Z1J Moord V rouwen Kleuien-TV Johnson Berlijn AARDGAS IN HAARLEM Burgerij zal tot en met de „allerlaatste" waarsch uwing worden ingelicht over aardgas Nadere details zullen later in de raad bsproken worden f Koorschool van Sint Bavo ontvangt „Les petits chanteurs de Versailles FILMJOURNAAL „DE KARDINAAL": oppervlakkig verhaal boeiend verteld Kasteel in Zweden nieuwe mislukking van Roger Vadim Huurlingen van de dood Eddie in volle vaart Vreemde bedgezellen Overige films Vier jaar geëist wegens poging tot doodslag Bolwerk ,Het Zwanenmeer' in Haarlem Haarlems tegenbezoek aan het Franse Sens CONCERT OP AVOND VAN PALMZONDAG IN KATHEDRAAL Roxy van net nieuws Garages Onteigening? ;1 ft m Studio Lido Luxor Frans Hals Mondo caldo di notte Rembrandt DONDERDAG 8 APRIL 1965 PAGINA 3 Beheerste romantiek en dramatiek 3 HAARLEM, 8 april Ook de koorschool van de Haarlemse kathedraal is gekomen in het sta dium van de internationale ont moetingen. Op Palmzondag geven Les Petits Chanteurs de Versailles 's avonds om zeven uur een con cert in de kathedrale basiliek van Sint Bavo en van 23 tot 28 april gaan 35 jongens van de Koor school en twintig leden van het koor naar Sens in Bourgondië. Zij zullen daar de gasten zijn van het koor, dat verleden jaar in Haar lem is opgetreden. Het eerste con cept van de Haarlemmers wordt gegeven op zaterdagavond 2Jf april in de beroemde kathedraal van Sens, de oudste Gotische kerk van Frankrijk. Het koor van de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo thuis. Zondagavond concerteren in de kathedraal de zangertjes van Versailles en van 23 tot 28 april gaan een kleine zestig leden van het koor naar Sens in Frankrijk. Het koor hoopt met deze reis een goede ambassadeur te zijn van Haarlem, dat toch met recht de naam van Muziekstad mag dra gen. Op cultureel gebied staan deze Haarlems-Franse ontmoe tingen op hoog niveau. De ge dachte om de Koorschool in te lassen in de steeds meer voor komende jumelage-ontmoetingen zou zeker véle enthousiaste propa gandisten vinden. Een uitwisse ling met Osnabrück zou hélemaal in de lijn liggen, daar deze Duitse stad evenals Haarlem in het ge lukkige bezit is van een koor school. Het afgrijzen over de moord op een zesjarige kleuter in Eindhoven was Sisterenavond bijna tastbaar. Het be heerste de gesprekken zelfs in de rust van de voetbalwedstrijd en het zocht zich een uitweg in oprecht mee leven met het zwaar getroffen gezin. hebben dat met erkentelijkheid geconstateerd. Wij hebben ook de angst gevoeld. Angst voor de onbeken de moordenaar, die waarschijnlijk nog ergens in de omgeving van Eindhoven verblijft. Wij begrijpen die angst en wij begrijpen, dat zijn arrestatie gevolgd door een gerechte straf eerlijke opluchting teweeg zal bren- £en- Zal er dan echter ook enig me delijden zijn voor deze man, die zo gruwelijk verknipt raakte, dat hij z»ch aan een zesjarige kleuter ver greep? Het ziet er naar uit, dat wanneer T. Cals slaagt wij een nieuwe re- gering zullen krijgen zonder één vrou welijke minister. Waarschijnlijk zal daarover in de Kamer niemand een opmerking maken. Dat komt dan al- een; omdat het denken over de we zenlijke plaats van de vrouw in de Wereld nog vrijwel beginnen moet. Over tien jaar, aldus heeft de pre- J. nt van Philips verklaard, zal in west-Europa vrijwel iedereen kleu- ren-t.v. hebben. Wij zullen hem niet Jogenspreken. Hij zal wel gelijk heb ben. Hij weet immers uit ervaring uoe men door stelselmatige reclame 'edereen er toe kan brengen zaken a's onmisbaar te beschouwen, waar- Van men voor dien zelfs het nut niet inzag. Dat gebeurt nu natuurlijk op nieuw. Want, hebt U op het ogenblik behoefte aan kleuren-t.v.? U heeft er waarschijnlijk nauwelijks over ge dacht. Toch zal het straks Uw budget Verzwaren. En Uw geluk? Hat president Johnson zich gisteren zijn rede te Baltimore bereid ver arde tot een gesprek over Vietnam »Zof)(jer enige voorwaarden" is het eerste sprankje licht aan een allengs hnn'asen duistere hemel. Men mag dat deze bereidwilligheid in- j a®d tot een gesprek leidt. Niet, wij daarvan direct heil verwach ten. Integendeel, het zullen wel lang durige en misschien zelfs oeverloze onderhandelingen worden. Doch het lijkt beter een land met praten dan met gasaanvallen te dienen. De vergadering van de Westduitse Bondsdag in Berlijn heeft een massa herrie teweeggebracht. Het wegver keer naar de stad is er uren en uren door gestagneerd en de bijeenkomst zelf werd opgeluisterd door het ge luid van daverende Russische straal jagers. Nu goed, dat de Russen zo'n bijeen komst in Berlijn niet op prijs zouden stellen, lag voor de hand. Maar zou de Westduitse regering zich ook tevo ren hebben gerealiseerd, dat de pro testen van de westelijke geallieerden tegen deze Russische obstructie zo slap zouden zijn? Wij vrezen het tegendeel. Wij vrezen, dat het verlangen naar de hereniging van ue beide Duitslanden een verlangen, dat door deze Bonds dag-zitting in Berlijn nog eens moest worden benadrukt de Duitsers zo zeer beroert, dat zij niet beseffen dat noch in het oosten noch in het westen dat verlangen door iemand gedeeld wordt. Zelfs de Gaulle heeft gezwegen. ininiiiiniiHiiHiiiiniuimniiiHiiiiHiiiiiHHimiiii»1'111111""1 HAARLEM, 8 april „Ik vermoord je, ik zal je", schreeuwde in december van het vorig jaaf een 32-jarige koop man G.B. uit Zandvoort tijdens een echtelijke ruzie tegen zijn vrouw. Ten einde deze woorden kracht bij te zet ten, had hij een zware presse-papier naar haar gesmeten. Slechts door een afweerbeweging van de vrouw kon wor den voorkomen, dat zij levensgevaar, Hjk werd gewond. Dit familiedrama werd vanmorgen in de zitting van de Haarlemse rechtbank uitvoerig behandeld. De officier van justitie, mr. G. B. F. van der Valk Bouman, was ervan overtuigd dat de verdachte beheerst werd door de ge dachte dat zijn vrouw vermoord moest worden. ,,U heeft het leven van uw echtgenote tot een hel gemaakt", zei hij. Om de toestand te typeren ver telde de officier, dat de verdachte de gewoonte had om een brandende aan steker onder de neus van zijn vrouw te houden, of om moedwillig gaten in de vloerbedekking te branden. De offi cier was van mening dat de verdachte tegen zichzelf en tegen de maatschap pij beschermd moest worden en eiste een gevangenisstraf van vier jaar, waarna onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling. De raadsman van de verdachte, mr. Brons, bepleitte een aanzienlijk lagere gevangenisstraf. Hij stelde voor een ge vangenisstraf van vier maanden, het geen de verdachte al in voorarrest had uitgezetenen, waarna klinische behan deling van de verslaafdheid aan alko- hoi. Uitspraak 22 april. HAARLEM 8 april. De gemeente raad heeft gistermiddag weinig woor den kunnen besteden aan het „aard gas". Er lag wel een voorstel van B. en W. ter tafel, maar daaraan viel niet veel meer eer te halen, omdat de voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, de behandeling van drie belangrijke punten naar een later tijdstip verschoof. Concreet hield het voorstel in om een bedrag van 2.500.000.- uit te trekken voor de om schakeling naar aardgas, welke in totaal 12.000.000.- zal vragen. Vorig jaar vverd reeds een bedrag van 2.500.000.- uitge trokken, zodat nog 7.000.000.- resteert, welk bedrag op de begroting-1966 aan de orde komt. Voorts vroegen B. en W. de Raad hen te machtigen een overeenkomst aan te gaan met het „Gastechnisch Bureau Hol land" in Hengelo inzake de ombouw van huishoudelijke gastoestellen. Met dat concrete voorstel ging de raad ac- coord. B. en W. hadden bij hun voorstel een betrekkelijk summiere toelichting gegeven. De voorzitter deelde naar aan leiding daarvan mede, dat het hem be ter toescheen nog niet over de aard- gasprfjzen te praten. Er is nog zo wei nig positiefs bekend. De raad zal daar omtrent uitvoerig worden geïnformeerd en de kwestie zal in het najaar wel aan de orde kunnen komen. Voorts bleek het moeilijk een definitieve discussie te voeren over de vergoedingen van in te ruilen gastoestellen. Er bestaan in het land verschilende regelingen, die moeilijk vergelijkbaar zijn. Binnen drie weken zullen de raadsleden daar omtrent gedetaüeerder worden inge licht. Tenslotte zou men ook niet spre ken over het voorlichtingscentrum in de Vleeshal. Deze zaak komt in de vol gende raadsvergadering aan de orde. Aldus bleef er niet veel te praten over. Alle woordvoerders lieten prij zende woorden horen ten aanzien van de activiteiten van.het Haarlems Ener giebedrijf. Sommige raadsleden bleken ook bezorgd. Beide directeuren zijn ziek geworden en zij vreesden, dat overbe lasting de oorzaak is. Dreigt die over belasting nu nog niet meer? De heer Vos (KVP) had het beter gevonden, als de aardgasikwestie in haar geheel was behandeld geworden. Dan was er een duidelijker totaal-beeld gekomen. Hij wees in dat verband op de onge rustheid in de gezinnen, die feitelijk niet weten wat hun te wachten staat. Uiter aard wordt vooral het personeel van G.E.B. om inlichtingen aangeklampt. En is dat wel voldoende geïnstrueerd? De heer Vos vroeg ook, of de even tuele industrie ombouw gelijktijdig zou geschieden met die in de omlig gende woningen, zodat er geen stag natie ontstaat. Voorts vroeg hij zich af, of de loodgieters-bedrijven het werk wel zouden afkunnen. In een woningen waren de leidingen in 22 woningen afgekeurd. Dat werk moet toch allemaal maar gedaan worden. Hij wilde bovendien de zekerheid heb ben, dat het voorgestelde tempo, waarbinnen de omschakelingswerk zaamheden zouden moeten, geschieden (800 tot 1200 aansluitingen per week), ook zou worden volgehouden. Met ve le andere raadsleden drong hij aan op een effectieve voorlichting van de burgerij, bijvoorbeeld via een folder. Mevrouw Scheltema (WD) had graag gezien, dat de informatrice van het G.E.B. b\j de practische voorlichting wordt ingeschakeld. In zijn antwoord verklaarde wethou der Bakker, dat de huidige adjunct- directeur van het G.E.B. zoveel moge lijk steun krijgt bü zijn werkzaamhe den. Hij verklaarde voorts, dat het on derzoek naar de gastoestellen op 24 mei begint, de omschakeling begint op 1 november. Haarlem is toch overrompeld door het aardgas maar er wordt voor gezorgd dat de zaken op tijd klaar zijn. Het personeel van het G.E.B. is nog niet afdoende geïnstrueerd, maar de be langrijkste vragen krijgt tenslotte toch te beantwoorden het personeel van de ombouwmaatschappij. Voor de omscha keling zullen constant honderd man no dig zijn, die het voorgestelde werkplan binnen de nagestreefde tijdslimiet moe ten zien te klaren. Daar had de wet houder wel vertrouwen in. Tenslotte deelde hij nog mee, dat de burgerij via een algemeen gestelde krant nader geïnformeerd zal worden. In die krant zal een Haarlemse bijlage komen. 'Bovendien krijgen de gezinnen nog een rakier. Wanneer de omschakeling na- ii 1S' J»eri de betrokkenen een laat ste waarschuwing, daarna nog een al lerlaatste waarschuwing. De overige punten van de agenda konden betrekkelijk vlot worden afge werkt. Het voorstel om bij de nieuw geplande woningen in Schalkwijk ook een aaantal garages te bouwen, ontlok te bij de heren Ton (P.v.d.A.) de op merking, dat er nog steeds geen pre fabricated garages in Haarlem gebouwd worden, een zaak, die hij al meer dan eens ter sprake had gebracht. Wethou der Van Liemt gaf te verstaan, dat de kwestie door omstandigheden ver traging had gekregen, maar dat er bin nen niet al te lange tijd een rapportje te verwachten is over de mogelijkheden. De heer Prins (KVP) was er niet zo gelukkig mee, dat er een uitrit komt voor het parkeerterreintje, dat achter restaurant „Bolwerk" is aangelegd. Hij noemde de situatie levensgevaarlijk. Herhaaldelijk zou het drukke verkeer onderbroken worden. Vooral de wielrij ders zouden er de dupe van worden. De voorzitter gaf hem ten antwoord, dat de uitrijdende auto's altijd voor rang zullen moeten geven, ook aan de wielrijders. Hij zegde echter toe. dat er bij het parkeerterrein eon duidelijk waarschuwingsbord geplaatst zal wor den. Het voorstel om het pand Kruisweg 17 voor 108.760 aan te kopen ontlokte de nodige opmerkingen. Vanuit alle fracties verklaarden de woordvoerders, dat het bedrag toch wel aan de hoge kant was. Zou hier de onteigeningspro cedure worden toegepast, dan zou de ge meente vermoedelijk een lager bedrag moeten betalen. Op die speculatie ginig men niet dieper in. Wel achtte men het wenselijk zo'n procedure eens als toetssteen te gebruiken. De gemeen te zou zeker niet meer moeten betalen. Wethouder Happé raadde dat voorstel sterk af, maar toen in de raad ge stemd had, bleek, dat het voorstel van B. en W. met 7 stemmen voor en 26 stemmen tegen was verworpen. B. en W. zullen nu de eigenaar een bod doen van 85.000. bij weigering waarvan de onteigeningsprocedure zal volgen. Tenslotte zij nog vermeld, dat het voorstel inzake de „doorlichting" van Openbare Werken de volgende raads vergadering aan de orde komt. Er was de raadsleden te weinig tijd geven om zich intensief op de behandeling van dit voorstel voor te bereiden. JONG HAARLEM Op vrijdag 23 en zaterdag 24 april zijn de slotavonden van de stichting Jong Haarlem Voor uit in de Hildebranazaal van Brink- mann. Medewerking verlenen JHV-cur- sisten en docenten, Ria Verda, Jan Oradi, De Spelbrekers en Joop de Leur. HAARLEM, 8 april Het applaus wilde gisteravond in de stadsschouw burg na de uitvoering van „Het Zwanen- meer" door het Nationale Ballet haast geen einde nemen. Keer op keer moes ten de solisten en de leden van het corps de ballet verschijnen achten hel opzwaaiende doek om de hulde in ont vangst te nemen voor de bijzondere on derneming van het ballet: als Neder landse groep voor de eerste keer het beroemde klassieke ballet in zijn ge heel te brengen. Het werd een voorstel ling van beheerste romantiek en drama tiek, waarin Maria Koppers als Odette, Kathleen Smith als haar tegenspeelster Odile en vooral heit corps de ballet indruk maakten. De ballettroupe was zich blijkbaar van de bijzondere gebeur tenis op het Nederlandse toneel terdege bewust. Met grote sierlijkheid en gelijk heid van beweging werden de intermez zi gedanst en de soli begeleid. Aan dachtig en zorgvuldig legden -de leden van de troupe een veilige basis voor het welslagen van de voorstelling. Door haar grote aantal en de lieflijke kos tuums waren zij de enigen die de sfeer van hoog-romantiek overbrachten. De anderen waren bij de instudering ken nelijk beperking opgelegd. Het accent viel op de dans - en dan nog meer op de prestaties dan op de symboliek. Met name Simon André als prins Siegfried, de door de boze tovenaar om de tuin geleide maar tenslotte door zijn oprech te liefde zegevierende minnaar, liet door geen mimiek blijken wat in hem om ging. Het moest, allemaal blijken uit zijn dansen. Of dit helemaal lukte is op zijn minst twijfelachtig. Maria Koppers was een ontroerende Odette, trots en hartstochtelijk, echter niet lieflijk. Kath leen Smith haars ondanks een schuldbe wuste Odille. De zangertjes van Sens hebben ver leden jaar een groot succes in Haar lem geboekt. Omdat hun concert in de namiddag werd gegeven en de deuren van de kerk open bleven, had liet geheel iets weg van een promenade concert, waarbij men helemaal achter in zefs móeders met kinderwagens even kon zien binnengaan. Het ligt in de bedoeling van de Kathedrale Koor- zal hun blik nog ruimer maken. Vorig jaar was het bezoek van het jongens koor uit Sens een voorbode hiervan. De concerten van „Les petitis Chan teurs de Versailles" zijn uiteindelijk een voorbereiding op een tegenbezoek van de Koorschool aan Frankrijk. De Haarlemse zangertjes en zangers gaan op 23 april per bus en in particuliere auto's de lange reis aanvaarden naar het plaatsje Sens. De muziek van de oude meesters der Nederlandse scholen zal zijn welluiden de weg zoeken langs de hoogopstreven- de bogen van de oude Gotische kathe draal en velen herinneren aan de tijd dat juist op het gebied van de kerk muziek zo'n nauwe band bestond tus sen de lage landen en Bourgondië. Na het openingsconcert van zaterdag avond 24 april zal het koor van Haar- lem tevens de Hoogmis in de kathe draal van Sens verzorgen. Uiteraard zal een mis van een Franse compo nist worden uitgevoerd en wel „La messe pour le Samedy de Pasques" van M. A. Charpentier. Ongetwijfeld zal er voldoende tijd overblijven om te gemeten van de mooie omgeving, met name de bossen van Fontadnebleau. Verder staat een concert op Het pro gramma in de befaamde basiliek van Vézelay, een honderd kilometer zuide lijker gelegen. school ieder jaar een buitenlands jon genskoor uit te nodigen om na een ont vangst op de koorschool een concert te verzorgen in de kathedraal, welk concert vrij toegankelijk is voor ieder een. In het kader van dit plan kan directeur J. Valkestijn dit jaar voor stellen „Les Petits Chanteurs de Saint Franqois de Versailles". Ook dit koor is, evenals dat uit Sens, een onderaf deling van de beroemde „Petits chan teurs a la Croix de Bois", hier wel eens genoemd de houten kruis-zanger- tjes. Onder de stuwende kracht van haar directeur mgr. Maillet in deze internationale federatie tot stand geko men en telt thans over qe gehele we reld meer dan 200.000 zangertjes, ge kleed in de symbolische witte al'ben. Het koor uit Versailles bestaat uit ongeveer vijftig jongens en jongeman nen die onder leiding van Jacques Du- val een programma brengen van zeer uiteenlopende aard. Het ensemble heeft in Frankrijk een grote bekendheid ge kregen onder andere door zijn regelma tig optreden voor radio en televisie. Ook in België, Duitsland en Luxemburg hebben zij veel succes geoogst. In Haarlem worden de jongens onderge bracht in de gezinnen van de jongens van de Koorschool. Het concert begint 's avonds om zeven uur. De toegang is vrij. De ontvangst van een Franse koor school betekent uiteraard een verbre ding van de horizon voor de Bavo-zan- gertjes. Een reis naar het buitenland Met zijn film „The Cardinal" waar voor hij de stof ontleende aan de gelijk namige roman van wijlen Henry Mor ton Robinson, heeft de in Wenen ge boren Amerikaanse regisseur Otto Pre minger opnieuw een monsterproduktie in de trant van „Exodus" afgeleverd. De film heeft een vertomngsduur van drie uur; evenals „Exodus" is hij op genomen in technicolor en Panavision; en precies als van „Exodus" moet ook van „De Kardinaal" worden gezegd, dat er een overvloed aan lengte en breedte is, maar dat de diepte ont breekt. In dit opzicht en ondanks zijn virtuositeit als filmer, is Preminger de man, die moeilijke en soms precaire onderwerpen verfilmt, zonder ooit moeilijke of precaire films te produ ceren. „The Man with the Golden Arm" ging over verslaving aan verdovende middelen, „Exodus" over de geboorte van het nieuwe Israël, „Advise an Con sent" over de politieke kuiperijen in Washington en „De Kardinaal" gaat over de katholieke Kerk. In wezen ech ter zijn al deze films niet meer dan boeiend vertelde, maar oppervlakkige beeldverhalen, waarmee men zich kan amuseren, zonder zich het hoofd te bre ken. De film vertelt in flash-back, dus door middel van terugblikken, de le vensgeschiedenis van een Amerikaans priester van eenvoudige Ierse afkomst, van diens wijding tot priester af, tot de dag waarop hij door de Paus wordt benoemd in het H. College van kardi nalen, De openingsbeelden laten Tom Tryon, een vrijwel onbekende acteur, die door Preminger met de titelrol van Stephen Fermoyle werd belast, zien als reeds grijzende prelaat, die zich op maakt om de kardinaalshoed in ont vangst te nemen. De herinneringen, die op dit plechtige ogenblik in zijn leven bij hem opwellen, voeren hem en de camera van Preminger terug naai de dag van zijn priesterwijding, zijn briljante wetenschappelijke studie in Rome, de moeilijkheden en de tra gische dood van zijn lievelingszuster Monica, zijn ontmoeting met de kardi naal-aartsbisschop Glennon van Boston (gespeeld door de regisseur John Hus ton), die van mening is, dat wat meer nederigheid de jonge priester geen kwaad zal doen en hem naar de armste parochie van zijn aartsdiocees stuurt, zijn benoeming tot aartsbisschoppelijk secretaris, zijn terugkeer naar Rome en tenslotte 22 jaren of drie film- uren later weer naar het grote mo ment van zijn benoeming tot kardinaal. Door het inlassen van verschillende episoden van eigen vinding heeft Pre minger de oorspronkelijke roman pas klaar gemaakt voor een modern in ternationaal bioscooppubliek. Hij laat Stephens zuster Monica, die in diens biechtstoel komt belijden, dat zij met haar joodse verloofde heeft gezondigd, „het verkeerde pad opgaan", zoals dat in de dagen van het Rijke Roomsehe Leven heette. Als ze in levensgevaarlijke omstan digheden een kind ter wereld zal bren gen. laat Preminger Stephen beslissen dat het jonge leven niet mag worden opgeofferd aan dat van de moeder. Na Monica's dood in de roman na de dood van ziin vriend Robert begint Father Stephen Fermoyle aan zijn roe ping te twijfelen om op discrete wijze de romantiek èn Romy Schnei der een kans te geven maar hij overwint zijn twijfels, trekt zijn toog weer aan en reist naar het zuiden van Amerika om een negerpriester, wiens kerkje door vijandige blanken is ver brand, op heldhaftige wijze bij te staan. Tenslotte wordt mgr. Stephen Fermoy le, die intussen tot, bisschop is gewijd, als pauselijk delegaat naar Wenen ge zonden om kardinaal Innitzer (Josef Meinrad) op de hoogte te stellen van de politiek die het Vaticaan ten op zichte van de nazi's gevoerd wenst te zien. Om alle misverstanden met be trekking tot diens houding al bij voor baat uit te sluiten, laat Preminger dui delijk zien, hoezeer de Oostenrijkse kar dinaal door Hitler werd misleid, Letterlijk alles, waarvoor een mo dem publiek zich mogelijk kan interes seren, is in de film verwerkt: anti-.se- mitisme in Boston, het gemengde hu welijk, de eerbied voor het nieuwe le ven, romantiek en Weense walsen, ras sendiscriminatie en Ku Klux Klan in Georgia (met een uitvoerige geselscène op de koop toe), de betrekkingen tus sen kerk en staat onder het naziregiem Eerst als de film reeds voor meer dan de helft voorbij is, wordt het in „Huurlingen van de dood" duidelijk, waarom het gaat en wie wie is. Tot het laatste ogenblik blijft het echter een zoeken naar wat precies de bedoe ling van de makers is geweest. Het verhaal blijft zweven tussen een echte western, een sentimentele liefesaffaire, of zo maar een sfeertekening van het leven in Texas in het jaar 1883. Wel wordt overdreven de zwart-wit-verhou- ding aangegeven. De ene grootgrond bezitter i$ alleen maar goed en mens lievend, de anderen zijn even scherp alleen maar onmenselijke „huurlingen van de dood". Simpel pief-paf-poef werk is deze film dus ook weer niet. Tot en met zondag in Roxy (14 jr) Vanaf maandag draait de griezelfilm „Het Duivelshuis", over een onderzoek van een anthropoloog naar de moge lijkheid contact te krijgen met een „an dere" wereld. Een onzinnig spookver haal. dat fragmentarisch door een vir tuoos gebruik van filmmiddelen de angstaanjagende sfeer bereikt. Roxy (18 jr.). In LIDO kan men deze week Eddie Constantine weer eens in actie zien in „Eddie in volle vaart". Tengevolge van een mislukte jeugdliefde interesseert Kap. Dubois (Eddie Constatine) zich niet voor vrouwen. Hij ontmoet een jeugdige skelterkampioen met wie htf een skelterbaan wil exploiteren. Als de jeugdvriendin weer ten tonele ver schijnt. blijkt ook de jonge vriend te leurstellende liefdeservaringen met haar gehad hebben. Onenigheid dreigt de plannen te torpederen. Enkele lou che figuren willen zich met geweld meester maken van het skelterterrein. Het meisje trekt zich terug. De vijan den worden met geweld verslagen en de vriendschap wordt hersteld. Het is lang niet de beste film van Eddie Constantine. In LIDO (14jr.) Opgewekt amusement zonder proble men biedt de film „Vreemde Bedge zellen", waarin Rock Hudson en Gin» Lollobrigida de hoofdrollen vervullen. Rock Hudson is de verkoopleider van een oliemaatschappij en ontmoet daar Gina als schilderes. Zij raken dolver, liefd op elkaar, trouwen binnen 24 uur, maar die snelle verbintenis vindt al even snel weer een einde. De echte lieden zijn het over heel veel dingen oneens en na de woorden vliegen verf potten en aardewerk in het rond. Hu welijk en aardewerk worden vernield tot bij de voorbereiding tot de echt scheiding blijkt dat de echtelieden nog wel van elkaar houden. Na veel ge harrewar over en weer en vele ko mische situaties komt uiteindelijk toch weer de verzoening. In LUXOR (14jr.) Het peil van de films, waarin het internationale nachtclubvertier wordt gepresenteerd, daalt met iedere volgen de produktie en is in „Mondo caldo di notte" (The hot world by night) ver beneden nul gezakt. Herinneren we ons goed. dan zijn §r verscheidene nummers bij. die in het voorprogramma van de bioscoop veertig jaar geleden al zo irriterend uit de toon vielen. In deze gereproduceerde vorm zijn ze nog hinderlijker, temeer daar de camera- lieden, noch de regisseur P.enzo Russo enig initiatief hebben ontwikkeld er iets anders dan een statistische registratie van te maken. In Frans Hals (volw.) In CINEMA PALACE draait deze week de bekende filmmusical „West Side Story" (14 jr.) In MINERVA in Heemstede is te zien de Film „Zoeloe" over de heroïsche strijd, die op 22 ja nuari 1897 woedde in Zuid-Afrika, toen Zoeloekrijgers een zendelingenstatie aanvielen, welke door Britse soldaten moest worden verdedigd. in Oostenrijk, de Gestapo, een zelf moord in doodsangst, Seyss Inquart en Hitiers brallende stem, de indrukwek kende liturgie van de Kerk. Maar van enige werkelijke religio siteit, van echte godsdienstige bewo genheid, van een eerlijk en waarach tig beeld van het katholieke priester schap, zoals bijvoorbeeld naar voren trad uit „Léon Morin, prêtre", een film van de Franse regisseur Jean-Pierre Melville, die ook van zichzelf getuigde, dat hij niet-katholiek was en zelfs niet in God geloofde, valt in de film van Preminger niets te bespeuren. In Studio (18 jaar). Na Kees Brusse's psycho-montage „Mensen van Morgen" draait thans in Rembrandt „Kasteel in Zweden", van Roger Vadim. Ogenschijnlijk kan men zich moeilijk een sterker contrast den ken dan tussen deze beide films en filmers. Kees Brusse, die uitging van de werkelijkheid: jonge mensen, die hij aan het praten wist te krijgen over zichzelf en over de wereld, waarin zij leven; Roger Vadim, die zijn stof ontleende aan het bizarre toneelstuk „Chateau en Suède" van Frangoise Sagan. Toch is het verschil tussen beide films in we zen niet zo heel erg groot. Geen van beiden toont de werkelijkheid onver bloemd en onveranderd. Het enige en dan nog slechts graduele onderscheid is, dat Brusses boeiende „vervalsing" van de werkelijkheid pas goed begon aan de montagetafel, terwijl .Vadim uit ging van een buiten alle realiteit staand bedenksel van Francoise Sagan, die haar fantasie bovendien nog heeft be volkt met een collectie figuren, waar in men, zoals Vadim ze in zijn iilm gestalte heeft gegeven, zelfs niet als earicaturen van mensen kan geloven. De idee, die aan het gegeven ten grondslag ligt, biedt mogelijkheden te over tot de logica van het absurde en de cynische humor. Van een behoorlijke uitwerking van deze idee in Vadims film is echter geen sprake. Alles en iedereen is even bedacht en kunstmatig; de a-morele leden van een Zweedse familie, die zich op een eenzaam eiland in hun voorvaderlijke kasteel hebben terugge trokken en de door henzelf geschapen wereld, waarin zij hun luimen en lus ten botvieren zonder enige gewetens- vroeging bereid om degene, die dt door hen ingestelde „orde" dreigt te verstoren, als een schadelijk insect te vernietigen en in die vernietiging nog een zeker behagen te scheppen ook. Vadim heeft het kasteel, waar zich de meest absurde gebeurtenissen af spelen, uitgerust met de obligate ge heime deuren in boekenkasten, gaskra nen, vergifbekers, goedendags en lugu bere bedienden, maar óók anders zou Vadim Vadim niet zijn met een uitgebreide collectie bedden. Al deze ingrediënten echter, met inbegrip van formidabele sterren als Monica Vitti een schim van zichzelf, nu ze de ta lentvolle leiding van Antonioni mist Curt Jürgens, Jean-Claude Brially, Su zanne Flon en Jean-Louis Trintignant, zijn niet in staat de film te geven, wat alleen van de filmer kan komen: sfeer, humor, geloofwaardigheid en spanning. Vadim is schromelijk tekort geschoten, of misschien reikt zijn talent niet verder. Wat speels had moeten zijn is log. wat luchtig had moeten zijn is banaal geworden en wat de verbeelding had moeten raken, prikkelt niet eens de lachspieren. Er wordt in „Kasteel in Zweden" her haaldelijk over verveling gesproken en er wordt vaak gegeeuwd. Uitingen van ongeïnteresseerdheid, die bepaald niet alleen tot de figuren op het witte doek beperkt zullen blijven. In Rembrandt (volw)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3