v.v.v. wil Monopolie Justitie aarzelt het „rien ne va plus" uit te spreken „PLUS" VERSCHIJNT ELKE VRIJDAG ALS WEEKEIND-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD. Dagdroom Ook de V.V.V. Namaak Naam in geding EindredacteurHans Stevens is groot OPLAAG: 61000 CORRESPONDENTIE BIJ VOORKEUR RECHTSTREEKS TE RICHTEN AAN: ,PLUS", N.Z. VOORBURG WAL 65—73, AMSTERDAM-C., TELEFOON 020—221355. 2 APRIL 1965 De man van de centen, de croupier, harkt de fiches van de verliezers bij elkaar. deren het spel Saturne gingen exploiteren, waarvan hij be weert het alleenvertoningsrecht voor Nederland te hebben. Maar zelfs de justitie niet, ter wijl in enkele nieuwe casino's toch ook het Duitse „Delphi" wordt gespeeld, dat net zoveel lijkt op Saturne als de staats loterij op de voetbaltoto en dat bij onze oosterburen, die toch wel wat gewend zijn als het om gokken gaat, een langdurig pro ces heeft uitgelokt. „Wat doe je daar Harry Ben je bezig met liet berekenen van de caramboles die je vanavond tijdens het biljartkampioen schap wilt maken Want zijn Saturne-knik- ker rolt nog. De miljoenen ook. En dank zij de Haar lemse Rechtbank, die de exploitant van zijn Satur- ne-spel enige maanden geleden reeds vrijsprak van overtreding van de Loterijwet, heeft hij zich inmiddels al met hoofd en schouders door de mazen van die wet weten heen te wurmen.Daarmee heeft hij het een stuk verder ge bracht dan al die andere slimme lieden, die vóór hem reeds herhaaldelijk hebben geprobeerd nieu we kansspelen in Neder land te introduceren. Ver der dan een inval door de politie in de speelzaal de Brabantse grensplaats Baarle Nassau is er be rucht om - brachten zij het echter nooit. Het succesje van Maurice Caransa in zijn gevecht met de justitie en niet in het minst na tuurlijk ook zijn miljoenen, hebben sterk op de verbeelding gewerkt van die andere slim meriken. Zij wilden wel helpen die goklustige Nederlandse „kip" van haar gouden eieren af te krijgen. Nieuwe casino's open den hun deuren; Loosdrecht, Nijmegen, De Bilt en (kortge leden) Bemmel. En niemand maakte bezwaar. Caransa niet. Ondanks het feit, dat ook an- |V/TILJONAIR Maurice Caransa hangt met zijn spel Saturne, nog al tijd spartelend in de ma zen van de Nederlandse Loterijwet. Aan zijn ar men en benen trekken de juristen. Zij kunnen het maar niet eens worden over de vraag of Saturne een - bij de wet verboden - hazardspel dan we! een behendigheidsspel is. Om zich daarover ook een oordeel te vormen, gaan de leden van het Amster damse Gerechtshof op 29 april hoogstpersoonlijk laar het Casino in het Badhotel in Zandvoort om Saturne te spelen. Caran sa wacht af; glimlachend. „Ik heb je zo dikwijls gezegd: wees voorzichtig met al die boeken over goochelen, op een dag bega je nog stommiteiten" „De nieuwe nachtwaker heeft wel moeite om wakker te blijven". ©C £.15749 Rumoer om kansspelen in ons land De Nederlandse justitie wacht blijk baar op de afloop van het Saturne- proces voor zij wat tegen die nieuw bakken speelbankhouders gaat onder nemen. Als dat nog ooit gebeurt. Want zonder nu direct te willen be weren dat wij Nederlanders van van daag op morgen aan de roulettetafel zullen zitten, lijkt het er toch veel op. dat een officiële erkenning van die spelen, die zoal« „Saturne" en „Del- phia" - 't midden houden tussen kans- en behendigheidspelen nog slechts een kwestie van tijd is. Nergens 'n West-Europa wordt men trouwens zo streng tegen zijn goklustige neigingen beschermd als hier in Nederland. Lan ge tijd hebben we het moeten stel len met een niet zo bar interessante Staatsloterij. En sedert een aantal ja ren is daar de voetbaltoto bijgekomen waar wekelijks miljoenen Nederlan ders zonder al te veel risico, een mooie dagdroom aan hebben. Maar toch vergokken wij nog jaarlijks zo'n kleine twintig miljoen gulden in het buitenland. Dat laatste ziet niet alleen de heer Caransa met lede ogen aan. Ook an deren hebben daar oog voor. De rij van lieden die een casinootje willen beginnen, wordt nog dagelijks groter. In die rij heeft zich thans zelfs ook de VVV geschaard. Directeuren van VVV's ui» enkele grote plaatsen heb ben de „Stichting Behendigheidsspe len" opgericht die zich ten doel stelt „de bevordering van 't vreemdelin genverkeer in en naar Nederland". Dat wil men nu mede bereiken door 't exploiteren van de door de wet toege laten behendigheidsspelen. Hoewel de huidige speelbankhouders ons bij her haling "t tegendeel willen doen gelo ven, schijnt die exploitatie dus wel lo nend te zijn. Waarom zouden die VVV- directeuren anders juist he» oog op die behendigheidsspelen hebben laten vallen? Zij hebben voor het toerisme toch evenveel belang bij de bloembol- lenvelden en de Alkmaarse kaasmarkt. Maar over dc exploitatie daarvan is door de VVV nog nimmer met een woord gerept. De heer G.L.W Sliepen, een goed lachse Brabander en voorzitter van de Stichting Behendigheidsspelen, windt er geen doekjes om. „Door de ex ploitatie van kansspelen ka,n de stich ting een belangrijke financiële steun geven aan die gemeenten, die door een gebrek aan geldmiddelen niet in staat zijn t vreemdelingenverkeer voldoen de te bevorderen of te voorzien in de recreatiebehoeften. Minder sympathie ke maatregelen, zoals b.v logeerbe- lastmg, worden dan overbodig". De stichting streeft naar een mono poliepositie op het gebied van kans spelen, Niet dat ze Caransa direct wil wippen. Maar zij wil hem en de andere exploitanten aan zich binden en zelfs een deel van de winst heb ben, „ten algemene nutte". Caransa en de zijnen zullen daar natuurlijk maar weinig voor voelen. De stich ting rekent echter op dp medewerking van de gemeentebesturen. Als verleng stuk van de semi-overheidsorganisa- tie-VVV maakt ze nog een goede kans ook. De Stichting heeft ter verdedi ging van haar streven naar coördi natie zelfs nog een ander belang rijk argument. Zij meent dat de naam van Nederland als toeristen- land schade wordt berokkend door het rumoer dat herhaaldelijk ont staat rond de kersverse Nederland se casino's. Er gaan geruchten dat nieuwbakken speelbankhouders na dat zij gevoelige verliezen hadden geleden, aan spelers die al te be- -•» hendig- bleken de toegang hebben geweigerd. En ook, dat in Zand- voort bouleurs en croupiers werden ontslagen op grond van hun gedra gingen in België en Frankrijk. Het blijven geruchten. Wanit vooral in Zandvoort is men ten aanzien van het laatste bijzonder zwijgzaam. Meer houvast bieden de berichten over de rel, begin dit jaar in hotel „Berg en Dal" in Nijmegen. Daar opende op 16 januari het echt paar Goldberg een casino. Mevrouw Goldberg was in de maanden daar voor een trouwe bezoekster- en een goede klant va,n Caransa's casino in Zandvoort geweest Maar zij vond het kennelijk wat sneu, dat meer van de daar over het groene laken gaande duiten in de toch al goed gevulde zak van de heer Caransa verdwenen dan in de hare. Zij zag meer winst in het bank houden dan in het spelen en liet. nadat ze zich door de in Zandvoort werkzame croupiers en bouleurs ter dege had laten inlichten over de wer king ervan een Saturne spel nama ken. „Het leek me wel aardig voor mijn man Dan behoefde hij niet zo veel» meer van huis. En dit heeft zijn interesse", aldus mevrouw Goldberg. Veel plezer beleefde he+ echtpaar overigens niet aan deze nieuwe bron van inkomsten. Op de eerste dag reeds verschenen er vier^ spelers, die in Zandvoort de kneepjes van het „vak" leerden, en die de spelleider, een voor dien in het casino in Zandvoort werk zame Belg, van fraude beschuldgden Hij zou de toevoersnelheid van de me talen kogel hebben beïnvloed. De po litie werd in de zaak gemengd en de spelers staafden hun beschuldigingen door dertien van de vijftien keer te winnen met een Politieman als spel leider. Een dag later sloten de heer en mevrouw Goldberg hun casino. Mevrouw Goldberg: „ik heb de in druk dat dit geheel door Caransa was opggezet". In Zantvonrt lacht men daarom „We kennen die lui. Ze heb ben in het begin hier ook vaak moei- Ijkheden gemaakt. We laten ze er Saturne in het Casino in Zandvoort. Op de voorgrond de bouleur met voor zich de speelcilinder en de (kleine) schijf die het kogeltje aan voert. niet meer in. Desnoods zeggen we dat de zaak vol is." Overigens is men ook in Zandvoort niet zo heel erg gelukkig met het ru moer rond de kans-behendigheidsspe len. Vooral niet omdat daarbij ook de naam Saturne in het geding is. Want de nieuwe speelzaalexploitanten maak ten en maken in veel gevallen nog dankbaar gebruik van de bekendheid die het Saturnespel, door de enorme publiciteit, rond het proefproces heeft gekregen. Om moeilijkheden met „li centiehouder" Caransa te vermijden sprak men soms eerst nog van „Sa- tuma" of „Saturnus" Maar in de Oude Funtushoeve in Loosdrecht kan men nu al lid worden van de vereni ging ..Saturne", hoewel er alleen twee „Dephi"- spelen staan en geen Satur- netafeL „Die staat op zolder, want er was geen belangstelling voor", ver telde exploitant Henk van der Linden, bekend oud-voetballer van Ajax en Haarlem. En die naam „Satume"? „Ja die hadden we nu eenmaal en het is niet eenvoudig om van een ver eniging. die reeds koninklijke goed keuring heeft, de naam te wijzigen". In het nieuwe hotel „West-End" in Loosdrecht speelt men ook „Delphi". Dat staat zelfs op een groot bord aan de weg'. „Casino-Delphi". „In het be gin hebben wij wel de naam „Satur ne" gebruikt. Die zei de mensen meer dan „Delhpi". Maar nu is dat niet meer nodig", vertelde exploitant Bak ker die ook croupier is geweest aan de speeltafels van Caransa in Zand voort J. J. Pas, exploitant van het Satur- na spel in Zandvoort: „We kunnen an deren natuurlijk niet verhinderen ook een casino te exploiteren. Dat is hun goed recht. We streven echt niet naar een monopoliepositie. Maar het is toch te gek, dat men de naam „Sa tume" misbruikt, die wij met veel (proces) kosten en moeite een beken de en goede klank hebben gegeven. De anderen willen daarvan meepro fiteren. Maar door al die excessen bederven ze de goede sfeer en dat kan schade toebrengen aan de goede zaak. Het enige dat wij willen meneer, is. dat er in Nederland gespeeld kan worden. Daar is gewoon behoefte aan". Blijkt die behoefte ook? Zelfs bui ten het toeristenseizoen en op doorde- weeksedagen rollen de Saturne- en Delphiballetjes door. Ver vóór 's mid dags om drie of vijf uur de deuren van de casino's opengaan, staan er al spelers en speelsters te wachten. Wat bezielt hun? Willen ze in korte tijd fortuin maken? „Dat heeft vrijwel niemand vooj- ogen", aldus de heer Pas, „Voor de meesten is het een sport. Zij doen het als tijdverdrijf. Zij vinden het ook niet erg als ze wat verliezen. Dan nog zeggen ze: .Meneer Pas, ik vond het wat leuk", Dat klinkt misschien vreemd, maar het gaat hen erom een avondje gezle- lig uit te zijn". Maar wie kunnen zich dat veroor loven? Ondanks de voor een casino betrekkelijk lage maximum inzet vijf gulden per nummer waaraan men in Zandvoort is gebonden, kan men in korte tijd toch aanzienlijk ver liezen, Een half uur aan de groene tafel in die stemmige zaal met zijn dikke tapijten is niets. En de volgen de ronde kan fortuin betekenen Maar m dat half uur draait men tien keer. En wie die keren op twee nummers het maximum inzet en steeds verliest is binnen dat half uur honderd gulden armer. „Wij moeten het hebben van de mensen die het kunstje maar niet kun- (Vervolg op pagina 3) „Of ze nogal bijten? Gelukkig niet, het zou me maar storen bij het lezen!" „Als u denkt, dat ik het soort meis je ben dat met bontmantels en juwelen ingepalmd kan worden, hebt u het beslist bij het goede eind Je kunt je kans berekenen... als je het kunstje kent. real @C.t 15100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 25