Verwachtingen voor Frankfurt Ji HOOGOVENS IJMUIDEN Autospeculaties 1966 BERTONE BOUWT FIAT SPIDER „Automonteuses" in R'dam? Meisjesschool voor mannelijke beroepen Autolampen ontsteken automatisch FIAT 1100 in primula-pak Wat doet een schaarman hij Hoogovens Pas op voor capuchons „Carmel 12" Fijn-metaal en elektrotechniek Taxi's vijftien procent omhoog in Rotterdam Geen beslissing over conferentie in Venetië Oudewater zet de Mok zevert eeuwen terug Kdamse havenfraude .Osto-directeur kreeg 30 maanden Rentabiliteit van tuinbouwbedrijven Dodelijk ongeluk in Rotterdamse haven Buitenlandse Zaken Forser Opel Kadetje Peugeot mmm. Ml® gekleur WOENSDAG 31 MAART 1965 F v PAGINA 9 Uit lange rollen plaatstaal knipt hij platen op maat. Dat doet hij op een z.g. platenknipbaan, een tamelijk ingewikkelde machine waarvan de snelheid haarfijn geregeld kan worden en die de platen óók nog op dikte sorteert. Daarmee zijn we over het werk van de schaarman nog lang niet uitgepraat. Er is natuurlijk veel meer over te vertellen, net als- over al die andere specifieke beroepen bij Hoogovens trouwens. Allemaal vragen ze om andere capaciteiten. Maar het kan allemaal geleerd worden. Daarom is er voor doorzetters met een gezond verstand altijd plaats. Ook voor u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken Hier is het adres Personeelszaken, gebouw Buitenhoftelefoon 02550-6611, toestel 1111. Dit sierlijke sportwagentje is de Fiat 850 Spiderontworpen door de Italiaanse carrossier Bertone. Goed voor llfi kilometer per uur. Basis: normale Fiat 850. Prijs nog onbekend. De nieuwe Peugeot-204 Zorg voor hélder de kleding. Laat Uw kinderen bij voorkeur witte laarsjes, licht-gekleurde mutsen, gele windjacks dra- jen. Deze raad geeft mej. Nijkamp, inspectrice van de nuts-kleuterschólen in het bulletin voor de Nederlandse vereniging bescherming voet gangers en het lijkt ons nut tig, dit juist in deze rubriek even te herhalen. Alle auto mobilisten weten, hoe verra derlijk grijze kleding kan zijn, vooral bij het invallen van de duisternis. Een reden, waar om wij persoonlijk ook nooit een donkergrijze auto zouden kiezen. In Duitsland en Oos tenrijk probeert men bij de jeugd gele petjes en hoofd doeken ingang te doen vinden voor kinderen èn automo bilisten zou dat een prettige en veilige steun kunnen zijn. Nóg een raad geeft mej. Nij kamp aan de moeders: De capuchon is een bijzonder ge vaarlijk modeverschijnsel. De rapuclion belemmert de bewe gingen van het hoofd dusda nig, dat het kind onmogelijk goed naar alle zanten kan uitkijken. En dat is, vooral in het huidige verkeer, le vensgevaarlijk. pïWt&fï (Advertentie) (Van een verslaggever) ROTTERDAM, SI maart Tot nu toe zijn meisjes op technische scholen nog altijd een uitzondering geweest In Nederland bestaan geen technische od- leidingen voor uitsluitend meisjes. Bin nenkort zal daar verandering in ko- ROTTERDAM, 30 maart. De recht bank heeft vanmorgen vier hoofdver dachten in de Oste-havenfraudezaak ver oordeeld tot gevangenisstraffen vari ërend van zes maanden met aftrek tot twee jaar en zes maanden met aftrek. De zwaarste straf, twee en een half jaar, kreeg een 33-jarige Osto- directeur wegens het nitlokkcn en me- deplegen van valsheid i„ geschrifte. De rechtbank zag in deze Osto-di recteur een van de aanstichters van de malversaties, als de man die jaren lang bezig was uit geldelijk gewin het moreel in de H-otterdarnse Haven te ondermijnen door mensen te bewegen voor geld valse maten van te versche pen goederen in te vullen op zoge naamde inladingsmamfesten. den HAAG, 30 maart „Van de vele tienduizenden die zich tot nu toe in Nederland met tuinbouw bezighou den zullen in de komende jaren velen steeds verder achterop raken. Zjj mis sen de animo, het inzicht, de capaci teiten of de kapitaalbasis om mee te groeien. Wü kunnen hen slechts aan raden het roer snel om te gooien, of om zich alsnog binnen de tuinbouw in te stellen op deze dynamische tjjd, of om elders een nieuw bestaan op te bouwen". De veibngbestuurders, die vanmorgen in Scheveningen de algeme ne vergadering van het „Centraal bureau van de tuinbouwveilingen" bij woonden, hoorden deze uitspraak uit de mond van hun voorzitter, de heer M. Prins. Mozambique. Nabij Tete in.. het noordwesten van Mozambique zijn ne- een personen orn het ieyen gekomen en zeven gewond doordat een passa- gierstrein inreed op een goederen trein. (Rtr) men als er aan de algemene meisjes school voor het nijverheidsonderwijs „De Voorpost" aan de Mathenesser- laan alhier een speciale opleiding zal komen voor „het technische meisje". De opleiding start 1 september en kwam tot stand in samenwerking met de Vereniging Technische Scholen. Toe latingseis voor de cursus Technisch as sistente is de primaire opleiding van het Nijverheidsonderwijs. Het lesroos ter is aangepast aan de aard van het meisje, zodat, er les wordt gegeven vooral in het fijnere technische werk, zoals fijn-metaalbewerken en elektro techniek. Daarnaast worden algemeen vormende lessen gegeven. De duur van de cursus is één jaar. Deze eerste tech nische opleiding voor meisjes in Ne derland is niet opgericht omdat er van de kant van de meisjes veel belangstel ling bestond voor techniek, maar om dat er van de kant van het bedrijfsle ven vraag naar vrouwen was. die het fijnere technische werk konden doen. Bij voldoende belangstelling voor de cursus, kan aan het eind van het jaar gedacht worden aan een opleiding voor automonteur. De opleiding is vooral tot stand gekomen op aandringen van het bedrijfsleven. ROTTERDAM, 31 maart Het is mogelijk dat over enkele weken de taxi meters hier een inclusieve prijs gaan aangeven, wat zal neerkomen op een verhoging van net tarief met vijftien procent. Dit is het resultaat van be sprekingen tussen werkgevers in het huurauto- en taxibedrijf en de drie erkende vervoerorganisaties. Voor de klant werkelijk de nieuwe inclusief- prijzen gaat betalen zal eerst liet col lege van B. en W. haar goedkeuring moeten hechten aan het plan. De om bouw van de taximeters zal ook nog wel enige tijd in beslag nemen. Het ziet er voorlopig nog niet naar uit, dat de werkgevers ook akkoord zul len gaan met de looneisen van de drie erkende vakbonden en het niet erkende OVB, die neerkomen op een minimaal garantieloon voor een taxichauffeur van 140 tot 160 gulden per week. Indien de werkgevers hierover voor morgen geen uitsluitsel hebben gegeven dan is de kans groot dat het OVB een staking proclameert. Tot deze staking zal dan volgens de vorige week vastgestelde plannen worden besloten tijdens de vier de nachtbijeenkomst van het OVB dit jaar, morgenochtend om vijf uur. ROTTERDAM, 31 maart De 27- jarige bootsman-havenarbeider J. A. Phaff is gisteren aan boord van de „Heidelberg" in een der ruimen getrof fen door een hijs balen met klei. De bootsman werd ernstig gewond aan het hoofd. Op weg naar het Dijk- zigt-ziekenhuis is hij overleden. DEN HAAG, 31 maart Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren gezegd dat er volgens in Den Haag ontvangen be richten geen beslissing is genomen over een ministersconferentie in Vene tië. OUDEWATER, 31 maart Het schil derachtige stadje aan de Hollandse IJssel op de grens van Zuid-Holland en Utrecht gaat van 3 tot 11 september vieren, dat het 700 jaar geleden van Hendrik van Vianden, bisschop van Utrecht stadsrechten ontving. De bur gerij, die met reden trots is op haar stad, trekt er in die week een dertiende eeuws kostuum voor aan. Burgemees ter B. E. G. C. Arke gaat daarin voor door als een waardige schout gekleed te gaan, bakker en melkboer zullen een kuitbroek aantrekken en burgeressen zullen met een sleep over de aardige grachtjes schrijden. Een delegatie van Oudewatemaars, zo als de inwoners zich plegen te noemen, zal fleurig uitgedost op 30 april het défilé voor de koningin in Soestdijk op luisteren. Het stadje zelf krijgt een verlich ting. waardoor de vele fraaie gevels, pittoreske pleintjes en mooie grachten nog beter tot hun recht komen. en het zou niet onwaarschijnlijk zijn, als de fabriek straks, op 16 septem ber, in Frankfurt komt aandragen met een coupé-uitvoering van de BMW 1800, om aldus een nieuwe, sterke troef te hebben in de concurrentie strijd. Over Volkswagen gaan praktisch on afgebroken geruchten, die in de loop der jaren bijna altijd onjuist zijn ge bleken. Maar nu zijn er toch tekenen die er op wijzen, dat de fabriek op de tentoonstelling van Frankfurt met iets nieuws zal komen en dat de rem men zullen worden verbeterd, het geen trouwens wel in de lijn van de ontwikkeling ligt. Ook zou de VW 1500 worden uitge rust met schijfremmen op de voor wielen. Een verandering van het mo del? Heel wat Duitse bladen hebben zich al gewaagd aan tekeningen. Con creet valt er echter nog niets over te zeggen. Verder is het te verwachten, dat de Opeis een nieuw gezicht'zul- len gaan krijgen. De neuzen zullen wat hoekiger worden en als onze inlichtingen juist zijn, zal ook het Opel Kadetje er in de toe- De Amerikaanse Chrysler-fabrieken hebben een automatische licht schakelaar ontwikkeld, die bij in vallende duisternis de autolampen ontsteekt. Een foto-elektrische cel op het dashboard registreert de hoeveel heid daglicht. Zodra het licht zoveel is afgenomen, dat de autolampen moeten branden, worden deze automatisch ont stoken. De lampen gaan óók branden bij het inrijden van tunnels en bij het parke ren van de auto in een onverlichte garage. Een speciale tijdschakelaar die door de bestuurder kan worden inge schakeld tot een maximale tijdsduur van anderhalve minuut zorgt er voor, dat de lichten weer uitgaan. Een donkere garage kan men dus zo bij het licht van de koplampen verlaten. Het nieuwtje wordt op aanvraag al gemonteerd op de nieuwe Chrys lers. Na een aantal geslaagde carrbs- seriën te hebben ontworpen voor de Fiat 500 heeft Auto- bianchi zich nu ook gewaagd aan het „gegeven" Fiat 1100. Het resultaat een interessante auto, de „Primu- dere manier opgesteld en de wagen heeft voorwielaandrijving. Overi gens is dit, voorzover wij weten, de eerste Fiat met voorwielaandrii- ving. Want een Fiat mag men deze creatie toch nog we] blijven noemen. De carrosseriefabriek Autobianchi is nauw verbonden met Fiat in Tu rijn en het is niet geheel onvoorstel baar dat als de nieuwe Primula, een succes zou blijken, hetgeen wel verondersteld mag worden dit type nog eens als een nieuw hon derd-procent Fiat-model op de markt zal worden gebracht. Het is nog niet bekend, hoeveel de Primula in Nederland zal gaan kosten. De eerste modellen zullen hier waarschijnlijk eind juni arrive ren. Tussen de grote autotentoonstel ling van Genève in maart en dio van Frankfurt in septem ber ligt altijd een kleine schijn bare adempauze. Het is de periode, waarin de auto-handel hoogtepunten bereikt. De nieuwe modellen zijn ge ïntroduceerd en leverbaar. „Adem- Êauze" heeft dan ook minder betrek ing op de autoverkopers, dan op de „lanceer-afdelingen" van de fabrie ken, die steeds opnieuw maar met vuurwerk moeten klaarstaan om de verkoop nieuwe troeven in handen te geven. Achter de schermen wordt echter alweer hard gewerkt aan de '66-ers. Een nieuw model, zelfs een kleine verandering heeft nu eenmaal een lange „aanlooptijd" nodig. Een auto is tenslotte geen jurkje, dat gemak kelijk door het verleggen van een naadje en het aanbrengen van een strikje weer hoogst-modieus te maken is. Natuurlijk wordt ten aanzien van die op stapel staande modellen de allergrootste zwijgzaamheid betracht. Geruchten over nieuwe modellen zou den de verkoop van het huidige wa- fentyne wel eens ongunstig kunnen eïnvloeden en het is logisch, dat de autofabriek daarom in vele gevallen zo lang mogelijk wacht, met het be kend maken van zün nieuws Peugeot bijvoorbeeld heeft lange tijd alle gegevens over de nieuwe Peugeot 204, waaraan al jarenlang wordt gewerkt, binnenskamers gehou den, hoewel de vrees voor een „ko pers-staking" naar aanleiding van dit nieuws toch beslist ongemotiveerd was. Tót het ogenblik aanbrak, waarop een Frans autoblad via een Ingewik keld weggetje toch een foto van de nieuwe wagen in handen kreeg. Toen men dat op de fabriek hoorde, werden snel afdrukken van die foto aan alle Franse bladen toegestuurd: de waar de van de „primeur" was gekelderd, maar de wereld wist eindelijk, hoe de nieuweling van Peugeot eruit zou zien. Een carrosserie van Pininfarina, een viercllinder 1100 cc motor en, volgens de spaarzame gegevens, een topsnelheid van 130 kilometer per uur. Jammer, dat dit model nog niet klaar was, om op de jongste tentoon stelling van Genève te worden ge- exposeerd. Heel wat geïnteresseerden hebben er met spanning naar uitge keken. Een wagen die we óók misten In Genève was de nieuwe kleine Mercedes die al een tijdje op stapel staat. Nu is het begrip „klein" betrekkelijk: het wordt, als wij goed zijn ingelicht, een behoor lijke middenklasse-wagen, die o.a. zal kunnen gaan concurreren met de BMW 1800. BMW heeft dit intussen ook wel door de autofabrieken zijn meest al voortreffelijk ingelicht over het doen qn laten van de concurrenten komst wat forser gaan uitzien. Andere geruchten: een grotere (zés cilinder) motor voor de steeds popu lairder wordende Glas 1700, een DRW F 102 met viercilinder vier takt motor (dat is wel zeker, we hopen, dat de wagen al in Frankfurt te zien zal zijn), en niemand zeggen een nieuw, stoerder neusje voor onze eigen DAF-personenwagen. Er staat ons in de komende maan den dus nog heel wat interessant auto nieuws te wachten. Laat het u er overigens niet van weerhouden, nu een auto te kopen, als u dat van plan was. Want ook de '66-ers, die in het najaar worden geïntroduceerd, zjjn maar betrekkelijk actueel. In vele fabrieken wordt nu immers al weer druk gewerkt aan de modellen 1967. Israël heeft een eigen vlerpersoons per sonenwagen uitgebracht: De „Car mel 12". Het opvallendste aan deze auto is wel, dat de gehele carros serie uit polyester bestaat. De motor en trouwens ook een zeer groot deel van de andere onder delen ls afkomstig uit Engeland. De topsnelheid van deze wagen be draagt volgens de ontwerpers 136 kilometer per uur. Men hoopt nog dit jaar 4000 exemplaren van dit model te bouwen. la", die op de onlangs in Genève gehouden autotentoonstelling te be wonderen was. Duidelijk is te zien, dat de ontwerper één lijn heeft ge trokken met de tekenaars, die de nieuwe Renault 1600 op papier heb ben gezet en met Alec Issingones, de bouwer van de Austin Glider en de Balanza. De fraaie, schuine deur geeft ruim te tot een zeer behoorlijke bagage bergplaats, Onder de motorkap schuilt de gewone Fiat 1100 D motor. De transmissie is echter op een an-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9