WILLEMSTADS HAVENINGANG KRIJGT NIEUWE GEDAANTE Vaste stalen brug over Curasao's St. Anna-baai -:y Verkeer bijna 60 meter boven zeeniveau V in CAIRO Postbode nam 1000 gulden voor 100 aan Wees wel voorzichtig met oordeel nARO ASCÖ Geen verzet tegen godsdienstvrijheid meer te verwachten KLM verkoopt Aer Lirigus de Viscountvloot Kinderen uiten hun gevoelens in tekeningen Goed gehoed Schrokop Weet-je-mode weetje Faroeks lichaam de beste medicijn Kardinaal Alfrink over Concilie Voor f20 min. Pers over radio en tv-plan Wat kinderen ervan zeggen Schipbrug uit 1888 Stalen gevaarte Steun van Canadese regering voor eed weigerend echtpaar GEARRESTEERD Kardinaal Alfrink Voor oordeel over godsdienstvrijheid in Latijnse landen niet afgaan op pers Baby verongelukt NA AARDBEVING Missionaris uit Chili zoekt in Nederland steun EXCUSES VOOR BOEIEN VAN DA SILVA KORAAL ZEEM daar lap je t mee! ~Tan. e WOENSDAG 31 MAART 1965 PAGINA 7 JA 6 DEN HAAG, 31 maart Over enkele jaren zal de haveningang van Curagao ingrijpend zijn gemo derniseerd. De havenmond zal zijn verbreed, de kaden verlengd en over de St. Anna-baai de trots der Antillen zal een stalen brug van sierlijke constructie de oude schipbrug hebben vervangen. Het nieuwe aanzicht dat de St. Anna-baai, Curagao's fraaie haveningang zal krij gen, als de pontonbrug zal zijn vervangen door de vaste oeververbinding, de sierlijke stalen brug, waarvan de con structie reeds is begonnen. De mooiste tassen en koffers zijn van Skai. De mooiste i meubels zijn bekleed met, Skaf. verk I de Sfec- »ng- der fe rk zegt „Ik 3 in af- de aeer i ik blij lerk in a ter tan- die den ge est- in Weinigen zullen treuren over de verdwijning van de pontonbrug, Pittoresk overblijfsel uit een vroe gere periode, maar niet meer van d£ze tijd. Velen zullen in de nieuwe «rug de dynamische technologische voortgang belichaamd vinden. Een voortgang waarin het Caribisch ge bied steeds meer wordt betrokken. -fP® directie Bruggen van Rifkswater- f,,- 'n Den Haag heeft in samen- jverking met de Dienst Openbare Wer den op Curagao de nieuwe brug ont worpen. De afdeling Staalconstructies zorgt voor de bovenbouw, de D.O.W. 'n Willemstad voor de onderbouw. Met uitvoering van grondwerkzaamhe den is reeds een begin gemaakt. De brug krijgt een totale lengte van *95 meter. De vrije overspanning boven het water zal 200 meter lang zijn. Het rtjvlak komt op bijna 60 meter boven zeeniveau. Aanzienlijk breder dan de ♦I1 u "ibaan (5 m. 10) van de pon- zullen twee van elkaar ge- TT.! röbanen van de hoge brug Jatter 6,5 meter breed zijn. De onder kant van de brug (door technici een ..kokerbrug" genoemd) komt op 55 m. boven het vaarkanaal, zodat zelfs zeer Rrote zeeschepen onder de brug door de haven kunnen binnenvaren. De toewijzing van geldmiddelen uit "et EEG-fonds en de Nederlandse ga rantie van een Antilliaanse lening ma- £en de bouw van de brug mogelijk. De Kosten zouden volgens een in het Poly technisch Tijdschrift in 1963 genoemde reming f 16 miljoen Antilliaanse gul dens zijn. Deze raming van het brug- project exclusief de kosten van enige opkomende werken werd genoemd door oe heer W. W. Koudenburg, ing., voor- fflWig hoofd van de Dienst Openbare werken op Curacao. De mogelijkheid van een nieuwe oeververbinding ter vervanging van de aloude Emmabrug is reeds sinds 1930 in overweging. Zij die Curagao Kennen, weten, dat de situatie van Willemstad, de hoofdstad van de Ne derlandse Antillen, een moderne voor ziening vereiste. De ontwikkeling van de haven nam sterk in betekenis toe S'nds de wereldoorlog. Willemstad is Jn feite door de zeehaveningang in tweeën gesplitst. Het stadsdeel Otra- ydnda ligt ten westen van de St. Anna- baai en het stadsdeel Punda ten oosten daarvan. De St. Annabaai is de vaar geul tussen de zee en het Schottegat. De eerste pontonbrug werd ge bouwd in 1888. Het aantal voetgan ger* dat dageljjks de brug passeert zal naar recente raming 500 a 700 per uur zjjn. Van 's morgens zeven uur tot zeven uur In de avond. Als de pontonbrug geopend wordt (alleen tussen 6 en 24 uur) worden de voet gangers gratis overgezet met snelva rende veerboten, die tweehonderd Passagiers per keer naar de over zijde brengen. Natuurlijk zijn ook op ander gebied v «rkeerstellingen en verkeersverwach- WOORDRAADSEL 1. beweeglijk; 2, beginletter; 3. glazen uitstalkast; 4. bewoner van Europees land; 5. iemand die op de beurs van een ander teert; 6. gelukspop; 7. adviseur. Op de streepjes: hoge onderscheiding, ''elke 150 jaar geleden door koning Wil lem I werd ingesteld. 2. 3. 4. 5. 6. 7. OPLOSSING VAN 30 MAART 1 afschrift; 2. fraai, korf-, 3. K,r: USA, Lek, na; 5. nimf, miss, v.'amant; 7. noen, Ier; 8. mededelen; 9 lama: 10. lade. via: 11. klerk, snit Verticaal: i. afgunst, alk: 2. fresia, maal: talamine, de; 4. CAO, flodder; 5. hiel, AV:.6- iemand: ik, kin, Elis; 8. fok. atll- n' trana, Eem; 10. fra, ornaat. IR. W. J. VAN DER EB brugconstructi ?8 tingen te pas gekomen aan de bereke ning van de economische betekenis van de nieuwe brug. Het aantal auto's op Curagao beloopt nu bijna zestiendui zend, hetgeen ten opzichte van het aan tal inwoners een verhouding geeft van bijna 1 op 8. In feitelijke zin zal de nieuwe brug de ringweg rond liet Schottegat sluiten, hetgeen zowel voor het zakenleven aks voor het geïntensiveerd toeristisch ver keer van praktische betekenis is. Er is de laatste jaren een situatie ontstaan waardoor uitvoering van dei brug nu minder bezwaarlijk is dan zij enige tijd geleden zou zijn. De rationa lisering in de olie-industrie heeft mankracht vrijgemaakt, die kan wor den ingezet bij het omvangrijke werk. Die omvang laat zich voor de leek enigermate vatten als men weet dat de Dienst Openbare Werken in de onderbouw alleen reeds achtduizend kubieke meter beton en 650 ton be tonstaal zal verwerken. In de boven bouw wordt verwerkt 3200 ton staal. De montage vajj^ de brugonderdelen vordert. Het werk verdeeld over enkele constructiewerkplaatsen hier te lande. Eind dit jaar begint men met het verschepen naar de Antillen. Daar verwacht men in 1966 zo ver te zijn, dat het monteren kan beginnen Binnen een jaar daarna zal dan do brug ge reed kunnen zijn. Het monteren zal de scheepvaart niet hinderen. iVIen werkt met kranen van beide oeverzijden, ter wijl de drukke in- en uitvaart (tussen de 5 en 6000 schepen per jaar), ge woon kan doorgaan. BIJ een dergelijk omvangrijk werk is uiteraard samenwerking van vele in stanties, hier te lande en in de An tillen van primair belang. Enkele ja ren geleden bezocht het hoofd van de directie Bruggen van de Rijkswater staat, ir. Ten Bokkel Huinink, voor de tweede maal de Antillen. Hv> nam er de situatie in ogenschouw. De brug is een ontwerp van ir. W. J. van der Eb, hoofdingenieur bij de af deling Staalconstructies van deze di rectie. Hij is ook de geestelijke vader van de Van Brienenoordbrug, die on langs door de koningin werd geopend. Eerder reeds ontwierp hij de brug in Venlo (60 meter), de eerste verbonden staalbetoneonstructie in Nederland; de brug te Rhenen (143 meter), óók een nieuwigheid in ons land; de IJ-brug te Schellingwoude (105 meter); de Wil- helminabrug te Maastricht, de hoofd brug te Rheden, de brug bij Gorkum (170 meter). Ir. Van der Eb heeft voor zijn bijzon der werk in het verleden een konink lijke onderscheiding ontvangen. Ook de speurwerkprijs van het Kon. Instituut van Ingenieurs viel hem ten deel. Deze onderscheidingen markeerden de perio den waarin de heer Van der Eb diverse ingenieuze ontwerpen tot stand bracht. „In vele gevallen door een verfijnde berekening en rationele constructies", aldus de kwalificatie van een deskun- CAIRO, 31 maart (UPI) Het stof felijk overschot van de in Rome over leden vroegere koning van Egypte, Faroek, is gisteren aangekomen op het vliegveld van Cairo. De kist werd in een afgelegen hoek van het vlieg veld uitgedragen. Journalisten en pers fotografen werden op een afstand ge houden. Men verwacht dat Faroek zal worden bijgezet in de buurt van het graf van zijn vader Foead in een moskee bij de Saladincitatel. President Nasser heeft voor de begrafenis in Egypte toestemming gegeven. dige jury, „waarmee hij aanzienlijke materiaalbesparingen wist te verkrij gen". Overigens zijn het niet alleen brugontwerpen waarin zijn speurwerk neerslag vond. Ook de staalconstructie van de Haringvlietstuwen, de stroom- stuw van Krimpen en de roldeur in Temeuzen getuigen ervan. Vermeldenswaard is dat ir. Van der Eb, op Java geboren en afgestudeerd, na diverse bruggen te hebben gebouwd in het voormalige Ned.-Indië, als ge ïnterneerde in een Japans kamp zijn technologische activiteit voortzette. Na repatriëring kon hij hier zijn speur werk hervatten en nu, enkele jaren vóór zijn pensionering, zal hji het ge noegen smaken een product van zijn technische knobbel op het westelijk jjzen. dHs. halfrond te zien verrij: OTTAWA, 31 maart (AFP) Het Ne derlandse emlgrantenpaar Bergsmn dat by zijn naturalisatie-aanvrage in Canada verklaard heeft zonder gods dienst te zijn, zal van de Canadese re gering financiële steun ontvangen om in beroep te gaan bij het opperste ge rechtshof. De Canadese naturalisatiedienst wei gerde hun aanvrage, omdat zij, niet godsdienstig zijnde, geen eed wilden af leggen. De plaatselijke rechter was het eens met de naturalisatiediensten. Zijn toespraak werd bevestigd door het gerechtshof van Ontario. Het beroep op het opperste gerechtshof is het enige wat het echtpaar nog overblijft. (Van onze Utrechtse redacteur) VIANEN, 31 maart Een postbode uit Lopikerkapel, in dienst van het postkantoor alhier, moest bij een fa milie in Hagestein tweehonderd gul den innen, fly ontving twee bankbil jetten, doch later kwam men in het gezin tot de ontdekking dat er een briefje van duizend gulden bij moest zijii geweest. De directeur van het post kantoor werd onmiddeliyk verwittigd, waarna de postbode werd verhoord. Deze hield voi twee bankbiljetten van honderd gulden te hebben ontvan gen. Enig bewijs was niet te leveren, doch de postale recherche en de rijks politie besloten de gangen van de man na te gaan. Hy liep tegen de lamp, toen hij probeerde in Gouda het briefje van duizend gulden te wisselen. Daar na heeft hy volledig bekend. Op grond van verduistering is hij in hechtenis genomen. UTRECHT, 31 maart „Ik wil niet goed praten wat niet goed te praten is, maar wanneer men oordelen wil over de mate van godsdienstvrijheid in de Latijnse landen, moet men niet afgaan op wat men er hier in Nederland in de kranten over schrijft," dit antwoordde kardinaal Alfrink gisteravond in Utrecht op een vraag over de betekenis van het decreet over de godsdienstvrijheid ge zien tegen de achtergrond van de situa tie, in de Latijnse landen, waar die vrijheid vaak zoals de vragensteller het noemde een farce is. Het reformatorisch christendom dat zich m die landen presenteert, aldus de kardinaal, wordt er gewoonlijk vertegenwoordigd door bepaalde sek ten die ook in ons land door de refor matorische broeders niet worden ge waardeerd en die alleen al door hun manier van optreden een zekere weerstand oproepen. Volgens hem betreft het bovendien vaak mensen die uit de katholieke kerk zijn weggetrokken („en dan druk ik me heel eufemistisch uit") en die het ge vaar lopen, rancuneus te zijn. De kar dinaal. die in dit verband de term „renegaten" (afvalligen) gebruikte, zei dat het dan gaat om figuren met wie geen enkele bonafide christelijke ge meenschap eer inlegt. EMMELOORd, 31 maart Mevrouw M. Rietberg in Tollebeek (N.O.P.) is gistermiddag met haar vijf maanden oude dochtertje in haar woning van de trap gevallen. Hierbij kwam het kind om het leven. (Advertentie) echt LET VOORAL OP DIT ETIKET (Advertentie) 20 tabletten 95 cent. UTRECHT, 31 maart (KNP) „Of schoon het Tweede Vatikaans Concilie in opzet niet bedoeld is geweest als een oecumenische Concilie in de bete kenis, die het woord oecumenisch in het later spraakgebruik heeft gekre gen, toch heeft het in feite een ster ker en intensiever oecumenisch ka rakter gekregen dan men bij het begin had kunnen vermoeden. Alleen daar uit is het te verklaren dat ebt Concilie zo'n wereldwijde belangstelling heeft gekregen". Dit zei kardinaal Alfrink gisteravond in een toespraak over „Concilie en Oecumene" voor het theo logisch literaire studentengezel schap „Excelsior Deo Juvante", een vereniging van Ned. Herv. studenten aan de theologische faculteit van de Ryksuniversiteit van Utrecht. De fascinerende figuur van Paus Jo annes, die door de oprichting van het Secretariaat voor de Eenheid van alle christenen de bedoelingen van zijn pon tificaat zo persoonlijk en markant had aangegeven, heeft daarbij een grote rol gespeeld. Voor Paus, Joannes, en dit geldt evenzeer voor Paus Paulus, en voor heel het Concilie, hield het uiteindelijke streven van ieder wezen lijk oecumenisch werkzaam zijn niet op bli het wegnemen van vooroorde len, bij het waardering hebben voor elkaar of bij het elkander tegemoet treden in christeiy'ke liefde. Ook niet, zo verklaarde kardinaal Alfrink, bij een federatief samengaan met behoud van alle geloofsgeschillen, en zelfs niet bij een oprecht erkennen van elkan ders eerlijke bedoelingen om christen te willen zijn naar het Evangelie van de Heer. Dit alles is noodzakelijk, maar uit eindelijk gaat het om een gezamenlijk zoeken om gestalte te geven aan de ene Kerk, die de Heer heeft bedoeld, en aan de eenheid van geloof, die de Heer heeft gewild. Zolang dat doel niet is bereikt zal de waarlijk oecumeni sche christen niet kunnen rusten in de gedachte dat de opdracht van de Heer is vervuld. De oecumenische tendens, die het grote onderscheid uitmaakt tussen het eerste en tweede Vatikaans Con cilie. komt het meest tot uitdrukking in het decreet ovei' het occumenis- me, dat zo goed als met algemene stemmen door het Concilie is aan vaard. Sprekend over „de zwarte week" van de derde zitting, merkte de kardinaal op dat de strubbelin gen van die laatste week niet mo gen doen vergeten welke de positie ve inhoud is van dit stuk over de oecumene. De erkenning van ieder oprecht christelijk geloof, waar dit ook gevon den wordt, de waardering van werke lijk christelijk geloofsgoed en goddelij ke genadewerking buiten de Katholie ke Kerk, het appel tot vernieuwing bezinning en versterking van werkelijk christelijk leven, dat de gescheiden heid van de christenheid aan de Kerk richt, demonstreren de wil van de Kerk om oecumenisch te willen den ken en oecumenisch te willen zijn. Het Is uiterst belangrijk dat het Concilie niet heeft geaarzeld voor de niet katholieke christelijke gemeen schappen de erenaam van „Kerk" te gebruiken. Maar anderzijds drukt dit gebruiken van de benaming „Kerken" in het meervoud de aandacht van alle chris tenen op de gescheidenheid en op de opdracht van de Heer blijvend te stre ven naar realisering van de ene Kerk, die hij heeft bedoeld en gesticht. De oecumenische tendens van het Concilie komt overigens niet alleen tot uitdrukking in het decreet over het oecumendsme. Ook de constitutie over de Kerk is ervan doordrongen. Dat geldt ook voor de verklaring over de godsdienstvrijheid, die als eerste punt op de agenda staat van de vierde zitting van het Concilie. Het is niet de bedoeling van deze verklaring vrij heid van godsdienstbeleving te vragen voor de katholieke gelovigen alleen. Het Concilie vraagt dezelfde vrijheid voor iedere christen, en voor iedere mens die in de beleving van zjjn godsdienst eerlijk en oprecht zijn ge weten volgt. Het stuk bedoelt te formuleren wat reeds lang in de Kerk leefde. Wan neer het stuk weerstanden heeft ge vonden, ligt het naar de mening van kardinaal Alfrink niet zozeer in het niet aanvaarden van de wezenlijke strekking van de verklaring, eerder in een vrees, dat bepaalde formuleringen de kerk zeil moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken. De hoop is gewettigd dat de nieuwe redactie, die het stuk thans gevonden heeft, deze weerstanden zal kunnen op heffen, zonder dat de wezenlijke In houd wordt afgezwakt. DUBLIN, 30 maart Aer Llngus, de Ierse luchtvaartmaatschappü, heeft een contract van twee miljoen pond sterling (ruim 20 min) met dt KLM gesloten waarbij ze de gehele KLM- vloot van Viscount vliegtuigen opkoopt. De algemeen bedrijfsleider van de Aer Lingus, J. F. Dempsey, en de alge meen bedrüfsleider van de KLM, J. Luymes, tekenden het contract Met de ondertekening van het con tract is een einde gekomen aan een jaar van onderhandelingen tussen beide maatschappijen. De eerste vliegtuigen zullen in oktober worden geleverd en de laatste tegen november. De negen vliegtuigen komen in de plaats van de kleinere Fokker Friendship vliegtuigen die de Aer Lingus later van de hand zal doen. De KLM Viscounts die acht Jaar oud zijn, zullen op de route Dublin-Londen worden gebruikt. De KLM zal, naar bekend, de Viscounts vervangen door DC-9 vliegtuigen. Met de KLM Vis counts zal de Aer Lingus over 17 van deze vliegtuigen beschiicken. Door de verkoop van deze negen pro peller-vliegtuigen is de vloot van de KLM gereduceerd tot 31 vliegtuigen. Vier jaar geleden had de luchtvaart maatschappij nog 105 toestellen. De KLM neemt afscheid van een van de meest gebruikte vliegtuigen ter we reld. In 1950 ging bij Vickers-Armstrong in Engeland het prototype voor het eerst de lucht ln. Sindsdien zlin er ongeveer 450 exemplaren van de produktieljjn gekomen. Het eerste met schroefturbi- nemotoren uitgeruste vliegtuig voor het burgerluchtverkeer vond vele afnemers, ook achter het Ijzeren gordijn. Niet min der dan 57 maatschappijen vliegen met toestellen van dit type. Advrrtrntir) MEER DAN 80.000 DEALERS IN 87 LANDEN Het hoofd van een bijzondere school raadt alle onderwijzers aan meer te letten op de kunstzinnige produkten van de allerjongste leer- lingetjes. „Schilderijen en beeldjes kunnen vaak aanwijzingen geven omtrent de gesteldheid van het kind of het zich gelukkig of onge lukkig voelt. Kinderen projecteren hun gevoelens in kunst." Het hoofd van de school geeft eij voorbeeld. „Ik heb een prachtig beeldje op school voorstellende een biddende man met een rozenkrans in zijn hand. Hij is sterk naar voren ge bogen, rlsof hij een zware last te drag enheeft. Het is kennelijk een zelfportret. De maker is zeer godsdienstig, maar ook zeer de pressief, gedeeltelijk omdat hij ge adopteerd werd." Een andere jongen van zijif school verried in zijn schilderijen dat het hem steeds slechter ging". Eerst maakte hij een voorstelling van een man die op een bank lag met fles sen in zijn beide handen en een dikke sigaar in zjjn mond. Luxe moest dit volgens het Jongetje verbeelden. La ter maakte hij dezelfde voorstelling, maar de man zag er veel primitiever uit en leek op een Neanderthaler. Nog later maakte hij weer dezelfde tekening, maar nu was de man bijna vormloos. De onderwijzer heeft toen de psychiater erbij geroepen. Punten waarop de onderwijzers bij kindertekeningen op moeten letten zijn: een grote kleurenzee, die alle voorstellingen ineen doet vloeien. een erg verwarde tekening zon der compositie. schilderijen met veel rood. Hier blijkt de agressiviteit van het kind uit. een liefde voor doodshoofden en kerkhoven, die een ongezond bezig zijn met de dood verraden. De kinderen met obsessies, zij die steeds weer het zelfde tekenen, zijn het meest gestoord, is de leraar op gevallen. Een lector in psychologie waarschuwt tegen deze diagnoses van leken. „Je moet zeer deskundig zijn >VWV/S/WS/VWWWWVSA/V\ P.V LUXE COMFOOR 77.50 deksel 9.50 WERKELIJK INWISSELBAAR IN HEEL EUROPA Prijscourant en dealers/Ijst op aanvraag importeur C. G. SIEBEN GO N.V. N.Z. VOORBURGWAL 27-29, AMSTERDAM-C. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 31 maart Pater M. van den Hombergh, die na een jarenlang verblijf in Chili op werkbe zoek is in Nederland en die op de missieprocuur van de priesters van het Heilig Hart aan de Parklaan alhier verblyft, is door de berichten uit Chili van de laatste dagen diep getroffen. Hy ontwikkelt thans activiteiten, om de hulpactie van het Roode Kruis te steunen. Vanaf 16 december is pater Van den Hombergh in Nederland en over onge veer twee maanden hoopt hy weer naar Chili te vertrekken om zijn werk, dat voomameiyk op het terrein ligt van de public relations, voort te zet ten. In verband met dit werk heeft hjj tydens zijn verblijf hier contacten gelegd met verschillende Nederlandse instituten. Zjjn gedachten gaan vooral uit naar de inwoners van de gemeente La Ca- lere. Men heeft daar tot september 1963 onder het dreigend gevaar van de rivier A Concaqua geleefd. Dege nen die woonden in wat men zou kun nen noemen de ..uiterwaarden van de rivier", werden keer op keer gedwon gen naar elders te trekken. In 1963 besloot men tot aanleg van een kilometers lange dam. Hierdoor bevei ligd bouwden de herhaaldelijk verdre venen zich weer een huis en een be staan op. Door de aardbeving nu, is juist die dam onder meer bezweken. Tachtig huizen zijn volgens de berich ten vernietigd. De gedachten van pa ter Van den Hombergh gaan ook uit naar Los Placeres, een volkswyk van Valparaiso, waar volgens de berichten „de huizen omvielen als dominoste nen". Illapel, volgens berichten het centrum van de aardbeving, waar vooral Franciscanen uit België werk zaam zyn, zal ook zwaar geleden heb ben. Pater Van den Hombergh hoopt te bewerken, dat de Nederlanders, die weten wat dliken en dammen bouwen is, zullen willen medewerken aan het opwerpen van dammen in Chili. Dam men van steen maar ook „dammen tegen de angst". Europa. De commissie van de EEG, de Hoge Autoriteit van de EGKS en de commissie van Euratom hebben besloten gezamenlijk deel te nemen aan de wereldtentoonstelling in Cana da, die in 1967 in Montreal gehouden wordt. (ANP) DEN HAAG, 31 maart Het Por tugese ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Nederlandse ambassa deur in Lissabon meegedeeld, dat de uit Nederland uitgewezen Portugees da Silva Franco in Portugal politieel gistermid dag meegedeeld. De Portugese autoriteiten hebben hun verontschuldigingen aangebo den voor de wqze van transport van Da Silva Franco van het vliegveld naar het ziekenhuis. Da Silva Franco bevindt zich onder observatie in het hospitaal „Julio de Matos". AMSTERDAM, 31 maart De over gangsregeling voor radio- en televisie heeft aan de pers verschillende re cties ontlokt. Volgens het ALGEMEEN HANDELS BLAD maat het plan Cals het voor nieuwe zendgemachtigden uiterst moei lijk, vaste voet in de ether te krijgen. Zq verwerven zich met hun schamele urentoewljzing geen reële kansen. Wer- keiyke openheid van de ether biyft in Nederland een vrome wens. Wanneer de heer Cals straks, als de moeiiyke sociaal-economische onder werpen aan de orde komen, met soort- gelpk opportunisme manoueuvreert, is de kans niet gering dat ook de ARP er de brui aan geeft. Het protestants christelijk dagblad TROUW noemt het akkoord een com promis tussen hen die een systeem van vrije omroepverenigingen voorstaan en hen die kiezen voor een van overheids wege in het leven te roepen „nationale omroep". Als zodanig is het voor ons aanvaardbaar maar het mag nimmer een andere naam krijgen. HET PAROOL zegt: Wie zoals wy heeft gedacht aan een radicale ver nieuwing van de structuur van het om roepbestel in ons land. kan zich over „het omroepplan-Cals" bepaald niet verheugen. K(jkt men door de techni sche en organisatorische details heen, dan blijft over dat het zuilensysteem wordt gehandhaafd, geconsolideerd en op een enkel punt wat aangevuld. Volgens HET VRIJE VOLK Is zeer belangrijk in het plan de vorming van het nieuwe orgaan, met een eigen pro grammastaf en eigen zendtyd. In dat orgaan kan de vernieuwing van radio en televisie gestalte krijgen. Gebleken en gekweekt onbehagen tegen de Ne derlandse omroep berust voor een veel groter deel op verweer tegen program mering dan op bezwaren tegen de be staande constructie. Voor de deur van het nieuwe bestel zal het gedrang niet groot zpn, maar wie werkeiyk iets wil met radio en te levisie heeft niet zo'n hoge drempel voor zich. En dat is het waardevolle van dit plan. Het geeft kansen op ver nieuwing maar maakt van radio en tv geen terrein voor avonturiers. om teeekeningen te kunnen uitleggen. Ondrwpzers of leraren moeten zich daar niet mee bezig houden. Het ia het werk van een psychiater. Zelfs de wat ervarener onderwü- zer kan zich schuldig maken aan een te subjectieve 'interpretatie. In d« psychiatrie vormen tekeningen ook maar een hulpmiddel, men stelt zyn diagnosis niet op grond van de teke ningen vast. Wie draagt er nu eigenlijk nog een hoed? Het staat altijd wel erg char mant, maar veel vrouwe- vooral jonge voelen zich meestal onbe- haagUjk met iets op hun hoofd. Zjj laten nog liever hun kapsel uitwaai en of verregenen. Of anders doen ze een sjaaltje om. Maar ze vergeten dat sjaaltjes lang niet by alle gele genheden flatteus staan en dat een klein hoedje zeker in de zomer een veel leukere indruk maakt. Bovendien is een hoed altyd han dig; ais uw kapsel eens een keer niet zo goed verzorgd is, kunt u het, als u op bezoek gaat, gewoon op houden. En dat kan nu weer met een sjaal niet. Als u zich een beetje op gelaten voelt met een hoed, zoudt u het beste kunnen beginnen met iets kleins. Een sjaalachtig kapje, dat het hoofd opsluit bövoorbeeld of iets van licht stro. Let u er bü het kopen wel op, dat het een hoedje is dat goed om uw hoofd sluit, zodat u by een sterke wind geen zorgen hoeft Eric (3>/i) ging op een zondag mee naar de kerk. „Ik wil nu ook O.L. Heertje wel eens opeten," verkondigde hij. En tydens de communie van de pries ter riep hij heel verontwaardigd uitt „Mamma, hy eet alles op, nu krij gen wq niets meer!" (Mevr. Th. Remmerswaal-v. d. Laarschot, Schiedam). (Advertentie) C-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7