Gratis reis naar Cairo PRINSES MARGRIET BIJ HUWELIJK Nederlands en Duits schip Een dode en 2 vermisten bij aanvaring Militairen ziek na eten Vliegtuig in lucht tploft on Spaarboekjes met 33 mille gestolen Student stikt in kap met roet Thuis best!', spiegel voor verliefden Fiscus neemt Ginas juwelen in beslag De molen ontbreekt Geen weg door Aerdenhout WEG-DE RANITZ IN STREEKPLAN Traverse door Haarlem met niet-gelijkvloer se kruising bij Wagenweg EIERZOEKWEDSTRIJD TIJDENS INAUGURATIE van alle leeftijden Twee doden en acht gewonden bij frontale botsing ff ff Wisselend bewolkt Mexicaans echtpaar naar het Concilie In streekplan MAANDAG 12 APRIL 1965 89ste JAARGANG No. 32021 Prinses Margriet was zaterdag bruidsmeisje bij de kerke lijke inzegening in de kapel van het kasteel Staverden in Els- peet van het huwelijk tussen jonkvrouwe A. H. Ph. J. barones se van Heemstra en ir. W. F. Tuininga. Met haar zuster, prin ses Christina was ze vrijdag in Soest bij de burgerlijke huwelijks sluiting aanwezig. Minister Luns woonde saterdag ook als gast het feest bij. k leuter eitjes CSrWJ£DAT Jggte Aardig zonnig weer gisteren, dus fluks de witgeschuurde klompjes aan, de gestreepte rok tot over de enkels, gestreepte boezeroen on der het jumpertje, kanten mutsje op, de tulpenslinger in de armen en hup naar de kant van de weg. „Oh, how lovely", teggen de Amerikanen tegen elkaar, ze ko men voor de tulpen en krijgen er gratis een echte Volendamse of Markense (weten zij veel) bij ge leverd. Alleen het windmolentje ontbreekt nog. En de hoge instan ties maar overal rondvertellen dat Nederlands „image" als tulpen-, bollen- en molenkind hoognodig veranderd moet worden. in de Kennemerduinen, op woensdag 14 apn voor kinderen van 6—10 jaar. Grath deelnemerskaarten bij winkeliers Kleverpark. «JREAU SMEDESTRAAT I HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. VIJFTIG TOERISTEN VINDEN DOOD BIJ LUCHTRAMP - I -V MONTREAL, 12 april (AFP) Op het meer van St. Pierre, tussen Mon treal en Quebec, zijn zaterdagmorgen het Nederlandse vrachtschip Hennes van 5709 ton, eigendom van de RJNSM te Amsterdam, en de 3865 ton metende Duitse vrachtboot Transatlantic uit Hamburg met elkaar in aanvaring ge komen. Op beide schepen brak brand uit. Op de Hermes kon het vuur spoe dig worden bedwongen, maar vijf uur na de aanvaring woedde de brand op het Duitse schip nog voort. Het schip is in de nacht van zaterdag op zondag in de St. Laurens gezonken. Van de bemanning van het Duitse schip is één lid omgekomen, terwijl er twee worden vermist. Elf leden werden gewond. Aan boord van de Hermes deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanvaring gebeurde tussen de ste den Trois Rivieres en Sorel. De Her mes liep een gat onder de waterlijn op. De kapitein van de Transatlantic heeft direct na het uitbreken van de brand achttien kisten met licht ontvlambare chemische produkten overboord laten zetten. De Hermes, die een gat van vijf me ter in de boeg heeft, is zaterdagavond in Montreal aangekomen. Het schip had het lijk van een matroos en een deel der gewonden van de Transatlantic aan boord. De toestand van een der ge wonden is ernstig. De verwondingen der andere bemanningsleden waren minder ernstig, voornamelijk brandwonden en rookvergiftiging. De Hermes, die afgaand in de hch- tenlijn voer, liep bij Yamachiche Bend op het meer van St. Pierre door een nog niet opgehelderd technisch defect ineens uit het roer. Dit heeft kapitein c- W. E. van Eijk (54) uit Haarlem telegrafisch aan de K.N.S.M. bericht. Ondanks het feit, dat hij onmiddellijk order „hard stuurboord roer" gaf, ging zfjn schip bakboord uit en kwam m aanvaring met de Transatlantic. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 april Veertig mi litairen uit de legerplaats 't Harde zijn dit weekeinde plotseling ziek geworden. Op drie soldaten na zijn ze inmiddels weer allen op de been. Het eerst werd gedacht aan een lichte voedselvergif tiging. Vrijdagmiddag was hutspot met worst gegeten, 's avonds brood met Makreel. Omdat de afdelingen waarin le zieken thuis hoorden de afgelopen Jagen ook veel velddienst hadden ge- taan wordt ook aan de mogelijkheid "an een kou gedacht. Verwachting tot dinsdagavond, (op gemaakt te 11.15 uur). Wisselende bewolkingen, plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind, weinig verandering ui temperatuur. Dinsdag: zon: 5.48—19.34 maan: 16.26—5.27 AMSTERDAM, 12 april Uit een afgesloten kamerkast in het Wilhelmi- na Gasthuis alhier is een geldkistje met vijf spaarbankboekjes, waarop to taal circa 33 mille staat, alsmede enige sieraden en een bedrag van 800 gld in contanten gestolen. De spaarrekeningen zijn uiteraard di rect geblokkeerd, zodat de dief niets aan de boekjes heeft. Op de kamer woont een vrouw, die bij de huishou delijke dienst van het ziekenhuis werkt De kamerdeur was niet op slot eeweest en de kastdeur niet geforceerd. De recherche staat vooralsnog voor een raadsel. DAMASCUS, 12 april (ANP, Rtr., UPI) Zevenenveertig Belgen, een Nederlands echtpaar en een Zwitserse vrouw zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bü een vliegtuigramp op zestien kilometer ten westen van Damascus. Zij waren de vijftig passagiers van een gechar terd Jordaans Hjntoestel, een Dart He rald, dat was opgestegen in Beiroet en op weg was naar de Jordaanse sec tor van Jeruzalem. Ook de bemanning van vier, waaronder één stewardess, kwam om het leven. Het vliegtuig is, volgens ooggetuigen, in de lucht in brand gevlogen en geëxplodeerd. Het kwam terecht op de Kanisaberg, vijf kilometer van de hoofdweg Beiroet- Damascus. Acht inzittenden hebben kennelijk een poging gedaan op het laatste moment uit het brandende toestel te springen. Hun stoffelijke overschotten werden op een kilometer afstand van de Kanisa-berg gevonden. Bijna alle om het leven gekomen Belgen wa ren Vlamingen. Zij maakten een toe ristische reis naar het Midden-Oos ten. Het doel van de reis was Cairo. De trip was georganiseerd door de in Londen gevestigde hotelcombina tie Omar-Khayyam, die goedkope rei zen naar Cairo organiseert. Het ver trekpunt van deze reizen is Schiphol. De twee Nederlandse slachtoffers zijn de heer John F. van Meerten en rne\.ouw W. J. B. van Meerten-Endt, Boslaan 9, Hilversum. Het echtpaar had drie kinderen, van wie er twee volwassen zijn en gehuwd. Omar Khayyam is een organisatie die Westeuropeanen naar Cairo ver voert. De liefhebbers krijgen de vlucht gratis, maar moeten 800 gulden beta len voor een verblijf van veertien da gen in een bungalow in de paleistui nen van de voormalige Egyptische ko ning Faroek. De organisatie wilde aan vankelijk vanuit Londen opereren, maar kreeg voor dit .gratis" vervoer van de Britse luchtvaartautoriteiten geen permissie. Daarom koos men Schiphol uit als centraal vertrekpunt voor de vluchten. Het Nederlandse luchtruim is als ge volg van een vooruitstrevende lucnt- vaartpolitiek van de Rijksluchtvaart dienst geheel vrij, al spreken tegen standers van deze politiek liever van „vogelvrij". Zo komen al maanden lang van hein de en ver uit Elropa, vooral uit Bel gië, Duitsland em Scandinavië, toeris ten naar Schiphol, waar zij wekelijks in speciaal afgehuurde vliegtuigen (chartertoestellen) stappen om naar Cairo te vliegen. Vele vluchten wer den uitgevoerd met DC-7 machines van de Deense chartermaatschappij „Fly ing Enterprise", die echter twee we ken geleden onverwacht failliet ging. „Aero Contacts", boekingscen trum in Rotterdam voor Omar-Khay- yam, moest toen binnen enkele da gen tfids een ander vliegtuig vinden voor een reeds definitief geboekte vlucht van ruim honderd passagiers. Men was dolblij toen een Supercon- stellation van een Amerikaanse maat schappij beschikbaar bleek te zijn. De Superconnie vloog naar Beiroet, de weg naar Cairo, via Jeruzalem. De Dart Herald was het eigendom van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij Alia. VATICAANSTAD, 12 april (UPI) Een Mexicaans echtpaar, ouders van 12 kinderen, zal bij de vierde en laatste zitting van het Vaticaans Concilie als waarnemers worden toegelaten, zo is in het Vaticaan meegedeeld. Het zijn Jo se en Luz Maria Alvarez y Caza, die de oprichters zijn van het Latijnsame- rikaanse instituut voor het christelijk gezin. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 12 april Bij de instal latie van drie nieuwe leden var het gezelschap „Tres faciunt collegium", een onderafdeling van het Utrechts Studentenkorps, waarvan de meeste leden van adellijke afkomst zijn, is zaterdagavond de twintigjarige eer stejaarsstudent in de rechten jonkheer D. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist door tot nog toe niet vastgestelde oorzaak maar vermoedelijk door ver stikking om het leven gekomen. Hij bevond zich aanvankelijk met de twee andere kandidaat-leden, jonkheer D J. de Brauw en baron van Heem stra, op de boerderij „Ee Stenen Poort" van G. J. van Rooijen aan de Van Tiellandtweg in Houten, waar een inleidend ceremonieel werd gehouden. Zij verbleven afzonderlijk in een grote schuur, een opslagplaats van hout met een opkamertje. Nadat de vijftien stu denten, die hen hier naar toe hadden gebracht in een hotelletje in het dorp hadden gegeten, reden allen in twee Jan Pleziers naar een boerderij op het landgoed Oud-Amelisweerd voor de ei genlijke installatie van de kandidaten. Volgens een oude traditie van „Tres" kregen de drie nieuwe leden drie geldt bij de studenten van deze club als een heilig getal een zwarte lin nen kap om het hoofd, om de hals met een bandje bevestigd, terwijl ter zijde een soort slurf hing, waarin de roet werd gegooid. Onderweg werd in die slurf geknepen, zodat ge zicht en haren van de nieuwelingen (Advertentie) niet duur wel heerlijk MAASLAND, 12 april Gisteravond omstreeks kwart over elf is op de Rijks weg 20 bij de Westgaag een verkeerson geluk gebeurd, waarbij een persoon op slag werd gedood en een tweede zo ern stig werd gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. Acht mensen wer den min of meer ernsitg gewond. Een personenauto, bestuurd door een Hagenaar, botste frontaal op een perso nenauto bestuurd door iemand uit Sche- veningen. Van de vijf inzittenden van de auto van de Schevemnger werd de 28- jarige heer J. Harteveld uit Vlaardingen op slag gedood. In eerstgenoemde auto zaten vier mensen. Alle bij de botsing betrokken personen werden met vier ziekenauto's naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen ge bracht. Daar is de omstreeks 80-jarige heer J. H. Berends in de loop van de nacht overleden. MINDEN, 12 april De Kogge-prijs voor letterkunde van de Westduitse stad Minden is dit jaar toegekend aan de 50-jarige dichter en essayist Hans Pe ter Keiler uit Büttingen bij Neuss in Noordrjjn-Westfalen. Van „Die Kogge" zijn ongeveer 150 schrijvers uit Neder land België, Duitsland en andere Euro pese landen lid. SCHAT. ALS LK JOUW SPULLEN MEE NEEM NAAR DE WASSERETTE... ..SCHAAM !K ME OM EXTRA WA&POEDER TE VRAGEN.' rVAAR DOE.r, <rMJEOAr ^VLnaani zwart werden. Toen men de Mereveld- seweg genaderd was, viel het de stu denten op dat jhr. Rutgers van Rozen burg zich zo stil hield en in het geheel geen ,teken van leven gaf. Onmiddellijk werd gestopt en legde men de heer Rutgers van Rozenburg, die buiten bewustzijn was, langs de weg. Zodra men de kap had losge maakt paste een van de studenten mond-op-mond-beademing toe. Intus sen werd de Utrechtse arts, jkhr. W. C. A. Beelaerts van Blokland, gewaar schuwd, die zich met andere leden van Tres men is hiervan voor het leven lid, zodat ook afgestudeerden aan de bijeenkomst deelnemen op de boer derij Oud-Amelisweerd bevond. Deze kon slechts de dood constateren. Zijn eerste conclusie was dat de student vermoedelijk door verstikking om het leven was gekomen. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het patho logisch instituut van het Academisch Ziekenhuis. Jhr. De Brauw en baron van Heemstra zijn ook in het Acade misch Ziekenhuis onderzocht, van wie de eerste direct naar huis kon gaan. Baron van Heemstra moest voor con trole tot maandag blijven. Het gezel schap heeft ongeveer vijf kilometer ge reden. De drie studenten hebben onge veer twintig minuten de kap opgehad. De recherche stelt onder leiding van mr. L. C. H. Mutsaers, commissaris van politie en hoofd van de justitiële dienst een eerste onderzoek in. Elf studenten die bij de ceremonie aanwezig waren zijn gehoord. Mr. Mutsaers heeft van hét gebruik van sterke drank niets kunnen bespeuren. Het slachtoffer was volgens de verklaringen van de ouders gezond. Toen de jongeman in het rij tuig stapte is niet gebleken dat hij on wel was of het benauwd had. Vandaag zou sectie op het stoffelijk overschot verricht worden, waarbij waarschijn lijk tevens de juiste doodsoorzaak vast gesteld kan worden. Zowel de kap ais de gebruikte koolstof, is door de poli tie in beslag genomen. De linnen kap gaf voldoende ventilatie. Of van schuld of van grove onvoorzichtigheid sprake is kon nog niet gezegd worden. Het justitieel onderzoek, dat geleid wordt door de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zal moeten uitwijzen of er grond aanwezig is om een ver volging in te stellen. Het gezelschap „Tres fiaciunt colle gium" dat ongeveer een eeuw bestaat geniet onder studenten een groot aan zien en het wordt als een eer be schouwd hiervan lid te zijn. Bij de po litie zijn nooit klachten over het gezel schap binnengekomen. Ook heeft zich nooit eerder een dergelijk tragisch on geluk voorgedaan. Jongeren worden meestal belast met de organisatie van deze installatie, waarvoor verder geen vaste richtlijnen gelden. HOLLYWOOD, 12 april (AFP) - Ambtenaren van de belastingdienst in de Amerikaanse staat Californië hebben zaterdag een casette met juwelen van de filmster Gina Lollobrigida in beslag ge nomen, omdat zij de fiscus aldaar der tienduizend dollar schuldig is. Die be lastingschuld dateert nog uit 1959, toen zij in Hollywood in een film met Frank Sinatra optrad. De actrice was woedend op de ambte naren, die zonder haar te waarschuwen de casette uit de safe van haar hotel hadden gehaald. „Ik wist niet eens dat ik een belastingsschuld had. Zelfs de Mafia stuurt nog wel een waarschuwing. Ik voel me naakt zonder juwelen," zo klaagde zij. HAARLEM, 12 april Indien Pro vinciale Staten van Noord-Holland te zijner tijd akkoord gaan met het herziene streekplan voor Zuid-Kenne- merland, betekent dat, dat de Oost- West-verbinding door Aerdenhout komt te vervallen en dat in plaats daarvan een .raverse wordt aangelegd door Haarlem. De weg-de Ranitz, waarover de laatste jaren zo veel te doen is geweest waarvan de aan leg door Haarlem en verschillende omliggende gemeenten is bepleit, wordt eveneens in het herziene streek plan opgenomen. Op het ogenblik wordt de herziening van het streekplan voorbereid. Gede- puteerderde Staten hebben nu een be slissing genomen omtrent het verloop van de doorgaande verkeerswegen in en rond de agglomeratie Haarlem. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat de Oost-West-verbinding door Aer denhout zou moeten vervallen. Dat be tekent met name een overwinning voor het gemeentebestuur van Bloemendaal, dat zich steeds fel tegen deze weg heeft verzet. In plaats van deze oorspronkelijke tra verse komt er nu een Oost-West-ver binding door Haarlem. Van het westen uit, te beginnen met het gedeelte van de Westelijke Randweg ter hoogte van het Coornhertlyceum, krijgt deze weg in Haarlem ongeiijkvloerse kruisingen met de Wagenweg en de Zuiderhout- laan. Tenslotte krijgt deze traverse via de Buitenrustbrug aansluiting op de Schipholweg en weer verder door op het Rijkswegennet. Onlangs heeft wet houder Happé, toen het project rond de Buitenrustbruggen gereed gekomen was, er reeds op geduid, dat deze brug gen de belangrijkste toe- en uitgangen voor de toekomst zullen zijn. De situatie is daar nu zo gewijzigd, dat al het ver» keer gemakkelijk via de verbrede Schipholweg kan komen en onder meer aansluiting krijgt op de nog aan te leg gen Ringweg rond Amsterdam. Ook zal er een aansluiting komen op de rijks weg, onder meer op rijksweg 6, die van af de Velsertunnel oostelijk van Haar lem komt te lopen. Het ziet er echter naar uit, dat wegens de bestedingsbe perking het gedeelte vanaf de tunnel tot aan de Schipholweg voorlopig nog niet wordt uitgevoerd. Uit de beslissing van Gedeputeerde Staten blijkt vervolgens, dat de weg- De Ranitz in het streekplan wordt opgenomen. Deze weg zal lopen van af de Zandvoortselaan ter hoogte van de (voormalige) manege oostwaarts en komt na een kruising met de Wes telijke Randweg ergens bij De Glip uit. Vandaar schiet de weg de Haar lemmermeer in en zal aansluiting krijgen op de nog aan te leggen Rijks weg. Tenslotte hebben Gedeputeerde Sta ten nog een beslissing genomen over de nood-zuid-verbinding. Zij hebben die zo gedacht, dat de Westelijke Randweg, die nu op het zuidelijkste punt oost waarts naar de Leidsevaart loopt, naar het zuiden wordt doorgetrokken, langs de Boekenrodeweg. Tenslotte volgt de weg verder de duinrand en sluit dan aan op de provinciale weg in Zuid-Hol land. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1