HOC er van in paniek raakte en bij de stand 35-33 vijf minuten voor het einde nog leek te gaan verliezen. Tijdig werden echter de HOC gelede ren hersteld en kon met 43-35 toch nog de winst worden gegrepen. Henny Ko- nings, 8-4 en Ria Kuipers 12-2, scoor den voor HOC. Gerda Donker had met 0-12 voor Giants het meeste succes. De overige uitslagen luiden: DAMES: HOC—Odin 48-8. Exereitia 2White Stars 3: 16-30, AkridesHCK 20-55. HEREINExereitiaTornado 51-42. HCKWhite Stars 51-32. HAARLEM, 31 maart De arron dissementsrechtbank te Haarlem heeft gisteren in staat van faillissement ver klaard Adriaan de Leeuw te Wormerveer, Wandelweg no. 212. Rechter-Commisa- ris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. B. J. Lambers. Stephanus Comelis van Drimmelen te Wormerveer, Houtmanstraat nr.14. Rechter-Commissaris. mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. B. J. Lambers. De vennootschap onder firma Boot- bouw Langenberg te Zaandam, Kalf 17B, en haar vennoten; Jacob Langen berg jr., Zaandam, Kalf 17B; Jacob Doctor, Zaandam, Pieter Pauwstraat 55; Johannes Hendrikjus Langenberg, Zaandam, Kalf 17Ba en Hermanus Lan genberg, Westzaan, 't Hoenstraat '13. Rechter-Commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. B. J. Lambers. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van; Franciscus Petrus van der Zande te Beverwijk in het woonschip „Joke" aan de woonschepenhaven de Klomp. Rech ter-Commissaris: mr. H. G. Rambon- net. Curator: mr. A. A. M. Leesberg. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: H. M. Jansen, handelende onder de naam Telectron, destijds wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Hagelln- gerweg 63. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. F. M. Oberman. Bij beschikking van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem is voorlo pig surséance van betaling verleend aan: Alex Willem Theo Woudenberg te Haarlem, Ant. Fokkerlaan 28, procu reur mr. C. F. M. van Koppen, met benoeming van mr. D. Rens, tot be windvoerder. Het verhoor van schuld eisers is bepaald op 25 mei 's middags te twee uur in raadkamer van deze rechtbank in het gerechtsgebouw te Haarlem. DON BOSCO De speeltuin Don Bosco van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin organiseert op zaterdag 3 en zondag 4 april een groots opgezette ontdekkings- en wan deltocht. De tocht gaat zowel door het oude Haarlem als door het duin- en bos gebied van Overveen en Bloemendaal. Er zijn herinneringsmedailles beschik baar gesteld. (Advertentie) Aanstelling tot 62 jaar mogelijk. Geboden wordt: Goed loon met volledige sociale voorzieningen. Vijfdaagse werkweek. Vijftien werkdagen vakantie. Vrij vervoer op alle N.Z.H.-lijnen. Aanmelden, schriftelijk of mondeling, bij de afdeling Personeelszaken, Hoofdkantoor N.Z.H., Leidsevaart 396, Haarlem, Telefoon 18460. IJMUIDEN, 31 maart De werk zaamheden rond de opruiming van wrakken, die in de tweede wereld oorlog tussen de pieren van IJmuiden tot zinken werden gebracht, zijn over enkele dagen beëindigd. In verband met de toename van de afmetingen van de schepen die gebruik zullen gaan maken van de havenmond te IJmuiden wordt deze havenmond be langrijk verbeterd. Daarvoor worden de bestaande dammen verder in zee uit gebouwd en wordt de vaargeul in en voor de haven verdiept. Tot deze ver- diepingswerken behoren o.a. het ver wijderen van een aantal wrakken, o.a. die van de Coen en de Tjikini. Op 17 augustus vorig jaar werd hiermee een aanvang gemaakt. De werkzaamheden, die tot doe] hadden de wrakken door middel van groot baggermateriaal in de zeebodem te verzinken, zijn nu met suc ces beëindigd. De wrakken liggen nu met de bovenkant op een diepte van 20 meter min-N.A.P. en zullen geen belemmering meer vormen voor schepen die Amsterdam bezoeken. Het bleek gedurende de werkzaam heden dat meerdere wrakken tussen de pieren waren gezonken. Naast de J. P. Coen, de Tjikini en de Juliana der Nederlanden lagen er nog enkele rijn aken, twee mijnenvegers en een vlieg tuigwrak. Deze wrakken zijn, voor zover zij binnen het bereikte gebied hebben gelegen, geheel beneden de twintig meter min-N.A.P. weggewerkt. In totaal zijn 14 a 15 wrakken ver laagd tot een niveau waarop de scheep vaart er geen last meer van heeft. De oppervlakte die de zuigers bestreken was 6 ha; 3y2 miljoen kubieke meter aan grond werd door de zuigers verzet. De kosten, die bij de aanvang der werk zaamheden op ƒ4 miljoen werden ge raamd, zijn opgelopen tot 6'/? miljoen. STADSKANAAL, 31 maart - De ko ningin heeft de 93-jarige Wubbo Smid en de 95-jarige Harmke - Scheper uit Tange, gemeente Onstwedde, die giste ren zeventig jaar getrouwd waren, een verrassing bereid. Burgemeester Knottnerus, kwam na mens de koningin een grote taart over handigen. Verder las ht) een brief voor, waarin de vorstin het echtpaar een ge lukkige en rjjkgezegende levensavond toewenst. DEN HAAG, 31 maart Aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde is door 683.493 personen deelgenomen.' Voor prijzen kwam beschikbaar 328.175 gulden. De eerste prijs 180.496,25 gulden wordt door twee winnaars ge deeld, die ieder bruto 90.248 gulden ont vangen. Voor de tweede prijs 98.452,50 gul den meldden zich 38 gegadigden zü krijgen ieder bruto 2.590 gulden. De derde prijs van 49.226,25 gulden wordt door 311 deelnemers gedeeld. Per goed ingevulde kolom wordt 156 gulden uitgekeerd. BEVERWIJK, 31 maart Gisteren overkwam de 18-jarige W. Beunder uit Haarlem op het sportveld bij het oplei dingscentrum van Hoogovens een onge val. De bewuste persoon, leerling elec- tronica-vakman b0 de leerlingenwerk plaats, geraakte tijdens het handballen in botsing met een collega. Wegens hoofdpijnklachten is hij vervoerd naar het Roode Kruisziekenhuis te Bever- Advertentie) (Advertentie) i'elet (02507) 3046 TiJdenz de week-ends cabaret en muziek met internationale floorshow en orkest. Grote en grotere tanker» voor het vervoer van ruwe olie worden gebouwd omdat de raffinaderijen vrijwel altijd In de gebruikscentra zün en niet bij de winplaatsen, omdat de vraag naar olie tn de industriegebieden sterk stijgt en omdat grote tankers economischer zijn dan een aantal kleinere. Aan het eind van de tweede wereldoorlog, waarin olie zo'n belangrijke rol heeft gespeeld, mat de grootste tanker ter wereld 24.000 ton. Nu, twintig Jaaj" later, is de grootste in de vaart zijnde tanker 132.000 ton en zijn vier van 165.000 ton besteld. Dat drie van de laatstgenoemde sche pen in Japan zullen worden gebouwd en een op een West-Duitse werf, bete kent overigens wel een teleurstelling voor de Europese scheepsbouwers. Een woordvoerder van de directie van de Koninklijke/Shell heeft hiervoor als verklaring gegeven, dat niet alleen de Japanse en Westduitse werven rond 15 procent goedkoper waren dan de Engel se biedingen, die ongeveer gelijk lagen met de Nederlandse, maar bovendien de gekozen ontwerpen duidelijk de spo ren bleken te dragen van de ervaring, die men, met name in Japan, reeds heeft met de bouw van zeer grote sche pen. Japan heeft op dit punt een duide lijke voorsprong op de werven in Scandi navië en West-Europa. De gekozen ont werpen werden dan ook uitverkozen, omdat zij de garantie inhielden, dat de sbhepen zo economisch exploitabel mo gelijk zouden zijn. Dit gevoegd bij de lagere kostprijs, leverde een dusdanig voordeel op, dat de groep weinig ande re argumenten ter beschikking stonden; te meer omdat concurrerende olie-maat schappijen tezamen een zestigtal tankers waaronder ook grote in aanbouw hebben of bestelden, wat de noodzaak van economische exploitatie nog eens bena drukt. In 1964 werden aan de diverse scheeps werven in de wereld 316 tankschepen besteld, waarvan meer dan de helft een draagvermogen zal hebben van plus 60.000 ton. Vrijwel al deze schepen zijn in 1967 in de vaart. In West-Europa is de Europoort bi) Rotterdam een van de weinige havens, die schepen van tegen de lOO.'OOO ton kan ontvangen en bovendien de faciliteiten heeft de geloste lading snel te transporteren naar raf finaderijen in het Rotterdamse gebied en daarbuiten. Dit laatste is een van de oorzaken geweest dat de Koninklijke/Shell niet eerder tot de bouw van tankers van 165.000 ton heeft besloten. Een ander bezwaar was, dat er in totaal nog maar negen dokken geschikt zijn voor onder houd en eventuele reparaties, namelijk drie in Japan en zes in West-Europa (waarvan twee in Nederland.) In geval van averij is er dus een goede kans, dat over grote afstand gesleept moet worden voor reparatie mogelijk is, wat de exploitatie van dergelijke schepen zeer ongunstig kan beïnvloeden, en dus een flinke risicofactor kan worden ge noemd. Om deze af te zwakken worden deze grote tankers op beperkte routes gebruikt. De Koninklijke/Shell Groep zal dan ook beslist niet uitsluitend met zeer grote tankers gaan varen. Alleen SheU Tankers, de Nederlandse Shell rederij, heeft zeven tankschepen op stapel staan, van elk ongeveer 65.000 ton (waarvan er vier in Nederland, twee in Noorwegen en een in Japan worden gebouwd), en Shell International Marine zal In de loop van dit jaar nog een aantal tankers be stellen waarvan het tonnage tnssen de 75.000 en 90.000 zal liggen. Weliswaar ook zeer grote schepen, maar toch nog aanzienlijk kleiner dan de 165.000 ton ners. Zoals gemeld, is de opdracht voor twee 90.000 tons tankers dezer dagen gegund aan Engelse werven. Waar de rest van de order wordt geplaatst Is nog niet bekend. Een belangrijke hindernis voor hele grote en nog grotere tankschepen, die in de Perziche Golf hun ruwe olie laden, is het Suezkanaal. De mammoets, die nu in bestelling zijn, zullen slechts in ballast het Suezkanaal kunnen pas seren; volbeladen moeten zij om naar Europa te komen, Afrika ronden. Ook de Noordzee kan een obstakel blijken op den duur, omdat de diepte de 20 meter niet passeert. Gaat men uit van een noodzakelijke vrije ruimte onder de kiel van drie meter om ruimte te hebben bij slingeren, stam pen en deinen dan betekent dat, dat de maximale diepgang van tan kers, die de Noordzee kunnen be varen 17 meter is, wat correspondeert met een maximaal tonnage van 200.000. Dit houdt dus in dat met de bestelling van vier schepen van 165.000 ton elk de grens voor Rotter dam nog niet is bereikt, mits de Europoort zelf wordt aangepast. Uit het- .feit, dat de Shell nu al be- fonnen Is voorzieningen te treffen in de Iropoort o.a. <re bouw van een HAARLEM, 31 maart In het Con certgebouw zal op zondag 4 maart een jazz-concert gehouden worden, waar voor twee beroemde Amerikaanse jazz musici zijn uitgenodigd. Het zijn de te nor-saxofonist Johnny Griffin en de drummer Art Taylor. Zij zullen wor den begeleid door de pianist Cees Slin ger en de bassist Jacques Schols. Het voorprogramma wordt verzorgd door het nieuwe kwartet van Carl Schulze. Johnny Griffin, 32 jaar en afkomstig uit de negerwijk van Chicago, is een grote naam in de hard-bop. Hij is al vele jaren in het vak en heeft zich langzamerhand een faam veroverd die hem in een adem doet noemen met Col- trane, Mobley, Rollins en Benny Golson. Als 17-jarige begon hij zijn tenorsax carrière bij Lionel Hampton. Na enkele jaren een eigen sextet gehad te heb ben, werd hij in 1957 bij de Messengers van Art Blakey. Tegenwoordig heeft Griffin weer een eigen combo, maar ve len z0n het erover eens dat Griffin om zijn uitzonderlijk improvisatie-talent eer der een sideman dan een comboleider is. Zijn spel, dat nu eens een vurige religieuze passie verraadt, dan weer eens een neiging tot Blues, getuigt van een enorm ritmegevoel, dat Griffin ge liefd gemaakt heeft bij de Amerikaanse drummers. Art Taylor is 34 jaar. Hij werd ge boren In New York en kreeg daar zijn opleiding als drummer bij Chick Morri son. De reeks comboleiders door wie hij geëngageerd werd, bevatten grote na men als'Coleman Hawkins, Bud Powell, Miles Davis en Thelonious Monk. De stijl van Taylor werd beïnvloed door Blakey en Roach. Het nieuwe kwartet van Carl Schulze, dat voor de pauze zal optreden, be staat uit Carl Schulze, vibes; Loek Dik ker, piano: Frans Ronday, bas; Martin van Duynhoven, drums. Het jazz-con cert begint 's avonds om 8 uur. Voor verkoop kaarten bij de firma's Hogen- bijl en Oord, op 4 april kaartverkoop aan de Concertzaal. Het artikel in „Olie, zegt verder, dat de verwachting is, dat de manoeuvreer baarheid van deze grote schepen zeer zal meevallen vele pessimistische geluiden ten spijt. Proeven genomen met een volbeladen 18.000 tonner en een volbeladen 65.000 tonner, hebben merk waardige feiten aan het licht gebracht. Het kleine schip had bij een noodstop van volle kracht vooruit naar volle kracht achteruit, met het roer mid scheeps tien minuten nodig om stil te liggen en daarbij een afstand van 10 kabels (1850 meter) afgelegd. De 65.000 tonner had 11,5 minuten nodig en legde een afstand van 9.75 kabel (plm 1800 m) af. Bij een rondzwaai van 360 graden met volle kracht vooruit en hard stuur boord, bleek de draaicirkel van het grote schip kleiner dan van de 18.000 tonner. Ondanks de reusachtige afmetingen van de 165.000 tons schepen is het aan tal bemanningsleden niet meer dan op andere tankers, namelijk 35 koppen. Zij zullen onder verschillende vlaggen varen; mogelijk zal een de Nederland se driekleur in top hebben en Rotter dam als „thuishaven" krijgen. Het is de bedoeling, dat de schepen naar schelpen worden genoemd, zoals de tra ditie is bij de Shell-vloot, waarbij zij als behorende tot dezelfde serie, namen zul len krijgen die met dezelfde letter begin nen. De vier tankers zullen uitgerust Wor den met een inrichting die bet mogelijk maakt de tanks schoon te spoelen, zon der dat olie in zee geloosd hoeft te wor den. Nadat de tanks zijn gespoeld, wordt het spoelwater in een aparte tank gepompt en bewaard. De olieresten ko men dan boven drijven en scheiden zich van het water af. Dit schone wa ter wordt weggepompt en de rest olie wordt later bi) de nieuwe lading ge voegd. De vorming van drijvende olie velden, die grote schade aan de zee vogelstand kunnen veroorzaken, worden daardoor voorkomen. Hoe groter de schepen, hoe zorg vuldiger genavigeerd zal moeten wor den, zeker in ondiepe wateren, zoals de Noordzee, met veel wrakken en zich verplaatsende zandbanken. Daar om wordt in het artikel in „Olie" ook gepleit voor routeringsvoorschrif ten als een noodzakelijk hulpmiddel en voor ..verkeersvoorschriften" in de nvaargeul van het nauw van Calais. Ook in de toegangswegen tot drukke havens dienen verkeersregellhgen tot stand te komen. Overigens heeft tot nu toe het manoeuvreren van grote sche pen in havens, smalle vaargeulen en zwaaihavens geen onoplosbare proble- emen opgeleverd, zodat er geen reden is aan te nemen dat er in de toekomst veel ernstige problemen zouden zijn, mits een nauwe samenwerking tussen havenautoriteiten en rederijen gehand haafd blijft. Tenslotte wordt in „Olie" 110c gewe zen op de noodzakelijke sleepboothulp waarbij ter overweging wordt gesteld of enkele sterke sleepboten niet te pre fereren zijn boven een groot aantal conventionele. De ontwikkeling aan de oostkust van de Verenigde Staten heeft geleid tot het gebruik van sleepboten met een zeer hoog vermogen, die geen sleeptrossen gebruiken, maar langszij de tanker liggen en duwen. HAARLEM, 30 maart De dames van De Blinkert hebben afgelopen weekeinde in de overgangsklas A van de veldhandb alcompetitie een hoop gevend resultaat geboekt door UDI terug te wijzen. Dit leidde er toe dat de Haar lemse ploeg de laatste plaats kon over doen aan Vlugheid en Kracht. Met de vertegenwoordigers uit Haarlem en om streken in de eerste klas heren van het district West A gaat het nog niet erg naar wens. Aalsmeer 2 kreeg bij UD geen schijn van kans, terwijl Rapiditas met BHC op een gedeelde laatste plaats bleef doordat de wedstrijd tegen deze ploeg een puntenverdeling opleverde. In de eerste klas heren van de afdeling verstevigde Zandvoortmeeuwen zijn po sitie aan de kop van de ranglijst door een zege over Rapiditas 2; een zege met een bijsmaak overigens, want laatstge noemde ploeg weigerde tien minuten vóór het eindsignaal verder te spelen, omdat zij het oneens was met arbitrale beslissingen. Aan welke zijde het.gelijk ook^iiot. een laakbare gang van zaken In de overgangsklasse A is het de dames van De Blinkert dus gelukt, enige verbetering in "haar klassering te bren gen. Energiek trok de ploeg ten strijde tegen UDI dat in eigen huis weliswaar goed tegenstand bood, maar tenslotte toch met 3-6 het hoofd moest buigen. Wellicht een resultaat, om de naasto toekomst met wat meer vertrouwen tegemoet te zien. Overige uitslagen: MicrometersAm- stel 5-3, SEW—Athleta 2-3, E. en O.— V. en K. 3-2. De stand: Micrometers 1015; Athleta 10—14; SEW 9—13; E. en O. 10—11; UDI 10—18: Amstel 9—7; Blin kert 106; V. en K. 104. Zoals mocht worden verwacht span de Rapiditas zich tot het uiterste in, om uit de belangrijke strijd tegen BHC volle winst te halen. Aan spanning geen gebrek. De Haarlemmers misten echter voldoende doortastendheid, om hun verlangen te kunnen realiseren. Het werd één punt met een score van 8—8. Ook Aalsmeer 2 blijft gevaarlijk in de buurt van het degradatiespook rond dolen. De reserves uit de bloemenplaats moesten met een royale marge (14—4) in UD hun meerdere erkennen. Overige uitslagen: Niloc 2—Achilles 8—12, Unitas —Amersfoort 8—9. De stand: Achilles 8—15 Amersfoort 813; UD 812; Unitas 87; Niloc 2 86; Aalsmeer 2 85 Rapiditas 83; BHC 8—3. De dames van TYBB hebben in de eerste klas van de afdeling Haarlem en omstreken een kostbare vergissing gemaakt. De Haarlemse formatie trok vol goede voornemens naar DSO, maar keerde na afloop teleurgesteld huis waarts: 31. Deze nederlaag kostte TYBB een gedeelde eerste plaats met De Blinkert 2, dat niet binnen de lijnen kwam. IEV moest de strijd aan binden tegen het thuisspelende IJmond 2. dat weliswaar gezien zijn 'stand op de ranglijst hardnekkig tegen stand bood, maar tenslotte toch met 13 capituleerde. De stand: Blinkert 2 813; TYBB 8—11; DSO 8—8; IEV 7—7; HBC 6-5; IJmond 2 92. Zoals reeds opgemerkt werd de be langrijke ontmoeting tussen Zandvoort meeuwen en Rapiditas 2 in de eerste klas heren ontsierd door een incident. Op het ogenblik, dat Rapiditas 2 be sloot het veld te verlaten stond het reeds kansloos met 135 achter. Al met al bleven de Zandvoorters ongeslagen. Concordia 2 handhaafde zich in de bovenste regionen door IJmond 2 met 104 te verslaan, terwijl de spannende ontmoeting tussen IJmond 3 en De Blin kert 2 werd afgesloten met een zege van 1112 voor laatstgenoemde. De stand: Zandvoortmeeuwen 917: Rapiditas 2 9—12; Concordia 2 8—10! Blinkert 2 89; IJmond 2 9—4; IJmon 3 90. 1-c- Overige uitslagen; Dames tweede klas Concordia 2—Blinkert 3 0—3; Rapiditas z Samen Een 2—4; Zandvoortmeeuwen —Full Speed 2 6—6. Heren tweede klas: Blinkert 3—Concordia 3 3—8; Rapiditas 3Atlas 74. HAARLEM, 31 maart Op donder dag 8 april is het vijf en twintig jaar ;eleden, dat de heer P. B. Kobes, Rem- feleden, dat de neer f. a. is.0Des, angstraat 26, in dienst trad als 2e fitter bij het gemeentelijke waterbe drijf. Hij is thans werkzaam als op. zichter en hij is belast met de leiding van de „hoofdleidingploeg", welke zorgt voor de aanleg van de aanvoerleidingen voor water in de aanbouw zijnde stads- V?ïet jubileum wordt dinsdag 6 april, 's morgens om elf uur, gevierd in het ge bouw van het Waterbedrijf aan de Kam persingel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2