Groot plateau tussen ruïnes van twee crematoria dagpuzzel Mr. Bot aanvaardt ontwikkelingshulp Vermoord jongetje begraven Bromfietser tegen trein TV-weekeinde mist echt program met kop en staart Stakers winnen bij AKU blijf jong,blijf fit. fiets! Er staat in Amsterdam een huis vol veren S HALF ZWAAR - HEEL LEKKER 1 Huisvrouw (39) vliegt alleen over Me, m Monument Bekend materiaal Dodenappèl Verbijstering Sanatogen Vele reacties na KRO- reportage over het circus-Salamon 567ste STAATSLOTERIJ Kleuter verdronken LINDA DARNELL OVERLEDEN MAANDAG 12 APRIL 1965 PAGINA 5 OSWIECIM, 12 april Dit de plaats, waar het is gebeurd, bftig kilometer ten westen van rakau. De grauwe bouwsels aan er nog bij tientallen. En de ken met prikkeldraad. En de achttorens. En de ingangspoort. De maquette voor het monu ment in het nasi-kamp Ausch witz, waarvoor gisteren de eerste steen is gelegd. SANA TOGEN Wees zuinig op uw. fiets. - Onderhoud hem goed. Hij is het waard! a MAANDAG 12 APRIL 1965 EERSTE KLASSE In dertig uur van kust tot kust Zachte struisveren als garne ring aan de hals en manchetten. Een monument in Auschwitz (Door TON ELIAS) plaat® het wel gebeurd zijn? Er zijn 5e „»en in het kamp, waar men op treft n(i nog witte stofdeeltjes aan steek eens uitgeblazen door de schoor- van Van het crematorium. De resten hiensen, die verbrand werden, die zo maar „gewoon" cre- pe^en, 2iektden van de honger en de kou, de sen j. en de mishandelingen, en men- ine' e direct vergast zijn. Vier mil- v, 'n Wensen uit alle delen van Euro- va' bijeengesleept naar deze uithoek an Polen. Een Londense Nazi ont- erpt anno 1965 een vlugschrift met f°to van Hilter en het onderschrift: -Hli had gelijk." Dit is de plaats, waar men de el lende het sterkst over zich heen voelt «omen: Birkenau, een gedeelte van het uitgestrekte vernietigingskamp Auschwitz Voor de Polen heet Ausch witz Oswiecim. Birkenau noemt men Brzezinka. Ellende7 Ach, wat kan de bezoeker Van dit kamp daar nu nog van erva- Ï6n? Er liggen geen gevangenen meer °Peengehoopt in de donkere tochtige ballen, die men barakken beliefde te hoemen. Er wordt niet meer gevoch ten om eten. Er wordt geen appèl meer behouden. Het prikkeldraad staat niet ?hder stroom. De wachttorens zijn ver ben. De verpestende stank van de nacht gestookte crematoria is tekenen. En bovenal: het godverge- \s JWg van de SS, dat hier huishield, vo«ie§- ,,Nu ik het kamp zó terugzie, ee."' ik me eerst recht bevrijd", zegt i. Vrouw, die Birkenau overleefde. kj'aar al is het infemo zelf dan ver- ee®h tijd geworden, Birkenau heeft be.1! sfeer van mateloze troosteloosheid {jaaoüden. Zou het te veel gezegd zijn, het z'ch m de kampen van Auschwitz gJ grootste menselijke drama van de Sn» ,e wereldgeschiedenis heeft afge beld? Anno 1965 verkondigt echter Rn? Professor aan een Weense hoge- wederom de nationaalsocialisti- Seü 1 weuerom ae iiauuiiaaiauLioi»u- wne leer. Hoe heette het boek ook al lfn ®r» dat die meneer Paul van Tienen vri'geleden in Nederland verspreidde dj. >.Adolf Hitier, sein Kampf gegen Mle Minusseele". dit Birkenau had gisteren, 11 KV c de da§ van de bevrijding van ijjchenwald; Auschwitz zelf werd in januari 1945 bevrijd de eerste-steen- cgging plaats voor het monument dat ®t Internationale Auschwitz Comité (Advertentie) >i i t RED BAND- ROOSENDAAL lettergreepraadsel <'®n°üfvunen 6n verticaal dezelfde jor- WaarJ°°n: 2. voortdurend; 3. handel ln kundi„ le papleren; 4. groot waterbouw- •s Plan; 5. aangelegde tuin; 6. lekkernij j Oplossing van 9 april: 8. 2. olie; 3. riem; 4. gems; 5. dans; U. ÏSi.nero; 8 snor; 9. glas; 10. lima; ®lse- i« 12- sate; 13. krom; 14. >-eie; 15 lo. meer. opricht ter herinnering aan het gru welijke bedrijf dat hier geschiedde. Een gedenkteken, waarvoor de Nederlandse regering geen bijdrage meent te moe ten geven. Een vrijwel onmogelijke opgave voor een kunstenaar om een monument te ontwerpen, dat iets tot uitdrukking kan brengen van die bewuste massale ver nietiging van mensen en het daaraan verbonden leed. Meer dan één kunste naar heeft zich van het internationale concours, dat voor dit monument werd uitgeschreven, teruggetrokken toen hij Auschwitz-Birkenau eenmaal gezien had. Tenslotte is de opdracht gegeven aan een groep Poolse en Italiaanse ar chitecten en beeldhouwers. Na verscheidene wijzigingen ziet het ontwerp er aldus uit: aan het eind van de rails, waarover de treinen van de dood het kamp binnenkwamen, op de plaats waar selecties plaats hadden meteen naar de gaskamer of nog even leven wordt een plateau van duizend vierkante meter met trappen aange legd. Grote steenblokken, te bewerken door een groep beeldhouwers onder leiding van de Italiaan P. Cascella. zul len op dit plateau worden geplaatst als niet meer te verwijderen merktekens van wat hier gebeurd is. De Pool J. Jarnuszkiewicz is verantwoordelijk voor de architectuur van het geheel. Het grote plateau komt te liggen tus sen twee van de crematoria, die de SS vóór haar vlucht uit Auschwitz heeft opgeblazen. De navrante ruïnes van deze crematoria liggen er nog net zoals zij destijds achtergelaten zijn. Men brandt er kaarsen bij. Er staat een simpel kruis zonder corpus. Anno 1965 is er in Montreal een broeder-onder wijzer, die het bestaat zijn leerlingen te stimuleren door hun rangen toe te ken nen, die bij het Derde Rijk in aanzien stonden. De beste scholieren neemt hij op in een groep, die SS heet. Het hoofdkamp Auschwitz is mu seum geworden; de blocks zijn omge bouwd tot ruimten, waarin de bewijs stukken ten toon liggen van het be- schamendste, dat ooit door mensen aan mensen werd aangedaan. Bekend materiaal. Maar dit moet toch nog eens gezegd worden: zeven entwintig stappen lang is de vi trine. waarachter de afgeschoren mensenharen, twee meter vijftig hoog, liggen opgetast. Het zijn alléén nog maar de haren, die men aantrof bü de bevrijding van het kamp. De rest was ten gerieve van het Derde Rijk allang verwerkt als vulling voor ma trassen, voeringen voor kleding, en zovoorts. Moet de aanblik van die berg van haren griezelig genoemd worden? Het woord schiet ver tekort. Terwijl men ernaar kijkt, begint men te denken gek te zijn. Blonde haren, bruine haren, grijze haren, zwarte haren, eens gegroeid op de hoofden van mensen, die leefden zoals dege ne die dit schrijft en degene die dit leest. Ook voor deze haren moet het woord gelden, dat ze niet gekrenkt zijn zonder dat de Hemel er weet van had. Dit kan toch niet gebeurd zijn. Het kon wei. Het gas werd geleverd door een firma, die tot de I.G. Farbenindus- trie behoorde. Anno 1965 klinkt bij het proces in Frankfurt de klacht, dat het herhaaldelijk noemen van deze naam dé reputatie van .de Westduits" industrie in diskrediet brengt. Auschwitz hield gisteren appèl voor de doden. In lange rijen trokken de Po len, die met de Joden in Oswiecim de zwaarste verliezen leden, reeds vroeg in de zondagmorgen op naar het kamp. Daarnaast delegaties van oud gevangenen en nabestaanden, gekomen tot uit de verste hoeken van Europa. Mensen in zebrakleren, mensen met emblemen uit andere kampen: Sachsen- hausen, Neuengamme, Flossenburch, Dachau, Buchenwald en nog zoveel an dere plaatsen, die berucht werden. Men sen in nationale costuums, mensen met vlaggen en bloemen en kransen. Vijf tien- of twintigduizend mensen en mis schien nog wel meer, in dikke drom men verzameld tussen de blocks. „Toen ik voor het eerst de menigte gevangenen in het kamp onder ogen kreeg, wist ik werkelijk niet wat ik zag. Wat mij het meest treft, nu ik weer terugkom, is dat er weer zo enorm veel mensen zUn, maar nu in geheel andere omstandigheden", zegt de Rus sische generaal Gonczarow in een kort interview. Hij is de aanvoerder van het leger, dat Auschwitz in 1945 be vrijdde. Appèl voor de doden. „Ik roep u al len op, die in de geest bij ons bent". In een sublieme tekst herinnert de rec- tor-magnificus van de universiteit van Warschau, prof. Turski, oud-gevangene van Auschwitz, aan de slachtoffers, die op een niet meer te tellen aantal plaatsen in de oorlog vielen, en in het bijzonder aan degenen, die omkwamen in het gas. „Ik roep u allen op, nu moogt leven: vergeet het n zegt met mij: dét nooit meer". Daaromheen redevoeringen met een politieke inslag Vietnam wordt ge- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 april Een van de laatste moeilijkheden die het kabinet- Cals nog in de weg staan, is tijdens het weekeinde opgelost. De demissio naire minister van onderwijs, mr. Th. Bot, heeft zich bereid verklaard de por tefeuille voor ontwikkelingshulp te aan vaarden. Deze minister, die de zesde zetel voor de KVP zal gaan bezetten, heeft op dit terrein reeds ervaring op gedaan door zijn werk voor de opbouw van Nieuw-Guinea tijdens het kabinet De Quay. Zijn taak zal vooral zijn het coördineren van allerlei activiteiten op dit gebied. Zowel van ambtelijke al» van particuliere zijde zijn de laatste jaren talloze Drojecten onderhanden ge nomen, zonder dat veel aandacht werd besteed aan het onderling verband en de eisen die aan de doelmatigheid moeten worden gesteld. Vanzelfsprekend moet mr. Bot nog met zijn collega's afspraken maken waardoor het hem mogelijk wordt dat hij de zaken nu vast in handen krijgt. Ook over de positie van enkele staats secretarissen moeten nog besluiten worden genomen. De minister van De fensie had gaarne behalve staatssecre taris Haex ook diens ambtgenoot van de^luchtmacht, de heer Den Toom, aan zijn departement verbonden gehouden. Hij had daarvoor een vernuftige oplos- sine bedacht door de heer Den Toom het ambt van regeringscommissaris vAr de luchtmacht aan te bieden De heer Den Toom zou dan P* kwetsbaar zijn geworden eh'fe munster zou van diens gaven op orgamsatoriscn gebied hebben kunnen P^j^en. De heer Den Toom heeft gswe^erddeze oplossing te aanvaarden. Ve™^clÈ is zijn positie als liberaal daarvan d oorzaak. Hij zal het een welj wat pot sierlijke figuur hebben gevonden, wan neer hij, in tegenstelling tot byv. zyn amtgenoot staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat, die iedere bana met het komende kabinet heeft verbro ken, zou zijn schuil gegaan onder de paraplu van een niet politiek verant woordelijke functie. Een niet zo eenvoudige kwestie is het benoemen van een staatssecretaris op Financiën voor fiscale zaken. Dr. Van den Berge heeft nu definitief besloten zijn ambt neer te leggen. Ook is bekend geworden dat staatssecretaris Bakker, demissionair bewindsman bil Econo mische Zaken ter behartiging van de belangen van de middenstand, niet te vreden is met wat men hem in de zelfde positie op het departement van Binnenlandse Zaken heeft aangeboden. Wanneer de plannen doorgaan, zal nu voor het eerst op het departement van Verkeer en Waterstaat een staatssecreta ris worden geplaatst, die uitsluitend de zaken van Waterstaat zal behartigen. De opvolger van de heer Keyzer, waar schijnlijk het AR-kamerlid Aantjes, zal zich met de internationale vervoers- zaken gaan bezighouden. noemd van premier Cyrankiewicz en van de Russische generaal. Een religi eus-Joods element ontbreekt in deze herdenking. Er is niets dat ook maar enige associaties kan wekken met het geen Abel Herzberg aan zijn klein zoon schreef. Men trekt weg naar de plechtigheid van de eerste-steenlegging in het vijf kilometer verder gelegen Birkenau. Nieuwe drukte, nieuwe toe spraken. De dag tevoren, op een zwerftocht in de gure wind rond en in de trooste loze barakken, leek Birkenau meer op wat het geweest moet zijn. Een dikke mist van verbijstering drong bin nen in het' hoofd van wie er rondging. Laten wij in Nederland vooral bord jes met „Zimmer frei" aan de deur hangen. Misschien valt er geld te ver dienen aan de aangename vakantie van de Scharfiihrer, die verantwoorde lijk is voor het vergassen van de kin deren, waarvan de poppen, de jurkjes, de truitjes en broekjes, de rammelaars en de spenen in het museum van Auschwitz te kijk liggen. Dit is een grove opmerking. Oswie cim inspireert echter niet tot genuan ceerd denken. Meer tot vloeken. Bid den is beter. Maar met hoeveel vertwij feling kijkt men bij de ruïne van het crematorium naar dat kleine houten kruis. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 12 april Onder gro te publieke belangstelling is vanmorgen de zesjarige Corrie Hofman, die vorige week dinsdagavond ontvoerd en ver moord werd, op het kerkhof van het rec toraat St. Jozef begraven. Tegen negen uur arriveerde aan de ouderlijke woning in de Tweede Kruize- muntstraat de wagen met het stoffelijk overschot, .dat tot dan toe in het hoofd bureau van politie was geweest. De stoet werd geopend door alle leerlingen van de eerste klasse van de St. Jans- school, klasgenootjes van Corrie Hof man. Achter de baar liepen de familie Hofman, vele buurtgenoten en andere belangstellenden. Er waren zeer veel bloemstukken. Om half tien droeg pater rector Neijens in de Tivolikerk de H. Mis op, waarna het stoffelijk overschot naar het kerkhof werd gebracht. (Advertentie) Wie veerkrachtige zenuwen heeft moet die in ere houdenVan Jongs af aan voor goede zenuwvoeding zorgen Sanatogen I - vooral voor opgroeiende kinderen Het zenuwsterkend tonicum (Van onze correspondenten) UTRECHT, 12 april Op de Maas brug in Mook is zaterdagnacht de bromfietser Th. P. H. Thijssen in bot sing gekomen met een goederentrein, die onderweg was van Nijmegen naar Blerick. Hij werd op slag gedood. De regeling ter plaatse is, zo delen de Spoorwegen mee, dat bromfietsers of fietsers van de brug gebruik mogen maken als de pont over de Maas in ver band met lage waterstand niet kan va ren. Nadrukkelijk is bepaald dat het passeren van de brug dan onder toe- BUSSUM, 12 april Neen, een op windend televisie-weekend hebben wij bepaald niet achter de rug. In feite ging het om een rustig voortwieken op de vleugelen van ,de bijna uitge kiende middelmatigheid. Dat gold za terdagavond om te beginnen „Vier maten van nu", een amusementspro gramma, dat evenals de eerste afle vering vrijwel in de opzet bleef ste ken. Men voelde wel enigszins aan waar het heen zou kunnen, maar moest tot zijn leedwezen constateren dat het nergens naar toe ging. De vier „muzikanten" zijn net niet gek ge noeg op een enkel mannetje van Jan Blaaser na om er pret aan te kunnen beleven. Er was dan ook bo vendien werkelijk te weinig talent aan wezig om uitvoering te geven aan HILVERSUM, 12 april Bü de KRO zijn zaterdagavond tientallen telefoon tjes binnengekomen van televisiekij kers overal uit het land die reageer den op de die avond uitgezonden Brand puntreportage over het circus Tony Sa lamon. Vele kijkers betuigden hun me deleven met de niet al te rooskleurige positie, waarin het oorspronkelijk Ne derlandse circus zich op dit moment bevindt. Zü zegden spontaan toe het circus geldelijk te steunen en vroegen de KRO waar men Tony Salamon en zün mensen de komende dagen mocht verwachten. Als standplaatsen zün voorlopig slechts bekend Maasbracht, waar het circus tot en met woensdag staat, en Someren in Noord-Brabant, waar men van vrüdag af voorstellin gen wil geven. EMMEN, 12 april De staking bfj de AKU-bedrüven in Drente is afgelo pen. In de zaterdag door de gezamen lijke vakorganisaties georganiseerde ver gadering zijn mededelingen gedaan over de gevoerde besprekingen van vrijdag, die tenslotte hebben geleid tot overeenstemming op alle punten. Ten aanzien van het moeilijkste punt in het geschil, te weten de retributie van de vakbondsgelden van Reorganiseerden, is een oplossing gevonden doordat de directie een bedrag van een kwart mil joen zal storten in een fonds van de vakorganisaties. een toch al zwakke zaak. Ook was dit programma niet al te slim sa mengesteld, inzoverre dat oc'z de „ech te" cabaretnummers alle parodistisch van aard waren. En wat die aangaat: om Hall, Norman en Ladd kon men dan tenminste nog wel een beetje la chen. In „Brandpunt" deze avond een in terview met dr. Marga Klompé, die het op stapel staande kabinet „een groep met allure" achtte en verder wel een goede reportage over de staking van de taxichauffeurs in Rotterdam. Frits van de Poel leed tenslotte aan een overvloed van onbaatzuchtigheid door de VVD in overweging te geven mr Geertsema, als fractieleider in de Tweede Kamer, te doen vervangen door de heer Toxopeus, die „scherper" (zou) schieten". Tenslotte de zestiende aflevering van „Bonanza", waarin het gepatenteerde patroon van de Western, op een enkel vechtpartijtje na, hele maal werd losgelaten en waarin de Cartwrights nu helemaal ten onder gin gen in eigen edelmoedigheid. Dat kan natuurlijk niet zo blpven. Over de zondagavond valt weinig te vertellen. Het „Memorandum van een dokter" beantwoordt wellicht aan de la tent aanwezige romantische gevoelens van trilogie-lezers, maar het was dit keer wel bijzonder dilettantisch ge bracht, met een bijzonder knullig ge- ensceneerde rechtszitting als hoogte punt. George Noordhoff bleek daarna weer alles te weten van circus-cowboys die met knallende zwepen fragiele pa piertjes splitsen, vastgehouden door nog fragielere dameshandjes. Men mis te zaterdag en zondag deerlijk een echt programma met kop en staart. H.Hn. zicht moet gebeuren. Volgens de Spoor wegen was zaterdagnacht geen sprake van toestemming om over de brug te rijden of van toezicht daarbij. GRONINGEN Doordat zijn auto op de Provinciale Weg -in een slip raak te is zaterdag de 19-jarige H. R. Raangs uit Wehe-Den Hoorn dodelpk veronge lukt. De auto werd totaal vernield, de bestuurder overleed kort na het onge val. WINSUM De zestigjarige P. Vis- scher uit Winsum, wiens auto vrüdag- avond op een onbewaakte spoorweg overgang te Winsum door de trein uit Groningen werd gegrepen is zaterdag in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen aan zijn verwondingen bezwe ken. VEENENDAAL De 59-jarige W. van Laar uit Rhenen is vrijdagavond op de Cuneraweg hier om het leven gekomen, toen hij met zijn brommer in botsing kwam met een stadgenoot, die plotseling het fietspad overstak. MIDWOLDE De 24-jarige F. Smil- da is gisteravond met zjjn auto met grote snelheid tégen een boom gere den, waarbij een van de drie inzitten den, de 27-jarige Else B. Posthumus uit Oosterwolde (gemeente Leek) om het leven is gekomen. Smilda werd met een schedelbasisfractuur naar het Aka- demisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. OUDENBOSCH Op de Bosschen- dijk te Oudenbosch zijn zaterdagavond twee mensen om het leven gekomen en zün twee personen met ernstige, echter niet levensgevaarlijke verwon dingen in het ziekenhuis te Oudenbosch opgenomen. Een auto bestuurd door de twintig jarige A. Kools uit Rozendaal slipte, reed dwars door een heg en botste met kracht tegen een boom waarna de wa gen over de kop sloeg. Op slag ge dood werden de beide inzittenden de twintigjarige P. van Rijsbergen en Rozendaal. De chauffeur en de twintig jarige M. de Bot werden in het zieken huis opgenomen. GEMERT De zevenjarige José Geenen uit De Mortel is zaterdag middag om het leven gekomen, toen zjj in haar woonplaats bij het spelen achter een stilstaande landbouwtractor de weg overstak. Zij werd gegrepen door een auto. Het kind overleed ter plaatse. HELMOND De 69-jarige A. van Lierop is gistermiddag om het leven gekomen, toen hij met de fiets aan de hand de drukke weg naar Aerle Rix- tel wilde oversteken. Hü werd door een Belgische bus gegrepen en was op slag dood. (Advertentie) SCHOORL, 12 april Gistermiddag is in een duinpan nabij bet waterlei dingbedrijf alhier het stoffelijk over schot gevonden van de 41-jarige metaal bewerker W. Popma uit Alkmaar. De man heeft op 5 april het St. Elizabeth- ziekenhuis in Alkmaar in overspannen tiestand verlaten. Aangenomen wordt dat de man door ontbering is omge komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiMiiii (Advertentie) truisveren, kalkoenveren, hane- veren, pluizige en voorname veren in alle kleuren puilen uit dozen in de kantoren van de firma N.V. De Lara aan de Wete ringschans in Amsterdam. Garnering van vooral avondkleding met struisveren is erg in de mode op het ogenblik en de heer De Lara is de enige in Nederland, die die veren importeert en verwerkt. Op zün atelier worden er kragen en manchetten gemaakt van allure. Kalkoenveren zijn daarvoor heel mooi. Zü worden zwart geverfd, maar vreemd genoeg blijft de groen achtige glans die zü van nature be zitten door de verf zichtbaar. Toen de koningin haar schoonzoon Pieter van Vollenhoven aan de regering voorstelde, had zü ook zo'n kraag van zachte veren om. Garnering is dus. de specialiteit van de firma De Lara. Pluizige, ge krulde struisveren zün de artikelen, die ook aan de grote warenhuizen worden geleverd. Overigens heeft de DRUM u» MWO«B (Advertentie) Prijzen van: 5 zijn gevallen op nummers eindigend op 2 50 zijn gevallen op nummers eindigend op 682*) 100 zijn gevallen op nummers eindigend op 545 200 zijn gevallen op nummers eindigend op 030 400 zijn gevallen op nummers eindigend op 908 1000 zijn gevallen op nummers eindigend op 1994 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 95327 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 87970 2000 is gevallen op het nummer 03185 2000 is gevallen op het nummer 19303 2000 is gevallen op het nummer 00320 5000 is gevallen op het nummer 93304 Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van 20000 is gevallen op het nummer 46880 *1 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. BREUKELEN, 12 april Bü de jachthaven „de opbouw" aaa de Scheendü'k te Breukelen, is gistermid dag de vierjarige Jacoba Pieternella Van Ginkel, uit de Krütstraat te Utrecht spelend te water geraakt en verdronken. De familie bracht het weekeinde door ir. een caravan-camping bü de jacht haven. Berlün. Willy Brandt, de sociaal democratische burgemeester van West- Berlü'n, zal op 14 april een onderhoud hebben met president Johnson, als hü een bezoek van vier dagen aan Wash ington brengt. (Rtr). CHICAGO, 12 april (AFP) De Ame rikaanse filmactrice Linda Darnell is zaterdag in een ziekenhuis hier overle den aan de verwondingen, die zü vrü- dagnacht opliep bü een brand in de woning van een vriendin in Glenview, waar zü logeerde. De actrice, die 43 jaar was, heeft in talrijke films bespeeld, zoals „Het teken van Zorro", „Anna en de koningin van Siam" en „Forever Amber". De laatste jaren werkte zü voomamelük voor de televisie. SCHIPHOL, 12 april In een gewoon bloesje met rok en vest is gistermid dag de uiterst bescheiden negenendertigjarige Ame rikaanse huisvrouw, Betty Miller uit Santa Monica in Californië, hier neer gestreken in e»n een-mo- torig sportvliegtuigje van het type Piper Comanche, waarin ze moederziel al leen via Gander en Santa Maria de grote sprong over de Atlantische Oce aan van de Amerikaanse oostkust naar Lissabon had gemaakt. Twee jaar geleden werd deze sportvliegster, nadat ze als eerste vrouw ter wereld alleen in een twee- motorige Apache de Stille Oceaan was overgestoken om het toestel in Austra lië aan de koper af te le veren, by haar aankomst door een menigte van dui zenden enthousiaste be wonderaars toegejuicht. Ook ditmaal kwam ze alleen naar ons land om het sportvliegtuigje, dat radius, die juist onvol doende is om de sprong van ongeveer 2600 km van Gander naar de Azoren te maken. Daarom was het vliegbereik met behulp van twee extra rubber tanks in de cabine, die ieder 160 liter brandstof bevatten, vergroot Veel tegenslag heeft Betsy Miller niet gehad. De vlucht over het water verliep uitstekend en kan volgens haar zeker niet vergeleken worden met '1 historische avontuur van "harles Lindbergh, die als aerste mens per vliegtuig aver de oceaan naar Parijs aloog, zonder enige tussen landing. Haar vlucht duurde in totaal dertig uren. In Santa Monica beheert Bet ty Miller met haar man een vliegschool, zoals men in Nederland autorüscho- Betty Miller voor haar len kent. „Het overvlie- vliegtuig op Schiphol. ^?di™ ÖT-ter^hng af te leveren doen wü ie textielfabrikant Eske- slechts af en toe als hob- nazi uit Nieuw Vennep in by", verklaarde ze. „Deze de V.S. tweede hands Comanche zou naar Ne- heeft gekocht, bü hem af derland gebracht worden te leveren. door Max Conrad, die van Het kleine toestel, dat dit werk zijn bestaan heeft plaats biedt aan een be- gemaakt, maar hij vond stuurder en drie passa- het best als ik dit toe- giers, heeft een actie- stel nu eens overvloog." ervaring geleerd, dat de veren in Nederland lang zo goed niet worden lis in België. Belgische n gek op de ietwat wulpse Zü durven er wat uit verkocht als in vrouwen zün gek op versieringen, zonderlüker uit te zien. Maar toch begint het in Nederland wat meer te komen. De couturier Dick Holt- haus is een van de afnemers voor zün modieuze creaties. Honderdviif- entwintig jaar bestaat de firma De Lara al. Van vader op zoon wordt de zaak voortgezet. Enige genera ties geleden kende men bü dit be- drijf nog het büzondere proces van zwanenhuiden bewerken, maar een van de vroegere De Lara's heeft dat geheim meegenomen in zün graf, zodat men tegenwoordig naar Parüs moet gaan om daar de mooie zwa nenhuiden vandaan te halen. De zachte, luchtige veren hebben overigens niet alleen een modieuze waarde. Ook de kragen en randen voor carnavalsvierders vormen niet het grootste gedeelte van de produk- tie, maar veren worden nog voor veel andere doeleinden gebruikt. In de vissery büvoorbeeld worden de kunstvliegen van veren gemaakt. En dan zün er natuurüjk de beddeveren, die honderden kilo's van de donzige voorraad beslaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5