Test voor tieners Maak je een goede indruk op het sterke geslacht 9 Uitslag SIERADEN: internationale expositie in museum Boymans-van Beuningen Lakens zonder rimpel Ik ben een varken" Voor WERKNEMERS IS NIETS TE GOED v Uitnodiging Vermaning Shift jurken wmmmtmm Werk van edelsmeden, beeldhouwers en schilders ,Keelbandje Persoonlijk heid Variëteit E DE kinderen zijn in de mode niet vergeten deze zomer. In grote en kleine confectieza ken zijn veel leuke kleertjes voor ken te krijgen. Deze „kleine" mo ke is vaak een afspiegeling van ke mode voor de vaders en moe kers. Bijna altijd zullen de kinde- ren kunnen zeggen: „Kijk, ik heb net zo'n rok als mammie, en, ik Het zo'n overhemd als mijn PaPpie". En dat vinden ze meest- tachtig. Vooral de sportieve antiekleding is heel leuk voor !e kleintjes. Denim ensembles zijn sterk en stevig. Ze kunnen einde- loos gewassen worden en meestal alt de prijs van de broeken en blouses nogal mee. Voor meisjes zijn er ook rokjes in hetzelfde materiaal. Speciaal voor hen zagen we leu ke shiftjurken, die al of niet met een los ceintuurtje gedragen kun nen worden. In veel verschillende kleuren zijn ze er, van sportief denim en van wat fijnere katoen. Een cabane-achtige driekwart jas er op en ze zijn voor de zomer weer netjes! )E hieronder volgende test is speciaal bedoeld voor meis jes in de tienerleeftijd. Aan een aantal meisjes rond de zeven tien jaar werd de vraag voorge legd: met welke problemen heb ben jullie zoal te kampen bij de omgang met het „sterke" geslacht? Daarna mocht een aantal jonge mannen vertellen welke oplossing zij voor deze vraagstukken de bes te achtten. Test jezelf eens om uit te maken, of jouw gedrag al dan niet een goede indruk maakt op de andere sekse. Wie geen juwelierszaak kan tegenkomen zonder zijn (misschien beter gezegd: haar) neus tegen de etalageruit plat te drukken, zal veel genoegen be leven aan de internationale siera den-tentoonstelling, die tot en met 25 april in museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam is te be zichtigen. Voordien was de exposi tie ingericht in het Hessische Lan- desmuseum te Darmstadt. Het bij voeglijke naamwoord „internatio nale" strekt zich daarbij niet uit tot Nederland, maar dit verzuim is In Boymans-van Beuningen goed gemaakt. Ruim een dozijn kunste naars van eigen bodem leverde het materiaal voor een apart va derlands hoekje. Gouden halsband van Irene Brynner (New York) OP de Internationale Huishoud beurs die vandaag in het Am sterdamse RAI-gebouw is geopend zijn vele noviteiten ter bezichtiging tentoongesteld. We he ben er enkele genoteerd. Op het gebied van voeding is er een kant en klare aardappelpuree in poe- dervorm met champignonsaus en een instantcacao. De cacao kan gebruikt worden met warme of koude melk of met water of met een frisdrank voor een ver kwikkende „choco-tic". Ook toe te passen bij een kopje expresso- koffie, taarten of als boterham- strooisel. JfJLUö .'*'4 Kleine' mode vaak spiegel beeld van grote' kleding a I Goede regenkleding is ook heel belang rijk in ons klimaat, van klein tot groot kunnen ze de zogenaamde lakjassen dra gen Die zijn water, en winddicht en bovendien zijn ze ook gevoerd te krij gen zodat ze niet zo kil aanvoelen. Voor de allerkleinsten zijn ze er in grap pige ruiten. Meisjes van een jaar of tien willen er vast een hebben in het ïvvapt donkerblauw. Regenjasjes, die ook netjes staan als niet regent, als het alleen maar een beetje te kil is voor een kort jasje of een vest, zijn over het algemeen mo dieuze manteltjes van klein formaat, met Twee grappige matrozenpakjes van praktische stof: denim, (Bijenkorf). epauletten en schouderstukken voor de jongens. hoofddoekjes en schuine steek - zakjes voor de meisje. Kleine meisjes, die naar een ver jaardag van een vriendinnetje gaan, zul len er erg lief en parmantig uitzien in echte mantelpakjes. Vooral in Terlenka zijn die pakjes ook voor de moeders ideaal, wanr ze zijn goed wasbaar en de plooien in de rokken zijn penmanenrt. Kleine jongetjes zijn „modieus" in broe ken met pijpen, die naar onderen wijd uitlopen, van flanel, of van stevig cor duroy. De overhemden hebben boorden met lange punten. En natuurlijk zijn er nog de blazers voor hen. lm aller lei kleuren zijn die te krijgen in het zwart ook wat bij een feestelijke ge legenheid grappig eigenwijs kan..staan. Zomerjurkjes met eein lang lijf en daaraan eeri klein plooirokje worden meer en meer verkocht, want ook de kinderen gaan met de mode mee. Strak ke ceintuurtjes in het middel hebben we niet zo veel meer gezien. Ook hier is alles een beetje soepel en toevallend In de afgelopen jaren bleek het voor al mogelijk voor meisjes van zon tien Jaar tot ongeveer vijftien jaar leuke kle ren te kopen. Ze hebben al zo hun eigen ldeeën over wat ze graag dragen. Ech te kinderkleren vinden ze te kinderach tig. en als ze al door hun grootte in dekleine damesmaten zouden vallen, dan zijn die kleren weer te eigenwijs voor hen. Bovendien hebben deze meis jes altijd heel andere proporties, zodat „dameskleren" ze niet goed zullen zit ten. 1. Je hebt een afspraak, maar kort voor de betreffende datum vraagt een andere jongeman, die je leuker vindt, je voor een fuifje op dezelfde avond: a) zeg je je eerste afspraak af? b) stel je voor een vriendin mee te nemen en met zijn vieren uit'te gaan? c) vertel je de tweede jongeman, dat je tot je spijt niet kunt, maar graag van een eventuele volgende uitnodi ging gebruik zult maken? 2. Je bent «P een fuifje, waar je partner meer tijd aan iemand anders spendeert dan aan jou: a) zeg je eir niets van en blijf je ge duldig in een hoekje wachten tot hij zich verwaardigt zijn aandacht weer aan jou te schenken? b) ga je met een andere jongen flir ten? c) voeg je je bij een. ander groepje? 3. Je hebt een gezellige avond doorge bracht met een jongeman, met wie je nog niet eerder was uitgeweest. Hij brengt je naar huis en vindt kennelijk dat hij een fikse zoen heeft vereiend: a) ben je het daarmee eens of durf je niet te weigeren uit angst voor een flauwerd te worden aangezien? b) vertel je hem kort en bondig dat je het er niet mee eens benit? c) weiger je vriendelijk, maar vraaig je hem binnen te komen. om tot besluit van de avond eten kopje koffie te drin ken? 4. Je hebt, je ouders verteld, dat je op een bepaalde tijd thuis zult zijn. maar het ziet er naar uit dat het fuifje veel langer gaat duren: a) bel je even op om te zeggen dat je later komt? b) herinner je je partner aan de tijd en vraag je, of hij je naar huis brengt? c) ga je in je eentje naar huis? d) blijf je tot iedereen vertrekt? 5. Je hebt een afspraak, maar je ou dere moeten onverwachts weg en vragen je thuis te blijven om op je jongere zus jes en broers te passen: a) vraag je je vriend om niet alleen jou, maar ook hen mee uit te nemen? b) zeg je je afspraak af? c) organiseer je een gezellige avond tibuis, waarop ook je vriend aanwezig is? 6. Je bent op weg naar een feestje, maar onderweg val Je, waarbij je je kleding bevuilt: a) ga je terug om wat anders aan te trekken? b) lach je er om en trek je je er ver der niets van aan? c) probeer je het vuil zo goed mogelijk te verwijderen en vervolg je daarna vrolijk je weg? 4 Is een wat ouder kind duim /j. blijft zuigen, zo adviseert de West-Duitse tandartsenbond, zet het dan enkele uren per dag voor een spiegel. Het afleren gaat dan vlugger dan wanneer de duim met een of ander goedje wordt ingesmeerd. .vol aandacht voor al dat moois. 7. Er ig een jongen, die jou wel aar dig schijnt te vinden. Jij mag hem ook graag maar hij is te verlegen om je mee uit te vragen: a) zorg je zoveel mogelijk in zijn buurt te zijn? b) vraag je hem zelf of hij je mee uit neemt? c) organiseer je een fuifje waarop je zowel hem als zijn beste vriend uitno digt? 8. Je hebt een afspraak, maar je bent te Iaat om je make-up en je kapsel tot in de puntjes te verzorgen: a) vind je 't belangrijker om er tip-top uiit te zien dan om op tijd te zijn? b) leg je onderweg, in de tram bijvoor beeld. d,e laatste hand aan je uiter lijk? c. knoop je een hoofddoek om en laait je je neus rustig glimmen? 9 Een jongeman op wie je een oogje hebt, maar die jou niet zo vaak mee uitvraagt, is jarig: a) laat je niets van je horen? b) stuur je hem een eenvoudig ca deautje? c) stuur je hem een gedacht? 10. Je hartsvriendin schijnt niet zo'n bijstor grote aantrekkingskracht voor de andere sekse te hebben: a) probeer je afspraakjes voor haar tg arrangeren? b) vraag je haar steeds, als je een fuifje organiseert? c) praat je over haar als over een goede vriendin maar verheel je daar bij niet, dat ze niet tot de allerknap- sten behoort? Heb je de vragen naar eer en gewe ten beantwoord? Kijk dan eens, hoe je, volgens „de mannen", moet reageren, wil je bij hen in de smaak vallen. 1: c. (niet één jongen respecteert een meisje dat haar woord nóet houdt; de tweede oplossing levert het gevaar van een minder prettige sfeer op). 2: c. (niets zal je partner meer intri geren dan dat jij je amuseert met ©en groep mensen waar hij buiten staat). 3: c (het is natuurlijk niet altijd mo gelijk, maar als diit wel het geval is doe het want veel jongens weten niet hoe ze afscheid moeten nemen en een kopje koffie of een hartig hapje helpt hen daar overheen). 4: b (de meeste jongens zullen het niet prettig vinden als een meisje door hun toedoen een standje riskeert) 5: c heus het kan echt een heel ge zellige avond worden). 6: c (mannen vinden het prettig als een meisje er goed verzorgd uiitzieit, maar ze zullen het heus niet zo ver schrikkelijk vinden als er door een on gelukje iets aan ontbreekt). 7: c (het gezelschap van zijn vriend zal hem bovendien steunen). 8: a (maar zorg ervoor dat je er geen gewoonte van maakt om te laat te komen) 9: b (diit is normale beleefdheid en het zal misschien zijn aandacht op jou rich ten). 10: b (als je er tenminste zeker van benit dat zij het prettig vindt 710 goede antwoorden: je bezit vele goede eigenschappen: je houdt rekening met de gevoelens van anderen, je hebt goede manieren «n je bezit een gezond oordeel. 36 goede antwoorden: je bent een aardig persoontje, maar er valt nog wel het een en ander aan je te schaven, 12 goede antwoorden: je volgt niet altijd de juiste weg. Misschien helpt deze test je om dat voortaan wel te doen. Nieuwtjes van de Huishoudbeurs Interessant is, dat niet alle kunste- naars „echte" edelsmeden zijn. Naast de inzenders, die het hele procédé vanaf ontwerp tot, realisatie daarvan, voor hun rekening namen, is er ook een groep schilders en beeldhouwers, die ofwel al leen het idee leverden ofwel dit Idee ook zelf uitvoerden. Uit het karakter van de sieraden is dit verschil in „af komst" vaak heel duidelijk merkbaar. Als u de tentoonstelling bezoekt, moet u bijvoorbeeld eens letten op de ontwerpen van Hans Arp en op die van Jean Lur- Cat. En heel opmerkelijk zijn die van beeldhouwer Jean Filhos. Hij behoort tot de groep die een eigen idee ook zelf gestalte gaf. Een paar fraaie voorbeel den van zijn kunst zijn de in goud ge vatte, grillig gevormde brokken kristal of koraal. Ook Georges Braque, die on langs in Den Haag exposeerde, is op deze expositie vertegenwoordigd, met sieraden, die door de beroemde edel steenbewerker-goudsmid baron Henri- Michel Heger de Löwenfeld naar het idee van de in 1963 overleden Franse schilder werden vervaardigd. Grootmoeders „keelbandje" ig er ook. zij het niet van fluweel. Sieraden, die nauw de hals omsluiten, zijn er in vele variëteiten. Van Irena Brynner bijvoor beeld noemen we de ronde gouden band. aan het ene uiteinde uitlopend in een met briljanten bezette driehoek. Er zijn ook van Sigurd Persson o.a. ringen met enorme uitsteeksels, meer merk waardig dan mooi overigens. Zo is er een gouden ring die bezet is niet een tros ronde gouden „knikkers" en een exemplaar dat een rij hoekige figuurtjes torst. Edelsmid Hermann Junger werkt me veel kleuren. Zijn armbanden en hangers in goud en zilver zijn bezet met edel- of sierstenen in allerlei verschil lende vormen. De groep van onze eigen bodem slaat een goed figuur in dit internationale mi lieu, De meesten hebben ©en opleiding gevolgd aan de kunstnijverheidsschool in Amsterdam. Een uitzondering daarop maken Clara Schiavetto die in Frank rijk en Italië studeerde, en Riet Nee- rincx (Genootschap Kunstoefening te Arnhem en Central School of Arts and Crafts te Londen). Bovendien behoren tot dit gezelschap twee autodidacten, mensen die zich de kunst van sieraden maken zelf eigen hebben gemaakt: Franck Ligtelijn en Ton Meulendijks. vooral een kenmerk voor Ton Meulen dijks, die niet met edel metaal werkt. Hij gebruikt bijvoorbeeld kiezelstenen, die hij in witmetaal vat. Niet alle sieraden hebben onze bewon dering kunnen opwekken. Daar zijn er bij, die we zo uit een der vitrines had den willen plukken, er zijn er ook, die we minder fraai achtten. Het is overigens, net als bij parfum, belangrijk om, bij het kiezen van een Ook in deze groep is een grote varië teit te constateren, van strakke lij nep tot grillige vormen. Die grilligheid is Ring van Sigurd Persson (Stockholm) sieraad, of dat nu een kostbaar exem plaar betreft of een eenvoudig, rekening te houden met eigen persoonlijkheid en uiterlijk. Iemand met een korte hals bij voorbeeld is meer gebaat hij een lange ketting dan bij een, bestaande uit ver schillende rijen. Belangrijk is ook om |n het oog te houden dat overdaad schaadt en dat één, goedgekozen sieraad meer effect sorteert. Ook de kleding spreekt een woordje mee. Een jumper vraagt een andere „opsmuk" dan een gekleed jurkje. In de woninginrichting verdienen vooral de gordijnstoffen van Thailandse zijde de aandacht, die veelal een ruit- dessin van prachtige kleurencombinaties vertonen. Ook andere fabrikanten zijn er toe overgegaan gordijnen in ruitdes- sin te brengen. Nieuw op eetgebied zijn ook de de fijne peulvruchten. Ze blijven bij j NNE-MARIE Cazalis, een journaliste van het Franse damestijdschrift Elle heeft haar lezeressen opgeroepen een club op te richten van liefheb bers van de Nederlandse fiets. Anne-Marie is ontevreden over de Franse fietsen, die zij te laag vindt. Ook vindt zij de Franse fietsen te veel op wielrenners- fietsen lijken. Zij is weg van de traditionele Hollandse fiets met hoog stuur en ballonbanden, die zij statig, stijlvol en passend vindt voor de moderne mens. Haar oproep is niet zonder gehoor gebleven. Verschillende liefhebbers hebben zich reeds voor haar club gemeld, waar onder de bekende regisseur Louis Malle, die op het ogenblik in Mexico samen met Brigitte Bardot en Jeanne Moreau een film maakt. En in Nederland waren er vorig jaar nog enkele die von den dat de Franse fiets er zo elegant uitziet! „Renka" kievitsbonen. Ze behoren tot het koken heel. Een heel bijzonder re cept voor kievitsbonen is het volgende: 200 gram kiieviifcsbomien wassen en een nacht weken in ruim water. De bonen daarna zachtjes gaar koken in 1 tot 1% uur. Tijdens bet koken zout toevoegen. Rijst (200 gram) wassen, opzetten met 4 dl kokend water met zout of bouillonblokje en in een uur gaarkoken. Voor de saus 20 gram boter smelten, dan 20 gram bloem toevoegen en onder goed roeren bruin laten worden. Twee eetlepels paprika poeder toevoegen en bij scheutjes te gelijk 4 dl bouillon of water onder goed roeren met de massa mengen. De saus laten doorkoken tot deze goed gebonden is. Ten slotte een scheutje melk toevoegen. De saus op smaak afmaken met wat pikante saus en zo nodig nog wat zout. De bonen afgie ten. De rijst rnet de bonen vermen gen. De saus erdoor roeren of apart erbij geven. Betrekkelijk nieuw voor Nederland Is ook de gele erwt. Hier een recept voor gele erwtensoep: Gele erwten (400 gram), 12 tot 24 uur in 2 liter water weken met 10 gram zout. In bet week- water 300 gram magiër varkensvlees, 100 gr ham, 250 gram prei, 250 gram uien en 250 gram selderijknol een uur laten koken. Daarna vlees en ham eruit nemien en die soep zeven. Vlees en ham klein snijden en opnieuw aan de soep toevoegen alsmede een half bosje fijn gehakte peterselie, wat bonenkruid en zout en peper. Als deze soep als hoofd gerecht gegeven wordt dian er een rauw- kostsalade bijgeven met eieren. Rogge brood kan het geheel vervolmaken. LAKENS bezorgen de huisvrouw vele zorgen. Vooral met het wassen: ze zijn onhandelbaar groot. Daar om laten sommige huisvrouwen het was sen van lakens aan de wasserij over. De meesten echter, zo is uit een onder zoek gebleken, doen het om geld uit te sparen zelf. Degenen die zich een dure wasmachine hebben aangeschaft en daar een beetje de kosten uit willen halen, doen het thuis, de overigen in de wasserette. Het probleem van de doe-het-zelvers is altijd heit strijken; wat gaat daar geen tijd inzitten en hoe weinig eer is er niet aan dat werk te behalen, want na een nachtje slapen zijn de lakens weer helemaal gekrenkt. Een ander groot bezwaar van de tot nu toe verkrijgbare lakens is. dat de huisvrouw er niet altijd zeker van kan zijn dat ze niet na een keer wassen ge krompen zijn, dat ze na de was nog passen op het bed waar ze voor be stemd zijn. De Koninklijke Textielfabrieken Nij- verdal-ten Cate N.V. is na jarenlang ex perimenteren er in geslaagd lakens te maken, die Sterk kreukherstellend zijn, zodat strijken overbodig is. En niet al leen komt dit laken, dat het etiket „Te- xora" voert, glad uit de was, het blijft zelfs na vele nachten slapen, glad op het bed liggen. Het laken kan op elke gewenste ma nier gewassen worden, mét of zonder wasmachine, met gewoon °f synthetisch wasmiddel, mét of zonder gebruik van chloor in water van elke temperatuur. Het kan nat op de lijn worden gehangen, maar ook gecentrifugeerd strirjken de kreukels vanzelf glad. Alleen wringen met de hand of met een wringer is ver boden. De kreukherstellende eigenschap pen verdwijnen niet na een paar keer, zo garandeert men, maar zijn van blij vende aard. Van krimp bij dit laken is praktisch geen sprake ook niet na vele wasbeurten. Nog meer vobrdelen sommen Se fa brikanten OP- De lakens zijn sneldrogend en zij irriteren de huid niet, omdat er geen kunsthars aan te pa® is gekomen. Ook schijnen ze indien ze toevallig eens een tijdje nat blijven liggen, minder snel aangetast te worden door ..weer", dan andere lakens. Een vierkleurig streep-bloem-dessin werd gekozen voor deze badstof duster met wijde rug (Bentwick). EN fervente vermagerings club in St. Louis (V.S.) heeft een zeer doeltreffende me thode uitgevonden om zijn leden niet te doen wankelen in hun goe de voornemens. Degenen bij wie de weegschaal niet iedere week een lager gewicht aangeeft, wor den gedwongen een penning aan een touw om hun hals te dragen met daarop de woorden: „Ik ben een varken". Deze daad van ne derigheid heeft al veel bedreigde slachtoffers ervan weerhouden het vermaledijde diëet aan de kant te zetten. OOR de deur van een groot waren huis in Frankfort rijden elke mor gen luxe-wagens af en aan. De vrouwen, gezeten °P de achterbank, stap pen uR en gaan de winkel binnen niet om iets te kopen maar om te ver kopen. want het zijn verkoopstere. Op hot vliegveld stopt een bus vol vrouwen van rijpere leeftijd met eelt op hun handen. Zij steppen in een vliegtuig om op het paradijselijke eiland Capri een door hun werkgever betaalde vakan tie door te brengen. Het zijn schoon maaksters die dirt snoepreisje mogen ma ken omdat zij minstens zes maanden in het bedrijf hebben gewerkt Dit zijn slechts twee voorbeelden van de gunsten waarmee de werkgevers van het „Wirtschaftswunder" in de Bonds republiek hun werknemers overladen. Er werken thans meer dan een miljoen Spanjaarden, Italianen, Portugezen, Tur ken en andere buitenlanders voor wie speciale-radioprogramma's worden uit gezonden, die speciale toelagen en bo nussen ontvangen, vrij reizen hebben en voor een kleine vergoeding kost en in woning krijgen. En nog heeft het land tekort aan arbeidskrachten. vastgestelde loonbetaalde voorop leidingvrijdag om vier uur naar huis.een gouden horloge op uw ver jaardag kerstuitkiering tot 5.000 mark De meeste bouwondernemingen zorgen voor vrije woningen dichtbij het werk voor hup bouwvakarbeiders. Een groot warenhuisconcern, laat zijn verkoopsters door limousines naar en van het werk halen. Een instituut voor technisch onder zoek biedt zijn personeel een uitgestrekt golfterrein, handbalzalen, gratis fruit en groenten uit eigen boerderij en extra voedingstoelagen voor aanstaande moe ders aan. Een grote confectiefabriek liet folders verspreiden met een uitnodiging om te komen werken en de mooiste beloften vap „een prettige en gemakkelijke werk kring.... vijfdaagse werkweekvrij reizenmeer dan bet door de vakbond Verenigingen van werkgevers manen hun leden aan zich wat te matigen wat betreft het bieden van allerlei gunstige voorwaarden en sociale voorzieningen. Zij wijzen erop dat de werknemers voor zieningen als betaalde vakanties in Egyp te en gouden horloges als vanzelfspre kend zullen aanvaarden. De werkgevers betogen echter dat zij met het oog op het arbeidstekort en de van-de-wieg-toi- het-graf-verzorging door de staat met nég betere, nog betere en nóg betere arbeidsvoorwaarden moeten komen. Naar aanleiding van president John sons campagne tegen de armoede in sommige delen va„ de Verenigde Staten hebben sommige Westduitse bladen on langs voorgesteld verpauperde Amerika nen uit te nodigen i® de bondsrepubliek te komen werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 29