5 of 6 5 2 of 3 Grevelingendam open i CC. beste actrice Melkprijs cent hoog één om Scholieren met buks beschoten Mobil Oil zal meer dan 1500 hectare grond opeisen Andere taken ministeries mo Gezin vlucht; zoontje terug naar Oosten In Rotterdam Op nieuw taxi staking VIA TELEVISIE Overseinen van krantenpagina's nu mogelijk mmm Beeldbuis bulletin van toestel ft! Thuis best!', ïMmm spiegel voor verliefden alle leeftijden van Pilotenstaking bij Pan American Kind verdronken bij vaneen van stek^i nrsies Drama in Berlijn Iets warmer Wethouder Veisen: Schokgolf DONDERDAG 1 APRIL 1965 89ste JAARGANG No. 32017 5x0 ^mMÈÉ&mbéÈê: De demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft vandaag de Grevelingendam opengesteld voor het verkeer. Hier een luchtfoto van de dam. Vanuit deze speciaal inge richte studio, zullen de kran tenpagina's worden overgeseind Links en rechts de enorme hor den, waarop de pagina's worden bevestigd. Een eerste proef leverde al een geweldig succes op. Ir. Worstemaeker beluistert de hoog-frequente geluidsgolven, die het overseinen van hele pa gina's via de t.v. thans moge lijk maken. „Een zeer interes sant vak", zegt hij er zelf van. „Je hóórt zo nog eens wat". BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel 24790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. 'Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel ronder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. KVP PvdA AR MR. CALS BEGINT AAN ZETELVERDELING -v ijV'ViïLv v-." Aw,w.v.v.tf.v- i- At' 1 V "A A 5? \-< y. ROME, 1 apri) (UPI) Claudia Cardinale is tot beste Italiaanse actrice uitgeroepen en heeft deswege het „zil veren lint" ontvangen. Zij werd geko zen om haar spel in „La Ragazza di Bube". De prijs voor de beste acteur ging naar Saro Urzi, voor zijn spel in „Se- dotta e Abbandonata". Dt beste regisseur: Pier Paolo Paso- lini, voor zijn „II vangelo second Mat- teo". De regisseur van de beste bui tenlandse film: Stanley Kubrick, voor zijn „Dr. Strangelove". Verwachting geldig tot vrijdagavond (opgemaakt 11.15 uur). Droog en zonnig weer, maar In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. Vrijdag: zon: 6.13—19.15 maan: 6.52—19.50 DEN HAAG, 1 april Het minis terie van Economische Zaken deelt mee, dat de prijzen voor consumptie- melk en karnemelk, los en in fles sen, alsmede melkprodukten zoals pap, vla, yoghurt en dergelijke met ingang van 22 augustus met een cent per liter zullen worden verhoogd, ten einde de standaardisatiebedrijven en de detailhandel vergoeding te bieden voor gestegen verwerkingskosten en distributiekosten welke voor doorbere kening in aanmerking komen. Op grond van bijzondere omstandigheden £al in Friesland en in sommige stre ken van Gelderland en Zeeland voor enkele produkten op 4 april al een prijsverhoging van een cent worden doorgevoerd. leer- alhier GORINCHEM, 1 april - Drie iingen van de Chr. Ulo-school zijn gisteren met een buks beschoten. Een van hen, de 13-jarige Bert de Gelder, kreeg een kogeltje m de bo venlip en moest zich onder dokters behandeling stellen. Een andere scho lier kreeg een schampschot, terwij] bij de derde jongen de portemonnaie in zijn broekzak erger voorkwam. De da der, een 21-jarige jongeman, die in de buurt van de school voont, had vanuit het dakraam geschoten. In de dakgoot vond de politie later de buks en twee dozen kogeltjes. Het vuurwapen -'erd in beslag genomen. Tegen de jonge man, die geen enkel motief voor zjjn daad had is proces-verbaal opge maakt. (Advertentie) (Van éen onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 1 april Volgens wethouder H. de Boer van Velsen zal de petro-chemische industrie aan het Noordzeekanaal aanzienlijk meer grond opeisen dan de 1500 hectare die tot nu toe in de berichten zijn genoemd. Wet houder De Boer verklaarde dat er vol gens zijn inlichtingen drie grot* terrei nen voor petrochemische industrie aan het Noordzeekanaal komen te liggen. Een terrein van 1500 hectare in de on middellijke omgeving van de raffinade rij van Mobil Oil, een tweede terrein van 1000 hectare ten noorden van het kanaal tussen Assendelft en Zaandam, en een derde terrein van 1000 hectare ten zuiden van het kanaal tussen Mobil Oii en Velsen. De wethouder weigerde zijn inlichtingenbronnen te noemen. „Ik heb het van technici gehoord," zo ver klaarde hij, „en ik weet zeker dat mijn inlichtingen juist zijn. De minister van Economische Zaken zou het kunnen be vestigen, maar natuurlijk doet hij dat niet." De veronderstellingen van wethou der De Boer werden woensdag in de Amsterdamse raad gedeeltelijk door wethouder Den Uyl bevestigd toen deze mededeelde dat volgens zijn in lichtingen ook ten noorden van het Noordzeekanaal terreinen zijn gere serveerd voor petro-chemische bedrij ven. NEW VORK, 1 april (Rtr.) Door een staking van de piloten bü de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American World Airways zijn de vluch ten van deze onderneming over de ge hele wereld verlamd. De vliegers, 1.528 man, willen meel toon en kortere diensttijden. Bemidde lingspogingen hadden geen succes. Vol gens door de maatschappij verstrekte inlichtingen vliegt een gezagvoerder over het algemeen tachtig uur per maand, waarvoor hij een jaarloon van 3.800 dollar ontvangt. Ee*~ tweede pi loot verdient 21.600 dollar per jaar. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 1 april Mr. Cals heeft vandaag zijn arbeid weer opgevat ter verzameling van grondstoffen voor wat een regeringsprogram moet worden. Het gaat nu niet meer om het bijeen voegen van punten in de politiek waar over ernstige meningsverschillen be staan. Dht deel van de voorbereiding van de Tormatie ligt nu met compro misafspraken erbij gereed. Nu moet er een eerste proeve op tafel komen van alles wat in een komend regeringspro gram aan de orde gaat komen. Aangenomen werd dat de drie frac tieleiders vandaag wel iets te horen zouden krijgen over de volgende etap pe: het verdelen van de zetels over de verschillende partijen. Het is nog niet zeker of de verdeelsleutel zal zijn: vijf zetels voor de KVP, vijf voor de socia listen en drie voor de AR. Dit zouden de beide laatsten wel het meest wen selijk achten. Men kan aannemen dat de KVP liefst zes zetels voor haar par tij zou zien, vijf voor de socialisten en slechts twee voor de AR. In politieke klingen houdt men reke ning met verrassende besluiten van deze formateur, die nu eenmaal met originele methodes werkt. Hjj zou bij voorbeeld ter bevordering van de effi ciency van het overheidsapparaat wel eens een departement kunnen gaan schrappen. Wie zou hem bijvoorbeeld beletten om Maatschappelijk Werk met Volksgezondheid te combineren en daar bij een minister uit te sparen door dit bijvoorbeeld aan een staatssecretaris toe te vertrouwen die onder het depar tement van Sociale Zaken werkt? Ook is het niet uitgesloten dat hij, na deze vereenvoudiging weer een ander de partement in het leven gaat roepen, zodat het aantal toch dertien blijft. Men denke aan de belangrijke nieuwe aspecten van de ruimtelijke ordening, waarop de laatste tijd herhaaldelijk is gewezen. Wanneer over de departementale in deling nog geen zekerheid is, kan de vraag welke personen voor de verschil lende portefeuilles worden (of misschien reeds zijn) uitgezocht nog allerminst beantwoord worden. Enkele globale opmerkingen zyn wel mogelijk. De KVP staat er bijvoorbeeld op dat haar ministers in het kabinet-Marijnen zo veel mogelijk op hun posten blijven. Zij hebben in de afgelopen twee jaar hard gewerkt en reeds veel tot stand gebracht. APPINGEDAM, 1 april De elfja rige Johan Hommes Is gisteren in het Damsterdiep alhier verdronken. De jongen was met twee vriendjes stekel baarsjes aan het vangen, toen hij op een glad gedeelte van de beschoeiing uitgleed en in het drie meter diepe water viel. Een vriendje ging hulp halen bij de vlakbij gelegen bronsmotorenfa- briek. Twee personeelsleden van de gieterij doken vergeefs enkele malen. Een derde personeelslid wist na onge veer tien minuten met een dreg de jongen op het droge te brengen. Kunstmatige ademhaling en mond-op- mond beademing baatten niet meer. BONN, 1 april De geschiedenis van heb vluchten van Oost- naar West-Duits- land heeft een nieuw dramatisch hoogte punt gekregen in de tragische lotgeval len van een Oostduits gezin dat dezer dagen over de prikkeldraadversperring de Engelse sector van West-Betlijn bin nenkwam. Zij ontdekten daar namelijk dat hun veertienjarige zoon, die een ma and geleden al was gevlucht, enkele dagen tevoren naar Oost-Berlijn terug was gegaan om zijn ouders, zusjes en broertje bij hun vlucht te helpen. Het gezin Rojahn besloot een maand geleden naar het westen te vluchten. De veertienjarige Joachim zei dat hij zou proberen alleen te gaan en dat hij in het westen op zijn ouders zou wachten. Na een gevaarlijke tocht bereikte hij West-Berlijn waar hij terecht kwam in een Kamp. HEIMWEE Dinsdag slaagden Joachims vader, moe der, zijn broertje van elf en zijn zusjes van twaalf en dertien er ook in het Oosten veilig te verlaten. Maar toen ze in het vluchtelingenkamp aankwamen zei de kamppolitie: „Joachim is al drie dagen zoek. We denken dat hij naar Oost-Berlijn teruggekeerd is. Hij zei vaak dat hij zo'n heimwee had en zijn vader en moeder erg miste." In het kamp had men wel geprobeerd hem nog geduldig te laten wachten, maar op zekere dag verdween Joachim, toen hij 's ochtends op weg ging naar school. De radeloze ouders hebben nog maar een hoop: West-Berlijnse autoriteiten hebben beloofd om de Oost-Berlijners te verzoeken de kleine jongen met zijn ouders te herenigen. „Het is twijfelachtig of de communisten hem zullen laten gaan, maar we zullen ons best doen." (Advertentie) 1 heerlijk ROTTERDAM, 1 april Tweehon- derdvijfig Rotterdamse taxi-chauffeurs hebben vannacht, besloten opnieuw in staking te gaan en ditmaal voor onbe perkte tijd. De onrust is niet weggeno men door het akkoord, dat deze week is bereikt tussen vertegenwoordigers van de erkende bonden en lat vooral beoogt het fooienstelsel weg te werken door 'n in- clusief-tarief te berekenen. Het bereikte akkoord moet overigens nog door de leden worden goedgekeurd en uitvoering ervan is bovendien nog afhankelijk van door B. en W. door te voeren tariefs wijzigingen. De stakers, ongeorganiseerden, aan gesloten bij het niet-erkende O.V.B. (Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsor ganisaties), van wie er mitistens een in het stakingscomité plaatsnam, zijn on der meer ontevreden, omdat ook nu geen overeenstemming over een garan tieloon is bereikt, dat rond de 150,- zou moeten liggen. Ook wat in de overeen komst is gezegd ten aanzien van de wegwerking van het fooienstelsel geeft te weinig kans, volgens de vergadering, op reële verbeteringen. Na de vergadering zwermden posters uit over de stad. Een werkwillige chauf feur werd neergeslagen. Elders werd een taxi op zijn kant gezet en van een ande re wagen werden de banden doorgesne den. Het betrekkelijk kleine aantal sta kers - ongeveer een vierde tot een vijfde van het totaal aantal Rotterdamse ta xichauffeurs - blijkt met dit optreden de werkwilligen voldoende vrees in te boezemen om het taxi-verkeer vrijwel volslagen stil te leggen. (Van onze verslaggever) BTJSSUM, 1 april Door ge bruik te maken van een geheel nieuwe hoog-frequentie golf is de Eir«dhovense technicus ir. J. Wor- stctnaeker er enige maanden gele den in geslaagd, de laatste barrière te overwinnen, die het doorseinen van kranten-pagina's via de tele visie in de weg stond. Zijn uitvin ding is om begrijpelijke redenen streng geheim gehouden. Eerst thans heeft de heer Worstemaeker iets meer over de mogelijkheden willen vertellen. De patenten zijn verzekerd, de borgsom is door ons krantenbedrijf gestort en de uit zending van complete kranten-pa gina's zal binnenkort kunnen be ginnen. „Heel eenvoudig komt het alle maal hierop neer zo vertelde ir. Worstemaeker ons in een exclusief interview," dat de kranten-pagina in de studio door een speciale ca mera wordt afgetast. De signalen kunnen dan worden uitgezonden en met behulp van elk T.V.-apparaat worden opgevangen. Dat is trou wens zo bijzonder niet. Het -\vas tot op zekere hoogte al mogelijk met de huidige T.V.-camera's, al is het duidelijk, dat die camera's eigenlijk meer waren ontworpen voor het uuis-tuirt-tn-ki. uken-wei k en dus niet voor drukwerk. Maar de grote moeilijkheid school al jaren in de ontvangst. Men kan van de kijker niet ver wachten, dat hij naar het 49 cen timeter beeld gaat zitten turen (we moeten van dit formaat uit gaan, nietwaar) om de krant te lezen. Neen, ideaal zou zijn, als die krant compleet met het aller laatste nieuws, zo uit het toestel kwam rollen, zodat alle huisgenoten hem op hun gemakj en op het tijd stip dat zij zelf verkozen, konden lezen. Denk u eens in: die krant zou hyper-actueel kunnen zijn. Zö van de redactie naar de studio. Geen druk, geen bezorging. En is het niet luist die bezorging, die de meeste kranten-bedrijven op het ogenblik de meeste zorgen -baart? Ir. Worstemaeker lachte. Het is prettig dat uw concern de toekom stige moeilijkheden, die nog juist op het gebied van bezorging nog te wachten staan, heeft onderkend. Ik ben blij met onze samenwerking en ik verzeker u, dat uw krant hier mee de sleutel heeft gekocht naar de volmaakte bezorging. Y JACK, !K gebruik BLAUWE SCHUIMBAO SPUL NIET MEER HOOR.' DE GORDIJNEN VAN m WAAROM NIET. SCHAT? Maar waaruit bestaat nu eigen lijk uw uitvinding? Een zeer ver standige vraag, antwoordt ir. Wor stemaeker. Eigenlijk had ik die wel verwacht. Kijk, om die krant „ge drukt" uit het toestel te kunnen ha len, moet die tekst worden aan gebracht. D kunt het vergelijken met een foto. Het licht wordt op het gevoelige papier geworpen en bij het ontwikkelen verschijnt het beeld op dat papier. Nu is het samenstellen van dat gevoelige papier zo'n kunst niet. Maar er moest tot dusverre al tijd 'n ontwikkelaar bjj te pas komen. Dat is nu niet meer nodig, dankzij de hoog-frequente geluidsgolf, die via de televisie-zender kan worden uitgezonden en die in het papier door het veroorzaken van een z.g. schok-golf door de papyrus-molecu len, een proces doet plaatsvinden, dat natuurkundig gezien ge heel te vergelijken is met het ont wikkelen van een foto. Is dat u dui delijk? Helemaal. Heeft men wèl speciaal papier nodig? Jazeker. Uw krant heeft daarom van mij een „dope" gekregen voor het papier. Alleen dat papier kan voor het opvangen van de beeld buis-bladzijden zijn te bereiken. U ders zou natuurlijk iedereen van het werk van een krant kunnen gaan profiteren. Ir. Worstemaeker lachte weer. Vanavond zult u met uw eigen krant kunnen zien, welke fantas tische resultaten met de beeld- buis-bladzijden is te bereiken. U weet, dat er dan een speciaal vlak in de krant is vrijgelaten, dat een „dope" krijgt en dat, mits goed opgehangen voor het televisietoe stel, het nieuwsbulletin van vijf voor acht gedrukt en wel in de huiskamers zal brengen. Een fan tastisch experiment. Ik twijfel niet aan de goede uitslag. Het prettige is, dat al uw lezers van het suc ces getuige kunnen zijn." De uitzending van onze eerste Beeld-buis-bladzij vindt plaats van avond van vijf minuten voor acht tot acht uur via het eerste net, ka naal 1. Onze redactie zal dan dankzij de medewerking van de NTS, die hiervoor wèl zenduren mocht verkopen een bulletin uit zenden, dat het allerlaatste nieuws bevat. Dit bulletin kan worden „opgevangen", door de strook op pagina 5 voor de beeldbuis te hou den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1