Crocussee kondigen de lente aan Een ton (ehlenkja Kabinets - formatie Fantasierijke vrouw lichtte makelaars op voor halve ton Wallace ontvangt rassen strijders Petitie overhandigd door 13 negers en 2 blanken Minister Bot opent Keu ken hofexposi tie Jacoba van Beieren verleent aan feestelijke opening extra reliëf Kinderen in het verkeer gedood Wat is Terlenkarrière? Kolendamp doodt bejaarde vrouw De koers van de gulden Rij nschip zinkt: bemanning gered „Waarom weg?" KUNSTHANDEL ZONDER DOEKEN Mr. Biesheuvel na lof van Senaat PAGINA 5 tt eeft u daar wel eens over f-| gedacht? Over een ton in een loterij of in een pool? En wanneer? Als u langs hele dure winkels loopt, of als u ad vertenties ziet van droomkaste len op wielen? Of zo maar als op een dag de zon schijnt en de wekker loopt af en de baas zit te wachten en u moet dan wéér... tot vijf of zes uur? Misschien is het wél leuker om over die ton te denken dan om hem te hebben. Want een ton kan op.' Heel gauw zelfs. Een huis en een auto en u bent hem al kwijt. Natuurlijk, die ton van u kan ook heel netjes en heel de gelijk als een knots van een appel voor de dorst naar de bank. Maar daar droom je niet van! Dat is eigenlijk de bedoeling niet, laten we nu eerlijk zijn. We willen er van genieten. En dat doen de mensen die zo'n ton winnen dan ook! Kijkt u maar naar al die stralende gezichten op die foto's. Maar ik zou ook wel eens een foto willen zien, als die ton op is. Want je went er zo aan, aan dat kopen, aan dat het kan. Als je verstandig denkt te zijn, zul je wél klein beginnen. Met een nieuw pak, een jurk, een avondje uit. En dan komt de vakantie en een ijskast moest toch eigenlijk ook en de radio is ook niet meer wat hij 20 jaar geleden was. En zo gaat het door. De vloer bedekking en een behangetje, een nieuwe fiets, een wasmachine. Dan gaat het hard hoor! Natuur lijk. De helft kan ook bewaard worden. Het kdn wel. Maar ik weet niet. Als ik er aan denk hoe uitbun dig blij ik ben, als ik twintig gul den van de belasting terug krijg en wat ik daar dan allemaal voor leuks van wil kopen! Niet te ge loven! Daar ben ik soms een hele dag mee zoet. Met al dat beden ken en al dat plannen maken. En uiteindelijk geef ik die briefjes van tien dan gewoon aan de kolenboer. Maar een ton! Om te beginnen moet je natuurlijk al erg veel aan het tracteren. De hele familie en alle kennissen. En dan komen al die mensen die vinden dat je voor dat speciale goeie doel wat moet geven. En er zijn zo ontzettend veel speciale goeie doelen. Je moet elk lotje nemen, waarmee ze aan de deur komen en élke ballpoint, ook al heb je er al tien. Want je staat zó als vrek békend. Als je zónder ton geen lotje neemt voor de taféltennisclub dan denken ze, och eind van de maand, de centen zijn zeker al op! Maar met een ton! Ze ver plichten je gewoon om een héle nieuwe tafeltennisclub uit de grond te stampen. Nee, een tonik gun hem iedereen, maar ik hoef niet. Want daarna moet je weer wennen aan een potje voor de kolen en het sparen voor een winterjas. Het lijkt me moeilijk zo'n plotselinge rijkdom. En dan een miljoen zo als die drie Engelsen nu. Tjonge hoe moeten ze dat verwerken? Nee, niet het geld, maar het an dere leven, de vrijheid, de luxe? Er is toch nog zo'n spreek woord over sterke benen en weel de? Vroeger hoorde je nóg wél eens iets, over als we maar ge zond zijn en geld dat niet géluk kig zou maken. Maar daar praten we maar niet meer over. Dadr geloven we niet meer in. Anders deden we niet zoveel mee aan loterijen en toto's. Ergens in ons achterhoofd hangt toch die kleine vraag „En als geld nou eens wél gélukkig zou maken?" We wil len het in ieder geval wél eens probeo-en. Mocht het niet zo zijn dan. dan is die ton zó weg! ELLEN WOENSDAG 31 MAART 1965 "'H 'vV- .•-■ Breng een dynamische, intelligente inan en een Terlenka kostuum bij elkaar en hop - daar gaat iemand carrière maken. Iemand die zéker is er altijd perfect uit te zien, hóe dan ook, waar dan ook, wannéér dan óók. Sterk, kreukherstellend, blijvend in plooi - dat doet LISSE, 31 maart De lente zon speelde gistermiddag in het Keukenhofbos uitbundig met de blonde haarlokken van Jacoba van Beieren. Hoog gezeten op het paard en begeleid door haar in martiaal tenue gestoken vazal maakte zij op statige wijze als eerste bezoekster een rondrit langs de hier en daar al volop in bloei staande bloembedden, waar de blauwe gloed van honderddui zenden crocussen aankondigde, dat het in „haar" domein, de na tionale bloemententoonstelling, lente was geworden. De komst van Jacoba gekleed in zacht-blauw fluweel verleende aan de toch al luisterrijke opening van de zes tiende Keukenhof-tentoonstelling nog extra reliëf. Mr. Th. J. Bot, minister van O., K. en W., die de officiële opening verrichtte, was een van de eersten, die de grafe lijke dame, schutsvrouwe van Keukenhof, hoofs een handkus brachten. Op het zacht-glooiende Keu kenhofterrein: een lente achtige, af en toe schuchtere bloemenpracht; in de ver warmde kassen: een zomer se kleurenweelde. Op zijn wandeling door de Keuken hof, waarbij hij vergezeld ging van Jacoba van Beieren, bezoóht minister Bot, die de officiële opening van de zes tiende Keukenhof expositie verrichtte, het kassencomplex op het Keukenhofterrein, waar tientallen tulpensoorten in volle bloei staan. De mi nister laat zich bij zijn be zoek geïnteresseerd inlichten door de charmante Jacoba. .PUBLIKATIE VAN AKU, ARNHEM (Van onze correspondent) HENGELO, 31 maart De zeventig jarige mevr. J. F. B. Horst-ten Har den is gisteren liggend in een arm stoel ln haar woning aan het dr. A. Kuyperplein alhier dood aangetroffen. Haar zoon die met zijn groentewagen aan de deur kwam, ontdekte haar en waarschuwde de politie. Deze neemt aan, dat de vrouw het slachtoffer is geworden van kolendampvergiftiging. AMSTERDAM, 31 maart - Voor de hV.et K ,Ian5ers die in deze tijd naar het buitenland gaan, volgen hier de prijzen, dre de banken berekenen bii aan- en verkoop van buitenlands bankpapier (alles per stuk). Aankoop Verkoop Amerik. dollar 3.58"2 3.62", Belgische frank 7.21 7,26 lent Canad. dollar 3.29 3.34 gld Deense kroon 51.55 52.55 Sent Duitse Mark 90.15 90.65 cent Engels pond 10.01 io.ll gld Franse frank 73.30 73.80 Sent Itai. lire 0.5650 0.5850 cent Noorse kroon 49.70 50.70 cent Oost. schilling 13.91. 14.01 cent Port. escudo 12.32" 12.471, cent Spaanse peseta 5.91 6.06 cent Zweedse kroon 69.50 70.50 cent Zwits. frank 82.65 83.15 cent (Vervolg van pagina 1) lasting was het enige punt, waarover in de fractie is gestemd. De uitslag was echter duidelijk positief. 4. Een moeilijk punt vormt ook het vraagstuk van de financiering van vele dringend noodzakelijke voorzieningen in onze welvaartsstaat: de versnelde we genbouw, de financiële bijstand aan ge meenten die vastlopen, de hulp aan on derontwikkelde gebieden, de financie ring van het onderwijs, met name in de wetenschappelijke sector, enz. De budgettaire mogelijkheden voor 1966 zijn niet voldoende om aan de sterk stijgende behoeften ruim te kunnen vol doen. De komende ministers zullen vernuf tige financiers moeten zijn, maar de fracties in het parlement hebben zich reeds in beginsel akkoord verklaard tot een zoeken naar nieuwe middelen. Een voorzichtige leningpolitiek zou daaraan kunnen bijdragen. Het nog eens uit kammen van de begroting zal eveneens worden aanbevolen. 5. Er wordt gezocht naar mogelijk heden om in verband met het voren staande ook de belastingschroef wat aan te draaien. Dit zou kunnen ge schieden door verhoging van de belas ting op luxe-artikelen. Aanwijzingen in welke richting dat zou gaan, worden uiteraard nog niet bekend gemaakt. Van de andere kant is wel bepaald, dat de verlaging van de directe be lastingen, met name de loon- en in komstenbelasting, die het kabinet-Ma- rijnen heeft voorbereid, deze zomer in ieder geval doorgaat. Ook de twee de etappe begint 1966 is verzekerd. 6. Bereidheid is gebleken op het punt van de successiebelasting en de ven nootschapsbelasting concessies te doen, waarvoor de KVP zich sterk heeft ge maakt. Ook de belasting op coöperaties zal van onbillijkheden worden ontdaan. Dit laatste is van groot belang voor de landbouw. Van belang is ook dat de domein gronden voorlopig niet aan de boeren onthouden zullen worden. Wie grond op het oude land verliest door ruilverkave lingen enz. kan ter vervanging grond in de IJsselmeerpolders in eigendom te rug krijgen. Ook hierin is een belang rijke concessie van de PvdA verdiscon- 7. De positie van de overheid in het energiebeleid is in beginsel vastgesteld. Deelnemen van de overheid in het op sporingswerk en ook in de exploitatie van delfstoffen zal onder bepaalde om standigheden aanvaardbaar zijn. De po sitie van de overheid als onderhande laar kan versterk} worden met een niet te snel uitgeven van concessies die alle bodemschatten aan particulieren toever trouwen. Van een staatsbedrijf is echter geen sprake. Wie dit alles beziet kan mr. Cals met de gang van zaken slechts geluk wen sen. Van de andere kant moet wel be dacht worden, dat nu nog slechts de vloer is gelegd waarop het gehele for matiegebouw moet verrijzen. De forma teur is een voortvarend aannemer, maar er kan nog van alles gebeuren, zowel bij het uitwerken van de details als.bij het aanwijzen van de zetels in het ko mende kabinet. Wat dit laatste betreft heeft het verdwijnen van de CH uit de regeringsgezinde partijen gelukkig eni ge „ruimte" gebracht. Men heeft alge meen vertrouwen in de wijze van aan pakken van formateur Cals. De KVP verwacht overigens dat hij het zo weet te schikken, dat de minister-president uit deze partij wordt gekozen. ROTTERDAM, 31 maart - Het Ne derlandse vrachtschip St. Gerrad uit Rotterdam, beladen met 900 ton kolen is plotseling in de Rijnhaven van Ba zel gebroken en gezonken. De opva renden konden zich redden door aan boord van buurschepen te springen. (Advertentie) AMSTERDAM, 31 maart Tegen een 36-jarige vrouw uit Laren (NHj heeft de officier van justitie bij de rechtbank alhier gisteren acht maan den gevangenisstraf geëist, waar van vier voorwaardelijk. De vrouw wordt ervan verdacht twee Hilversum- se makelaars in onroerende goederen, waarbij schilderijen van Han van Mee geren waarover zij niet de beschikking had een hoofdrol hebben gespeeld, te hebben opgelicht. Er was een bedrag van 52.000 gulden mee gemoeid. De verdachte, moeder van twee kleine kinderen, stond gisteren hui lend in de verdachtenbenk. Punt voor punt bevestigde zij het haast ongelo felijke relaas van een door haar te zamen met de beide makelaars groots opgezette handel met schilderijen van Van Meegeren, zoals de president haar dit uit de stukken voorlas. Het is eigenlijk jammer dat niet een' van de heren hier is", aldus de president mr. B. van der Waerden, die deze zaak ,,de roman van de makelaars die zich in de kunst begaven" noem de. Na haar huwelijk had de vrouw wat te royaal geleefd en was in schulden geraakt. Haar man, een timmerman, had zij geheel buiten de fataal afgelo pen transacties met schilderijen gela ten. De vrouw kende de weduwe van de schilder Van Meegeren voor wie zij, te gen provisie, al eerder verschillende schilderijen had verkocht. Toen twee makelaars van de vrouw hoorden dat het met schilderijen ,,zo'n goed handeltje was" hadden zij de vrouw voorgesteld een pool te maken en het met zijn drieën te gaan doen. De verdachte was daarna gaan fantaseren. „Als je dat nu nagaat... ze hebben het geloofd" nep zij gisteren vertwijfeld. De vrouw had de makelaars verteld dat de weduwe van de schilder drin gend celd nodig had en haar drie schil derijen, een aquarel en enkele tekenin gen, te koop had aangeboden voor 22.500 gulden Elk der makelaars gaf haar toen 7500 gulden voor deze aan koop. Verdachte is zelfs twee keer naar Amerika geweest voor zogenaamde transacties. De president merkte op: „De make laars waren zich gouden bergen aan het voorstellen. De heren hadden al een historisch huisje in Loenersloot ge kocht om hun schilderijenbezit te expo seren." Toen de vrouw tegen de makelaars had gezegd: „Ik heb geen geld meer", was het antwoord geweest: „Dat geeft toch niets. Wij hebben het toch". In dit verband zei de president: „Zij heb ben het als het ware opgedrongen/' De makelaars hadden voor de expo sitie van de schilderijen de zoon van de schilder, Jack van Meegeren, aange trokken. Twee tekeningen die zij van de schilder bezaten, bleken echter re- produkties te zijn die verdachte voor vijf en zevenenhalve gulden had ge kocht. De makelaars waren naar de weduwe Van Meegeren gegaan en za gen daar een schilderij hangen dat zo genaamd was verkocht. Zij grepen naai hun hoofd en riepen uit „We zijn bedro gen". De president ging met de verdachte, die een huishoudgeld van 75 gulden per week kreeg, na waar de gelden uit de schilderijenaffaire waren gebleven. Er was voor een bedrag van 8500 gulden aan schulden afbetaald; met man en kinderen was een reisje naar Majorca gemaakt voor 4.000 gulden en het week endje vanuit New York naar Laren had 2450 gulden gekost. Tenslotte las de pre sident een berekening voor volgens wel ke er voor elf- tot twaalfduizend gul den was aangekocht aan schilderijen, terwijl de vrouw had voorgegeven dat er voor 70.000 was aangekocht. De raadsman van de vrouw, mr. H. A. Viseur, zei dat de makelaars zijn cliënte letterlijk en figuurlijk in de wol ken hebben gejaagd. „Verdachte heeft nooit de bedoeling gehad de heren op te lichten. Het is haar", aldus de plei ter, „uit de hand gelopen. Juridisch is het geen oplichting maar verduiste ring. Doch dit laatste is niet ten laste gelegd." Op grond van de tenlasteleg ging kan zjj volgens de advocaat niet veroordeeld worden. Uitspraak 13 april. DELDEN, 31 maart Gisteravond is het negenjarig meisje M. Buddingh toen zjj per fiets de Rijksstraatweg Del den-Goor overstak, overreden door een auto. Het meisje was op slag dood. GORKUM De drie-jarige Michael van Heumen is hier door een bestel auto gegrepen en levensgevaarlijk ge wond. Het kind overleed in het Streek ziekenhuis. 's-HERTOGENBOSCH - Op de Gestelseweg is gistermiddag de vijf jarige Helma Wildschut al spelende onder een auto gelopen. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het di rect na aankomst in het Groot-Zie- kengasthuis is overleden. HELMOND De 25-jarige boekhou der B. Mol uit Eindhoven heeft gister middag op de rechte weg tussen Stip hout en Gerwen de macht over het stuur van zijn gloednieuwe sportwagen verloren, waarna hij tegen een boom botste. Kort na aankomst in het zieken huis te Helmond is de heer Mol over leden. WESSEM De 77-jarige heer W. Evers is gisteren door een busje gegre pen en op slag gedood. Soedan. Volgens Soedanese offi ciële kringen zijn meer dan 400 man nen, vrouwen en kinderen uit Congo- Leopoldstad naar Zuid-Soedan gevlucht tijdens aanvallen van Congolese rege ringstroepen tegen bolwerken van de opstandelingen. (Rtr) MONTGOMERY, 31 maart (Reuter, UPI) Gouverneur George C. Wal lace van de Amerikaanse staat Ala bama heeft gisteren een delegatie van dertien zwarte en twee blanke strij ders voor rassengelijkheid ontvangen en een verzoekschrift, dat zij hem aan boden, in ontvangst genomen. Verle den week, na de mars van Selnia naar Washington, had Wallace geweigerd de delegatie te ontvangen, maar gisteren veranderde hij plotseling van mening. Wallace's fiat kwam nog geen vier entwintig uur na een rede van ds. Martin Luther King, waarin deze aandrong op een economische boy cot van Alabama door de rest van de Verenigde Staten. De weigering van de gouverneur om de delegatie te ontvangen is een van de redenen, waarom zo'n boycot noodzakelijk is geworden, aldus King. Indien King en zjjn volgelingen de boycot werke lijk zouden gaan organiseren, dat wil zeggen indien zij alle Ameri kaanse negers en ook vele blanken ertoe zouden kunnen overhalen voort aan geen produkten uit Alabama meer te kopen, zou de ramp voor Wallace's staat niet te overzien zijn. In de petitie, die Wallace werd over handigd, wordt opheffing gevraagd van de kiesbelasting in Alabama, beëindi ging van ruw optreden van de politie, ruimer gelegenheid tot registratie als kiezer en benoeming van negers in overheidsinstanties. Ook werd ge vraagd negers op te nemen in de staatspolitie. Een lid van de delegatie, dominee J. E. Lowery vertelde dat de groep vriendschappelijk en hoffelijk was ont vangen. „Wij vroegen hem (Wallace) ons leiding te geven bij het bouwen van verbindingsbruggen in onze staat. Wij vertelden gouverneur Wallace dat hij onze gouverneur is. Wij hebben hoop dat hij zijn grote macht zal ge bruiken om onze staat vrede te be zorgen". aldus Lowery. Het bureau van Wallace deelde mee dat de gouverneur de petitie in ont vangst had genomen en de nadruk, had gelegd op het feit dat zijn kantoor al tijd open staat voor inwoners van Ala bama, ongeacht ras, afkomst of kleur. (Van een verslaggever) „De lente met haar ontluikende na tuur werkt verjongend". De stralende Jacoba, die ten overstaan van tal van notabelen uit binnen- en buitenland in het paviljoensgebouw op het Keukenhof terrein op beminnelijke wijze het woord voerde, bracht deze uitspraak in ver band met haar zoveel eeuwen nog steeds ongerepte schoonheid. Aan de verdedi ging van haar grafelijke rechten dacht zÜ niet meer! Daarom adviseerde zij minister Bot met al haar charmante overredingskunst om temidden van die fleurige bloemenpracht toch niet „aan politieke strijd" te denken. Gezien het reeds vorig jaar in Keukenhof in wer king getreden verbod om transistorra dio's te laten spelen had de nationale bloementuin reeds lang afgedaan met Radio Veronica, memoreerde Jacoba tenslotte met een lichte ironie. Minister Bot bracht op geestige wijze raakpunten tussen het ministerie van O.K. en W. en Keukenhof naar voren, waarbij hij de nadruk legde op de beeldhouwkunst. Sedert 1953 stelt het stichtingsbestuur van Keukenhof jonge, onbekende kunstenaars in de gelegen heid in de tuin te exposeren. „Ik vind dat een gelukkige traditie, die aller be langstelling verdient". De voorzitter van de stichting, Lis- se's burgemeester Th. de Graaf, noemde de Keukenhof-expositie een van de meest attractieve toeristische evenementen, die Nederland aan de buitenlandse toerist te bieden heeft. „In deze tijd van het jaar is de bloe mententoonstelling zelfs de enige at tractie". Mr. de Graaf herinnerde er voorts aan, dat vorig jaar een record aantal bezoekers geboekt werd. name lijk 713.000, waarvan ruim zestig pro cent uit het buitenland afkomstig was. DEN HAAG, 31 maart Zowel mi nister drs. P. J. Bogaers (Volkshuis vesting) als de vice-minister-president, mr. B. W. Blesheuvel, hebben gisteren woorden van lof te incasseren gekre gen over het door hen gevoerde be leid. Dit geschiedde bü de behande ling in de Eerste Kamer van de be grotingen 1965 van resp. het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid en van de begroting van het kabinet van de viee-minlster-president. Minister Biesheuvel toonde zich zeer dankbaar voor de woorden van waar dering, uitgesproken, zoals hij zei, „bij het scheiden van de markt". Die waardering, zo vervolgde de demissio naire bewindsman, deed hem afvragen waarom het kabinet-Marijnen eigenlijk weg gaat. Bij de debatten in de senaat was het de CHU-afgevaardigde Van Hulst, die mede uiting gaf aan zijn waardering voor het beleid van minister Biesheu vel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5