Haagse politie in de aanval Lichte motoren brozems" tegen Publiek doet geen aangifte Stiekum Voor He- s en liefheb^ van &en filtersiQa ret Voor^^e Te voet van Hamburg naar Amsterdam Aaimemers vrijspraak in zwarte i^0 blijf jong, blijf fit fiets! onthutst over A'dams hof loonkwestie NOG^üSDAGEjt Spelletje kat en muis op de wegen naar BERLIJN Ook plagerijen in de lucht- corridors Verlegen rover maakt Turijn onveilig Portugese rechter vaart uit tegen studenten, die bekentenis" intrekken Weinig animo „Starf igliter' - opleiding piet p e%Qen Fysische chemie te Nijmegen De koers van de gulden Kopersulfaat oorzaak van vissterfte Luizen in rozen? Wittevlieg en luis op kamerplanten r 1 mè 1 den m°et Familie Widurski- Grapendaal woensdag naar Nederland Profde Boer benoemd Jazz-ballet bij Scapino Katholieke artsen over homofilie Nöpflil THOèSP»"- Auschwitz-comité VRIJDAG 9 APRIL 1965 PAGINA 5 Dat dóet maar! Daar in het zuiden. En in het donker. En in het geniep. Iedereen denkt dat ze er alleen maar gloeilampen maken en nog zo'n paar dingetjes. En ondertussen bouwen ze in die zelfde stadzon- der dat iemand het merkt, een racewagenH Of had het wel gemerkt? Ik niet. En ik zit er toch heel Wat dichterbij dan u. Ik zit er maar dertig kilometer de hellin gen van de gaten en de kuilen in de weg niet meegerekend) van daan. Maar ik heb niets gezien, da, ik heb s avonds wel een licht zien branden in die fabriek. Ik dacht dat ze probeerden of hun auto, behalve zonder versnelling, °ok nog zonder stuur en rem zou kunnen rijden! Maar een racewagen Ze houden tóch wel van een beetje stiekum, die Eindhovena- ren. Toen iedereen in Nederland hog over het donkere zuiden sprak, hadden ze daar opeens een „lichtstad" gemaakt. En bij- ha zonder dat iemand het in de Qaten had behalve de Haarlem mers, natuurlijk!) werden ze de vijfde stad van Nederland. Heus, dat stiekumme, zit er een beetje in. Ik kan het weten. Ik heb er een paar jaar gewoond en bovendien ben ik met zo'n Eindhovenaar (zij het niet stie kum) getrouwd. En hij heeft het ook! Als hij glunderend zijn aard appels "zit te kauwen, weet ik (bijna) zéker dat hij stiekum één glaasje gedronken heeft. Handig opgesteld achter een open kastdeur of zo. En alleen dat stiekumme maakt dat ene glaasje voor het eten lekker, zegt hij. Ik héb me wél eens af gevraagd, waar die voorkeur voor dat geheimzinnige vandaan komt. Omdat ze zo lang niet ge mengd hébben mogen zwemmen? Omdat ze niet alle films moch ten zien? Of zou dat er niets mee te maken hébben? Maar ze hou den nog niet van openlijk bloot. In Eindhoven geen dames, die een rode lamp aandraaien. Je ziet ze daar nóóit. Ze draaien de lamp uit. Of zou het van nóg vroeger komen? Toen ze van een stuk of 5 kleine, onbetenkenende dorpjes een stad probeerden te lijmen, Waar hélemaal geen stad was. Nu wél. Nu hébben ze dat „dy namische hart". Hoewel, ze wa ren het bijna weer kwijt geweest Heeft u niet gelezen van die zes tienjarige atoombommenbouwer in de dop? Die jongen die zulke fijne buisjes explosieven had ge maakt? Eindhoven was bijna van de kaart. Zou wél leuk geweest zijn voor Haarlem, natuurlijk. Maar ze hebben het bijtijds ont dekt. En de opruiming van dat goedje zal die vader „stiekum" keel wat gekost hebben. En Eind- hovens hart klopt weer rustig Verder. Rustig en blij. Blij om die racewagen. Eigenlijk moeten we ze wél even gaan feliciteren. Maar ik kóu hélemaal niet van racewa gens. Ook niet van autoraces. Ik vind het een doodenge, dodelijke sport. Bovendien tegenwoordig overbodig. Geen mens hoeft meer m een dure racewagen te krui pen om zich vlug dood te kunnen Djden. Dat gaat in een goedko per wagentje ook prima. Nee, ik ga. ze niet feliciteren met die racewagenWant nu ze dat ding kebben, zul je zien dat ze óók e?n grote racebaan willen. Zo ze wel! Die Eindhovenaren. Hn er is nog zo'n mooi stuk hei daar in de buurt. Waar we zo keerlijk kunnen wandelen. Stel voor, dat ze dat stiekum in een racébaan willen veranderen. ELLEN f I I Basudine Spuitbus Tevens voor Uw tufn: hebben °nS t de noi^a\. dat \s n\e* z ooK "'et,fae Bovendo ouoiy; met eigen aan een geen ja nevvone ,aurzuWer pure kunnen ,tge\ezen toegev de 9e rijp za' ,cbt natuur Het is weer lente het is weer tijd om over zo'n fijne zo'n veilige nieuwe fiets te denken. kunt u het goed gaan bekijken op de 20e internationale BERLIJN, 9 april (UPI) De communisten hebben ook gisteren hun spelletje van kat en muis met de westerse geallieerden voortge zet door de grote verbindings wegen van West-Duitsland naar Berlijn beurtelings te sluiten en weer te openen. (Van onze Haagse redactie) pEN HAAG, 9 april De Haagse po- "ne ziet weinig mogelijkheden straffer dan zy nu al doet op te treden tegen de toenemende nozemterreur, over welke Verschijnsel wij gisteren berichtten, r.nerzijds kan men moeilijk ingrijpen zolang de nozems alleen maar hinder- dJk zijn zonder tot strafbare feiten over te gaan, anderzijds zijn ze letterlijk moeilijk grijpbaar wanneer ze wèl dui delijke overtredingen begaan. Op hun snelle wendbare brommers kunnen ze maar moeilijk worden gepakt. Een groot nadeel van de motorisering van de vooral buiten de binnenstad opere rende groepen is ook dat zij zich zo ge makkelijk verplaatsen en dus op één middag of avond in verschillende delen van de stad onrust kunnen veroorza ken. Om beter party te kunnen geven zal de politie zich dan ook een aantal snelle lichte motoren gaan aanschaf fen. Dat deze wel nodig zijn kan biyken uit de tot nu toe geconstateerde topsnel heid van een „brozem": 92 kilometer per uur. Een euvel blijkt ook te zijn het op treden van kleine groepjes nozems van twee of drie man, die soms voorbijgan gers aanhouden en dreigend om een sigaret vragen. Ook het molesteren van alleenlopende meisjes en vrouwen be hoort tot hun activiteiten. De politie blijft in vrijwel alle gevallen onkundig van deze vorm van terreur op kleinere schaal omdat het publiek er geen aan gifte van doet. Tijdens de weekeinden, waarop vooral de grotere groepen actief zijn, worden extra detachementen po litie paraat gehouden. Inmiddels is be sloten dat ook vanwege het gemeente bestuur een onderzoek naar de achter gronden van dit gedrag zal worden in gesteld. Naar een raming van mejuffrouw mr. M. v.d. Pol, chef bureau kinderpolitie, is slech's 2lh procent van de Haagse jeugd crimineel en is het percentage hinderlijke nozems niet groter dan vijf. Als diepere achtergronden ziet zij socia le omstandigheden, zoals te weinig „meeleven" van ouders met hun kinde ren en het gebrek aan accommodatie waar de jeugd zich op toelaatbare wqze kan vermaken. (Advertentie) (Advertentie) MET DEZE SPUITBUS IN HUISSTELT U UW PLANTEN VEILIG I v veilig, doelmatig, fraai verpakt. Verkrijgbaar: 3 formaten bij zaadhandel, bloemist en drogist. Pesco 18-15 spuitbus tegen onkruid in gazons. Gesal stuifkoker tegen schimmels en insecten op sierplanten. Gesatop strooikoker tegen onkruid op paden. Produkten van N.V. ORGACHEMIA BOXTEL Nuo\.oeN ss&sfcrsssasssss AMSTERDAM, 9 april De 21-jari- ge sergeant-sportinstructeur- D. A. Han sen uit Amsterdam en zyn 26-jarige collega A. Th. de Jong uit Gouda, wor den zaterdag hier verwacht na een voettocht van 420 kilometer van Ham burg naar de hoofdstad. Het tweetal is vorige week vrijdag uit de leger plaats Seedorf bij Hamburg vertrok ken. Zij behoren tot de 41ste genees kundige compagnie. BEVERWIJK. 9 april Woensdag morgen 14 april zal het Poolse gezin Widurski-Grapendaal naar Nederland mogen vertrekken. Het gezin wordt op gehaald door Gerrit Grapendaal, broer van Grietje, en een kennis van de familie, die a.s. maandag voor de reis naar Polen met twee auto's zullen ver trekken. Men verwacht, dat de familie in de loop van donderdag 15 april in Beverwijk zal aankomen. Tegen die tijd hoopt de gemeente een huis voor het Poolse gezin vrij te hebben gemaakt. NIJMEGEN, 8 april Curatoren van de Katholieke Universiteit hebben prof. dr. E. de Boer uit Bussum m.i.v. 1 september 1965 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskun de en natuurwetenschappen voor het geven van onderwijs in de fysische chemie, een nieuw ingestelde leerstoel b'! genoemde faculteit. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 april Onthutst is men in de kringen van bouwvakwerk gevers over een uitspraak die het Am sterdamse gerechtshof begin deze week heeft gedaan. Het gerechtshof sprak het bouwbedrijf Texel en zijn directeur J. W. van der Meyden vrij van „het betalen van te hoge lonen terwijl dui delijk is komen vast te staan, dat vier arbeiders in de week van 6 toten met 10 april 1964 meer loon werd uitbetaald, dan hen op grond van de collectieve arbeidsovereenkomst 1964 voor het bouwbedrijf toekwam. Maar er is met gebleken, overwoog het hof, dat de Texel in die week lonen moest betalen overeenkomstig de cao 1964. De regelingen daarvan waren o. het ogenblik nog niet voor alle werkgevers en werknemers in de bouwsector ver bindend verklaard. Evenmin had1 de n.v. zich te houden aan de cao 19&J. want die is nooit verbindend verklaard. Zolang het college van rijksbemidae- laars een cao niet geheel of gedeelte lijk als verbindend heeft opgelegd kè- (Advertentie) kan de overeenkomst worden be schouwd als een contract tussen dege nen die deze overeenkomst sloten: de georganiseerde werknemers. De n.v. Texel kan, als bedrijf dat geen lid is van een patroonsbond, op grond van de ze redenering in de ogen van het hof niet worden verweten zwart loon te heb ben uitgekeerd. Van deze uitspraak verwacht men by de bouwpatroonsorganisaties niets dan onheil. De secretaris van de Ne derlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond, mr. J. A. van der Steen, van wie bovenvermeld „onthutst" af komstig is, zei ons over deze uitspraak: „Dit ontwricht het hele loonsysteem. Dit maakt het mogeiyk, dat juist in het belangrijke beginstadium van een nieuwe cao de ongeorganiseerden er zich aan onttrekken." Het duurt name- iyk altijd even een tijd, voor een cao verbindend is verklaard. Mr. Van der Steen noemde de ziens wijze van het hof „volkomen nieuw". In zyn opvatting gaat de uitspraak van het hof, die wellicht formeel juist is, in tegen de geest van het bui tengewoon besluit arbeidsverhoudin gen, waarin de loonpolitiek geregeld is. De bedoeling van dat besluit is juist alle betrokkenen te kunnen dwingen zich ter wille van het algemeen belang te houden aan de afspraken. Men is in aannemerskringen benieuwd, of de procureur-gencaal by het Amsterdam se hof, die een boete van duizend gul den had geëist en een maand hechte nis voorwaardelijk, tegen dit arrest bij de Hoge Raad in cassatie zal gaan. (Advertentie) huishoudbeurs: In de R.A.I. Ruim 300 stands met demonstraties. Dagelijks geopend van 10-17 uur en van 19-22.30 uur. Zondags uit fluitend van 10-17 uur.Toegangsprijs f2.50 (incl.be!.). Voor bezoeksters van buiten Amsterdam gere duceerde reisbiljetten. Inlichtingen stations N.S. Om negen uur gistermorgen werd de Autobahn van Helmstedt, aan de zone- grens naar Beriyn voor het verkeer gesloten maar om twaalf uur werd deze blokkade weer opgeheven. Op datzelfde tydstip werd het verkeer op de weg van Beriyn naar Hamburg stopgezet. Om drie uur 's middags kon men daar weer doorrijden. Om vü'f uur middag werd de weg van Helmstedt naar Ber lin voor de tweede maal afgesloten. Het was voor de eerste maal dat de Autobahn Beriyn-Hamburg by de acties werd betrokken. Zowel de plagerijen in de lucht als op de weg vinden plaats in weerwil van herhaalde protesten van de zyde van de Westerse geallieerden in Berlijn zowel als in Washington en Moskou. De acties van gisteren waren de meest ingrypende sedert een week geleden de communisten begonnen met hun pogingen het verkeer te vertragen. Ook de Russische straaljagers waren gisteren actiever dan ooit. Beperkte men zich in de voorgaande dagen nog tot het luchtruim van Beriyn 'zelf, nu heeft men het werkterrein verlegd naar de luchtcorridors naar Berljjn die een breedte hebben van 20 mul. De jachtvliegtuigen passeer den rakelings twee Britse troe pentransportvliegtuigen en vertoonden zich op afstanden van minder dan 100 meter van de ïynvliegtuigen. Het was de vierde achtereenvolgende dag dat de Russen de door de vier bezettingsmogendheden getekende ak koorden inzake de toegang tot Beriyn schonden. De Russen hebben gisteren voorts een klein Amerikaans konvopi, dat op weg was naar Helmstedt, drie uur op gehouden. Een groter konvooi, dat op weg was naar Berlijn, werd by een Russische controlepost aan de zone- grens 75 minuten vertraagd. De Ame rikanen noemden dit een duidelijke schending van de rechten op een vrije toegang tot Berlijn. BONN, (AFP) Na de Bondsdag wil nu ook de Westduitse Bondsraad, bestaande uit de premiers van de deel staten, een zitting in West-Beriyn hou den. Op de byeenkomst van heden zou hierover een beslissing worden geno men. AMSTERDAM, 9 april Het Sca pino ballet zal tijdens het paasmatinee op 19 april voor de eerste maal in de Stadsschouwburg uitvoeren het jazz- ballet „Up Beat-down beet", dat de Rotterdamse choreografe Ineke Slui ter op muziek van het Modern Jazz Quartet heeft gemaakt. TURIJN, 9 april (UPI) De politie van Turijn zoekt naar een verlegen rover die zich tegenover zyn slachtof fers verontschuldigt en hun bovendien belooft het buitgemaakte geld te re tourneren zodra hy daartoe kans ziet. In de afgelopen dagen heeft zich een aantal personen gemeld die allen ver klaarden 's nachts te zü'n aangehouden door een geenszins op een gangster lij kende gangster die armelijk is gekleed, een welopgevoede indruk maakt, onge veer 1,65 lang is, donker haar heeft en met een licht zuidelu'k accent spreekt. Toen de slachtoffers werd ge vraagd de man asm te wijzen in het omvangryke foto-register van de poli tie bleek dat zyn beeltenis nog niet aan deze portrettengalerij is toege voegd. Twee weken geleden sloeg de „ver legen rover", zoals hij is gedoopt, voor het eerst toe toen hp een jong paar in een geparkeerde auto met een ge trokken pistool verraste. Toen het meisje hem smeekte haar papieren en rijbewijs terug te geven begon hij te blozen, pakte een paar bankbiljetten uit haar handtas en gaf deze met de rest van de inhoud en het geld weer terug. UTRECHT, 9 april (KNP) Op 15 mei wordt een algemene vergadering van de Katholieke Artsenvereniging ge houden, gewijd aan het onderwerp: de homofilie. Drs. M. Nevejan, psychiater-psycho therapeut te Utrecht, spreekt over „Psychiatrische aspecten van de homo filie"; prof. dr. H. Fortmann, hoogle raar in de vergelijkende cultuurpsycno- 1 amIa am U/-\Ailin avi iJa logie over „Cultuur en homofilie' en de literator F. van Oldenburg Ermke over „Homofilie in de Literatuur". De verga dering zal worden gehouden in een van de collegezalen van de medische fa culteit te Nymegen. LISSABON, 9 april (UPI) «e pre sident van de rechtbank in de Portuge se hoofdstad, waarvoor zes studenten terechtstaan wegens vermeende com munistische activiteiten is tydens dit publiekelpk toegankelijke proces fel en naar het schijnt niet geheel on partijdig uitgevaren tegen de ver dachten toen die hun aanvankeiyke bekentenis introkken, omdat deze naar hun zeggen onder dwang was afgelegd. Een van de studenten vertelde, dat hp en zijn medeverdachten tussen vier en acht dagen onafgebroken moesten staan tpdens het verhoor van de P.I.D.E., de geheime „op roerpolitie". De rechter beet hierop terug „de beklaagden zeggen steeds dingen, die voor de zaak zelf niet van belang zpn. Als ze niet schuldig wa ren, dan hadden ze maar niet moeten bekennen." Een andere student, die verklaarde, dat hp dozpnen keren ge slagen was, kreeg een sarcastisch „ja, natuurlpk, natuurlpk" te horen. Een van de beschuldigingen luidde „het lezen van verboden lectuur", an dere waren „lidmaatschap van de ver boden communistische partij" en „het in bezit hebben en verspreiden van communistisch propagandamateriaal". Voor het gerechtsgebouw werd een demonstratie gehouden van ongeveer 100 studenten. Politie in burger sloeg op de samenscholing in en verwondde o.m. twee meisjes. De „statura", het dagenlang onaf gebroken laten staan van gevangenen, die men tot een bekentenis wil bren- fen, is een bekende methode van de '.I.D.E., waarover tal van om politie ke redenen gevluchte Portugezen ver klaringen hebben afgelegd. Als de „staande" methode niet helpt, past de P.I.D.E. ook wel een „waterbehande ling" toe: de gevangene moet zich dan voor onbepaalde tpd staande houden terwyi hij tot zpn hals in het water staat. AMSTERDAM, 9 april Voor de vele Nederlanden die tn deze tpd naar net Buitenland gaan, volgen hier de prijzen die de banken berekenen bil aan- en verkoop van buitenlands bankpapier talles per stuk) Aankoop Verkoop Amerlk. dollar Belgische frank Canad dollar Deense kroon Duitse Mark Engels pond Franse frank [tal lire Noorse kroon Oost schilling Port escudo Spaanse peseta Zweedse kroon Zwits frank 3.58 3.62 gia. 7.21 1.26 cent 3.29 >,i 3.34 glo 51.55 52.55 cent 90.15 90.65 ceni 10.00 10.10 glo 73.35 73.85 jent 0.5675 0.5875 cent 49 70 5u oem 13.91 14.01 •<U1' 12.35 12.50 cent 5.93 6.08 eenl 69.45 70.45 oen' 82.80 83.30 cent (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, 9 april Het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek heeft giste ren de minister van Landbouw en Vis serij op diens verzoek een overzicht ge geven van de resultaten bij het onder zoek naar de oorzaken van de massale vissterfte door een hoeveelheid koper sulfaat, die in zee is gegooid. De minister heeft verzocht de gang van zaken te blijven volgen en hem van eventuele nieuwe ontwikkelingen op de hoogte te houden. Het Instituut voor het Onderzoek van de Zee in Den Helder is ingeschakeld om door het nemen van watermonsters een eventuele verplaat sing of vergroting van het besmette ge bied direct te kunnen constateren. Men houdt namelijk nog altijd rekening met de mogelijkheid, dat het besmettingsge vaar doordringt tot de Waddenzee. (Van onze luchtvaartredacteur) BRUSTEM, 9 april Te weinig jon gelui melden zich aan voor de geïnte greerde Belgisch-Nederlandse vliegop- leiding die voor beide luchtmachten een voldoende aantal „Starfigbter"-pilo- ten moet waarborgen. In een tijd van toenemende internationale spanning pleegt het aantal aanmeldingen van kandidaat-vliegers te stygen; hoogcon junctuur zet kennelijk een domper op de ambitie voor de militaire luchtvaart. De jongste „promotie" zoals de Bel gen een lichting noemen van de vliegschool („vervolmakingscentrum") te Brustem-Bevingen onder St. Truiden telt slechts veertien leerlingen, terwijl de maximum-capaciteit per cursus vijf endertig bedraagt. Daarby komt nog dat vrywel de helft van het aantal aspirant-vliegers al in deze Belgische fase van de opleiding afvalt. De voor naamste oorzaak hiervan is volgens de commandant van de vliegschool, lui tenant-kolonel Victor Wils een ge brek aan kwaliteit en vereiste karak tereigenschappen. Overste Wils en zijn staf ontvingen gisteren de leden van de Nederlandse Vereniging van Lucht- en Ruimte vaartpublicisten. De opleiding van Belgen en Nederlanders die dan al een aanloopperiode op de Noordbra bantse luchtmachtbasis Woensdrecht achter en verdere scholing op dezelf de basis en Eindhoven vóór zich hebben is in Brustem geen sine cure; er moet hard worden gestu deerd en geoefend (de Franse twee- motorige straaltrainer Fouga „Magis ter" speelt hierbij de hoofdrol) en vrye tijd is er gedurende deze acht, negen maanden nauwelijks by. Maar juist omdat het uiteindeiyk en enig doel is: de scholing van „Starfighter"- vliegers, móeten de eisen wel zeer hoog worden gesteld, aldus de Belgi sche overste. Eind 1961 is men met deze gezamen lijke opleiding begonnen. Aanvankeiyke integratie-moeiiykheden zijn inmiddels wel overwonnen. Tot nu toe zijn er 262 jongelui als leerling toegelaten: 134 Belgen, 124 Nederlanders, twee Congo- lezen e- twee Tunesiërs. Van de Ne derlanders zijn er 61 geslaagd, van de Belgen 69. De „transitie" op Woens drecht (brevettering op de T-33) en de conversiecursus op Eindhoven („Thunderstreak") vergt circa twee jaar. Een even lange periode verstrijkt in het algemeen daarna nog voordat de vliegers by een operationeel squadron zich tot ervaren „Starfighter"-piloten hebben bekwaamd. (Advertentie) SCHIPHOL Een groep van een en twintig man, onder wie vyf leden van het Nederlands Auschwitz comité en en kel© ex-gevangenen van dit concentra tiekamp, is woensdag van Schiphol naar Polen vertrokken om de eerste steen legging by te wonen van het monument dat voor het vernietigingskamp zal wor- "den opgericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5