Marijnen T eleurgesteld Fraaie ligging aan Heemsteedse Herenweg Nieuw bejaardentehuis „Kennemerduin" voor bewoning gereed Onweer VOORJAARS BUIEN?... house of Drie dagen goochelen in Haarlem per 1 mei DUURDER Geen geluk Mozart-cyclus (raai besloten Verliest reclassering haar confessionele basis? Fractievoorzitters met scherpe kritiek Begroting 1965 in raad Bloemendaal Academie 63 gaat door Café chantant in de Waag Demonstratie - wedstrijd HCAW- Haarlem Nicols Haarlemse rechtbank Onbehagen over huidige situatie Jaap van der Merwe en de zijnen presen teren zich van hei mm Bij in gebruikneming sportcomplex ODIZ nu nog? Boete en ontzegging voor verkeers- overtreders JAARVERSLAG R.K. VERENIGING meer dan 300 verschillende soorten o vergordijnstoffen in variërende dessins zijn geëxposeerd in ons woningtextielhuis kruisstraat 22 van duivenboden n.v. ged. oude gracht spaarne II meubelshow Films: Muziek: DONDERDAG 15 APRIL 1965 PAGINA 3 11 ieti \v" Onze kollektie staat voor niets 1 v.a. 79,50 108-110 musterring Voor Haarlem e.o. T entoonstellingen Hillegom Lisse Bennebroek De Tweede Kamerfractie van de KVP is een man van formaat rijker geworden: mr. Marijnen. Het siert de afgetreden minister-president in hoge mate, dat hij het niet beneden ïijn waardigheid heeft geacht als „ge woon" lid in de kamer terug te ke ren. Om zijn zeer grote ervaring in het behandelen van 's lands moei lijkheden ter beschikking te stellen. Zijn stem zal in de fractie ongetwij feld groot gewicht in de schaal leggen, i~et name omdat hij zonder specialist te zijn een gedegen politieke kennis heeft van een groot aantal onderwer pen. Wij zouden de KVP-fractie meer leden zoals mr. Marijnen toewensen. De leiding van de KVP heeft een stout stukje uitgehaald. Ze heeft of ficieel verklaard ernstig teleurgesteld te zijn door het beleid, dat het Ka binet Cals gevoerd heeft bij de be noeming der staatssecretarissen. De heer Cals heeft dus blijkbaar een goede neus gehad toen hij voor de televisie verklaarde, dat zijn re geringsploeg nog vele moeilijkheden te wachten stonden. De vraag is alleen: wat betekent het wanneer een partijbestuur ernstig teleurgesteld is? Wordt de fractie dan ook boos? Gaat straks de heer Schmelzer de heer Cals kapittelen? Het ware hoe dan ook beter ge feest als de partij had gezwegen en de fractieleider de opmerking ge blaakt had in antwoord op de re geringsverklaring. Daar in de Ka nier behoren dergelijke problemen te worden behandeld. ffl Er is onweer op komst in de ver houding tussen werkgevers en werk nemers, schreven wij gisteren. Nu heeft ook de heer Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond zich met een puntige ver klaring in het strijdgewoel geworpen. Anders gezegd: de bui komt dich terbij. „„mmmniminmnnnnininniniminiiinnininniimmm Zaandam, 14 april Zaterdagmor- .1 neemt de Zaandamse sportvereni- ODIZ haar gedeelte van het sport- Park „Poelenburg" te Zaandam in ge- Pruik. Het complex bestaat uit een t'oetbalveld, een honkbalveld, een trainingsveld, vijf kleedkamers en een clubhuis, waarvan de inrichting door de eigen leden is verzorgd. Voor deze gelegenheid heeft het be stuur van ODIZ twee sterke honkbal verenigingen uitgenodigd een propagan- dawedstrijd in Zaandam te komen spe len. De Haarlem Nicols, tweede in de hoofdklassecompetitie van vorig jaar en leverancier van vele honkbalinternatio nals, en de Bussumse vereniging HCAW met de bekende international werper Rob Hoffmann hebben aan deze oproep gehoor gegeven. Beide ploe gen zullen om 11.05 uur een wedstrijd spelen. Aan deze wedstrijd gaat een officiële opening vooraf. Voorzitter R. J. Out zal het woord voeren, waarna de eerste bal zal worden geworpen door mr.dr. J in 't Veld, oud-burgemeester van Zaandam, 's Middags om twee uur speelt ODIZ een oefenwedstrijd op het nieuwe honkbalveld tegen Rap uit Am sterdam. (Advertentie) HEEMSTEDE, 15 april Ruim hon derd bejaarden uit Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Overveen, Sant poort, Velseiir-Noord, Beverwijk en Ben- nebroek hebben kortgeleden hun intrek genomen in het nieuwe gereformeerde bejaardencentrum van de Stichting „Kennemerduin" dat na een bouwtijd van ruim twee en een half jaar aan de Heemsteedse Herenweg is verrezen. Op het ogenblik wordt binnenshuis de laatste hand gelegd aan enige nog af te werken voorzieningen. Donderdag 27 april zal alles echter in gereedheid zijn gebracht voor de ontvangst van een honderdtal genodigden die bij de offi- HOUSE OF ENGLAND'S Een beetje vergezocht vindt U Toch kan het U overvallen, overal en altijd. Met een modieus - nonchalante regenjas van House of England, bent U daarop voorbereid. Modellen HAARLEM, 15 april. De Haar lemse rechtbank heeft vanmorgen uit spraak gedaan in de zaak van de 56- jarige Amsterdamse technicus J. W. H. die op de Ter Veenlaan in Hoofddorp geen voorrang had verleend aan een van rechts komende personenauto. Bij de daaropvolgende botsing had een on derwijzeres een gebroken sleutelbeen opgelopen. De technicus werd veroor deeld tot 300 subsidiair 30 dagen en 4 maanden ontzegging van de rijbe- voegdheid, conform de eis van de of ficier van justitie. De 46-jarige melkhandelaar J. G. uit Badhoevedorp. die terwijl hij met zijn personenauto op Kruisweg in Hoofddorp keerde, een scooter aanreed, waardoor de bestuurder tamelijk ernstig ver wond werd, werd veroordeeld tot een boete van 300 susidiair 30 dagen en 4 maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De officier van justitie had een boete van 200 en 6 maanden ontzegging geelst. Dezelfde straf had de officier geëist tegen de 48-jarige handelaar J. v.d. G uit Leiden. Deze was met zijn auto in botsing gekomen met een bromfiets, waarvan de bestuurder gewond werd. De handelaar werd veroordeeld tot een boete van 300 en 4 maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De 26-jarige bakker N.D. uit Mij drecht werd vrijgesproken. Hij had op 17 december van het vorig jaar op het zebrapad over de Sloterweg in de Haarlemmermeer een overstekend jon getje aangereden, dat zijn been had gebroken. De verdediger had veertien dagen geleden opgemerkt, dat het on geval niet de schuld van de automobi list behoefde te zijn, maar dat het heel goed mogelijk was dat de kinderen plotseling onvoorzichtig waren overge stoken. Bovendien was liet gedeelte van de stoep bij de oversteekplaats niet al te goed verlicht. De officier van jus titie had 250 en 3 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. I rb alg. 3 dagen gochelen 88 HAARLEM15 april Op 28, 29 en 30 mei wordt in Haarlem het Nationaal Goochelcongres gehouden. De organisa tie is in handen van de Noord-Hollandse Bond van Goochelaars in samenwerking met de Nederlandse Magische Unie. Zo wel beroepsgoochelaars als amateurs zul len deelnemen aan het concours dat in de verschillende klassen is onderver deeld. Uit dit concours moet de natio nale kampioen te voorschijn komen. Voor buitenlandse deelnemers is een aparte I sectie ingevoerd. Voor die drie dagen is een uitvoerig I programma samengesteld, dat weliswaar voor het grootste deel in besloten kring wordt afgewerkt, maar waarin de Haar lemmers zelf toch soms betrokken zul len worden. Gedurende die drie dagen heeft iedereen in Haarlem die op straat een goochelaar tegenkomt, het recht van hem te eisen, dat hij een goocheltruc doet. De man zal het ook doen. Voorts is er een grote buitenstunt, die op het zo genaamde Vlooienveld voor de Provin ciale Griffie zal worden afgewerkt. On der de andere programmapunten neemt de magische markt een belangrijke plaats iin. ciële opening acte de présence zullen geven. De openingsplechtigheid wordt verricht door mevrouw mr. M. C. Kra- nenburg-Lyclama a Nijheholt, echtge note van de commissaris van de konin gin in de provincie Noordholland. Het nieuwe bejaardentehuis „Kenne merduin" is gebouwd op de plaats, waar tot voor enkele jaren nog de ge lijknamige buitenplaats stond, eens be woond door Heemsteeds toenmalige burgemeester Jonkheer Van Lennep, In de na-oorlogse jaren heeft het statige buiten geruime tijd gediend als revaii- datie-centrum voor de patiënten van de Stichting „Unicum", die het gebouw van de erven Van Lennep had gehuurd. In 1957 ging het in handen over van de diaconie der Gereformeerde kerk in Haarlem e.o. die het vier hectare grote terrein aankocht voor de bouw van het thans gereedgekomen tehuis voor bejaarden. Naar een ontwerp van de Bussumse architect J. van der Zee, heeft het aannemersbedrijf D. Versloot N.V. uit Nieuwerburg aan de Rijn met het in acht nemen van de hiervoor geldende bepalingen van de woningwetbouw een sober, doch stijlvol bouwwerk opgetrok ken, dat aan alle hedendaagse eisen voor de bouw van bejaardentehuizen tegemoet is gekomen. Maar gelegen temidden van een stukje fraai natuur schoon heeft „Kennemerduin" voor zijn bewoners ongetwijfeld meer te bieden, dan bij verreweg de meeste bejaarden tehuizen het geval is. In Heemstede lag men nu eenmaal wat de keuze van het terrein betrof in het voordeel ten opzichte van andere plaatsen, waar temidden van een stedelijke bebou wing dikwijls gewoekerd moet wor den met de ruimte om de bewoners van bejaardentehuizen de toch werke lijk niet overbodige luxe te kunnen bieden van een rond het tehuis -gelegen tuin. In „Kennemerduin" hebben de be jaarden heel wat meer dan een tuin tot hun beschikking gekregen. Zij hoeven slechts een paar stappen te zetten voor een wandeling in het aangrenzen de bos, dat nu nog min of meer in woeste toestand een fraai wandel park zal kunnen worden. Onder super visie van de gemeentelijke chef van Hout en Plantsoenen A. H. Walet heeft een ploeg hoveniers zich beijverd voor de aanleg van een tuin, die aan de voor- en achterzijde^ van het ge bouw een veelkleurig bloemenpark belooft te worden. Het nieuwe bejaardentehuis bestaat uit vijf woonlagen, waarin negentig een persoonskamers en tien kamers voor twee personen (echtparen) zijn onder gebracht. Voorts is er een ziekenafde ling met twaalf bedden, een fraaie recreatiezaal, kamers voor de direc trice, mevrouw E. Koning en de ad junct-directrice zuster J. Brinkman, een vergaderkamer, annex bibliotheek, als mede een veertiental kamers voor he* bedienende personeel. Op elke verdie ping van het gebouw bevindt zich een zitje voor de bejaarden, die vanaf deze plaats van een prachtig verge zicht kunnen genieten. Het Stichtings bestuur, dat onder voorzitterschap staat van de heer P. Ingwersen, heeft ook aan de geestelijke zorg voor de bejaar den gedacht. Op de zondagen staat er een busje klaar voor de bewoners die de dienst in de Vredeskerk aan de Koediefslaan willen bijwonen. En is men daartoe niet in staat, dan kan ieder op zijn eigen kamer de woorden van de predikant volgen door de luid spreker. Om dit te kunnen verwezeljjken heeft men lijnverbinding aangebracht tussen de Vredeskerk en het bejaarden tehuis. Het Kennemerduinse bejaardencen trum wordt aan de zuid-zijde omgeven door zeven blokjes van twee woningen, die mede tot de Stichting behoren. Zij worden bewoond door bejaarde echt paren, die desgewenst de maaltijden van de keuken „Kennemerduin" kun nen betrekken. De woningen vormen een harmonieus geheel met het hoofd gebouw, dat in zijn opzet een geslaagd voorbeeld voor de bouw van eigentijd se bejaardentehuizen mag worden ge noemd. De totale kosten van het gehele project bedragen ca. twee miljoen gulden. Met de gereedkoming van „Kennemer tluin is de tweede fase voor de bouw van bejaardentehuizen op de bos-terrei- nen aan de Herenweg voltooid. Reeds eerder is er ten noorden van „Kenne merduin het hervormde bejaarden centrum „Kennemeroord" verrezen. Als laatste project wacht thans nog de bouw van een katholieke tehuis voor bejaar den, waarvoor reeds de nodige ruimte is gereserveerd. Dit wordt dan het nieuwe „Huize St. Bavo", thans geves tigd m het aloude gebouw aan de Kerk- laan, waar de zusters Augustinessen van Heemstede het vorige jaar de lief devolle zorg van de zusters Francisca nessen overgenomen. Wij hebben de laatste tijd niets meer vernomen over de bouwplannen van de Stichting St. Bavo, doch wij mogen aannemen dat hieraan gewerkt wordt. HAARLEM, 15 april. Met ingang van de Zomerdienst, zondag 2 mei, wor den de tarieven van de N.Z.H. ver hoogd. Voor de maandabonnementen gebeurt dit op 1 mei. Op de interlokale lijnen wordt een enkele reis vijl tot twintig cent duur der, al naar gelang de af stand.Retours, zes-retourenkaarten, scholierenkaarten en maandabonnementen stijgen in de zelfde verhouding. Op de stadsnetten van Haarlem en Leiden gaat het enkeltje van der tig naar vijfyendertig cent. De vijf- rittenkaarten, die nog tot en met 31 juli kunnen worden gebruikt, worden vervangen door zes-rittenkaarten van 1,65. De zes-retourenkaart gaat op het stadsnet 2,30 in plaats van 2,10 kosten, het maandabonnement voor een lijn of twee aaneengesloten lijn gedeelten li io)het maandabon nement voor het gehele stadsnet 13,50 (was 12). Het kindertarief (enkele reis met overstapbevoegdheid) blijft onveran derd op vijftien cent. De scholieren- weekkaart gaat 1,55 in plaats van 1-40 kosten. De vijftig-rittenkaarten voor scho lieren worden afgeschaft en per 1 juni vervangen door een scholierenmaand abonnement van f 8.50. dat geldig zal zijn op één lijn óf twee aanééngeslo ten lijngedeelten. TUINBOUW EN PLANTKUNDE De Koninklijke Nederlandse maat- schappij voor tuinbouw en plantkunde houdt in de laatste bijeenkomst van het seizoen op dinsdag 20 april om acht uur 's avonds in het Krelagehuis. De heer C. van der Saim spreekt over bal- konsieringen en andere kleine beplan tingen in bakken, urnen en dergelijke. Hij zal zijn lezing toelichten met de nieuwste kleurendia's, beschikbaar ge steld door de Nederlandse bloemisterij. HAARLEM, 15 april Het blijkt, dat er over de demonstratie van de Men- delieren, gisteren voor het stadhuis, enig misverstand is ontstaan. Volgens de lezing van het stadhuis hebben de jongelui vorige week contact gehad met de afdeling onderwijs, welke na over leg met de heer Geluk hen verwezen heeft naar het Rijk, dat tenslotte de schuld zou hebben van de noodsituatie. Wel is er bemiddeld om een ambtenaar van „Volkshuisvesting en Bouwnijver heid" (gevestigd aan de Dreef) naar het stadhuis te krijgen om de petitie in ontvangst te nemen. Het „stadhuis" neemt aan, dat daar uit ten onrechte de conclusie is getrok ken, dat de heer Geluk geweigerd heeft, de petitie in ontvangst te nemen. Hoe het ook zij, de heer Geluk deelde ons vanmorgen mede dat hem gister ochtend van de demonstratie niets be kend was, dat hij niet was gewaar schuwd en dat er evenmin naar hem was gevraagd, vermoedelijk als gevolg van het gerezen misverstand. Hij ver zekerde, dat hij ondanks zijn afwijzend standpunt („de demonstranten moeten bij het Rijk zijn en niet bij de gemeen te") toch de petitie in ontvangst geno men zou hebben. Waaruit wij dan ten slotte de conclusie trekken, dat de Men- delieren geen geluk hadden, maar de wethouder zelf ook niet. En nu maar wachten op die noodlokalen. HEEMSTEDE, 15 april. Gisteren vond het derde en laatste concert in de Mozart-cyclus plaats, wederom ui het Minerva Theater te Heemstede. Ook nu stond het N.Ph.O. onder leiding van Henri Arends en verleenden weer twee solisten medewerking. Met de op achttienjarige leeftijd ge schreven Symphonie 110. 29 in A gr. KV a werd geopend. Het is een rank en kwetsbaar werkje dat bestemd was voor het kleine Salzburgse hofor- kest van strijkers plus twee hobo's en twee hoorns. Het N.Ph.O. gaf er een toegewijde uitvoering van, hoewel men zich een subtielere intensiteit had kun nen wensen. De jonge Limburger Henri Gouder de Beauregard, die sedert september eerste hoboïst is bij het N.Ph.O., speel de het Hoboconcert in C gr. KV 314. Het werd een gloedvolle en technisch knappe vertolking. Een prestatie die temeer waarde verkrijgt als men be denkt dat hetzelfde Köchelnummer ook als fluitconcert is bedoeld, waarvan het Allegro aperto een bijzonder hoog tem po heeft. Het langzame middendeel ver schafte de solist alle gelegenheid om zijn sympathieke geluid te demonstre ren. Het gedeelte na de pauze bracht het hoogtepunt van de avond tevens fraai besluit van de cyclus. Niet ten on rechte wordt het Pianoconcert no. 24 in Ckl. KV 491 tot het neusje van de zalm in de pianoliteratuur gerekend. Verbeeldingskracht, eenheid in concep tie en geniale structuur zijn de pei lers van deze magistrale partituur. Van een routinier als Hans Henke- mans is, mag men verwachten dat hij dit concert vertolkt in het besef van de technische eisen en in het bewust zijn van de esthetische waaide. In dit opzicht zal hij niemand hebben teleur gesteld. Maar Henkemans is een muzi kale persoonlijkheid die aan de vertol king juist het surplus van een muzi- kanteske speelsheid weet toe te voegen waardoor zijn toehoorders de verruk king van waarachtige schoonheid kun nen ondergaan. Een waardig besluit van een concert serie, waarmee dirigent, orkest en ze ker ook de Heemsteedse Kunstkring eer heeft ingelegd. H.B. HAARLEM, 14 april De afdeling Haarlem van de katholieke reclasse- ringsvereniging wijdt in haar jaarver slag 1964 onder meer aandacht aan de groeitendens van katholieke naar ehris- stelijke en misschien zelfs uiteindelijk naar een algemene vereniging. De af deling ziet ook zichzelf betrokken in de ze ontwikkeling. Zij stelt zich op het standpunt, dat reeds nu gezamenlijk met de andere reclasseringsvereniging gen moet worden gedaan wat samen kan worden gedaan. Gedacht wordt aan een gemeenschappelijke huisvesting van de bureaus, gemeenschappelijke vor mingsbijeenkomsten voor toezichthou ders en gezamenlijke i ctiviteiten in de gevangenis. Een nieuw facet van het jaarverslag is het thans hierin opgenomen finan ciële overzicht. Per 31 december van het vorig jaar wordt een liquiditietste- kort van bijna vierduizend gulden ge signaleerd. In het verslag vraagt de yer- eniging zich met zorg af of er buiten de kleine groep van reclasseringsbe- zoekers niet meer belangstellenden voor dit werk kunnen worden gevonden. Het verslag maakt hier letterlijk gewag van .geringe sociale bewogenheid". De vereniging gelooft niet. dat in de bestaande situatie een geschikte reclas- seringsmogelijkheid aanwezig is. Door de lange scheiding gaan veel huwelijken ten gronde; door het ontbreken van ge schikte werk- en voldoende recreatie mogelijkheden wordt een kans op her aanpassing in het arbeidsproces bemoei lijkt; door de toch eigenlijk voor deze tijd onmogelijke huisvesting raakt de gestrafte verbitterd en na liet beëindi gen van de straftijd is de wrok tegen de maatschappij vaak groter dan bij het begin van zijn straftijd, aldus het jaarverslag. Met voldoening constateert de samen steller dat er in de laatste jaren een ware metamorphose van het bureau en de outillage is bereikt. Na de grondige verbouwing is thans ook de kantoorin ventaris op behoorlijk peil gebracht. Sinds 1 januari van dit jaar heeft de vereniging de beschikking over een vier de ambtenaar. De katholieke reclasseringsvereniging vindt ook dat de ambtenaren te weinig tijd kunnen vinden voor het ïegeien van de nazorg, daar enorm veel tijd gaat zitten in de rapporten, die moeten wor den uitgebracht. Dit heeft tot gevolg dat zij teveel van deze gevallen onder eigen zorg moeten nemen, wat uiter aard weer meer tijd in beslag neemt. Op 31 december 1964 waren 163 per sonen bij de katholieke reclassering van Haarlem in behandeling. Voor de re- classeringscontacten werden zeven vrouwelijke en zevenendertig mannelijke vrijwilligers ingeschakeld. Aan veertien gedetineerden en aan vijf niet-gedeti- neerden werd directe materiële hulp verleend, terwijl de ambtenaren in veertien gevallen rechtstreeks bemid delden bij het vinden van een werk kring. Acht vrijwillige medewerkers be zochten in de gevangenis 54 veroor deelde delinquenten. In beide huizen van bewaring kregen 76 preventief ge detineerden bezoek. Ten aanzien van de verdere bureau-activiteiten wordt ver meld, dat in 1964 aan het bureau 929 be zoeken werden gebracht. In het slot wordt nog de opmerking gemaakt dat de katholieke gemeen schap relatief weinig belangstelling op brengt voor de arbied van de eigen re classeringsvereniging. BLOEMENDAAL, 15 april - Op een dit keer wel bijzonder laat tijdstip pas in het tweede kwartaal van het jaar waarop de financiën betrekking hebben is de gemeenteraad van Bloemendaal donderdagmorgen om ne gen uur begonnen met de algemene be schouwingen bij de gemeentebegroting. Uit de mond van alle vier fractievoor zitters klonken woorden van kritiek en verbittering, bij de één scherp, bjj de ander wat milder gesteld. Namens de K.V.P. sprak de heer J. C. M. LAANE. Hij noemde deze dag het hoogtepunt van het politiek raads- festijn. Hjj kon namens zijn fractie de me ning van het college niet delen om een bedrag van vier duizend gulden uit de begroting te schrappen, die bestemd zou den zijn geweest voor gemeentelijke pu blicatie. Hij stond een beter kontakt voor tussen gemeentebestuur en burge rij. De heer Laane vond het standpunt van B. en W. inzake het subsidiëren van de jeugd bijzonder teleurstellend. Deze zaken verdienen meer aandacht dan ze af te doen om bezuinigingsredenen. Bloemendaal staat ver ten achter. Hij rekende op een optrekking van dé subsidie in de begroting 1966. Hij wilde voorts naar wegen zoeken om de op 21- jarige leeftijd kiesgerechtigd wordende jongeren in de burgerzin te betrekken. De heer Laane noemde het voor de KVP onverteerbaar, dat de plannenma kerij voor de uitbreiding in Vogelen zang niet regelmatig met de kosten werd geconfronteerd. De fractie staal een zo spoedig mogelijke uitvoering. Voor. Het in het plan opgenomen Dorps huis dient speciale aandacht te verkrij gen. Alle wegen tot het realiseren hier van dienen grondig onderzocht te wor den. De KVP-fractie vindt, nu de plan nen rond de Noordzuidverbinding en de weg rond Vogelenzang duidelijker wor den, een snelle uitwerking van de no dige uitbreidingsplan», inclusief de sportvelden, van groot gewicht. Bouw grond achtte de lieer Laane nog aan wezig in de omgeving van de Vondel school. Daar moeten huizen komen van het meest behoefte bestaat. Behalve het Algemeen Mijnwerkers Fonds zijn er vele andere, die op acceptabeler condities woonruimte ter beschikking stellen, zei hij. De verkoop van ge meentelijke grond- of huizenbezit ziet de KVP-fractie als een verantwoorde transactie mits tegen redelijke prijs en onder de bekende voorwaarden. In zijn verder betoog stelde de heer Laane voor de inkoop van olie en ande re producten kritischer te bekijken en goedkopere condities te bedingen en een post van plantsoenen over te brengen voor wandel- en fietspaden langs een aantal wegen. Hü gaf het college in overweging om ergens, bijvoorbeeld langs de Zeeweg, een nieuw terrein voor het woonwagenkamp te vinden. De huidige woonwagenbewoners dienen van vuilnisbakken te worden voorzien, omdat alle afval nu in de Leidsevaart wordt gedeponeerd. De fractievoorzitter van de V.V.D., drs. J. H. W. Bückmann, betreurde de tegenslag bij het voorbereiden van het uitbreidingsplan rond de parochiekerk in Vogelenzang, temeer daar het plan reeds ter goedkeuring ligt bij Gedepu teerde Staten van Noordholland. Te laat is gebleken, dat de kostprijs van de grond te hoog wordt om als bouwgrond voor woningwetwoningen te dienen. De ze gang van zaken wijst, op een tekort aan coördintaie binnen het college. In dit verband noemde hü het eveneens jammer, dat de plannen voor bebou wing in het uitbreidingsplan Ken iemer- weg zich ook nog steeds bevindt in een stadium van voorbereiding. Dit is te meer te betreuren, omdat juist deze terreinen grotendeels bestemd zijn voor woningbouw ten behoeve van de minst draagkrachtige inwoners. Als minimum eis bq de woningwetbouw stelt de VVD centrale verwarming, voorziening voor geluidshinder en bij hoogbouw dul> bele beglazing. Het verheugde drs. Bückmann, dat de onzalige gedachte om uit financiële overwegingen het instituut van de bo ventallige onderwijzers abrupt af te schaffen onvoldoende weerklank heeft gevonden. Hü noemde zich er voorstan der van het aantal buitenleerlingen op openbare scholen in overleg enigszins te beperken. Voor mr. J. A. Snijders was het geen gemakkelüke taak al een maand na zijn installatie tot lid van de raad en meteen gebombardeerd tot fractie voor zitter van de prot.-christelijke groepe ring, de algemene beschouwingen te moeten houden. Zijn fractie is van me ning, dat een van de beste middelen tot vermeerdering van bezitsvorming is de aankoop van een eigen woning De mogelpkheid hiertoe is de huurders her haaldelijk in het vooruitzicht gesteld maar in de praktijk is hiervan niets terecht gekomen. Het woonwagenkamp in Vogelenzang is niet langer aan de Leidsevaart te handhaven. Ook de heer A. SISSINGH (Pv.d.A kwam tot. het bespreken van talrijke za ken, die reeds eerder donderdagmor gen naar voren waren gekomen. De wo ningnood steeg (716 aanvragen op 1 ja nuari 1964, 770 woningzoekenden een jaar later) ondanks het gelpk blpven van het aantal inwoners. 70 procent van de woningzoekenden vraagt een wo ning met een weekhuur van 25 of la ger. Het is ontmoedigend, dat thans geen bouwgronden beschikbaar zün voor woningwetwoningen en dit jaar naar al- ie waarschijnlijkheid geen woningwet bouw wordt gerealiseerd! Hü meende, dat: de gemeente zich het 'bezit van het landgoed Elswout niet langer kan permitteren, omdat het oplopende te kort nu al boven de f 80.000,- is ge komen. Het vermoeden bestaat, dat wei nig Bloemendalers gebruik maken van ae wandelgelegenheid op Elswout. HAARLEM, 15 april Naar aanlei ding van berichten als zou de Acade mie 63 eind deze maand haar werk staken wegens geldgebrek, deelt het be stuur mee dat de volgende jaaracade mie 1965-1966 normaal doorgaat. Wel is de financiële positie heel zorgwekkend, daar het rijk nog geen subsidie heeft toegekend. Aan het rijk is opnieuw sub sidie aangevraagd. De academie is niets bekend over het zich terugtrekken van andere subsi diërende lichamen. Op de rijksbegro ting 1965 is alleen rekening gehouden met subsidie voor de zomeracademie. Aan de lopende jaaracademie hebben 88 personen deelgenomen. De atelier- werkzaamheden zün naar wens verlo pen. De eindtentoonstelling van de zes velschillende ateliers wordt op 15 mei geopend. Aan de zomeracademie 1965 in de maanden juli en augustus zullen als docenten verbonden zün de schil ders P. Defesche, J. Diederen en I. Nagy, de graficus F. Verpoorten en de beeldhouwers H. Verhulst en R. Brown. Wegens paasvakantie is de academie tot 26 april gesloten. HAARLEM, 15 april In Waagta- veerne hebben gisteravond Jaap van der Merwe en de zijnen hun opwach ting gemaakt. Voor een aantal genodig den hebben ztj laten zien en horen wat zij de komende vier weken onder de naam „café chantant" te berde zullen brengen bij afwezigheid van Cobi Schreijer, die deze weken op tournee in Engeland is. Jaap van der Merwe had zich verzekerd van de steun van pianist Frits Lambrechts. gitarist-chan sonnier Dick Poons, de Poolse zange res Bozena en de Franse clown Ro bert Robert. Een zo uiteenlopend gezelschap ar tiesten brengt een zeer divers program ma met zich mee. In één keer, daar door was de opzet van taveerne-gast- vrouwe Cobi Schreijer doorbroken: de Waagtaveerne was ineens geen ontmoe tingsplaats meer voor zangeressen en zangers die zich hebben toegelegd op het volkslied of chanson, maar een kleinkunsttheater, waarin cabaret, pan tomime en liederen figureerden. Nie mand weet nu meer wat hij of zü in in de Waagtaveerne zal aantreffen: we weten nog niet zo zeker of dat een vooruitgang is. Wel hebben de meeste bezoekers gisteravond veel plezier ge had. De spil van het groepje is Jaap van der Merwe. Hü verzorgt de con ferences, de scetches en zo nu en dan een „gek" lied. De narigheid met Jaap van der Merwe is dat hij een lange tijd nodig heeft om „erin" te komen. Zijn optreden verloopt in het begin zonder enige animo en zonder contact met het publiek. Later gaat. het beter, maar dan nog is hij de cabaretier met per soonlijke binnenpretjes lie zomaar wat weg praat en weinig op het publiek speelt. Dick Poons is als chansonnier uit het goede hout gesneden. Zijn zelfgemaakte liedjes zijn puntig, be schaafd en worden levendig voorgedra gen. De Poolse zangeres Bozena leek aanvankelpk iets te traag en te dra matisch voor een vrolüke taveerne avond, maar stapte later, tot genoe gen van de bezoekers, over op Poolse liedjes, die tot meezingen dwongen. Robert Robert paste met zijn clowns nummer bijzonder goed in de taveer nesfeer. Ster van de avond was voor ons toch pianist Frits Lambrechts, die niet alleen alle gebrachte nummers voortreffelük begeleidde, maar daarbü ook hartroerend enthousiast zün voca le aandeel leverde en bovendien als goedmoedige serveerder tussen de pro grammaonderdelen iets van de gezel lige sfeer bracht die gastvrouwe Cobi Schreijer naar het ons toescheen met zich meegenomen had. (Advertentie) dealer international CINEMA PALACE: 't Is een gekke, rar«, dolle, dwaze wereld. 14 jaar, 2 en 8 uur. FRANS HALS: IJscotoeristen, a.l. 7, 9.15 u. LIDO: Kissin Cousins, a.l. 2, 7, 9.15 uur. LUXORVreemde bedgezellen, 14 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: Angélique, 18 jr., 2, 7, 9.15. ROXY; De scherpschutters, 14 jr., 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Het dagboek van een kamer meisje, volw. 2.15, 7, 9.15 uur MINERVA: Veel liefs uit Moskou, 18 jaar, 8.15 uur. Donderdag 15 april Hervormde kerk „De Hoeksteen", 8 uur; Orgelconcert door Steef Oosterbeek. Frans Hal», ,useum: Werken uit de Haar lemse schooi van de 16e t/m 19e eeuw. Bijzondere collec.ie werken van Fran: dais. Dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van I tot 5 uur Bijzondere avondopenstelling van 10 april t.m. 16 mei elke avond van 8.30-10.30. Bloe men, kaarslicht, oude muziek. Tevens gele genheid tot bezichtigen van de tentoonstel ling poppen door Maja Alexander en Trudy de Ruyter t.m. 13 juni, alsmede van het voor kort ontdekte en thans gerestaureerde mansportret door Frans Hals. Teylers Muse .cm: Schilderij.., 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, I6e t/m 1 i eeuw. Fos- elen en Nat.u -rkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalv- maandag van II 3 uur. Eerste -ondag van de maand van 1—3 t tr. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze „anstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uui (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Bisschoppelijk Museum: Ten.oonstelllng van de Limburgs» kunstenaar Géne Eggen, (t/m 25 april). Woonhuis Jaco us van Looy, KI. Hout weg 103 Het vo cmailge o niiuis v in de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend don ier lug. van 10 12.30 en 13.30 17 uur Zon- en feestdagei van 2-5 uur. Visbal: Es >ositia van poppen, van Maja Alexander en Tmriv de Ruytei (t/m 25 april). Keukenhof. Llsse: Openluchltentoonstel ling van voorjaars- en zomerbloemen. Dag. geopend van i'ur tot zonsondergang (t/m medio n d). In 't Goede (Ju.: Expositie van tekeningen van Oey Tjeng Stt. Cruquius Museum: Historische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953 Geopend dag. van 9 12.30 en van 1.30 5 uur. Zondag 1—5 uur. Waagtaveerne: Kunst zij ons doel; ten toonstelling van aquarellen, schilderijen en tekeningen van Jan Loots. Geopend van 2- 5 uur t.m. 26 april. Ltnnaeushof Bennebroek. Openlucht- tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen Tropentuin en minicorso. Geopend dagelijks van 9-18 uur t.m. oktober. Stedelijk Gymnasium: Jong Haarlem - Vooruit: tentoonsteling. Geopend: Za. 7-10 uur; Zo. 2.30-5 uur. BadhoevedorpHaarlemmermeerlyceum; tentoonstelling „Wow-Ipitsj". Geopend: da. 8-22 uur. Za. 2.30-6 uur. Zo. 2.30-6 en 8-22 u. FILMS: CITY-THEATER: De dwaze recruut, a.l. CONCERTZAAL „FLORA" kleur, expositie 1965. 8 uur: Lijn en DIVERSEN: Keukenhof, Lisse: Openluchttentoonstel ling van voorja a- en zomerLloemen. Dag. geopend van uur t/m zonsondergang (t/m medio mei) Linnaeushof. Openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Geopend dagelijks 9-18 uur t.m. oktober. nul STELLlNt EN: Rijksmuseum vooi Oudheden. Rapenburg: „Opgravingen in Bijbelse grond". Geopend van 10 5 uur (t/m 19 september) „De Ruif", Jan Vossensteeg 59 Grafiek van Theo Ros Geopend t 24 uur. Taveerne „Tastevin", Beestenmarkt 14: Schilderijen van Klaas Sans. Geopend van 30 - 24 uur. (t/n 18 april).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3