Journalist mag niet in eigen vakblad schrijven Onthullingen over gedrag van functionarissen bij vorstelijke verloving ELLA FITZGERALD IN AMSTERDAM VERBOD VAN HOOFDREDACTEUR het gaat om een intelligente combinatie en antwoord Wat \yil ik? Wat is voor mij 't belangrijkste? Nu en later? Het kunnen opvangen van tegenslagen... dat de kinderen kunnen studeren... ruim (en met extra's!) kunnen leven als ik niet meer werk... Wacht, uhoeit niet direct te kiezen. Er zijn combinaties mogelijk. Het gaat er alleen om de béste te kiezen. Voor - met üw inkomen. De Nationale Levensverzekering-Bank kan - tezamen met uw verzekeringsadviseur - de voor u persoonlijk meest intelligente combinatie opstellen. De Nationale is de grootste in ons land en dat is geen toeval. Zij is dat geworden omdat bij haar - al meer dan 100 jaar lang - de zekerheid samengaat met persoonlijke aandacht voor de cliënt. En dat is verzekeren: een samenspel tussen moderne volwassen mensen. Waarom zoudt u vanavond niet beginnen? Uw verzekeringsadviseur hééft telefoon! De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. is overal in Nederland vertegenwoordigd. Bovendien zijn er kantoren in (alfabetisch) Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht, Enschede, Groningen, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Botterdam (hoofdkantoor), Tilburg, Utrecht, Zwolle. Inkomstenbelasting I Inkomstenbelasting II Inkomstenbelasting III Verbouivingskosten Tunnelweg Ziektewet Kinderbijslag I Kinderbijslag II Reconstructie Praten ZATERDAG 3 APRIL 1965 PAGINA 9 De Amerikaanse jazz-zangeres Ella Fitzgerald, die vannacht een concert heeft gegeven in het Amsterdamse Concertge bouw, arriveerde gisteren op Schiphol. Een vrouwelijke fan vroeg en kreeg vlot haar handtekening. VRAAG: Mijn zuiver inkomen werd vastgesteld op 6.781. De verschuldigde inkomstenbelasting 1963 na aftrek van betaalde loonbelasting bedraagt 69,-. De verschuldigde premieheffing na aftrek van de in houdingen over 1963 bedraagt 33. Is dit juist?, aldus'vraag C. H. v. L. te S. ANTWOORD: Voor het beantwoorden van deze vraag hebben wij de navolgen de gegevens nodig: Is U gehuwd? Indien U gehuwd ge weest is, dan langer dan 5 jaren? Hoe veel kinderen beneden 16 jaar hebt U, en hoeveel van 16 jaar en ouder, die studerend of invalide zijn? Hoeveel bedroeg het loon (bruto) over 1963? Hoeveel bedroeg de inge houden loonbelasting? Hoeveel bedroeg de ingehouden premie A.O.W., A.W.W.? Ontving U over 1963 voorlopige aan slagen voor inkomstenbelasting of pre mieheffing? Een opgave van de andere bestand delen van Uw inkomen over 1963. Na ontvangst van de hiervoor genoemde gegevens kunnen wij Uw brief beant woorden. VRAAG: Mijn werkgever deelde mede, dat mijn loon over 1963 had bedragen 7.714,92. De inspecteur der belastingen corrigeerde hierop: Op brengst onroerend goed 300 8.014,92, AOIV/AWW-premie 585,06. Zuiver inkomen 7.429,86. Ik ontving een definitieve aanslag over 1963 naar een vastgesteld zuiver inkomen ad ƒ7.429, waarop te betalen is ƒ313 (inkomstenbelasting). Voorts ontving ik een aanslag A.O.W., A.W.W- premie, waarop te betalen is 50,-. Zijn deze aanslagen juist opgelegd?, wil J. N. S. te 't K. te Z. weten. ANTWOORD: Voor het beantwoorden van dezevraag hebben wij de navol gende gegevens nodig: Is U gehuwd? Indien gehuwd is geweest, was dat dan langer dan 5 jaar? Hoeveel kinderen beneden 16 jaar hebt U en hoeveel van 16 jaar en ouder die studerend of invalide zijn? Hoeveel bedroeg de huurwaarde Per sonele belasting 1963-1964? Welke kosten betaalde U in 1963 voor het onroerend goed, zoais onderhoud en verzekeringen, grond-straat- e.a. lasten, hypotheekrente? Hoeveel premie A.O.W., A.W.W. werd ingehouden door Uw werkgever? Be taalde U in 1963 ook nog een andere aanslag Premieheffing? Hoeveel loon belasting werd door Uw werkgever inge houden? Werd over 1963 een voorlopige aanslag Inkomstenbelasting en Premie- Vragen veer den rubriek riekte mén aan de Redactie van ene blad (met In de linker-boveehoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratie. Man boude er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wechten. heffing opgelegd? Na ontvangst van deze gegevens kun nen wij Uw vraag beantwoorden. VRAAG: Ik ben 71 jaar en heb geen kinderen. In 1963 overleed mijn man. Mijn inkomen bestaat uit A.O.W.-uitkerlng, rente van spaargeld en inkomsten uit eigen woning. Mijn inkomen bedroeg over 1963 2.117. Ik ontving een aanslag over 250 dagen ad 45,- Is dit juist? Hoeveel bedraagt het belastingvrije inkomen, vraagt G. V. te H. ANTWOORD: Het bedrag van de be lasting is juist berekend. Het belasting vrije inkomen bedraagt voor U 2.699 per jaar. Over 1963 ontving U echter een aanslag over een belastingtijdvak, omdat U na het overlijden van Uw man zelf belastingplichtig werd. Met ingang van 1 januari 1965 worden alle aanslagen als jaaraanslagen opge legd. VRAAG: In de woning, die mijn eigendom is en die ik zelf voor een klein gedeelte bewoon is onge veer 4 jaar geleden door mijn in wonende medebewoners de zolder verbouwd tot 2 slaapkamertjes voor ongeveer 600. Deze medebewoners gaan binnenkort verhuizen en vra gen mij nu een vergoeding voor deze verbouwingskosten. Acht u dit redelijk en zo ja, hoeveel zou deze vergoeding moeten bedragen? Al dus de vraag van J. G. M. L. te H. ANTWOORD: Om de zaak heel scherp te stellen: u bent niet verplicht in de verbouwingskosten bij te dragen. Uw medebewoners hebben echter dan het-' volste recht de boel weer af te breken en de zolder weer in zijn oor spronkelijke staat te brengen. Indien u echter meent, dat de verbouwing een verbetering betekent, is het billijk, dat u in de verbouwingskosten bijdraagt. Het is van hieruit moeilijk te beoorde len welk percentage redelijk geacht moet worden. Gebaseerd op een af schrijvingsperiode van 10 jaar lijkt ons een percentage van 50 tot 60 pet. rede lijk. Veel hangt echter af van de staat waarin de slaapkamers thans verke ren. VRAAG: Met wat voor recht of plicht moeten vrachtauto's in de Rotterdamse Maastunnel de rech terbaan houden? Is dit zo maar op aanwijzing van de tunnelpolitie? Er is geen enkel bord dat deze ver plichting oplegt. Aldus A. H. te H. ANTWOORD: Op de aanvoerwegen naar de Maastunnel staan blauwe bor- den met het symbool van een tunnel. Volgens het wegenverkeersreglement heeft op met dergelijke borden aange geven wegen het zware verkeer de plicht de uiterst rechtse rijbaan te hou den. VRAAG: L. F. v.d. K., te R. zendt ons het navolgende probleem: Mijn dochter werkt in een Horeca bedrijf. Op 21-1-1965 werd zij riek. Op 25-1-1965 hervatte zij haar dienst doch werd tijdens het werk naar huis gezonden. Op 26-1-1965 werd haar werkgever telefonisch mede gedeeld, dat zij voorlopig niet kon komen. Op 1-2-1965 werd zij opge nomen in het Dijksight-ziekenhuis en verbleef daar tot 12-2-1965. Op 16-2-1965 werd zij opgenomen in het St. Franciscus Gasthuis en ver bleef daar tot 26-2-1965. Het G.A.K. keerde over 2 dagen ziekengeld uit en wel over 22 en 23-1-1965. Van het G.A.K. werd sindsdien niets meer vernomen. Op 12-2-1965 heb ik geschreven naar het G.A.K. om uitkering van ziekengeld. Zij be richtten daarop, dat op bezoek van een controlerend geneesheer moest worden gewacht. Ik heb daarna de werkgever gebeld en geschreven. Deze berichtte mij, dat mijn doch ter op 25-1-1965 het G.A.K. had moe ten inlichten over haar ziekte. Nog steeds hebben wij nu geen zieken geld ontvangen. 1. Wie had het G.A.K. moeten in lichten? 2. Wat moet ik nu doen? ANTWOORD: Vrijwel alle bedrijfs verenigingen hebben bepaald, dat de ziek melding dient plaats te vinden bij de werkgever. Dit voorschrift is vermeld op de adreskaart van de bedrijfsvereni ging, welke de werkgever verplicht is in zijn bedrijf op te hangen. Het beste kunt U thans aan de be drijfsvereniging een voor beroep vat bare beslissing omtrent de uitkering van het ziekengeld verzoeken. Binnen 14 da gen na dagtekening van deze beslissing kunt U dan een klaagschrift tegen deze beslissing indienen bij de Raad van Be roep. VRAAG: In de jaren 1940-1944 was ik in loondienst werkzaam. Na 1945 was mijn vrouw in loondienst. Wij hadden 3 kinderen, welke thans ge huwd zijn. Nooit heb ik echter kin derbijslag ontvangen. Kan ik die nu nog met terugwerkende kracht ont vangen, vraagt P. M. V. te R. ANTWOORD: Een aanvraag om kin derbijslag, ingediend meer dan 3 jaar na het kalenderkwartaal, waarop de aanvraag betrekking heeft, wordt niet meer in behandeling genomen. Het komt ons voor, dat aanvraag Uwerzijds geen zin meer zal hebben. VRAAG: Ik ben loontrekkende. Mijn dochter is geboren op 17-2-1947. Heb ik nog recht op kinderbijslag?, vraagt ons M. J. S. te D. ANTWOORD: Het recht op kinderbij slag zou zijn geëindigd op 31-3-1963, doch het moet zijn verlengd tot 31-12-1963. Indien U over deze kwartalen geen kin derbijslag ontving, dan moet U dat als nog aanvragen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 3 april Op de £°orpagina van „De Journalist" (het •Weemaal per maand verschijnend Vakorgaan van de Federatie van Nederlandse Journalisten) van 30 2*&art jl. wordt bericht, dat de heer A- Ekker, hoofdredacteur van de *-D.P. (Regionale Dagblad Pers) verslaggever Hans van der Werf Verboden heeft een verslag in „De "ournalist" te publiceren over de gebeurtenissen in de tuin van Paleis ^oestdijk tijdens de presentatie van o't verloofde paar. (Met het verloof de paar worden duidelijk Prin ses Margriet en de heer Pieter van v°Henhoven bedoeld'Red.). Blijkens het bericht in „De Jour nalist" was de heer Van der Werf tijdens die presentatie aanwezig met ®en eigen bandapparatuur, waarmee h|j ,,een groot deel van de nogal emotionele gesprekken en kreten had opgenomen". De redactie van het Wad zegt respect te hebben voor de houding van de heer Van der Werf, vie in het verbod van zijn hoofdre dacteur aanleiding zag zijn verslag 'dat voor ,,De Journalist" reeds ge- *et was) terug te nemen. „Hij had de keus tussen het negeren van het Verbod en de goede verstandhouding Wet zijn hoofdredacteur... Voorzover ons bekend, is het de eerste maal, dat een verbod van een hoofdredac teur ,,De Journalist" treft", aldus de redactie. de*n het vervolg van het bericht geeft het redactie, die zich bewust blijkt van gtr recht op informatie, een recon- nctie van de gebeurtenissen, die in ni. PWeistuin van Soestdijk hebben aa ^gevonden. Daartoe heeft zij een Wis W verslaggevers gehoord, van grnt<Tv- weert dat hun ervaringen in tuin» -'.nen met elkaar in overeenstem de AzUn. „Zij bevestigen het verhaal, halist"1^ van rïer Werf voor „De Jour- st» 'I had geschreven. De voornaam- Punten zijn: De schrijvende pers is gediscrimi neerd. Zij mocht kijken hoe fotogra fen bezig waren tijdens de gearran geerde tuinwandeling van het verloof de paar. De. televisie kreeg de gele genheid het paar te interviewen. Deze gelegenheid kreeg de schrijvende pers niet. Het optreden van de rechercheurs, „boswachters" en een enkele hoveling was beneden niveau. Hun verbale pro- duktie was slechts zelden aan het A.B.N. (Algemeen Beschaafd Neder lands) ontleend. De R.V.D. beriep zich erop, dat het schema van de dag was voorgelegd aan de „hoofdredacteuren". Daarin kwam geen gesprek met het paar voor de schrijvende pers voor. De „hoofd redacteuren" zouden dit schema zon der amendementen hebben goedge keurd. TV-presentator Jan Gerritsen ge bruikte het woord „horde voor de groep verslaggevers en fotografen, die hun werk kwamen doen. De redactie van „Re Journalist" geeft vervolgens een kleine bloem lezing „onparlementaria", die zij heeft opgetekend uit de mond van de door haar gehoorde verslaggevers: „Als jul- lië niet weggaan ik alles van het terrein af"; „Vooruit, anders gaan jul lie eruit"; „Wij zullen van ,j,jullie wei een soldaten maken": „Springer maar overheen, jullie zijn jonge kae- rels, vort". Deze laatste opmerking zou vernomen zijn van Hare Majes- teits eerste stalmeester W. F. K. Bis- schoff van Heemskerck. In dit verband releveert „De Jour nalist" een stukje van een verslag gever van het dagblad „De Rotter dammer", die melding maakt van dreigementen en onparlementaire woorden uit de mond van hoffunc tionarissen, rechercheurs en mare chaussees. Over de discriminatie van de schrij vende pers zegt „De Journalist", dat de televisie wel en de schrijvers geen gelegenheid kregen met het verloofde paar te praten. Volgens de R.V.D. zou den de hoofdredacteuren daarmee ak koord gegaan zijn, hetgeen echter in hetzelfde bericht van „De Journalist" door de Federatie-voorzitter mr. A. Stempels (tevens hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, Red.-) wordt weersproken. De schrij vende pers zou niet ontvangen kunnen worden, omdat de ruimte te klein was. „En het was de wens van de Koningin geweest, dat de bijeenkomst in die ene ruimte en niet in een grotere ruimte zou plaatsvinden. Het kwam niet over de lippen van de R.V.D.-vertegenwoor- diger, dat de Koningin een gesprek met de schrijvende pers had gewei gerd", aldus „De Journalist". Tenslotte vermeldt „De Journalist" een komisch voorval: „Een verslagge ver bij het hek pakte zijn verrekijker en probeerde een glimp op te vangen van wat er ten paleize aan de hand was. Immers, er was een deputatie gearriveerd van het vrouwelijk studen tencorps uit Leiden. Even later, het was ongeveer drie uur, reden twee autobussen met studenten de paleistuin binnen. De televisie een kennelijk bevoorrecht medium was nog steeds bezig opnamen te maken. Een paleisfunctionaris verbood de verslaggever te kijken door zijn verre kijker. „Neem het maar in beslag", zei de verslaggever, wijzend naar de nog steeds in bedrijf zijnde tv-came- ra's. Maar dat verband begreep de be trokken functionaris niet. Het einde van het liedje was, dat de R.V.D. gevraagd werd een gesprek met de praeses van de studentenclub, waarbij er tegelijkertijd op gewezen werd, dat de televisie nog steeds een voorkeursbehandeling kreeg. Wat er daarna gebeurde was weer kostelijk. Enkele functionarissen wier pen zich op de tv-camera's. Zij hiel den hun bolhoeden voor de lenzen. Rusland. In het hartje van Mos kou is een 17-jarige jongen, die zijn schoolvriendinnetje te hulp kwam toen dat werd lastig gevallen door vier dronken jongelui, doodgetrapt. Ditge beurde onder de ogen van een aantal voorbijgangers, die geen hand uitsta ken. De vier moordenaars zijn gear resteerd. (AFP) (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9