Van Canadese wolf tot Mexicaanse naakthond Amerikaanse rage voor het exclusieve huisdier slaat over op Ëuropa pipiipi V "f s Bioloog J. H. Frijlink met de grote Canadese wolf Tim Vosjes zijn erg waardig nevenverschijnsel te zijn van onze welvaartsstijging. aanhankelijk en bij velen ir als huisdier. Veearts J. Dokters van Leeuwen met de (nog kleine) chimpansee. (Door LOEK HIESELAAR) Een niet onbemiddeld industrieel uit Duits, land kocht vorig jaar bij Nederlands grootste die- renimporteur, de firma C. van Dijk in Tilburg, een cheetah (jachtluipaard) a raison van 4500 gulden voor zijn vrouw die eens iets anders dan een poes wilde. Een Parijzenaar kocht een Boa-constrictor, een onbe kend gebleven zeeman ging met twaalf vogelspinnen, waaronder enkele zeer gif tige exemplaren, naar huis, terwijl een eveneens on bekend gebleven „dieren vriend" grote belangstelling had voor een bloedpython. Een pastoor uit het Belgi sche Waarbeke schreef de firma Van Dijk om een jonge leeuw, die hij op hon debrood wilde overbrengen, terwijl een Valkeniersver eniging uit Duitsland om een zee-arend vroeg. De merkwaardige rage uit Amerika om wilde giftige of exotische dieren als huisdier te houden, begint nu langzamerhand ook over te slaan naar Europa. De hond en de kat zijn al lang niet meer apart genoeg. De belangstelling voor ongewone dieren, die men vroe ger doorgaans vanachter gaas, glas of tralies in een dierentuin ging bekijken, blijkt een merk- Dierenimporteur C. van Dijk Een leeuwtje is zo leuk in huis als mijn vijf kinderen met kindermeel grootgebracht. Ze zijn ontzettend aan halig. Als ik een dag ben weggeweest, springen ze mij op m'n nek van ple zier. Ze zijn ook speels, veel speel ser dan een kat en nog nieuwsgieri ger. Ze zijn ook jaloers. Als ik b.v. een klein kind op mijn arm neem, beginnen ze te grommen van jaloe zie. Er zijn soms ook wel eens con flicten, in het begin was er eens een zo kwaad dat ik er tien minuten niet aan kon komen, maar toch zijn ze volstrekt ongevaarlijk. Ze bijten wel eens, maar dat is speelsheid, ze zul len nooit doorbijten. Ze spelen en ra votten met de kinderen. Er is een nadeel, je moet er met je meubels op berekend zijn, want ze hangen in de gordijnen en ze krabben overal aan, maar ik wil ze toch zo lang mo gelijk proberen te houden." In het dorpje Molenschot niet ver van Tilburg heeft iemand een volwas sen leeuw in huis. In Bergen op Zoom woont een man, die een half dieren- &ark erop nahoudt, evenals een café- ouder in het Limburgse Horn. J. Scholten (23) uit de Tilburgse Groenstraat heeft een half jaar lang een vosje gehouden. „Hij is gek op dieren," vertelt zijn moeder. „Ik schrok vreselijk toen hij op een kwa de dag met dat vosje thuiskwam. Toen hij in dienst moest, hebben wij het aan een fabrikant hier in de buurt verkocht, die het wel voor de slip- jacht gebruikt." De zoon des huizes zelf is enthousi ast over die periode dat hij het dier hield. „Het diertje bleef schuw," her innert hij zich, „maar dat kwam, om dat ik het volwassen in huis kreeg. Als je het krijgt wanneer de ogen nog gesloten zijn, maak je het net zo tam als een hond. Een vosje is reuze grappig, enorm aanhankelijk. Ik heb het in een hok achter het huis ge houden. Het dier in huis rond laten lopen is niet aan te raden. Het blijft een vos. Hij stinkt erger dan een hond, en hij eist een nog betere ver zorging. Je moet ook precies weten hoe met dat soort dieren om te gaan, anders is er volstrekt geen aardigheid aan. Een dier merkt instinctief hoe de mens zich tegenover hem voelt." Ook de bioloog J. H. Frijlink uit het Groningse Haren, die de „boze wolf" als huisdier heeft, een omstreeks 100 pond wegen de zwarte Canadese wolf met felle gele ogen, is van mening, dat je een wild dier al heel jong in huis moet ne men, als je het werkelijk volkomen tam wilt krijgen. Zij luistert naar de naam Tim (afkorting van de soort naam Timberwolf). Ook hij laat zijn nogal exclusieve huisdier niet vrij in huis rondlopen. „Een wolf is ijzer- sterk. Zij zou te veel kunnen vernie len. Met het grootste gemak neemt zij een stoel in haar bek en schudt die heen en weer," vertelt de heer Frij link. „Toen ik Tim twee jaar geleden in huis kreeg, was ze drie weken oud. Dat is wel de uiterste termijn om een wolf volledig tam te krijgen, heb ik achteraf gemerkt. Dat was overi gens voor mij als bioloog de grote vraag: kun je een wolf net zo tam krijgen als een hond? En ik kan er nu volmondig ja op zeggen. Het blijft natuurlijk een wolf. Af en toe gromt ze vervaarlijk en de kaken klappen wel eens vlak naast mijn hand dicht, maar dat is er opzettelijk naast, dat is gewoon dreigen. Als je laat mer ken, dat je daar niet bang voor bent en dat je de baas blijft, dan bindt ze toch weer in. Gevaarlijk is Tim in geen geval. Zij is zelfs uiterst voorzichtig. Als kinderen haar op straat b.v. om de hals vallen, staat ze stokstijf stil. Zij durft gewoon geen poot te ver roeren uit angst het „jong" te zullen beschadigen. Het beest is werkelijk ijzersterk. Ik heb voor haar een gro te ren achter het huis gebouwd. Ik hoop als bioloog te zijner tijd het ge drag van wolven te kunnen bestude ren, en inmiddels ben ik tot de con clusie gekomen dat een wolf net zo tam kan worden als een hond, maar dat is eigenlijk ook niet zo'n wonder, want in feite is een hond niets anders dan een tot huisdier gemaakte wolf, zij het dat bij honden dit proces al duizenden generaties heeft plaats ge vonden en Dij mijn huiswolf dat alles in een generatie herhaald moest wor den. Maar tot iedereen, die nu ook maar meteen een wolf in huis wil halen, kan ik alleen maar zeggen: mensen doe het niet. Aan een gewone hond heb je veel meer. Een wolf eist een veel grotere verzorging je moet als het goed is iedere dag een paar keer kilometerslange wandelin gen maken en hij is veel duurder dan een hond. Een volwassen wolf vreet per dag wel drie pond voer, waarvan zeker een kilo vlees, en wil je een dergelijk experiment thuis uit voeren, dan moet je ook nog eens een keer een vrouw uit duizenden hebben. Voor my als bioloog is het wilde dier natuurlijk interessanter, maar ieder ander die de sensatie van een tamme wolf wil beleven, kan een keus ma ken uit de vele verschillende honde rassen, de wolven die onze voor ouders uit het verre verleden al voor ons getemd hebben." In het grote huis van de veearts J. Dokters van Leeuwen aan de kronkelige Linge in het Gelderse Drumpt wonen meer dieren dan mensen. Als bijzondere exemplaren lopen hier over de vloer een Mexi caanse naakthond (een soort wind hond met de naam zegt het al geen enkel haar op zijn lichaam), een Zuid-Amerikaanse tijgerkat, een anderhalf jaar oude chimpansee, keurig aangekleed in een truitje en broekje, en een tien maanden oude orang oetan, die nog In babykleren gehuld is, met blauw borduursel want het is een mannetje. Vee-arts Dokters van Leeuwen heeft in de loop der jaren al honder den dieren als huisdier gehad, tot zelfs Tot voor kort was het bijzonder, dat keizer Haile Selassi van Ethiopië tamme leeuwen in de tuin van zijn paleis had rond lopen, maar sinds in Amerika een of andere filmster met een zeer giftig slangetje in haar handtasje rondloopt, Kunnen berichten over de tamme leeuwen van de keizer aan de over kant van de oceaan geen verwondering meer wekken. In Europa valt die rage nu nog wei mee. De prijs van poema's, leeu wen en jachtluipaarden ligt te hoog voor mensen met een normaal inko men. En des te aanlokkelijker zijn de ze dieren misschien daarom in be paalde kringen van de society. Het is „in" om een prachtige jachtluipaard geeuwend voor het open haardvuur te hebben in de weekend-bungalow. Het zijn vaak vooral de vrouwen van deze rjjke zakenlieden, die de aan koop van dit soort dieren stimuleren. Zn willen graag iets exceptioneels in huis. Het geeft niet wat het kost als het maar exclusief is. Er zijn nog geen cijfers in Amerika bekend, maar naast de apen z\jn vooral slangen, schorpioenen, tarantula s, poema's en jachtluipaarden zeer populair. In Ne derland valt het nogal mee. „Toch is de tendens naar vreemde dieren ook hier al jarenlang merkbaar zegt in een naar Artis ruikend kantoortje aan de Bisschop Aelensstraat te Tilburg de jeugdige en enthousiaste dieremm- porteur C. van Dijk. (21), kleinzoon van „Opa" C. van Dijk, die oprichter was van het dierenimport-(familie)- be drijf. „De belangstelling in ons land richt zich nog steeds niet zo zeer naar leeu wen en tijgers, maar meer naar apen, dwergezeltjes, exotische schapen en dwergvalkjes. Vorig jaar hebben wp, naar ik schat, 120 tot 150 dwergezel tjes verkocht. De meeste mensen ko pen die dieren voor hun kinderen. Ze laten de ezeltjes in de tuin rondlopen en de kinderen spelen ermee. Die gaan erop zitten of ermee wandelen. Ook moeflons zijn populair en fla mingo's. En dan spreek ik nog niet van de papegaaien en de apen. De laatste twee maanden hebben wij 300 beo's verkocht. Ook de dwergvalkjes zijn ontdekt. Het zijn leuke, grappige dieren, niet te groot en ongevaarlijk, dat wil zeggen, ze kunnen toch wel venijnig krabben en pikken. Ze zijn ongeveer zo groot als een merel. Voor al na een televisie-uitzending over val ken werden deze diertjes populair. Het is merkwaardig wat een t.v.- programma kan veroorzaken. Vo rig jaar verkochten wij zes- of ze venhonderd van die dwergvalkjes. En voorlopig groeit de vraag ernaar nog steeds. Maar de apen breken tot nu toe alle records. In Amerika zijn apen al lang populair. Hier beginnen ze dal nu ook te worden. Vorig jaar hebben we er 2 a 2% duizend verkocht. Het is wel begrijpelijk, de dieren zijn grap pig en niet zo erg duur." Het World Wildlife Fund, dat zich tot taak heeft gesteld bepaalde diersoorten voor de ondergang te behoeden en overal ter we reld probeert te helpen waar dieren in nood zijn, vindt het zonder twijfel gelukkig dat de prijs voor wilde en zeldzame dieren erg hoog ligt, zodat de rage niet zo gemakkelijk op het grote publiek zal overslaan. Zorgen maakt men zich echter wel om Ame rika, waar de prijzen voor leeuwen, panters, tijgers, poema's, luipaarden, beren en apen relatief beduidend la ger liggen dan in Europa. Om een paar Europese prijzen te noemen: een jonge poema kost. net zo veel als een kleine auto: 4500 gul den, een jonge tijger 3000 gulden, een cheetah (van de wilde dieren in „be paalde" kringen het meest populair, omdat hjj het tamst schijnt te wor den) 4500 gulden, een dwergezeltje 450, een bloedpython: ƒ150 de me ter, een griezelige zeer giftige vogel spin (in sommige films gebruikt voor sadistische scènes) 100, een flamin- fo: 350, een jonge leeuw: een paar uizend gulden, exotische schapen en geitjes: 1700 a 1800, een moeflon: 1250 per jaar, een wolf: 1250, een konaor: 1200, een koningsgier (wordt evenals de kondor zo nu en dan aan particulieren verkocht)600, een gestreepte Japanse eekhoorn: 20, de grijze papegaai: ƒ135, een ara (papegaai): ƒ345, een doodskop aapje: 75, een Java-aapje: ƒ110, en de dwergaapjes: f 45 tot 50. Hei World Wildlife Fund zet zich schrap tegen de Amerikaanse rage voor het exceptionele dier. Het moei immers al ieder jaar terrein prijsge ven in de strijd voor het wilde dier en ziet deze rage als een onverwach te tegenslag in zijn werkzaamheden. Toch valt het niet te verwachten dat deze rage op een groot publiek zal overslaan. Naast de hoge aan schafprijs is er de verzorging, die zeer kostbaar is. Een jong leeuwtje vreet al na een paar maanden voor tiental len guldens aan vlees per week op. Dat cijfer groeit snel met de leeftijd mee. Men moet bovendien op een an der dan een normaal huisdier zijn in gesteld, want een jonge leeuw heeft scherpere nagels dan een poes, terwijl zijn lust om in de gordijnen te hangen zo mogelijk nog groter is. En als de rage onverwacht toch vrij groot mocht worden, dan zal de overheid wel scherpere maatregelen nemen. Tot nu toe stelt die zich, zo verzekerde C. van Dijk ons, op het standpunt dat men wilde dieren mag houden zolang zj geen gevaar voor de omgeving opleveren. Het woord gevaar Is tot nu toe niet gevallen. „Elk wild dier kan men tam krijgen," zegt insider C. van Dijk. „Je moet een slang of een vo gelspin natuurlijk niet vrij in je huis laten rondlopen, maar een leeuw of een poema die men van jongsaf in huis heeft, is althans voor zijn directe omgeving volstrekt ongevaarlijk. Na tuurlijk, het blijft een ander dier en men zal altijd moeten oppassen, maar een leeuw zal toch nooit zijn baas aanvallen of verscheuren. Werkelijk alles krijg je tam, als je maar gevoel hebt voor dieren en als je ze maar goed opvoedt. Je moet van jongsaf aan laten merken wie de baas is." Deze mening wordt gedeeld door de eigenaars van wilde of exotische die ren die wij in Nederland hebben opge zocht en die dit dient uitdrukke lijk vermeld deze dieren niet uit een vorm van snobisme, maar uit pure hobby houden. Mensen die een poema of een jonge leeuw kopen om een exclusief dier in huis te heb ben, waken doorgaans over hun ano nimiteit. In huize Van Loon aan de Bomeo- straat In Tilburg stoeien, blaffen en grommen op een oude sofa twee jon ge 'eeuwtjes uit hetzelfde nest. „Ze znn zo tam als hondjes," zegt mevr. Van Loon, die over hun gezondheid waakt, „ik zou ze niet meer willen missen. We hebben hier in huis al veel dieren gehad, tot zelfs arenden toe op het plaatsje er achter, maar een jong leeuwtje vind ik toch het leukst. Toen mijn man er eens over sprak hij haalt de dieren altijd in huis zei ik: Hier komt geen leeuw in huis of ik ga eruit, maar u ziet het, wij heb ben er nu zelfs twee en ik ben er nog. Ze zijn nu S1/» maand en ik heb ze net een Chinees hangbuikzwjjn toe. „Je kunt alles houden," zegt hij ons nog eens ten overvloede, „als je maar weet hoe je met de verschillende die ren moet omgaan. Op den duur leer je dat ook wel een beetje. Met de Mexicaanse naakthond, toch een zeldzaam beest, hebben wij volstrekt geen moeite. Hij vreet wat er op ta fel komt en gedraagt zich eigenlijk ais iedere normale windhond hier in Nederland. Je zou verwachten dat hij het door zijn kale huid voortdurend koud moet hebben, maar lage tempe raturen doen hem toch niets. Bij vries weer rent hij zelfs buiten rond. Anders is dat met de apen, die je vooral wanneer ze jong zijn, binnen moet houden. Ze vatten zo gauw kou, ze kunnen als ze jong zjjn, zoveel ziektes krijgen. En dan is het grote nadeel van apen natuurlijk, dat ze nooit zindelijk worden. Ze laten alles instinctief lopen, omdat ze gewend zijn in bomen te leven. Een nestbewo ner krijg je zindelijk. Zelfs dat Chi nese hangbuikvarken hebben wij zin delijk gekregen. Gelukkig kun je een chimpansee en een orang rustig als babies behandelen. Ze krijgen een luier aan en je verschoont ze een paar maal per dag, daar wennen ze gauw aan, alleen het blijven liggen als ze een schone luier aankrijgen is iets wat ze maar heel moeilijk kunnen leren. Ze gaan ook net als een baby iedere dag in bad. Zolang ze jong zijn, zijn ze als huisdier reuze leuk. maar als die chimpansee een jaar of drie is, wordt het al moeilijk. Hij wordt dan zo groot en zo sterk. Niet dat hij gevaarlijk wordt, maar hij zou met gemak je huis kunnen afbreken. „Nu al moet ik ieder moment van de dag op hem letten," mengt mevr. Dok ters van Leeuwen zich in het ge sprek. „Hij trekt zo gauw een bloem-- pot van de vensterbank en ze z(jn zo ontzettend nieuwsgierig. Alles moet open. En als-ie toevallig een inktpot treft, dan moet die natuurlijk leegge gooid worden ook. Toch is dat oplet ten niet zo moeilijk, want de orang kan ik nu nog gemakkelijk in bed leggen die blijft lang baby en de chimpansee loopt toch overal ach ter mij aan. Ik kan geen stap verzet ten. Hij beschouwt mij als zjjn moe der. Als iemand mij iets zou willen doen, komt hij mij ook te hulp en be gint hij de vreemde te bijten. Hjj is verder enorm aanhalig en ontzettend jaloers. Een vreemde mag niet aan de orang-baby komen. Daar be schouwt hij zich zo'n beetje als de grote broer van". Op dit momen- van het gesprek nam de chimpansee, die in een uithoek van de kamer zat, een geweldige rush om zich achter zijn verzorgster in de stoel te gaan verschuilen. De heer Dokters van Leeuwen lachte. „Ze hebben gauw iets door. Hij weet dat hij deze bos sleutels naar zjjn hoofd krijgt als hij stout is en nu hoef ik alleen maar te ramme len of hij verschuilt zich achter mijn vrouw met zjjn handen op zjjn hoofd. Als ik 'm wel eens een standje geef, rent-ie ook altijd naar mijn vrouw. Dan overlaadt hij haar met liefkozin gen. Wat dat betreft is het precies een kind." De Zuid-Amerikaanse tijgerkat, die er niet zo wild uitziet als hij moet zijn, houdt zich overdag doorgaans op de zolder op. 's Avonds en 's nachts komt hij pas in actie. Het heeft de veearts de grootste moeite gekost om tussen hem en de Mexicaanse naakt hond een soort gewapende vrede tot stand te brengen. Nu is de toestand zo dat de kat af en toe alleen gevaar lijk blaast als de hond een beetje dicht in zijn buurt komt. De andere dieren leven broederlijk naast el kaar. Soms is de chimpansee zelfs bezig om te onderzoeken hoever hij zijn arm in de muil van de hond kan steken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17